Keresés

Részletes keresés

Bthomka Creative Commons License 2010.02.13 0 0 244
Üdvözletem mindenkinek!

Egy két reagálás az előttem szólóknak. Kisgyerek koromtól méhészkedek és tanulok folyamatosan, saját méhekkel még nem rendelkezek ezért nem is tartom magam méhésznek csak kisegítőnek. Ugyan úgy belenyúlok a kaptárba és elvégzem a teendőket, de mivel saját méhekkel még nem volt tapasztalatom nem tartom magam méhésznek. Szerintem egy jó méhész élete végéig tanul, mert mindig jönnek új dolgok, új eszközök. Ha valaki méhészkedni akar akkor 3 család bőven elég az első évben, ha a 3 családdal átvészel egy szezont és fel tudja készíteni a következő szezonra akkor kezdhet el igazán méhészkedni. Nagyapámnak 180 családja volt, tudom, hogy mennyi munka és mennyi energia ennyi családra odafigyelni, mert ha elindul a rajzás akkor lehet szaladni a kasokért. Nem könnyű munka de aki szeret a természetben kint lenni és látni a gyarapodást, a saját munka gyümölcsét annak erősen ajánlom a méheket.
ghunor Creative Commons License 2010.02.13 0 0 243
talán magyarországon nem lehet annyiért méhet venni...
Viszont és (sajnos) romániában élek úgyhogy...
A lényeg nem az hogy mennyiért veszel...akinek ez az érdekes hogy mennyi 1 család vagy 1 kaptár, az csak kizsákmányolja a méheket, és az biza csak zsarnok nem méhész...nincs igazam...
Van olyan a faluban aki már 30 éve méhészkedik van több mint 100 családja és nem azért csak szemléltetés képpen mondom, hogy neki lehet hogy több tapasztalata van de mint ahogy ő is elmondta nekem több tudásom, mert én nem azért tartok méhet mert minél több mézet akarok kifacsarni belőlük, hanem mert érdekelnek...
Te tudod és akkor kérlek addj te tanacsot kisméhésznek mert a magyarországi dolgokkal nem igen vagyok tisztában és igaz, nem kellett volna téves infót mondani...
Előzmény: B. Imre (242)
B. Imre Creative Commons License 2010.02.11 0 0 242
Nem tudom,hány éve méhészkedsz?, Szerintem az 5 éve méhészkedő az nem méhész. Nem akarok reagélni a leírtakkal, agyszóval nem értek vele egyet. Egy megjegyzésem azért lenne. Ha ennyiéert tudsz méhcsaládokat szólj mert ennyiért én is vennék! Egyébként tavasszal 30 ezerért adtunk el 10 kerweten kaptárnélkül, a másik kaptárt sem lehet venni 10 ezerért......
Előzmény: ghunor (241)
ghunor Creative Commons License 2010.02.11 0 0 241
Kisméhésznek!

nem értek eggyet azzal hgy 3 család alatt ne kezdj...
1 - a kezdő méhész nagyon könnyen elronthat valamit és akkor bizony nagy a kár...
2 - egy kezdő méhész nem látja át úgy a családot mint 1 már 2-3 éve méhészkedő ember és nagyon sokat kell a méhekkel bajlódjon-ha egész nep szabad vagy akkor igen, kezdhetsz 10 családdal...-ha segitséged van 1 legalább 5 éve méhekkel foglalkozó szaki, akkor igen...
3 - a sok gondtól amit egy kezdő méhésznek jelent 5-nél több család méh elmehet a kedved az egésztől, megasztán a méhek szúrnak és lehetetlen elkerülni legalább 1-2 szúrást...-tudnod kell egyszer hogy vállalod-e?
4 - a családok időnként megrajzanak és ha egy nap 4 család megrajzik mondjuk, akkor még egy tapasztalt méhész is fogja a fejét nemhogy egy kezdő...stb.

A valóság az hogy egy kaptár úgy kb. 10,000-30,000 Ft. között van, kb...
Egy család is kb 10,000-20,000 Ft...A méhéstől függ.

Szerintem nincs értelme 4-nél több családdal kezdeni...-más a helyzet ha van mentor...

Az igazság az hogy egy tapasztalt méhész a kaptár kinyitása nélkül is tudja hogy mi történik éppen a családban, egyszerüen abból hogyan járnak a méhek ki-be a kaptárba-amiről egy kezdő csak álmodni mer...

Ha kérdésed van nyugodtan fordulj hozzám.

