Keresés

Részletes keresés

lg23 Creative Commons License 2011.02.14 0 0 8058

Kedves and/or!

 

Ezúton szeretném megköszönni ezt a páratlan lehetőséget, és a fantasztikus vendéglátást, szívélyességet! Remélem, méltóképpen sikerült megemlékezni az Ön édesapjáról!

 

üdvözlettel:

lg23

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2011.02.14 0 0 8057

:-)))

A BÖK máskor is foglalkozott Blau II-vel, ki is írtam, hihetetlen volt, hogy nem értek belőle semmit.

Előzmény: Törölt nick (8056)
Viktória FC Creative Commons License 2011.02.13 0 0 8053

Születési évek és helyek után nem nyomoztam. Az interneten a neveket üsse be kérem a keresőbe és néhány Sabaria játékos adatai fenn vannak a Wikipedián! Annyit tudok, hogy Weinhardt a Szent Márton utcában, Mészáros pedig Gyöngyösszőllősön, a mai

szőllősi városrészen (akkor önálló település) született. Én viszont jelvényeket keresek a háború előtti csapatokról! Ebben tud valaki segíteni?????

Előzmény: sabaria (8050)
Viktória FC Creative Commons License 2011.02.13 0 0 8052

Pesovnik Ungvár polgármestere volt dr Megay László néven 1944-ben! Kérdés mi lett volna, ha megtagadja a zsidók

bevagonírozását? Utólag könnyen törnek pálcát felette, de az, hogy kivégezték valamit sejtet a szerepéről!

 

Előzmény: Törölt nick (8039)
sabaria Creative Commons License 2011.02.13 0 0 8051

 A kép az 1927-1928 évadban szereplő Sabaria-rol készült , a játékosokon kivül

rajt van Bányai tréner aki ebben a szezonban volt edzője a Sabaria-nak.Az Ő

edzősége  alatt érte el a  Sabaria legnagyobb sikereit.

Hungaria-Sabaria 1:5-Ferencváros-Sabaria 1:3  midkettő Bp-ten, Sabaria-Slavia 4:1

Nekem sajnos csak pár képen van a Sabaria-rol ,ha van a csapatrol több képe

kérem ossza meg a forum olvasoival.

Elöre köszönöm.

Üdvözlettel.

Előzmény: Törölt nick (8040)
sabaria Creative Commons License 2011.02.13 0 0 8050

T.Viktoria.

Igaza van   a Vasvármegye gyászjelentésében is KRUCZLER név szerepel.

Én  a SABARIA történetét a a helyi lapokban és a Nemzetisport-ban megjelent cikkek

alapján kutattam.Játékosok elő és utóélete, bajnoki-kupa-tura eredmények és egyéb

szines események  bukás okai  stb . Az eredményeken kivül nagyon sok olyan irást

találtam amiből a csapat történetét  meg lehet ismerni.

Egy adatsort  viszont sehol nem találtam sem a levéltárban sem a könyvtárban,

ez pedig a játékosok születési helye,éve,napja.

Ha Önnek vannak ilyen adatai és hajlandó megosztani velem kérem küldje el az

email cimemre.

Előre is köszönöm.

Tisztelettel:Varga József

 

Előzmény: Viktória FC (8047)
sabaria Creative Commons License 2011.02.13 0 0 8049

A pápai Kinizsi  edzője és játékosa PRÉM MORICZ volt.

1920-ban  a SZAK játékosa

1926.08.15  Sabaria-hoz szerződik.

1926.09.22 megsérül a szezonban már nem  játszik

1927.01.25  ujbol edzésbe áll

1931 nyarán szabad listára kerül

1931.08.19  a pápai Kinizsi edzője lett

1937-ben a várpalotai UNIÓ  edzője és játékosa

a SABARIA-ban 74 bajnoki mérközést játszik és 6 golt lőtt.

Előzmény: Törölt nick (8039)
Viktória FC Creative Commons License 2011.02.12 0 0 8048

Igen! Stimmel, szakmát tanulni jött Szombathelyre és nem mint labdarúgó!

Pápáról jött és oda is ment vissza több mint 10 év után!

Előzmény: sabaria (8045)
Viktória FC Creative Commons License 2011.02.12 0 0 8047

Kis korrekcióval helyes! A testvérek közül volt akit cz-vel volt akit tz-vel anyakönyveztek!

