A topicot azért nyitottam, mert abszolut kezdő révén, most jött el az az idő életemben, amikor szükségem lenne hegesztői tudásra és gyakorlatra.
Ebből eredően az az ötletem támadt, hogy ezen a fórumon on-line tárgyalhatnánk a hegesztést érintő kérdéseket, ötleteket, mindenféle témákat.
Sziasztok. Kicsit off, de mást is érinthet A szemembe salak pattant, szerencsére hideg. A szemhéjjam alatt érzem. Ötletet szeretnék kérni, h hogyan tudnám kicsalogatni. Illetve amennyiben elmegyek vele szemészetre vajon mivel állnak neki kiszedni? Köszönöm.
Még eddig nem volt MIG hegesztőm ezért teszem fel a kérdést.
Mennyi hegesztésre elég egy 5 kg-os CO2 palack töltete? Autókarosszéria lakatolás lenne a munka, konkrétan küszöbcsere, szóval 1-2 mm-es lemez lenne hegesztve 0,8-as huzallal. Mennyire elég egy 5 kg-os töltet? és mondjuk a 10kg-os dupla annyi hegesztésre elég? kösz.
Ez látod valóban igaz lehet. Viszont a kínából rendelt csodaszer (állítólag méd in usa) még a 'rézrozsda' ellenében is használható - ezt onnan sejtem, hogy csak olyan tyúkbelet találtam itthon, ami már inkább volt kék, mint fekete, de tette a dolgát.
A kijelentésedet viszont nem vitatom, csak én személy szerint nem javaslom a használatát. Ezer-kétezer forinton nem spórolok, ha nem jár az adott művelet később bekövetkező kellemetlenségekkel.
A fenyőgyantával csak annyi a bajság, hogy kizárólag tökéletesen oxidmentes felületen teszi a dolgát. Bármi más esetben (oxidos, használt vezeték, vagy csak egyszerűen tegnapelőtt megfogdosott) esetében már igazi kínszenvedés, vagy egyenesen lehetetlen vele forrasztani. Nekem legalábbis a vadi frissen blankolt bolti kábeleken és az előre ónozott alkatrészeken kívül szinte soha, semmire sem vált be. (Persze az is igaz, hogy én nem használtam extra gyantát, csak amit az ónba töltöttek.)
A cink-kloriddal meg kábé bármilyen állapotú (értsd: legyen benne még valahol oxidmentes réztartalom is) vörösréz tárgy könnyen és gyorsan forrasztható.
A legbiztosabb megoldás, némi folyasztószer beszerzése (fenyőgyanta+96%-os szesz, de lehet kapni készen is). A sósav kikezdi a rezet és simán felmászik a szigetelés alatt oda is, ahova nem is gondolná az ember. Kínából rendelve a húsz deka valami ezerpárszáz forint volt - csak belemártja az ember a zsineget, utána meg az olvadt ónba és már kész is, üzembiztos, nincs semmiféle esetleges korrózió.
"Kihülést követően vizbe áztatom,másnapra kiszáradást követően hidraulika olaj,vagy szilikon spraj-al kezelem a cizezést. A réz közé szivárgott olaj közömbösiti az esetlegesen ottmarad maró anyagot,az gumibarát olaj kevésbé kárositja a kábelt."
Tiszta víz helyett használj inkább vízben oldott mosószódát, vagy akár szódabikarbónát. Mindkettő lúgos kémhatású, így valóban közömbösíti a savmaradványokat.
Utána jöhet a tiszta vizes öblítés, végül az olaj!
Megérzésem szerint okostelóval irtál,ezért van sok szám az irásodban. Ha ráhibáztam,a hibát megoldhatod,ha ékezet nélküli betűket irsz. Jobb a semminél.
Forrasztó viz,vagy királyviz,vagy letvasszer. Háztartási sósavból,és horganyból áll.(nemjó a horganyzott lemez !!) Vagyis horganylemezt addig dobálom a sósavban,még feloldódik. Ha már nemoldódik,ez az optimális töménység. Én töb évtizede Mnagy társunk ötlete alapján cinfürdőztetem a kábelvégeket. Kihülést követően vizbe áztatom,másnapra kiszáradást követően hidraulika olaj,vagy szilikon spraj-al kezelem a cizezést. A réz közé szivárgott olaj közömbösiti az esetlegesen ottmarad maró anyagot,az gumibarát olaj kevésbé kárositja a kábelt. Pár éve az ónpasztát is használom párhuzamosan. Ebben van gyanta folyósitó is.A savas tiztitásra szükség van,ha elszineződött,oxidos a réz. Ha ilyen a felület,drótkefével tiztitható.
Az ónozás a legjobb,mert enélkül a réz kontakt hibássá válik,és a hiba további melegedést hoz létre,és ez melegágya az oxidnak,és sajnos itt A-ok vesznek a semmibe.
Ha áramvesztésról beszéltek,akkor a réznek látszó kinai elektródafogót reszeljétek meg !!! Sajnos némejik öntöttvasból van !!! Húúúúúúúúúúúúúúúúúú !!! Nos szerintetek melyik a jobb áramvezető !? A sárgaréz,az ónozott kábelvég,vagy az öntöttvas,mely kivülről réz szinű............belül meg picit kukacos,mert korántsem a legjobb áramvezetőőőőőőőőőőőőőőőőőőőőőő ??????
Különösen az összepöttyözéseknél/párcentis varratoknál jön jól, de általában is az a helyzet, hogy a pisztolyt tartó kezemen valami finomabb kesztyű van (AWI-s, vagy a még puhább Rocky) és csak a másik kezemen van rendes hegesztőkesztyű.
Értem a szavakat amit írsz, idáig, ha egy réz alapú testkábellel ilyen "csúfságot" tettünk éveket bírt míg a krimpelt esetleg hónapokat, cégszerüen. A mozgástól húzkodástól elkezd mozogni majd melegedni. Jellemzően az összecsavarozásnál lesz először kontakthibás és onnét kezd visszamelegedni, mármint a testcsipesz és a kábelsaru. Van ettől szentségtörőbb dolog is, a jelenlegi céges gépemen lánggal rézpálcával bóraxal keményforasztottam össze a rézkábelt a saruval, így már elég régóta bírja. Van olyan dinse csatlakozóm aminek a kábel "bemenete" belső hollanderes. Átdugom a kábelt a "csövön" csinálok egy kis gombócot a végén, majd ezt a csövet betekerve a dinse csatlakozóba rögzül a gombóccal a kábel.
Régi beidegződés, de az ón rosszabb vezető mint a réz, ezért beviszel némi veszteséget, ami hővé alakul a csatlakozásnál, ráadásul nem is érintkezik olyan nagy felületen egy leónozott, majd becsavarozott kábelvég, mint a simán beszorított.
Akkor nyersz az ónozással vele áramátadó felületet, ha pl egy rendesen rákrimpelt szemessarut még megfuttatsz ónnal is, mert ott a réz már érintkezik ahol tud, a krimpelés miatt, ahol meg hézag van ott feltöltöd ónnal, plusz felületet létrehozva.
A sav alapú folyasztószereket vezetéknél tilos használni, mert felszívja a kapilláris hatás, és belül dolgozik tovább.
Apropó, kábelek és tsaik. Mint sokkal lentebb írtam, a gyári 'bakelit' elektródafogót gondos kezek eltörték (na látod, így kell ezt és ledobta a földre), s így vettem egy újat. Csak egy kissé nagyobb ampériumra lett méretezve a fogó, mint az eredeti, s így lötyög benne a vezeték, mint ló...z a bíró hátsó fertályába. S van olyan sanda gyanúm, hogy ismét el fog törni a vezeték. Erre van valami tartós és stabil megoldás? Valamiért ódzkodok a szigszalag használatától ilyen esetben... Minden megoldás érdekel. :)
A cukiforcénak a testcsipesze többet ér mint a kábelei! Régi beidegződés, hogy tégelybe olvasztott cinbe mártva megforrasztom a végeket. Ezekkel is ezt tettem.... pár nap múlva majdnem hegesztettem, de a folyósítószer amit használtam, megette a kábelt olyan formába, hogy egy kis mozdításra tőben letörtek. Tíz centiket vagdostam vissza mire előjött a rezezett drót, odáig fehér poros, szerintem porladó aluminíumnak tűnő valami volt.
Ui: A barkácsolók nagy többsége félhármas elektródát használ, 80-90A hegesztő árammal.... mekkora keresztmetszet kell oda??? Nem árt egy minőségi réz kábel, de a géphez illő.
Ezért van az, hogy a gyengébb minőségű villanymotorokat mostanság már alumíniumból tekercselik. A 29 éves Hetra trafóm még szintén rézből van tekercselve, de sajnos, vagy nem sajnos: így múlik el a világ dicsősége. A kicsi, könnyű, sokat tudó, mobilis gépeké a jövő.
Az a baj, hogy a réz marha drága. Úgy van, ahogy maseratisti írta, hogy egy rendes kábel szett majdnem annyiba kerül, mint maga a gép.
"Ugye 2x5m rendes test és munkakábel nagyon fasza csatikkal, meg csipesszel/elektródafogóval majdnem annyiba kerül mint a mikroforce kompletten :-)"
Tehát a rezet igyekeznek kispórolni a gyártók. Ezért általában rövid, és vékony keresztmetszetű munkakábeleket adnak, ellenben mondhatják, hogy hegesztésre kész állapotban kapod a gépet. Aztán azokról a gépekről már ne is beszéljünk, ahol kihajtogatható pajzsot, salakoló kalapácsot + egyéb nyalánkságokat is kapsz a géphez. Nálam a 4 m test, és 5 m munkakábel vált be, a gyári kábeleket már ki sem bontom, bent hagyom a hegesztőgép dobozába, és alapból készítek számomra megfelelő hosszúságú, és vastagságú kábeleket hozzá. Nincs is baj a csatlakozásokkal.
A MIG-es gépemet már úgy vettem, hogy a számomra rövid MIG munkakábelét eleve nagyobbra (hosszabbra) cseréltettem ráfizetéssel.
A rilonnál az aljzat maradt. Elvileg ezeknek a csatlakozóknak kompatibiliseknek kell lennie egymással. Azonban voltak olyan fórumtársak, akik más gépeknél csak úgy tudták megoldani a csatlakoztatást, hogy reszeltek a Binzel dinse dugó kiálló pöckéből. Nálam nem volt semmi probléma.
Igen, az Iweld 185 alufluxon valóban kis dinse aljzat van, viszont a régebbi 195-ön meg nagy dinse aljzatot tett az Iweld.
Nálam a 160-as jasicon is nagy dinse van. Általában 200A körüli gépeknél már nagy dinse csatlakozót szokott alkalmazni a gyártó, de a példa mutatja, hogy 160A-es gépeknél is elő szokott fordulni.
Azt kerestem, mikor milyen erősségű hegesztőüveg/beállítás kell.
Nyilván egyénileg változhat a korral, szemfüggő is a dolog, kinek mennyire tágul a pupillája,
De egy alapot ad, hogy mi lenne szabvány szerint viselendő.
Az Esab eco arc pajzsomat 11-essel adták, tegnap Praktikerben sikerült egy 9-es üveget újítani hozzá, még egy 10-es kell, és le van fedve a microforce teljes működési tartománya.
Mivel ez a gép nagy dinse csatlakozós, és a Binzel dinse csatlakozó 35-50-es volt, ezért 35 mm2 kábelt választottunk hozzá, de nem bántuk meg.
Habár az eredeti (kínai) dinse csatlakozó 35-70-es volt, tehát akár 70 mm2 kábel is beköthető lett volna. Fura is volt látni ebbe a csatlakozóba a 10 mm2 kábelt bekötve. Egy párszor meg volt hossz irányba tekergetve a kábel, hogy fogjon az imbusz csavar benne.
Igen 10 mm2-es kábellel érkezett, de én készítettem hozzá 35 mm2-es kábelből, Binzel csatlakozókkal egy normális kábelszettet. (Ami a képen is látszik).
Szüleimnél van vidéken, egy fadobozos biatorbágyi trafót küldött nyugdíjba.
Nagy a telek, sok hegesztenivaló van, szóval használva van rendesen, de jól birja, hibátlanul működik.
Került mellé egy pocketmig 185, mert lassan érik az autó kasznizás, és mindig akad valami lemezmunka, amit eddig el kellett vinni egy ismerőshöz, és az ő szabadidejétől függött, mikorra készült el.
A mikroforce pedig itthonra lesz, Pestre. Többször kellett már, és macerás volt mindig felhordani a rilont, ráadásul 4-5 oda-vissza út benzinköltségéből megvan az microforce.
Az Esab handyt meg valahol megtapogatom először, hogy milyen is. Igazából a microforce-hoz adott elektródafogó teljesen jól tartja a pálcát, a fogása is okés kesztyűben is, szóval nem mindenáron akarom lecserélni, csak ha élőben is úgy tetszik a handy mint képen.
Én szeretem a handy 200-at, de ritkán elektródázok és akkor sem sietek. Megszokást igényel az elektróda csere - az elején bőven káromkodós - és sok gyakorlás után sem lesz olyan gyors mint a hagyományos. Az elektródát azonban atom pontosan és masszívan fogja :-)
képen a handy 200, és az esab 250-es testcsipesz :-)
Az elektródafogóval, a dinse dugókkal, és a kábelekkel nincs bajom. Anno a 160A Rilonhoz 10 mm2 kábelt kaptam csak, igaz, azt 35ös dinse dugóval adták :D
Itt a csipesz tűnik a gyenge láncszemnek, a többi az ár/érték arányban szerintem helyén van.
Bár ha már Esab, lehet hogy egy handy 200 fogóra is elcsábulok...
Hétvégén nekiálltam egy gurulós állványnak 20*30-as zártszelvényből, és használtam hozzá ebből az elektródából, és ER23-ból is az összehasonlítás végett.
A gys elektróda kisebb áramerősséggel (65A) hozza ugyanazt mint az ER23 (75A),
Nagyon könnyen gyullad, csendesebb, viszont kevésbé tolerálja az ívtartási hibákat, ami nálam még bőven van. Relative kicsi távolság ingadozásnál, amikor az ER23-at érezhetően az arc force funkció korrigálta, a gys simán kialudt.
Ez lehet részben a kisebb áramerősség miatt, hogy ott már nem tud annyit korrigálni mint kéne.
Egyébként mikor sikerült tartani a távot, magamhoz képest nagyon szép varratokat húztam vele.
Tehát a konklúzió, hogy megéri kipróbálni, aki tud is hegeszteni, annak biztosan bejön az élmény, bár drágább mint az ER23.
Ráadásul csak rezezett vas, ahogy a mágnespróbán kiderült, és a kábel a csipesz szárához van rögzitve, nem is a hegesztendő vassal érintkező részhez közel. Törésgátlás szintén zéró, már a dobozból kivéve van vagy 15 szál rézdrót, ami le van törve a szemes sarunál.
Le fogom cserélni, de nem tudom, maradjak a sarunál, vagy érdemes váltani az ESAB mágneses testérintkezőjére? Erről van tapasztalat? Alut nem terveztem hegeszteni vele, ha mégis, pillanatszorítóval rányomom.
Még nem, de este már gyakoroltam.
Anyám ki is nevetett hogy mit hadonászok azzal a géppel, pajzs-al a fejemen, nem lézerkard az amikor majdnem levertem a tvt.
Függ az autótól és a munkától. Egy kisebb munkát megcsinálok fej fölött vagy akár aláfekve, de ha a fél alját cserélni kell és nem egy 3 tonnás terepjáró, akkor borítom.
Nekem is Warior van,de én a ön billentést nem szerettem. Sőt........mivel könnyen járt,igy kartonpapir alátétet is tettem a szoritás mehanizmusba. Igy stabilan megáll fent. Előtte mindég magától lecsukódott,vagyis ez lassan történt,és idegesitett,hogy nem áll meg fent.
Hali! nekem is Warrior van de nekem egyből letörik az akasztó ami biccentésre engedi le a pajzsot. Már rendeltem hozzá nem húztam meg és első nap letörött a kis műanyag fülecske féle amibe megakad ha feltolom. Másnál nincs ilyen probléma? Vagy én csináltam rosszul valamit?
De fogalmazhatunk úgy is, hogy aki "alaphelyzetben" (értsd: a legkevesebb külső támogatással - legyen az műszaki, vagy akár emberi) képes valamire, az gyakorlatilag minden egyéb körülmények közt is képes lesz rá.
Még másképp: nem az arc-force-ot, a szinergiát, meg a dupla impulzust (a hegesztő gépet) osztályozzák, hanem a hegesztő Embert.
Nem semmi, gondolom úgy vannak vele tanáraink hogy ha egy kézzel még tudja csinálni utána két kézzel automata pajzs-al már gyerekjáték? Írni is kézzel tanulunk először, pedig lassan nincs rá szükség.
Szakmukásképző intézményekben.Tankönyvi,hivatalos,és oktatásban a mai napig egykezes eljárás az mma,és a co.Passzív egykezes pajzsot kell használni,állami vizsgán.Amennyiben laza a bizotság,és megengedi az automata pajzs használatatát,az eljárást akkor is egy kézzel kell végrehajtani,a passzív kéz,vagy a test mellett lóg,vagy a pajzs állrészét fogja a hegesztő.Nem,nem 20 éves téma.Ma is így oktatják.Betámasztás,vagy ékelés,a külföldi videókban látható.Sokkal stabilabb a hegszetés két kézzel,mma és co eljárában is.De ha mezőgazdasági gép szerkezeti elemét kell javítani,úgy hogy a passzív pajzsból kivett üveg az egyik kézben ,az elektródafogó,vagy co pisztoly a másikban és be kell préseleni magát a hegesztőnek hogy elérje amit kell,megnézném a varratát annak aki csak két kézzel tud hegeszteni.
