Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2020.11.29 0 0 6861

... mint ahogy minden kozeli orszagban, mint ahogy mar az ev elejen tudtuk, ha a virus a nyari, szaraz es meleg idoszakban nem mulik el, akkor osszel-telen fog igazan tombolni.

 

Előzmény: Hehe164 (6846)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.29 0 0 6860

Nem kell "ketleni", par napja nagy vita volt, hogy bizonyos orszagok nem hajlandoak a lezaras a siszezonban erdekelteket is korlatozni, igy bizonyos teruletekre lehet menni sielni, (ha lesz ho es odajutnak, stb.) csak a sifelvonok nem uzemelhetnek.

Előzmény: zöldkomcsi: (6852)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.29 0 0 6859

A nyelvünkkel 5 féle alap ízt tudunk érzékelni.

Viszont volt egy érdekes kísérlet. Az alanyoknak befogták az orrukat, és emiatt nem ismerték fel a szájukba adott étel ízét.

Előzmény: zöldkomcsi: (6855)
JimmyQ Creative Commons License 2020.11.29 -1 0 6858

Sükösd Miklós
DÁN ÉS MAGYAR VÍRUSVALÓSÁG

 

"Nem mindenki ilyen szerencsés. Egy tragikus példa: pár napja koronavírusban 58 éves korában elhunyt Klecska Ernő, a kitűnő székesfehérvári mérnök-közgazdász-újságíró, a Fejér Megyei Hírlap volt lapszerkesztője. Pesti barátomhoz hasonlóan sokszori kérése ellenére őt sem tesztelték és nem kapott semmilyen ellátást. Utolsó, drámai sms-üzenetváltása azóta nyilvánosságra került:

 

november 20., 11:02

Mikor tesztelnek? Szarul is vagy?

 

Ernő Klecska: november 20., 11:03

38-39 fokos láz

Nem akarnak tesztelni

 

november 20., 11:03

Ouch… az nem kellemes

 

Ernő Klecska: november 20., 11:03

Ez az új modi

 

november 20., 11:03

Az hibátlan…

 

november 20., 11:04

Ész megáll

 

Ernő Klecska: november 20., 11:05

Mondvan: mire kijon az eredmény, meggyogyulok, ha romlik vmi, menjek az ügyeletre v hívják mentot

 

november 20., 11:05

Pfffff

 

Ernő Klecska: november 20., 11:05

Ahogy kivettem ez a rutin

 

november 20., 11:05

Hihetetlen

 

Ernő Klecska: november 20., 11:07

Teszt nélkül is koronasnak rögzíthető a haziorvos

 

november 20., 11:07

Bármi is a baj, jobbulást kívánok neked

 

Ernő Klecska: november 20., 11:08

Ez is egy új szabaly. Plusz ha pozitív vagy akkor is ez a rutin, h otthoni lázcsillapítas, pihenes

Koszi!

 

november 20., 11:10

Aha… persze, de azért csak más, ha tudod is…"

 

(Részletek : https://media1.hu/.../klecska-erno-uzenetvaltas-halala.../)

Előzmény: JimmyQ (6856)
fidelio-Pyrandus Creative Commons License 2020.11.29 -1 1 6857

Üdv. Jó. Még több részlet és összehasonlítás jöhetne.

Előzmény: JimmyQ (6856)
JimmyQ Creative Commons License 2020.11.29 -1 2 6856

Vírusnapló11 ó.  ˇ Sükösd Miklós DÁN ÉS MAGYAR VÍRUSVALÓSÁG. 11. 28.

 

"Koppenhága és Budapest csak 1012 kilométer légvonalban, másfél óra repülővel. Mégis, mintha két egymást kizáró, teljesen különböző dimenzióban léteznének a járvány idején, Mindkét valóságból elképzelni is nehéz a másikat. 6 éve élek Dániában, gyakori hazajárással és szoros hazai kapcsolatokkal, úgyhogy mindkét világban otthon vagyok.

 

Dániában szinte teljesen normál kerékvágásban megy ma is élet. Működnek a cégek, munkahelyek – bár aki teheti, otthonról (vagy félig otthonról, félig az irodában) dolgozik. Normál üzemmódban, tantermekben megy a tanítás az iskolákban. Az egyetemisták egyik fele bejár, a másik fele pedig Zoomon követi az órákat (aztán a következő órán cserélnek). Még folynak az őszi kurzusaim, az előadások élő közvetítésével semmi gond, nem nagy a különbség, hogy valaki a nagyelőadóban vagy otthon képernyőn nézi. A szemináriumok, csoportfoglalkozások nehezebben követhetők online, de mindenki a pozitív technikai megoldásokon dolgozik (ez a dánokra amúgy is jellemző).

