Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92609

Ezt mondom én is, hogy a Somlón ahol vannak rendes szőlőfajták is, ott nagyon ritkán ér fel a dobogóra az olaszrizling.

 

A klónok kérdésének azért nincsen jelentősége, mert sehol az országban jelentős területen (értsd egy hektár felett) senki nem gondolkodik olaszrizling telepítésben. Ha lenne végtelen pénz akkor sem délszláv olaszrizling klónokért szaladna a nép, hanem valamilyen eladható fajtáért. A Somlón ha hirtelen az összes trehány vegyes ültetvényt meg a 160 hektár olaszrizlinget  le lehetne cserélni akkor zsírbiztos, hogy 90%-ban juhfarkra cserélné le mindenki. A Somlón nagyon, nagyon hülyének kell lenni ahhoz, hogy valaki olaszrizlinget telepítsen jelentős tőkeszámmal.

 

Innen nézve bizony érdekesen néz ki a csopakiak erőlködése, hogy egy középszerű, válságkezelő fajtából akarnak nagy bort csinálni. Értelem szerűen ők is abból főznek amijük van... aztán ha telepítenek akkor szerintem ők sem olaszt telepítenek.

Előzmény: Hepci (92606)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92608

Én sokért nem adnám ha láthatnék egy precíz táblázatot az évenként eladott palackszámmal és átlagos nettó ex-cellar árakkal. Akár amolyan nem publikus, szakmai alapon is.

 

Szerintem semmi másról nem szól a Balaton Bor minthogy megpróbálni eladni az eladhatatlan olaszrizlinget. A kérdés, hogy ez sikerül-e.

Előzmény: Daeril (92607)
Daeril Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92607

Belenéztem a BalatonBor szabályzatba (amiben a palack számok tól-ig tartományban megvannak résztvevőkre - pincénkként max. 14 000 palackban maximálva van és minimum 1200 palackot le kell ebből töltetni) de bohózatba fordult az olvasmány, amikor fair-trade szellemiségre hivatkozva előírtak 130 Ft felvásárlási árat a szőlőre, amiből készült.

2020-ra sajtóba 100 000-es palackszámot mondtak be, 2021-re 65 000-et. Rövid keresés 1500 és 1900 Ft közötti árakat hoz le.

Előzmény: BZoltan (92605)
Hepci Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92606

Miért? Nincs nagyságrendileg több jó juhfark a piacon, mint olaszrizling. De mondhatnám a hársat és a furmintot is, vagy gyakorlatilag bármit...

A Palnina 2020-as olasza alapján ráadásul olyan sejtésem van, hogy azokkal a délszláv klónokkal lehetne nagyot dobni.

Előzmény: BZoltan (92603)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92605

Szerintem nagyon sok olaszrizling végzi valamilyen másik fajtaborban a 85-15 megengedő törvénynek köszönhetően. Egyszer egy méltán híres sztárborász traminijét dícsérte egy borblogger azzal, hogy milyen frankó csonthéjas kesernye van a végén :D Ahogy szerintem a Somló 160 hektár olaszrizlingjének egy tetemes része is juhfarkká előléptetve lép be a munka világába. A Balaton Bor mint márka pedig egyértelműen az eladatlan, eladhatatlan olaszrizlingek  kármentőjeként született meg. Hogy mekkora sikerrel azt csak sejteni lehet, mert a márka ötletgazdája nem igazán kapkodja el magát a válasszal a kérdésre, hogy hány palackot és milyen palackáron értékesítenek évről-évre. Feltételezem, hogy ha széttépnék a dílerek a pinceajtókat a Balaton Borért akkor tudnánk ezeket a számokat. Mert a sikerre szokás büszkének lenni.

 

Ezzel együtt persze vannak nagyon jó prémium olaszrizlingek. Miért is ne lennének, gondos kezekben lehet belőle jó bort csinálni.

Előzmény: Winesoul (92595)
IsKol Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92604

Ami nekem van az sem a rombusz kiosztású háló inkább ez is rascheles...

 

Előzmény: Daeril (92602)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.06 0 1 92603

Bevallom nekem teljesen sci-fi az, hogy ha szőlőtelepítést mérlegel valaki az olaszrizling és a bármi között akkor hogyan lehet eljutni a nem bármi megoldás felé :) De ezt teljesen szubjektív véleményként mondom.

 

Előzmény: mbukovics (92594)
Daeril Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92602

A hajtásvédelem nehezebb, de ez a sűrű raseles háló a madaraktól is megvédi a termést.

Örülök ha segíthettem.

Előzmény: IsKol (92601)
IsKol Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92601

Ez király! Akkor a végső elkeseredésem akár jó is lehet ;-)

Vettem 1,23x500 m vadhálókat műa. klipszekkel... 

 

Nálam a 10-15 cm-es hajtásokat legelték le vagy 2x a bambik. A maradékra meg bejelentkeztek később (Augusztus 5-e után) a rigók, szarkák és a többiek.