Nekem is Warrior van és valóban ez az egy gond van vele. Próbáld meg a gombot megnyomni egy kicsit befelé, az enyém attól jobban rácsúszott és szorosabb lett.
Nálam max 3-4-5 cm-es varratok vannak. Nagyon ritkán kell ennél hosszabbat hegesztenem idehaza. Az is jó az automata pajzsnál, hogy pillanatok alatt tudok változtatni mindent. Míg a hagyományos pajzsnál egy kicsit több idő pl: védőüveget cserélni. Ez az egy bánatom van a warrior-tech pajzsomnál, hogy a DIN 9-13 állító gombja hamar elállítódik, mindig rá kell nézni, hogy ott van-e ahová állítottam. Az Esab ezt jobban megoldhatta volna.
Hát én bizony elővettem a régi pajzsomat és a hosszabb hegesztésekre azt használom. Abban jobban bízom. Az automata meg jó heftelni, kisebb varratokra és kasznizni.
Én is nagyon sokáig használtam sima fejpajzsot. MMA hegesztésnél nálam is előfordult, hogy kezdésnél egyszer-egyszer belenéz az ember az ívbe. Aztán lett automata pajzs, és rá kell jöjjön az ember, hogy jobb! Nem kell felhajtogatni, egyből látod, hogy hol kezdesz. Fejlődik a világ, haladni kell a korral. A régi 50-60kg-os trafótól is eljutottunk a zsebben hordható könnyű, mobilis hegesztő inverterig. Aki teheti és nem sajnálja rá azt a pár tízezer forintot, annak célszerű beszerezni egy "jó" automata fejpajzsot. A régi fejpajzs már csak tartalék.
Mindenki olyat használ amilyet szeretne. Én úgy gondolom, hogy egy minőségi fix fényerejű pajzsnak van létjogosultsága, még akkor is ha egyre olcsóbbak az automaták. Meglátjuk, milyen lesz.
"Azt mondta, automata már villant a szemébe mert kitakarta a szenzort a kezével"
Hát, ez nálam biztosan nem jelentené azt, hogy akkor legyen passzív. Azon kívül, hogy két-három percre elvakul az ember, semmilyen ártalom nem éri a szemét (az UV-t és az IR-t az üveg szűri folyamatosan, nem pedig az elsötétítés).
Azt a havi egy-egy esetet, amikor valahogy mégis bevillan, bőven ellensúlyozza az automata sötétedés haszna.
(Arról nem is beszélve, hogy amikor régen kézi passzívat használtam, akkor minden harkálykodásra és varratkezdésre sikerült egyet-egyet belevillantanom a szemembe, bármiféle védelem nélkül. Meg is utáltam, mint a bűnt.)
AWI-st láttam már én is passzívval rá is kérdeztem neki is hasonló volt a véleménye ez nem villan be és úgy is oda tudja rakni pontosan a wolframot utána lebólint a pajzzsal és hajrá
Nekem nincs ilyen jellegű tapasztalatom, csak nehezen tudom elképzelni.. Gyakorlat nélkül ez az old school passzív pajzs önmagában is rejtély, hogy lehet pontosan gyújtani vakon, dehát nyilván lehet :-)
No, van fejlemény, a bolt ügyfélszolgálata hívott ma időpontot egyeztetni, hétfőn jön a futár, hoz egy új fejkosarat, viszi a hiányosat.
Hatalmas plusz a cégnek, teljesen vevőbarát hozzáállás.
Vásároltam már náluk személyesen is, úgy sem lehet rájuk rossz szavam, segítőkész eladók voltak, nyilván nekik is érdekük, mert az elégedett vevő visszajár. Így is fogok tenni :)
Rendeltem egy Esab eco arc II fejpajzsot, ami meg is érkezett, egyetlen szépséghibája, hogy az egyik csavar, és anya ami a fejpántot és a maszkot köti össze, hiányzik a csomagból.
Az is fura volt, hogy csak úgy szabadon voltak a dobozban a darabjai, még csak külön zacskózva sem volt (egy kis inverterrel utazott egy nagyobb dobozban), de nem volt sérült, lyukas, ki nem eshetett.
Írtam a boltnak, várom a reakciót, de addig itt is megkérdezném, lehet ilyet külön kapni valahol?
Esetleg komplett fejkosarat?
Akinek esetleg van ilyen pajzsa, emlékszik még, milyen csomagolásban jött?
Üdv mindenkinek. Egy kérdésem lenne,dolgozott e már valaki itt a fórumozók közül gyökfaragó elektródával. Kis segítség kéne mert nem tudom mit csinálok rosszul. A gépem elméletileg tudja ezt a funkciót.(kemppi mls3500) a mex panel van rajta. Szereztem elektródát is valami szenes kinézetű dolog
de csak fel izzik de az ugyan nem csinál az anyaggal semmit.
Ha nem méri le az ember a hegesztőáramot hitelesített eszközzel, akkor az csak tájékoztató jellegű információ (világít == be van kapcsolva). Nálam, s ha jól tévedek rferi topiktársnál is ennyi az ampérium - bár manapság (amikor netalán odaérek, hogy valamit összegányoljak) csak sacc/köbö szoktam beállítani. :(
"ketteshez elég szokott lenni a 40-45, az ER23 esetében"
lehet hogy az én gépem (hyundai 180mma) hazudik, pont erre reagálva ma kipróbáltam. 2mm ER23 20 perc sütés után 50 alatt nem tudtam gyújtani csak ragadt. 55A körül már ment, de aztán vigyázni kell, meredek szögben könnyen átégeti a 3mm anyagot ha kicsit lassulok.
Tényleg rakd be, mert ha sokáig áll, akkor nem kellemesen lesz nedves a 'bevonat' hanem kellemetlenül. Nem véletlenül lehet venni elektróda szárító kézi készüléket (szvsz. nem akarsz áldozni rá).
1. Az nem az inverter dolga, hanem azé, aki pont a géppel dolgozik - rá kell érezni.
2. Folyamatosan küldi a delejt a pálcán keresztül, így az felmelegszik és a cellulóznak van ilyen rossz szokása - megbarnul.
"Ha már használtam egy elektródát akkor ezzel alig van probléma."
Akkor szinte biztos, hogy nedves az elektróda: ha használod, akkor felmelegszik és kipárolog belőle a nedvesség.
A másik lehetőség, hogy a használt elektródán a fém általában beljebb kezdődik - a bevonat túlnyúlik a fémen -, és ez akadályozza a rövidzár kialakulását. (Én sokat szívtam vele, mire rájöttem, hogy az mi Syriusunknál ha egyszer megállok a hegesztéssel, akkor ezt a túlnyúlást szigorúan le kell harkályolni róla, mert máskülönben sosem fog újra ívet, valszeg a VRD és/vagy a gyenge HF-es gyújtás miatt.)
"Mit kell ezzel tenni? Tényleg tegyem be a sütőbe? :-S"
Tényleg. :)
Én ugyan nem szoktam, mert a cégnél nincs sütő, kiszálláskor meg pláne. Viszont ha nedves a pálca, akkor fogok egy laposabb vasat, aztán addig húzkodom rajta (finoman, gyorsan és oldalra), amíg megbízhatóan nem kezd szikrázni. Aztán váltok az "éles" munkadarabra, amíg meleg a pálca.
Köszönöm mindenkinek aki válaszolt a Gorilla 150-es kérdésemre!
Nos még annyi hogy azt vettem észre hogy az új elektróda szeret odatapadni az anyaghoz, de az nagyon. És mindegy hogy ha felemelem az ampert 100 fölé, akkor is!
Ha próbálom kocoktatva, ferdén, merőlegesen, mindegy.
Mit kell ezzel tenni? Tényleg tegyem be a sütőbe? :-S
Ha már használtam egy elektródát akkor ezzel alig van probléma.
Ja és ha odatapad az elektróda és nem bírom egyből leszedni, meg is barnul.
Szóval két dolgot nem értek: 1. miért nem segít az iverter begyújtani az ívet az új elektródánál? 2. mirt barnul meg ha letapad, nem érzékeli hogy nincs meg az ív?
Személy szerint én berakom egy fél órára sülni a gáztűzhelybe a hegesztés előtt (nem viccből írom, mert ez is tud lucskos lenni, nem csak az a másik dolog, aminek halszaga van). Mármint az elektródákat. Köbö 150-180 fok, 15-20 perc. Ezek után meg kell gyújtani az ívet, mint a gyufát, oszt' jó napot. Az amper körülbelül 70-75 között - ennek elég, viszonylag jól beolvad és az anyag sem ég át. A ketteshez elég szokott lenni a 40-45, az ER23 esetében. Ennyit tudtam mondani, kérem kapcsójja ki.
Pedig elvileg könnyű ezekkel a fajta elektródákkal hegeszteni, ezért is szeretik a kezdő hegesztők is. A polaritás az ami az elektróda dobozán fel van tűntetve? A doboz oldalán megtalálod a polaritást is és a hegesztő áram tartományt is.
Nem rossz az az elektróda, de mielőtt leírnád a gépet is, kérj meg valakit akinek frissebb a tapasztalata. Esetleg ne kopogtass az elektródával, hanem finoman csúszóra fogj ívet.......
Szerintem kevés neki a 85A, de a potméter körül felirtozva van az elektróda vastagság is. Azt hiszem, hogy 2,5-höz 125 A-t ír. Ha nem túl vékony az anyag 100-110 A-al simán meg lehet küldeni.
https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9222005 itt is kérdezd meg.
Inverteressel nagyon könnyen kéne dolgoznod. Próbáld meg esetleg másik elektródával is.
Ehhez adtak ajándékba elektródát ahogy látszik a linken, mondom gyakorolni jó lesz az, meg ezekkel már szinte bárki tud hegeszteni, mondják...
Nos nekem az a bajom hogy sokszor letapad az elektróda már a kezdéskor. Állítottam a gépen (85A körül fel, le) ehhez a 2.5-es elektródához, de mégis sokszor fogta és letapadt már az elején.
Mi lehet ennek az oka? Gagyi az elektróda? Vagy a géppel lenne valami? Kellene segíteni "begyújtani" az ívet szerintem, van benne ilyen segítő funkció...
Az egyik elektróda meg is barnult végig emiatt. Nem kellene a gépnek ilyenkor észrevennie és lekapcsolnia?
10 kilós, ha lehet, az alacsonyabbik verzió, a könnyebb szállíthatóság érdekében. Tudom, hogy így relative magasabb a palack ára, mint a 20 kilós, de úgy saccolom, ez sem fogy el hamar, és könnyebb kezelni, hozni vinni, mint a nagyot.
Egy telefont megér. Kérdezz rá egy Messer-es telephelyen, hogy mennyiért tudod bérelni a palackot? Rá fogsz jönni, hogy a saját palack az olcsóbb. A saját Messer-es palackodat is cserélik a Messer-es telephelyen. A palack állapotát, és a nyomáspróba lejárati dátumát is érdemes figyelni. Rozsdás, palackot ne vegyél!! Ha már megvan a palackod, akkor azt ki fogod tudni cseréltetni.
Nem baj ha nem értünk.egyet,sőt.Az iskolába ahol szakmumkáskepzős gyerekek járnak,élelmiszeripari gáz felirat van írva,megközelítőleg sem tudom hány alkalommal cseréltem,nem azonos a szolgaltató.Az emltett gourmet c az pont élelmiszeripari gáz.3.5 vagy 3.8 tisztasággal.A védőgáz használatát a munkadarab hegesztési helyzete,anyaga,illetve a hegesztés pozicioja határozza meg.0- 5 mm vastagságig co2,felette corgon vagy tiszta argon hasznalat van előírva.De.ezt pontosan a hegesztesi utasítás hatarozza meg.Amiben viszont igazad van,hajlamos vagyok ugy tanácsot adni,hogy a saját peldámból indulok ki.Amennyiben egy kettő vagy három év,mire kimegy egy 20 literes töltet,úgy valóban felesleges bérelni.Ha érdekelne a gázok használatanak feltétele,vagy mikor mit kell használni,keresőbe beiírod a védőgázok hegesztéshez és termikus vágáshoz szavakat,kiadja pdf formátumban.
Szerkezeti acélokhoz használnám a gépet, de vegyesben, bevont elektróda, és CO2 + huzal, ahogy a helyzet illetve az anyagvastagság kívánja.
Nem biztos hogy egy év alatt elhasználok egy töltetet, ezért jobb lenne venni a palackot, mert a bérleti díj + töltet egy év alatt megközelíti a 35000-es siófoki árat, kettő alatt már meg is haladja.
Én eddig úgy tudtam, hogy a saját palackot is töltik a szolgáltatók, ha érvényes a nyomáspróba, és nem kínai cucc. Ez megváltozott?
Másrészt volt ilyen lehetőség, ha jobban belelendülnék, és megérné a bérlés, a saját palackot leadva K szerződéssel két évig bérleti díj nélkül használhatnám a bérlés lehetőségét, csak a töltetért kellene fizetni.
Ebben az esetben is jobban megérné a vásárolt palack, ha így 45000-et spórolnék, mert mondjuk egy év alatt elhasználoom a töltetet, a következő 2 évben a palack fejében ingyen bérlek..
Tisztelt fórumtárs! Én biztosan nem értek veled egyet.
Nincs már ipari, vagy élelmiszeripari CO-2 gáz. Csak egyfajta van. A linde CO-2 palackra is rá van írva, hogy Biogon, a Messer-es palackra is Gourmet.
A palackot bérelni meg a legdrágább dolog, főleg annak, aki 1-2 év alatt fogyasztja ki a palackot.
Nekem corgon palackom van, és mivel a 10l-es totya CO-2, és a 4,7m3-es corgon palack is ugyanannyiba kerül (csak a palack). Tulajdonképpen csak a töltet árában van különbség, ezért a corgon palackot is nyugodtan bevállalhatja az ember. Töltet ár egyik esetben 7, másik esetben 12 rugó. Ez a különbség 1-2-3 éves távlatból , amíg elfogy a palack: jelentéktelen.
Útóirat: Én a CO-2 palackot szódavíz-géphez vettem. Hegeszteni a corgon palackot használom.
Szerkezeti acélal akarsz dolgozni,nyugodtan használj co2 ot,sőt ha gazdaságosba nyomod akkor használhatsz élelmiszeripartit is,a tanteremben a gyerekeknek az van bekötve.Szakmunkás tanulok. A corgon,trimix,he +ar+ co2 keverékek vásárlása teljesen felesleges,amennyiben mint írtam szerkezeti acélt használsz.Reduktotk menetszáma,mérete a 200 bar,300 bar,illetve Esab szabvány miatt eltérö.Palacokt,bár a töltőállomáson írást adnak róla,személyautóban nem életbiztosítás szállitani.Bérelj,mert ha tudsz vásárolni,nem fogod tudni töltetni,hacsak nincs valamilyen cimbid, Argon palack éves bérleti díja 20 literes 4.6 tisztaságú 15420 ft,egy töltés 18000- 20.000 ft.Co palackbérlet szintén,de a töltet olcsóbb.
Viszont, ha még nincs palackod, akkor elgondolkodhatsz Corgon palackon is. Siófokon a 10L-es totya töltött CO-2 palack 35 rugó. A 4,7m3-es töltött corgon palack meg 40 rugó. Most mindkét árat Messer-es palackra írtam.
(A corgon palacknál fordulhat elő mindkét menet, itt a Messer-es palack G 1/2 menetű.)
Amennyiben a létra két hosszú oldala nem feltétlenül kell, hogy csőből legyen, akkor inkább csináld zártszelvényből, akkor a létra fokokat lehet egyenesen is vágni.
Betonozás: a betontömb minél nagyobb legyen, de a 30x30 centis is elégséges. A fagyhatárig menjél le vele, azaz minimum 80 centire. Ha dinamikus terhelésre számítasz, akkor inkább 40x40-es vagy még nagyobb betonkockákra (tudom, téglatest) gondoljál. A betonba minimum 50 centiméter mélységbe nyúljon be a vasdarab, ha 70-ig lemegy az még jobb (így az oldalirányú erőknek jobban ellenáll). Az aljára nem árt kereszt alakban laposvasat hegeszteni, lehetőség szerint minél hosszabbat, köbö 3-as, 4-es vastagság elégnek kell hogy legyen, szélessége legalább mint az oszlopé (betonozáskor majd rájössz az értelmére. :) ). Nálunk a kerítés van emigyen megoldva, s a pala az elmúlt húsz évben átvészelt pár szélvihart is, és a fagy sem nyomogatja felfele...
Ok. a 38mm jó lesz. És a 2,5m-re kiálló oszlop meddig menjen a föld alá? Azaz mekkora betonozás kell neki? A kötélmászónak gondolom még mélyebb, mert az 4m-t állna ki...
Se leszakadni, se megrogyni nem fog 80 kiló alatt, de az elképzelhető, hogy nem lesz teljesen merev.
Vicces, de a múltkor 50-es átmérőjű, 5-ös falvastagságú csővel dolgoztunk, és a hatméteres szál még abból is meghajlik csak a saját súlya alatt!
Szóval szerintem ne csinálj problémát ebből a falvastagság-dologból! Ha nagyon behajolna, akkor utólag is bele lehet hegeszteni egy-egy darab konzolt a sarkokba, "oszt' jóleszazúgy".
