Keresés

Részletes keresés

hadsz Creative Commons License 2022.11.01 0 1 21349

Többen is a fórumtagok közül... :-)

Előzmény: Clio II OW (21348)
Clio II OW Creative Commons License 2022.10.31 0 1 21348

Na ki ismeri fel??? 🤣

https://youtu.be/Xd8r1nTZMnQ

schlumberger Creative Commons License 2022.10.29 0 0 21347

Hát igen...

Előzmény: radar-nyh (21346)
radar-nyh Creative Commons License 2022.10.29 0 1 21346

Amiről az utcák mesélnek...  Damjanich laktanya-2  (Nyíregyháza)

https://www.nyiregyhaza.hu/post/amirol-az-utcak-meselnek-2022-10-29

hadsz Creative Commons License 2022.10.24 0 2 21345

Visszatérve az előző bejegyzésemhez:

 

A csehországi Olomouc melletti Přáslavicében található (egészen pontosan a kis falu közelében) a volt Csehszlovákia egyik legnagyobb földalatti védett létesítménye. A hatalmas, négyszintes bunker a hetvenes években épült, mint a csehszlovák telefon-, és kormányzati / katonai híradó hálózat egyik tartalék irányító központja, erősítő, átjátszó állomása. Az objektum feladata volt Csehszlovákiában és a Varsói Szerződés országai közötti zavartalan hírkapcsolat biztosítása háborús helyzetben is, amikor a „hagyományos” telekommunikációs rendszereket esetleg támadás éri, és nem tudják betölteni a funkciójukat.

 

Szerencsére bőven volt időnk alaposan és nyugodtan bebarangolni az egész építményt.

 

A felszínen egy jelentéktelen kinézetű, kétszintes épületből lefelé indulva lehet a rendkívül komplex fertőtlenítő / vegyi mentesítő zsilip rendszerrel rendelkező bunker bejáratához érni. Soktonnás páncélajtók biztosították a bunker nyomásálló és hermetikus lezárását.

  

   

A helyiségek összesen mintegy 10.000 m2 alapterületet foglalnak el, a berendezések, eszközök, gépészet szinte teljes egészében a helyén van, legnagyobb részük ma is működő képes. Két lépcsőház található, melyek közül a kisebb is kifejezetten tágas ebben a környezetben:

  

  

A főlépcsőház mennyezetére rögzített sínre szerelt 1 tonna teherbírású daruval nagyobb tömegű terhek, eszközök, berendezések, gépek mozgatására volt lehetőség. A jobb szélső fotó a legalsó szintről készült.

   

   

 Számtalan kisebb-nagyobb szoba, terem, helyiség, melyek helyet adtak a különféle gépészeti elemeknek, vegyi- és durva por szűröknek, klímának, szellőztető- és vízellátó, valamint a vízhűtő rendszereknek, motoroknak.

   

  

 

Természetesen volt konyha és étkező is, az itt szolgálatot teljesítő állomány szükség esetén 10 napig volt képes a külvilágtól teljesen elzárva dolgozni. Hogy a nyomasztó légkört enyhítsék, a falakra több helyen is nagyméretű tájképeket ragasztottak.

  

  

A bunker régebbi és az újabb vezérlő-diszpécser központja:

   

   

A kommunikációs rendszerek, pultok, szekrények, rendezők gyakorlatilag egy teljes szintet elfoglaltak.

   

   

A -4. szintre érve található - sok egyéb mellett - a két blokkot elválasztó dupla zsiliprendszer, illetve a hátsó bejárathoz vezető páncélajtók:

  

  

A szükséghelyzeti energiaellátást két óriási dízelmotor szolgáltatta. Bevallom, nem emlékszem, hogy bunkerben ilyen méretű gépházban jártam volna, és ekkora dízelmotorokat látok. Az egyenként 6 hengeres, 300 literes monstrumok, kb 1000 LE teljesítményre képesek. Elsősorban hajókban, mozdonyokban szokták használni ezt a típust.

   

   

A teremből nyílt az üzemanyagtartályok és szivattyúk helyisége:

 

Szintén páratlan méretű az akkumulátorok terme is. Hármasával rekeszelve több száz darab látható itt, hiszen a rendszerek működését minden körülmények között biztosítani kellett!