üdv:ghunor
B. Imre Creative Commons License 2010.02.08 0 0 240
Kisméhésznek.

Ha méhészkedni akarsz először is ismekedj meg egy méhésszel. Három család alatt ne kezdj, mert az egy hiába ad bármennyi mézet bármitől elpusztulhat és kezdheted előről pl nemfigyelsz oda és kirabolják / nem a rablók hanem egy másik méhcsalád stb, Azt,hogx egy család 5 tagu nem jelent semmit mert nem trudom mennyire szeretik a mézet mi pl évente 1oo kg-ot fogyasztunk ezért én 5-6 caládot szoktam tartani ...... Sok mindent szeretnék neked mondani de nem igy személyesen érdekesebb , meg midjárt lehet kérdezni... szóval ennyi

Üdv. Imre
Előzmény: kisméhész (234)
kisméhész Creative Commons License 2010.02.08 0 0 239

Kedves lizx!

 

Nagyon köszönöm a tanácsodat.Igyekszem megszerezni a könyvet.Remélem kapható.A méh tartást be kell jelenteni valahol vagy kell engedély hozzá?

 

üdv.

lizX Creative Commons License 2010.02.08 0 0 238
Kedves Kisméhész!


Bár nem engem kérdeztél, egy picurit hozzászólok. :)
Igen, egy kaptárban egy család lakik.

A családi kapacitásotokat nem ismerem, de egy méhcsalád odafigyeléstől, méhlegelőtől, szerencsétől (és sok minden mástól) függően évi kb. 5-50 kg mézet megtermel, ami azt hiszem, nem kevés, önmagában saját felhasználásra igen bőséges. Ellenben gyakorlati okokból mégis célszerűbb több (min. 3-5) kaptárral próbálkozni, hogy miért, lásd lentebb a korábban nyilatkozó szakiktól.
Az árak szintén változóak, függ pl. az évszaktól is, mondjuk olyan 20-50e (?) Ft körül mozog, kicsit konkrétabban szintén lásd lejjebb, a korábban nyilatkozóktól. De egyébként kaptárat akár saját kezűleg is tudsz készíteni, ha van hozzá elég kreativitásod.

Illetve én is csak ajánlani tudom a szakirodalmat, különösen egy magyar művet (méhészkedéshez alap): Örösi Pál Zoltán: Méhek között.

Szintén sok sikert kívánok az induláshoz és a bőséges mézáradathoz egyaránt! :)
Előzmény: kisméhész (237)
kisméhész Creative Commons License 2010.02.06 0 0 237

T.ghunor!

 

Köszönöm a jó tanácsot.Igaz pillanatnyilag nem sokat értek belőle de legalább ennyit tudok már.Egy kaptár egy családot jelent?És mit jelent az,hogy keretet fedni?Egy 5-6 fős család számára mennyi kaptár vagy mennyi családra lenne szükség.Olyan kaptárt amit ki dobnak olyan neten lehet találni?Egy méh családnak kaptárral együtt milyen ára van?Mivel csak Ön válaszolt kérdésemre ezért ismételten Önnek teszem fel kérdéseimet és válaszaát előre is köszönöm.

 

üdv.

robituszin Creative Commons License 2010.02.06 0 0 236
sziasztok.

Méhcsaládot keresnék max 10-et megvételre jnkszmegyében.
ghunor Creative Commons License 2010.02.03 0 0 235
Kisméhésznek!

A legjobb a család, mert nem kell érte aggódni, hogy megmarad-e és hogy nem-e fogy el a tápláléka.
Kezdő méhésznek mindenképpen családot ajánlok, és azt is tavasszal a gyümölcsfák virágzása előtt megvenni.
A lényeg az, hogy legyen annya, az lehetőleg fiatalabb legyen 3 évesnél, a család egészséges legyen és legalább 3 keretet födjenek(nagy NB kereteket).
Nem árt egy méhésszel összehaverkodni, de ne nagytermelővel hanem inkább hobbiméhésszel-a nagy termelő csak arról beszél mennyi méze lett tavaj és tavajelőtt, emellett egy könyv sem árt:örösi pál zoltán:Méhek között cimü könyve a legjobb.

1 Tanács: A család akkor is megvan ha nem bontjuk ki minden nap 2x....-saját tapasztalat.

Sok sikert!!!!!!!!!
Előzmény: kisméhész (234)
kisméhész Creative Commons License 2010.02.03 0 0 234

Üdv.mindenkit.

