Keresés

Részletes keresés

hadsz Creative Commons License 2015.05.28 -1 0 17809

Képzeld, mi lett volna, ha soha, senki nem ír az egyiptomi piramisok történetéről, építéséről. Császár esetében pedig a feltételezéseknél azért ma már sokkal többet tudhatunk.

Biztos vagyok benne, hogy a szerző alaposan utánajárt a dolgoknak. Ismerve a korabeli szovjet alakulatok hadrendjét, szervezeti felépítését, fegyverzetét, a hozzáférhető levéltári anyagokat, dokumentumokat, archív fotókat, és nem utolsó sorban, az egyes alakulatoknál szolgált katonák visszaemlékezéseit, plusz mindezeket megspékelve a személyes bejárásokkal, szépen össze lehet fésülni a történetet.

Nyilván nagyon sok részletről még nem tudunk, és valószínű, hogy soha nem lesz tökéletesen tiszta a kép. Igaz, hogy a direkt, közvetlen bizonyítékok tiktkosítását még nem oldották fel, de ezek ellenére sem hiszem, hogy csupán feltételezésekről beszélhetünk.

 

Nagy titkok már nincsenek.

Előzmény: jancsi vezet 2 (17807)
Hpasp Creative Commons License 2015.05.28 0 0 17808

Összefoglalni a jelenlegi információkat könyv alakban egyáltalán nem lenne hülyeség (tökéletes úgysem lesz sohasem).

Előzmény: jancsi vezet 2 (17807)
jancsi vezet 2 Creative Commons License 2015.05.28 0 0 17807

csőcs

 

 

Hogyan lehet valamiről , úgy írni , hogy csak feltételezések vannak róla.....ez+az volt . Senkiről nem tudok( 1 bolond nő kivételével ) , hogy járt volna bent    

Szerintem a tárolókat 1978-81-ig építették . kb 70-től építkeztek látványosan   (mi előtt elmentek is" építkeztek" nagy erővel  , de az már nem volt "titkos"...2.5--3 évig ......   de nem látszik a nyoma ....)

Előzmény: hadsz (17805)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.27 0 0 17806

 

És akkor az utolsó állomás. A Hét forrástól már egy laza, a régi vasfüggöny vonalán megtett menetelés után vissza érkeztünk a 3 nappal ezelőtti Szabó hegyen levő parkolóhoz a kocsihoz. Mint az elején említettem itt a hegyoldalba van a Szálasi Bunker a "Gyepű 2" . Az induláskor csak rá pillantottunk ,le van zárva , rács meg minden . Most hogy vissza értünk kicsit több időt szenteltünk neki. Előre bocsátom hogy előtte nem néztem utána ,és ez már a harmadik ilyen nevű hely amibe bele botlottam . Úgy hogy kicsit szkeptikus voltam. Mindenesetre a második képen levő fa házikó rejti a főbejáratot . Egy kis kutakodás után találtunk egy alternatív bejáratot ,hát bementünk. A képeken is látszik ,leginkább egy félig befejezett bányára hasonlít. Néhol kikövezett részek, néhol bánya tárna . Omlik , poros ,elég nyomasztó . Alapvetően egy vas ajtón kívül semmi nincs benne , a csiga lépcső már mai dolog . Inkább csak  maga a történelmi hely az érdekes. A felíratok közül találtunk 1956 keltezésűt ! Tulajdon képen ennyi amennyit a képek mutatnak. Már hazaérve utána olvastam a neten, és annyit sikerült megtudnom hogy a 90 es években ásták ki ,tárták fel,egy soproni régész ,múzeum igazgató vezetésével. Addig a határ miatt megközelíthetetlen volt. Ők sem találtak semmit , igazából sose fejezték be. A terv szerint a föld felszínén levő különböző épületekből ahol a vezetés tartózkodott volna  ,ide mehettek volna le Szálasi és vezérkara, de a front nagyon gyorsan jött. Sose használták. Múzeumot akartak ,de rengeteg politikai támadást kaptak , így egyenlőre elméletben időnként van vezetés, és meg lehet nézni így romosan. Ezzel ért vége a 3 napos Vasfüggöny túránk, innen már csak hazafelé egy jó kis csárda látogatás esett meg . Igen jól esett a meleg étel és a hideg csapot sör :-)

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2015.05.27 -1 0 17805

Üdv,

 

miből gondolod?

Előzmény: jancsi vezet 2 (17804)
jancsi vezet 2 Creative Commons License 2015.05.26 0 0 17804

Csöcs mindenkinek :)
szerintem még korai az a könyv ....

Előzmény: hadsz (17052)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.26 0 0 17803

 

A harmadik nap reggelén ébredés után a Keresztkúti laktanyában egy gyors reggeli után indultunk az aszfalt úton lefelé . Viszonylag kényelmes tempóban hamar elértük a következő célunkat Hét forrást. A hely nagyon szép , a hatalmas kő medencébe a hét vezérről elnevezett 7 nyílásból folyik a jó kis hideg forrás víz. Sok pad és asztal várja a pihenni vágyókat. És felette egy kő mellvéd felett bújik meg a  HÖR laktanya. Erről a helyről van némi emlékem mert egyszer úgy tizenéves koromban ide hoztak egy osztály kirándulásra , nem sok jut eszembe ,de az igen hogy valahol a határsávban egy géppisztolyos határőr szállt fel hozzánk a jó kis Ikarus buszba ,és ő kísért minket a forrásig . Valami dereng hogy ott a laktanya is a háttérben. Hát szegény laktanya igen pocsék állapotú , szerintem még pár év és magától összedől . Tető már nincs , az épületben növények nőnek. . A tiszti lakások kicsit jobb állapotúak , de ez már menthetetlen. Kár érte , a forrás és az egész pihenő park kb 20 méterre van tőle. Itt se sok látnivaló maradt , itt van még néhány kép : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!24566

Andras Polecsak Creative Commons License 2015.05.24 0 0 17802

Igen, ahogy latom a facebookos kepeken, mar nincsenek meg a sodorterparak a gepjarmubeallasok felett.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17800)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.24 0 0 17801

Köszi már megoldódott ! Kendig hegy ,rádió amatőr állomás  a válasz !

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17799)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.05.24 0 0 17800

Taszaron a C objektumba, is?

Előzmény: Andras Polecsak (17798)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.05.24 0 0 17799

Ha Vizmu, annak sima antennaja van csak.Altalaba botantenna poznan, vhol van rola fotom is.

Ahol van szivattyu, vagy atemelo oda tesznek sima mezei antennat, ha behal a szivattyu , vagy feltorik a szivattyuhazat kuld jelet.Ha tanyerantenna, fuggolegesen all, az vmi mikrohullamu antenna lehet. A lehallgato allomas antennai, maskepp neznek ki, pl igy:

http://de.wikipedia.org/wiki/Wullenwever-Antenne

 

Előzmény: charlie21 (17766)
Andras Polecsak Creative Commons License 2015.05.24 0 0 17798

Hat igen Taszaron, meg en csereltem a ruszki technikat a deltavon motorolara. Nemtudom most mi lehet ott.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17710)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.24 0 0 17797

Hát sajnos ,igaz, ugye azért én már láttam sok szebb példát külföldön, nálunk nem tudok ilyet nagyon hirtelen mondani. A másik hogy mivel már sok éves távlat is van ,és akár többször is visszatértem egy helyre így még jobban érzékelhető a romlás . A topik címe is inkább lehetne hogy megsemmisült laktanyák :-(

Előzmény: Dolmi mackó (17796)
Dolmi mackó Creative Commons License 2015.05.24 0 0 17796

Nem számonkérésnek írtam, igazából csak bosszant amit hazánkban tapasztalok, anno pl. az erdi lőtér bezárását követően még wc-re is be tudtam menni az épületbe és le is lehetett húzni a wc-t, ma már nagyon gyász állapotban van az épület, a többi épület pedig már nem is áll (lőszer kiosztók, stb.)

Az érdi rádiós bázis már több éve csak emlék, tégláról téglára verték szét, míg életveszély miatt össze nem döntötték munkagépekkel a házat.

Előzmény: charlie21 (17795)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.23 0 0 17795

Köszönöm hogy olvasol ! :-) 

teljesen egyet értek , még egy objektumban sem tettem kárt, egy ablakot sem törtem be ,egy téglát sem rúgtam ki , ha megnézed a képeim akkor látszik hogy a lambéria már le van tépve , a földről szedtük össze, a garázsokban összekészítve hevert ,valaki már oda készítette száradni, összesen kb 1 méter  volt az étkezdében,ez most is ott van talán, a többi képen levő lambéria pedig műanyag , nem túl jó szalonna sütéshez :-) ,sose gyújtanék fel egy épület részét képező építő elemet. Az erdőben valóban mindig van anyag ,én csak azt használtam ami már nyilván úgyis így végzi .A Hörmannál ugyan ezt láttam,szerintem a helyiek elég gyakran járnak fel "bulizni" mikor a Hörmannál készültünk az estére jött két motoros srác , megláttak és nagyon elpucoltak, közben fennhangon kiabálta az egyik hogy meg leszünk ba.....va   :-)  

Előzmény: Dolmi mackó (17794)
Dolmi mackó Creative Commons License 2015.05.23 0 0 17794

Szeretem nézni a képeidet, olvasni a beszámolókat.

 

Nem kötekedésnek írom, de nem értem, hogy miért kell az épületből elégetni a lambériát, egyebet, tudom, hogy rossz állapotú az épület, de sajnos nagyon sok dolog így tűnik el szép lassan, mindenki csak egy picit éget el, bont le, visz el.

Az erdőben van elég tábortűzhöz való anyag.

Előzmény: charlie21 (17788)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.22 0 0 17793

Nagypapa ha kinyitja a szemét akkor ott aztán felkapcsolták a villanyt :-) ,sose felejtem el az első reakciókat mikor azt hiszem Tótvázsonyba levittem . Aztán a német kollégák arcát mikor már nem tudom hol először  szembesültek az öreggel :-)

Hogy más is értse : egy hatalmas teljesítményű kb 5 kilós lámpa ami ugyan csak egy órát működik , de addig nem probléma neki kvázi nappali világosságot csinálni hatalmas belterű setét helyeken, én nagypapának hívom . 

Előzmény: schlumberger (17791)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.22 0 0 17792

Ez az! Mondjuk egy sok napos túra első napján vágtam haza a játszó ruhám :-) , bár lenne már megint valami bemászós felfedezős ,bunker romantikus :-)

Előzmény: hadsz (17790)
schlumberger Creative Commons License 2015.05.22 0 0 17791

Látom, nagypapa tudja a dolgát!

Előzmény: charlie21 (17789)
hadsz Creative Commons License 2015.05.22 -1 0 17790

Én is úgy gondolom, hogy a körülmények ellenére ez nem múlhatott a ruhán. Annyira nem is néztünk ki disznó módon utána... :)

 

Csehszlovákiában három Scud dandár alakult '61- '63 között, nem véletlenül épült három ilyen raktár az országban.

Előzmény: charlie21 (17789)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.22 0 0 17789

 

Az atomtárolókat bemutató személyes bejáráson alapuló sorozatom utolsó tagja.Egy másik Cseh Szovjet RTB Bela Pod Bezdezem. Érdekes ha végig futjuk gyorsan a 4 bemutatott helyet abból a szempontból ,hogy mi lett a sorsuk.Ugye van egy ami az ajtókat lezárva ,még menthető állapotban várja sorsát.Aztán van egy ami belül szinte tökéletes ,de gyakorlatilag betemették és alussza álmát.A harmadik  megnyílt mint teljes értékű múzeum.És akkor itt van ez ,a negyedik amiben pont utoljára jártam.A szokásos szemszögű képből jól látszik ,hogy ez nagyon vacak állapotban van.Gyakorlatilag nagy része üres,és pusztul.Az igazsághoz tartozik hogy ezt már sok éve rekultiválták,a rakodókat lebontották, és az egészet betemették.A laktanya részről leválasztották ( A laktanyát jelenleg is használják zárt terület ) és gyakorlatilag vissza kapta az erdő .A területen már rendesen nőnek a fák.Viszont a helyi Cseh bunker fanatikusok ebbe nem igazán akartak beletörődni és valamikor az elmúlt időkben az egyik rakodó ajtót nem kevés föld munkával kibontották,erről lehet is videókat találni a neten,fiatalok ástak kapartak egy nem túlzok embernyi alagutat így aki bevállalós bemászhat ebbe a tárolóba.Nekünk megvoltak a GPS koordináták és így kerestük az erdőben.Nem tudtunk semmi többet ,azt sem hogy a lyuk meg van e még .Meg lett ....ehhez még jött az hogy esett az eső és a kis lyuk átalakult egy sár alagúttá.De ha már ott voltunk nem lehetett kihagyni,egy ruhám bánta ,a felszereléseket gépet,állványt úgy adogattuk be az első bejutónak.Bejutva ez a képen levő látvány fogadott.Bejutva a balkon egy részét a betemető föld takarta de utána már járható az egész.Nagyrészt üres ,a gépészet nagy része is kibontva ,de vannak meglepően épp részek is.Például a gáztartályok,a szűrök ,és az elektromos rész sok eleme is bent maradt.A dízel motorok erősen bontva de szintén bent van.Mindenképp megérte bemászni ,a ruhát ki lehet mosni ,de egy elméletileg végleg betemetett objektumba bejutni nem mindig jön össze.A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!19759

charlie21 Creative Commons License 2015.05.20 0 0 17788

 

Az esős szunyókálós pihenő után a lehallgató bázistól toronyirányt elindultunk a kiszolgáló laktanyája felé , Keresztkútra . A domboldalon lemászva először a felújított laktanya részhez értünk , nagyon szép példája hogy lehet rendbe hozni egy ilyen helyet . Az első két képen ez látható . majd az úton tovább haladva  gyorsan elértük egy a fő úttól dupla hajtű kanyarral elérhető romos laktanyát. Egy alpesi jellegű fa felépítményes fő épület. És egy számomra nagyon megerősített garázs sor. Elsőre nagyon hasonlított egy légvédelmi tüzelő állás HÁP fedezékére. Mint Elektrolakatos kollégától később megtudtam ennek tetején még volt egy fa épület, így már érthetőbb a dolog.

Az épület nagyon romos ,mondhatnám élet veszélyes , óvatosan aki arra jár ,hamar le lehet érni az emeletről .Itt töltöttük a második éjszakát , az egyik garázsban aludtam ,sütöttünk szalonnát ,és elő került a már két napja cipelt üveg bor is .

A maradék képek itt ,túl sok látnivaló már sajnos  nincsen : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!24500

Volt tüzér Creative Commons License 2015.05.18 0 0 17787

Csak a legközelebbi ne3mzeti ünnepig! (De hogy miért mindig a nemzetközi nőnapot találták meg, azt nem tudom!)

 

Előzmény: charlie21 (17782)
schlumberger Creative Commons License 2015.05.18 0 0 17786

Jotik olvtárs találta:

 

Lánctalpas, Trabant-motorral - gyerekkatonáknak

Bizony, az NDK-ban ilyen is létezett. Szászországban, az Elba menti Bad Schmiedebergben állt a kelet-német úttörők egyik emblematikus nyári tábora. A kor szellemének megfelelően az úttörőmozgalom akkor nem csak közösségi élményt és nyaralási lehetőséget, de politikai -[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.05.18 0 1 17785

'86-ban valszeg nem örültél volna ha minimum egy 7,62*39-cel jutalmaztalak volna érte! 8-)

Előzmény: charlie21 (17784)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 17784

A lakatok most is stimmelnek ,és olyan friss és fényesek voltak a lánccal együtt hogy látszik használják. Végig járva a kerítés mellett én sem reménykedtem benne hogy bejutok.  Már majdnem végig értem mikor a toronynál levő részen volt egy oszlopnyi távú ledőlt rész. Olyan kis bodega résznél amit én pottyantós WC nek néztem . Ott mentem be. Remélem nem követtem el súlyos dolgot :-)

Előzmény: Elektrolakatos1 (17783)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 17783

2013 novemberében voltam fent utoljára, akkor azaz infom volt, hogy kb. két hete került magánkézbe a terület, és menjek fel nyugodtan...sajnos akkor is le volt lakatolva (kettővel is) és a kerítés még nem volt átjárható.

 

86--ban a "hosszú" házban voltak a mérő helyek, a hivatásos állomány ott mérte az osztrák adókat.

Előzmény: charlie21 (17778)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.18 -1 0 17782

Az biztos hogy a katona könyvemmel vízszintezték volna ki a páncél szekrényt :-) egy pár hónapra

Előzmény: hadsz (17780)
hadsz Creative Commons License 2015.05.18 -1 0 17781

Én most nem tartottam Charliékkal, de amikor legutóbb arra jártam (az esetemben ez 8 éve történt), szerencsére jó idő volt.

Viharban, jégesőben nem lehet túl kellemes, főleg, ha nem is tudsz behúzódni valahová.

Előzmény: monfondir (17776)
hadsz Creative Commons License 2015.05.18 -1 1 17780

Mondjuk, úgy 25 évvel ezelőtt egy ilyen alvós fotóért ott a határzónában szép jutalmat kaptál volna...  :)

Előzmény: charlie21 (17778)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 17779

 

Az említett fák , 1959 is van !!!!

charlie21 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 17778

 

A túra második napja : Ébredés a Hörman HÖR őrsön reggeli ,majd friss víz  vételezése a forrásnál. Innen egy jó darabig lefelé vitt az utunk ,időnként feltűnve a következő célpontunk a Keresztkút feletti messzi hegytető a jellegzetes antenna toronnyal. Elértük a szikla forrást , itt pihenő és ujabb hideg friss víz vételezés. Útközben láttunk néhány érdekes kor dokumentumot ,jelesül fába vésett szövegeket az ott járőröző határ öröktől. Azokat is felrakom majd. Innen aztán nagyon durva emelkedő jött , folyamatosan egészen a bázisig. Megmondom őszintén a végén már kéket láttam. A bázis nagyon jó állapotban van, lezárva ,lakat minden. Először azt gondoltam van is őrség kutya stb.. . De a kapuban ácsorogva semmi mozgás nem volt ,a lakat is kívülről volt rajta. A felfedezés nyomása végig hajtott a kerítés mellett ,amin végül volt egy szakasz ami le volt döntve . Hát bementem . Csak külső képeim vannak ,mert az épületek gondosan le voltak zárva , az már nekem is tabu. Nincs szétlopva, kábelek , ablakok rendben , valami még működik benne , gondolom automata . Zümmög az áram. Nem is voltam bent sokat nehogy baj legyen. Az antenna toronyba lift visz fel. Mint megtudtam ez a lejjebb levő Keresztkúti laktanya részeként HÖR fedésben a Néphadsereg lehallgató  objektuma volt . Elektrolakatos kolléga már írt róla! Nemrég szerintem még működhetett itt valami ilyesmi ,illetve tuti van még valami szerepe. Sajnos az épületekbe be sem láttam ,ki tudja bent mi van.

Itt mellette töltöttünk egy kis pihenőt, ebéd , aztán közbe elért egy vihar is , meghúztuk magunkat egy vadászles és egy egy sátorlap alatt ,bevallom az ebéd után el is szunyókáltam az esőben , egy sátorlapba burkolva eldőltem az esőben.

 

A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!24451

 

 

charlie21 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 17777

Na nagy nehezen megtaláltam a térképen . Igen az !!! Köszönöm a megfejtést , hiába ebben a témában igencsak ott vagy. :-)

Előzmény: schlumberger (17767)
monfondir Creative Commons License 2015.05.18 0 0 17776

Egy hete mi is arra jártunk! Olyan jégeső és vihar volt szombat délben, hogy ihaj!Nektek remélem ettől jobb időtök volt. :) Egyébként látványosan megváltozott (sajnos nem mindenben az előnyére) minden a 7 évvel ezelőtti utolsó itteni túránk óta de ettől még én is ajánlom mindenkinek!

Előzmény: hadsz (17770)
hadsz Creative Commons License 2015.05.17 -1 0 17775

Ez igaz! Emlékszem milyen kutya meleg volt, szinte forrt a beton. 

Előzmény: schlumberger (17774)
schlumberger Creative Commons License 2015.05.17 0 0 17774

Láttunk mi már ilyet nagyon közelről is :-)

Előzmény: hadsz (17773)
hadsz Creative Commons License 2015.05.17 -1 0 17773

A topik témáját tekintve off a következő link, de érdekes:

 

http://www.balatontipp.hu/index.php?p=latnivalok&id=1406

 

Én ugyan késő délután bringáztam a parton Almádi környékén, de nem láttam. Valószínű addigra már elszállt.

hadsz Creative Commons License 2015.05.17 -1 0 17772

Nagyon rongy állapotban van ez a laktanya (is), viszont az uszodában még látok fantáziát. Ez aztán a szocreál építészet, és micsoda szoborcsoport van előtte! :) 

Előzmény: schlumberger (17768)
hadsz Creative Commons License 2015.05.17 -1 0 17771

Ugye, aki ért hozzá? :)

Előzmény: schlumberger (17767)
hadsz Creative Commons License 2015.05.17 -1 0 17770

Jó kis túra lehetett, és az időjárással is szerencsétek volt. Azt a derékaljat viszont nem irigylem tőled... :)  

Előzmény: charlie21 (17765)
schlumberger Creative Commons License 2015.05.17 0 0 17769
schlumberger Creative Commons License 2015.05.17 0 0 17768
schlumberger Creative Commons License 2015.05.17 0 0 17767

Ha ez a Kendig-hegyen van, akkor aktív! Aktív rádióamatőr állomás, és a vízműnek, meg egyéb szolgáltatóknak a rádió-átjátszói vannak ott telepítve.  Nyugodtan a közelébe merészkedhetsz, nagy baj nem esik, legfeljebb innod kell egy sört :-) A rádióamatőrök nem lőnek.

Előzmény: charlie21 (17766)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 17766

 

Ezt láttam a Hörman előtt nem sokkal , aktívnak tűnt. Tudja valaki mi ez ? Vagy csak a szokásos határ menti halgótozó ,átjátszó bázis?

charlie21 Creative Commons License 2015.05.15 0 1 17765

 

Mint említettem a múlt hétvégén 3 napot túráztunk a régi vasfüggöny vonalán . Az első nap a Kőszeg feletti Szabó hegyről indultunk , a parkolóból . Itt van a hegy oldalában a Szálasi bunker ( Gyepű 2)  ,futólag ránéztünk ,de a lényeget erről később ,le van "zárva". A régi járőr útvonalon haladtunk , időnként a vasfüggöny vonalát érintve ,az S100 rendszer kopár erdő vágatai ma is jól láthatók . Elmentünk egy érdekes antennás objektum mellett is, erről mindjárt teszek fel képet . És késő délután értük el az első napi végcélunkat a Hörman forrást és mellette közvetlen a volt HÖR őrsöt.  Itt töltöttük az éjszakát , nagyon szép idő volt ez a képeken is látszik . Én személy szerint a volt tiszti épület felső emeleti romos szobájában aludtam . Nem volt egy luxus szoba :-)   A laktanya nagyon le van pusztulva ,sok helyen már fa nő ki a tetőn , és bontva téglára sok helyen. A legénységi épület szerintem menthetetlen, a tiszti talán meg a garázsok igen. Utána olvastam ,állítólag már az idén turista ház épülne oda, lehet utolsók között láttam már. A képeken a laktanya , a közelben levő Hörman forrás vize csodálatosan frissítő, főleg egy 30 kilós hátizsákkal több óra menetelés után . 