Viszont a csövek átmérőjét jó, ha a használói kézméretéhez választod.
Ninja warrior-ra készülsz? 😀
Ha ehhez kellett az egy ponton hegesztett cső, akkor azért jobb lenne ha a kereszt lécek mind felül lennének vagy még inkább a két tartó között rendesen körbe varrva. Már csak azért is hogy ne korrodáljon belül.. aztán meg ha keskenyebb a létra az is segít, minek 1m széles? De lehet hogy rosszul képzelem el az egészet 🤭
Egy vas csőből összeállított létrát képzeljetek el. Hossza kb 4m, szélessége 1m.
A fokoknak 38mm-es csövet képzeltem el. 2mm-es, vagy vastagabb falú legyen? Engem kell elbírnia (80 kg)
A két szélső hosszó rész 42,4 vagy 48,3mm -es cső lenne. A 2mm-es anyag elég lehet?
Az egész létra VÍZSZINTESEN áll, kb 2,5m magasan, 4 tartó oszlopok. És ez milyen legyen? 76,1x3 -114,3x3mm között van sok méret, kb 10000-16000-ig szálja.
És a betonozás? Elég neki kb 30x30x90cm? Vagy?
És van egy még bonyolultabb:) 150x400cm-es szerkezet (2 oszlop + a tetején összekötő). Kötélmászáshoz a gyerekeknek. Ezt miből kellene, és hogyan betonozni, hogy stabil legyen?
Augusztus végén talán lesz rá mester, addig tájékozódjon kell, meg még változhat a terv.... Köszi!
Le van húzva spanival, de nem roppantanám össze. Sajnos ezekhez nincs gyári összeépítő, mert Candy szárító, Indesit mosógép, mindkét márka úgyfélszolgálata a bútorlapot javasolta spanival. Na ez jó, de 3-4mosásonkent igazgatni kell.
a gyári megoldásoknál a közdarab csak azt oldja meg, hogy ne tudjon oldalra elmozdulni. (fészkek a lábaknak) a két gép egyszerűen egy bazinagy spaniferrel egymáshoz van húzva és kész. én is lestem, hogy ez a bolti összeépítőkészlet, de szuperül működik.
A 25x25-ös zártszelvény másfél méter hosszúságban érzékelhetően nem deformálódik a testsúlyom alatt. Bár nem vagyok hatvan kiló sem. Esztétikus kinézete legyen, meg ne laposvasat tegyél a gép alá, hanem zártszelvényt(ahol a lábai találhatóak, oda meg mehet pár lemezdarabka vagy valami, amire támaszkodik. Szvsz.
Üdv Urak!
A mosógépen van a szárítógép, közte egy bútorlap, de így el tud mozogni a szárítógép, nem szeretném ha leesne véletlenül.
A terv, hogy csinálok egy tartót a szárítógépnek aminek a lábai a mosógép mellett erik el a földet, így függetlenül tud a két gép mozogni, nem lesznek egymásra hatással.
Igazából az anyagválasztással vagyok gondban. Ki-miből csinálná?
Elég a 20x40 vagy 40x40? Vagy más ?
A szárítógép kb 40kg+a ruhák. Kb80cm a láb hossz, 60x50cm a keret ami kell a szárítógép alá.
Jaj, nee köszi! Debrecen a helyszín, igazából egy létra kinézetű dolog lenne, kb 10 kereszt-csővel, a keresztrudak (csövek) egyik, majd másik oldalon... De ez még változhat.
Lehet a csövekből az érintekezési pontoknál csiszolni,hogy az ezálltal szélesebb felületen éríntkezzen,és stabilabbat kötést hozzon létre,akkor meglehet.2 mm falvastagságnál elektródával ,ha ügyes palira bizod rá,megtudja csinálni.De ha találsz co s t ő is levarrja.Hétvégén Zalába dolgozok,ha arrafelé élsz,levarrom neked ingyen.
2db 1,5colos (2-vagy 3mm-falvastag) csövet kellene egymáshoz hegeszteni keresztben egymáson. Így lényegében 1 ponton van érintkezés. Én nem értek hozzá, de egy hegesztésben jártas szaki "pálcás" módszerrel tud megbízható erős kötést létrehozni? (tehát jó vastagon meghegeszteni? :)
Hobbi szinten, ha csak rövid szakaszokon hegesztesz ilyen vastag anyagokat, akkor szerintem felesleges beruháznod egy tekercs 1,0-es huzalra. A 0,8-as amolyan univerzális vastagság. Megy vele a vékony és a vastag anyag is. Ettől függetlenül én pont a 0,8-ast csak tartaléknak vettem. Kasznizni, zártszelvényre 0,6-ost, vastagabbra 1,0-est használok. A 0,8 akkor jön képbe, amikor valamelyik kifogy és nem tudok hirtelen elmenni venni.
Annyiban vitatkoznék csak hogy nem "kell" az 1-es huzal 5mm felett, hanem csak gyorsabb/termelékenyebb, bár ugye ipari felhasználásban ez egyenlő azzal hogy kell :-)
Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem!
Most vettem egy IWELD Tig 220 ac/dc digital rc
Quicksilver gépet!
Van valaki aki ugyan ilyennel dolgozik vagy van neki?
Ilyen vastag anyaghoz én már 1.0-es huzalt használok, azzal mélyebb beolvadást lehet elérni és nem kell akkora huzalsebesség hozzá. Bár az én gépem 250 A-os és sokszor 200A fölötti árammal tolom. A feszültséget is magasabbra szoktam állítani mint ami fülre jónak tűnik. Ettől még mélyebb lesz a beolvadás , de pattogósabb az ív és jobban fröcsköl. Cserébe viszont gyorsabban lehet haladni. Pontos értékeket nem tudok mondani, mert csak hegesztés közben jelzi a kijelzőm és a gombokon sincsenek értékek. Bejelöltem alkoholos filccel a gombokon a megfelelő pozíciókat és az anyagoktól függően kicsit módosítok rajtuk ha kell.
Ma a kis Iweld alu 195-el hegesztettem egy órán át ilyen kis "hobby" 5-10 mm vastag laposvasakat és egy kicsit vékonykának éreztem a 0,8-as huzalt hozzá.
Csak egy menetben csinálok széles varratokat.
Kicsit olyan érzésem volt, hogy mintha nem égne át rendesen vele az anyag. Mire a huzal rendesen beégne már le is "olvad" a vékonysága miatt.
Erre lenne a kérdésem, hogy szerintetek érdemes lenne 1mm-es huzallal próbálni? Sokkal kisebb Volt-on kéne használni az 1mm-ert. A 0,8-at meg 21,5-23 V max.on járatni nem hinném, hogy hosszútávon jót tesz a gépnek. (Azt hiszem, hogy 15kg-s esebot 10e-ért tudnák is szerezni.)
Nekem is van, bár a nevét nem tudom. Úgy kaptam kisebb mennyiségbe, áttetsző zselészerű anyag. A varratot és környékét bekenve passziválja azokat. Heg. tech. boltokban biztosan tudnak bővebb infót adni róla.
1.5 bártól 2.5 ig szokott lenni. Nyomás alatt magasabb a forráspont is.
A falvastagság még csak csak egy nyitottnál de nem érvényesül a kandaló tömegébből adódó hőtárolás.
Kb arra lehet hasonlitani mikor a vékonyfalú edénybe forralsz vizet, hamar kihűl.
Másik meg hogy nem olyan drágák a vizteres kandallóbetétek. Plusz üveg stb..
Az hogy igazán szép legyen na azzal sok időt el lehet szórakozni.
sima vegyes kazánt foltoztam már co-val (tizen év alatt kilukadt a kondenzviz miatt) de az sima vaslemez volt,meg nyitott rendszer,meg nem a nappali közepén van....
meg se kérdezem havert hogy mekkora lenne az üzemi nyomás,felejtsen el
A félelmed jogos, 3-as lemezből inkább inkább el se kezd. Ha még nem hegesztettél kazánt inkább szabadon állóval / ne befalazottal/ kezdj.
A vékonyabb lemez az esetleges megnövekedett víztér oldali nyomás miatt könnyebben deformálódik /púposodik/ a varratok szakadhatnak, illetve az esetleges kondenzvíz lecsapódás végett hamarabb kilyukad.
Én 6mm alatt el sem kezdeném, minden varratot kétszer áthegesztenék, és a várható üzemi víztér nyomás kétszeresével minimum 24 órán keresztül nyomás próbáznám.
haver nyaggat hogy csináljak neki kandalló vizteret 3as lemezből,de félek bevállalni
attól tartok hogy megcsinálom, (nyomáspróbával) és utána a gyenge hegesztési tudományom miatt a sokszori hőtágulás után ereszteni kezd (...és egy téli éjszakán felébreszt telefonon hogy úszik a nappalija :-) )
szerintetetk mennyire jogos a félelmem?
corgonnal is használható a 308as huzal? melyik a jobb?
Na jó,azért nem teljesen kezdő...de AWI terén az. Kérdeznék pár hülyeséget...
Például a védőgáz mennyiségét mi határozza meg...? Persze tudom,hogy pl szabadban elfújja a szél...de zárt helyen mi szabja meg,hogy hány l/p-et állítok be?
Tegnap próbálkoztam mindenfélével...sima vas, inox, alu...és kb ~8l/p-et állítottam be.
Az addig rendbe' van, hogy a 100 bar-os Corgonpalackra rátöltesz annyi oxigént, hogy 105 bar legyen.
De mi van, ha a következő hegesztéshez kevesebb O2, netán épp tiszta Corgon kell?
Veszel egy másik palackot? Aztán egy harmadikat-negyediket?
Annál még az is jobb, ha csinálsz egy s.k. keverőt két reduktorral, két átfolyásmérővel és két visszacsapószeleppel. Aztán addig játszol a reduktorokkal, amíg hegesztés közben(!) meglesz a kívánt arány.
"Mindenféle feszmérő állásnál lehet a corgonhoz oxigént adni,a lényege,hogy az oxigén palack nyomása legyen a nagyob."
És azt hogy oldottad meg, hogy a nagyobb nyomású palack tartalma ne szorítsa ki a keverőtérből a kisebb nyomásúét (ad absurdum: tölteni kezdje a kisebb nyomású palackot), hanem valóban keveredjenek?
Bár nem nekem lett címezve,semmit nem jelent a kor.Szaktudás ,az kell a hegesztéshez.A példaként felhozott egyszerű számítás 100 bar corgonhoz 5 bar oxigen kell,ez kijelentő mondat nem számitás.Hegeszteni kellene megtanulni,nem a gázokkal össze- vissza játszani unalomból.Ezres nagyságrendben abszolváltam röntgen vizsgálattal és ultrahanggal is ellenőrzésre került varratokat.Találkoztam itt olyan lehetetlen figurákkal,akik ön,és közveszélyes módon hegesztettek,megpróbáltam finoman jelezni,a höbőrgés ,meg a kitiltás,meg az én anyámat.Akkor mókkoljatok,szedjetek szét mimdent,váltsátok meg a világot.Corgon gázhoz kevert oxigén vagy héliumos cuccott,trimixnek hívják 1940 évektől van jelen,csak jelzem hamár 60 vagy,és úgy érzed valami különlegeset fedeztél fel,hát sajna nem.Ez rád természetesen nem vonatkozik,hiszen ki más gondolhatán hogy a hegesztést alapjaiban rengeti meg,egy bő 80 éve a piacon kapható gázkeverék újraalkotásával.Az az anyagcsoport amivel dolgozol,pontosan melyik? Szerkezeti acél? De finomszemcsés,melegenhengerelt,ütőmunka értéke joulban,és a varrat értéke azonias? Te bármi csinálsz,az úgx lesz jó mert te 60 éves múltál 28 nappal,és 8 óra 18 perccel.....
Másoknak is elmondom,hogy jártam egy lemezkazán gyártónál,és a fogyós varrat hangja olyan volt,mint a Fox-cell elektródáé.
Igy megkérdeztem egy hegesztőgép mérnök barátomat,és ő javasolta az oxigén hozzáadását. Ő 7 százalékot javasolt,de én csak ötig nyomtam.Állitotta,hogy a túl sok sem jó,de a túl kevés sem !!! Bizton állitom,hogy a varrat hangja megváltozott,és a külleme is. Megszűnt a fröcskölés,ugyanakkor a varrat szélei oxidált szinűvé vált,de ez még mindég elenyészőb gond,mint a sok golyócslát letakaritani. Ugyanakkor a varratom nem hólyagzott vissza,és gázbudorék mentes lett !!!
A gép A,és előtolás potijai egészen más helyekre kerültek !!!
Mindenféle feszmérő állásnál lehet a corgonhoz oxigént adni,a lényege,hogy az oxigén palack nyomása legyen a nagyob. Egy egyszerű számitás : 100bár corgonhoz 5bár oxigén kell. Házilagosan is meglehet oldani,magasnyomású flekszibilis tömlő kell,az egyik hollandernél kikell alakitani egy feszmérő csatlakozást.
28 nap,és kereken hatvan éves vagyok,de a kérésedre tanfolyamra fogok járni !!!!
"Te figyi már,a corgon gázhoz hogyan kevertél hozzá 5 % cuccott? Reduktor,géppbe be.Igy van? Melyik ponton tudtál 5% cuccott hozzáadni a keverékhez?"
Hát, ezen én is elagyaltam egy kicsinyég... meg főleg azon, hogy mi a rossebnek kell a védőgázhoz keverni pont azt az anyagot, ami ellen az védeni hivatott?
"Hallod,hegesztőmérnökök,komoly koponyák agyalták ki az összes gáz összetevőjét,miből.mennyit hogyan."
Mondjuk, azért nem nagy agyalás kellett hozzá, hogy 100% CO2, illetve 100% Argon. :)
Amilor a hegesztési....nő,a beégés nő,szélesebb lesz a varrat,amikor a ...csökken,a beégés csökken magasabb lesz a varrat.Segitek a..... helyén nem a gáz áll.Semmi köze a gáznak a beégés mélységéhez.Ajánlom figyelmedbe a védőgazok hegesztéshez és termikus vagáshoz kissé száraz de hasznos infókat tartalmazó olvasmányt.Te figyi már,a corgon gázhoz hogyan kevertél hozzá 5 % cuccott? Reduktor,géppbe be.Igy van? Melyik ponton tudtál 5% cuccott hozzáadni a keverékhez? Hallod,hegesztőmérnökök,komoly koponyák agyalták ki az összes gáz összetevőjét,miből.mennyit hogyan.Gondolod előálltál valamilyen megfejtéssel? Ha érdekel a .... helyén mi áll,és mitől nő,csőkken,változik a beégés,iratkozz be egy tanfolyamra.Vagy legalább olvass el egy könyvet,ami a hegesztési ismeretekről szól
Hegesztéskor a hozaganyagnak a hegesztendő munkadarabnak megfelelő ötvözőket kell tartalmaznia,vagy ahozz a lehető legközelebbi mutatókat.Azt írtad,hogy a hegesztési varratot nem lehet megmunkálni,csak más szavakkal.A számtalan jelezés ami neked gondolom semmit nem mond,az elektródák dobozán,az awi palcák dobozán,a fogyóelektródák dobján,vagy dobozán azért van feltüntetve.Hegesztési alapismeretek 1 oldal.Milyen öntvényből van a palinak a szíjtárcsája,azt melyikőtök kérdezte meg?Osztjátok a tippeket,a semmire.Bronz? Réz? Aluminíum? Vasöntvény?Lemezgrafitos?Fekete vagy feher temper öntvény?Hőálló? Úgy,úgy.Nagytudásuak.
ahol nem kívánsz meg fix fordulatot folyamatosan, lehet benne ingadozás egy oszlopos fúrónál majd mindegy hogy 1440/1430/1450 a fordulat
ezért mondtam én is a leszedést ahol ékszíj viszi át a hajtást ott eleve számolnak csúszással így az átmérő csökkenés nem akkora gond, illetve a párjából is lehet leszedni akkor marad az áttétel
A tömör huzalnak nincs párja,én a porbeles huzalt a gyártó nyakára tekerném !!!
Ja.............meg a corgongáz is buli,én a napokban kipróbáltam + 5% oxigént hozzáadni. A varrat szebben beég,szinte lapos a varrat,és nem giliszta !!!
Az öntvény szíjtárcsa nem fogja szeretni a krómosnikkeles..... rozsdamentes drótot, és dobhatod el. Nem kéne erőltetni azt a felhegesztést, ha még használható az a szíjtárcsa, viszont, ha van másik kísérletezz :-)
Alfaweld tm 200 ac dc hf pulse masinéria....ezer márkanev alatt fut ugyan ez a régi kiforrott konstrukció....nem tudjátok mi a túró lehet az E01-es hibakód? Tig dc-ben az impulzust kénye-kedve szerint állítgatja hegesztés közben, illetve mma-ban hol van ívgyújtás hol nincs. Persze Ac-ben is ugyan ez a gond az impulzussal. Tig-ben impulzus nelkül működik, amíg van ív, írja is az áramerősséget, mikor nem hegesztek E01-es hibakód. Úgy veszem észre mikor hozom-viszem a gépet van, hogy eltűnik a hiba de az esetek 80%-ban jelen van. Tehát pl kocsival elvittem gariba nézzenek rá, ott persze baszta csinálni, csodák csodájára megjavult :D agybaj! Nyilván a kocsiban zötykölődés. Saja még ott sem tudtak megmondani mi az E01. Valaki esetleg?? Előre is köszi.