 

 

Méhészkedni szeretnék a saját illetve a család részére.Tanácsot szeretnék kérni,hogy mégis hogy kezdjem el és mivel.Előre is köszönöm!

lizX Creative Commons License 2010.01.29 0 0 233
Kedves Bazsi, Imre, Geddekas!

Köszönöm szépen a hozzászólásokat. A Méhek között megvan, karácsonyra kaptam :) , azóta szorgosan olvasom, igaz, elég lassan tudok vele haladni, mert csak éjszaka jut rá időm, akkor is hamar lecsukódik a szemem. :P De nagyon tetszik a könyv, én is mindenkinek csak ajánlani tudom.
Köszönöm a tanfolyam-időpontot! Valójában az ambícióm meglenne hozzá, és még az anyagi vonzatát is megoldanám, de az az igazság, hogy jelenleg két kisfiammal (2 éves és 4 hónapos) vagyok itthon, az apróbbik még szopizik (nem is keveset), valamint itthonról saját cégünk feladatait is ellátom, ezért gyakorlatilag sem kimozdulni nem tudok itthonról, se különösebb szabadidővel nem rendelkezem. Remélem, tavaszra már kicsit lazább lesz a helyzet, ha nem, akkor talán nyárra, vagy őszre, vagy jövő valamikorra... :D
Bazsa, azt majd egyszer meséld el, hogyan találtad azt a két gazdátlan családot a faludban! Kíváncsi lennék rá. Megláttál szabadon két rajt, vagy kaptárostul voltak elhagyatva?

Imre, nem vagy unalmas, isszuk minden szavadat! :) Igazából - első körben - én csak hobbiból gondoltam a méhészkedésre, valahogy kedvet kaptam hozzá, de ahogy szép lassan egyre inkább belátok a "kulisszák mögé", nem tartom kizártnak, hogy ha belejövök, üzleti céllal is tenném.

Igen, valójában Geddekas fogalmazta meg a szitut: jelenleg így tanítómester nélkül vagyok kénytelen hozzáfogni, persze amint lehetőségem adódna, mindenképpen belesnék valakihez. ;)

(Na, ez volt a hosszú.)

További szép napot Nektek! :)
Geddekas Creative Commons License 2010.01.28 0 0 232
Ha valaki tanítómester nélkül kezdi, akkor elég 4-5 méhcsalád. Ha van tanítómester, akkor indulhat akár harminccal is.
B. Imre Creative Commons License 2010.01.24 0 0 231
Elöbb irtam lizX nek, csak most olvastam a Te hozzászólásodat.... Egyet értek.. bármikor el lehet kezdeni, de jobb előbb mint utobb . Nekem 3 családom van és februárban jönnek értük Tatárol. Itt volt a fiatal ember 3 órán keresztül kérdezett a méhekről... . Adtam neki egy szakkönyvet ,amit azóta tanulmányozott gondolom és oda adom neki 30000 ért ... mert látom ,hogy fiatal és szeretne méheket szóban egyeztünk minden előleg nélkül, de biztos ,hogy eljön értük....De bárkinek szivesen segítek amiben tudok ..... / Kaptár kédz.. stb

Üdv Imre.
Előzmény: Bazsa72 (229)
B. Imre Creative Commons License 2010.01.24 0 0 230
Nekem 40 családom volt amikor méhészkönyvet láttam először. Mindent a méhészismerősöktöl tanultam. Mindig mentem segíteni a méhészeknek pörgetéskor. Aztán kaptam 1 rajt valamelyik méhésztől. Másik éven vettem 3 családot. Télen készítettem 10 kaptárat . Tehát 3. éven már tíz családdal méhészkedtem. % év múlva több mint 30 családom volt. Ha már megtanulod a méhészkedést / és persze nem félsz a csípéstől / akkor nem érdemes 2-3 mal vacakolni, akkor már annyi kell ,hogy hasznot is hozzanak. Az nem jó ha valaki 2 családdal kezd és nem vesz hozzájuk, hanem csak azokat szaporítja. Igy hosszú éveket veszít. A méhészkedésben pedig mindig volt pénz, ha a méhészeknek nem is mindegyike ismeri be. csak zárójelben jegyzem meg, hogy én egész évben rövidnadrégban és rövid ujjú ingben szoktam méhészkedni, kivétel a pörgetés vagy ha a rosszidő, vagy egyéb miatt kicsit gorombábbak voltak. Egyébként a méhek tavasszal a legdrágábbak. Mostanában jó áruk van Én is 2009-ben adtam el őket , meg idén adom az utolsó 3 családot. Befejezem, mert már unalmas leszek

Üdv, B.Imre
Előzmény: lizX (228)
Bazsa72 Creative Commons License 2010.01.23 0 0 229

Kedves lizX!