A többi kép itt :  https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!24358

monfondir Creative Commons License 2015.05.15 0 0 17764

Elképesztő! :)

Előzmény: charlie21 (17761)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 17763
charlie21 Creative Commons License 2015.05.15 0 2 17762

 

Néhány kép a múzeum megnyítóról  . Egy igen szép példája hogyan lehet valamit megőrizni .Az első képen a kis beton fedezékben volt a jó kis Cseh sör :-)

A többi kép erről itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92d81ba291aec03a!18443

charlie21 Creative Commons License 2015.05.15 0 1 17761

 

Hogy folytassam a sorozatot a témában. Egy Cseh területen levő Szovjet RTB .Misov.  Hát így is lehet.Ha jól emlékszem Cseh területen 3 is volt,ez az egyik.Ezt a Szovjetek távozása után a Csehszlovák aztán Cseh hadsereg használta tovább ,és érdekes de nem hagyta szétlopni.A laktanya részt egészen a mai időkig használták,a tárolókat pedig volt katona tisztek a cseh hadseregből egy egyesület révén folyamatosan szemmel tartották ,és mikor lett rá alkalom átvették a kezelést.Vigyáztak rá ,őrizték ,és gyűjtötték az anyagot a területről ,illetve épp ahonnan tudtak.Távlati terveik voltak.Kaptunk egy kontaktot hozzájuk amit egy NDK túra után hazafelé próbáltunk felhasználni.A találkozás nagyon sikeres volt,az objektumtól pár 100 méterre egy igazi kis útszéli turista kifőzde van ahol találkoztunk a két kezelővel.Itt ismerkedés és némi Cseh sör és sajt-kolbász elfogyasztása után már mentünk is be a területre.A laktanya rész zárt ,de mi tovább haladva elértük a két tárolót.A képek magukért beszélnek.Teljesen egyben van,van villany ,működik minden fontos elem.A rakodók üzemkészek,megvan még a külső rakodást felügyelő külső bódé is.Ilyet csak itt láttam.A két tároló egyike van teljesen felszerelve,a másik kicsit donor szerepet játszik.De még így is jobb állapotú akár bármelyiknél. Végig vezettek az egészen,villany mindenhol volt.A termek szobák egy születendő múzeum nyomát mutatták.Mint elmondták ezen dolgoznak éppen.Rengeteg tárgy ,eszköz volt felhalmozva ,és ami nagyon fontos a Szovjetek rengeteg a kifejezetten titkos dolgokon ,eszközökön kívül mindent ott hagytak !!!!! És ez ott van most is!!!A látogatás végén elmondták hogy egy éven belül egy múzeumot szeretnének itt nyitni .És megtisztelné őket ha ott lennénk.Telt az idő és valóban egy éven belül kaptunk egy meghívót hogy az ünnepélyes megnyítóra hivatalosak vagyunk.Ezt nem lehetett kihagyni.A Cseh hadsereg és számos civil és hagyományőrző résztvevő közreműködésével most már mint múzeum nyílt meg. A komplexum teljesen üzemképes,a tárolókban kiállítások vannak a hideg háború időszakából.A megnyitó ünnepségen a többi hozzászóló között (alapítók ,polgármester,Cseh haderő) mellett barátom Kizmus Szabolcs ( Hadsz) is tartott egy beszédet a magyar ugyanilyen objektum kutatójaként. Ami fantasztikus a helyben hogy akit komolyan érdekel a téma itt mindenre választ kap,melyik cső hová megy,melyik szoba micsoda.És sose fogom elfelejteni hogy a tároló bejárata mellett ücsörögtem egy hideg Cseh sört mérő csap mellett .

A többi kép erről itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!13412

hadsz Creative Commons License 2015.05.14 -1 0 17759

A rakétadandár és az MRTB természetesen két külön alakulat volt. Ahogy nálunk is.

Előzmény: hadsz (17758)
hadsz Creative Commons License 2015.05.14 -1 1 17758

Nem, az másik "játék" része volt, és jóval később. '84-'88 között az NDK-ban két szovjet Temp-Sz (SS-12) dandár állomásozott, válaszul a NATO Pershing-II európai telepítésére. A harmadik dandár a csehekhez ment. Taucherwaldnál a 119. rakétadandár egyik osztályának volt a tüzelőállása. Ez indítóállásokból, megerősített tárolókból, az osztály harcálláspontból és néhány kiszolgáló épületből álló terület volt az erdő közepén. A laktanya ettől néhány km-re (max 15-20) helyezkedett el, és a közelben volt egy MRTB is. 

 

A '87-es INF szerződés aztán viszonylag gyorsan véget vetett a Temp-Sz karrierjének, és '88 februárjában ki is vonták őket az NDK-ból és Csehszlovákiából is. A másik oldalon a Pershingek szintén hasonló sorsa jutottak.

 

A Vogelsang-i objektumnak annyi köze van ehhez a történethez, hogy a másik Temp-Sz dandár MRTB-je, az egykori SS-3-as osztály területét (és épületeit) foglalta el.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17756)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.05.14 0 0 17757

Anno a hideghaboruba sok celpont lehetett.Legutobb mentem el kocsival, sajnos nem alltam meg Kastellaun mellett.Ott ICBM bazis volt anno, mara atepitettek.Norvenichbe is volt atomrobbanofej, mara mar csak Buchelbe van, osztott bazis, Luffwaffe, de az atomfej tarolo amerikai.

Előzmény: hadsz (17743)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.05.14 0 0 17756

A Taucher Wald is ehhez tartozott Bautzeen mellett?

Előzmény: hadsz (17743)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.05.14 0 0 17755

Vmi lehallgato allomas, HOR allomasal kombinalva.Sok ilyen lehallgato ors volt, radiotechnikai ors, szakasz neven futottak anno.

Előzmény: charlie21 (17745)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.05.12 0 0 17754

pedig szinte semmi különbség az itteni, és az orttani közt, mindössze 1 :-D -)

Előzmény: charlie21 (17753)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.12 0 0 17753

Most esett le hogy kit takar a nick név :-)   Olvasom az írásaid egész nap , már összeállt a kép!

Előzmény: Elektrolakatos1 (17750)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 17752

Na mesélj :-) !!!!Én úgy tudom hogy HÖR fedésben az elhárításnak volt lehalható állomása 

Előzmény: Elektrolakatos1 (17750)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 17751

Nagyon sok kép lesz ezekről ,megköszönném ha írnál majd arról amit felrakok,megmondom őszintén nem túl sokat tudok róluk, leginkább az első képen szereplő antennás ojjektum érdekelne, nagyon egyben van, nem rég zárhatták be, az ajtók még zárva.

Előzmény: Elektrolakatos1 (17749)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 17750

NEKEM!!!!!!! :-D

 

De '86-ban itt még fából készült torony állt! :-D

Előzmény: charlie21 (17745)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 17749

Sírok! Sírok ha ezeket a képeket meglátom! :-( :-S

 

Nekem nagyon szép emlékeim vannak erről sorállományúként!

Előzmény: charlie21 (17748)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 17748

 

Az képen levő ojjektum kiszolgáló laktanyája a kettő közül :-) itt volt a második éjszakám !

Előzmény: hadsz (17746)
hadsz Creative Commons License 2015.05.11 -1 0 17747

Tartalmas hétvége lehetett, kíváncsian várom a beszámolódat! :)

Előzmény: charlie21 (17745)
hadsz Creative Commons License 2015.05.11 -1 0 17746

Alig pár száz méterre ettől, a hegytetőn? :)

 

 

 

Előzmény: charlie21 (17745)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 17745

 

A hétvégén nem vesztegettem az időt ,3 nap alatt sikerült bejárnom 5 objektumot is ,ez volt talán a legérdekesebb . Majd lassan feldolgozom őket és akkor felrakom  ide . Esetleg ismerős ez valakinek?

hadsz Creative Commons License 2015.05.10 -1 0 17743

Az NDK-ba telepített R-5M (SS-3) típusú rakéták története nagyon érdekes!

 

2000 körül elég nagy port vert fel az ügy, miszerint a titkosítás alól feloldott orosz levéltári anyagok kutatásával nyilvánvalóvá vált, hogy nem a '62-es Kubai rakétaválság volt az első (és egyetlen) alkalom, amikor a Szovjetunió közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákat telepített az országhatárán kívül. Természetesen az USA, nyugatnémet, brit és francia hírszerzés tudott a szovjetek rendkívül titkos akciójáról, de a nyilvánosság (és így a hadtörténészek) számára ez teljesen rejtve maradt, egészen a fent jelölt időszakig.

 

1959 januárjától két osztály, összesen 12 rakétával állomásozott az NDK területén - Berlintől északra - két helyen, a Vogelsang és Neuthymen/Fürstenberg melletti laktanyákban, egymástól kb 20 km-re. Az indítóállásokat a közeli erdőkben építették ki.

 

A források szerint - többek között - az Angliába telepített amerikai Thor rakétabázisok voltak a célpontok. Mivel a Szovjetuniónak akkor még nem voltak olyan hatótávolságú, nukleáris töltetű fejjel bevethető ballisztikus rakétái, amelyekkel ezeket a SZU-ból elérték volna, ezért döntöttek az NDK-ba telepítés politikailag kényes lépése mellett.

 

1959 augusztus - szeptemberben aztán az alakulatokat és a rakétákat alig több, mint fél év után gyorsan kivonták Kelet-Németországból Kalinyingrádba.

 

A történet itt nem ért véget, hiszen 1961 őszén egy R-12 (SS-4) rakétaezred néhány tisztje, az ezredparancsnok vezetésével, érkezett az NDK-ba azzal a feladattal, hogy készítsék elő a terepet a már jóval nagyobb hatótávolsággal bíró rakétáiknak és a kiszolgáló egységeknek. Irányításukkal ekkor építették ki azokat az indítóállásokat is, melyekről Charlie betette a fotóit. 

 

Ha azok az erdők, fák beszélni tudnának...  

 

Az R-5M indítóállásának platformja Vogelsangnál. Jól látható a különbség ez, és Charlie R-12-e között.

 

Előzmény: charlie21 (17737)
Kirándu-Ló Creative Commons License 2015.05.09 0 0 17742

Köszönöm!

 

 

Előzmény: charlie21 (17715)
504LACI Creative Commons License 2015.05.08 0 0 17741

TÁVKEI laktanya. A mai napig érvényes a mozgósítási behívóparancsom oda.

Előzmény: Törölt nick (17740)
charlie21 Creative Commons License 2015.05.07 0 0 17739

Köszi! Ez nagyon érdekes! rakok fel majd én is egy hasonló nagyon lepusztultat,Misovot felismertem :-)

Előzmény: Hpasp (17738)
Hpasp Creative Commons License 2015.05.07 0 0 17738
charlie21 Creative Commons License 2015.05.07 0 0 17737

 

Az SS4 indító körzete amit az előbb említettem, egy fenyőerdő közepén. Érdekes volt ,sőt borzongató ,hogy ott álltak a rakéták és ki tudja melyik NATO célpontra voltak irányozva, nagyvárosra,ipari központra. Így olyan ártatlan kis hely....

charlie21 Creative Commons License 2015.05.07 0 0 17736

 

Hogy a  sorozatom valóban sorozat legyen ezért kicsit ki kell tekintenünk más akkori Varsói Szerződés országába is ,ha belefér ,mivel nálunk mint említettem csak egy ilyen volt.Csak olyanról írok amiben jártam.A volt NDK területén járunk Lychen Szovjet RTB.Barátaim már régebben jártak arra ,az apropó az ujjabb látogatásra egy Német országi barátunk hírei miatt került sor ,mivel elkezdték a területet rekultiválni,bontani,visszaadni az erdőnek.És itt rögtön a hozzá állásról kell beszélnem ,némi levelezés után kis csoportunk engedélyt kapott a belépésre így valószínűleg utolsónak megnézhettük.A bejáratnál a munkaterület főmérnöke fogadott aki végig vezetett a laktanya részen amit gyakorlatilag már elbontottak nagy részt ,mentek a gépek.A hátsó területen elértük a két tárolót amiből az egyik már le volt zárva ,a rakodó rámpák elbontva,a nagy teher kapuk elé hatalmas vasbeton elemek lettek tornyozva,a felső személyzeti bejárat beöntve betonnal.A másik viszont a rakodó rámpák hiányán kívül teljesen épp volt,Felemelő érzés volt ahogy a mérnök úr a megfelelő kulccsal kinyitotta a hatalmas ajtót ami finoman pöcre nyílt.Még egy aggregátort is kerítettek ,így némi világítás is lett ! A tároló mint említettem egységesek voltak nagyjából.Látszik a teljesen épp teher daru,a falon a radiátorok.Jobbra lent pedig a tároló helyiségek.Gyakorlatilag némi kis rongáláson kívül teljesen épp,bent van a gépészet ,minden szinte érintetlen.A képeket érdemes végig nézni.Ami nekem ezen felül érdekes volt hogy néhány berendezési tárgy ,gépészet része helyi termék volt tehát NDK gyártmány.Ez először fura volt de aztán később Cseh országba ugyanezt tapasztaltam.Jó pár órát eltöltöttünk ,mérnők úr igen készséges volt,tetszett neki hogy érdekel minket a téma.Mint mondtam a laktanya már nem volt meg sajnos.És hogy mennyire az utolsó pillanatban voltunk ott az másnap derült ki ,kaptunk egy hírt hogy egy nappal később végleg lezárták betonnal ugy ahogy akkor láttuk kompletten mindennel ,gépekkel .Érdekes hogy eszükbe sem jutott szétverni,kitermelni a vasat.Ilyen is van ! Technikai dolgokat most sem írok ,inkább a történetét.A kijáratnál még megnéztük a konténeres mérnöki irodát ahol láthattunk összegyűjtött relikviákat ,dokumentumokat ,régi fényképeket a helyről.És egy részletes tervrajzot a területről és a tárolókról. A többi kép itt :   https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!12238&sc=photos .és ami még érdekes lehet hogy néhány 100 méterre innen az erdőben ki van alakítva egy régi SS4 es nukleáris rakéta indító hely,betájolt beton és acél indító platformok ,és a technikához szükséges álló helyek,kábel alagutak.

charlie21 Creative Commons License 2015.05.07 0 0 17735

Nem láttam még ilyet ,de nagyon érdekelne ,ha nem titok akkor melyik laktanya ? Lehet segítene beazonosítani ,ha tudjuk kik is voltak ott

Előzmény: vogaby (17734)
vogaby Creative Commons License 2015.05.07 0 0 17734

Sziasztok !

Meg tudnátok nekem mondani, hogy ezek mik ? Laktanya melletti erdőben találtam.

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2015.05.04 -1 0 17733

Épp tegnap voltam Hajmáskéren, az Andrissal, többek között, beszélgettünk a további sorsáról is. :)

Előzmény: charlie21 (17723)
hadsz Creative Commons License 2015.05.04 -1 0 17732

Az iroda vagy a politikai tiszté lehetett, vagy az alakulathoz rendelt KGB tiszteké. A politikai tiszt ("zampolit" - заместитель командира по политической части), noha papíron az alakulat parancsnokának politikai helyetteseként szerepelt, valójában a párt (SZKP) embere volt így jelentési kötelezettsége is pártvonalon történt. A párt nevezte ki és szükség esetén is csak ők mozdíthatták el a poziciójából.

A KGB az alakulattól függően több emberrel is képviselte magát. Zászlóalj, vagy ezred szinten csak 1-2 tiszt, hadosztály, hadsereg szinten akár 8-15 főből álló különítmény (törzs) volt a jellemző. Az sem volt mindegy, hogy milyen "fontos" volt az alakulat. Egy harckocsi vagy gépesített lövész ezrednél például sok esteben csak egy KGB-s volt, egy RTB-nél (mint pl a tótvázsonyi) 2-3 tiszt. Feladatuk egyrészt a kémelhárítás (mindenkit, így még a 12.GUMO embereit is figyelték), másrészt a bázis őrzésének, biztonsági rendszerének kidolgozása, felügyelete. Az őrzést magát, az RTB a saját személyi állományával oldotta meg.

Rajtuk kívül a katonai hírszerzésnek (GRU) is lehetett embere az alakulat törzsében, mint felderítő tiszt.

Előzmény: zajza (17719)
schlumberger Creative Commons License 2015.05.02 0 0 17731

Az ÁVO/ÁVH az olyasmi volt, mint most a TEK, csak ez most még diszkrétebb?

Előzmény: Törölt nick (17730)
Törölt nick Creative Commons License 2015.05.02 0 0 17730

Tiszteletem !

 

 

-államvédelmi hatóság / K  anyj..  a /     benne van  a nevében ha megjelentek, akkor valami volt  " akkor"

 Megfélemlítés ,a hírnevük is, bevilágítottak  az ablakokon és jaj ha  meg is  álltak  egy ház előtt

- és ha  bementek. /még 56" után is  lámpáztak /

 

-Katonai  elhárítás Minden laktanyába   volt  elvileg  , de irodájuk  biztos és megbeszélték  a helyzetet ott, -/ messze ért  a kezük./ Voltak   súgók. Egy  fényképezőgép  vagy  rádió probléma,

bűn volt, - Talán  ők is féltek. de mi az biztos  hogy  nem  szerettünk volna  kapcsolatba  kerülni

az elhárítással.-Közéjük nem  akárki kerülhetett-   /De akkor  ez  így kellet csinálni   nekik.

Előzmény: Volt tüzér (17728)
zajza Creative Commons License 2015.05.02 0 0 17729

Igen, azaz, köszi a javítást!

Előzmény: Volt tüzér (17728)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.05.01 0 0 17728

Gyula, az államvédelmi Hatóság kifejezetten magyar dolog volt - nem azt írtam, hogy magyar találmány, mert ezt is örököltük - 1956. október 23-án megszűnt. Amire te gondolsz, az a katonai elhárítás lehetett.

 

Előzmény: zajza (17719)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.05.01 0 0 17727

Nem "termék", hanem "gyártmány".
Az "Изделия" magyarul gyártmányt jelent.
Legalábbis nekünk.

 

Előzmény: M62 265 (17721)
zajza Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17726

Valahogy így voltam én is...:)

Előzmény: charlie21 (17720)
M62 265 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17725

Emlékszem, anno írta valki-valahol :)

Előzmény: charlie21 (17724)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17724

Az alakuló téren birka itató volt :-)

Előzmény: charlie21 (17723)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17723

 

Azt el kell még árulnom hogy 2 éve Tabon bele botlottunk egy ilyen "gyártmány " tároló konténer egyik felébe ,azóta már jó helyen van .... sikerült elhozni,az érdem nem az enyém ,én csak belebotlottam.....megérne egy külön sztorit az el hozatal....ha úgy érzik valakik írják le :-) 

Előzmény: M62 265 (17721)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17722

 

Azért van egy két relikvia :-) ,a robbanás biztos lámpa az 1965 Moszkva felirattal kifejezetten kedves nekem

M62 265 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17721

Hasonlóképp' kellemetlenül érzem magam, hogy nincs itthon "termék"-tároló-konténer-rögzítő bilincsem......

Előzmény: charlie21 (17720)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17720

Hányszor  éreztem azt hogy össze kéne pakolni..... volt ami nagyobb volt mint a kocsi.....volt amit nem tudtam meg emelni ,volt ami kilógott a hátizsákból ,ciki....volt hogy nem volt hátizsák.....,volt hogy szégyelltem magam...... volt hogy a másik gyorsabb volt ....volt hogy a másik gyorsabb volt de nekem adta :-) .....nem folytatom....

Előzmény: zajza (17719)
zajza Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17719

fasza képek! A Gyengélkedő bejárata mellett balra, pedig az államvédelmi hatóság irodája volt. Ott 3 éve találtam egy dokumentumot, de hülye voltam, mert nem hoztam el....

Előzmény: charlie21 (17718)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17718

 

Az előző íráshoz még némi kép anyag amik a későbbi bejárásokon készültek. Immár teljes képet adva a helyről. Elején a tárolók, és aztán a laktanya is.

A déli tároló itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!9547&sc=photos

Az északi itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!9619&sc=photos

Egy kis ez is az is : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!9019&sc=photos

A laktanya : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!8492&sc=photos

És egy rakat dokumentum amit ott találtam : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!9181&sc=photos

charlie21 Creative Commons License 2015.04.30 0 0 17717

 

Egy új téma sor, a közkeletű nevén atomfej tárolók .Elsőnek Magyarország Tótvázsony Szovjet RTB (javító technikai bázis ) és laktanyája .Mivel az országban csak egy ilyen volt ezért majd a további napokon még bemutatok kettő Cseh és egy NDK ugyanilyen objektumot.amiben jártam .Így látható lesz hogy az apróbb különbségek mellett ezek mindenhol hasonlóak voltak.A kiválasztott képek is hasonló szögből fogják ezeket mutatni .Nem akarok itt sem belemenni a rengeteg adatba ,technikai leírásba .Ezeket már sokan publikálták ,erről az objektumról barátom Kizmus Szabolcs barátom ( Hadsz) ,sok sok kutatással már komoly anyagot hozott ebben a témában. Röviden azért a lényeg ,minden ilyen építmény egy föld feletti két oldalán fedett álcázott rakodó rámpával rendelkezett ahonnan egy egy dupla acél ajtón keresztül lehetett a "gyártmányokat " ki be mozgatni .A két ajtón áthaladva a felszín alatt egy szinttel lejjebb lett kialakítva a 4 tároló helyiség az építmény egyik oldalában ,ahová a konténereket daru pálya mozgatta.A másik oldalában pedig a gépészeti helyiségek lettek kialakítva.A személyzet egy kis bodega szerű álcázott bejáraton közlekedhetett ami az egész építményt takaró földhányás tetején volt.És mindig kettő darab tároló épült fel a laktanya melletti szigorúan lezárt területen. Különleges hely ,az atmoszférája megragadó.Azt írnám le inkább én hogyan is jártam ott töbször .2005 ben terjedt el igazából hogy létezik a hely "Kis Moszkva" néven futott.Ez abból is találó mivel aki itt szolgált az nem nagyon mászkálhatót.Így a laktanyán belül ezért volt minden ,helyi iskola,uszoda,bolt stb.Én is a netes információk alapján találtam meg és akkor még a "hátsó " bejáraton csak épp hogy benéztünk,csak az egyik tárolóban voltam ami tárva nyitva volt .Igazából fel sem fogtam mit látok.Elég szépen egyben volt ,dízel motorok a helyükön külső nagy ajtók nyithatóak.Aztán még egy darabig néhányan jártak bent ,de a népszerűség vagy a sok lopás miatt lezárták őket.Egy ideig nem történt semmi ,csak néhány külső a laktanyát mutató fotók készülhettek.Sok sok év és utána járás,levelezés és személyes ismeretség után sikerült több már engedélyezett bejárást szervezni (Köszönöm Szabolcs! ) , a volt utolsó már magyar laktanya parancsnok kíséretével ( örök hálám Laci bácsi! ) Első alkalommal csak a laktanyát ,aztán a következő két alkalommal már a kulcsok birtokában a tárolókban is jártunk .Még most is viszonylag jó állapotban vannak ,bár sok a rongálás,de lehetne ott szerintem turista látványosság. A terület zárt és őrzött a tárolok lezárva ,nem érdemes engedélyek nélkül megjelenni.  A laktanyáról Hajner Gyula (Zajza)
több anyagot és videót forgatott ,ajánlom megtekintésre!

Az ide rakott képek az első 2005 ös részbeni bejárásról készültek ,a többi itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92d81ba291aec03a!6501&sc=photos

 

zajza Creative Commons License 2015.04.28 0 0 17716

Harkai HÖR laktanyáról ki tud valamit? Ami a netes forrásokból kikerült, 1993-ig használták, aztán a határőrség eladta, holott nem is az övé volt, hanem az államé. A vállalkozó, meg milliókért őriztette.
De az is fura, hogy csak 93-ig használták.

charlie21 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 17715

Igen ! Pontosan , a két említett utca most a laktanyában van magában

Előzmény: Kirándu-Ló (17714)
Kirándu-Ló Creative Commons License 2015.04.27 0 0 17714

Tisztelt charlie21!