Üdvözlet mindenkinek , szép estét . Volna egy olyan kérdésem , vettem egy iweld porbeles hegesztőt , uaz kasznit javítgatni , jó is volt , még el nem fogyott az elektróda " drót " ami a csomagban volt , E71T-GS rendeltem hozzá 2 dob E71T-GS AWS A5.20 0,9 mm ' drótot ' a helyzet úgy változott , hogy ehhez a dróthoz majdnem kell a maximális feszültség 20 v és minimum 25 A gép skálája szerint , hogy kezdjen """ rendesen működni """" , viszont így már jobban figyelni kell , mert hamarabb lyukaszt , és "" a varrat is inkább gányolásnak néz ki koránt sem néz ki jól ! A géphez adott " dróttal "E71T-GS minden rendben volt 17v és 10 A szépen tudtam vele hegeszteni , pontozni a lemezt a "salak" is lejött drótkefével és fényesebb volt az a " varrat " mint a mostani " dróttal " mert most van vékony salakréteg amit ütni kell , hogy lejöjjön és sötétebb a hegesztés , létezik olyan opció , hogy több fajta , pl rozsdamentes porbeles huzal , stb , mert nem igen látok leírást róla, de más a hegesztőhuzal mint a géppel küldtek az biztos, és amiket láttam itt a neten egy kaptafa alatt árulják E71T-GS ! Azt szeretném kérdezni , hogy ebbe valaki tudna irányt mutatni , előre is köszönöm . A gépembe 100mm dob fér 1 kg 09 drót !
Próbálj meg úgy játszani a paraméterekkel, hogy a hegesztés hangja minél jobban megközelítse az egyenletes sziszegést.
Ha ropog, vagy durrog (netán lökdösi is a pisztolyt), akkor vagy kevés az áram, vagy sok a drót, vagy kopott az áramátadó betét. Ilyenkor jobban is fröcsköl.
Ha viszont meg-megszakad az ív, akkor kevés.
Ha búg a hegesztő és csöpög/folyik a drót, akkor k. sok az áram.
És ha a hegesztett lemez hátoldala nem színeződik el, akkor túl gyorsan varrtál.
Ilyet akkor csinál, amikor zárlatos a terelő és a hegesztőáram egy része a drót helyett a hegesztendő anyaghoz érintett terelőn keresztül folyik.
A terelő zárlatát vagy a berakódott fröcskölő anyag okozza (alulról-felfelé hegesztéskor hajlamos egyenesen a terelőbe hullani és - paszta ide, vagy oda - rövid idő alatt zárlatossá tenni a terelőt), vagy - fémből készült nyakkal ellátott pisztolyoknál - a terelő előtti szigetelőgyűrű hiánya.
(Az a fehér színű gyűrű a nyakon - alapesetben erre ütközik föl a gázterelő.)
Nyomáspróba dátuma bele van ütve a palack nyakába, keress minél újabb dátumot. 21e körül van az acetilén csere, 12 az oxigén. Ha lejárt a nyomáspróba és még vizsgálható a palack, akkor általában 6e ft a nyomáspróba ára. Senki nem fogja neked kispalackokra cserélni, mert sokkal többet érnek, a mobilitás miatt.
Örököltem egy lánghegesztő szettet. 6kg 40literes acetilén és ugyanekkora 40l oxigén palack plusz a reduktorok csövek stb. (kifogyóban vagy üres)
Én tudok villannyal hegeszteni de ezzel még soha. Viszont ki akarom próbálni de ekkora mennyiség biztos nem fog kelleni. Tudtok ajánlani olyan telepet ahol kisebb palackra cserélik illetve ha nem, egye fene hogy zajlik egy csere amikor házhoz jönnek. Mert semmilyen doksim vagy ilyesmi nincs a palackokhoz. Pl van ennek szavatosság? Palack régi stb lehet nem is tudom használni? Miből derül ez ki?
Amiket én néztem max 200-300A rel tudtak rásegiteni az inditásra.
Használat meg ugyan az volt mintha bikáznál. Felteszed bekapcsolod azt a funciót és rásegít.
Egy használat nem több mint 15mp inditózás aztán pihi x perc.
Van olyan ami max 50A ad/gyorstöltő/ de ez olyan mintha rákötnéd mondjuk egy járó motorú kocsira vársz x percet majd inditód.
Fő gondom az volt hogy ahova kellene nem biztos hogy van tyúkbél, és kicsi a teljesitménye.
Hegesztőkábelből lehet jó inditókábelt csinálni.
4 évig volt egy táskás gyorsinditóm, most is van egy 55ah akku tartalékban, télen mindig jön valamelyik szomszéd.
A jelenlegi litiumosok meg a tutik és hogy ne legyen annyira off.
Mi van ha elkezd tölteni a generátor, 12v 70A pl ? Szerintem kisütné a trafót/ invertert.(töltőt sütött ki az öregem ugyan igy.)
Hegesztéskor is meg van adva hogy a kocsi elektromos rendszerét áramtalanitani kell, más téma hogy nem szoktam.
Én láttam olyan mobil hegesztőt aki a kocsijában tartott 4 munkaakkut és azzal hegesztett. Menet közbe meg a kocsi generátora töltötte őket, persze külön kapcsolóval függetlenitve a kocsi elektromoságától hegesztéskor.
Már csak azért, mert én valami olyasmit olvastam a mienk doksijában, hogy az aksit kell vele "bikázni" (ezt speciel konkrétan háromszor 5 másodpercig, tizenöt másodperces szünetekkel), nem pedig az önindítót direktben meghajtatni.
De lehet, hogy félreolvastam, mert nem valami perfekt az angolom.
Hát most már akkutöltő van bikázó funcióval.
Régen volt olyan traktorról vagy máshonnan hajtott dinamó amin volt ilyen lehetőség. Én láttam olyat mert mielőtt a kisöreg szétbontotta volna megmutatta hogy müködik. Talán 300A rel lehetett vele folyamatosan hegeszteni. Meg volt vagy 600kg. Valami régi orosz csoda volt kb a 60 as évekből. De még a 6 v is ment rajta. Egyenáramú generátorként is lehetett használni.
Hát, megpróbálni mindent meg lehet (legrosszabb esetben csak egyszer az életben - és akkor se sikerül)... De én nagyon lebeszélnélek erről.
A felrobbanó akkumulátor nagy zajt csap - ezt tapasztalatból mondom -, és hát ha hazavágod az autó komplett elektronikáját, az sokkal drágábba' lesz, mint egy új aksi.
Viszont hogy valami pozitívat is mondjak: a hegesztő az szerintem bírni fogja. :)
Valahonnan ismerős a történet... Lekapcsoltam a flexet, a szemem sarkából úgy tűnt, hogy még mindig szórja a szikrákat. Pedig csak a póló és a farmer gyulladt meg rajtam...
A műszálas holmikat meg tiltja a vallásom. A zokniba belerohad az ember lába, de annyira, hogy nyilat lehet vele mérgezni. Télen-nyáron vastag pamutzokni a bakancs és a láb közé.
előfordul hogy tökmindegy mi van rajtad,pl amikor kocsi alatt fekve hallod a külső hallójárat sistergését
:-)
...de beugrott az is amikor öcsémmel szótlanul,nyugodtan és elégedetten végignéztük hogy flexxel meggyújtja magán a pulóverét az undok nagyarcú unokabátyánk
Akkor nekem szerencsém volt: ezt a bolyhos, kínai polárlajbit csak átsütnöm sikerült (nem olvadt rám) - és már amúgyis ócska volt -, de farmertól pólón át a kamionos dzsekiig mindennel felgyújtottam már magam. :)
Viszont a legutóbbi vastag műanyagzokni (félcipőben) vitte a prímet: nem csak kilukasztotta az olvadt fémcsepp, de rám is olvasztotta. Mire komolyan vettem a dolgot és lerúgtam a cipőt, már vitte az irhámat is.
Basszátok meg... frottír, pamut, gumi, bármi... de a műszálas cuccot kurvára kerülje mindenki, ha hegeszt, vagy flexszel!
Hamar leszoktam arról, hogy egy szál rövidgatyában és strandpapucsban hegesszek (pardon - próbáltam hegeszteni, de mindegy is). Azóta rájöttem arra, hogy a legjobb a hegesztőknek, mert őket nem szólják meg azért, mert nyáron is tetőtől talpig fel vannak öltözve. Egy kicsit leégtem itt-ott...
Jaj, nagyon szépen köszönöm! :) Nekem így is kicsit instabil, ha fejjel billentem előre, állon vág és elforog a fejpánt a pajzsban, de még állítgatok rajta. :)
Segítséget szeretnék kérni. Ma kézhez kaptam a férjem szülinapi ajándékát. Egy iWeld Nord Eye II pajzsot rendeltem neki. Már ott hiba csúszott a gépezetbe, hogy nem Terminátor mintásat küldtek, de sebaj, jó lesz a bordó is, majd felmatricázzuk Vasembernek... :)
A segítség ahhoz kellene, hogy sehogyan sem tudom összerakni a fejpántot... Adtak hozzá leírást, de a rajzon egészen más alkatrészek vannak... (kicsit félek, hogy ez sem az, aminek lennie kellene....) Állandóan lebillen, nem tart rendesen. Van valaki, aki lenne olyan kedves és valahogy befotózná nekem az összerakását a fejpánt kis alkatrészeinek? Én alapjában véve elég jól értek a szerszámokhoz, szedtem már szét piszoárt is és a csavarhúzó is jobb barátom, mint a körömlakk, de ez most kifog rajtam. Másfél óra Google sem adott eredményt. Kérlek, szánjatok meg. Köszönöm! :)
Ennél is finomabb dolog mikor elfelejted rácsippenteni a testet a munkadarabra, ellenben kesztyű nélkül odafogod az oda heftelendő anyagot, majd a nagyfrekis gyújtású gépre kötött/beállított awi pisztolyon nyomsz egy gombot :-)
Volt hozzá szerencsém. Akkor még nem használtam kesztyűt, vizes papucsban meztélláb... Hozzáértem az elektródafogóhoz. Elég sokat kell vezekelnem azokért a mondatokért... De nem igazán lehet belehalni, csak kellemetlen érzés.
Én is így számoltam, 35-ből megvolt a töltött palackom. Sőt még a helyedben elvinném a CO-2 palackodat is talán tudod cseréltetni azt is. Telefonon előre le tudsz beszélni mindent. Sőt itt a majdani cserénél nem fognak rád verni nyomáspróba díjat sem.
Igazad van! Pontosan ezt teszem, ezért írtam, hogy vagy évi 40 ezer forint bérleti díjért +15 ezer töltet, szabályosan a tuti a Messertől, vagy majd csak lesz valami. Ez utóbbit választom a 4,7 m3 kínai nekem 2-3 évig kitart, még ha ki kell dobnom utána a palackot akkor is 15 ezer Ft/év-ből megúsztam palack+töltet szemben a Messer díjával. És ez messze a legrosszabb eset....
Remélem a kínlódásomnak legalább annyi haszna lesz, ha valaki hasonló cipőbe kerül és ez segít neki dönteni...
Csak akkor van katyvasz a palackok körül, ha nem bérelt palackod van. Mivel mindenki saját palackot szeretne a hivatalostól eltérően, ekkor kezdődnek a gondok. Nem kell ezen annyit agyalni. Elmész és veszel magadnak egy corgon palackot, amit nagy valószínűséggel több évig kitart nálad a leírtak alapján. 35-45000Ft-ért+ járulék(áfa) már kapsz 4,7m3-es töltött corgon palackot, és ez sem kerül többe, ha annyi időre számolod, amíg kitart, mintha bérelt palackod lenne. A további töltéseknél már nem fizetsz a töltésen kívül semmit, ezért éri meg a saját palack. Siófokon kapsz kínai, és Messer-es palackot is töltve. Itt kapod meg a legolcsóbban. Nekem azért lett kínai, mert CO-2 (W21,8X1.14") meneteset szerettem volna a reduktorom miatt. Ez a 4.7m-es töltött palack kerül 35e Ft+áfába, a Messer-es palack G 1/2 menettel, meg 40e FT+áfa.
Köszönöm szépen mindenkinek! Nem gondoltam, hogy ekkora katyvasz van a palackok körül...
A még tőlem is kezdőbbeknek összefoglalnám amit megtudtam Tőletek, telefonokból és a netről. Ha van még valami légyszi egészítsétek ki.
1. "Hivatalosan" Messer és Linde a nagyok, de csak bérelni lehet a palackot (120-180 Ft/nap) + töltet ára + esetleges szállítás. Állítólag ezek a palackok is részben kínaiak. (Miért is ne, Kínában gyártanak már mindent, miért pont a palackokat ne?)
2. A hegesztéstechnikai boltok többsége kínai palackot forgalmaz, amit ők valahogy nagy tételben állítólag a Messernél ás Lindénél töltetnek. Ezért kerül rá a nagy cégek banán-matricája.
3. Ezekben a boltokban a nem kínai palack ára kb 30%-kal magasabb, mint a kínai.
4. Az itt vásárolt, eredetinek tűnő palack is lehet "gázos":
- kínai palack, aminek a nyakára valaki ráragasztotta, a vonalkódot és számot (állítólag ezt is hamisítjuk)
- bérelt palack, levakart matricával (ami ezáltal lopottnak minősül), tehát ha valaki ilyen helyen vesz "eredetit" kérjen számlát a palack gyártási számával.
5. A rendszer igazából az 1. pontot kivéve szabályozatlan és kaotikus. Nem tudni ki, kinek, meddig és mit tölt. Mindenki ügyeskedik.
6. Ha valaki valahol vesz egy palackot azt becsszóra cserélik ott ahol vette. (Ameddig az adott hely létezik és meg tudja oldani a töltést.)
6. Még homályos nekem, hogy nagy cég által már töltött és matricázott kínai palackot hivatalosan a Linde és Messser magánszemélynek töltenek-e és ha igen hol és hogyan. Illetve a saját tulajdonú, de eredetileg Linde vagy Messer palackot meddig cserélik a nagyok és mikor mondják, hogy csak a béreltet és nem töltenek.
Tömören és szerintem:
Vagy a megfizethetetlen első verzió vagy majd csak lesz valahogy....
-Érdekes X éve itt cseréltem önöknél. És akkor most mi a megoldás?
A nyuszika cseszd meg te a talicskádat vicc a megoldás.
vagy ha nem esik útba a bolt felhívod őket, hogy mi a szitu próbáltad máshol cserélni, de elhajtottak ők cserélik-e neked mert feleslegesen nem utaznál
Pár napja hívtam fel telefonon a szódagépes ismerősömet. Ő is mondta, hogy már csak egyfajta CO-2-öt gyártanak, külön iparit már nem csinálnak, úgyhogy szódavízhez is csak ilyet tudsz venni.
Igen, olvastam már itt ezt a jelzőt erről a boltról, azóta nem is vásárolok ott.
Nem hívtam fel őket, csupán megérzés. Mit mondhatok? Jó napot, cseréltem itt kb. egy éve egy 5 kg -os CO2 palackot, amit én adtam az normál szabvány Messer palack volt és kínait kaptam cserébe? Ezt most tudtam meg, tessék már visszacserélni, kérnék a kínai helyett egy norm. palackot. Nehezen tudom elképzelni azt a választ, hogy persze, elnézést, máris hozzuk. Én is hibás vagyok. Nem értettem hozzá, nem néztem utána, ez látszott rajtam és éltek a lehetőséggel...
Ha legalább biztos lehetnék benne, hogy pontosan mi van benne, felhasználnám szódavíz készítésre, de így nem merem megitatni a gyerekkel....
Köszönöm még egyszer a segítségeteket, sokkal okosabb lettem.... Valószínűleg megmarad tartaléknak..
Meghagynám a helyedben az 5kg-os CO-2 palackot tartaléknak. A corgon palacknál is belefuthatsz hasonlóba. Én ott próbálnék palackot venni, ahova hosszútávon cseréltetni vinném. Elvileg nekem is kínai corgon palackom van, de amíg tudom cseréltetni, addig nincs nagy jelentősége. Így is olcsóbb mintha palackot bérelne az ember.
Köszönöm szépen, figyelek a menetre is. Visszavinni vagy vásárlók könyvébe írogatni nem látom értelmét. Számlát, blokkot nem kaptam, ha kaptam volna, se lenne meg, arról sincs semmi bizonyítékom, hogy milyen palackot hagytam ott.. Jelenleg ez "egy állítás-egy tagadás". Én azt mondom ott vettem és nem ilyen palackot hagytam ott, ők azt mondják a legegyszerűbben, hogy nem ott vettem. Ezért kár felidegesíteni magam, betudom tanulópénznek. Már itt is átverik az embert. Megtanultam ezt is....
Én is palackkal kapcsolatban kérnék segítséget a tapasztaltabbaktól.
Hobbiból hegesztgetek otthon, egy 5 kg-os CO2 palack 2-3 évig is elég. Utoljára 1 éve cseréltem Dunakeszin a Bem utcában, megbíztam bennük, meg sem néztem, kaptam érte egy szép új palackot. Most gondoltam kicserélem Corgon-ra egy másik helyen és becseréltetem. Ezen a helyen azt mondták, hogy ez egy kínai palack, dacára, hogy a nyakába szépen beleütve "szén dioxid, ISO 9809, 2107/04 gyártás, stb" rajta a Linde-s banán alakú matrica Biogon C élelmiszeripari CO2 min 99,5% CO2. De állítólag hiányzik a nyakáról egy vonalkód és valami 8 jegyű szám.
Fel tudna valaki világosítani, hogy mi történt?
A Bem utcában átvertek és kaptam egy "értéktelen" kínai palackot a szabványos magyar helyett?