Van egy jó pár tőke amire kíváncsi vagyok mi lesz belőlük (szőlő biztos nem)

 

A tökéhez rögzítés meg nagyon jó ötlet, nem zavar a növ. védelemben. Köszi!!!

Előzmény: Daeril (92599)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92600

Logikusnak és ésszerűnek hangzik amit írsz. Én szívesen olvasnék vagy néznék egy olyan interjút amiben UP vagy a Telex főszerkesztőinek szegezi valaki ezeket a kérdéseket. Mert mondom, nekem a legkézenfekvőbb teljesen home brew válaszom az volt erre, hogy nincs zsuga az ilyen kitekintésre.

 

Azt látom a Telexen, 24.hu-n meg a 444-en is, hogy alapvetően olcsón akarják ők is megúszni ezt az újságírás dolgot. De, hogy ennek vegytiszta igénytelenség vagy valami más az oka azt nem tudom.

 

Amúgy konkrétan üzleti ráció is lehet neked abban, hogy hírszolgáltatást adsz el nekik ezekből a régiókból.

Előzmény: mbukovics (92586)
Daeril Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92599

Ha kordonon van a terület akkor ez a fajta madárháló igen effektíven véd a vadkár ellen is. Szezon közben pedig a tőkéhez lehet rögzíteni anker gumikkal, mert a fel-le pakolgatás idegbaj. Nekem ez bevált, bár így is igényel két extra munkafolyamatot, igaz a leszedést metszés közben szoktam csinálni mert lusta vagyok.

Előzmény: mbukovics (92597)
naivkezdo Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92598

Ha már, akkor, cirfandli felmerült?

Amit a Planina tud vele, az elég komoly bor.

 

 

Előzmény: mbukovics (92594)
mbukovics Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92597

Egyertelmuen o a szakmai mentor. Neha besegit, de inkabb ilyen minimalprogramot futtattunk tavaly, nem en akarom nyerni a szolo-szepsegversenyt. De jovo evtol kicsit közelebb fogunk lakni a szolohoz, mint Firenze. Amikor Pecsen vagyok, benezek es csinalom, amit kell, de pl egyszer lett csak permetezve, többször igazabol nem is kellett konkretan, plusz van mellette kb 200 toke zweigelt, azzal a radikalis metszesen es az elso permetezesen kivul nem tortent semmi, szepen is termett volna, ha a szeptember vegi szüretre nem ettek volna le a Mecsekben elszaporodott vadak, hiaba huztunk fel lokalis Orbankent ketesfelmeteres keritest. Ebbol a kovetkeztetes most az, hogy szüret augusztusban, pezsgoalapbor lesz mindenbol, es baszodjanak meg a nyulak :D

Előzmény: Daeril (92596)
Daeril Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92596

A SzabóZé műveli neked a szőlőt? Mert, ha olaszban élsz, akkor gondolom nem ugrasz ki a hétvégére horolni meg kötnyi.

Előzmény: mbukovics (92594)
Winesoul Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92595

Amúgy valahol sztem fajtajelleg és kötelező elem is egyszerre, de kesernye és kesernye között is van különbség. Mivel Szásziék honlapján zéró technikai infó, így utánajárok milyen érettségben szedték, mert über gyümölcsös illata és  ízvilága volt. Már az alkohol elég magas volt 14% szóval az is fűtött rendesen és nem az a számomra kedves olaszrizlinges kesernye jött most.

 

Amúgy azért akadnak jó dűlős prémium olaszok, pl a Figula dűlősök, de tény erősíteni kéne az alap olaszrizling felhozatalt, mert elég gyengus lábakon áll. Ha cuvéekben gondolkozol kvázi birtokborként akkor azt előbb felkéne építeni és tudatosítani a borfogyasztói közeggel. 

Előzmény: BZoltan (92479)
mbukovics Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92594

Mert megkóstoltam a Planina szerb-horvát-osztrák klónos ültetvényének szűztermésének borát, és kb olyan volt, mint egy greco di tufo. És Mohácson az ugye löszön van, Hosszúhetényben meszesebb a talaj, és mivel Szabó Zoli és mentora, Szabó Andor mindig arról beszélnek, hogy a hetényi olaszrizlingről ódákat zengtek korábban, hát miért ne próbálnám ki? Eleve a klónok kiválasztása is így ment: mit ültetett a Horváth Zoli? :)) Más kérdés, hogy az akkor még friss lockdown és komolyan vett határzár miatt Turkovic-klónokat nem tudtam szerezni, így azok helyett lett vagy háromféle pécsi. Idén lesz majd szűztermés.

Előzmény: naivkezdo (92591)
altimus Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92593

szilard elindul moszkvaig meg se all!

 

semjen meg bevonul petervarra feher lovon!

 

 

Előzmény: naivkezdo (92592)
naivkezdo Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92592

Rezsi Szilárd akcióban. Gulyáságyuval.

Előzmény: altimus (92587)
naivkezdo Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92591

Egyet árulj el, miért olaszrizlinget telepítettél?:D

Előzmény: mbukovics (92586)
naivkezdo Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92590

Egyszer én is beraktam nem gyenge bor mellé/sorban, szerintem sem lóg ki. Príma cucc.