 

Kecskeméten az alsószéktói Szovjet laktanya az az,ami az Auchen közelében van?

Agyag utca,Homokkő utca,stb.?

 

Üdv!

 

 

 

 

Előzmény: charlie21 (17661)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.27 0 0 17711

 

A rétsági felfedezés után a másik az innen nem messze levő Nagyoroszi volt . A csapatlégvédelmi egység,és kiképző központ . Sajnos a helyi alakulat fő laktanyája zárt őrzött terület , beszélgetés után sem jutottunk be. De a vele szembe levő , kiképző központ és raktár bázis területe illetve a kicsit visszább levő lőszer raktár bejárható . Ezek is nagyon érdekesek. A kiképző rész is egy komplett kis laktanya , úgy tudom ide települtek szerte az országból a légvédelmi egységek tagjai ,gyakorlatok,továbbképzések idején. A területen földszintes legénységi épületek illetve könnyű szerkezetes épületek találhatók, kazánház ,konyha stb. Illetve egy külön részben két sorban elhelyezkedő barakkok- ból álló raktár egység, az erdőben külön helyen pedig egy komoly kis gazdaság ,disznó ólak ,gazdasági épületek , vágóhíd, és kutya kennelek sora. Az utolsó képen az innen nem messze levő Drégelypalánk határában levő légvédelmi lőtér megfigyelő tornya , a tribün látható, ez teljesen egyben van egy csodás kilátással rendelkező helyen.  A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!24240&sc=photos

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.04.26 0 0 17710

Sokan nem tudjak, hogy Taszaron Papatol elteroen a laktanya es a repter kulon van, olyan 3km re van a repter a laktanyatol.De nemcsak a repter van Taszaron, hanem volt a B,C objektum, eszak kozel es tavol adohaz, del kozel es tavol adohaz.Ha rajtam mult volna, en papa helyett Taszart fejlesztettem volna tovabb, mert egyreszt az amik rengeteg penzt oltek bele a fejlesztesbe, igaz sok fabarakot felhuztak, de betonoztak is azert, mert elvileg ket futopalya van, de gyakorlatilag egyet hasznaltak.

Előzmény: lovasutas (17636)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.04.26 0 0 17709

Azert a 6os legvedelmi loveg kombinacio, ez a tuzvezeto radarral megspekelve jo lehetett.Nem is tudtam, hogy magyar legvedelmi agyu is volt.En csak a hozza kapcsolt tuzvezeto es mozgato rendszerrol tudtam.Kepet nem lattam rola.Egyebkent Sirokon is volt loszergyar.Karcagon a BHG is az volt, radioskocsikat gyartottak.

Előzmény: lovasutas (17636)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.04.26 0 0 17708

Van ott Nagytarcsa kornyeken harom objektum, a legnagyobbnal is van bunker, le is van zarva azt hiszem.A masik ketto mellette, felette az sima radios bazis volt, fedezekkel, bealloval.Este rakok fel kepet.A lényeg van egy nagy bunker, ugymond fo bunker.A googlen egy epület van mellette.

Előzmény: hadsz (17666)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.04.26 0 0 17707

Az amplidin egy olyan forgógépes erősítő, ami a szelszinek által átvitt alacsony szintű jelet képes felerősíteni, ezáltal a szervomotorok által használható jelet produkálni.
Példa. Egy légvédelmi rakéta komplexumban a vezérlő berendezésben akkora eszközöket forgatnak, ami ugyan a szükséges forgás produkálására képes, de az a több tonnás berendezések mozgatására nem képes. Mechanikus sebességváltó nem használható, mert az nem képes fokozatmentesen a mozgást átvinni. Ezért a kezelő által tekert adószelszin alacsony szintű jelét átviszik a mozgatandó berendezés vevőszelszinjébe (nem nagy durranás, mert néhány szál drót kell hozzá.) Hogy a mozgatás a több tonnás darabokat is képes legyen megmozgatni, 0,1 fok/másodperccel, vagy akár 15 - fok/másodperccel, ráadásul változatlanul nagy nyomatékkal, ezért azt a kis jelet az amplidinnel felerősítik. A szervomotor már képes a mozgatás végrehajtására.

Előzmény: Törölt nick (17697)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.26 0 0 17706

Nagyszerű,köszi ezt nem láttam.

Előzmény: csörömp (17704)
troger242 Creative Commons License 2015.04.25 0 0 17705

Verpeléti laktanya (MN 7965) drónról 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ryxlCyPh228

csörömp Creative Commons License 2015.04.25 0 0 17704
Előzmény: Törölt nick (17701)
csörömp Creative Commons License 2015.04.25 0 0 17703

Ha majd ilyen csővázad lesz, légy szíves szólj a beüzemelésnél!

Előzmény: charlie21 (17702)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.25 0 0 17702

 

Volt még egy láda amire nem emlékeztem,szerintem  éjszakai optika 1PN 22 M lehet hogy ez már T72 része ? Bocsi az offért csak most ez témában van :-)

Törölt nick Creative Commons License 2015.04.25 0 0 17701

Igen,ezt megtaláltam én is.Igazából a kefeelrendezést szerettem volna látni.

Előzmény: csörömp (17700)
csörömp Creative Commons License 2015.04.24 0 0 17700

Elsőre ezt az anyagot találtam:

http://portal.zmne.hu/download/bjkmk/bsz/bszemle/techn110104.html

Ha hozzáférsz T-54 harckocsi igénybevételi utasításához, a stabilizátor működésénél foglalkoznak vele.

Előzmény: Törölt nick (17697)
csörömp Creative Commons License 2015.04.24 0 0 17699

A csővázas makettet már fel tudnád ékesíteni "szaloncukrokkal"! Egy nagy akkumulátor (kettő 120 Aó) meg áramátalakító és a sötétség sem akadály.

Előzmény: charlie21 (17694)
hadsz Creative Commons License 2015.04.24 -1 0 17698

Sok intézmény büszke lenne erre a gyűjteményre!

Előzmény: charlie21 (17694)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.24 0 0 17697

Üdv.

Érdeklődnék,hogy az  amplidin  kiféle-miféle szerkezet volt.Erről szakirodalmat (bár van némi anyag a neten) illetve szerkezeti képet ha valaki tudna feltenni azt megköszönném.

zajza Creative Commons License 2015.04.24 0 0 17696

http://goo.gl/maps/DmIZq
Amikor a google kocsi kicsit eltéved :D

Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17695

Karcsi, most nagyon utállak! 8-)

 

Előzmény: charlie21 (17694)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17694

 

Néhány gyűjteményi darabom ,neked lehet érdekes, nagyon vigyázok rájuk :-)

Előzmény: csörömp (17690)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17693

néha azért felfedezünk :-) , egyszer majd kéne csinálni egy jó kis topik találkozót !!

Előzmény: M62 265 (17691)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17692

Köszönöm!! Nagyjából értem . Sajnos nem volt szerencsém ilyen technikához , de utaztam benne ,rajta ,ilyesmi .Nagyon érdekel  ,ezért olvasom a tankos topikot is . Az életkorról csak annyit hogy sajnos már érzem kicsit :-) én csak 1989 ben vonultam .....

Előzmény: csörömp (17689)
M62 265 Creative Commons License 2015.04.23 0 2 17691

Nekem újdonság, bár lehet, hogy volt már... (Lom-hegy)

 

csörömp Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17690

Nagy valószínűséggel van szavatosság, de működni működne. 2007.07.29-én volt egy hozzászólásom a HARCKOCSI- ÉS TANKMÁNIÁSOK fórumon a használatról. Ha kérdésed van, tedd fel, megpróbálok válaszolni (tudod a kor, ha megöregszel, három dolog történik elsőnek romlik a memóriád, a másikra már nem emlékszem)!

Előzmény: charlie21 (17681)
csörömp Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17689

Nagyon egyszerű! Mint írtam, ez olyan, mint a vízkereszt után kidobott karácsonyfa, teljesen le van csupaszítva. Ezen a csővázon nem csak az akkumulátor volt meg a feszültségszabályzóval,de a stabilizátor összes elektromotorja a mikrókapcsolókkal, a tűzoltó-berendezés a piropatron fészkekkel. Az oktatásban nagyon jól lehetett alkalmazni. Aztán ahogy jött a "kannibalizmus" egyre több alkatrész került a harceszközökbe (vagy gyűjtőkhöz). 

Előzmény: charlie21 (17687)
hadsz Creative Commons License 2015.04.23 -1 0 17688

Szuper, így már tiszta a kép! Eredetileg is erre vonatkozott a kérdésem, és ha kis kanyarral is, de megoldódott. :) Köszönöm!

 

 

Előzmény: csörömp (17686)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17687

Köszönöm !! Akkor ez megoldva , ezért jó hogy olvassák olyanok aki az adott téma szakértői :-) Nem is értem ez még hogy hogy ott van .....

Előzmény: csörömp (17686)
csörömp Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17686

Természetesen a két makett különbözik! A tanteremben lévő az un.elektromos csővázas makettre fel volt szerelve a harckocsi valamennyi elektromos áramforrása és fogyasztója. A dinamó meghajtására a 12 hengeres dízel helyett egy háromfázisú motor szolgált. A régi szép időkben minden működött rajta, még az infra is. A képen már csak a csupasz váz látható, mint az ünnep után kidobott karácsonyfa.

Előzmény: charlie21 (17685)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17685

fogalmam sincs ,hogy nézett ki a vizes makett,de két különböző épületben van a medence és ez a makett, és ráadásul mint írtam a makett egy emeleti tanteremben áll,ezért gondolom hogy a kettő nem ugyan az , talán majd kapunk választ ,most már engem is érdekel.

Előzmény: hadsz (17684)
hadsz Creative Commons License 2015.04.23 -1 0 17684

Na, akkor most kezdem elveszíteni a fonalat...  Tehát ez a makett mégsem a "vízes" makett?

Előzmény: charlie21 (17682)
hadsz Creative Commons License 2015.04.23 -1 0 17683

Köszönöm! A medencéről tudtam, de nyilván más, ha olyan beszél a részletekről, aki részt is vett ilyen kiképzésen.

Előzmény: csörömp (17680)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17682

Ez váz a "Tantermek" feliratú többszintes épület második emeletén van ,szerintem ott is volt ,talán még az ajtón sem férne ki .Ez szerintem ott szolgált valami célt.Régen Szentendrén láttam hasonlót a főiskola egyik tantermében.

Előzmény: hadsz (17679)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 17681

Van egy ilyenem , még rajta van a plomba a levegő fejlesztő tartályon. Vajon működne ha beindítanám? Tisztelt csörömp talán tudod,van ennek valami "szavatossági ideje"?

Előzmény: csörömp (17680)
csörömp Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17680

Persze, vízmentes volt és a nyomást is bírnia kellett. Csak hogy tudd, minden régi tankos laktanyában volt ilyen vizibázis, keszonnal.

Ja és hirtelen ezt a két képet találtam. 

Előzmény: hadsz (17679)
hadsz Creative Commons License 2015.04.22 -1 0 17679

Eredetileg a makett vázra kérdeztem, de ezek szerint az lemezekkel volt borítva és a medencébe süllyesztve használtak?

 

 

Előzmény: csörömp (17678)
csörömp Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17678

Ez csak egy lemezből készült makett volt, a lényeg a szűkös belső tér volt meg a búvónyílások ugyanúgy működtek. Alulról, a vezetőnyílásnál szálltunk be (a makett felett volt a 3 m víz) aztán kaptuk az "Elárasztásra felkészülni!, mindenki felvette a légzőkészüléket, indította a regeneráló szelencét és ha mindenki felkészült kivettük a figyelőműszert, aminek a helyén ömlött be a víz. A nyílásokat csak akkor lehetett kinyitni, ha teljesen megtelt a küzdőtér. Ha valami vész volt, a gyakvez fél perc alatt leengedte a makettből a vizet (csak ha még nem nyitották a rést, ellenkező esetben a medence került leeresztésre a maketten keresztül).    

Előzmény: Hpasp (17676)
NO HAB Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17677

pont ezen agyalok én is...

Hpasp Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17676

Nyilván hülye kérdés, de hogy került be a medencébe egy T-55-ös?

Előzmény: csörömp (17675)
csörömp Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17675

Ha kérdés volt, akkor a helyes válasz, a vízalatti átkelésre való felkészítéshez használt vizibázis. A harckocsik megfelelő felkészítés után alkalmasak voltak a folyóakadályokon (5 m mélységig) való átkelésre. A lerobbant harckocsit a kezelők légzőkészülékkel hagyhatták el. Ebben a tanmedencében készítették fel a katonákat az IP-4 készülék használatára, majd legvégén a harckocsi elárasztására és elhagyására. Valamikor 1973 körül én is itt éltem át ezt izgalmas gyakorlatot. csörömp élménybeszámolóját olvashattátok

Előzmény: hadsz (17673)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17674

 

Köszi! És találtam is rögtön valami érdekeset , hogy is szokták : akkor és most :-)

A forrás : http://www.retsag.net/tortenet/honved09.htm

Előzmény: hadsz (17673)
hadsz Creative Commons License 2015.04.22 -1 0 17673

Vajon milyen oktatási célra használták a fotódon látható harckocsi váz imitációt?

 

Itt sok érdekességet is archív fotókat találni a laktanyáról és az alakulatról: http://www.retsag.net/tortenet/honved09.htm

Előzmény: charlie21 (17669)
hadsz Creative Commons License 2015.04.22 -1 1 17672

Naná, hogy emlékszem. :)

 

Ez volt az: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=126799728&t=9119026

 

Ez a fajta bejárat álcázás nem volt ritka, de találkoztam farakásnak álcázottal is. :)

 

  

 

 

 

 

 

 

Előzmény: charlie21 (17671)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17671

 

Ki gondolná hová vezet ennek a rossz fa szerszámos bódénak az ajtaja :-)

A beton kockák azért sejtetnek valamit . Bár azt hiszem a volt NDK ban láttam valami rossz farakással álcázott lejáratott is. Illetve emlékszel Szabolcs arra a Stasi bunkerra ami  szintén egy rossz garázs szerű barakkból nyílt? A neve nem ugrik be ,ahol azt hittük el tudunk bújni a kutyák elől :-)

Előzmény: hadsz (17666)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17670

Az A, B, C szintű nemzetbiztonsági átvilágítás az elhárítás szaglászását jelenti olyan esetekben, amikor a delikvens a foglalkozásánál fogva különféle - az állam életét befolyásoló - titkos információk birtokába kerülhet. A három betű különféle fokozatokat jelent. Az "A"-nál úgyszólván megkérdezik, hogy vagy. A "B" típusú már jóval komolyabb, az orrod alá dugnak egy 40 - 50 oldalas kérdőívet, amire te válaszolsz, ők meg a válaszaidat ellenőrzik.
A "C" típusú a legkomolyabb, ott úgyszólván a lábszag-koefficiensedre is kíváncsiak. De ahhoz, hogy valaki a "C" típusú ellenőrzéssel kapcsolatban szóba kerüljön, már igen jó helyen kell dolgozni.

 

Előzmény: nagypolc (17662)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17669

 

Az utolsó túránk egyik helyszíne .Rétság volt Hunyadi laktanya. A terület nagyobb része bejárható, mivel egy vadonat új kórház épült az alakuló tér helyére ,ezért belehet menni . Néhány épületet bérelnek ,illetve van járőrözés a területen ,előzetes egyeztetés javasolt ! A telephelyen egy részt például repülősök bérelnek, mert a laktanya gyakorló terén aktív reptér van. Illetve a kézifegyver lőteret jelenleg is aktívan használják . Tehát csak óvatosan !!Az emlékműnek kitett műszaki harckocsi működőképes.

A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!24013&sc=photos

charlie21 Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17668

Gratulálok !! Mindig elnézegetem ezeket a modelleket ,és mivel nemrég jártunk itt együtt így szinte megnézve újra bejártam .

Előzmény: hadsz (17666)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.22 0 0 17667

A Peti is mindig vissza tér oda :-) mondjuk ha én is herendi lennék tuti fent lennék időnként ! Nagyon kellemes emlék az ott töltött éjszaka ,és a napfelkelte a tornyoknál

Előzmény: hadsz (17665)
hadsz Creative Commons License 2015.04.21 -1 0 17666

Ha már földalatti objektumok...

 

Még márciusban két alkalommal meglátogattuk a nagytarcsai 31-es adóházat (erről már írtunk akkor), és egy lézerműszerrel sikerült felmérnem a létesítményt, aminek az eredménye ez a 3d modell lett. A rakodóakna méretét, hozzáférés hiányában sajnos csak becsülni tudtam. Köszönet D-Petinek a segítségért!

A többi képet hamarosan feltöltöm a képtáramba.

 

  

 

  

 

  

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2015.04.21 -1 0 17665

Azt nagyjából tudtam, hogy mit fogok ott találni (nem sok mindent), de idáig lusta voltam felmászni. 

B. Peti segítségére is szükségem volt. :)

Előzmény: charlie21 (17660)
hadsz Creative Commons License 2015.04.21 -1 0 17664

Ez a rész azért elég messze van a bázistól, sokkal közelebb Herendhez. Ráadásul elég félreeső helyen van, direktben nem lehet könnyen rábukkanni. :)

 

A helyiség nem nagy szám, a bejáratát is mindenki láthatta, aki lement a bunkerben, de idáig még én sem szántam rá magam, hogy felkapaszkodjak. A főbejárat zsilipkamrái és a fertőtlenítő részleg felett van egy fél méter magas nagyszobányi alapterületű levegőkamra. Beléptetésnél (amikor a különböző zsilipeket egymás után nyitják) a túlnyomást itt engedik ki. Túlnyomás kiengedő szelepek voltak a páncélajtók mellett is, de nem mindegy, hogy mikor melyiket használták.

 

 

 

 

Előzmény: monfondir (17658)
nagypolc Creative Commons License 2015.04.21 0 0 17663

Feldebrő nél járt már valaki? Még őrzik?

nagypolc Creative Commons License 2015.04.21 0 0 17662

Sziasztok!

Tudnátok nekem segíteni egy olyan kérdésben hogy mit jelent pontosan az hogy A és B szintű átvilágítás (lekáderezés)?

 

charlie21 Creative Commons License 2015.04.21 0 0 17661

 

És akkor az egyik kedvenc Kecskemét Alsószéktói Szovjet laktanya.Kecskeméten volt még ezen kívül is szovjet laktanya ,laktanyák ,sőt nem messze Kadafalván egy helikopter bázis is ,de ez méretben veri az összeset.Nem csoda hiszen egy gépesített lövész hadosztály parancsnokság települt ide a hozzá tartozó 2 ezreddel ,plusz még önálló zászlóaljak is.Ez egy olyan hely ami fontossága miatt nem is értem hogy maradt ki a látókörömből illetve gyakorlatilag a néhány használatba vett épületen kívül bejárható szabadon.Annyira hogy a városból a helyi buszjárat bejár a területre,van bent buszmegállója.A területen sok mindent lebontottak már ,például nincs meg a telephely nagy része,de így is ez egy napos program ha minden helyiséget végig akar járni az ember.És érdemes ! Hatalmas teljes falfestményeket rejt némelyik épület. Amit mindenképp érdemes leírni: 2 darab színház terem van ,mindegyik egyben nagyjából.Rögtön az első a bejárat után a legénység számára.A szokásos nagyjából szabvány szerinti,itt van egy egész falas festmény arról a pillanatról amikor a Vörös Hadsereg kitűzte Berlinben a zászlót a Reichstag épületére.Emellett van a 2 szintes óvoda -iskola épület szintén tele mese festménnyel.Innen pár panel lakó épület van ,ezek lezárva.Az út végén pedig a 4 szintes hatalmas parancsnoki épület panel tömbje,csak ezt végig járni akár egy óra.És itt van ,ebből nyílik a másik színház terem a tisztek számára,ennek van balkonos nézőtere ami lépcsősen emelkedik.Tovább haladva hátra felé az egyik oldalt raktárak és kiszolgáló épületek találhatók ,rengeteg.A ligetes utcák által határolt részen pedig 2-3 szintes legénységi épületek sora található ,itt az egyikben szintén egy teljes falas festmény ahogy egy T34 esen megérkeznek a "felszabadítók" Itt van a nagyobbik alakuló tér is ami legalább akkora mint egy foci pálya.Egyik végében egy akkora étkezde hogy simán elmenne egy kiállítási csarnoknak a BNV területén .Innen a terület hátsó része felé van 2-3 legénységi épület ahol jelenleg iskola működik,ezek szépen fel újítva.Itt érdemes tovább menni a susnya irányába mert még megbújik a lombok között az itt állomásozó ejtőernyős-légi deszant alakulat épülete ahol  csodás festmények találhatók. Az egyik  képet már csak azért is nehéz észre venni mivel egy szoba ajtó belső tetejére van rakva,így csak akkor látszik ha belépsz.Visszafelé még találtunk gyengélkedőt,másik étkezdét ,valószínűleg a tisztit,ciril betűs globusz konzervet .Egész nap ott voltunk de így is kimaradt néhány épület .40 fok volt és nagyon elfáradtunk.Szerintem minden témában érdekeltnek egyszer meg kell néznie.
A többi kép itt :https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!16122&sc=photos

charlie21 Creative Commons License 2015.04.21 0 0 17660

Nem gondoltam hogy neked ott még terem újdonság :-)

Előzmény: hadsz (17657)
lovasutas Creative Commons License 2015.04.21 0 0 17659

Üdv!

Lebontottak egy épületet a Kossuth téren. Persze, hogy nem hallottál róla, szuper titkos volt. Tudod miért hívták Szuszogónak?

Fotó:  eclipse.chaser Már itt a blogon is többször felmerült a Kossuth tér átépítése. Az egyik legfontosabb a tér északi részén zajlik. A most ott tátongó gödörben mélygarázs lesz, annak a legfelső szintjén - közvetlenül a felszín alatt - pedig a látogatóközpont[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17656)
monfondir Creative Commons License 2015.04.20 0 0 17658

Nem gondoltam, hogy 25 év után ezek ("fém alapú anyagok") még megvannak még az erdőben! Mi ez a helység a bázison  ha szabad tudni? :)

Előzmény: hadsz (17657)
hadsz Creative Commons License 2015.04.20 -1 0 17657

Tegnap, Herend közelében az erdőt járva, a helyi cimborákkal megnéztük a BARSZ bázist ellátó vízvezeték egyik alsó elosztóját. Az erdészek szerint a bázis és a város melletti levő egykori hírközpont (PDRC) között több ilyen szakaszoló csap is volt.

 

  

 

  

 

A közelében több földbe ásott beállót/fedezéket találni.

 

 

Ezen kívül a bázison olyan helyre is sikerült bejutni, ahol még nem jártam. :)

 

 

 

Az építéskor kitermelt földet és sziklás, köves talajt az objektum nyugati - délnyugati részére tolták, egy közel futballpályányi területre. Nagyon sok fát "derékig" vagy teljesen betemetett a törmelék.

 

  

 

 

 

 

 

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.04.19 0 0 17656

Ez a volt  kom.kozpont a Parlamenten belul van?

 

Előzmény: lovasutas (17655)
lovasutas Creative Commons License 2015.04.15 0 0 17655

17 508 hsz.-re,

talán az is kibogarászható.

Előzmény: M62 265 (17508)
lovasutas Creative Commons License 2015.04.15 0 0 17654

 

A Szuszogó, - megint.

 

Előzmény: charlie21 (17497)
D-peti Creative Commons License 2015.04.14 -1 1 17653

Igen, lövészezred volt itt, illetve egy harcászati rakétás alakulat. A legénység kényelmesen elfért a hatalmas épületben!