Tényleg értéktelen?
Vagy ahol most cserélni akarom Corgon-ra nem stimmel valami?
Most tűnt fel, hogy élelmiszeripari CO2 van ráírva. Ez rendben van, hogy ezt kaptam a "hegesztéstechnikai szakboltból" hegesztéshez?
Csinálni persze nem tudok semmit, csak érdekelne a véleményetek.
Elvileg a nyomáspróba után 10 évig érvényes a palack, utána megint nyomáspróbázzák a palackot gondolom, ha olyan állapotban van. Nem biztos, hogy 10 év után automatikusan kiselejtezik.
Teljesen kezdő vagyok hegesztesben,de szeretnék vásárolni egy invertert.Két típust néztem, de persze másra is nyitott vagyok. Inkább hazkoruli barkacs felhasználásra lenne olyan 40 ezer lenne a keret.
Igaz, hogy már megoldódott, de az én kedvenc, és szerintem az egyik leggyorsabb megoldás, hogy fogsz egy balos fúrót. Igaz ehhez egyszer venni kell egy készletet, 2-6 ig felenként utána egészenként van nekem(valamint egy 5 ös és 8 as tömörkeményfém, a 12.9 es vagy keményebb csavarok kedvéért). A legtöbb beszakadt csavart ezzel szedem ki. Volt már rá példa, hogy a megfúrás nem szedte ki, ekkor vágtam bele egy menetet ahogy már korábban írtátok és kész.
Látom,hogy külső huzalos a géped. Az enyém zárt,de még ez esetben is a huzal befűzésekor filc karikát húzok a huzalra. Ez a finom port is letörli ! Gondolom,hogy te legfőképp az esetleges köszörű porától is szeretnéd védeni a huzalt !?
Jogos... és most megszólított az Univerzum, merthogy megnéztem itt még egyszer a fotót, hogy akkor inkább beteszem... és beugrott, hogy az 1KA az nem gyártójelzés, hanem 1 KiloOhm, lineáris!
Szóval ha berakok elé egy másik, 500, vagy 1K-s trimmert, akkor az kábé jó is lesz!
Az sem mindegy hogy a potméter lineáris vagy logaritmikus volt, a fesz szabályzó potméterről az infókat megnézni, legtöbbször ugyanaz az érték van mindkettőnél
Lenne egy technikai kérdésem - ha valaki javított már régi típusú (asszem) Trakis-Hetra MIG300-as, trafós gépet.
Szóval az a helyzet, hogy a fene tudja miért, de az idő folyamán valamitől elkezdett gyorsulni a drót sebessége. (Lehet, hogy köze van hozzá annak is, hogy átálltunk 0.8-as drótról 1.0-ásra, passzolok.)
A lényeg, hogy jelen pillanatban ott tart a gép, hogy egy két millis falú zártszelvényt már nemigen tudok vele hegeszteni, mert vagy átégetem, vagy csak afféle "kézi impulzus módban" pontozgatom. Ha ugyanis leveszem az ampert a megfelelőre, akkor "sok lesz a drót" még a legkisebb potméterállásban is!
Megnéztem a gépet belülről és az a helyzet, hogy a potit már cserélték. A cserepotin viszont 1 Ohm feliratot látok, ami szerintem hülyeség. Mérni viszont nem tudtam, mert a műszerben gyenge az elem. Látszatra a poti tökéletesen működik - rendesen skálázza a sebességet -, csak épp gyors.
(A szerelő a hozzá tartozó paneli trimmerrel sem tudta eléggé levenni.)
Ha valaki tudna hozzá kapcsolási rajzot, vagy akár ötletet (én egy előtét-trimmerre gondolok, vagy nagyobb potméterre - csak nem tudom, hogy az eredeti mekkora, ugye...), azt megköszönném.
A kézifúrógépes mód,azért jobb az oszlopostól,mert a furatkezdést van mód a központ irányába terelni a gép döntésével. Minden embernek van szemmértéke,ha ez jó,a többi csak játék.
Igy,hogy sikerült kifúrni,és a későbbiekben megszakadna az alu menet,mindig van lehetőség a lépcsős tőcsavar megoldásra.
Nyert a fúrós megoldás. 2-6.5, utána sikerült kipiszkalni a maradék első pár menetet, így a menetfurot is szépen rá lehetett kapatni. Az eredeti menetet pár helyen minimálisan megskalpoltam, de tartani fog.
Koszi a tanacsokat, hetvegen megnezem, meglatjuk mire jutok. Laposvago, kalapacs szerintem kizarva, mar probaltam; attol tartok en is, hogy 25 ev utan mar rendesen osszenott az alu meg az acel, benne van a pakliban, hogy jon a menet is.
Amugy nem meglepo modon vannak specialis elektrodak is a problemara:
Kettő ember kell hozzá !! Ezen kivől kézi fórógép,pontozó,és egy 5mm-es csigafúró. Röviden mondom,fúrj egy 5-ös jukat a csavar közepébe. Ebbe fúrj egy 6-os menetet. Rakd össze. Enyi.
Ja a másik ember azért kell,mert amig te erőlködsz a kézi fúróval,addig a társad JÓ szemei figyelik a fúró körülbelüli merőlegességét,a képzeletbeli sikhoz. Azért kell kézi fúrógép,mert a furat kezdetekor a szemmértéked szerinti beközpontozást a gép döntésével,ennek enyhe nyomásával betudod állitani. Magyarán,a kezdeti furatot a központ felé tudod kényszeriteni. Ha a 6-os 10.9-es keménységű csavar gyengének minűsül,a központos furatot megtudod fúrni a 6.5mm-es fúróval. Ha szerencséd van,akkor a 8-as menetfúró helyesen indul,ha nincs szerencséd,jöhet a 8.5 mm-es fúró,és a 10-es menetfúró. Ebben az esetben 10/8mm-es tőcsavart kell esztergáltatnod. Szerencsét kivánok.
Még annyit : Sajnos találkoztam csavar rögzitős beszakadással. Ez kivül nemlátszik. A ráhegesztés is jó ötlet,sok csavart igy vettem ki. A ráhegesztést követően,célszerű meghűteni. Eztkövetően az alut melegiteni,ez tágul,ugyanakkor az esetleges ragasztási kötés meghal. Találkoztam ojan esettel,hogy melegités után a csavar megindult,de hozta magával az oxidos alut is !!!
Co-val pár perc alatt kiszedtem anya ráhegesztésével,nem sérült a blokk,simán kitekertem kihűlés után kisujjal. Annyi a titok hogy pontosan középre kell tenni az anyát és pontosan középre kell tartani a co pisztolyt (körzővel karcoltam egy pisztolytól kicsit nagyobb kört a tőcsavar köré)
Csavarkihajtót párszor használtam de szinte soha nem ért semmit,viszont ha nem jön össze az nagy szivás.
Én a helyedben keresnék karosszériást,vagy bárkit akinek van co (akár ide is beirhatod merre vagy hátha segit vki)
Egyszer próbáltam, de az ontvenyben volt, a csavar kilógott és asztalon. Egyszerű volt, de ez teljesen más kategória.
Csavarkiszedotol felek, hogy az is beletorik, ha a két anyag így össze van gyógyulva. Melegíteni csak kis kézi palackos egovel tudnék, ami nem elég meleg, sem nem elég koncentrált. De lehet H teszek egy próbát.
Ha a blokk aluminium akkor rámelegitesz majd, de egyik lehetőség hogy fúrsz bele egy lyukat és csavarkiszedővel kiszeded. Mivel nem acél blokk így szerintem megvan az esélye hogy a hegesztővel csak rontasz a helyzeten. Ha fogyós lenne akkor jobb a helyzet mert pontról pontra menne a felépités.
betort tocsavar eltavolitasaban szeretnek tanacsot kerni. Adott egy 8-as csavar aluminiumban, sik alatt kicsivel, nehezites keppen raadasul vizszintestol kicsit lefele mutat. Probaltam kicsit folepiteni es egy anyat hegeszteni ra, de rogron letort. Tapasztalat hianyaban (nemreg lett csak egy MMA gepem, kis Fimer) a beallitasokkal sem vagyok tisztaban. Milyen aram, milyen palca, stb.? Gondoltam, hogy beszerzek egy AWI pisztolyt azzal biztos tisztabban lehet dolgozni, de azt is gyakorolni kene. A kepen latszik a sikertelen probalkozasom nyomai is.
Kifejezetten jó tanácsokkal tele van ez a hozzászólás (irónia, meg szarkazmus nélkül értendő ez a mondat).
Bár az igaz, hogy egy inverteres gép sokkal bonyolultabb felépítésű, mint egy trafós, viszont a legtöbb esetben olcsóbb (nem biztos, hogy egyszerűbb!) a javítása - mert nem kell egy métermázsa rezet beletukmászolni a fél köbméteres acélmag köré, ha megdöglendik benne valami. Ezen kívül könnyebb is, nehezebben is veri ki a biztosítékot.
A cégünknél annak idején az alumínium csészéket hegesztették egy dinamós bizbasszal - targonca kellett ahhoz, hogy behozzák a műszert. '89-ben meghótt a 'dinamó', hatvanezerért csévélték újra (gengszterváltáskor meg elment az örök MÉH vadászmezejére - működőképes állípotban). Ha hozzászámoljuk az inflációt, akkor elég korrekt védőgázos cuccot lehetne ma venni az árán - s nem is kell hozzá targonca. Haladni kell a korral és kész, mióta feltalálták az ívhegesztést, azóta pár újítás volt és lesz is.
Nem akartam sokat költeni... 70 ezerért vettem a gépet, de hamar rájöttem nem tökéletes, most hoztam el a szervízből 42 ezret fizettem, de minden maradt a régi, szerintem nem javítottak rajta semmit...
Igen közben levettem az oldalán az állítócsavart, és majd így kipróbálom. Csak akkor sötét, mikor bebújok az autó alá, és kevés fény jut be. Hegesztés közben jó!
Én haladtam a korral,vagyis a mázsás trafóimat ,vagyis alkatrészeit MÉH-be vittem,és a réz árán inverteres gépet vettem. Itt csak ventilátor hangja hallatszik,nomeg a gyönyörűen égő drót vége,mint a zsír,úgy ég !! Nem akarom a pénzed költeni,de jobb ha te is haladsz a korral !! Az inverter meg áramot spórol,meg nem terheli meg a hálózatot. Vagyis a szomszédod nem fog átkozni a bibráló tv képe miatt !!
A kazettába neakarj üveget cserélni,mert ebben folyadék kristáj van !! Ha a pajzs kazettája potival állitható,inkáb azt állitsd 9-10 körüli állásra. A régi optrel pajzsok belül voltak állithatóak egy csúszó kapcsolóval. Egyébként érdekes amit irsz,mert ha napfénynél hegesztessz ott kéne sötétebbnek látnod,bent műhelyben meg jobb ha a pajzs inkáb sötéteb , mintsem világosab.
Van egy Möller automata pajzsom. Most hogy a műhelyben hegesztek, kicsit sötétnek találom az üvegjét. Nézegettem, nem tudom hogyan lehetne szétszedni, esetleg üveget cserélni benne. Lehetséges, hogy ezen nem lehet?
A 185-ös aluflux dupla annyiba kerül, mint máshol. Itt 162 e FT fölött van, máshol meg lehet 74 e FT -ért is megvenni. Természetesen Bruttó árakról beszélünk. Van némi különbség.
Fasza árréssel dolgozik a cég. MINDEN gép drágább NETTÓ áron (vagy 10-15%-al) mint szinte bármelyik másik webshopban a BRUTTÓ ár!!! Szerencsére az awi pálca ára rendben van.. az ugyanannyi mint bárhol máshol :-)
Az Alfaweld 250 hipermig jó döntés. Természetesen 3 fázisról működő. Az enyém is pont ez a tipus. Én 1mm-es huzalt használok. A 10mm-es lemezt gyönyörűen gyököli. A töltő varratot is lehet művelni,de én bázikus elektródát használok. Elsősorban azért,mert van belőle bőven,másrészt kényelmes a töltővarratokhoz,harmadrészt a kötés 100%-ba tökéletes. A co2-nél előfordul a széljárásból keletkező hiba,MMA-nál ez kizárva !! A gép egy kapcsolással áttál MMA-ra,a 3,2 pálcához bőven elég a kb 110A. Ezt a gép egész műszakban folyamatos munka mellett produkálja !! A bázikus pálca a feltről lefele módot is műveli,épp úgy mint a Fox-cell. A Co2 mód a gyökvarratokhoz tökéletes,mert a hézag eltéréseket gyorasabban hegeszti. itt a szabásból eredő nagyob hézagokra gondoltam. A gyök után,biztonságosab az MMA. Kivánok jó munkát.
egy "kis" segítséget/tanácsot kérnék - nagyon hozzá nem értőként... Vennem kell egy CO hegesztő gépet, amivel max 160-200-as I szelvényekből készítendő gépvázat is tudni kell összehegeszteni a kollégáimnak, illetve mindenféle fűrészüzemi gépek, rönk mozgató teherautók karbantartása során felmerülő feladatot kell tudni kezelniük. Ezt nyilván eddig is megoldották régebbi gépekkel, de az I szelvényes gépvázba már azzal/azokkal nem akarnak nagyon belevágni. Ráadásul emlegették, hogy a különböző anyag vastagságok és minőségek miatt szerencsésebb lenne egy legalább minimális automatizmussal ellátott gép.
Nem is szeretnék rá "sokat" költeni - hiszen nem napi 8 órában lesz használva - , de ha már egyszer veszünk valamit, akkor ne barkács kategóriás, egyszer használatos gép legyen.
Kollégám a Alfaweld MIG 250Y 250A vagy Alfaweld HyperMIG 200 INVERTER es CO hegesztöt nézte ki, de egyrészt tartok attól, hogy a maximális 200-250A az I szelvényhez esetleg kevés, másrészt ezekben a gépekben pont a vezérlés korrekció funkció nincs benne, viszont árkategóriába kedvezőbbek, mint ameddig én elmennék (max bruttó 350-400e).
A fentiek kapcsán ha van véleményetek, javaslatotok, akkor kérlek, osszátok meg velem, hátha tudok belőle okulni... :)
Olyan olvasmányt keresek, ahol elsajátíthatom az AWI gèp beállítás alapjait. Mekkora frekvencián, felfutás, gáz utánáramlás... Csak megközelítőleg, a finomhangolás ugye mindenhol más.
Az elektródákat a használat előtt dobd be a sütőbe, 180°C - 15-20 percre - meghálálják.
A második kép alsó felén csak a varrat kezdetét (salakzárvány - nem kellene, hogy legyen), a közepét (túl gyors tempó) és a végét (kevés hozaganyag került oda, mielőtt a pálca el lett véve) sikerült elrontani. A felső varratnál a pálca rossz szögben volt tartva, az alatta lévő vasdarabba nem olvadt be eléggé a hozaganyag. Szerintem nem fog engedni, de sohasem tudni. :)
A harmadik képen szintén salakzárványos a varrat - nem vezeted elég komótosan a pálcát, a varrat közepe ismét túl gyorsan sikerült.
Amúgy én nem tudok hegeszteni*, csak azt tartom szem előtt, hogy mit nem szabad csinálni... Ahogyan jóval lentebb írták:gyakorolni,gyakorolni. Ezek tudatában vedd figyelembe a hozzászólásomat és megértésedet előre is köszönöm.
*Tojni sem tudok,de azt tudom,hogy mikor büdös a tojás...
Ma volt egy kis időm, így folytattam a hegesztő kocsimat.
Mint gondolom azt páran tudjátok, komolyabban csak nem rég óta foglalkozom a hegesztéssel.
Kérlek titeket, hogy mondjatok kritikát/véleményt.
A fotókon látszódnak a "végtermékek" drótkefézés előtt, az elektróda doboza és a beállítás a gépen. Az elektródát már pár éve vettem, akkor még csak a Hetra volt meg, azóta a pincében áll, de ettől függetlenül mindig könnyű vele ívet fogni.
A beszélgetésekből látom, hogy itt általában komolyabb gépekről van szó: nekem viszont olyan kérdésem lenne: ha otthoni kisebb munkákhoz vennék egy inverteres hegesztőt kb. 20-25 körüli áron melyiket ajánlanátok ... Ha láma a kérés akkor bocsi. Köszi.
Vagy esztergáltatnod egy adaptert aminek egyik oldala W21,8 belső menet, - ez megy rá a co2 palackra - a másik oldala pedig 1/2coll külső menet, erre megy a most használt reduktor.
Egy kis segítséget kérnék. Olyan problémám lenne, hogy van egy Palack Argon és egy palack Co2 gázom. A két palackot 1 nyomáscsökkentővel szeretném használni. Hol az egyikre teszem fel, hol a másikra. Csakhogy az Argon palackra simán fel tudom tekerni, de a CO2-re nem kap rá a rögzítőcsavar. Ez normális dolog? Mármint különböző menetemelkedésű a két palack csatlakozója, vagy nállam van valami gebasz? Mellékelek néhány képet is. Leírás szerint a reduktor jó mindkét gázhoz.