 

Kijárási tilalomnak természetesen se hír, se hamva. Minden étterem, kávézó, kocsma nyitva van este 10-ig azzal, hogy a fogyasztásig maszkot kell viselni. A boltok, bevásárlóközpontok szintén teljesen normál módon működnek, de ott is kötelező a maszk. Nyitva vannak az edzőtermek, jógastúdiók, stb. Nyitva vannak a mozik is, megtartják a koncerteket, rendszeresek az élő kulturális események. Természetesen tüntetéseket is szabad tartani. (A múlt hétvégén lengyek és dán barátainkkal mi is tüntettünk Koppenhága főterén a magyar és a legyel kormány Európa-ellenes vétójával szemben. A részletek itt: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=209590590687050&id=100644471581663)

 

A gazdasági és tarsadalmi élet folyamatosságát a bivalyerős, magas szintű egészségügy, a hatékony járványmegelőzés, és a tavaszi első hullám óta folyamatos felelős kormányzati magatartás teszi lehetővé.

 

A mai dán egészségügyi adatok: az elmúlt 24 órában, egy nap alatt alatt százezer (konkrétan 100.197) koronatesztet végeztek el el. Ebből 1636 volt pozitív. Vagyis a pozitív tesztek aránya 1,6 százalék. Koronával kórházban van 250 ember, ebből 42 intenzíven, ezen belül 27-en lélegeztetőn. 7 embert halt meg a koronavírus miatt. Az adatok részteles bontásban, nyilvánosan, könnyen elérhetően rendelkezésre állnak.

 

Dánia lakossága (5.8 millió), kicsit több mint a fele Magyarországénak (9.7 millió).

 

Összehasonlításképpen, Magyarországon tegnap 6268 új pozitív fertőzöttet találtak. 21.562 tesztből. A pozitivitás aránya így 29 százalék. 7536 koronás kórhazi ápoltból 644-en vannak lélegeztetőn. Tegnap 152-an haltak meg koronavírusban, ez sajnos rekord a naponta elhunytak számában. Több kulcsadatot titkol a kormány, részteles bontások nem elérhetőek, az adatgyűjtés és -közlés hitelessége megkérdőjelezhető.

 

Dániában bárkit, bármikor ingyen letesztelnek a kórházak az erre kialakított, nagy kapacitású központokban és a reptéren érkezéskor. A tavaszi első hullám óta gyakorlatilag a teljes lakosságot letesztelték. Pontos és hatékony a fertőzöttek kontaktkutatása, és így lehetséges az új fertőzések elkerülése.

 

Magyarországon a fertőzöttek kontaktkövetése megszűnt. A magyar kormány nem foglalkozik ezzel, bedobta a gyeplőt. Ugyanígy, az ingyenes covid-tesztelés lényegében összeomlott. Ha valakinek nincs pénze a drága magántesztre, akkor hiába várja az ingyenes ellátást. Akkor sem kap, ha komolyan megbetegszik és magas láza van. Ez történt egy pesti barátommal, aki néhány hete többszöri bejelentése, kérése és a napokon át húzódó ígérgetés ellenére végül tesztelés nélkül maradt teljes covid-fertőzése alatt. Magas lázzal, nagy fájdalmak között feküdte ki otthon a koronafertőzése teljes idejét."

 

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.29 0 0 6855

Ahogyan Csaba elmondta semmit, se sósat, se édeset, minden mint ha víz lenne.

Előzmény: Törölt nick (6853)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.29 0 0 6854

na, az egyik lábadozik, mert már összeszidott, hogy biztos én vagyok az oka, fertőztem meg, a másiknak meg emelkedik a hőmérséklete, talán jó jel az is.

Előzmény: zöldkomcsi: (6851)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.29 0 1 6853

Egy kávéval kezdődött nála egy hónapja, azt hitte vizet iszik annyira nem érzett semmit.

 

Erre már tegnap akartam reagálni, de azóta eszembe jutott még valami.