 

Egyébként az első volt szovjet katona ismerőseim akiket megismertem, itt szolgáltak, egyikőjükkel már három éve folyamatosan levelezek egy orosz közösségi oldalon! 

 

Mint utólag megtudtam, továbbhaladva Szeged felé az úton egy kilométerre van egy 1956-os múzeum egy harckocsival, kár hogy azt nem néztük meg!

Előzmény: charlie21 (17652)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.14 0 0 17652

 

Továbbra is maradunk a kevésbé bebarangolt Szovjet laktanyáknál Kiskunmajsa.Na ez aztán igazán méretes darab ,lehet gyalogolni lépcsőt mászni rendesen.Nem csoda hiszen itt egy Gépesített lövész ezred települt ,kellett a hely.Ha megkérem akkor a vezetőnk majd leírja kik is , igaz Peti ? .A terület nagy része bejárható szabadon,egy részén átmeneti szállót ,menedék otthont létesítettek ,őket kéretik tiszteletben tartani !
Az egész laktanyát uralja a 3 szárnyból álló és 4 emelet magas legénységi épület.Hatalmas egybe függő tömb ,nem is tudom ekkorát bárhol is láttam volna.Ez zárva van ugyan ,de szerencsére ismeretség útján kaptunk kulcsokat.Rengeteg folyosó ,háló körlet ,ezekben nagyrészt raktároznak.Ami itt nagyon érdekes hogy egy szobában egy helyi lelkes gyűjtő összeszedte amit 20 év alatt talált a laktanyában.Van itt egyenruha ,gázálarc ,Lenin ,csillag minden.De van itt még berendezett tanterem,és a nagy központi lépcsőt az üvegre festett lövészpáncélosok díszítik.Mellette található a parancsnoki épület ,és innen lehet megközelíteni a volt telephelyet amiből viszont már nem sok látszódik.Főleg romok vagy semmi nincs a számtalan garázs sor helyett. A telephely és a legénységi épület között raktár sor még egészen egyben van,élelmiszer ,ruha stb.Itt van egy nagy placcon a volt úszómedence is. Terület egyik sarkában van a fogda épület a szokásos kívülről fűthető kis cellákkal ,de ami itt igazán érdekes hogy volt egy magas fallal körülvett sétáló udvar,ilyet még nem láttam.Innen visszakanyarodva a területtel szembe állva a legénységi épület jobb oldalán terül el a volt tiszti lakótelep (ezekből az egyik az otthon ! ) És más közfunkciós épület.Itt aztán a fali képek szerelmesei ( én is ) találnak csodákat.Van itt óvoda ,iskola rengeteg mese alakkal.Fedett uszoda szaunával,halakkal ,fedett tornacsarnok sportolós grafikával.Innen végigjártuk a lakótömböket amiket lehetett,itt is volt néhány szépen kidíszített lakás.A volt kantin ,ABC épület teljesen fel van újítva.Jelenleg klub épület. Aki szeret ilyen helyeken mászkálni annak csak ajánlani tudom,de több órát érdemes rászánni .
A többi kép itt :https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!16310&sc=photos

charlie21 Creative Commons License 2015.04.13 0 0 17651

Lehet hülyeséget írok de az mintha a Tartalék Gazdálkodási intézethez tartozott ,ez valami HM alárendelt stratégiai raktár hálozat része volt ?

Előzmény: nagypolc (17650)
nagypolc Creative Commons License 2015.04.13 0 0 17650

Sziasztok!

Megtudnátok mondani hogy Egyeknél lévő üzemanyag bázisnak mi volt a pontos rendeltetése és hogy kihez tartozott?

charlie21 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 17649

Köszönöm az érdekes infót! Megmondom őszintén sose halottam még erről !

Előzmény: hg7jcc (17648)
hg7jcc Creative Commons License 2015.04.12 0 0 17648

Táborfalván a szovjet laktanyában volt az a páncélozott jármű ,amivel 1956-ban Kádár Jánost szállították .A kivonulásig megvolt .

Előzmény: charlie21 (17608)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 17647

én még nem láttam,nagyon érdekes!

Előzmény: Hpasp (17645)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.04.12 0 0 17646

Pláne, hogy a sárbogárdi szovjet laktanya mellé az ARÉV néhány évvel korábban épített lakásokat. A sárbogárdi szovjet tisztek kifejezetten jó körülmények között laktak.

 

Előzmény: hadsz (17640)
Hpasp Creative Commons License 2015.04.12 0 0 17645
zajza Creative Commons License 2015.04.10 0 0 17644

Miket meg nem találsz... :)

Előzmény: lovasutas (17636)
D-peti Creative Commons License 2015.04.10 -1 0 17643

Köszi a megosztást, jó kis műsor! 

Előzmény: lovasutas (17636)
hadsz Creative Commons License 2015.04.10 -1 0 17642

javítom magam: 144. gárda harckocsi ezred.

Előzmény: hadsz (17640)
hadsz Creative Commons License 2015.04.10 -1 0 17641

Mi a fenéért vannak a betűk néha fehér mezőben??

Előzmény: hadsz (17640)
hadsz Creative Commons License 2015.04.10 -1 0 17640

Így van, a sárbogárdi 144. gárda harckocsi ezred a veszprémi 13. gárda harckocsi hadosztály alárendeltségébe tartozott, így aztán őket az első körben kiszórták. Azért a tisztek közül sokan, elsősorban akiknek itt volt a családjuk is, nem fogadták ezt olyan kitörő örömmel.

 

Előzmény: Volt tüzér (17634)
hadsz Creative Commons License 2015.04.10 -1 0 17639

Nem, volt még néhány egység rajtuk kívül is.

 

  

 

 

 

 

 

Előzmény: D-peti (17633)
lovasutas Creative Commons License 2015.04.10 0 0 17638

:))

Na, így teljes a történet:

 

K Ö N Y V B E M U T A T Ó !

- a mai napon,  azaz 2015. április 10-én PÉNTEKEN délelőtt tizenegy órakor az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában.

(Budapest, VI. Eötvös u. 7.)

 

Germuska Pál új könyve:

 

„A magyar középgépipar – Hadiipar és haditechnikai termelés Magyarországon, 1945-80” című könyve az Argumentum Kiadó jóvoltából e hét végétől vásárolható meg a boltokban."

 

klikk!

http://www.ha5kdr.hu/2015/04/beerett-a-gyumolcs-kijott-germuska-pal-konyve

 

 

 

 

 

lovasutas Creative Commons License 2015.04.10 0 0 17637

 

Germuska Pál új könyve:

 

„A magyar középgépipar – Hadiipar és haditechnikai termelés Magyarországon, 1945-80” című könyvét, amely az Argumentum Kiadó jóvoltából e hét végétől vásárolható meg a boltokban."

 

klikk!

http://www.ha5kdr.hu/2015/04/beerett-a-gyumolcs-kijott-germuska-pal-konyve

 

lovasutas Creative Commons License 2015.04.10 0 0 17636

Üdv!

Rádióműsor, - megint.

 

A mai "Közelről" c. műsor témája: magyar hadiipar, - lőszergyárak, tükör-üzemek, fegyverek, híradástechnika, FUG, PSZH, stb.

Archív hanganyagok - régi műsorokból, megszólal

"Zajza" :)) ,

- valamint Germuska Pál történész. Szerkesztő-műsorvezető Kránitz Balázs.

 

klikk,

http://hangtar.radio.hu/kossuth#!#2015-04-09

majd klikk a

15:35-ös időpontra.

A műsor nem ezzel kezdődik, hanem

16:11-től beszélnek erről. (A lap tetején van az "időcsúszka!)

 

Szerintem a szerkesztő úr gyakori vendég lehet itt a topicon. gratulálok a műsorhoz!

 

 

(még hallgatható egy korábbi műsor a taszári repülőtérről, - ha valakinek elkerülte a figyelmét.)

klikk:

http://hangtar.radio.hu/kossuth#!#2015-03-09

majd klikk a

15:35- ös időpontra.

D-peti Creative Commons License 2015.04.10 -1 1 17635

Igen igen, ez a folyamat része volt annak a "bizalmi zónának" a kialakításában az osztrák határ mellett amelyben megállapodtak a felek. De ehhez előbb helyet kellett csinálni az ország másik részeiben: például Debrecenben a hk. kiképző ezred már 1989-ben hazament, és helyére egy szombathelyi lövészezred érkezett.

Előzmény: Volt tüzér (17634)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.04.09 0 0 17634

A csapatkivonás érdekes dolog volt. Én éppen Sárbogárdon éltem meg a dolgot, ahol hosszú ideje egy közepes harckocsi ezred állomásozott T-64 közepes harckocsikkal felszerelve. Természetesen a technikájukat apránként elkezdték kurtítani, alkalmanként néhány eszközt, harckocsikat is vagonra raktak és hazavittek. Aztán egyszer csak jött a java, nagy csinnadratta közepette a megmaradt 30 darab T-64-est vagonra rakták, és elvonatoztak vele hazafelé. És a laktanyájuk - látszólag - kiürült. Igen, csak látszólag. Mert alighogy az utolsó harckocsizó kitette a laktanyából a lábát, a már a kertek alatt várakozó rohamtüzér ezred rohammal bevette az objektumot. Szombathelyről - vagy honnan a fenéből - jöttek, és amíg a sárbogárdi laktanya ki nem ürült, addig a kertek alatt várakoztak.
Ezek után a sárbogárdiak elkezdtek morogni: "Azok a szemét ruszkik! Kivittek itt nagy parádéval 30 darab kicsit. Oszt helyette orvul behoztak 50 darab nagyot! A szemetek!"

Persze nem sokáig tartott a dolog, mert hamarosan azok is hazamentek.
Az volt egyébként a módi, hogy egy hatalmas szőnyeget - rajtuk a különféle alakulatokkal elkezdtek kihúzni az országból. Vagyis az egész maradék szinte egyszerre kezdett el távolodni a sógoroktól.

 

Előzmény: hadsz (17621)
D-peti Creative Commons License 2015.04.09 -1 1 17633

A részeleges csapatkivonás nem csak a feloszlatásra kerülő 13. hk. hadosztályt érintette, ugye? (Lásd: debreceni hk. kiképző ezred szintén '89-ben távozott) Azért kérdem, mert Halasról első ízben a 134. hk. ezredet vonták ki 1989 áprilisától ami tudomásom szerint eredetileg a kecskeméti hadosztály alárendeltségében volt, de azt nem tudom, hogy ezt az bizonyos ezredet érintette-e a kivonáskori áthelyezési (értem ezt alárendeltségi értelemben, nem pedig fizikaiban) hullám? Mert ha valóban a 93. hadosztály keretében vonták ki, akkor ennyi erővel a tüzéreknek is megspórolhatták volna az egy éves táborfalvai kiruccanást. Bár biztos volt valami szisztéma ami alapján végrehajtották :-)

 

 

Előzmény: hadsz (17621)
D-peti Creative Commons License 2015.04.09 -1 0 17632

Remek munka, gondolom ez sem egy "egynapos" projekt volt! 

 

Ha DHDSCs-s szovjet képekre gondolsz akkor tudok segíteni! Egyébként épp a minap kezdtem el foglalkozni a felszerelésük témájával - pl. milyen alakulatnál volt T-55 és milyennél T-62, illetve mikor kezd megjelenni a T-64, és mely alakulatoknál először stb...

Előzmény: Hpasp (17624)
Hpasp Creative Commons License 2015.04.09 0 4 17629

Az utóbbi 2 hozzászólásod a topichoz való hozzáadott értéke 0.

 

Tudod ezeket az anyagokat én raktam össze, a fórum régi tagjainak, és Vándor Karesz segítségével.

Eddig ez a stílus/hangnem itt nem volt divat, és remélem hogy a továbbiakban sem lesz az.

 

Üdv,

Hpasp

Előzmény: Törölt nick (17627)
monfondir Creative Commons License 2015.04.09 0 0 17628

A régi is több a semminél! :) Van újabb is? ;-)

Előzmény: Hpasp (17626)
Hpasp Creative Commons License 2015.04.09 0 0 17626
Előzmény: monfondir (17625)
monfondir Creative Commons License 2015.04.09 0 0 17625

Szia Hpasp!Annak idején volt egy google earth kmz-d is. Nem tudod megosztani ismét ha kérhetném?Sajnos megnyekkent a HDD-m és ezt nem tudtam megmenteni.

Előzmény: Hpasp (17624)
Hpasp Creative Commons License 2015.04.09 0 1 17624

Nem túl előrevivő hozzászólás, mindenesetre imhol egy...

2009-ben összeraktam az 1989.pdf-et...

http://www.mediafire.com/view/bryzbde5d5i0xpf/1989.pdf

... ami az akkori legjobb ismereteimet tartalmazta a délnyugati frontról.

 

Azóta jópár javítani való került elő (pl Szovjet SA-8 Osza légvédelmi ezred), amit be lehetne vezetni.

Ha a régi képeket amin technika látszik átdobnátok, akkor szívesen aktualizálnám.

 

 

Előzmény: Törölt nick (17623)
hadsz Creative Commons License 2015.04.09 -1 0 17622

közvetlen alárendelt

Előzmény: hadsz (17621)
hadsz Creative Commons License 2015.04.09 -1 0 17621

Igen, ahogy Peti is írja, a kivont gépesített lövészezred (BMP) után '89 nyarán jött a szintén hadosztály (csak egy másik) közvetlen önjáró tüzérezred 2Sz3 Akáciákkal és BM-21-esekkel.

 

"és valamiért nem egyből vonatoztatták haza a szovjetek az alakulatot, hanem inkább ide"

 

Ekkor még csak részleges csapatkivonás volt folyamatban.

 

Amikor még volt katonai élet a laktanyában és környékén:

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: charlie21 (17608)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.09 0 0 17620

Sz.Szabolcs képtára: https://plus.google.com/photos/105622318031809810341/albums?banner=pwa

 

Előzmény: Törölt nick (17619)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.09 0 0 17619

Árkád, Ipar utca. Sch. és Szabolcs olvtárssal. Az Ipar utcairól egy csomó kép Szabolcs képtárában.

Előzmény: Kaszi28 (17612)
zajza Creative Commons License 2015.04.09 0 0 17618

Köszi! :)

Előzmény: hadsz (17615)
hadsz Creative Commons License 2015.04.08 -1 0 17617

Szia Kaszi!

 

Jó kis cikk: http://epiteszforum.hu/origo-arrabona-a-gyori-ipartorteneti-gyujtemeny-terve

 

Tervek mindenesetre voltak.

Előzmény: Kaszi28 (17616)
Kaszi28 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 17616

Szia!

 

Igen.

:-)

 

Üdv!

Kaszi

Előzmény: hadsz (17615)
hadsz Creative Commons License 2015.04.08 -1 0 17615

  

Előzmény: zajza (17614)
zajza Creative Commons License 2015.04.08 0 0 17614

Húha... :) Hol van pontosan a másik kettő?

Előzmény: Törölt nick (17607)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 17613

Köszi a pontosítást! Sose jegyzem meg ezt a sok alakulatot :-) Kéne erről egy jő összefoglaló anyag .

Előzmény: D-peti (17610)
Kaszi28 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 17612

Hello!

 

Ez az Árkád melletti.

De akkor te melyiket láttad?

Az Ipar utcait?

 

Üdv!

 

Kaszi

Előzmény: Törölt nick (17606)
Kaszi28 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 17611

Szia!

 

Ez ugyan az az objektum?

Amit én linkeltem az az Árkád melletti.

Eléggé durva a különbség, már ami a megmaradt felszerelést illeti.

 

Üdv!

 

Kaszi

Előzmény: zajza (17604)
D-peti Creative Commons License 2015.04.08 -1 0 17610

Egyik kedvenc objektumom, jó hogy annak idején 2012 szilvesztere előtt úgy döntöttünk, hogy elmegyünk a hideg ellenére! :-)

 

Engedelmeddel kis pontosítás: egy lövészezred volt itt több évtizedig, majd a kivonáskor rövid időre átjött ide a kecskeméti önjáró tüzérezred (a kecskeméti önkormányzat szerette volna mihamarabb szovjetmentesnek tudni a belvárost, és valamiért nem egyből vonatoztatták haza a szovjetek az alakulatot, hanem inkább ide), amit aztán innen vontak ki. Videó is van az ünnepségről.  

Előzmény: charlie21 (17608)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.08 0 1 17608

Ha már így benne vagyunk a Szovjet témában akkor egy kevésbé agyon fényképezett hely .Táborfalva volt Szovjet laktanya . Táborfalva is azon néhány település közé tartozik ahol valószínűleg több az egy területre eső laktanyák száma mint úgy általában máshol.Van itt kérem több magyar még nem kihalt bázis,lőszer raktár ,kísérleti lő telep,volt légvédelmi tüzelő állás kinek mi tetszik ,mivel ezek aktívak így itt erről nem mondok többet. És van itt egy Szovjet laktanya is ,ami egész tűrhető állapotban van,és még bejárható is. Megmondom őszintén a múlt télig én sem nagyon fordítottam rá sok figyelmet,csak egy név volt egy listán.Aztán Daczi Peti barátom hívta fel a figyelmünket több eddig be nem járt laktanyára ,nagy ismerője ezeknek,amiket ezek után  sikerült meglátogatnunk.Ez volt az első a sorban.Megint csak nem mennék bele hogy milyen alakulatok voltak itt.Annyit viszont mindenképp a hely kialakítása miatt el kell mondani hogy tüzérek és harckocsizok állomásoztak itt. Hideg volt ,és a növényzet éppen nem takart semmit,ideális felfedező időszak.Csak néhány szó a laktanyáról.Egész jól egyben van ,be tudtuk járni a legénységi épületeket ,a volt parancsnoki épületet és a színház is megvan ahol ez a képen szereplő csodás festet dombormű is található.Ezek az épületek foglalják el a terület bejáratától úgy az egyharmadát .Hátrébb raktárak és kiszolgáló épületek ,illetve a telephely található.Itt van egy hatalmas akkumulátor karbantartó ,töltő épület,nem nagyon láttam még ekkorát,bár lehet hogy csak annyira le voltak pusztulva hogy nem ismertem rá.Jól láthatók a csempézett teremben a tartó polcok,üzemelési felíratok.A garázs sorokban néhol még megvoltak a benne álló járművek táblái ,típus-rendszám,a képtárban is látszik egy GAZ 452 feliratú,ez már otthon van
A terület szélén áll a kazánház ,meglepően még bent vannak a hatalmas acél tartályok .Itt található még a gyengélkedő ami szintén tartogatott még érdekességeket,néhány ágy,berendezési tárgyak,egy plakát a helyes lábápolásról,hogyan vegyük fel a kapcát.És itt az utca felé eső sarokban van egy úszómedence is. Találtunk arra utaló feliratokat hogy a kivonás után a Magyar Honvédség még használta valamire egy darabig , talán ezért kicsit jobb állapotú. A laktanyával szemben az út másik oldalán van a néhány panel épületből álló volt tiszti lakótelep ami fel lett újítva ,most lakóházak.
A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!14465&sc=photos

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.04.08 0 0 17607

Bakot lőttem... A Rábának három kockája volt, (van). Hirtelen azt hittem, hogy a Reptéri úti kockáról van szó. Oda nem sikerült bejutni.

Előzmény: Törölt nick (17606)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.08 0 0 17606

Csak kívülről volt, sajnos ebbe nem tudtunk bejutni. A testvéréhez képest ez szinte kifogástalan állapotban van. Amibe mi voltunk, menthetetlenül lerabolt állapotban van. Ezen látszik, hogy zárt, őrzött helyen van. Kár lenne veszni hagyni...

Előzmény: Kaszi28 (17602)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 17605

Igen ! Telitalálat! jó hosszú nap volt ,jött még hozzá a drégelyi lőtér ,illetve Verőce ,de ezeket csak futtában,leginkább kívülről.

Előzmény: Törölt nick (17603)
zajza Creative Commons License 2015.04.08 0 0 17604

Azóta inkább így néz ki, vagy még rosszabbul...Én még jókor voltam ott. Nem értem miért esett nehezére az illetékeseknek lehegeszteni az ajtókat...így teljesen tönkrement már, a generátort is elvitték...hajléktalanok meg ott laknak mellette. Mondjuk azok nem sok vizet zavartak.
https://youtu.be/Y5j_b3-EJMw

Előzmény: Kaszi28 (17602)
Kaszi28 Creative Commons License 2015.04.07 0 0 17602

Sziasztok!

 

Nem tudom volt e már:

 

http://gyorplusz.hu/cikk/bunker_gyorben_nezze_meg.html

 

Üdv!

 

Kaszi

charlie21 Creative Commons License 2015.04.07 0 1 17601

 

Tegnap ,egy nap ,4 helyszín ,ebből kettő teljes siker ,tehát 50 % :-) a sikeresekről 2 kép előre .

charlie21 Creative Commons License 2015.04.07 0 1 17600

 

Még egy kicsi Kiskőrös . Felkerültek a képtáramba ,vagy 400 kép ,ott meglehet nézni őket akit érdekel .

 

https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!23596&sc=photos

charlie21 Creative Commons License 2015.04.06 0 0 17599

Bocsi de nem láttam előzményt hogy ezt mire írtad ,kérlek mond melyikről is beszélünk ? :-)

Előzmény: ijas (17598)
ijas Creative Commons License 2015.04.06 0 0 17598

Charlie21.

 

pontosan arról beszélek!

Aktiv??? Már akkor nem volt meg a kerités fele:))

Na, persze azt rendbe lehet tenni.

Egyébként müholdon kerestem de nem tudom azonositani....rég volt, sajnos.

D-peti Creative Commons License 2015.04.05 -1 0 17597

Valahol vannak belső képek is, csak már elfelejtettem hol láttam őket :-(

Előzmény: charlie21 (17588)
hadsz Creative Commons License 2015.04.04 -1 0 17596

OK! :)

Előzmény: zajza (17595)
zajza Creative Commons License 2015.04.04 0 0 17595

Nah megvan! Benne volt, de érdekes módon a kereső nem dobta ki...:)

Előzmény: zajza (17594)
zajza Creative Commons License 2015.04.04 0 0 17594

Alaprajz volt igen, bocs. De még mindig nem találom nálad....:(
Csak a Baglyasról meg a NUP-ról van képtár, Inotát nem is talál a kereső, se "polgárvédelmi-t".

Előzmény: hadsz (17593)
hadsz Creative Commons License 2015.04.04 -1 0 17593

Zajza! Nem emlékszem, hogy ezt mondtam volna, hiszen arról nem csináltam 3D modellt, csak egy alaprajzot skicceltem. Ez ott van a képtáramban is. Lehet, hogy akkor félreértettük egymást. 

Előzmény: zajza (17592)
zajza Creative Commons License 2015.04.04 0 0 17592

Hadsz! Régebben beszéltünk az inotai PV bunkerről, írtad is, hogy van 3D-s képed is róla, de a képtáradban nem találom..

Előzmény: hadsz (17587)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.03 0 0 17591

Mindig tanulok valamit ! Köszi a kiegészítést! Akartam is mondani hogy amiket írok azokat javítsátok ha kell mert tuti van benne hiba.Illetve ha van a témában mondanivaló akkor tegyétek meg. Például tudom hogy sok ilyen helyről vannak régi képek,ezeket szívesen látnám! Akik fent vannak orosz fórumokon azoknak szokott ilyen akadni

Előzmény: hadsz (17590)
hadsz Creative Commons License 2015.04.03 -1 0 17590

Annyival egészíteném csak ki a leírásodat, hogy a ZKP jelentése "tartalék harcálláspont" (запасной командный пункт), a harcálláspont csak simán KP (командный пункт), vagy központi háp esetében CKP (центральный командный пункт).