Tisztelt Fórum. Segitséget szeretnék kérni, Co gép vásárlása előtt állok. Szeretnék komoly gépet venni, amivel szép munkát lehet csinálni Volt egy Rehm megaplusz 250-4 es gépem amit eladtam, egy jobb gép igérete miatt, de a másik gép vásárlása nem jött össze.Milliom nincs egy Froniuszra, de szeretnék az itthon kapható gépek közül egy megfelelőt találni. SYRIUS MIGPULSE 315 SP márkát ajánlott valaki, de ezt a terméket egyáltalán nem ismerem. Még olyannal sem találkoztam aki már dolgozott volna ilyen géppel. Kérem ha valaki ismeri ezt a tipust, vag bárki aki itthon kapható gépek közül tudna jó szivvel ajánlani egy megfelelőt kérem ossza meg velem az értesüléseit. Az elvárások , min 250A, alu és réz lehetőség 1 es huzallal, vasnál 0,8 - és 1,2 huzal leégetési lehetőség, rozsdamentesnél szintén. Impulzus, és lehetőleg dupla impulzus lehetőség. HA van olyan márka ami tudja kezelni a push-pull pisztolyt akkor az is számitásba jöhet.. Minden segitséget előre is köszönök. Mészáros Jenő 06209758051
Ezt azért tudnám vitatni. Ez olyan mint az asztalosság, amíg nézi az ember, addig tök egyszerű, de amint csinálni kell... Már nem annyira. :) Egy jó pajzs azért sokat segíthet a dolgokon.
Az MMA hegesztés tök egyszerű ! Bocs,az elektrósás más néven. A megolvasztott kráternek két szine van. Közvetlen a pálca végénél fehéres,még ennek környezete sötéteb. Ez utóbbi a salak. Ha ezt nem engeded a pálca mögé,a varratod salakmentes lessz. Ennek alapkövetelménye a megfelelő áramerősség. Pl : 2.5mm-es pálcánál átlagban 70-100A. Az elektróda dobozán ezt táblázat jelzi.
Holnap tegyél egy próbát,kiváncsi vagyok,hogy a két szint megtaláltad e !? A sötéteb szin a krátertől kb 3-5mm-re lessz,és íves forma. Ha ezt látod......máris tudsz hegeszteni. Én a pajzsom 10-esre állitom általában. A 12,13-as állás túl sötét.
Mit ér ha valaki tudja mit kell keresni. Ezlényegében akkor úgy működik hogy manuálisan nyitom a gáz szelepet és érintésre történik a gyújtás,és ha végeztem csak elveszem a pisztolyt és zárom a szelepet?
Köszi a jó tanácsot.Utána nézek egy Corgon palacknak.Mondjuk awizni úgysem tudnék mert a géphez alapból mem jár awi kábel.Egyenlőre azt sem tudom hol lehetne venni.Nyaggatom a guglit de nem akar segíteni.
Üdvözlet mesterek.Vettem egy smarttech mig-180 mi masinát.Eddig trafóval meg lánggal hegesztettem a co illetve az avi még most következik.A co-hoz ill avi-hoz milyen gázt javasoltok?Köszönöm.
Az AC frekvenciát, illetve az impulzust is tágabb határok között lehet állítani (az már más kérdés, hogy gyakorlatban mennyit használ ki belőle az ember).
Jasic.Mitec,alfaveld , minegyik alkalmas hegesztésre,én mitec,alfaweldet használok.Szerintem ezek a gépek a barkácsszint plafonja,vagyis egésznapos munkákra is befogtam,és működtek !!!
AWI-t szeretnék venni. Ár/érték arányban melyik gyártó, melyik gépét érdemes megvenni? Minél több funkció, megbízható, 230V-os kivitel érdekelne, otthonra, a saját dolgaim elkészítésére. Aluminium-ot, rezet, savállót szeretnék hegeszteni. 300-at szánok az alapgépre, palack-reduktor külön téma.
Ki mit ajánl? Nézegetem már egy ideje, de nem tudok választani.
Szakmai vonalon,hogy ne legyen személyes.Milyen alapanyagra,melyik pozicióban,hánytól hány mm ig van minősítesed,és melyik eljárásban? Amennyiben a válaszod a nincs szót tartalmazza le se írd.Ok? A tököm tudja hol hegesztesz,meg mit,meg hol nem,meg kb a tökömet erdekli.Ameddig releváns válsz helyett baszakodni akarsz,egy másik pajtit keress magadnak,mert ha senki nem hajtott el a fa.szba én elhajtalak.Eddig tiszra cimbi?
Esab sentinel.75k körül megkaphatod.3 év garancia.8 programhely,4- 13 ig állitható,a késleltés szintén.Tiszta lencsével rajzot olvasni,írni,bármilyen hegesztéssel kapcsolatos tevékenységet gond nélkül lehet végezni.8-10 órát van a fejeden,semmi gond.Nekem legalább is soha nem volt gondom vele.Optrelt pajzsot is használok,nekem az ez jött be.Ha profi vagy akkor nem tétel az áa,akkor sem ha nem 75 k hanem 250k.De még várj,mert jönnek majd a garásban hegesztő profik,és ők megmondják a tutit,hiszen havonta legalább 20 - 30 cm hegesztenek.Nem kell olyan drága pajzs,jó a 15k jófogásos automata,a focis,meg a halálfejes😁😁😁
Üdv ! Automata pajzsból melyik márkát ajánlanátok nem otthoni barkács munkára . AFI -AWI hegesztésre . Egy jó , megbízható pajzsot szeretnék megfizethető áron . Kinek mi a tapasztalata ?
A túlzott görgöfeszítést észre tudod venni úgy is, hogy beállításkor vizszintesen tartva a pisztolyt kieresztel vagy másfél méter huzalt, ha szépen egyenesen a föld felé hajlóan jön ki akkor jó,ha viszont úgy jön ki a huzal mint egy nagyon széthúzott rúgó tehát tekeredik akkor már a gőrgő nagy nyomása torzitja a körkeresztmetszetet.
A tulzott nyomásból több gond is adódhat.Az egyiket megtapasztaltad amikor a huzal begyűrődött.
A nagyobb nyomástól torzult huzalon a rézbevonat feltáskulhat és hosszú használat után eltömítheti a huzalvezető bowdent, akadályozva igy a huzaltovábbítást.Valamint az előtoló motor tengelyére is feleslegesen nagyobb nyomás nehezedik ami idővel károsíthatja a csapágyakat.
Én nem régóta hegesztek co-val,de jártam ugy hogy az áramátadóba beégett a huzal. Ráadásnak gyürve feltorlódott a bowden és a görgő között,füzhettem be ujra.Tul nagy volt a görgöfeszités,nem csuszott meg amikor kellet volna.
SZERINTEM
Utána láttam egy ilyen ábrát a görgő beállitásáról,és azóta is alkalmazom.
Azt TAPASZTALTAM hogy azóta nem gyűri meg ha beég.
A 4 görgős előtolónak nincs párja,ez esetben a huzalt a görgők 6 felületen keresztül tolják. Az egy görgőnél ez kettő,vagyis a csúszásmentes továbbitáshoz szinte teljes rugóerő szökséges. Én az előtolóm felső görgőjét megcsináltam fogaskerekesre. Az alsóra is raktam a 4 görgős előtolóból egy fogaskerekes görgőt. Igy a kettő együtt forog,és a huzalt 3 felület továbbitja. Igy a huzal nem csúszik meg a görgők közt. Vagyis stabil a működés. Az tévhit,hogy helyes a huzal ütköztetése,és az itt létrejövő huzal továbbitás csúszása. A kábelba a huzalnak akár több kábelkanyar,vagy kábeltörés esetén is csúsznia kell. Ha a görgők megcsúsznak.................ez öreg hiba !!!
Sziasztok! vettem egy iweld gorilla 205 mig hegesztőt a használatija elég sovány. A huzal vezetőgörgő leszorítócsavarját milyen értékre állítsam 0,8mm huzalnál a másik a huzal visszaégési idő beállítás.
Igazad lehet,bár én láttam már olyan szobai légtiztitót is,ami mosható,vagyis viz van benne,és a nedves szűrők fogják fel a füstöt,port,de még a gázokat is.
Ezekben nem szabad gondolkodni se, te fickó. Ezek a cuccok egy otthoni lakószobára ha alkalmasak, nem egy hegesztő/vasasműhelyre - ipari környezetre. Ráadásul csak a füstöt-port szűrik, a gőzöket-gázokat már nem.
Nem vagyok nagy szakértője a dolognak, de ha meg is szűrne esetleg egy 30m3-es háziműhelyt, az órákba telne (melót abbahagyva persze) és pár naponta cserélhetnéd benne a méregdrága betétet.
Ezeknél már tényleg jobban jársz egy szimpla füstelszívóval a hegesztőasztalod fölé, aminek a kivezetőcsövére ráapplikálsz egy kamion légszűrőt, amit néha lefúvatsz sűrített levegővel.
Egyébként ma összedobtuk az agyunkat odabent, aztán arra jutottunk, hogy a legvagányabb megoldás egy viselhető cucc lenne, ami a munkakábelre szerelt külön csatlakozóból kapná a 12V-os (vagy épp 24) delejt.
Így megúsznánk a méregdrága akkuk vásárlását, no meg a velük való bszakodást. 20-40K két akksi, plusz egy húszas a töltő, oszt' minek is?
Mert hát mi a fenének működjön a frisslevegős pajzs, ha nincs is az ember kezében a pisztoly?
a hátán van a szűrő ventillátor a hegesztőnek és onnan fúj be szűrt levegőt a pajzs alá és mivel így kicsit nagyobb ott a nyomás a külső szennyezett levegő nem jut be
Biztos mindent meglehet barkácsolni is,de a legjobb megoldás a gyári készülék,mármint a frisslevegős pajzs. Nekem biztos az agyamra menne 10 perc után. Csak egy alapvető hiba: az olvasó szemüvegem útban van. Az összes többi meg macera. De mindentől függetlenül van barkács szintű javallatom. Én elég sokat hegesztek élfelrakóval. Ez kb 5x nagyobb füstöt csinál. Igy kint az udvaron bűzölgök. Ettől függetlenül a szél behozza a pajzsomba is. 150x150-es ventilátor (mint amik hűtik a hegesztőgépeket) légáramlásával segitek a szélnek. Vagyis elfújatom a füstöt. Ez mondjuk ülő módú hegesztési munkáknál jól működik. Én műhelyen belüli légtiztitásra ilyen holmira gondoltam : https://edigital.hu/szepseg-egeszseg-baba/gyogyaszat-fitness-kiegeszito/legtisztito-c27567 Egy közepes árkategóriás tiztitó,szerintem a hegesztőfüst,köszörű por 80%-át megszűrné,ugyanakkor a fűtött teret nem hűtené.
A nyári műhely szellőztetés , sarkig nyitott ajtóknál,ventilátoros szellőztetés...............nemigazán jó. Elviszi a Co2-őt,huzat van,aki érzékeny,annak fájni fog a feje !!!
Egy szónak is száz a vége ...................vagyis a hegesztő szakma EGÉSZSÉGTELEN !!!Az általam elfüstölt drótok súlya tonnákban mérhető,igy én a fentieket bizton állitom !!!
Egy porszűrő, egy megfelelő típusú szűrőbetét, egy szabályozható fordulatszámú légszivattyú, meg egy aksi.
Én speciel egy nagyobbacska, porszívóméretű verzióban gondolkodom: a "kettőhúsz" olcsóbb, mint akksikkal szutyakolni, egy autó légszűrője kábé túlél téged is és a szénszűrők is olcsóbbak, ha tekercsben/lapban veszed őket, mint gázálarcbetétként.
Annyira gáz, hogy a frisslevegős pajzsok ennyire túlárazottak.
Most elfilóztam rajta, hogy utánanézek, hogy hogyan is épül fel pontosan és megpróbálok valami modot csinálni a sima pajzsomhoz. 3d nyomtató és némi cad tapasztalat van.
Az is lehet, hogy valahonnan visszaverődött az UV fény - világos ruha, világos fal, stb. Az egyik kollégánál a pajzs és az üveg között volt egy alig észrevehető rés - talán pár tized milli. Ő is és az is aki megmutatta az alap fortélyokat, éjjel krumplival álmodott...
Ennél az ER23-as pálcáknál meg a kettes olyan 45-50A között olvad le szépen, a kétésfelesnek sem kell sűrűn nyolcvan... Mint kiderült, másnál is ezen az értékekkel sikerült hegeszteni - s ő nem ma kezdte, a gépe sem harmincezerbe került, így megnyugodtam, hogy az amperméricske legalább jól működik.
Fogalmam sincs, de ezen nincs az a randa zöld elszíneződés a hegesztés előtt, majdnem mintha ablaküvegen nézne ki az ember , így pontosan látni, hogy hol is kezdem majd el a munkát. Attila tanácsát megfogadva din 9-re állítottam a kapcsolót és a tekerentyűt, így a varrat húzásakor is remekül lehet látni a munkafolyamatot - legalábbis sokkal jobban, mint az előző pajzzsal.
Bevont elektródás próbálkozások.. Többek között a varrat befejezése még közel sem tökéletes illetve egy helyen látszik a pálca csere miatti kráteresedés..Visszacsiszolni nem volt kedvem mivel csak gyakorolgatok egyenlőre..hozzászólásokat, építő jellegű kritikákat szívesen fogadok,hogyan lehet szebb, jobb a varrat.
Többnyire elemnek is lehet nevezni. Lítium az biztosan van bennük (magasabb hatásfok, kisebb önkisülés), de a töltés ciklusuk véges (ha tölthető egyáltalán) - alacsony áramfelvételű cuccokba valóak. Megnézed azt, hogy mi van ráírva, ezután elslattyogsz egy órás boltba, számtech szaküzletbe, vagy le a piacra, azzal a mondattal, hogy ilyen kellene. Még lehet, hogy a közeli nagyáruházakban is lehet kapni. Vagy a neten, de ott kis tételben többe van a szállítás, mint maga a portéka. Például ebbe a BLM pajzsba ilyenek kellenek.
A pajzsod szép,és az ára sem húzós. Az én pajzsom kazettája a napokban folyamatában villogott. Ívfényre sötétedett,de a villogása idegesitett,igy vettem egy ugyancsak kinai kazettát. A 2db gombakku ideszállitva közel négyezer lett volna,a komplett kazetta a helyi hegesztőboltban 8 ropi volt.
Sajnos még mindég nemtudom,hogy akku,vagy elem van bennük !? Mi a véleményetek ? Ja.....másnapra a villogás megszűnt,igy az új kazetta elemjei alá tettem egy pici papirt,hogy ne legyen áram alatt,igy arra számitok,hogy az elektrónika tartós marad. A gombelemjeiből nem derül ki,hogy elem,vagy akku !!
No, ma meghozta a futár a BLM Real Color pajzsot. Még rajta van a védőmatrica, de muszáj volt még félálomban kipróbálni. Az előző noname pajzshoz képest végre látom azt, hogy mit is csinálok. Ha hétvégén nem esik és ha nem kell bemennem melózni, akkor muszáj lesz élesben bevetni. Ennél a pajzsnál már valóban látható az, mit Attila írt lentebb, azaz hogy melyik lehet a fém és melyik a salak. Húztam egy ötcentis varratot egy laposvas darabon... Erre az egy perces próbaműszakra csak dicsérni tudom. :)
Úgy gondolom , hogy teljes mértéknben igazad van. De kezdésnek egyenlőre nekem ez most megfelel. Aztán majd meglátom hogy van-e bennem annyi affinitás, hogy komolyan nekifeküdjek a dolognak. Egyenlőre ...ami nekem fontos, hogy a lepadkázott részeket szépen fel tudjam tölteni, utánna pedig tudjam polírozni.
A szerkezetileg sérült felniket meghagyom egyenlőre a profiknak.
.......amúgy meg lenne hozzád egy kérdésem: Az Exatlonnak vége van már? :-)
hátt véleményem szerint, miggel nem lehet normálisan meghegeszteni az alufelni hibák 70%-át! azaz úgy pontosítanék, hogy az awival sokkal jobb minőségben és hibátlanabbul lehet javítani.az, hogy jól néz ki egy miges varrat, az nem jelenti azt, hogy anyagvastagságban mindkét oldalon homogén, egybefüggő állagú őmledék van! ráadásul a repedékenység is jobban játszik az igen nagy és hirtelen hőbevitel álltal. hacsak nem tartod a felnit 400 fokon a hegesztés közben? aztán nem beszéltem még a miges hegesztőhuzalokról, amik álltalában 2 féle fajtában fellelhetőek a hegeda boltokban. alsi és almg. persze hoznak, neked a célnak megfelelő aluhuzalt, ha meg tudod fizetni, de, akkor készűlj fel, hogy kb 10-15 féle drót kell majd, mindíg az odaillő a felniötvözethez való kell, ami 10-15 guriga huzal és azt nem szálra adják,(hanem venned kell mindegyikből egy, egy gurigát) mint az awi pálcát esetleg. és, akkor még a magnézium felnikről sem beszéltünk! szoval nem rosz a masina amit vettél, de nem igazán a felnikre való szerintem. kellene egy normális 3 fázisú, minimum 250 amperes, de inkább több, ac/dc masina, aminek jó a bekapcsolási ideje és nem, csak hoby célra alkalmas. aztán, alu tisztító és vágó korongok, egy jó pörzsölő, ami tényleg az és nem csak egy fáklya, aztán, stb,stb,stb...sorolhatnám még hosszan. ha nincsen meg minden kellék, akkor csak álltalában hegesztgetés szokott lenni a vége a felnijavításoknak, sokat hoznak hozzám ilyet, amit javítottak, így, vagy úgy, pár hónapig jók szoktak lenni, nagy álltalánosságban, aztán megint jön a repedés. sokan esnek, abba a hibába, hogy vesznek egy alura képes masinát és azt hiszik, most már övék a világ, mert már tudnak alut hegeszteni. :)))
Semmi gáz. A válaszom egyszerű. Szeretek bütykölni vele, és szeretném megtanulni...ennyi. Meg nem kell napokat, akár heteket várnom egy apró sérülés javítása miatt.