 

Első reakció:

Ittál már desztillált vizet?

Egyszer - úgy 30 évvel ezelőtt - fogadásból megittam fél litert, mert egy ismerősöm ismerőse az orvosin azt tanulta, hogy fél liter már halálos. Nem haltam bele, de pocsék íze volt. Alig bírtam legurítani. Ahhoz képest a sima csapvíznek zamatos íze van. (Persze csaltam egy kicsit, mert vacsora után követtem el a kísérletet, mert az kimaradt a fogadásból, hogy éhgyomorra kellene. Ezt elfelejtették kikötni.)

 

Második reakció:

Átgondoltam a dolgot. A csapot jól ki szoktam engedni ivás előtt, hogy hideg legyen a víz.

Talán csak azért éreztem a desztvizet ihatatlannak, mert nem volt behűtve.

Ez csak három évtizeddel később jutott most eszembe. Szobahőmérsékleten a csapvíznek sincs jó íze.

Előzmény: zöldkomcsi: (6847)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.28 0 0 6852

Lesznek nyitva sípályák? Kétlem.

Előzmény: Törölt nick (6850)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.28 0 0 6851

nagyon rossz állapotban mind a kettő. ez valami új lenne? sose láttam ilyet ami ilyen hirtelen jön. ...illetve egyszer pár éve, autóval 4-5 közte egy lázas valósznűleg influenzás, másnap nem tudtak felkelni. de itt semmi ilyen nem volt. A feleségem tegnap előtt délután lelkesen tekeri az új szobabiciklit, a másik nővel meg lángost ettem akkortájt és ittunk egy sört. oké.
Az egyik tegnap hajnal 3 kor hidegrázásra ébred de láz nincs, a másik tegnap délután ugyan az, láz nincs de izomfájdalmak és hidegrázás. Most fekszik mind a kettő. Az hajnal 3 as csak velem érintkezett, de nem is nagyon, a másik még azzal aki összerakta az új biciklit, a lakásban tartózkodott mondjuk 2 óra ideig.
Némi előzmények? Talán. Az egyiknek hirtelen szédülések, 100 felett pulzus de vérnyomás legutóbb 121/83 pulzus 112.

A másiknak vese, véres vizelet, 2 hete ultrhang, semmi különös, gyúladás csökkentő, javult.

Ez szokatlan azért vagy nem? Reméljük ami ilyen hirtelen csap le az úgy is távozik. De valami veszettül ragadós mert mondom, nagyon minimális kontaktus másokkal, egyiknél szó szerint 0....vagyis 1, én, de jól vagyok.

Előzmény: Törölt nick (6849)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.28 0 0 6850

elmehetnék moziba, meg síelni, most meg nem mehetek.

 

Mehetsz síelni. A kormányfő csak kéri az embereket, hogy ezt most inkább ne tegyék.

 

Persze mindig kettőn áll a tánc. Ha a másik ország beenged, nem zárja le a határait a fizető túristák előtt...

Előzmény: mmormota (6710)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.28 -1 1 6849

Két-három generáció nőtt fel gondtalanul. Az emberek elfelejtették a járványok rémségeit. El sem tudják képzelni.

Több ismerősöm még most is azt hajtogatja, hogy csak kitaláció az egész.

Amíg nem lesz mindenkinek személyes tapasztalata, sokan nem is fogják elhinni.

"Velünk ilyesmi nem fordulhat elő velünk" - hogy a humorista szavait idézzem.

 

A társadalom passzívan tiltakozik a korlátozások miatt.

Életünket és vérünket királyunkért,

de lovunkat és zabunkat személyes szabadságunkat nem.

Előzmény: zöldkomcsi: (6847)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.27 0 0 6848

Februárra aggodalmaskodtam valmi rémlátomás valóraválása miatt, de már januárban, meg is osztogattam itt egy E.A.Poe novellát. Valami új influenza miatt, mert a covid védekezés ami azt csak lassítani tudja megállította az influenzát, olyankor születnek az új törzsek ami berobban ha lazul a védelem.