Egyébként megfigyelhető, hogy ez mennyivel egyszerűbb kialakítású (védelmi szempontból is) és kisebb, mint a nagyteveli ZKP. Ez nyilván nem véletlen, hiszen ha komolyra fordultak volna a dolgok, annak lett volna elsődleges szerepe. Örülök, hogy ezt a mátyásföldit  - Neked köszönhetően - láthattam! :)

 

Az alakulatokba most én sem mennék bele. Fejből nem megy, és Karesz könyvében nagyon szépen le vannak írva ezek az adatok.

Előzmény: charlie21 (17588)
hadsz Creative Commons License 2015.04.03 -1 0 17589

3 évesen lehet, hogy még én is a csattogós lepkét rángattam magam után. Már nem emlékszem. :)

Előzmény: charlie21 (17586)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.03 0 1 17588

 

Tovább .Budapest Mátyásföld volt Szovjet ZKP. A hely azért került ebbe a csoportba mert sok sok évig az volt az elfogadott tény hogy már nem létezik az objektum.Nem mennék továbbra sem bele hogy milyen számú alakulat és mettől meddig volt épen itt Ezeket Vándor Károly barátom  könyvében részletesen szerepel.Maradnék a saját kis történetemnél ,a kis "színeseknél" .Amit mindenképp viszont le kell írnom ,hogy Mátyásföldön települt a hazánkban "ideiglenesen állomásozó" Déli Hadsereg Csoport parancsnoksága ,itt volt a szárazföldi vezetés ,a légierő és a légvédelem parancsnoksága is.Ezeknek dukált egy védett vezetési pont ami ezen objektumban volt összevonva.Persze volt mindegyiknek alternatív tartalék objektuma is (Nagytevel,Óbarok) de ezekről majd egy más alkalommal.Mátyásföld egy komplett kis város lett ,volt színház,mozi ,sport létesítmények,rengeteg épület ,lakótelep.És használták a még a magyar fennhatóság alatt épült füves repteret. Főleg VIP szállításokra ,helikopterek segítségével.A kivonás után a terület mivel igen jó helyen volt nem jutott az enyészet sorsára,hamar belakták az átalakított épületeket a civilek.Jelenleg már elég nehéz ráismerni a volt Szovjet laktanyára.És ebben az időben veszett el a ZKP bunkere is.Mindenki úgy tudta hogy lebontották.Voltak ugyan híresztelések hogy megvan ,de senki nem járt benne.Én is többször jártam a területen de mivel fogalmam nem volt merre keressem az építményt vagy a nyomát ezért érdemlegest nem találtam.Aztán a Google Maps tökéletesítésével olyan képeket találtam ami arra utalt hogy van ott még valami.Egész pontosan egy képet egy föld buckáról amin egy vas ajtó van.Nagyjából belőttem merre lehet és újra elmentem.Meg is találtam a nagy föld takarásos bunkert ,ami azért nem igazán látszott mert a felparcellázott területen egy cég udvarába került.Itt kell hogy megköszönjem a közétkeztetéssel foglalkozó cég önzetlen hozzá állását .Ahogy bementem hozzájuk és előadtam mi is érdekelne rögtön kedvesen az udvarba vezettek és az egyik konyha vezető szakácsnő végig kísért a helyen.Nagyban segített a dolgon hogy előtte pont pár nappal valamelyik TV adón Vándor Karesz beszélt a Szovjet légierőről ,és talán Óbarokról ,mire a néni aki ezt látta meg is jegyezte ,hát ilyen nekünk is van .Szóval az ajtó kinyílt és feltárult a sajnos már csak szerkezetileg épp volt vezetési pont.A szokásos előre gyártott elemek.Egy nagy központi terem ,folyósok amiről jobbra balra nyíltak a kisebb beton alagutak,a különböző helyiségek.Teljesen üres,semmi gépészet,még a padló is több helyen felszedve. Így ezek után csak maga a tény érdekes hogy megvan.A cég régi konyhai berendezések raktárának használja.Még egy érdekesség ,a falon volt egy leszerelő felírat 1991 tavaszi írás,tehát az utolsók között voltak a kivonásnál ! Karesz könyvében van néhány kép róla a fénykorából.Nem sokkal utána még barátaim jártak benne,de tudomásom szerint más még ezzel a témával foglakozók nem.A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!9448&sc=photos

hadsz Creative Commons License 2015.04.03 -1 0 17587

"Nyugat-Európa pénzügyi stabilitása a múlté."

Szerencsére a KGST gazdasága szárnyalt azokban az években (is), és nyugodtan figyelhette a rothadó nyugatot. :)

Előzmény: zajza (17583)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.03 0 0 17586

Miket lehet találni :-) 1974 ,voltam 4 éves :-)))

Előzmény: zajza (17583)
sweethome Creative Commons License 2015.04.03 0 0 17585

Én végigjártam minden szobáját. Nekem a parancsnoki maradt a végére, ott kimaradt ez-az.....

Előzmény: charlie21 (17575)
zajza Creative Commons License 2015.04.03 0 0 17583

Keveslem én ezt a 2 megát.
Egy az újsit ma találtam, sajna ilyen gány minőségben. Feltettem ide nagyba, hogy olvasható legyen:

hadsz Creative Commons License 2015.04.02 -1 2 17578

Én mindig úgy gondolom, hogy kár etetni a trollt, mert nem éri meg a karaktereket. Vannak emberek, akiket fordítva kötöttek be, és legtöbbször csak szórakozni lehet rajtuk, mert rendszeresen hülyét csinálnak magukból. Az ilyen azt sem érti meg, ha elküldöd melegebb éghajlatra, mert ahhoz is ... Sőt, neki az inkább olaj a tűzre. Hadd vergődjön, nem kell foglalkozni vele! :-)


Most mégis azt kell mondjam, nagyon jó, hogy ezeket a dolgokat leírtad! Így talán azok az olvtársak is valamelyest képet kaphatnak arról, hogy mi történik itt, és történt régebben a fészbúkon, akik nem értik az elmúlt néhány üzenetváltást, és különösebben "nincsenek képben". 


Peti, minden szavaddal a legteljesebb mértékig egyetértek! 

Előzmény: D-peti (17576)
D-peti Creative Commons License 2015.04.02 -1 0 17577

Mint kiderült, elég volt csak a követ elvenni az ajtó elől és szezám tárulj! Ahogy Virág elvtárs mondaná: Éberség, elvtársak! Éberség! :-)

Előzmény: charlie21 (17575)
D-peti Creative Commons License 2015.04.02 -1 8 17576

Kifejtem én, bár nem feltétlenül ide tartozik, (és ezért előre is szeretnék elnézést kérni a fórumtársaktól), de itt csak nem tudod törölni a neked nem tetsző hozzászólásokat. Egy ideig próbáltam is elkerülni ezt, de előbb utóbb mindenütt megjelensz és mindenhová odarondítasz, és már nem csak a Facebookról beszélek. 

 

A "vészkijárat": A nagytarcsai képek közül megosztottál egy képet a bunker víztározójáról, melyhez odaírtad, hogy ez a vészkijárat. Ez alapból nem lenne probléma mert mindenki tévedhet.  Én erre a következőt írtam:  "Ez nem vészkijárat, hanem víztározó. Itt tárolták a hűtővizet, amit a padlószint alatti kék csövekben juttattak el a technikához" Érdekes módon pillanatok alatt törölve lett a hozzászólásom, és le lett tiltva a további hozzászólási lehetőség is. Tehát szokás szerint nekiálltál tiltatni meg törölgetni a neked nem tetsző elemeket. De semmi gond, lementettem a képet pont ezen okból kifolyólag: 

 

 

A "3 épületből álló laktanya": Ismét írtál egy hülyeséget a Komárom, monostori erőd melletti szovjet laktanya c. albumban:

 

 

Itt már meg se próbáltam leírni a valóságot, egyrészt mert nem lehet, másrészt meg úgyis törölted volna. De azért itt pótlom, mert a Facebookon pillanatok alatt elterjednek a hülyeségek: természetesen közel sem három épületből állt a laktanya. Ha vetted volna a fáradtságot, hogy egy picit jobban körbenézz, akkor láthattad volna, hogy igaz, valóban lebontottak már pár épületet, de még mindig egy fél tucat (ha nem több) áll. Anno meg mennyi volt? Hát azt meg inkább megmutatom mert úgysem hinnéd el nekem: 

 

De ha már elkezdtem, akkor folytatom is. Hirtelen megjelentél a fórumon és a Facebookon, miután a veteránok (nem magamról beszélek) már évek óta tárgyalták az objektumokat, ráadásul úgy, hogy az elején még Google Earth sem volt, ami megkönnyíthette volna az akkor még tényleg ismeretlen helyen lévő objektumokat. De ezzel se lenne semmi gond, a magam részéről "csak" 2010-ben kezdtem el ilyen helyekre járni és a téma iránt érdeklődni. De sajnos bekerültél a Facebookos csoportba szerkesztőnek, amely egyébként ha jól tudom András (Bandi.S34 nevű felhasználó) remek kezdeményezése volt, hisz azon a közösségi oldalon korlátlanul lehet felrakni képeket a helyekről, és van is lehetőség a kapcsolatteremtésre az egykori katonákkal. 

 

Tehát megjelentél és szépen elárasztottad az oldalt az ilyen meg olyan objektumok fotóival, úgy beállítva az egészet, mintha Te lettél volna ott az első, meg egyáltalán te fedezted volna föl. A lelkesedés soha nem probléma de nagyon úgy tűnt, próbálod "learatni" a veterán tagok munkájának gyümölcsét, és fényezni magadat. Megjegyzem az objektumok 90%-ban amiket bemutattál, már jóval hamarabb jártak embere a fórumról, egyszerűen csak nem verték a mellüket miatta. Lásd Charlie-t, aki már a kilencvenes években elhagyott lérakos objektumokban mászkált. Ráadásul ezeket olyan lekezelő és egyben fölényes hangnemben raktad fel, publikáltad ha lehet így mondani, hogy bizony nem egy veterán fórumozónál igen csak kicsapta a biztosítékot, egyszerűen csak nem szóltak még ezért. Még. 

 

És az idő előrehaladtával egyre nagyobb lett az ego, minimális teljesítménnyel a háttérben (igen, ezt én mondom több x-el fiatalabbként) és nagyságos adminként gond nélkül törölgeted, tiltogatod, feljelented a neked nem tetsző és a politikai nézeteiddel nem egyező hozzászólásokat, akár igazak, akár nem. A kedvenceim azok, amikor minden hónapban posztolásra kerül, hogy politikai hozzászólást nem tűrtök meg és ezért x és y törölve lett, ugyanakkor minden második hónapban felraksz olyan posztokat, hogy "Mi nem politizálunk, de..." Ha már szabályokat alkot az ember akkor úgy illene, hogy tartsa is hozzá magát, nem? Elvégre aki vizet prédikál, de bort iszik...

 

Aztán még messzebb mentél, már konkrétan tettél keresztbe másoknak. Értem itt most a Sármellékes-könyves ügyet. Mert ne hogy azt mondd, hogy teljesen véletlen pont átsiklott a szemed a könyvben a reptér hívójele fölött, és aztán teljesen véletlen pont ráleltél egy orosz fórumon, amit személyes véleményem szerint csak ezért kerestél fel. nem tudom, hogy egyszerűen elfelejtetted feltüntetni a forrást vagy szándékosan tetted, de ez rendkívül aljas lépés volt, de leginkább az amit utána tettél.  Abban a bizonyos könyvben valakinek, valakiknek rendkívül sok munkaórája szabadideje, pénze és miegymása van belefektetve, ráadásul a témában úttörőként. És úgy vélem ennek fejében teljesen megérthető, ha az író személyesen és akár hevesen fel is lép ellene. Ráadásul az, hogy utána mintegy öt éves óvodás el kezdesz (kezdtek) ezen poénkodni és "megmondani" mindenkinek, úgy, hogy a témában az ég világon semmit, de semmit nem tettél le az asztalra, semmivel sem tudtál hozzájárulni a fórum vagy az facebook oldal jobbá tételéhez, bővítéséhez stb. Továbbá feljelentéssel fenyegetőzni (apropó, kit is jelentett fel a végén egy harmadik kívülálló személy egy másik ügyben?).  

 

Végül megjelentél itt a fórumon (ami szíved joga, én is utólag kapcsolódtam be), és veled együtt megérkeztek az első  negatív hangvételű hozzászólások úgy, hogy ezelőtt 8-9 évig (már amennyire visszaolvastam) hasonló se volt. És ezért gondoltam, hogy még idejében meg írom ezt a hozzászólást, mielőtt átterjedne a fórumra az, amit a Facebookon művelsz. 

 

Gyula! Még annyit, hogy feljelenthetsz, megmondhatsz, mocskolódhatsz vagy akár panaszkodhatsz a facebookon a csoportotokban, de ezt a hozzászólást nem fogod tudni eltávolítani.

 

Biztosra veszem, hogy a fórumozók egy része totál nem érti, hogy mi ez amit most írtam, meg egyáltalán miért, de kérem nézzétek el, mert bizony nem csak é gondolom így.

 

Ui.: Gyula, ha elfogadsz egy jó tanácsot hagyd ezt a nyájas hangvételt amiben az utolsó előtti hozzászólást írtad, mert sokan tudják hogy ez nem te vagy, inkább térj vissza a mocskolódáshoz, esküszöm az jobban esik nekem. Azt már megszoktam :-)

charlie21 Creative Commons License 2015.04.02 0 0 17575

De igen ! Már a végén volt ,olyan fáradt voltam hogy mivel oda be kellett volna mászni ,nem volt annyi erőm :-)

Előzmény: D-peti (17572)
D-peti Creative Commons License 2015.04.02 -1 0 17572

Pont azt az épületet hagytátok ki, nem? :-)

Előzmény: charlie21 (17570)
D-peti Creative Commons License 2015.04.02 -1 0 17571

Ha valaki (többször) is sértődött hangvitelben írt, hát az nem a Charlie volt. "Vészkijárat" "3 épületből álló laktanya"

charlie21 Creative Commons License 2015.04.02 0 0 17570

Hát most okosabb lettem ,én megmondom őszintén nem tudtam !

Előzmény: D-peti (17568)
D-peti Creative Commons License 2015.04.02 -1 1 17568

Igen, volt a laktanyában egy rt. alakulat: MN 3543 - 54/20. honi rádiótechnikai század. A technika a laktanyától dny-ra volt egy külső objektumban (a laktanyában kék színnel az rtsek épülete): 

 

Az épületük: 

 

 

Pár korabeli album: 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.577800982352351.1073741835.562303967235386&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.571556396310143.1073741830.562303967235386&type=3

Előzmény: monfondir (17564)
zajza Creative Commons License 2015.04.01 0 0 17567

Jójó, én nem kértem számon senkit. Nem figyeltem, legközelebb élénkebb lesz a tekintetem! :)

Előzmény: charlie21 (17565)
zajza Creative Commons License 2015.04.01 0 0 17566

Levelecskék Sármellékről

charlie21 Creative Commons License 2015.04.01 0 0 17565

Egy hónapja fent van a neten (facebook) egy rakás megosztásal, surranótárs,honvédség ,kiskőrösi laktanya oldala,stb.... én is onnan tudom .Fent volt a konkrét meghívó leírása,igaz ott azt írták az elején hogy jelentkezni kellett adatokkal valami február végi lezárással . Aztán volt olyan hogy ez nem feltétlen szükséges . Gyakorlatilag mi úgy mentünk oda hogy nem biztos a bemenet,próba szerencse,a tarsolyba szerencsére volt több helyszín a kudarc esetére , ott helyben is sikerült leadni az adatokat így bementünk,és vagy 6 órát mászkáltunk ,és mondhatom nem láttam mindent,elfáradtam . Voltunk vagy 60-an. Az egyik fő szervező a bemenetnél megkérdezte ki van a facebook Kihalt laktanyás oldal üzemeltetőitől ,mivel nekik egy személyes meghívó is ment .Én nem tudom miért nem realizálódott felőlük. ? Saját szememmel láttam mikor kb egy hónapja üzenet váltás volt az ügyben az egyik admin és a szervező között ,nem tudom mi lett ebből ? Szóval nem tudom miért kéne megmagyarázni én és barátaim miért voltak ott ,a  lehetőség adott volt ,mi éltünk vele. Érdekesség képen megjegyzem hogy sok helyi ,környéki ,akár ott szolgáló sem tudta ,délután mikor mi jöttünk ki még mindig engedtek be embereket. 

Előzmény: zajza (17556)
monfondir Creative Commons License 2015.04.01 0 0 17564

A Majordűlő nevű hely RT volt ha jól tudom. Grósz tabló mögötti képek, nekem nagyon helyi fotóknak tűntek és a tüzérség mellett RT is van :) Csak ezért kérdeztem.

Előzmény: charlie21 (17563)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.01 0 0 17563

Ez Kiskőrös ,egy vegyvédelmi és egy tüzér alakulat közös laktanyája ,nem tudok róla hogy bármi ilyen irányú érdekeltség lenne,azokat még nem raktam fel de van SCUD és BMP-1 kép is ,gondolom általános MN háttér anyag 

Előzmény: monfondir (17562)
monfondir Creative Commons License 2015.04.01 0 0 17562

Ez melyik alakulat volt? A tablón lévő PRV kép miatt kérdem...

Előzmény: charlie21 (17559)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.01 0 0 17561

Hát érdekes ,tavaly meg egy német U hajót találtak ugyanekkor az északi összekötő hídnál :-)

Előzmény: lovasutas (17560)
lovasutas Creative Commons License 2015.04.01 0 0 17560
Előzmény: charlie21 (17559)
charlie21 Creative Commons License 2015.04.01 0 0 17559

 

és néhány komolyabb szintén Kiskőrös

D-peti Creative Commons License 2015.04.01 -1 0 17557

Ha már jó kis képek, vajon leszedné azt a bizonyos kártyanaptárat a fórum admin, ha feltenném? :-P 

Előzmény: charlie21 (17555)
zajza Creative Commons License 2015.03.31 0 0 17556

faszányos képek lettek! Megnéztem volna én is. ejj, ha tudok róla...:P

Előzmény: charlie21 (17555)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.31 0 0 17555

 

Kiskőrös ,néhány humoros falkép ,a  postázóból,az újonc szintről,a konyháról,az edző teremből,egy plexi ZIL makett a tiszti klubból,és egy szegény valszeg kutyus a parancsnoki épület földszintjén.

hadsz Creative Commons License 2015.03.30 -1 0 17554

Nekem biztos nem. Rekultiválásba belefért.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (17550)
hadsz Creative Commons License 2015.03.30 -1 0 17553

Ezen meg sem lepődök. :)

Előzmény: D-peti (17551)
sweethome Creative Commons License 2015.03.29 0 0 17552

Csak nem itt jártál? :-)

 

 

 

 

 

Előzmény: charlie21 (17546)
D-peti Creative Commons License 2015.03.29 -1 0 17551

Az egyik terepszínű "vv hulladék" már átmosva és besíkporozva, szépen összecsomagolva vár az elrakásra a hátam mögött... :-)

Előzmény: charlie21 (17546)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.03.29 0 0 17550

A mihalyhalmi loter tornyot is elbontottak?Kinek volt utjaba?

 

Előzmény: hadsz (17539)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.29 0 0 17548

 

Star Wars  vagy mi :-)

charlie21 Creative Commons License 2015.03.29 0 0 17547

 

A tiszti étkezde kantinja, a parancsnoki épület legfelső emelete jobbra egy kisebb konyha van ,egy fontos hívás fogadása a parancsnoki épület bejáratánál levő ügyeletes tiszti szobában .

charlie21 Creative Commons License 2015.03.29 0 0 17546

 

ez csak az egyik színház terem ,egy kis VV hulladék, és a dombormű a Parancsnoki épületben is ott van csak itt bronz színű ,ilyet még nem láttam hogy egy laktanyában 2 egyforma is legyen .

Volt tüzér Creative Commons License 2015.03.29 0 0 17545

Ahol én.

 

Előzmény: sweethome (17542)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.29 0 0 17544

 

Gondolom nekem nem ér :-)

Előzmény: sweethome (17542)
NO HAB Creative Commons License 2015.03.29 0 0 17543

kivele!

Előzmény: sweethome (17542)
sweethome Creative Commons License 2015.03.28 0 0 17542

Hol jártam ma?

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2015.03.26 -1 0 17541

Ha már a nádudvari lőtér szóba került: egy érdekesnek ígérkező nyári program Berekfürdőn és Kunmadarason. Akit érdekel, ne hagyja ki!

 

 

 

Előzmény: charlie21 (17537)
hadsz Creative Commons License 2015.03.26 -1 0 17540

Régen jártam ennél a toronynál, mióta felújították, nem is láttam.

 

 

 

Előzmény: charlie21 (17538)
hadsz Creative Commons License 2015.03.26 -1 0 17539

Az egy nagyon jó hétvége volt!

Azóta már a mihályhalmi laktanyát is eltüntették, a területét felszántották, sóval behintették... 

 

"...szauna épület ahol életem legérdekesebb festményét kaptam le.A képeken ott van,csak annyit mondok hogy elég pikáns ." 

 

Lehet, hogy nem is volt olyan kemény az élet azokban a laktanyákban. :)

Előzmény: charlie21 (17537)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.26 0 0 17538

 

Ahogy mondani szokták: ilyen volt ilyen lett, vagy akkor és most ,esetleg előtte és utána :-) kinek mi tetszik . Várpalota fölött a tési út mellett , úgy 10 éve és a mostani hétvégén . Ez legalább megmaradt

charlie21 Creative Commons License 2015.03.26 0 0 17537

 

Folytatva a nem sokat publikált helyek sorozatát. Ez már inkább laktanyás téma.Nádudvari Szovjet bombatér ,és kiszolgáló laktanyája Mihályhalma. Néhány tény a helyről.A Szovjet hadsereg és azon belül a légierő központi gyakorló tere volt a jelenlegi természet védelmi területen .Hatalmas alföldi mocsaras sík terület ahol a harci gépek a földi célok támadását és a bombázást tudta gyakorolni .A területen felépítettek reptér imitációt kifutó pályával ,repülőkkel,védett repülőgép fedezékek makettjével ,harckocsi oszlopokat,műtárgyakat például hidat utat stb. Tehát minden olyasmit ami a gépek személyzetének kiképzését segítette.A szélén kialakítottak egy irányító, megfigyelő helyet ahol egy erre megfelelő torony és terasz is segítette a gyakorlatok levezetését. Mellette helikopter leszálló ,kis park padokkal ami kell. A torony szerepel a képemen ,ez még állt mikor ott voltunk,utolsó infóm szerint lebontották. A terület nagyon látványos műhold képen,felülről jól látszik a célkereszt szerű hatalmas bomba célok körvonalai,de látszik a reptéri kifutó sziluettje is.Számtalan kisebb nagyobb kerek bomba tölcsér szabdalja a területet amikben kis tavak képződtek tele élettel.Mondhatnám hogy a halál életet teremtet.Nehéz terep ,én egy meleg nyári napon jártam ott ,"Ég a kopár szik sarja " A toronytól egy hosszú aszfalt csíkon lehet kijutni a fő útra ahol Mihályhalma szélén van egy viszonylag kicsi Szovjet laktanya ,ez volt a bombatér kiszolgáló objektuma.Inkább barakk jellegű épületek.Itt volt az a kis alakulat aki a célanyagokért,karbantartásért ,terület zárásért feleltek .A legérdekesebb a helyen a komoly fürdő és szauna épület ahol életem legérdekesebb festményét kaptam le.A képeken ott van,csak annyit mondok hogy elég pikáns .A területet volt szerencsém a legilletékesebbel végig járnom Vándor Károly társaságában aki ennek a témának a legnagyobb tudója .Az írásomban is az ö könyvére támaszkodtam a Légierő társbérletben első kötetéből néztem ki a tényeket.Előre szólok a többi légierős témában is fogok idézni barátomtól! Akit a téma bővebben is érdekel annak ajánlom Karesz Berekfürdői magán gyűjteményét ebben a témában.A maradék személyes tapasztalat. a többi kép itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!10058&sc=photos

_nyunyuka Creative Commons License 2015.03.25 0 0 17536

Érdekes hely, pár éve volt ott a mi csapatunk is:

 

http://www.kisvasut.hu/showgallery.php?a=759&t=1&i=10975

 

Számtalan érdekességet mutatott az akkor még élő egykori gondnok, pl. a rókatorkos füstkihúzókat. Az erdőben, kb. 200m-re áramlott ki a füst, így ha netán bombázták, sértetlen maradt. Nem bombázták, mert mindkét félnek érdeke volt az innen történő beszerzés :-).