  

Előzmény: hadsz (21337)
radar-nyh Creative Commons License 2022.10.23 0 0 21344

Holnap du. QSUF

Előzmény: schlumberger (21343)
schlumberger Creative Commons License 2022.10.23 0 1 21343

Tudod, hogy minden ősszel ezen az útvonalon járok... Mindent láttam, látok. Majd ha tavasszal megyek, leülhetnénk egy adategyeztetésre, kismillió témában. Megbeszéljük :-)

Előzmény: radar-nyh (21342)
radar-nyh Creative Commons License 2022.10.23 0 0 21342

Akkor ott is láttad a két áldozatot. (bal és jobb oldalt)

Előzmény: schlumberger (21341)
schlumberger Creative Commons License 2022.10.23 0 0 21341

ha a Tiszavasvári útra is elmentél volna 

 

Arról jöttem, Győzi sírjánál is gyújtottam egy mécsest :-(

Előzmény: radar-nyh (21340)
radar-nyh Creative Commons License 2022.10.23 0 0 21340

Szükség esetén, ez a lakópark védi majd az országot.

Sajnos megint a kapzsi, dilettantizmus áldozata lett egy védmű, sok mással együtt!

 

És még egy: ha a Tiszavasvári útra is elmentél volna akkor már zokognál is!  :-((

Előzmény: schlumberger (21339)
schlumberger Creative Commons License 2022.10.23 0 0 21339

Szerdán délelőtt, a Morgóból jövet autóztam el előtte, Nyírbátorba tartva. Hát, mit mondjak... sírni lett volna kedvem.

Előzmény: radar-nyh (21338)
radar-nyh Creative Commons License 2022.10.23 0 1 21338

Amiről az utcák mesélnek... A Damjanich laktanya 1. (Nyíregyháza)

https://www.nyiregyhaza.hu/post/amirol-az-utcak-meselnek...-a-damjanich-laktanya-1-2022-10-22

 

hadsz Creative Commons License 2022.10.11 0 4 21337

A múlt héten meglátogattunk néhány rendkívül érdekes helyszínt, ezekről hamarosan bővebben is írok:

  

  

  

 

 

 

Ridley4Lev Creative Commons License 2022.10.04 0 2 21336

A cikk írójával anno találkoztam akit nagyon érdekeltek a Pilisben lévő laktanyák (emlékeim szerint ez 2017-ben volt)

Miután két kávé mellett elbeszélgettünk összehoztam őt Volt tüzér kollégával

https://www.turistamagazin.hu/hir/raketak-a-pilisben

Az interjú után kért további tippeket, amik közül az óbaroki is benne volt

 

Előzmény: hadsz (21335)
hadsz Creative Commons License 2022.10.03 0 3 21335
Előzmény: Atis57 (21326)
F.B?la Creative Commons License 2022.10.03 0 0 21334

Sziasztok! Budapesti pv-ket nagyobb bunkereket keresek. Tud ebben valaki segíteni? Vagy létezik róla esetleg egy tèrkèp vagy valami? Válaszokat előre is köszönöm:)

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2022.10.02 0 0 21333

És veszek vagy 20!liter felsőcsatári vörösbort elhozatalra!Legutóbbi szállítmány elfogyott utsolsó cseppig itt kintt németbe!Szóval hiába van történelmi borvidék stb jelző, noname bor is jó lehet.

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2022.10.02 0 1 21332

Kirándulás a Kőszegi-hegység rejtett értékeihez (turistamagazin.hu)

Rengeteg határőr laktanya van:Északról Ólmod, Hétforrás, Hörmann forrás, Bucsú, Felsöcsatár stb., ez mind túraútvonal mentén  összekötve túristaúttal, és érintetlen természeti környezet a Vasfüggöny miatt...

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2022.10.02 0 0 21331

De ezek előtt Pinka Szurdok a határon, objektumok nélkül,csak természet, kevés iylen hely van, ahol nem voltak a láncfűrészek, meg emberi tevékenység:

 

GCPINK (geocaching.hu)

Nyugat-túraajánlat: Vörösboros Pinka-túra a felsőcsatári szurdokban

Titkos szurdok - Vas-hegy és a Pinka-szurdok (4K) - YouTube

Előzmény: VoltKatona(Lee) (21330)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2022.10.02 0 1 21330

Novemberbe ismét Kőszeg, ismét túra, Hörmann forrás, Hétforrás, Keresztkút rádióállomás.

Kőszeg város akarja, akarta megszerezni a Tábor hegyen lévő obejktumot(Keresztkút), vmi szabadidő központnak, jó lenne mert a torony megvan, kilátónak is tökéletes.