A halotti anyakönyvi kivonaton Kruczler István a név!

A Krutzler József onnan ered, hogy senki sem ismerte az akkori menő pesti válogatott labdarúgók

és sportújságírók közül. Az egyik újságiró riportot készített vele mint a csapat vidéki ujjoncával és Józsefnek szólította.

Ő annyira meg volt szeppenve, hogy nem tiltakozott az újságíró tévedése miatt!

Igy a bécsi mérkőzés előtt és után is minden pesti és országos lapban Krutzer Józsefként jelent meg

a neve az összeállításban. Sajnos minden MLSZ kiadványban és a Népstadionban felállított emlékművön

is tévesen tüntetik fel a nevét!

Anno az MLSZ sajtóirodájába Szöllösi Gyurinak és Thaly Zolinak is beadtam a halotti anyakönyvi kivonat másolatát!

Akkor megjelent egy féloldalas cikk a Nemzeti Sportban a majdnem 80 éves bakiról. Akkor még élő egyetlen fia

nagyon örült a megjelent cikknek!! Sajnos közben már ő is elment közülünk! Itt lakott a Rohonczi úton 100 m-re

a Haladás stadiontól!

  Az is óriási tévedés, és a korabeli sajtó is hibás ebben, hogy a halálát italozó életvitelére fogták!

 A fiátol tudom a tragédia pontos menetrendjét. Külföldi túrán voltak és mint nagy pipás, a hajókirándulásra is

elvitte magával kedvenc pipáját. Sajnos a pipa a tengerbe esett, ő pedig gondolkodás nélkül beugrott a

hideg vízbe. A pipa meglett egy agyhártya-gyulladás kiséretében! Ez okozta rövid időn belül bekövetkezett halálát!

5 gyereket hagyott árván!

Előzmény: sabaria (8044)
Viktória FC Creative Commons License 2011.02.12 0 0 8046

Sajnos téves!

Előzmény: greenpilu (8043)
sabaria Creative Commons License 2011.02.12 0 0 8045

VÁMOS ERNŐ  beceneve "CSOMESZ"  civil foglalkozása pincér

1922-ben  a szombathelyi AK  játékosa

1926.08.15-én  SABARIA-ba szerzödik

1932 a  SABARIA feloszlása után  - julius-ban a szombathelyi FC-ben játszik-

ez év oktober 28-án a pápai PERUTZ edzöje lett- 1933.augusztus 24-től amatör lett

és  mint edző és játékos szerepel a PERUTZ-ban - 1936-ban  még találkoztam

a nevével.

A SABARIA-ban 116 mérközést játszott- 13 golt rugott.

Előzmény: Törölt nick (8039)
sabaria Creative Commons License 2011.02.12 0 0 8044

KRUTZLER  ISTVÁN

1925.05.05    Bécs

Ausztria-Magyarország  3:1  Jobbszélsőt játszott, jó kritikát kapott a sajtotól.

Sajnos  1928.02.04-én  meghalt.

A hivatalos  nyilvántartásokban  tévesen JÓZSEF-ként szerepel  rertély hogy miért.

Előzmény: Viktória FC (8042)
greenpilu Creative Commons License 2011.02.12 0 0 8043

Krutzler József?

Előzmény: Viktória FC (8042)
Viktória FC Creative Commons License 2011.02.12 0 0 8042

Egy találós kérdést is tennék fel a fórum olvasóinak!

 

Hogy hívták a Szombathelyi AK /és egyben Szombathely/ első válogatott labdarúgóját?

Csak teljes névvel érvényes a válasz!!

Előzmény: Törölt nick (8040)
Viktória FC Creative Commons License 2011.02.12 0 0 8041

Vámos eredetileg Pápáról került Szombathelyre. Nem csak mint labdarúgó, hanem elsősorban mint civil ember, de a SZAK nagyon jól járt vele! Valószínüleg ez áll a Pápára történő távozás hátterében, hisz Szombathelyen is lett volna csapat, ahol

amatőrként focizhatott volna!

Előzmény: Törölt nick (8039)
Viktória FC Creative Commons License 2011.02.10 0 0 8038

 

 

 Kedves Uram!

