Keresés

Részletes keresés

megfogtalak Creative Commons License 2003.05.17 0 0 27
Mi az, hogy ti?!!!
Előzmény: Simply Red (26)
Simply Red Creative Commons License 2003.05.17 0 0 26
Kíváncsi lennék, kit (kiket) gondoltok ti itt moderátornak. Csak azért, mert amikor először találkoztam Dr. Lecter nevével, akkor én azt hittem, hogy ő egy Lektor, vagyis moderátor. Aztán persze hamar rájöttem, hogy nem az.
Előzmény: megfogtalak (25)
megfogtalak Creative Commons License 2003.05.17 0 0 25
A kivénhedt moderátorokat "lelövik" ugye?
Előzmény: IDOHIDEPITO (23)
Rorimack Creative Commons License 2003.05.04 0 0 24
Haliho!

Off:

"Voltak szamomra ismeretlen dolgok is, pl. a sorrel egy kategoriaban levo happo-shu. "

A happo-shu nagyon nem egy kategoria a sorrel... ;)

Kinezetre a sorrel megtevesztesig hasonlito, enyhen sor szeru izt tartalmazo, malata nelkul, vagy csokkentett malata-tartalommal keszult ital. ;) A sorrel valo hasonlosag pusztan a veletlen muve :)

(A kifejezes jelenthet meg habzo bort is)

R.

Előzmény: Dr.Feelgood (19)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.05.04 0 0 23
Milyen érzés Zoltánnak, Zsoltnak, meg minden másnak lenni?
Egy anatómiai tanulmány ezeket a regnáló, vagy leépült, kivénhedt, moderátorokat olvasni.
Előzmény: Harkeus (16)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.05.04 0 0 22
"még a Coca-colára lennék kiváncsi..."
Ha kiváncsi vagy hamar megöregszel. Ebben az esetben még a bokádat is megütheted.
Ráadásul, ha a korai, eredeti Cola iránt érdeklődsz...
S. K.
A Coca-cola szabadalom kizárólagos tulajdonosa.
Előzmény: NevemTeve (18)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.05.03 0 0 21
Tényleg Silan, nem tudnál az eredeti kérdésre előbányászni valami konkrétabb dolgot? A te szakmád közelebb van hozzá.
Előzmény: Silan (20)
Silan Creative Commons License 2003.05.03 0 0 20
Rosszul hitted, a Fantában van valódi narancslé, hogy pontosan mennyi, azt nem tudom, de kb. 4-6%.
Előzmény: NevemTeve (18)
Dr.Feelgood Creative Commons License 2003.05.03 0 0 19
Bocsanat, az eredeti cikkben valami japan narancsle van, lehet, hogy a Fantara ez nem vonatkozik :)
Voltak szamomra ismeretlen dolgok is, pl. a sorrel egy kategoriaban levo happo-shu.
Előzmény: NevemTeve (18)
NevemTeve Creative Commons License 2003.05.03 0 0 18
Érdekes... ezek szerint a Fanta élő növényből készül... eddig azt hittem hogy a fejlett vegyipar állítja elő kőolajszármazékokból... még a Coca-colára lennék kiváncsi ;)
Előzmény: Dr.Feelgood (17)
Dr.Feelgood Creative Commons License 2003.05.03 0 0 17
Erdekessegkeppen nehany adat, C14 aktivitasok Japanbol, 1999:
atmoszfera 14,5 dpm/g C
Quercus serrata (egy fafajta) 14,5 dpm/g C
Rizs (Kumamoto) 14,6
Rizs (Yamagata) 14,4
Rizs (Niigata) 14,5
a meres hibahatara +- 0,2

aztan:
Csoki 13,7
Fanta 15,2
Limonade 14,9
(ezeknel a hibahatar 0,3)

Az adatok a Journal of Nuclear Science and Technology-bol vannak.

Tehat a rizs es a Quercus serrata nem eszik kimutathato mertekben inaktiv szenet.

Harkeus Creative Commons License 2003.05.03 0 0 16
Kitalált középkor c. topik: 3140. és 3143. hozzászólás ...
Előzmény: Muster Mark (15)
Muster Mark Creative Commons License 2003.05.03 0 0 15
Jééé... szia, Zoltán.
Előzmény: Harkeus (13)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.05.03 0 0 14
Légy szíves, fáradj vissza a középkoros topikba, itt biológiáról van szó. Majd ott válaszolok neked.
Előzmény: Harkeus (13)
Harkeus Creative Commons License 2003.05.03 0 0 13
Veled tényleg nem túl nagy élvezet vitatkozni. Azt írod, hogy nekem halvány fogalmam sincs, hogy mekkora szakadék tátong a törésvonal két oldala között! Már miért ne lenne fogalmam róla? Hiszen egy az egyben le van írva Makkay cikkében, aki példákat is hozott fel erre a jelenségre! A törésvonal két oldala között 500 - 700 év szakadék tátong!

Továbbá megkerülöd a választ azzal a zseniális húzással, hogy feltételezed: a minták tényleg öregebbek! Feltételezed, hogy a hagyományos összehasonlításon alapuló kormeghatározás egyszerűen téved! Ne haraudj, de ez egy baromság! Ezt világosan levezettem már neked korábban. Amikor a tudósok megfigyelnek egy szisztematikusan felbukkanó jelenséget, nevet adnak neki, cikkeznek róla, magyarázatot keresnek rá, akkor nem lehet a dolgot ennyivel elintézni! Akkor ki is az, aki menekül a válaszadás elől?

Előzmény: Dr. Lecter (12)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.05.03 0 0 12
ahány év szakadék tátong a balkáni C14 törésvonal két oldala között!