Előzmény: Hepci (92588)
Hepci Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92589

Na, ez a Vucic már előrébb jár, mint honi kollégája & üzletfelei & barátai?

Ez nálunk úgy szokott menni, hogy este még nem akarod eladni a cégedet, de reggel 1 lófej mellett ébredsz és hirtelen rájössz, hogy mégis. :)

Előzmény: mbukovics (92586)
Hepci Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92588

Fogyóban van a pincénél is, ezért rendeltem 3 további kartont némi fektetésre és dílerkedésre...

Egészen jól mutat komoly bor mellett (is), most pl. a kissé lentebb leírt Pfaffl Hund zöldveltelini után bontottuk.

Előzmény: naivkezdo (92585)
altimus Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92587

Mint nato tagok igy viszonylag kenyelmesen tudunk majd tamadni. Az uj felszerelest, tankokat ... is ki tudjuk vegre probalni.

Előzmény: naivkezdo (92583)
mbukovics Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92586

nem igaz, hogy nincs kattintasszam. arra van kattintassszam, ami jo cimet kap, jo helyet a cimlapon, es el lehet adni akar egy jo magyar parhuzammal, akar csak siman mint sztorit. es ha belegondolok, hogy mi befolyasolja jobban a magyar realitasokat, minek van több köze hozza: az amerikai campusokon zajlo woke idpol vitak vagy az OV-val hiresen joban levo, egymast oda-vissza inspiralo szerb Vucsity elnök kisajatitasi törvenye, aminel az allami kisajatitasi szandekot koveto 5 nap alatt kell ellenervet prezentalni arra, hogy miert ne, es ha mar igen, akkor mennyiert, szerintem az utobbi. megis: hiaba tüntetnek 2 hete ezellen a szerbek, a magyar sajto odaig meg nem jutott el, hogy mi van a törvenyben, errol ugyanis hallgat az MTI, a woke cuccokkal meg tele a telex-444-hvg-stb. pedig vannak vajdasagi magyar lapok, függetlenek is, ezeket ujsagirok irjak, oket ismerni illene, es felhivni/rajukirni, hogy "figyu, mi ez, mondd mar el". sot, a forradalmi gondolat, miszerint beirja google-ba a sajtomunkas, hogy "hírek szerbia magyarul", szerintem mar akar egy 20 fos szerkesztosegben is elöjöhet valakinek a fejeben. az, hogy nem jött, azt bizonyitja: ez nem penz, hanem igenyesseg kerdese. penzt ugyanis mar ez az ujsagiro is kap azert, hogy ügyeletben friss hireket közöljön, az pedig tuti fontosabb Nemeth Szilard aktualis zacskos gulyassal leöntött milanoi sertesbordajanal, hogy a szomszed fovarosokban (Becs, Belgrad) tömegtüntetesek vannak hetek ota. söt, mondok egy meg forradalmabbit: ezeket az ujsagirokat el lehet küldeni nyelvtanfolyamra, külföldi ösztöndijra nyelvet tanulni es mellette tudositani, rengeteg ilyen lehetoseg van (a magyar szerkesztosegek többnyire az amerikai szervezesueket veszik eszre), a magyar ujsagirokert pedig ezeken a helyeken kapkodnak.

Előzmény: BZoltan (92575)
naivkezdo Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92585

Az a vip hordós planina elfogyott nálunk.

Valamikor időt kell szakítanom egy vizitre. Nehéz ügy, de valamikor csak sikerül.

Előzmény: Hepci (92584)
Hepci Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92584

Akkor lesz különösen nagy szükségünk farnehéz borokra (és kevésbé farnehéz oldalbordákra).

*

Tegnap délután nyitottam egy Planina-cirfandlit a drágább verzióból, éjjelre ki is ürült a palack. :)

Előzmény: naivkezdo (92583)
naivkezdo Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92583

Hagyjuk ezt a gittrágást, inkább örüljünk együtt, hogy szomszédosak leszünk a nagy Szovjetunióval. 

Hepci Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92582
Előzmény: BZoltan (92578)
altimus Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92581

> műszakilag megoldható, ahogy Stradivari hegedűvel is lehet fűteni, csak éppen költséges.

 

max egy garzon felnapos futeset lehetne igy megoldani. a vilagon 650 ismert stradivari hegedu van es 55 csello (most gugliztam ki).

Előzmény: BZoltan (92576)
altimus Creative Commons License 2021.12.06 0 0 92580

Igazabol a hivatalnak, (kasler, miniszterium ...) kellene 20-30 ilyen tanart talalnia, akikkel hozzaerto szakember talalkozna es felterkepezne, hogy tulajdonkeppen hol a problema, miert nem akarjak beoltatni magukat? Boven el tudom kepzelni, hogy az oltast ellenzo tanarok joreszenek olyan problemaja van, ami megoldhato bekes uton.

Előzmény: BZoltan (92578)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!