 

A munkakörülmények embertelenek voltak, ez volt az egyik oka a megszűntetésnek. Gondolom mesélték, mennyi szemetet hordtak ki ezekből a termekből, hogy a mostani állapotban legyenek.

Előzmény: charlie21 (17535)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.25 0 1 17535

 

Egy különleges hely .Balatonfűzfő Nitrokémia földalatti védet erőműve .A katonai vonatkozása a hadianyag gyár mivoltából következik.Röviden a története.A trianoni terület elcsatolások következtében mivel az addigi lőport ,lő anyagot gyártó üzemek vagy elkerültek területileg vagy nagyon közel estek az akkor igencsak nem baráti országokhoz ,így a 20as évek elején az ország belsejében létrehozták a fűzfői lőporgyárat.Fűzfő gyártelep térségében.Ennek a hadianyag gyárnak biztosította az energia és gőz ellátását a védett erőmű.Az újra erősödő és felfutó fegyverkezés lekötötte a teljes kapacitást .A második világháború végére már csúcsra volt járatra.Viszonylag éppen átvészelte a háborút és a gépek egy részének leszerelése ellenére már 1945 ben újra is indult a termelés,már a szovjet érdekszféra számára.Maga az erőmű egy szénnel üzemelő hatalmas kazán és generátor üzem egységet rejtett ,ahol elég kemény munka körülmények lehettek mélyen a föld alatt 40-50 fokban ,szénpor stb. A hatvanas évek második felében már nagyon elavult és drága volt a szenes erőmű fenntartása így átalakították olaj tüzelésre ,de már így sem húzta sokáig ,a felszínen felépült és sokkal könnyebben üzemeltethető gépek át vették szerepét . A hetvenes évek közepén leszerelték.Azóta a kiszerelt technika miatt még jobban érzékelhető a hatalmas építmény,amit néhány éve időnként meg lehet tekinteni.Magáról az építményről: Az építési technikája szinte hihetetten de egyszerűen úgy történt hogy sok sok kubikos kiásta a hatalmas gödröt ,beleépítették a hatalmas termeket és befedték rengeteg földel.Maga az építmény 3 hatalmas boltíves terem amiből 2 még meg is van osztva így képezve még ezen belül egy szintet is.Tulajdonképpen gravitációs elven működtetve a kazánokat .Legfelül bejött a szén,a kazánokban elégették,az alatta levő szinten pedig lehullott a salak amit innen egy több 100 méteres alagúton egy kisvasút kivitt.A képek között  egy az 50 es évekből maradt a Nagy Sztálint éltető buzdító festmény van ,mint történelmi érdekesség.Ha jól tudom időpont egyeztetés után csoportoknak látogatható. A többi kép itt, bár nem életem legjobb képei ,sajnos csak kis gép volt nálam : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!601&sc=photos

charlie21 Creative Commons License 2015.03.25 0 0 17534

Ha a település szélén levőre gondolsz akkor azon ritka kivételek közé tartozik ami még aktív .

Előzmény: ijas (17531)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.25 0 0 17533

A tinnyei Nyeva :-) Szép onnan a kilátás!

Előzmény: gauls (17530)
gauls Creative Commons License 2015.03.25 0 0 17532

Jó látni ,hogy még vagytok, vagyunk.....

Előzmény: charlie21 (17528)
ijas Creative Commons License 2015.03.24 0 0 17531

Udv.

 

Jo hogy megtaláltam ezt a topicot!

 

A nagytarcsai laktanyában voltam kb -utolso- 40 napom alatt őrként. Sárbogardrol helyeztek át minket.

Mindez történt 1991 nyáron.

Augusztus 13(?)an szereltunk le ha jol emlekszem.

Ha valaki itt volt a jelzett idoben, jelentkezzen. Kvancsi vagyok mi tortent azota a laktanyaval.

Koszonom.

gauls Creative Commons License 2015.03.24 0 0 17530

Perbál fölött,,,párom azt mondta fagyizzunk mert jó idő van, hát itt is lehet...

 

 

 

 

gauls Creative Commons License 2015.03.24 0 0 17529

Mai kirándulásunk...Perbál fölött...

charlie21 Creative Commons License 2015.03.24 0 1 17528

Jó hallani felőled :-)

Igen próbálkozunk továbbra is ,Etyek Botpusztát sajnos már én is az elvesztett helyek közé sorolom ! Még páran láttuk és dokumentáltuk szerencsére .

Előzmény: gauls (17527)
gauls Creative Commons License 2015.03.23 0 0 17527

Szia Charlie..

Ma voltam ott és sajnos zárt kapuk az illető közölte ez már magán terület és soha nem mehet be senki,..

Előzmény: charlie21 (17265)
gauls Creative Commons License 2015.03.23 0 0 17526

Hát nagyon örülök , hogy még mindig nyomjátok....

 

hadsz Creative Commons License 2015.03.19 -1 0 17525

jav: az "aktívot" pedig kevesen ismerik Nálad jobban

Előzmény: hadsz (17520)
hadsz Creative Commons License 2015.03.19 -1 0 17524

"Ebből sok félreértés adódik" 

 

Meg abból, ha esetleg valakinek a decimális/bináris átváltásod miatt nem jut a jóféléből. :-)

Előzmény: schlumberger (17515)
hadsz Creative Commons License 2015.03.19 -1 0 17523

Jó újra olvasni a bejegyzéseidet! :)

Előzmény: charlie21 (17521)
hadsz Creative Commons License 2015.03.19 -1 0 17522

Szerintem is. 25%-ra csökkentettem a fotó méretét, így lett 1,35 MB. Ezt így gond nélkül elfogadta a rendszer.

 

 

Előzmény: charlie21 (17512)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17521

 

Folytatom a visszatekintést a kevésbé agyon tárgyalt ,publikált helyekkel .Budapest Andrássy út volt MÁV székház.Vasúti közlekedés védett vezetési pontja.Na itt tényleg nem sokan voltak,az ismertségi körömből tudomásom szerint csak én. A hatalmas MÁV székház egyik belső udvarában húzták fel ezt a légókockát ,tehát föld felszíni bunker. Kívülről teljesen észre vehetetlen.Gyakorlatilag elfoglalja az egész udvart.Külső és belső kialakításában hozza a szokványos légókocka elemeket.A zsilipes rendszerű bejárat után a földszinten helyezkedik el a gépészet,dízel motor ,szűrő szoba ,akkumulátor helyiség stb.A következő szinten irodák ,pihenő és hivatali helyiségek ,de van itt konyha is.A legfelső szint a vezetési helyiségeket rejti,telefon központ ,vezérlő,kommunikációs berendezések,ezek letakarva ,be csomagolva állnak!!
A bunker valamikor az 50 es években épült,pontos adatom nincs ,de alkalmas tömeg pusztító fegyverek elleni védelemre.Háború esetén ide vonult volna be a MÁV központi vezetése ,innen irányította volna a legszükségesebb vasúti szolgáltatásokat,illetve tartotta volna a kapcsolatot a többi védett vasúti irányító központtal,például a Ferencvárosi pályaudvar légvédelmi kockájával.Egyes ajtókon most is megvan ki lett volna ott : Vezérigazgató ,Főmenetirányító,Mozdonyirányító stb. Gyakorlatilag szinte sértetlen,a berendezések zöme működő képes,a technikai részben egyes berendezések áram alatt voltak.Csak jó nagy rendetlenség van ,sok szép dolog hever szanaszét ,például még benejlonozott polgári védelmi plakát csomagok sokasága.És néhol van egy kis penész.Szerintem a belváros közepén sokan megnéznének egy kitakarított hideg háborús emléket! A MÁV később irat tárnak használta ezek polcrendszerei még bent vannak.Aztán néhány éve elköltöztek és üresen áll a székház és a bunker is.Némi karbantartás nyoma azért látszik.Ugyanitt a székház egy másik részén van kialakítva az épültet alatt egy két szintes inkább tömeg óvóhelyre emlékeztető védett objektum,de a gépészet és gyakorlatilag minden rendben van,bár itt sokkal vizesebb minden.Ha jól tudom ez viszont még az épülettel egy időben épült.Érdekes hogy a belvárosban létezik egy ilyen,és a nagy többség semmi sem sejt róla.Itt kell elmondanom hogy egy több napos ott eltöltött munka miatt jártam ott,és a szabad időmben mivel tudtam hogy valahol ott kell ennek lennie ,kezdtem keresgélni.A légókockát hamar megtaláltam,és hatalmas szerencsémre tárva nyitva volt .Az első 5 kép a légocka ,a másik 4 az alagsori kisebb objektum.

Képek itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!15052&sc=photos

és itt: https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!15124&sc=photos

és itt egy kis plakát gyűjteményem onnan ,még nejlonba voltak csomagolva : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!15222&sc=photos

hadsz Creative Commons License 2015.03.19 -1 0 17520

Tulajdonképpen mindkét elnevezés jó, ebben az esetben a "passzív légvédelemről" van szó (az "aktívot" pedig Nálad kevesebben ismerik jobban).


"A passzív légvédelem - az aktív légvédelemmel ellentétben - egyértelműen védelmi jellegű tevékenységként értelmezhető, mivel alapvető célja az ellenség által végrehajtott légi felderítés és támadás hatékonyságának csökkentése, a védendő objektumok és a saját csapatcsoportosítások túlélőképességének fokozása.   ...A passzív légvédelem tehát nem tartalmaz semmilyen, közvetlenül a légi támadóeszközökre irányuló csapásmérő jellegű tevékenységet, mindössze azok potenciális hatásainak csökkentésére irányul." 

Bővebben itt kifejtve: http://portal.zmne.hu/download/konyvtar/digitgy/legiero/5.html

Előzmény: Volt tüzér (17511)
schlumberger Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17519

Köszönöm a meghívást! Sajnos, kiesik a főcsapás-irányból, de emlékezetben tartom. Múltkoriban Hajni Pécsen tartott továbbképzést, akkor az M6-oson gurultunk oda-vissza.

Előzmény: Volt tüzér (17518)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17518

Látogass meg! A garázsom alatt van némi "jóféle"!

Igaz, az az objektum egyáltalán nem kihalt!

 

Előzmény: schlumberger (17517)
schlumberger Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17517

Jó is lenne már egy korty jóféle... Remélem, már meggyógyultál, és gyűlésezhetünk egy évadnyitót :-)

Előzmény: charlie21 (17516)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17516

na ezért maradok a sörös korsónál meg a pálinkás üvegnél,ott nincsenek rejtett átváltási trükkök :-) annyi amennyinek látszik

Előzmény: schlumberger (17515)
schlumberger Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17515

Talán a decimális/bináris számolás miatt: a bináris váltás ugyanis 1024 - a kettő hatványai szerint történik. Ebből sok félreértés adódik

Előzmény: charlie21 (17512)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17514

Szerintem ez az,és most így néz ki

Előzmény: M62 265 (17508)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17513

igen ez az ,van bent egy ismerősöm a "házban" ő sokat pihent ott bent,jó vastag falai voltak,nem volt könnyű felfűteni

Előzmény: hadsz (17510)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17512

szerintem most éles,azt nem értem hogy 2,5 MB van megadva mint feltölthető,de tegnap a 2.4 MB képeket simán vissza dobta ,aztán a 2 MB körülit is ,végül úgy 1.7 1.8 MB fotókat tudtam felrakni, ezek szerint ez is olyan hogy a DVD lemez azt hiszem 4,7 GB ,azt 4,3 GB már nem megy rá ,hová lesz a többi ? az 1 literes üvegbe nekem bele fér 1 liter pálinka :-) Boccs az off ért de nyugtalanít a kérdés

Előzmény: hadsz (17507)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.03.19 0 0 17511

Biztos, hogy légvédelmi? Szerintem inkább légoltalmi! Nálunk nem voltak azok a németek által kreált Flakturm nevű építmények.

Előzmény: hadsz (17507)
hadsz Creative Commons License 2015.03.18 -1 0 17510

Erről bővebben:

 

Lebontottak egy épületet a Kossuth téren. Persze, hogy nem hallottál róla, szuper titkos volt. Tudod miért hívták Szuszogónak?

Fotó:  eclipse.chaser Már itt a blogon is többször felmerült a Kossuth tér átépítése. Az egyik legfontosabb a tér északi részén zajlik. A most ott tátongó gödörben mélygarázs lesz, annak a legfelső szintjén - közvetlenül a felszín alatt - pedig a látogatóközpont[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

 

és a film:

 

http://www.nemzetfotere.hu/sajtoszoba.htm?hir=89

Előzmény: charlie21 (17497)
hadsz Creative Commons License 2015.03.18 -1 0 17509

Köszi!

 

"Kossuth Lajos tér déli oldala, Metró építkezés területe. Háttérben a Parlament"

Előzmény: M62 265 (17508)
M62 265 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 17508

Nem derül ki a cikkből; de elvileg katalogizált Uvaterves fotó, kinyomozható...

Nem sok maradt a Rákosi-korból

Páratlan képarchívum égett el az 1949 utáni építkezésekről az Uvatervnél. A Rákosi-kor 32 ezer képéből néhány ezer maradt, de a hatvanas-hetvenes évekből is több tízezer fotó lett a lángok martaléka. Ami még menthető, azt mentik. Tovább »

forrás: Index.hu

Előzmény: hadsz (17506)
hadsz Creative Commons License 2015.03.18 -1 0 17507

Ezek szerint, ha nem tömörítem annyira, akkor éles lesz? Na, mindjárt kipróbálom:

 

Ferencváros, légvédelmi óvóhely:

 

 

 

 

Előzmény: charlie21 (17499)
hadsz Creative Commons License 2015.03.18 -1 0 17506

Nem találom az írást az indexen, lehet tudni, hogy mikor készült ez a fotó?

Előzmény: M62 265 (17496)
hadsz Creative Commons License 2015.03.18 -1 0 17505

Javítsatok ki, ha tévedek, de tudtommal az F4-nek a Szabadság téren van a főszellőzője illetve vészkijárata, valamint a 2-es metró alagútjához is itt csatlakozik. A Kossuth térrel és az Országházzal sem volt közvetlen kapcsolata.

 

Amikor ott lenn jártunk, csak az említett vészkijárat belső csatlakozását láttuk, a Kossuth tér irányába nem volt ilyen. A saját szememnek azért szoktam hinni. :)

 

A következő szakírás is ezt támasztja alá: http://epiteszforum.hu/legendak-helyett-tenyek-az-f4-rol-rakosi-bunkererol

 

Az index fotón látható építési területnek (szellőző) inkább a 2-es metróhoz lehet köze.

 

 

trakeszv6 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 17504

ez a rákosi bunker vészkijárata?

Előzmény: M62 265 (17496)
trakeszv6 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 17503

"lehallgató" állomás ,mint az ócsai.

Előzmény: D-peti (17489)
D-peti Creative Commons License 2015.03.18 -1 0 17502

Értettem és megjegyeztem! :-)

Előzmény: schlumberger (17495)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 17501

Elnézést nem is írtam ,természetesen a péceli Bajtemetés, KGB tropó 

Előzmény: charlie21 (17500)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 17500

Közel volt ,újra megnéztem több mint 10 év után , most a sajnos őrzött 32. Adóház felől mentünk ( tipp- topp állapotú)  ,most tűnt fel hogy már messziről milyen jól lehet látni ,és hogy milyen hatalmas. Már csak a két szintes vezetési bunker van meg ,a főbejárata félig betemetve,belül üres és kormos,az emelet csak alpinista technikával közelíthető meg  . A három Gránit még áll ,persze ajtók nélkül . Semmi egyéb , az épületek bontva .

charlie21 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 17499

azért ilyenek a képek mert 10 év után az index fórum felemelte a feltölthető képek nagyságát 512 KB ról 2.5 MB ra .Fejlődünk :-)

Előzmény: hadsz (17482)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 17498

Nagytarcsa 31. Adóház ,a tripla zsilip ,szorgos kezek munkája után :-(

charlie21 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 17497

Azt hiszem ebből csinálták most az 56 os emlékhelyet ,nemrég voltam ott ,úgy nézem ez ott volt . Azt tudtátok hogy ahol most a látogató központ van az egyik világító udvarban volt egy beton kocka ,valami hírközpont ahonnan a "K" objektumokkal kommunikáltak? Aztán az őrség pihenője volt a bontásig .

Előzmény: M62 265 (17496)
M62 265 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 17496

Index-címlapon ismerős hely fogadott: vészkijárat/szellőző

 

 

schlumberger Creative Commons License 2015.03.17 0 0 17495

Majd legközelebb mesélek neked valamit.

Előzmény: D-peti (17494)
D-peti Creative Commons License 2015.03.17 -1 0 17494

Szerintem egy napig el tudnék bóklászni az erdőben :-)

Előzmény: hadsz (17491)
schlumberger Creative Commons License 2015.03.16 0 0 17493

Még az idézett 160 hektárnál is jóval több. Hatalmas! 

 

Kellett a hely az antennáknak!

Előzmény: hadsz (17491)
hadsz Creative Commons License 2015.03.16 -1 0 17492

Lemaradt:

 

Előzmény: hadsz (17491)
hadsz Creative Commons License 2015.03.16 -1 0 17491

"míg egy napon egy okos kitalálta,  hogy a 160 hektáros védett területen sokszor vadásznak a betévedő vaddisznókra az NBH emberei..." 

 

"A csévharaszti objektum egy 160 hektáros területen feküdt az erdő közepében, az őrbódék (cerkák) az erdőben voltak szétszórva, de még a kerítésen belül."

 

Az a 35 hektár, amiről az őr beszélt, csak a belső, az épületek körül lévő terület lehet. Nagyjából a pirossal jelölt rész akkora. Ha viszont a kissé szabálytalan négyszög alakú teljes területet számoljuk (sárga), akkor az kb 260-280 hektár. Még az idézett 160 hektárnál is jóval több. Hatalmas! 

 

 

Előzmény: D-peti (17489)
D-peti Creative Commons License 2015.03.16 -1 1 17490

 

 

 

 

Előzmény: D-peti (17489)
D-peti Creative Commons License 2015.03.16 -1 2 17489

Egy különleges objektum, ahol tudtommal még nem jártak a fórumról: Csévharaszt NBHs ojjektum.

 

 (remélem nem torzul a kép)

 

Azt, hogy pontosan mi volt az ojjektum (lehallgató vagy zavaró állomás) én nem tudom, de hatalmas antenna rengeteg volt a belső objektumot körülvevő erdőben, az őr elmondása szerint 38 darabból állt. Én a műholdfelvételeken 6 nagyobb és 57 kisebb antennát számoltam össze, melyek 21, egyenként három antennás csoportban helyezkedtek el, csillag alakban. Azt se tudom, hogy mikor szűnt meg az objektum működése, de az őr ugyancsak elmondta, hogy a tornyokat nem sokkal a kínai olimpia előtt levágták, és eladták a kínaiaknak stadionépítéshez. 

 

Határőrök őrizték a létesítményt, melynek külön víztornya is van. Már nem aktív, de jelenleg az MNV őrzi a területet, nem is egy őrrel. Sajnos a bejutás nem igazán lehetséges, ott szolgáltaknak sem. Az őr valami olyasmit említett, hogy még orosz érdekeltségek is vannak az objektumban, bár NATO tagországként én személy szerint nem látok erre reális esélyt. 

 

Találtam két érdekes sztorit is a helyről: 

 

http://milstory.blogrepublik.eu/2014/05/23/487-haboru/

http://milstory.blogrepublik.eu/2014/03/21/479-csevharaszt/

 

 

hadsz Creative Commons License 2015.03.12 -1 0 17486

Szerintem gyors ütemben fog romlani a már amúgy sem pazar állapota...

Előzmény: bodrostomi (17485)
bodrostomi Creative Commons License 2015.03.11 0 0 17485

Szépen otthagyták a gyűjtögetőknek... :-(

Előzmény: hadsz (17479)
zajza Creative Commons License 2015.03.11 0 0 17484

A béke hadserege

  A rendszerváltás előtt a szocialista-kommunista országok rengeteg propaganda anyagot nyomtak, könyv, folyóirat, plakátok és poszterek formájában, hogy a "csatlós államok" bepillantást nyerhessenek a Szovjetunió életébe, ezáltal jobban megismerhessék azt. A legfelkapottabb[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu


Egy kis propaganda :)

sweethome Creative Commons License 2015.03.10 0 0 17483

Belülről

 

hadsz Creative Commons License 2015.03.10 -1 0 17482

Ez engem is érdekelne!

Előzmény: D-peti (17481)
D-peti Creative Commons License 2015.03.10 -1 0 17481

Ui.: Nem tudja valaki miért nyitja meg a képeket ilyen nagyban és életlenül, amikor direkt egészen lekicsinyítve töltöm fel a képeket, hogy egyszerre többet is fel tudjak rakni? 

Előzmény: D-peti (17480)
D-peti Creative Commons License 2015.03.10 -1 0 17480

A kapu évekkel ezelőtt, amikor először jártam ott:

 

 

...és napjainkban: 

 

Bár a sértetlen bunkerről is lenne belső képem...

 

 

Előzmény: hadsz (17479)
hadsz Creative Commons License 2015.03.10 -1 0 17479

Üdv a topik olvasóinak!

 

Kihasználva a hétvégi nagyon szép időt, ellátogattunk Nagytarcsára, hogy megnézzük az egykori Országos Légvédelmi Parancsnokság központi harcálláspontjának északi, rövidhullámú adóházát (31-es objektum).

 

A területet a közelmúltban vandálok vették kezelésebe, ennek szemmel látható nyomaival már a kapuban találkoztunk...

 


Az egyik őrtorony fülkéje is fejest ugrott:

 


A felszínen jól látszanak a szellőző/levegő beszívó rendszer és a vészkijáratok vasbeton kockái, mellette az dízelmotor felszínre vezető kipufogócsövei, és mögöttük a védett objektum bejáratát rejtő kis forfa épület. A padlóból vezet le az egyszer tagolt lépcsősor nagyjából 5m mélyre.

 

  

 

A háromkamrás zsiliprendszerben még viszonylag épségben vannak a masszív páncélajtók. Azért van olyan is, amit már elkezdtek "feldolgozni"...

 


A dízel aggregátor maradéka, mögötte a zöld lemezzel lezárt teherrakodó nyílás.

 


A többi fotón láthatjuk többek között a vezérlőszoba kapcsoló szekrényeit, a bejáratnál levő keresztfolyosót, az egyik adótermet (kettő volt), kábelrendező állványokat, az üzemanyag és kenőolaj tartályt, és a szolgálati épületet.

 

  

 

  

 

  

 

A jobb átláthatóság kedvéért csinálok majd egy 3D modellt is.  