 

Vámos leszármazottjai Pápán élnek! A fia özvegyével találkoztam! Ma már csak unokái élnek! Semmi emlékük nem maradt a válogatott nagypapa focimúltjáról, sőt csak annyit tudtak, hogy a nagypapa fociedző volt! Kerek szemekkel nézett a fia özvegye, amikor mutattam egy képet a magyar válogatottról, ahol az idős Vámos cimeres mezben szerepelt a képen!

Prém Mór is a Bakonyba került! Egy kis faluban húnyt el, ott is van eltemetve! Csak távoli rokonai vannak Vas megyében, Csákánydoroszlón!

Bass Béla fia Budapesten él! Ne haragudjon, de elő kellene keresnem régi jegyzeteimet, ahol a neve és telefonja megvan!

Bass megjárta a haláltábort, de túlélte a családjából egyedül! Budapesten maradt, új életet kezdett, új nevet vett fel és senki sem tudta, hogy ő válogatott labdarúgó volt! Később megnősült, új családot alapított, született egy fia is akivel telefonon többször is beszéltem. A régi csapattársak közül Weinhardt Feri bácsival tartotta a kapcsolatot, tőle kapott néhány újrafotózott képet a saját

focimúltjából! Sajnos a tervezett személyes találkozó és az összegyüjtött, lefénymásolt fotók átadása elmaradt, de talán egyszer újra lesz energiám a régmúlt felkutatására. Sajnos minél távolabb vagyunk a kortól annál nehezebb érdemi információval rendelkező

 hozzátartozót találni!

Előzmény: Törölt nick (8037)
Viktória FC Creative Commons License 2011.02.09 0 0 8036

Kedves Sabaria!

 

Nem akartam megbántani, de mégis úgy érzem, hogy egy kicsit megbántódott!

 Rengeteg évvel ezelőtt elhatároztam, hogy valamilyen módon emléket állítok

azoknak a háború előtti kiváló labdarúgóknak, akiket méltatlanul elfelejtett

a jelen kor. Egy közelmúltban pár NB-s gólt szerzett labdarúgónak nagyobb ismertsége

van mint Weinhardt, Holczbauer, Lelovich,Tisza, Bass, Prém Móric vagy bármely

háború előtt szerepelt kiemelkedő képességű labdarúgónak.

A múzeumban egy kiváló segítségre akadtam Révész József személyében!

Egy kiállítás és egy könyv volt a tervem! Először egy kiállításnyi anyagot szerettünk

volna összegyűjteni, amivel egész jól haladtunk! A Holczbauer hagyatékot a Savaria

Múzeum őrzi, ami jó alap lett volna! Felkutattam Prém Móric, Németh Sándor, Kovács Imre,

Krutzler, Lelovich, Vámos, Bass, Tisza, Weinhardt és számos más régi labdarúgó leszármazottjainak

hollétét, de sajnos néha azzal kellett szembesülni, hogy a családi vonal megszakadt és nincs

leszármazott!

A régi klubokról is sokat kutattunk, de főleg a SZAK-Sabaria-SZFC volt a vezérfonal!

Munka után mentünk, a tárgyi emlékeket elkértük, a muzeum részére lefotóztuk, majd

visszajuttattuk a családnak. Felirtuk, hogy kitől mit kérhetünk kölcsön a kiállításhoz és

a könyvhöz! Aztán történt valami!

 A Vas Népe újságírója, Bodor Ferenc éppen akkor ment nyugdíjba, de maradt még energiája és

kitalálta, hogy csinál egy kiállítást a közelmúlt sportolóiról, akik Vas megyét képviselték

olimpiákon, VB-ken és egyéb világeseményeken. Sajnos ő nem tudott a mi tervünkről, aki viszont

tudott az nyilván mérlegelte, hogy a múzeum a két kiállítás közül melyikre kaphat több

közpénzt, két hasonló kiállításnak pedig nincs értelme egymás mellett!!

Igy Weinhardt eredeti profi szerződése, Németh Sándor Mexicoból hozott csapatkapitányi

zászlaja, Kovács Imre fotóalbuma helyett Márkus Erzsi olimpiai trikóját, Gécsek dobócipőjét,

néhány érmet és bugyogót nézegethetett a nagyérdemű!!