" Meg van a közelembe egy ember aki , iparszerűen foglakozik felnijavítással és bizonyő is egy békebeli Mig-el dolgozik...igaz az övé 3 fázisú. Bizony szép munkája van... "
Ebben az esetben viszont miért kínlódsz vele? Miért teszel bele kitudja hány százezer forintot. Nem értem.
Tudod rengeteg Magyar közmöndás illik ide, van rövidebb és hosszabb. A rövidebb: " SUSZTER MARADJON A KAPTAFÁNÁL."
A hosszabb /velősebb/ " KI MINEK NEM MESTERE, HÓHÉRJA AZ ANNAK. "
Nem akartalak megsérteni, provokálni. csak nem tudtam magamba tartani. BOCS.
Pontosan.... Csak ugye ha figyelmesen elolvasod az egész hozzászólást, akkor kiderül belőle hogy ez csak az egyengetésre vonatkozik, és nem vadidegenek akik az utcáról beesenek.
Ez nagyon "gáz" szó szerint. Az Iweld szerviz, ha valóban azt mondta, hogy nem tudja kipróbálni, akkor azonnal új készüléket kellene nekik adni. Most mire kell várnotok? Most szerzik be a palackot, esetleg egy kompresszort, vagy alkatrészre kell várni, hogy ki tudják próbálni? Ebből az esetből látszik, hogy ez a szerviz nem komoly szerviz, problémásabb hibákat nem tud megoldani. Az Iweld meg a minőség helyett, a mennyiség irányába halad.
Nem kérdeztetek rá, hogy akkor most mire kell várni, és mennyit, ha nem tudják megjavítani?
Maga a felnihegesztés metodikája nem ismeretlen számomra. Ilyesmi körökben mozgok....... Felni is rengeteg megfordult a kezeim között....kb 10 éve félhobby-féliparszerüen foglalkozok felnipolírozással.
Kb 1 éve pedig görgőzést és egyengetést is csinálok. (de ezt is még csak tanulom, így utcára nem vállalok, csak a sajátjaimat, meg a baráti körben levőkét.) Láttam olyan varratos felniket hogy csak na. Van pár típus ami reménytelen eset...Pl: Lorinser számára készített Ronal gyártmányok...10-ből 10 hegesztett!!!! Az anyagösszetételt tekintve szerencsére a nevesebb gyártók portékáján megjelölik az anyagösszetételt. Kb 2 éve nekifutottam már ennek a hegesztés dolognak. Vettem egy Mastroweld 200 AC/DC masinát és nekiálltam (taknyolni)....majd egy véltlen baleset során porrá égett a műhelyem, minden benne levő eszközömmel együtt. Most jutottam el ismét oda hogy újra nekifutok a hegesztésnek, de mivel az Awi nem nagyon állt a kezemre, azért gondoltam , hogy megpróbálom az Afi hegesztést...de ilyen módon még soha nem varrtam semmit. Meg van a közelembe egy ember aki , iparszerűen foglakozik felnijavítással és bizonyő is egy békebeli Mig-el dolgozik...igaz az övé 3 fázisú. Bizony szép munkája van... Nade 100 szónak is egy a vége. Ma megérkezett a masina amire a választásom esett. Gyors összeállítás után kb a 10-ik varratom már különbül nézett ki mint 2 a évvel ezelőtti 2 hónap után. Igaz , ez csak egy 3 részes felni külső pereme volt ami max 3-4 mm vastag. Kíváncsi vagyok mennyire lessz macerás egy vastagfalú replika felnit megcsinálni?
Igen................csak ilusztráció volt a linkem. Kerestem az igazit,csak nemvolt türelmem. Egyébként ezek a keményfémből készült profilmarók,kiválóan , és gyorsan teszik a dolgukat. Olyan helyekre is be férköznek,ahová más eszköz nem képes.Az én gépem is 6mm-es befogó patronos.
Az átthegesztett anyag a tartós,tehát ki kell köszörülni a repedéseket. Bizonytalan a végkifejlet,mert az öntvényeket nem tudni,hogy milyen összetételű huzallal a legkedvezőbb hegeszteni. Hátsó keréknek esetleg jó,előre életveszély. A tulajjal tudatni kell,és egy tanu által aláiratott papirral nyugtasd magad,hogy a munkádért nem vállalsz felelősséget. De ez is csak részleges megoldás.mert halál esetén elfognak zárni rácsok mögé.
Az alu hegesztés gondolatát ne add fel,mert autóipar számos más alkatrészei is aluból készülnek,tehát keresett,és értékes is lehet a terved.
Alu hegesztés kb 40%-al nagyobb áramot igényel. Ezt jó tudni.
A 3 fázisú gépnek nincs párja. A 220v kávéfőzéshez való. Én 200A / 220v-al próbáltam,nyögvenyelősen meglehet hegeszteni az alufelniket.Én BP gázzal előmelegitettem,mert nagy a hőelvonás. A 16A minimum igény,esetemben sajnos a hálózat trafója messze van,és igy a 220v épphogy megvan,de sajnos gyenge.Elvileg elég a 180A,amit irsz,de a gépteljesitményt célszerű magasab értékkel számolni. Bár a te rövid varrataidhoz elég. Sikert ,és szerencsét kivánok a munkádhoz.
Üdv mindenkinek. Szakmai iránymutatást szeretnék kérni.
Alufelni hegesztéshez keresek megfelelő hegesztőberendezést. Van -e valakinek tapasztalata ezen a téren, hogy melyik típus a jobb ehhez a feladathoz? Awi vagy fogyóelektródás?
Javarészt inkább feltöltő , rövid varatokat kell csinálni, néha pedig a felnik belső peremén keletkezett repedéseket, töréseket kell megvarrni. A varat esztétikai része ez esetben kevésbé fontos, mert úgy is utómunkálni kell a felületet.
Kb 2 éve Awi géppel próbálkoztam egy rövid ideig, több-kevesebb sikerrel (inkább kevesebb).
1 fázisról tudnám csak használni. 180 amperes elég lehet-e, vagy szükséges lehet nagyobb teljesítményű gép? Válaszotokat előre is köszönöm.
Hali,tisztelt "meghalgatók",itt a "megmondó" ember :
Addig............amig létezik utánfutó,létezik hegesztő is,aki ezeket GYÁRILAG , összehegesztette !!
Jó............aláirom,hogy léteznek kezdő hegesztők(hisz valamikor ezt is kezdeni kell)és ha a Co2 hegesztő eszköze "hernyó" varratra képes,minden bizonnyak ez a csúnya hernyó csak rárakott csömböllék,és minden bizonyal NEM minősül hegesztésnek. Aki ezt figyelmen kivül hagyja,minden bizonnyal a szálitot kavics galibát fog okozni. De nem mentségül irom,láttam néhány betont szálitó mixszert...............nos a kereszteződéseket ugyebár megjocsolja a túltöltött puttunyából kilöttyenő töb vidörnyi beton,kavicsokkal egyetembe !! Akkor,most itt a puttonyt hegesztő szakit kéne felelőssé tenni,mert a motoros a töb miliós motorját roncsá tette,és az egyik lábát csavarok tartják össze élete végéig !!??
Kedves barátom ! Valamilyen szinten igazad van,mert a hegesztés felelőségteljes munka !!
De ezt figyeld : Léteznek GYORSHAJTÓK , Léteznek Mobilt használók,léteznek féldisznóért vásárolt gépjárművezetők,léteznek PÁLESZ gőzös kormányosok,de léteznek DROGOT fogyasztók,hisz ép tegnap mutatták a tv-ben a sok tonna drogokat raklapokon !! Hát................ugye érdemes elgondolkodni,tisztelt hegesztő barátaim. Ugye egy érdekes egy iromány ez itt ?? Ja...............és elfelejtettem,hogy létezik egészségügyünk,aki a szivbetegséget,olyan gyógyszerekkel kezeli,ami a sziv ellensége,a gyomorsavat 3 éve BETILTOTT gyószerrel kezeli,máááááááá miért ne,hisz van a raktáron bőven !!!! Van itt gond............nem kevés,úgyhogy egy megrepedt hegesztés,még csupán elenyészőnek tűnő gond itt ugyebárrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr !!!???
Ez itt a mobilizáció története röviden,és velősen :: http://www.lugositoetelek.com/a_mobiltelefon_karos_hatasai A harmadik cikk az érdekes,mert ez már pusztitás,de az orosz rulett sem piskóta. A dohányzásról is szó esik,és ez még kimaradt a "megmondó" szövegéből : Nos egy rágyújtás pillanataitól is emberek sokasága halt,meg,már aki vezetés közben tette ezt !! Úgyhogy ,egy utánfutó ajtó,ha letörik,ez parányi dolog a fentiekhez mérlegelvén. Egyébként a jó gépjárművezető észreveszi a megrepedt varratot,aki nem ilyen,az jobb,ha nemhúz utánfutót !!!
A reduktorom sörcsaphoz való, a sört ugyan literben mérik, de a co2 sajnos Bar skálázású. :-) Rendeltem már golyós méricskét, majd megmérem. A co2 hallhatóan sziszeg, a varrat szép, nem kráteres, nem salakos. Mondhatni tökéletes.
Lehet, megmérem egy 10l kukás zsákkal, mennyi idő alatt lesz tele. Már kíváncsi vagyok.
Az én reduktoraim literben vannak skálázva, ebből indultam ki. Ezzel a felállással 6-8 liter kéne zárt térbe, udvaron 8-10 liter. Lehet kapni átfolyás mérőt amivel a gázterelőből kilépő litert lehet mérni, de nem hivatalosan, előtolót kiakasztva, hogy a drót ne jöjjön, halkan, hallhatóan kell jönni a gáznak:-), de ez csak átmeneti, mert így akár túl hamar elfogyhat a gáz, vagy kevés a varrat védelemhez.
Nem lehet, hogy elírtad? a co2 reduktoron 0.4 bar?. Inkább 6- 8 kéne, a gázterelőbe, ha nem használsz valamilyen letapadás gátlót, tényleg elég hamar berakódik a "kosz" igaz, ha fújkálod akkor is csak könnyebben ki lehet tisztítani.
Viszont van itthon 3d hobbi nyomtató, egyik este ha alszik a család, lehet, kiszerkesztem... Aztán lehet nyomtatni..
De sima fejjel kipróbálom holnap :)
Nagyon beleszerettem ebbe a gépbe. Van egy porbeles güde szemét is itthon, hát.. az tényleg egy kalap kutyaszar ehhez képest. Mondjuk ezt megtanultam mar a sima elektródâknál is. Vettem egy kínai vackot. Aztân kipróbâltam egy esab caddyt, a kínai ment a jofogásra, és vettem egy esabot, meg hurcibálni egy varstrojt..
De ugyan ez volt a TIG-gel is.. alfaweld kombi tig (koppintós) játszani jó. A GYSMI meg HF gyújtással dolgozni...
A "zsír" jobb, de az igazából csak forró fejre lehet használni. Hidegre a spray használhatóbb.
Esetleg a pisztoly távolságával és dőlésszögével lehet még játszani: ha nem tartod bele a gázterelőt közvetlenül a varratba, illetve laposabb szögben tartod, akkor kevesebb cucc fröcsköl vissza a terelőbe.
És ha javasolhatok még valamit: csak Binsel-sprayt használj. Van "occóbb", illatosabb (komolyan!) de a Binsel működik!
Fordítottnál nagyon. Mondjuk fél méter varrat után egy fémszövet takarja. De rendes polaritással is. Mondjuk lényegesen kevesebb, de így is puceválni kell. De kipróbálom a sprét..
Épp az a bajom, hogy az egyetlenegy gázterelőnkbe - belülről - kiköszörülhetetlenül beleégett egy jókora csepp fém és hegesztés közben perceken belül rövidzárat okozó gombóccá hízik - pláne ha felfelé hegesztek. Onnantól meg kínszenvedés az egész.
Persze gázterelőcsere lesz, de mire odaérünk... :(
Spray-t vettem a géppel. De én a vasat fújtam vele, nem a gázterelőt :) de kipróbálom.
Nem túlzottan érdekel 10e Ft, majdnem meghaltam a Korányiban tüdőelégtelenség miatt. Tüdőmosás, stb.. pont tojom le, mibe kerül. Csak a frisslevegős 150-200e ára azért indokolatlan..
Ja... tényleg jobb, sokkal könnyebben lejön a trutyi.
Sajna az iweldnek nincs ilyen applikátor sapkája, a binzel meg nem kapható itthon - legalábbis eddig nem találtam - drága, főleg az applikátor (3000 a spray + 3 a sapka... nyilván utóbbi spk spray-t kiszolgál)
"Csak egy kérdés maradt. Az mennyire normális, hogy rendes polaritád mellett a gázterelőben marad sok finom "salak"? A hegesztés szép, nem salakos, csak a gázterelőben marad némi reve.."
Mondjuk... van egy olyan spúrom, hogy lehet, hogy MOST használod fordított polaritással a gépet, de én nem vagyok valami nagy szakértő.
Mikor csapódik le több salak a gázterelőben? "Rendes" polaritásnál, vagy "fordítottnál"?
Került hozzánk egy kósza darab, de senki se mondta, hogy mire való. Én meg azt hittem, hogy a friss hegesztést kell vele lefújni afféle átmeneti védelemként. Arra meg nem használtam, mert köszörülés után úgyis megy rá az alapozó, akkor meg minek?
A friss levegős pajzsok elég drágák, de nálam bevált az ESAB maszkja is. Nagyon sok mindent megfog, elég jól lehet benne levegőt venni (míg nem tömődik el, de az akár egy hét is lehet aktív használat mellett)
https://www.hegeszto.hu/esab-hegeszto-ar-webaruhaz/1043-esab-filtair-pro-8030v.html kellemetlen hogy az 1800 Ft az darab ár, de az esab ötösével csomagolja. Rá kell kérdezni, hátha a webshop bont csomagot. (Nálunk a helyi boltban én dobozzal rendelem, max kitart egy fél évig) Sajnos a szagokat nem fogja meg, mert nem aktív szenes, de az aktív szenes változat meg nem fog meg minden káros anyagot.
Ez a gorilla csodállatos gép. Első körben játszani laposvassal kezdtem, a co2 a reduktoron 0.4 bar, picit tököltem a fesz/áram értékekel, debkb 5 perc után hibátlan lett a varrat. Jó. Sok videót n3ztem a youtube-on a kórházban, sajnos volt időm rá, azt próbáltam utánozni.
Aztán jöhetett a kihívás, 0.8mm vaslemezből a nyomascsökkentőnek a doboz.
Nem gondoltam volna, de olyan szépen végig lehet pöttyözni... Mint ha mindig egyben lett volna. Jó.. kell csiszolni, meg kell az utómunka, de sehol lyuk, vagy átégés.
Nem tudom, mennyire elfogadott, de azt is kipróbáltam, hogy fordított polaritással mi a helyzet. És így pontozgatva lehet, néha talán jobb is, mert mivel "visszafele" hegeszt, nem olyan egyszerű a vékony anyagot átégetni...
Egy szó mint száz,marha jó gép ez. Ilyen vékony anyagot csak TIG-gel varrtam, van az is, de ezzel pofon egyszerű. Mindenkinek csak ajánlom.
Csak egy kérdés maradt. Az mennyire normális, hogy rendes polaritád mellett a gázterelőben marad sok finom "salak"? A hegesztés szép, nem salakos, csak a gázterelőben marad némi reve..
Alacsony a gázáramlás, nem fújja el? Vagy mi lehet az oka?
Illetve törpe, fóliás palackban a 42bar nyomás az nem kevés? A vekker 120ig mér...
A stílus nem éppen a legmegfelelőbbre sikeredett, de van alapja a mondandónak. Próbáljatok elvonatkoztatni tőle (már úgy is kifejeződött, hogy ezt nem így kellene előadni) és rákérdezni a miértekre.
A múltban nem volt jellemző ezen a helyen az efféle szájkarate. Remélem ez a jövőben is így marad!
Majd ha hozzám hasonlóan te is találkozol sok száz szakbarbárral, aki csak lenézni és anyagilag kihasználni képes az embertársai tudatlanságát, akkor ezt át fogod gondolni. Ez a fórum nem azért jött létre, hogy egy istenkomplexussal megáldott ember fikázza a többieket, hanem azért, hogy mindenki ott segítsen, ahol ideje felől tud és akar is. Párszor már kihúztak engem is a jó tanácsokkal a szarból a topictársak - bár van amivel nem értek egyet, de ez legyen az én bajom.
Mindenféle sértő szándék nélkül(dehogynem, ismerem a hozzád hasonló mentalitású embereket) bátran ki merem jelenteni, hogy te egy olyan ember vagy, aki bár az írott mondat lényegi részét nem képes értelmezni egy többszörösen összetett mondatnak, a tényeket nem ismeri, de ennek ellenére képes burkoltan sértő, fennhéjázó módon véleményt nyilvánítani egy olyan dologról, amihez azt hiszi, hogy ért.
Ez a "hülye vagy te ehhez fiam" mentalitás miatt ajándékba kaptál tőlem is egy mínuszt.
"0.3,0.5 bar nyomásra a gép redukálja le a gáznyomásr."
Bár én még nem hegesztettem több ezer méternyi varratot, de azt biztosan tudom, hogy a gép (az enyém tuti) nem redukál semmit sehová. Van benne egy mágnesszelep, ami nyit és zár, ahogy nyomom a pisztolyon a gombot és ennyi. Ezentúl csak egy gumicső van, ami a szeleptől a csatlakozóig vezet a gép elején.