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.03.10 0 0 17478

Off

Tudod mi az abszolút ciki ? Ha egy temetésen mindenki áll, csak én fekszem... Bocs mindenkitől.

On

Előzmény: Volt tüzér (17477)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.03.10 0 0 17477

Amíg saját magad el tudsz jönni, nyugodtan felkeresheted! :)

 

Előzmény: Törölt nick (17472)
hadsz Creative Commons License 2015.03.10 -1 0 17476

Egyike a nagyon kevés, neten régóta keringő, abból az időszakból származó fotóknak.

Előzmény: zajza (17465)
hadsz Creative Commons License 2015.03.10 -1 0 17475

Végighallgattam, érdekes volt! 

Előzmény: lovasutas (17474)
lovasutas Creative Commons License 2015.03.09 0 0 17474

 

A Kossuth Rádió "Közelről" c. műsora,

- élő adás a taszári légibázisról, a kezdetektől napjainkig!

 

 

klikk, majd klikk a 15:30-as időpontra. "Közelről" c. műsor.

http://hangtar.radio.hu/kossuth#!#2015-03-09

 

ajánló:

http://www.mediaklikk.hu/2015/03/09/kozelrol-eloben-taszarrol/

 

10 éve zárt be a híres bázis

Fedélzeti gépágyú és rakétaindító sín. Repülőgépdarabok és - műszerek, tablók, sikeres gyakorlatok emlékei, ejtőernyők, fékernyők, egyenruhák, hajózóruházat, valamint rádiótechnikai berendezések és egy életet mentő katapultülés , amit a szerencsétlenséget követően több méter mélyről sikerült előbányászni, majd darabjaiból újból összerakni. Egy nagy múltú repülőalakulat emlékei.

A taszári harcászati repülő ezredet 1950-ben hozták létre és tíz évvel ezelőtt számolták föl. Az egység életét évtizedek alatt összegyűjtött ritkaságok révén ismerhetjük meg az egykori laktanya területén berendezett múzeumban. A múltban amerikai gépeket is kiszolgáló bázisra az Egyesült Államokból, sőt Szíriából és Kínából is érkeztek vendégek, hogy megnézzék a tárlatot.

Milyen volt a bázis a fénykorban, egyáltalán mikor volt a fénykor? Hogyan működött a bázis, amikor megérkeztek az amerikai egységek, és itt voltak az IFOR-alakulatok? Milyen változásokat hozott, amikor kirobbant a délszláv válság?

Közelről - Kossuth - március 9., hétfő, 15:35

 

 

lovasutas Creative Commons License 2015.03.09 0 0 17473
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.09 0 0 17472

Köszi ! Akkor még ráérek felkeresni. :)

Előzmény: Ridley4Lev (17471)
Ridley4Lev Creative Commons License 2015.03.09 0 0 17471

Új köztemető - Zalaegerszeg

Előzmény: Törölt nick (17468)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.09 0 0 17470

szerintem temető

Előzmény: Törölt nick (17468)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.09 0 0 17469

Halcsontmajor : 46,9333 (46°55'59.880" N)

                         16,8500 (16°51'  0.000" E)

Előzmény: Ricsi512 (17467)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.09 0 0 17468

Nem tudom, hogy jó helyen érdeklődök e, de mi a bánat ez Zalaegerszeg felett ? 

Ricsi512 Creative Commons License 2015.03.08 0 0 17467

Halcsontmajorrol mit lehet tudni ? pontsan hol van és mi az ?
Meg a Nagypáli lőszerraktrról információ?

Ricsi512 Creative Commons License 2015.03.08 0 0 17466

zajdai laktyanya Lenti 

Előzmény: charlie21 (8865)
zajza Creative Commons License 2015.03.05 0 0 17465

Kilencvenes évek.. :)

zajza Creative Commons License 2015.03.05 0 0 17464

Szép! :)

Előzmény: charlie21 (17463)
charlie21 Creative Commons License 2015.03.05 0 0 17463

Nagy Pajzs :-) ,úgy 25 cm átmérő maratott vörösréz, zománc berakással,kíváncsi lennék min lehetett,mert látszik a hátán hogy fel volt valamire ragasztva.

Előzmény: zajza (17462)
zajza Creative Commons License 2015.03.04 0 0 17462



Kicsi Pajzs :)

trakeszv6 Creative Commons License 2015.03.01 0 0 17461

Ócsa és Csévharaszt kiemelt objektum volt,még volt pár "vevö"állomás MH kötelékében belül is.

érdekességképpen Ócsát pl. határör kiskatonák örizték  amig meg nem szünt a határörség(kollégám ott adott örséget sorkatonai idejükben,a belsö területre kiskatona nem léphetett be.)

Előzmény: _nyunyuka (17460)
_nyunyuka Creative Commons License 2015.03.01 0 0 17460

Van még? A másik ilyen (Csévharaszt, ahonnan a SZER-t is zavarták), csak volt.

Előzmény: trakeszv6 (17458)
trakeszv6 Creative Commons License 2015.03.01 0 0 17459

A Krug-rakétát mikor megérkezett a bolyaira(vasuton) mi(kollégám) daruztuk fel az inditó jármüjére.meg az antennáját a vasuti kocsiról..............

Előzmény: charlie21 (17400)
trakeszv6 Creative Commons License 2015.03.01 0 0 17458

Ócsán van az erdöben egy objektum régen BM (II/16 osztály) utánna NBH tulajdonában, rádióelháritás és lehallgatásokat folytattak itt.

most is aktiv?

_nyunyuka Creative Commons License 2015.03.01 0 0 17457
Előzmény: hadsz (17455)
hadsz Creative Commons License 2015.03.01 -1 0 17456

Nem aggódok. :)

Előzmény: zajza (17449)
hadsz Creative Commons License 2015.03.01 -1 0 17455

Ha erre gondoltál, ezt évekkel ezelőtt már többször is fotóztam. :)

 

 

Előzmény: _nyunyuka (17453)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.01 0 0 17454

Tegnap voltam Pilisszentkereszten,1983-85 között voltam ott katona. Siralmas látvány fogadott!!!!!!!! Minden lepusztulva,szétbarmolva,az ember szíve elszorul az ilyen látványtól. Legközelebb felmegyünk a HÁP-ra is,amilyen képeket láttam már róla ........... ! Valaki meg tudja mondani,hogy hét közben az erdészet felnyitja a sorompót a bázisra vezető út elején?

_nyunyuka Creative Commons License 2015.02.28 0 0 17453

Az "ötös metrót" nem fotóztad véletlenül? :-) Az is ott van nem messze!

Előzmény: hadsz (17441)
Nán Creative Commons License 2015.02.28 0 0 17452

Újpesten, a Megyeri Csárda környékén, a  külső Váci úton.

A kikötő természetesen a Duna mellett volt.

 

Itt olvashatsz róla:         http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9092351&la=49741253

 

Üdv: F. N.

Előzmény: Wrecker-Wrecker (17451)
Wrecker-Wrecker Creative Commons License 2015.02.27 0 0 17451

Köszönöm!

 

Lehet tudni, hogy hol volt ez a laktanya helyileg?

Előzmény: Nán (17450)
Nán Creative Commons License 2015.02.27 0 0 17450

A 3. kép az egykori MN 9680. -nál, későbbi nevén a Honvéd Folyami Flottillánál készült, a 80' -as évek közepén.

A "Tantermi épület"-ben fogadták a bevonulókat....

Üdv:  F. N.

Előzmény: Wrecker-Wrecker (17431)
zajza Creative Commons License 2015.02.27 0 0 17449

Az pontos infó! Köszi az utánajárást!
Én csak abből következtettem, hogy egy mellette talált dokumentumon is 1979 szerepelt, ugyanakkor felismertem a helyet, meg láttam róla pár régi fotót is.
Amúgy ha jobb idő lesz, akkor bunkertúra! Nem felejtettelek ám el! :)

Előzmény: hadsz (17443)
schlumberger Creative Commons License 2015.02.25 0 0 17448

Ott már lőni kéne...

Előzmény: Volt tüzér (17447)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.02.25 0 0 17447

És képzeld el, a HIM éppenséggel rám hivatkozik, hogy ott karbantartás utoljára az én időmben történt. Meg is kaptam érte a jutalmamat.

 

Előzmény: schlumberger (17446)
schlumberger Creative Commons License 2015.02.25 0 0 17446

Amikor nem odavaló emberek ülnek bizonyos székekben...

Előzmény: Törölt nick (17445)
hadsz Creative Commons License 2015.02.24 -1 0 17443

Bizony, ha van rá lehetőség, akkor ilyen időben menni kell! :)


Ha már itt vagy..., pár hete beszélgettünk itt a fórumon egy fotóról, amit Szentkirályszabadján találtál, és mondtam, hogy utánanézek, hátha találok valamit.

Ismerős a fénykép közepén látható ember? 

 

 


Na, ő Alekszej Alekszejevics Jepisev hadseregtábornok, és ugyanaz a személy, mint aki a Te fotódon is látható. Ő volt szovjet hadsereg politikai főigazgatóságának parancsnoka. Mivel Jepisev csak '78-ban kapta meg SZU Hőse kitüntetést, a fotó nem készülhetett '77-ben, ahogy először gondoltam, hanem rá két évre, a Pajzs '79 hadgyakorlaton - ahogy Te is sejtetted. 

 

"Весна. Оперативно-тактическое учение штабов и войск государств – участников Варшавского договора "Щит -79". Из высоких чинов со стороны СССР принимают участие член Политбюро ЦЛ КПСС, Министр обороны СССР Маршал Советского Союза Д.Ф. Устинов и начальник Главного политического управления Советской Армии и ВМФ генерал армии А.А. Епишев."

Batickijjal kapcsolatban tévedtem, mert ő, ahogy írtam, '77-ben járt itt (előadást is tartott Budapesten). Mivel hasonlítanak egymásra és korban is csak 2 év van közöttük (Jepisev '79-ben 71 éves volt), nem egyszerű egy ilyen minőségű fotón beazonosítani őket. :)

Még valami érdekességképpen: Jepisevet, Batickijt és Kulikovot egyaránt kitüntették a Magyar Népköztársaság Zászlórendjének I. fokozatával is. 

No, még egy fotó:

 

 

 

Előzmény: zajza (17442)
zajza Creative Commons License 2015.02.24 0 0 17442

Ki is kellett használni ezt a jó napos időt!! :)

Előzmény: hadsz (17441)
hadsz Creative Commons License 2015.02.18 -1 0 17441

A másik így néz ki:

 

  

 

 

 

Az egyik védőfal:

 

 

 

 

Előzmény: hadsz (17440)
hadsz Creative Commons License 2015.02.18 -1 0 17440

Talált! Látom, nem volt nehéz. :)

Ez a Nitrokémia egykori robbanóanyag, lőszer, pirotechnikai eszközök, stb kísérleti/próba területe.

A fotón látható lőcsatorna egész pontosan 100m hosszú (van egy 150 méteres is, erre majdnem merőlegesen).

A folyosó két szélén látható bunkerek a kezelőszemélyzet védelmére szolgáltak. A falaikon látható szilánk és repesznyomokból ítélve szükség is volt rájuk.

 

 


Ez az energiaelnyelő/lőszerfogó fal van a másik végén:

 

Előzmény: PepeXVI (17439)
PepeXVI Creative Commons License 2015.02.18 0 0 17439

Fűzfő-gyártelep. A bal képen látható dolgot valaki magyarázza meg légyszi!

Előzmény: hadsz (17438)
hadsz Creative Commons License 2015.02.16 -1 0 17438

Ismerős valakinek a helyszín?

 

 

Béketűrő Creative Commons License 2015.02.08 0 0 17437

 

Köszönöm. Ez is valami. Egy kis nosztalgia.

 

Előzmény: D-peti (17433)
hadsz Creative Commons License 2015.02.08 -1 0 17436

Beelitz-Heilstätten és a Potsdam - Michendorf-i temető közötti táv nagyjából 15km.

Előzmény: hadsz (17435)
hadsz Creative Commons License 2015.02.08 -1 0 17435

A német vagy a szovjet időszakra gondolsz? A németet nem tudom. A szovjeteknek van egy II. vh-s katonai temetője a kórháztól 3-4 km-re levő Beelitzben, de ide nem hiszem, hogy temettek volna a kórházban elhunyt betegeket. Potsdam és Michendorf között található egy nagyobb szovjet temető, na ott bőven vannak sírok a '60-as, '70-es, és még a '80-as évekből is. Ide temették a Trebbin-i balesetben elhunyt katonák egy részét is. Megvan a gondnokság által kiadott teljes szovjet nyelvű nyilvántartás. Persze, biztos volt, akit haza szállítottak.

Előzmény: D-peti (17434)
D-peti Creative Commons License 2015.02.07 -1 0 17434

Nem semmi egy hely, szívesen megnézném! Egyébként nem volt temető a közelben, ahová a sikertelenül kezelt pácienseket vitték? Vagy haza küldték volna őket? 

Előzmény: hadsz (17429)
D-peti Creative Commons License 2015.02.07 -1 0 17433
Előzmény: Béketűrő (17432)
Béketűrő Creative Commons License 2015.02.07 0 0 17432

 

Ki tud valamit a jánoshalmi légvédelmi tüzér laktanyáról MN4510?

 

Ott voltam katona 1962-1964.

Wrecker-Wrecker Creative Commons License 2015.02.06 0 0 17431

Üdv!

 

A Fortepan-on megjelent pár új laktanyás kép, közte egy légvédelmi rakétással.

Esetleg valakinek lenne ötlete hogy, hol készülhettek?

Előre is köszönöm a segítséget!

 

     

hadsz Creative Commons License 2015.02.06 -1 0 17430

Igen, emlékszem, akkor mindketten publikáltak róla a neten.

Előzmény: charlie21 (17427)
hadsz Creative Commons License 2015.02.05 -1 0 17429

Noha a terület kb 90%-a elhagyott és gondozatlan, vannak olyan épületek, amelyeket felújítottak és ma is használnak. Ilyen például a fotón látható neurológiai klinika is.

 

 

Az egykori erőmű ma már üres nagycsarnoka. A mellette álló épületeket és víztornyot viszont szépen helyrepofozták.

 

 


A kicsempézett falakon (is) gyakran találkoztunk a szovjetek falfirkáival.

 


A különféle vértípusokat tárolták ebben az ablaktalan kis helyiségben.

 

 

'90-ben az NDK pártvezérét, Honeckert is itt kezelték egy ideig.

 

 


A liftaknában, a felső szinten még ott függ a lift.

 

 

Az egyik nagy tér központi eleme ez az emlékmű, mely egy egészségügyi katonát ábrázol a kis táskájával és a hordággyal.

 


A lámpák fénye beleveszik a sötétbe...

 

 


Talán ez a legrongyabb állapotú épület. Tetején már valóságos erdő nőtt, 10-12 m-es fákkal...

 


A fürdőépület központi terme.

 

 

 

Remélem, nem voltam túl hosszú! :)

 

 

 

 

Előzmény: hadsz (17428)
hadsz Creative Commons License 2015.02.05 -1 0 17428

Ha már a pestújhelyi kórházzal kapcsolatban szóba hoztad az NDK hasonló létesítményét, írok róla pár mondatot, mert az is egy egészen elképesztő hely - még elhagyatottan, romjaiban is.

 

Berlintől DNY-ra, alig néhány km-re a várost megkerülő autópálya gyűrűtől, erdős, nyugodt, csendes környezetben található Beelitz-Heilstätten. Amikor a 19. század legvégén kijelölték a területet és nekiálltak az építkezéseknek, pontosan ezek voltak a fő szempontok - közel Berlinhez és mégis vidéki környezetben legyen.

Elsősorban tüdőbetegek részére alakították ki a szanatóriumot, külön részlegek voltak a férfiak, és külön a nők részére. Az évek során több alkalommal is bővítették. A két világháború évei alatt az intézmény katonai kórházként működött, többek között Hitlert is itt kezelték és lábadozott, miután az I. világháborúban megsebesült. 1945 után a terület, mint annyi más az országban, szovjet fennhatóság alá került, és ez volt a legnagyobb kórház komplexumuk az NDK-ban, egészen 1995-ig.

Hatalmas területen fekszik, gyakorlatilag egy komplett kisváros. Impozáns épületek, erőművek, kazánházak, pékség, üzletek, fodrász, mosoda, éttermek, tornatermek, közösségi épületek, stb. 

2010-ben, és 2011-ben is volt lehetőségem itt körbenézni. Mindkét alkalommal reggeltől estig jártuk az épületeket, pincéket, alagutakat, parkokat, stb., estére már térdig kopott a lábunk... :) A lehetőségekhez képest alaposak voltunk, de az igazság szerint azok, akiket érdekelnek az ilyen helyek, szerintem heteket el tudnának itt tölteni.

A terület - annak ellenére, hogy "hivatalosan lezárt" - sokak számára érdekes. Találkoztunk, láttunk kutyát sétáltatókat, szimplán csak bóklászókat, fotósokat, bandázó fiatalokat, stb. Azért nagy nyüzsgést persze nem kell elképzelni, a legtöbb részen akkor épp egy lélek nem járt rajtunk kívül.

A nagyobb épületeket (és nem néhány kisebbet is) hosszú alagutak, földalatti járatok kötnek össze, a rendszer meglehetősen kiterjedt. Ezek többnyire a pincéből, alagsorból, a legalsó lépcsőfordulóból, vagy a gépészeti helyiségből indulnak és valójában több funkciót is elláttak. Egyrészt, mint közmű szervizalagutak funkcionáltak, másrészt szükség esetén az épületek közötti alternatív és gyors átjutást is biztosították, sőt, valamilyen szinten akár védelmi szerepet is betölthettek.

Emlékszem, ha nem is gyakran, de előfordult, hogy percek óta gyalogoltunk egy - egy ilyen alagútban, amikor egyszer csak a másik irányból előbukkant egy hozzánk hasonló látogató a sötétből. Köszöntünk egymásnak és mindenki ment tovább a dolgára... :) Az alagutak nem egyszer az egykori kórházvárost keresztülszelő főút alatt vezetnek át. Hallottuk a felettünk elhúzó járműveket, leszűrődő utcazajokat.

 

Beszéljenek inkább a képek:

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 

Előzmény: charlie21 (17418)
charlie21 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 17427

Igen ők is voltak lent ,előttük vágták az ajtót ! Éppen most néztem meg vagy 5 szőr a videójukat a P50 -ről , alap lenne lejutni !

Előzmény: hadsz (17426)
hadsz Creative Commons License 2015.02.03 -1 0 17426

Ezek régebbi, 2013-as fotók. Akkor már fenn voltak a neten valamelyik blogban. Ha jól emlékszem a Budapest Scenes közölt egy helyszínrajzot is:

 

 

Előzmény: charlie21 (17425)
charlie21 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 17425

most néztem én is,már több anyagot láttam róla ,úgy látom időnként talán ellenőrzési céllal felnyitják. Vajon ezt honnan lehet tudni? Álltam már a lehegesztett ajtó előtt meg a tetején :-(

Előzmény: PepeXVI (17424)
PepeXVI Creative Commons License 2015.02.03 0 0 17424
Volt tüzér Creative Commons License 2015.02.01 0 0 17423

Kialakítás! Ja! A zsámbéki múzeum most csak azért úszta meg, mert nincs pénz az eszközöket elszállítani.

 

Előzmény: byd996 (17422)
byd996 Creative Commons License 2015.01.31 0 0 17422

Üdv mindenkinek!

 

 Régóta olvasom a fórumot, én pár éve vágtam bele a kihalt laktanyák felfedezésébe egy barátommal. Sikerült bejárni a budapesti légvédelmi gyűrű pár bezárt laktanyáját, voltam az előző laktanyámban is , amit 2005-ben zártak be. Készítettem fényképeket is, ha gondoljátok, szívesen megosztom.

 

A Bolyairól: a gyűjtemény darabjait széthordták tartós tárolásba az ország laktanyáiba, Zsámbékon kívül kerültek máshova is eszközök (Szentendre, Budapest). Elvileg tervben van (volt?) egy új hely kialakítása és a gyűjtemény újbóli kiállítása.

Előzmény: hadsz (17402)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.27 0 0 17421

...és egy video a Hotel zum Türken bunkerről!
https://www.youtube.com/watch?v=C_kbsXGGwLc

AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.27 0 0 17420

Ma volt egy kis időm és megpróbáltam összefésülni egy Berchtesgaden Berghof earth képet a Hotel zum Türken bunkerbelépőhöz kapott kis bunkertérképpel! Most értettem csak meg igazán az egész rendszerét és a tavasszal lesz még lehetőségem meglátogatni és így már sokkal könnyebb lesz megérteni és megtalálni, hogy mi és hol volt a maga idejében! Remélem segítek picit annak is, aki ezután tervezi meglátogatni Berchtesgaden környékét! Sajnos csak az általam készített képen piros négyzettel jelölt részek látogathatóak és szerintem a nemrég épült hotel alatti Bormann privát és hiradó bunker már sajnos csak a múltté, de a lefalazott és a német építésügyi hatóság által életveszélyesnek minősített (....és ezért nem látogatható, habár szerintem, csak ideológiai kérdést csináltak belőle!) Hitler privát bunker sértetlen, egy kis kiütött téglán keresztül be lehet kukkantani lámpával, fényképező vakuval!

 

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.01.27 0 0 17419

Nem semmi lett volna, de lehet hiaba akartak volna megmutatni, levan zarva a bejarat az epületen belul vasajtoval...egyebkent megnezve ezt a diplomamunkat, nem tul nagy lehetett a Szikla, allitolag robbantassal es vesessel alakitottak ki, pedig a bukk bovelkedik a termeszetes barlangokba.

Előzmény: PepeXVI (17398)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 17418

 

A következő kis blokkom olyan helyekre visz el amik még nem kerültek sokszor felfedezett objektumok sorába,esetleg kevesebben jártak bennük,talán olyan is amiben ebből a körből csak én.De továbbra is szívesen veszem ha valaki megosztja ismereteit. Budapest Pestújhely volt Szovjet katonai kórház.Sokan ismerik ,a neten találtam leírásokat de általában illegális bemászok módszerrel.Mi viszont bármennyire meglepődtem is egy levél után az önkormányzatnak már kaptuk is az engedélyt.A terület egy jól körbekerített nagyjából téglalap alaprajzú rész.Az első részében található régi épületek még a háború előtt épültek szanatóriumi villa épületek tehát már eleve egészség ügyi céllal épültek. ,ezután az ötvenes években a Szovjetek itt hozták létre saját magyarországi központi katonai kórházukat.És bővitgették szocreál épületeikkel.Aztán 81-85 ig felépült a minden igényt kielégítő központi 5 szintes modern kórházi épület.Itt kell megemlíteni hogy magyar építészek tervezték és nívó díjat kaptak érte (ennek részlete van a képen) .Nem sokáig működött 1991 ben innen is elmentek.Azóta nagyrészt pusztul ,csak 1-2 épületében van némi tevékenység.Néhány érdekesség:Egyik régi épületben van egy gyerek osztály rengeteg mesés festménnyel (képtárban) Van szabad téri mozi ,illetve színpad.Van egy kis színház terem is .Egy földalatti lőtér!Vajon ez miért volt ?Gyakorolt a beteg katona is ?Az épületek egy részét földalatti védett folyosó rendszer köti össze.Ilyet a volt NDK területén levő kórházukban is volt.Az 5 emeletes épület belseje kettő átriumos udvarra néző szárnyból áll a közepükön szökő kúttal,kicsiben a Duna Pláza jut az ember eszébe róla.Ha valaki meg akarja nézni szerintem nem lehetetlenség engedélyt szerezni most sem.Ezek úgy 4 évvel ezelőtti képek: https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!7510

 

 

hadsz Creative Commons License 2015.01.23 -1 0 17417

Pepe,

 

írtam Neked emailt (él még a megadott címed? ).