Mi pedig sajnos elvesztettük a hitünket! Révész Józsi még elkészített egy füzetet a Sabaria

Észak-Amerikában tett túrájáról, amit én "lektoráltam". Talán ha 2-3 helyen kellett csak

pontosítani. Ezt követően Józsit kinevezték Kőszegre múzeum igazgatónak, én pedig

folytattam az építőipart és mellette a Viktória FC-t bajnokságra, kupagyőzelemre, UEFA

Kupa szereplésre, Női Bajnokok Ligája szereplésre segítettem ingyen, hobbiból, szeretetből!

A milliókat kereső tanult sportvezetők pedig nem tudnak eredményt felmutatni a labdarúgásban.

Talán majd Bochumban!!

Még egyszer elnézést, ha megbántottam!

Tisztelettel Barczi Csaba

 

Előzmény: sabaria (8032)
sir general eugene Creative Commons License 2011.02.09 0 0 8035

Megjelenek tisztelettel!

Előzmény: and/or (8033)
lg23 Creative Commons License 2011.02.08 0 0 8034

Én mindkettőnk nevében visszaigazolom!

Előzmény: and/or (8033)
and/or Creative Commons License 2011.02.08 0 0 8033

Egy kis "off" :

- sir general eugene     2011.01.24 09:09:59 © (7992)
- lg23 és ben71            2011.01.12 10:57:43 © (7974)

Szeretném, ha visszaigazolnátok jelenléteteket a vasárnapi (február 13) ebéden!

sabaria Creative Commons License 2011.02.06 0 0 8032

Tisztelt Viktoria.

Itt szolitott meg ugy illik hogy itt válaszoljak Önnek.

A sir-nek küldött és Ön által tévesnek minősitett adatokat az alábbi forrasokból vettem.

"SZOMBATHELY KRONOLOGIA" 1848-1945  cimü tanulmány melyet megyei könyvtár

készitett és a vasidigitkonyvtar.hu oldalon található, egy   könyvből mely Szombathely

 ezen belül a helyi labdarugás történetével foglalkozik illetve  két   1920-as ujságcikk.

KRONIKA szerint :

1912.04.05  megalakul a szombathelyi AK

Könyv szerint:

"1912-ben alakult meg   szombathelyi AK

HIR napilap  1922.04.09 számábol:

cikk "A SZAK tizéves jubileuma"

VASVÁRMEGYE napilap  1922.04.05 számábol:

cikk: " A SZAK tizéves jubileuma"

Ezek alapján irtam a SZAK  megalakulásárol.

KRONOLOGIA szerint:

1905.12.31-én egyesül a szombathelyi Korcsolyázó Egylet a vasvármegyei Sport

Egylettel  és mint  szombathelyi Sport Egylet müködik tovább

Könyv szerint:

1899-ben a vasvármegyei Sportegyletben alakult labdarugó szakosztály 1906-tol

a vasvármegyei Sport Egylet  utodjában a szombathelyi Sport Egyletben müködik tovább

Ezek alapján adtam meg az SZSE alakulását.

Ha ezek az  adatok nem felelnek meg a tényeknek  ne Engem vádoljon FALSCH infor-

mácio küldéssel  csusztatással /ami nálam hazugságot jelent/ hanem azokat a

szerzöket akik ezeket irták.

Elismerem hogy a HALADÁS megalakulásának  időpontját  elgépeltem 1919-helyett

1929-et irtam.

Az ACZÉL nevü  munkáscsapat és a szombathelyi Iparosok Kereskedők Munkások

Testedző Köre  Egyesület  létezéséről  találtam  dokumentumokat  igy vissza vonom

a korábbi véleményemet és megemelem Ön elött a kalapom a sir-töl pedig elnézést

kérek.

Engedje meg hogy ezuttal is kifejezzem nagyrabecsülésemet  azokért a tevékeny-ségekért  melyeket  a helyi és a magyar labdarugás érdekében kifejt  továbbá

fogadja  Ön is  és kérem hogy adja át a hölgyeknek is   gratuláciomat az őszi

teljesitményükért.

 

 

Előzmény: Viktória FC (8016)
végh hanta Creative Commons License 2011.01.31 0 0 8031

Jogos felvetés, de ilyenkor én mindig azt szoktam mondani, hogy az "pesti" csapat, aki az akkori, és alapvetően fővároscentrikus bajnokságban az első két osztály valamelyikében játszhatott. (Kis túlzással gyakorlatilag a Monor és a Fót kivételével szinte bárki beleszámít, aki ma is fővárosi.)