Előzmény: Hehe164 (6846)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.27 -1 0 6847

30 éves majdnem feleség barátnő, hajnal 3 óta hidegrázás de láz nélkül, eszméletvesztésig szédülések. Most kezdődő orrdugulás és láz. A hagyományos dolgok azért csak gyakoribbak most is a covidnál, de érdekes, hogy neki azok soha nem voltak, életében egy influenza se. Viszont ilyesmire panaszkodva feküdt le délután a papírforma szerinti jóval idősebb feleségem is. )-: Meglátjuk. )-: A pultos srác a kávézóban az azt írja egy hónap után most már úgy érzi megmard. Egy kávéval kezdődött nála egy hónapja, azt hitte vizet iszik annyira nem érzett semmit.

Ennyi a személyes.

Előzmény: Törölt nick (6845)
Hehe164 Creative Commons License 2020.11.27 -1 0 6846

Mindeközben a magyarországi halálozás alighanem rekordot dönt novemberben/decemberben.

Augusztusban nőni kezdett a halálozás, szeptemberben jócskán nőtt, októberben pedig kiugróan.

Novemberben eddig úgy néz ki, hogy halálozási rekord lesz.

Törölt nick Creative Commons License 2020.11.27 0 0 6845

Az a helyzet, hogy önmagában az emberi tevékenység az ún. szabadjavak elsajátítása nélkül nem túl sok értéktöbbletet termel. Ezért inkább úgy fogalmaznék, hogy a szabadjavakban lévő látens értéktöbbletet hozza felszínre a munka.

Ez alól csak kevés kivételt lehet találni. Például filozófusok agyalása, vagy éneklő koldusok produkciója. De még ahhoz is szükséges valami tápanyag.

 

Tart még a járvány?

Előzmény: zöldkomcsi: (6837)
sszinténzenész Creative Commons License 2020.11.27 0 2 6844

Tehát nem értem miért gond az influenzajárvány hasonlat, ha a terjedés és a fertőzés hasonló, a tünetek is hasonlóak, a szövődmények is hasonlóak és a halálokok is nagyon azonosak? Influenza járványnak nevez a tudomány a covid-19 nél enyhébb és súlyosabb ilyen jellegű járványokat is. Tehát mi a szakmai oka a külön kezelésnek, ami hasonlat szinten is ekkora probléma???

 

Az influenzával hasonlítással semmi gond nincs. Mindent mindennel is össze lehet hasonlítani.(legfeljebb néhány esetben ez értelmetlen)

 

A gond azzal van, mikor hamis vagy nem létező adatok(hátsójából előhúzott) alapján kijelentik(sokan vannak ilyenek ma), hogy az influenzánál jóval veszélytelenebb és jelentéktelenebb járványról, betegségről, vírusról van szó.

 

A spanyolnáthát nem hibás adatok alapján nevezik influenzának, hanem mert az volt. A H1N1 vírusok influenzavírusok. A koronavírusok egy másik csoportja a vírusoknak, sajátos alakjuk miatt nevezik őket így, tehát mikroszkópikus képük, állításoddal ellentétben, jelentősen különbözik.

 

Az, hogy más víruscsoportba tartoznak, nem jelenti, hogy egyformán súlyos vagy enyhe betegséget fognak okozni. Jelen esetben a releváns tényező a zoonózis. A HN vírusok, amiket említettél, így a spanyolnátha is a zoonózis miatt voltak súlyosabbak(madár vagy sertésinfluenzák). Amikor állatról emberre lépnek át a vírusok, akkor szoktak a legveszélyesebbek lenni. Ezt nem a víruscsoport szerinti besorolásuk szabja meg.

 

A jelen járványban pedig sok minden különbözik az influenzától, olyannyira, hogy már sokan nem is légúti fertőzésként sorolják be a covidot. A terjedés mértéke, a fertőzés módja teljesen különböző, a tünetekben és szövődményekben csak átfedések vannak, a lefolyás, annak időtartama, a súlyossági és halálozási ráta is teljesen különböző. Nem mellesleg, éppen egy világjárványról van szó és nem szezonális megbetegedésről, helyi lefolyással. A patogén pedig új, most ismerkedik a tudomány a betegséggel és következményeivel.

 

Ha tényleg feltetted szakembernek és nem kaptál választ, az azért lehet, mert a vírustagadásra hajazó, banális kérdést provokációnak tekinti.

Előzmény: MemetikaTan (6833)
sszinténzenész Creative Commons License 2020.11.27 -1 0 6843

Érdemesebb lett volna nemcsak 3 országot megnézni.

Előzmény: Törölt nick (6836)
Hehe164 Creative Commons License 2020.11.27 0 1 6841

Olyan van jópár.