Ezzel szemben viszont, a palackra feltett reduktoron lehet állítani azt a "nyomást", amit a gép megkap. Ez a könnyebb használhatóság miatt persze átfolyásban van skálázva (l/perc), azonban a normál használat mellett kialakuló nyomás kb. ott van, ahol a kolléga írta. És ennek semmi köze ahhoz, hogy a palackban mennyi a nyomás (amíg persze van benne elegendő gáz).
Üdv okoska! Sok volt a reggeli pálesz? Kár volt ezért a pár bebüfögésért friss regisztrációt csinálnod. Ezzel a stílussal te nem ide való vagy. Reméljük ezt az adminok is így látják!
Sikerült jó Magyar módon a lényeget kiragadni. Gratulálok.
Nem utánfutót akarok építeni, és nem egy rozsdától szétohadt vackot feltámasztani. Egy zsanért kell kicserélni, ami aamagasítót billenti(6db van, 1 rossz) és agy lámpatartót csinálni, mert egy barom lelopta, akkus flexel levágta az OBI parkolóban.
De megint sikerült egy okostojásnak farkast ordítani, ismeretlenül, látatlanban.
Teszem hozzá, tudomásom szerint a műszaki vizsga feladata a forgalomra, életre, és vagyontárgyakra veszélyes járáművek kiszűrése.
Feltételezésem, és tapasztalatom szerint majd ott eldöntik, hogy a forgalomban van-e helye, vagy nem.
Úgy gondolom, ezt nem Neked, nem egy fórumban, és nem látatlanban kell eldöntened.
Űdv bátor ember.Egy kérdést önmagadnak feltennél? A semmilyen tudásoddal,a hegesztési ismereteid nulla értékével,egy közúti forgalomba résztvevő utánfutó javitása,egy diletáns hobbista,és egy géphez tartozó,nagy vonalakbam utasitásokat tartalmaozó,bár hogy milyen anyagcsoprtra tartozik az nem derül ki,szóval ezekre hagyatkozva,jó ötlet e összegányolni egy utánfutót? Egy utánfutót,ami azrán ezt azt szállítva,az utakon jön megy.Amennyibe és erre látok esélyt,egy úthibán,egy hegesztési hiba miatt,elenged a kötés,és éppen kavics van a futón,a mögötte közlekedő,tegyük fel motoros,kerékpáos azon elesik,megsérül,és csak az anyagi kár milliós ,akkor mi lesz? Majd ha több ezer métert lehegesztetettél,elolvastál több ezer oldal szakirodalmat,akkor lehet hogy biztonságosan megtudsz hegeszteni egy olyan eszközt,ami közúton,mások életét veszélyezteti.Co val könnyű hegeszteni....azt csak hiszitek.Ha én esnék ell motorral mögötted,mert leszakad a futó oldala,alja,bármelyik kötése,...a vagyonodat elperelném.Addig nincs baj ameddig otthon gányoltok,de mikor mások élete veszélybe kerülhet,az már nem mindegy.Uránfutó hegesztés...király,hallod miért nem mindjárt repülőgépek szárnyain varrogatsz?
Űdv,megmondóember.,2 bar töltésnél a széndioxid palackot a töltőállomásra visszakell (visszakellene) vinni .Hogy miért? És ki mondta? Egy 600.000 forintos tanfolyamon a választ megkapod.0.3,0.5 bar nyomásra a gép redukálja le a gáznyomásr.A 8- 12 liter/ perc akkor lenne releváns ha a hegesztendő alapanyag fajtája,folyáshatára,szakitószilárdsága,ötvözői és a legfontosabb a vastagsága ismert lenne,a védőgázról nem is beszélve.
A zártszelvényhez kb 60A,az 1-es lemezhez 40-50A közt,de ez függ az előtolástól is. Az egyes lemezt folyamatos varat esetén nagyon elkell találnod. Több esetben rövid varrat a megoldás. Az előtolás akkor az optimális,ha hegesztési iv "hintázásától" csak picivel több a huzal. A lényeg,hogy a hintázás ne működjön. A hintázás,az a jelenség,amikor láthatóan kevés a huzal,gömb látható a drót végén.
Áramátadót cseréltem már. Pisztolyból már csak a kábelvezető maradt, illetve a dobot még nem néztem. Vettem ma már huzalt, azt kicserélem mindenképp és akkor a pisztoly állapotáról is lesz valami képem.
Első körben levenném a munkakábelt és a centrál csatin átengednék vagy 5m huzalt hogy úgy nincs e megakadás. (huzaldob forgása is ehet akadozó)
Amennyiben ez oké, akkor munkakábel huzalvezetőt ki lehet húzni, ellenőrizni nincs e törés, kifúvatni sűrített levegővel, végig fűzni benne 5-6 m levágott huzalt kézzel, megjáratni nincs e akadás. Amennyiben ez is oké, mehet vissza a munkakábelbe, munkakábel a gépre, áramátadó nélkül huzaltolás teszt. Ha így is oké és nincs akadás akkor az áramátadóban akadt.
Persze lehet az áram átadóval is kezdeni, ha a nélkül megy akkor az a ludas, de akkor nem pucoltad ki a huzalvezetőt :-)
Huzalvezetők mindig hosszabbak, méretre kell vágni
ma végre beüzemeltem a 102 éves MIG hegesztőmet. Az egyetlen problémám az, hogy néha elakad a huzaladagolás. Nem tudom eldonteni, hogy huzalvezető spirál a hibás, vagy maga a pisztoly, ezért úgy gondoltam cserélek huzalvezető spirált, mert az olcsó első körben.
A kérdés az, hogy mi a különbség a spirálok között, illetve ezek méretrevághatóak, vagy pontos méretet kell vennem? 0.8-1.0 kell.
Visonta erőműben is van képzés vizsgáztatás érdemes őket is megkérdezni, de alap papírok biztos kellenek tehát szerintem OKJ papír nélkül nagyon kérdéses ki vállal be egy minősítés kiadást
Hívd fel a HEG-MEN bt-t hogy tudnak e valamit ajánlani arrafelé. (mennek e arra cégnél vizsgáztatni, van e ott olyan tanfolyam amit Rezső vagy Andrea vizsgáztat és be lehet e csatlakozni csak a vizsgára..stb, Biztosan tudnak valami megoldást.)
Sziasztok! Inverteres hegesztő gépet szeretnék vásárolni otthonra kisipari célra, de ugye mint sokaknál, nálam is a márkák közti dilemma okoz fejfájást. 80-100 ezer forint környékére gondoltam. Tudnátok nekem mondani jófajta ár/érték arányú gépet? Nézegettem ESAB buddy arc 180, Riland MMA 160A, Magmaweld monostick 160i. Ezek közül az esab ismerős a többi márkáról mi a véleményetek, érdemes jobban utána nézni ezeknek mert árban szinte egyformák.
Ahogy a mondás tartja, próbálkozni csak a kutya szokott. A füstölőt is muszájból dobtam össze, mert a lakatos az még a mai napig nem ér rá semmire sem... Csak sajnos megmaradt az a harminckétezer forintos inverter (gyanítom, a 'drágasága' miatt mutatja olyan furán az áramerősséget is - viszont olcsóbb volt így is, mint az a munkadíj, amit a jóember elkért volna), kidobni meg sajnáltam... A kerékpárutánfutónál kezdtem megtapasztalni azt, hogy egy pálca nem elég egy három centis varrathoz, mert folyamatosan elb...tam. Sőt, itt jöttem rá először arra, hogy a hegesztés rendesen el tudja húzni az anyagot is - viszont Attila hozzászólásánál esett le a tantusz, hogy miért is.
Az elektródáknál azt vettem észre (ER23), hogy ha nem dobom be száradni, akkor sokkal nehezebb ívet fogni vele, de még tartani is sokkal nehezebb azt - hiába, a kezdőkkel mindig csak a baj van.
Az ampert meg 'tapasztalati úton' saccolom be most már, pár centi próba után (persze után le kell recskálni a felesleget és újratervezés, mint az lentebb látszik is), így néha át is égetem az alapanyagot. :(
A lapos varrat megy, hatos lemezen kétésfeles pálcával (szerintem) egészen jó minőségben (a vége kráteres, de a 'gyorsan elrántom' dologról mihamarabb le kell szoknom). Az ilyen csücsekekkel vagyok mindig bajban, mert mire odaérek, addigra elfelejtem az addigra megtanultakat. Azaz a mit, merre, köbö hány amper és a többi teljesen felesleges dolgot. :S
Amint átutalják a kreditet, veszek egy BLM Real Color pajzsot - hátha annál már látni is fogok valamit, nem csak a sötétben saccolgatom a dolgokat.
Valami hasonló gondolataim voltak nekem is. Látom én azt, hogy szar nem jó, de szeretnék fejlődni valamerre - csak úgy muszájból és hobbiból is, ráadásul nem visszafele. Szeretem a konstruktív kritikát is (hát ezt elcseszted de rendesen, legközelebb majd rafináltabban rontod el, de addig is...). Ezzel sohasem volt és soha nem lesz bajom, mert a tapasztalat az egy olyan tanár, ami akkor tanít meg valamire, amikor már régen mindegy. :)
Az elektródákat pár hónap állás után többnyire a sütőben (bekapcsolt állapotban) szoktam tárolni egy húsz percnyi időtartamra, az elég jó lehet? :]
A 'hang alapján' való hegesztésre erre a jelenségre utaltam - ha valami nem stimmel, akkor megváltozik az ív hangja. Ezt már a füstölő és a kerékpárutánfutó taknyolásánál is észrevettem. De szeretnék végre olyan munkát kiadni a kezeim közül, amire joggal lehetek büszke. Mert ugye le is lehet csiszolni, le is lehet festeni, de azért az nem az igazi élményfaktor. A lentebbi eredményre el lehet mondani azt, hogy nem rossz, nem rossz, de a jó az nem ilyen.
@Attila5959:
Nem, nem a kezdő varrataim (már rutinosan rontom el), de eddig gérbe vágott anyagot varrtam csak össze. Minap fogyott el az első két és fél kiló pálca. Csak olyan sűrűn hegesztek, hogy szerintem a gép is meg fog penészedni kettő varrat között, s addigra mindig elfelejtem azt, mit nagy nehezen meg sikerült jegyeznem. Tavaly nyárelő óta ott rohadt a kofferban az inverter... Tudod, mint a kis elefánt: nehezen tanul, de könnyen felejt... :(
Ha ez a varrat a kezdő varrataid közé tartozik,akkor kezdésnek nemrossz !. Az elejének megmutatod a köszörűt,azt is helyre lehet hozni !! Gratula,csak igy tovább !!
A hegesztendő felület szép csillogósra le volt köszörülve||csiszolva, a varrattól számítva mintegy egy-három centiméter szélességben (AHS) - szó szerint fémtisztára. Ezt nem fogom rá a rozsdára (mondjuk az is van bőven), egyszerűen én basztam el.
Sajnos elég kiszámítatlan az életem, vagy van pénz és akkor nincs szabadidő, vagy nincs pénz, de akkor van időm. Ezért előre bevásárolok - persze tárolni csak hátul tudom, a vashegyen, a szabad ég alatt. Tehát ez van, ebből kell ebédet főznöm. Amúgy kettő vagy három nap telt el ezen művelet óta, volt egy pár szem eső is... És nagyon gyorsan korrodálódik a vasdarab. :S
Hegesztés tanulásához, gyakorlásához keress kevésbé rozsdás anyagokat. A képen látható anyagon már nem csak felületi rozsda van hanem kristályközi korrózióban is "szenved". Ez a fajta korrózió még a tapasztalt hegesztőknek is feladja a leckét. Alaposan rozsdamentesítsd a hegesztendő anyagokat, ha kell köszörüld mélyebre a varrat helyét amíg korróziómentes fém tiszta anyagot találsz.
Nos, szokás szerint túlzásokba estem. Nem volt az három centiméter, csak egy jóindulatú kettes... Viszont szeretném (bár nem vagyok róla teljesen meggyőződve arról, hogy sikerül is) ezt a minőséget produkálni minden varratnál(a legrosszabb dolog az, amikor a hülyeség szorgalommal párosul). Nem röhögni (de nyugodtan, mindenki elkezdte valahol).
Nem csak a számomra szép dolgok vannak a képen, hanem meghagytam a valóban elrettentő hibákat is rajta. Igen, sok mindent elbasztam. Köszörülés és csiszolás leend, majd újrakezdés (a fene sem gondolta, hogy a rozsda ennyire aktív jószág - látszik a képen, két-három napja még fémtiszta volt). A 'hegesztést' köbö a szelvény közepénél kezdtem, egy-egy pöttyel - valami legalább tartsa már meg a helyén a dolgokat, ne csak a szentlélek és a mágneses bizbasz. Ezek után salakozás, köszörű és csiszolás - és onnantól kezdtem el húzni a varratot.
A varrat vége kráteres - szokás szerint elkövettem azt a hibát, hogy ahelyett, hogy több anyagot adtam volna a végére, elrántottam a pálcát - próbálok leszokni róla, csak nem egyszerű. A legelejéről kellett volna húznom a pálcát, nem a felénél elkezdve - de majd legközelebb. A másik felénél már eleve a kezdést elbasztam, de olybátor tűnik, hogy nagyon. Szóval van itt baj, de rendesen - sovány vigasz az, hogy némelyik lakatos még ennél szörnyűbb munkát is kiad a keze alól, mondván, hogy jó az úgy, majd a festék ápol és eltakar... De erre a kettő centire büszke vagyok. :S Valamire ráhibáztam...
[nos, kedves Atilla, most merd leírni azt, hogy "tudsz te hegeszteni..." :P]
Az ív hangjának számomra igenis van szerepe, bár lehet, hogy bolondságnak hangzik, de ha nagyon eltávolodik a pálca az anyagtól (azaz elbasztam valamit), esetleg átég az anyag, akkor elkezd sercegni, meg ilyenek - ezeket már megtapasztaltam. Ráadásul éjjel nem jön a postás, nem óbégat a szomszéd, nem mantrázik anyám. Lelki béke és elmerülés a feladatban.
Amúgy automata a pajzs, de annyira noname, hogy csak a 'welding helmet' felirat díszeleg rajta. Elsődleges szempont volt számomra az, hogy ne vakuljak meg. Arra jó. Egy darabig (kettő-három pálca erejéig) szórakoztam a 'gyári' 13-as (ha jól emlékezem) üveggel felvértezett pajzzsal is, de maradjunk annyiban, hogy nem jöttem ki jól a szituációból...
Az első videó az valóban szemléletes és számomra hasznos, a másodikat nem néztem, mert nem kell mindent egyszerre megtanulni az embernek (meg nem is lehet). Amúgy igen, reménytelen eset vagyok. :P Ha azt mondják valamire, hogy az neked úgy sem megy, akkor már csak azért is meg kell csinálni...
Az amperekkel kapcsolatban erre már saját kútfőböl is rájöttem, mihelyst átvágtam az első zártszelvényt egy pálcával. :S
Ha nehézkes az MMA, akkor milyen nehézkes lenne felcipelnem a tetőre egy CO-s készüléket? Meg amúgy is, hova rakjam, hiszen műhely... Na ez utóbbi az nincs.
Köszönöm válaszod és köszönöm a linkelt videót. Az első valóban hasznos volt számomra. A másodikat meg majd megnézem egyszer. Talán...
Az ív hangjával ne törődj,ez nemfog rajtad segiteni. Ha kint hegesztessz,9-es üveggel,ha bent 10-essel. Megérzésem szerint 12-es üveg van a pajzsodba. Ha nem látod a vasak szélét,ez olyan,mintha csukott szemmel autót vezetsz !! Valami majdcsak történik !! Igy ne kezdj a hegesztés tudományába,nem neked való. Ha nem látod,nem tudod,hogy melyik a vas,és melyik a salak akkor reménytelen eset vagy. https://www.youtube.com/watch?v=WvVDyHI9jy0&t=207s Figyeld meg,az ürge a pálcát szinte be szoritja a sarokba,és láthatod a salak szélét,láthatod,hogy milyen gyorsan húzza,láthatod,hogy igy a salak véletlenül sem kerül a pálca mögé. A vas fehéreb szine nemlátható,de a pajsból győnyörűen látható. A varrat beégési mélységével se törődj,ezt értelmetlen vékony falaknál mérlegelni. Annak örülj,ha nem salakzárványos,és nem égeted átt !! Ha az általad látott 50A kilyukaszt,vedd vissza 35A-ra !! A mondás igyszól : Ha segitessz magadon Isten is megsegit,feltéve,ha van !! A hegesztőgéped nemfog kinyúlni önmagából,hogy a potiját visszáb vegye !! Ugye értessz !!??
MMA ömledéket én se látom :( lehet mert szemüveg kel, vagy mert sose bírtam az erős fényt.... nem tudom viszont a MIG-el oda hegesztek ahová kel :)) legalább is az én igényszintemen :))))
Ha hátulról van fény az is sokat ront a helyzeten, illetve kel a rendes világítás is hegesztéskor sötétbe nem fogsz látni semmit hiába világít az ív.
Az alap kérdésed vastagot vékonnyal összebarátkoztatni
mindig a vastagabbnak kel több hő. tehát arra fordítsd rá a pálcát a vékony anyaghoz csak az ív széle érjen. Én a 2mm acél lemez 0,8mm savállót így csináltam a savállót szinte csak az olvadék érte a hozaganyag a 2mm anyaghoz húzta az ívet