Lehallgatóbázis Kőszegen - Kőszeg látnivalók térképpel (koszegvendeghaz.hu)

Határör anekdoták:

253. – Elfeledett laktanyák | Katonatörténetek (blogrepublik.eu)

Elhagyott Keresztkúti lehallgató állomás - YouTube

ALPOKALJAI ERDŐTERVEZÉSI KÖRZET KÖZJÓLÉTI FEJLESZTÉSI TERVE - PDF Free Download (adoc.pub)

Kiszolgáló laktanya már fel van újítva:

Keresztkúti Erdei Pihenőhely Kőszeg (keresztkut.hu)

Titkos lehallgató bázis Kőszegen (nyugat.hu)

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2022.10.02 0 0 21329

Pont ott van a pont, több cég épít vmit, de senki nem ismeri az egész objektumot komplett.

Még régen volt egy laktanyaépítő alakulat, ők ingáztak az országon belül,  de ők is csak a beszállitott anyag mennyiségét tudták, pl cement sóder, stb, de az egész objektumot nem ismerték, ezt megbízható forrásból tudom.

Előzmény: hadsz (21305)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2022.10.02 0 1 21328

Még régen, amikor még  létezett a GATE(Gödöllői Agrártudományi Egyetem), oda mentem tanulni 6 éven át kínzaték Gödöllőn, ott mondogatták a helyi lakosok, hogy az MTI objektum stb, de össze volt kötve a gödöllői Főpostával, az alatt is volt vmi lejáró a föld alá.Tehát a hegyen volt az antenna, de volt a városba is hozzá objektum.

Azért elgondolkodtató, hogy ott azon a részen, Jobbágyi, Iklad, Aszód, Isaszeg, Pécel, sok sok katonai objektum volt relative elszórva.

Előzmény: hadsz (21316)
schlumberger Creative Commons License 2022.10.02 0 0 21327

Ha idekukkant hadsz, megírja.

Előzmény: Atis57 (21326)
Atis57 Creative Commons License 2022.10.01 0 1 21326

Szia!

 

 S  ki tudja mi volt az Óbarokk melletti  Lófingató hegyen?

 

 

 

Előzmény: schlumberger (21325)
schlumberger Creative Commons License 2022.10.01 0 2 21325
adamzolt Creative Commons License 2022.09.25 -1 1 21324

Sziasztok!

Katona Imre mezőkeresztesi lakos neve ismerős valakinek?1950 táján volt kisbíró.

a helyi nyugdíjas-klub elnökétől megtudtam,hogy elsősorban Szentistván és Kövesd -ahonnan az emberek származtak -építették a repteret.

Itt egy furcsa mondat: "Külsó munkákra szervezték ba őket ,nem sok rálátásuk volt az egészre".

De jó lenne tudni azt amit azok az emberek tudnak.

Adazol.

Ridley4Lev Creative Commons License 2022.09.15 0 3 21323

Én külön kiemeltem azoknak akik beengedtek minket, hogy az a papír mennyiség, rendkívül fontos megőrizni. 

 

Előzmény: hadsz (21322)
hadsz Creative Commons License 2022.09.14 0 2 21322

Az iratokat, dokumentumokat már összeszedték, most valóban viszonylag "rendezett" volt a hely. Ha az illetékesek értékesnek találták azokat a papírokat, akkor talán még megvannak valahol, ha nem, akkor már régen megsemmisítették őket. Igen, valakinek ezek kincsek, valakinek - sajnos - szemét...

Előzmény: Ridley4Lev (21321)
Ridley4Lev Creative Commons License 2022.09.14 0 1 21321

3 éve voltam ott, egy barát segítségével. 

Ahhoz képest szép állapotba került. 

Bár a rengeteg papír és irat anyagokat ami akkor ott volt nem látok a fotókon, volt köztük óvóhely naplók is, ami egy atomtámadás napjait írta le gyakorlat formájában.

 

Plusz a pályaudvar térképe és oktató táblák. Remélem megmaradtak, mert igazi kincsek voltak. 

Előzmény: hadsz (21317)
hadsz Creative Commons License 2022.09.13 0 0 21320

Szia! Nem jártam, noha viszonylag gyakran megfordulok Győrben. Az Árkád mellettit láttam legutóbb, igaz csak kívülről.

Előzmény: Tomsz85 (21318)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!