Előzmény: sazoli (8024)
végh hanta Creative Commons License 2011.01.31 0 0 8030

@lg @sazoli @sjose: köszi a remek neveket, ennyivel már el lehet indulni egy pótkötet felé, aminek díszpéldánya egyértelműen Aranyos Imi lesz :)

 

Egyébként abban igazatok van, hogy többségük valóban nem fociprosti volt (esetleg szédelgő), csak az akkori meghatározottságok miatt igazoltak át egyik csapattól a másikhoz. De persze az is tagadhatatlan, hogy volt azért egy-két-(több) olyan is, akit viszont valóban a többletpénz, esetleg korábban a "jobb" amatőrszerződés lehetősége csábított tovább egy kerülettel arrább.

Persze ennek feldolgozás majd egy következő cikkünkben jön elő, ahol nekimegyünk magának az ősbűnnek (Fradi <-> UTE), illetve kibogoznánk azt az előzményt, hogy ez mitől számít igazán ördögtől való véteknek (nyilván egy Fradi-MTK előjön a háború alattról.)

sazoli Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8027

Lg nyertél. :)

Előzmény: lg23 (8026)
lg23 Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8026

bocs, tényleg csak 4, elszámoltam

Előzmény: lg23 (8025)
lg23 Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8025

gondolom a Kis-Takira gondolsz, de ő szerintem 5 klubbal is játszott

Előzmény: sazoli (8024)
sazoli Creative Commons License 2011.01.30 0 0 8024

Én egyáltalán nem nevezném fociprositiknak az eddig felsorolt játékosokat.
Csepel, Kispest UTE… sorolhatnám, fővárosi csapatnak számít, ha 1950 előtti időszakot nézünk?

Ha igen, akkor van egy fantasztikus labdarúgó, sőt többszörös gólkirály, aki a két világháború közötti időszakban 4 „fővárosi” klubban is játszott.
Az ő nevét csupa nagybetűvel kellene leírni, és nem különböző bulvár-jelzőt ráaaggatni.
Ki is ő?
Ha belelapoztok a gólkirályokról nemrég megjelent könyvbe, akkor megtaláljátok, de gondolom, hogy lesz, aki egyből rávágja a nevet.

lg23 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8021

Dán Vilmos:

1926/27 - FTC

1927 ősz - Újpest

1928 tavasz-1929 tavasz - Kispest

1929-31: Vasas

 

(Plusz az alacsonyabb osztályú budapesti Fővárosi TK-ban és Szürketaxiban is játszott)

 

Szerintem legalább egy tucatnyi ilyen játékos volt a két világháború között. Olyan viszont, aki mind a Ferencvárosban, mind az Újpestben, mind a Hungáriában játszott volna, vagyis a kor mindhárom nagy klubjában, nem rémlik.

lg23 Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8020

Harmath (Hermann) Imre - alias Gödi András

 

"A Ferencvárosban 1928 decemberében, 1 bajnoki mérkőzésen szerepelt, ezen a találkozón 2 gólt rúgott. A későbbiekben bizonyára rúgott volna több gólt is, de az Intézőbizottság Gödit anyaegyesületébe visszairányította. Az történt ugyanis, hogy Hermann a Felsőgödi TK-ból jogosulatlanul igazolt - Gödi álnéven - a Ferencvárosba. Anyaegyesülete a Fradinak nem adta ki, így előbb a Vasasban, majd az Újpestben szerepelt - ott már Harmath néven..."

 

Aztán Nagy Béla már nem tette hozzá, de 1930 őszén már a Kispest játékosa volt. Szóval 1928 december és 1930 szeptembere között megjárt a Ferencvárost, a Vasast, az Újpestet és a Kispestet is (és játszott a Felsőgödi TK-ban is). 1931-től Szegeden játszott.

 

Majd még nézek pár ilyet.

Előzmény: végh hanta (8011)
mayerg Creative Commons License 2011.01.29 0 0 8019

Viktoria FC

El tudnád küldeni az ARAK cimert, mert olyat mág sajnos nem láttam.

Köszi.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!