 

Épp ma délelőtt a XII. Dunántúli Méhésztalálkozón akadt a kezembe egy szórólap amit meg szerettem volna írni Neked, de így már nem aktuális. Azért leírom, hátha valaki kedvet kap a fórumon. "Kaposváron február közepétől a Mezőgazdasági Szakközépiskolában Méhész képzés indul. A tanfolyam összege visszaigényelhető. Tel.: 82/510-207 mail: mgszki@vipmail.hu"

A méhészkedést bármikor el lehet kezdeni, tudom B. Imre ezzel nem fog egyetérteni.

Szerintem 5-10 családdal kell kezdeni, mert ahogy Imre írja, ha történik valami, akkor abból már lehet tapasztalat. Ősszel azért jobb kezdeni mert olcsóbb a méh. Tavasszal azért érdemes, mert a nagy kockázattal járó telelés nem a Te problémád, sőt ha jó erős családokat sikerül összehoznod akácra, azok már visszahozzák az árukat. De ehez kell szerencse is meg tudás is. Ebben ráadásul a természetes szaporulat sincs benne. Az már plussz. De ha veszel 10 családot, akkor egy apró tévedéssel el is bukhatod az egészet. De a jó oldalát nézed van már 10 kaptárad. :)

Én ismerek olyat, aki 3 éve 150 családdal kezdett, azzal érdemes, nagyon sokat tudnak termelni, ha el is pusztul télen 1-2, tudod mitől, talán tudod, de ha nem értessz hozzá, akkor úgy jársz mint ez az ismerősöm, 3 családja maradt. Ha 30.000 forintjával számolod családját, amiért tavasszal az Imre se adna kaptárastul családot, akkor kijön, hogy mennyit bukhatsz.

Én, ahogy talán írtam is, ajándékba kaptam azt az egyet, viszont októberben még találtam a kicsi falumban 2 gazdátlan egészségesnek tűnő családot, amiből lehet, hogy csak az egyik bírja ki a telet. Akkor lesz kettő. Igazából az én tervem legalább 5, de ha sikerülne akkor 10 család, 1/2 NB rakodóban akácra. De kell az is, hogy erre meg legyen a rávaló. Ráadásul ha jól tanulok, akkor akác után már úgy készülhetek a télre mint Méhész szakmunkás. Kedves lizX, ha hozzáférsz Őrösi Pál Zoltán Méhek között című könyvéhez, abból nagyon sok okos dolgot meg tudsz tanulni, sok sikert.

B. Imrének meg itt üzenem, ha úgy járk Nagybajom felé, hogy nem lesz annyi melóm, akkor a telefonomban van a száma, meg fogom keresni, ugyanis a segítőkézségét, mag a tudását szeretném egy kicsit ellesni. Üdv mindenkinek. Bazsi

Előzmény: lizX (228)
lizX Creative Commons License 2010.01.22 0 0 228
No ezt egyre több helyről hallom. De akkor mégis hánnyal érdemes? Teljesen hozzá nem értőként.
Egyáltalán mikor szabad méheket beszerezni? Nekem pl. jelenleg nincs lehetőségem elmenni tanfolyamra, ezért csak autodidakta módon, könyvekből készülök a "nagy eseményre". :) Csak méhek nélkül ez így kissé száraz, viszont felkészültség nélkül nem mernék méheket venni, a vesztüket sem szeretném, bénázni sem akarok, és valljuk be, egy kis veszélyt is rejthetnek magukban (gondolok itt a csípésekre).

Összefoglalva: mikor, és hány családot érdemes beszerezni szerintetek? :)
Előzmény: B. Imre (227)
B. Imre Creative Commons License 2010.01.22 0 0 227
Egy családdal soha nem szabad kezdeni. Télen bármitől elpusztulhat, és kezdheted előről, és smegsem tudod ,hogy mi történt velük, vagy mit rontottál el ....
Előzmény: Bazsa72 (225)
lizX Creative Commons License 2010.01.12 0 0 226
Köszi szépen az infókat! Elég lelkesítően hangzik. :) Nagyon jó lehet!
Egyelőre ezek a kérdések érdekeltek elsősorban, de köszönöm a lehetőséget, ha lesz még valami, feltétlenül írok! :)
Előzmény: Bazsa72 (225)
Bazsa72 Creative Commons License 2010.01.12 0 0 225

Kedves lizX!