Csak sajna eddig minden ilyen ideológia atavisztikus ellentétbe került a Marx által megalapozott tudományos közgazdaságtannal.

Merthogy Marx előtt ilyen nem volt.

Előzmény: zöldkomcsi: (6839)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.27 0 0 6840

Ide is írohatom mert nem politika ez se. Mit tudhat a menedzsment a disneynél amit mi nem? Gondolná az ember, hogy jövő év elején felvesznek munkatársakat mert kezdődnek a tömeges oltások, indul a turizmus. De nem, hanem 30 000 fős létszám leépítést jelentettek be. 

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.27 0 0 6839

jóóóó..... akkor úgy mondom, hogy a marxizmusra alapozott ideológia. (-: Olyan sincs? )-: 

Előzmény: Hehe164 (6838)
Hehe164 Creative Commons License 2020.11.27 0 1 6838

"A marxizmus hiányosságának azt tartom, hogy mindent csak a termelésből, érdekekből vezet le"

 

A marxizmus egyrészt nem ideológia, másrészt nem tesz ilyet.

Előzmény: zöldkomcsi: (6837)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.27 0 0 6837

Összefoglaltad, nem nagyon látok vitatni valót benne. A marxizmus hiányosságának azt tartom, hogy mindent csak a termelésből, érdekekből vezet le, ami persze eredményes volt eddig. A természeti erőforrások kimerülésével nem foglalkozik és szerintem az ideológiák se feltétlenül érdekek alapján alakulnak ki.

Vagyis ez az elmélet is eljutott a tyúk vagy a tojás paradoxonhoz amire viszont nincs válasz.

Előzmény: Törölt nick (6828)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.27 -1 0 6836

Akkor a 6768-ban lathato orszagok kivetelevel sorold fel azt a 44 europai orszagot, amelyiknel mas a szam.

 

Vagy elobb ulj vissza az iskolapadba.

Előzmény: sszinténzenész (6805)
MemetikaTan Creative Commons License 2020.11.27 0 0 6835

Az fb saját profilján.

Előzmény: fidelio-Pyrandus (6834)
fidelio-Pyrandus Creative Commons License 2020.11.27 0 0 6834

Levélben, betelefonálással, hogyan, hol és mikor tetted fel a kérdést? (mindig pontos információt. kösz)

Előzmény: MemetikaTan (6833)
MemetikaTan Creative Commons License 2020.11.27 0 0 6833

 

Egy szakembernek tettem fel e kérdést, de itt is válaszolhat rá más is aki tud.

 

Zsolt Boldogkői: Sok helyen volt már róla szó, de nekem azért nem teljesen világos és sokan másoknak sem, hogy miért akkora probléma neked és egyeseknek, ha a Sars-co2, vagy covid-19 vírust az influenzajárványokhoz hasonlítják? Tudtommal és javíts ki ha valamiben rosszul vagyok tájékozott: A Covid-19 = súlyos akut légzőszervi szindróma-koronavírus 2. Mi a jelentős különbség a H1N1 tekintetében? Amelyek mutációi okozzák talán az influenzaszerű betegségek egy részét az embereknél, sertésekben és madarakban is. A szakirodalom szerint a spanyol náthát is egy H1N1 szerű vírus okozta. Nos nekem az elektro-mikroszkópos képek alapján a covid-19 és a H1N1 nagyon, de nagyon hasonlónak tűnik, mindkettő korona jellegűnek. Tehát nem értem miért gond az influenzajárvány hasonlat, ha a terjedés és a fertőzés hasonló, a tünetek is hasonlóak, a szövődmények is hasonlóak és a halálokok is nagyon azonosak? Influenza járványnak nevez a tudomány a covid-19 nél enyhébb és súlyosabb ilyen jellegű járványokat is. Tehát mi a szakmai oka a külön kezelésnek, ami hasonlat szinten is ekkora probléma???

 

jamaica2 Creative Commons License 2020.11.27 0 0 6832

Amikor még nem tudták kezelni Vuhanban akkor 3,5-4% körüli halálozást számoltak a járvány indulásakor.

Előzmény: Törölt nick (6804)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.11.26 0 0 6831

aha...kicsit hosszú, köszi, majd később átrágom rajta magam.

Előzmény: Törölt nick (6828)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!