Van egy halvány gyanúm: neked fogalmad sincs, hogy mekkora különbségről van szó, ugye?

milyen más magyarázatot tudtok adni

Bár már ötször leírtam, leírom neked hatodszor is a más magyarázatot: a minták tényleg annyi idősek, amennyinek tűnnek.

Előzmény: Harkeus (11)
Harkeus Creative Commons License 2003.05.03 0 0 11
Örülök, hogy végre áthoztuk ide a témát.

Ezt írtad:
"5 perc eleg lett volna hozza, ket nap helyett, megjegyzem, ennyi ido alatt magat Gotz haverodat is megkerdezhetted volna."

Ez nem volt a legszerencsésebb megjegyzés. Götz László már a kilencvenes évek elején meghalt.

Korábban azt írtam, hogy erősen kétlem, hogy Götz tévedett volna. Beismerem: van igazság abban, amiket írtok. Több mint valószínű, hogy a növények nem vesznek fel a talajból 10-20%-nyi szenet. Azt is beismerem, hogy Götz valószínűleg alaptalanul feltételez ilyen magas arányt. Sőt: Azt sem tartom teljesen elképzelhetetlennek, hogy a talajban lévő és onnan felszívott szén ha kis mértékben is, de azért tartalmaz sugárzó C14 izotópot. Nem tudom, hogy Götz miért 1500 évet akart igazolni ezzel. Szerény véleményem szerint ezzel éppen annyi év differenciát jogos igazolni, ahány év szakadék tátong a balkáni C14 törésvonal két oldala között!

Viszont nekem is lenne hozzátok néhány kérdésem:

Ha igaz az, hogy a talaj valamivel kisebb arányban tartalmaz C14-et mint a légkör, valamint igaz az is, hogy a növények, ha nagyon kis arányban is, de azért vesznek fel a talajból szenet, akkor szerintetek ez a leletek korát fiatalítani fogja, vagy öregíteni? Ha öregíteni, akkor hogyan lehetséges, hogy a dendrokronológiai kalibráció még tovább öregíti ezeket az amúgy is túl öreg leleteket? Létezhet-e akkor folyamatos évgyűrűsor, mint ahogy azt sokan állítják?
Illetve ha ti nem fogadjátok el ezt a két előfeltételezést (nevezetesen hogy a talajban kisebb a C14 aránya mint a légkörben, és a növények ha nagyon keveset is, de azért vesznek fel onnét is szenet) akkor milyen más magyarázatot tudtok adni arra a balkáni C14 törésvonalra, amiről Makkay János az 1980-as Élet és Tudományban írt?

Előzmény: Dr.Feelgood (10)
Dr.Feelgood Creative Commons License 2003.05.03 0 0 10
A kanadai archeologiai egyesulet honlapja szerint azt is beleszamitjak a C-14 meresbe, hogy egyes novenyek a fotoszintezis soran kulonbozo mertekben diszkriminaljak a nehezebb izotopokat.
A tengeri elolenyeknel pedig szamitasba veszik, hogy az oceanokban a melyretegekbol is kerul elo karbonat.Valamint azt is figyelembe veszik, hogy az eddig elpufogtatott szenhidrogenek hogyan modositottak a levego jelenlegi izotoparanyait.
Ezek utan erosen ketlem, hogy "a novenyek sok inaktiv szenet esznek" valami spanyolviasz lenne,
bar errol nem talaltam semmit.
Előzmény: Dr. Lecter (9)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.05.02 0 0 9
Köszi, kíváncsi vagyok.
Előzmény: Törölt nick (8)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.01 0 0 8
Szerintem az nagyon sok, de rakerdezek majd neked, ha arra jarok.
Előzmény: Dr. Lecter (7)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.04.30 0 0 7
Na, számolgattam egy kicsit, konkrétabb kérdés:
lehetséges-e, hogy a növények a szén kb. 10-20 %-át nem a levegőben, hanem a talajban található szénből veszik fel?
cc Creative Commons License 2003.04.30 0 0 6
sajnos, mar erosen kiment a biokemia tudasom, de talaltam egy olyan bioszintetikus utat, ahol az NH3 es CO2 karnamoil foszfatta egyesul (persze ATP kell hozza) aztan az mar resze az ornitin ciklusnak. persze, ezzel az egesz bikarbonattal nem mondtam tul sokat, hiszen a CO2-H2O folyamatosan kepzi a HCO3- es H+ ionokat. viszont erre a muveletre nem kell novenyi fotoszintezis. en ugy emlekszem, hogy van egy masik ut is (szamomra valami miatt az oxalat ciklus forditott iranya remlik, de erre most nem merem letenni a nagyeskut. sot)
Előzmény: Dr. Lecter (2)
BZoltan Creative Commons License 2003.04.30 0 0 4
ezernicku ize, mar itt is? Lecter doktor legalabb megkerdezte a kozonseget a temarol...

amugy senkinek nem kedvence a C14-es modszer... azt te csak szeretned... ezerenevu fikanick

z

Előzmény: amayyudan (3)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.04.30 0 0 2
nagyságrendileg se?
Előzmény: cc (1)
cc Creative Commons License 2003.04.30 0 0 1
bikarbonatot. persze.
a merteket nem tudom, meg megsaccolni sem.
Előzmény: Dr. Lecter (-)
Dr.Feelgood Creative Commons License 2003.04.29 0 0 0
A kerdes: 0 mertekben vagy sem? :))
Előzmény: Dr. Lecter (-)
Dr. Lecter Creative Commons License 2003.04.29 0 0 topiknyitó
Biológusok segítségét kérném a következő kérdésben:

Vannak-e ismeretek arról, hogy növények a talajból "ásványi eredetű" szenet vesznek fel és építenek be a sejtjeikbe? Ha igen, milyen mértékű ez?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!