 

Igen arra a tanfolyamra járok. A tanfolyam szuper. Ötven egynéhányan vagyunk a csoportban, vanak köztünk vérprofik, 5, 10, 40-50, 90, 170 családdal, aztán vagyunk mi is akik abszolút kezdők vagyunk. Erre épül a tanfolyam, a kezdetektől a vizsgákik, amik május, június hónapban lesznek. Ha lesz megfelelő számú érdeklődő, akkor jövő ősszel is elindítják a tanfolyamot. Nekem 1 családom van, az ősz elején kaptam, szegénykéimen tudom majd lemérni, hogy mennyire vagyok fogékony tanuló. Természetesen nem ezért az 1 családért végzem el a tanfolyamot. Szeretnék több családdal dolgozni, sőt egyre többel. Egy idős méhész mondta, hogy 1 családdal kell kezdeni, de a tanulótársak szerint jobb ha kicsit több van, mert többminden történik több családdal. Gyorsabban tanulok.

Ha gondolod, a mail címemet a megtalálod a fórumon, írhatok többet, ha többminden érdekel a tanfolyamról, de azzal nem szeretném a fórumot terhelni.

Tisztelettel. Bazsa

Előzmény: lizX (221)
B. Imre Creative Commons License 2010.01.08 0 0 224
Nem nagyon értem a kérdésedet. Ha tele van a lép , nyilván ki kell venni, hogy ki tudjad pörgetni. Ha kipörgetted vissza kell tenni a kaptárba. Vagy írd le részletesen , hogy mire gondolsz! Ugyanis nem a lépet vesszük ki , hanem a lépet keretestül.
Előzmény: Martin 25 (220)
Geddekas Creative Commons License 2010.01.08 0 0 223
Legyek már hű a nevemhez. Bemutatom a geddakast:

http://groups.google.hu/group/meheszforum
Geddekas Creative Commons License 2010.01.06 0 0 222
Ezt így interneten nem érdemes tanulni.
Csatlakozz a baráti ismerősi körödben levő valamelyik méhészhez és ott tanuld meg munka közben a legegyszerűbb fogásokat.
Előzmény: Martin 25 (220)
lizX Creative Commons License 2010.01.06 0 0 221
Kedves Bazsa!

Érdeklődni szeretnék, hogy arra a tanfolyamra jelentkeztél, ami a kaposvári egyetemen indult úgy november elején? Ha igen, akkor mesélj, milyen a tanfolyam? Csak mert arra én is szerettem volna menni, de családi okokból végül nem sikerült megoldani. Amúgy minden kedvező és szimpatikus lett volna ezzel a tanfolyival kapcsolatban, még helyileg sem lett volna túl messze (mi most Bálványoson lakunk).
Kérdezném, hogy a tanfolyamot totál kezdőként, előképzettség (és kaptárak) nélkül is lehet végezni? Illetve véletlenül nem tudod, hogy indítanak-e ott esetleg másik tanfolyamot is a közeljövőben?

Előre is köszi, és sok sikert, jó okosodást! Amúgy irigyellek, ha minden igaz, nem olyan sokára kezdődnek a gyakorlati oktatások is. :)
Előzmény: Bazsa72 (201)
Martin 25 Creative Commons License 2010.01.06 0 0 220
Sziasztok! 13 éves vagyok, és nagyon érdekel a méhészkedés.
Szeretném megérdeklődni, hogy pergetés után ki kell-e venni a lépet és utána üresen kell visszarakni a fiókot?
Geddekas Creative Commons License 2010.01.04 0 0 219
Erősen cenzúrázott és előítéletekben gazdag fórum. De azért érdemes néha beleolvasni
Előzmény: zsolti-72 (216)
Geddekas Creative Commons License 2010.01.04 0 0 218
Boldog Új Évet!
B. Imre Creative Commons License 2009.12.27 0 0 217
Méhészbácsi! Még nem találtam pörgrtőt. Te is érdeklődj, mert ha méhészkedni akarsz, hamar itt a május......../ Add meg a tel számodat itt a fórumon . mert nem mentettem! /

Üdv, Imre.
zsolti-72 Creative Commons License 2009.12.11 0 0 216
http://www.meheszforum.hu/
B. Imre Creative Commons License 2009.11.28 0 0 215
Fő u 18 alatt lakom.
Előzmény: B. Imre (214)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!