 

üdv

 

hadsz

Előzmény: PepeXVI (17416)
PepeXVI Creative Commons License 2015.01.23 0 0 17416

Szia Buba!

Köszönjük szépen az infót. Irigyellek, hogy te jártál bent. Leginkább abban tudnál segíteni, hogy összehozol azzal akinél bejutást lehet intézni.

Egyébként esetleg mesélhetnél, hogy te mit láttál bent, mit tudsz, mi és mikor volt benne amég működött, láttál-e esetleg lefalazott vakjáratokat a szálló felé, stb, amit a városi legendák említenek...

Mi maradt benne az eredeti berendezésből? Szellőzés, épületgépészet működik-e még?

Merre van vészkijárat (ha van)?

Előre is köszönjük

Előzmény: Buba ez az én nick nevem (17414)
nagypolc Creative Commons License 2015.01.23 0 0 17415

Sziasztok!

Nincs sok időm irni sokat a témáról, de én párszór voltam bent az objektumban bejártam többsz töviről hegyire.

Az Építészes térképek 98% pontosak tényleg úgy néz ki az egész belülről.

Régen a MIK zrt kezelte utána átszált a városra,és most pedig az Állami Vagyon Kezelő kezeli,,,próbálják hasznositani...(szerintem nemsok eséllyel)

Ha volna kérdés szivesen segítek ha tudok. Üdv Mindenkinek!

 

Buba ez az én nick nevem Creative Commons License 2015.01.23 0 0 17414

Sziasztok!

Nincs sok időm irni sokat a témáról, de én párszór voltam bent az objektumban bejártam többsz töviről hegyire.

Az Építészes térképek 98% pontosak tényleg úgy néz ki az egész belülről.

Régen a MIK zrt kezelte utána átszált a városra,és most pedig az Állami Vagyon Kezelő kezeli,,,próbálják hasznositani...(szerintem nemsok eséllyel)

Ha volna kérdés szivesen segítek ha tudok. Üdv Mindenkinek!

 

Előzmény: PepeXVI (17410)
hadsz Creative Commons License 2015.01.23 -1 0 17413
Előzmény: hadsz (17412)
hadsz Creative Commons License 2015.01.23 -1 0 17412
Dolmi mackó Creative Commons License 2015.01.22 0 0 17411

Én is imádtam gyerekként ide bejárni, a makett versenyekre több alkalommal neveztem, az alakulótéren minden évben volt "kommandós" bemutató, emlékszem egyszer egy "harci barkas-t" is bevetettek :-), de a magas épületből majd mindig leereszkedtek kötélen.

 

Fájó szívvel láttam, hogy lebontják, sajnos itt minden meg lehet mutyizni :-(

A bontás alatt egy ember meghalt, elég érdekes módon...

Előzmény: charlie21 (17400)
PepeXVI Creative Commons License 2015.01.22 0 0 17410

Én megpróbálnék az építész csajjal kapcsolatba lépni, mert ő biztos volt bent. Legalább azt meg tudja mondani, kié most a hely, aztán mehetünk a gazdához próbálkozni... Mit szóltok?

Előzmény: charlie21 (17404)
hadsz Creative Commons License 2015.01.21 -1 0 17409

Azt mondják, onnan lehet nagyot esni.

Előzmény: schlumberger (17406)
hadsz Creative Commons License 2015.01.21 -1 0 17408

Hát, valaki biztos marha jól járt...  

Előzmény: Volt tüzér (17405)
schlumberger Creative Commons License 2015.01.20 0 0 17407

Nehéz

Előzmény: schlumberger (17406)
schlumberger Creative Commons License 2015.01.20 0 0 17406

Hehéz, ha aljanép van felső helyeken!

Előzmény: Volt tüzér (17405)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.01.20 0 0 17405

Pedig néhányan még próbáltunk is tenni érte!

 

Előzmény: hadsz (17402)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.20 0 0 17404

Igazából nem tudom elképzelni hogy például ide ne lehetne valahogy bejutni .....

Előzmény: hadsz (17401)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.20 0 0 17403

Sajnos ugye tudjuk hogy ez csak a jéghegy csúcsa,csak akik ide írogatnak ,vagy érdekli őket a téma egyáltalán miket tudnak!! A egyszerű nép ,idéző jelben semmit sem tud ezekről , talán jobb is !

Előzmény: hadsz (17402)
hadsz Creative Commons License 2015.01.20 -1 0 17402

Azért az döbbenetes számomra, hogy egy ilyen kaliberű haditechnikai gyűjteményt, ennyi értéket hagytak elkótyavetyélni...

Előzmény: charlie21 (17400)
hadsz Creative Commons License 2015.01.20 -1 0 17401

Azt hiszem, ez volt az első publikálás a neten, amelyből viszonylag pontos képet lehetett kapni az objektum elhelyezkedéséről, kialakításáról. 

Előzmény: PepeXVI (17399)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.20 0 0 17400

 

A már nem létező helyek záró darabja.Van még egy kettő de azok nem túl érdekesek.Ez viszont a szívem csücske volt.Budapest Üllői út ,Bolyai Katonai Akadémia és hadi park .Ez a régi neve amit 1990 ben kapott vissza ,a Kádári időkben Zalka Máté néven futott.Nem akarok belemenni a történetébe,inkább csak a személyes élményeimet osztanám meg.Szerintem akit kicsit is érdekelt a hadi technika (melyik fiút nem ) az vágyakozva nézett be a kerítésen és csodálta a bent álló technikát.Én is.De akkor még nem lehetett csak úgy bemászkálni egy működő katonai objektumba.A 90 es évek elején jött el az én időm mikor makettezni kezdtem és megneszeltem hogy a falakon belül egy makett klub működik.Így abba belépve jutottam be az áhított területre.Bár őszintén megmondva akkor sem nagyon tudtam bejárni mindent mert igencsak figyelték merre kóricálnak az emberkék.Aztán eljött a nagy változás,rendezvények alkalmával ,aztán már hetente egyszer megnyitotta kapuit Hadi park néven,és én néhány havonta végig jártam.Ismerkedtem a bent dolgozókkal ,az önzetlen segítőkkel,akiknek fontos volt az egyre gyarapodó gyűjtemény,aminek nagy része működő képes volt.A kétezres évek második felében már rengeteg jármű és technikai anyag halmozódott fel.Be tudtam járni a tantermeket,a telephelyet,a színház termet ahol igazi kuriózumok voltak (Botond,Nimród) az egész magyar légvédelem(hisz itt volt a tanszék) .A képek több év anyaga egyben ,jól érzékelhető mi volt itt összegyűjtve,és nem egy rozsda temető.Aztán jött 2008 és egy tollvonással megszüntették az intézményt és valami zavaros ingatlan fejlesztés címén nagyon rövid idő alatt a földig rombolták ,ami legfelháborítóbb hogy a mai napig ott a sitten kívül semmi nincs. Ha jól tudom most is folyik valami nyomozás.Néhány érdekesség ,tény: Az elszállított járművek,technika nagy része a budai Petőfi laktanyába került ,aztán innen a légvédelmi rész a Zsámbéki légvédelmi múzeum anyaga lett,sajnos lehet hogy ott se sokáig.A nagyobbik rész a Honvédség ócsai telephelyén rohad ,már évek óta akarnak belőle kiállítást.A Nimród meg egy két egyedi darab a várban van.Itt a Bolyain esett meg az esett hogy a Zsámbékra átszállítandó addig egy tanteremben szakszerűen bekötött beépített működő Nyeva irányító rendszerét V úr ...flexel levágta a bekötésekről.Innen vitték a filmesek mindig a működő tankokat egyebeket filmekhez például a Szabadság Szerelem című 56 témájú filmhez.De itt volt az a T34 is amit 2006 ban a Deák téren elindítottak.Több száz képem van itt: https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!3899&sc=photos  Mindenki talál magának kedveset.Legközelebb új téma kör indul.

PepeXVI Creative Commons License 2015.01.19 0 0 17399
Előzmény: charlie21 (17397)
PepeXVI Creative Commons License 2015.01.19 0 0 17398

Csatlakozom!

Én is nagyon szeretném belülről látni, de az építészfórumon megjelent nemrég egy lánynak a dolgozata, amiben haszosítaná az épületet, és abban elég jól látszik, mi van odabenn.

Vicces, de én magam egyszer egy éjszakát megszálltam ott, csak akkor még nem látogattam ezt a fórumot és fogalmam sem volt róla, hogy hol vagyok. Pedig amilyen pangás volt ott (mi aldtunk egyedül a szállóban), szerintem a személyzet is simán megmutatta volna a belsejét. Sajnos erről végérvényesen lecsúsztam...

Megpróbálom előtúrni az építészes linket.

Előzmény: charlie21 (17397)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.19 0 0 17397

Azért azt a Lilafüredi sziklát csak meg kéne egyszer nézni!!

Előzmény: lovasutas (17396)
lovasutas Creative Commons License 2015.01.19 0 0 17396

 

 

cikk:

Miskolc maga a városi legenda

Magyarország barokk, neoklasszicista vagy szecessziós műemlékeiről mindent tudunk, de a 20. századi közelmúlt alig feltárt. Miskolcon egymást érik a Horthy- és Rákosi-korszakból származó bunkerek, géppuskafészkek, bezárt gyárak, bányák, katonai épületek. Az Észak-Keleti Átjáró Egyesület segít megismerni őket. Tovább »

forrás: Index.hu

charlie21 Creative Commons License 2015.01.19 0 0 17395

hát ahogy mondani szokták " nem volt őszinte a mosolyom" ,azt hittem megpusztulok,de gondolom te láttál már cifrábbat is .Viszont a Német kórház az pazar volt ,meg jó drága is de ez egy másik topik lenne ,nem akarok sokat itt erről :-)

Előzmény: AmbulanceZoli (17392)
D-peti Creative Commons License 2015.01.19 -1 0 17394

Igen azaz, Berlin alatt. Egy hatalmas nagy szovjet katonaváros volt ott. Szívesen visszamennék megnézni a felszíni építményeket is :-)

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=132049440&t=9119026

Előzmény: AmbulanceZoli (17391)
hadsz Creative Commons License 2015.01.18 -1 0 17393

Hááát, meg kell hagyni, nem festett túl jól...

Előzmény: AmbulanceZoli (17392)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.18 0 0 17392

Aaaaz igen! :( ....most már mosolyogsz, de akkor gondolom nem volt kellemetes!! ;)

Előzmény: charlie21 (17389)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.18 0 0 17391

Jó ezt hallani! Sokszor járunk arrafelé, és bizony sokszor van olyankor szabadidőm! Remélem egyről beszélünk, ez a Berlintől Drezda felé az A13as autópálya mentén lévő Wünsdorf?

 

Előzmény: D-peti (17388)
hadsz Creative Commons License 2015.01.18 -1 0 17390

Ahogy D-Peti is mondja, a látnivaló rengeteg: laktanya, harcálláspontok, gyűjtemények, múzeumok, stb. Ha van rá lehetőséged és időd, ne hagyd ki!

Előzmény: AmbulanceZoli (17387)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.18 0 0 17389

2 éve onnan vitt be a mentő a helyi kórházba a Lenin szobor tövéből ,vesekővel,hogy örültem volna egy magyar mentősnek :-) 

Előzmény: AmbulanceZoli (17387)
D-peti Creative Commons License 2015.01.18 -1 0 17388

Hadsz kolléga lassan törzsvendég lesz ott :-)

 

Októberben volt szerencsém vele tartani Wünsdorfba, és meglepetten konstatáltam, hogy bizony ott több napra elegendő látnivaló van!

Előzmény: AmbulanceZoli (17387)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.18 0 0 17387

Wünsdorf-ról hallottál már? És ha igen és esetleg jártál is ott, akkor van még látnivaló?

AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.18 0 0 17386

A Machern-i bunkerral egy a bajom, rettenetes fura és rossz a nyitvatartási idő! Minden hónap utolsó szombaton 13-16 óra között! Hát nekem ehhez akkora mázli kell, hogy pont így jöjjön ki a dolog....de sebaj, ami késik nem múlik!!! ;)

Előzmény: hadsz (17385)
hadsz Creative Commons License 2015.01.18 -1 0 17385

Ok, értem. :)

 

Az a Machern-i Stasi bunker biztos nagyon jó lehet. Még nem voltam ott, de már tervezgetem, hogy egyszer ellátogatok oda is. Ha majd mész, tegyél fel utána fotókat ide, kíváncsi leszek a véleményedre. :)

Előzmény: AmbulanceZoli (17384)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.17 0 0 17384

Az igazság az, hogy ez nem egy kör volt! Berchtesgaden és környékén a családdal voltam ősszel több napot, a múlt héten pedig repülővel+beteggel Hamburgban voltam, aztán ottalvászat után a kollégákkal jöttem haza mentővel és mivel időnk volt mint a tenger ezért én addig szekáltam őket, míg Berlin Hohenschönhausent útba ejtettük! ;)

Kérdésedre válaszolva igen mentőzöm, csak Ausztriában és Európa szerte járunk betegekkel, földön, vízen , levegőben! A kollégáim már elfogadták a laktanyásdis hóbortomat! Következő terveim Terezin és Machern STASI bunker! A sorrend mindegy... :D

Előzmény: hadsz (17381)
hadsz Creative Commons License 2015.01.17 -1 0 17383

Mennyit vezettem ilyen Barkast még a '90-es években... Na jó, nem ilyen felépítménnyel, az igaz. :)

Előzmény: AmbulanceZoli (17380)
hadsz Creative Commons License 2015.01.17 -1 0 17382

Tervezzük is, de a terület - Te is tudod - hatalmas. :)

Előzmény: zajza (17377)
hadsz Creative Commons License 2015.01.17 -1 0 17381

Köszi a fotókat! 

Érdekesebbnél érdekesebb, és ismerős helyszínek. :)  Jó kör lehetett, Berchtesgaden -  Hamburg - Berlin... :-)

 

Amúgy mentőzöl még?

Előzmény: AmbulanceZoli (17380)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.16 0 0 17380

....és akkor mára ennyi! STASI börtön Berlin Hohenschönhausen!

AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.16 0 0 17379

Ezt az ősz folyamán egy családi kirándulás keretében! Berchtesgaden.

AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.16 0 0 17378

Ezt is sikerült két feladat között meglátogatni! U 434 szovjet tengeralattjáró Hamburg-St.Pauli.

zajza Creative Commons License 2015.01.16 0 0 17377

Tuti....át kéne fésülni alaposabban. :)

Előzmény: charlie21 (17376)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.16 0 0 17376

Tényleg az egyik legjobb hely !! Biztos rejt még egyet mást :-)

Előzmény: zajza (17375)
zajza Creative Commons License 2015.01.16 0 0 17375

Én is imádom a lőteret! :P Dec. elején a közelükben volt dolgom és oda tudtam settenkedni a vasszörnyekhez :)

zajza Creative Commons License 2015.01.16 0 0 17374

Köszi! Legalább ez is kiderült...;)

Előzmény: hadsz (17373)
hadsz Creative Commons License 2015.01.15 -1 0 17373

A dátum helyesen: 1977 november 29. és december 2. között

Előzmény: hadsz (17371)
hadsz Creative Commons License 2015.01.15 -1 0 17372

Ez egy nagyon békés, és jól elrejtett kis "oázis" volt. Azóta, a rekultiválásnak köszönhetően, már az épületek is eltűntek...  Szerencsémre még én is láthattam az előtt.

Noha tősgyökeres veszprémiként sokszor kimentem/kimegyek gyalog, kocsival, és legtöbbször bicajjal a lőtérre, hozzád képest, és a sztorijaidat ismerve, szinte alig töltöttem ott el időt. :-)

 

 

 

És az a panoráma onnan... :

 

 

 

Előzmény: charlie21 (17370)
hadsz Creative Commons License 2015.01.15 -1 0 17371

Az életemet nem tenném rá...

 

A filmen nincs ott Batickij a katonai vezetők között. Márpedig egy ilyen rendfokozatú és beosztású "VIP" személy ott ült volna az első sorban Kulikov közelében. Ellenben Kulikov mellett kettővel - ha jól látom - Usztyinov marsall (szemüveges, 2:40-nél), akkori Honvédelmi Miniszter ül (mellette Czinege Lajost vélem felfedezni). Ha minden igaz, Batickij nem volt itt '79-ben a hadgyakorlaton, de utánanézek (nem a neten).

 

Ami biztos, hogy 1977 november 20. és december 2. között nálunk tartották a VSz honvédelmi minisztereinek ülését. Ezen - többek között - jelen volt Batickij, Kulikov, és Jaruzelski is. Szintén '77-ben, márciusban megtartották a "Szövetség-77" nevű EFE hadgyakorlatot.  

Előzmény: zajza (17365)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.15 0 0 17370

 

És akkor még egy objektum a lőtér területéről.Hajmáskér felett és a Mórocz tető közötti Szovjet lőtér és laktanya.Az sokan tudják hogy a várpalotai lőtér közép Europa legnagyobb lőtere.A kisebb helyi lőterek és gyakorló terek mellett a két nagy fő lő irány a terület két végében elhelyezkedő egymással kvázi szembe levő Gyulafirátót térségében levő "0" ponti központ lőtér,és a túl oldalon Bakonykúti mellet levő kisebbik "csörlőház" néven futó terület egymástól több 10 kilométerre. Mindkét területet északról a Mórocz tető és más kisebb hegyek határolják.A szóban forgó ,tudomásom szerint csak Szovjetek által használt lőtér ezeknek pont merőlegesen eső a hegyek felé mutató lő iránnyal rendelkezik.Egy természetes V lakú ,3 oldalról fákkal szegélyezett kis völgy tisztásán lett megépítve.A helyen állandó kihelyezett néhány 10 fős alakulat lehetett.A V betű hátsó részén egyszintes legénységi épület gépészettel,a szárainál néhány garázs és nyitott kocsi szín.A terület hátsó részénél még egy jó nagy tó szerű gödör is volt ,talán tűzoltó víz tárolására.Az elülső résznél a szembe levő területet figyelő 3 szintes irányító torony .Innen a V betű két sarkánál egy-egy nagyobb földbe süllyesztet védet csörlő bunker .Jól megfigyelhető ezekben a drótköteles cél vontató berendezések helyei ,egy egy ilyen bunkerben 8-10 kimenő ablak van a lő irányba.Szemben ezekkel lejtősen emelkedik a terep a hegyek lábáig.És most is látsszanak az erdő sávok ahol a célokat vontatták.Egyébként a lő területen még vannak egész nagy védett bunkerek.Talán a kihelyezett technikai személyzetnek . A területet nemrég szintén elbontották ,már csak képeken létezik .Néhány érdekesség : Onnan is tudható hogy állandó személyzet volt hogy a bejáratnál tekintélyes emlékmű volt látható,romjait én is láttam.1996 körül mikor először ott jártam 2 magyar kiskatona őrizte,az akkor még teljesen egyben levő torony épületben laktak.Nagyon szívélyesen végigvezettek a helyen kivéve egy mellék épületet amit a honvédség lezárt és nagy halálfejes plakátokkal körbe kerített.Sose derült ki mi volt abban az épületben .Nekik azt mondták sugárzó anyag.Én ezt mondjuk fenntartással kezelem.Utána már számtalanszor voltam ott,aludtam is ott ,semmit nem találtunk.A képekhez annyit hogy a képtárba több helyen is szerepel ,mindig más időben.Érdemes megnézi a 81-116 ig levőket ,illetve a 289-296 ig levőket ,jól látszik a pusztulás ,itt az egész lőtérről rengeteg képet találtok. :https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!970

AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.15 0 0 17369

E-mail ment! KÖSZÖNÖM!

Előzmény: D-peti (17363)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.01.14 0 0 17368

Dia filmről.

 

Előzmény: charlie21 (17362)
Ridley4Lev Creative Commons License 2015.01.14 0 0 17367

A zöldes fotók a képen látható parkolóban készültek:

 

Előzmény: zajza (17365)
Ridley4Lev Creative Commons License 2015.01.14 0 0 17366

A képeken valóban a "0" pont van. 

 

A zöldes képek közül az elsőn az őrség épülete látszik. A második, lényegében az első "folytatása". Ez a kettő a parkolóban készült. A domb mögött már a lőtér van, a kamerának jobbra van Hajmáskér. A másik kettő meg fent készült a dombon. 

Előzmény: zajza (17364)
zajza Creative Commons License 2015.01.14 0 0 17365

Nem lehet hogy a '79-es hadgyakorlat miatt voltak itt?
Ha jól látom a videón is ők vannak:
http://youtu.be/GLa7lhgh6G4?t=2m14s

Előzmény: hadsz (17343)
zajza Creative Commons License 2015.01.14 0 0 17364

Kettesével vannak, szal nem! Egybe volt a két zöld árnyalatos meg a másik kettő is. De vannak olyanok is valahol, csak elkevertem őket...
Jó lenne evvel megnézni! :)
Itt a többi:
http://abandonedhungary.tumblr.com/post/108090722421/filmnegatives

Előzmény: charlie21 (17346)
D-peti Creative Commons License 2015.01.14 -1 0 17363

Meg tudod adni a nevét (akár privátban)? Cirill betűsen is jó lenne, úgy könnyebb lenne rákeresni.

Előzmény: AmbulanceZoli (17361)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.14 0 0 17362

A dia filmről beszélünk? Vagy  a Peti által említett 8 mm filmről?

Előzmény: Volt tüzér (17358)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.14 0 0 17361

Hallo Mindenki!

Tudom, hogy már sokszor volt itt ama fórum téma, ahol a nálunk állomásozó szovjetekkel fel lehet venni a kapcsolatot!

Kettő nagy hibám van, cirillül nem tudok és nem tudom a fórum címét!

Valaki tud segíteni? Családom Fertődön szolgált tiszt ismerősét keresném!

Köszönöm!!

hadsz Creative Commons License 2015.01.14 -1 0 17360

Úgy bizony! :-)

Előzmény: schlumberger (17353)
hadsz Creative Commons License 2015.01.14 -1 0 17359

No, úgy néz ki megvan a Kulikov mellett álló személy. Ő nem más, mint Batickij marsall (Pavel Fedorovics Batickij), abban az időben a SZU Honi Légvédelemi Haderőnem parancsnoka, a VSZ egyesített fegyveres erőinek légvédelmi parancsnoka, a Honvédelmi Miniszter helyettese. A fotó, ha minden igaz 1977-ben készült. Batickij 1965-ben megkapta a SZU Hőse kitüntetést, '68-tól marsall.

Előzmény: hadsz (17343)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17358

Van film digitalizáló masinám hé!

 

Előzmény: charlie21 (17345)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17357

A kép hozzán közelebb eső részén volt a dia tár. Abba kellett belerakni (fejjel lefelé) a diákat. Hogy milyen diát használtál hozzá, az neki mindegy volt, egyetlen dologra volt érzékeny, csak a Leica szabványt szerette (24 X 36 mm)
Nem volt wifi eszköz, mert egy madzagos távirányítóval lehetett babrálni.

 

Előzmény: charlie21 (17346)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17356

Szívemből szólsz!

Előzmény: schlumberger (17353)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17355

nekem nincs de lehet egy barátomnak van,megkérdezem ,lehetne egy mozi -dia este :-)

Előzmény: D-peti (17352)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17354

be fér az befér ,meg egy rekesz sör is :-)

Előzmény: hadsz (17349)
schlumberger Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17353

Összetartáson milyen hangulatos lenne vetítgetni 

 

És azt szakadó esőben is lehetne, amikor a lőtéren sár van :-)))))))

Előzmény: charlie21 (17345)
D-peti Creative Commons License 2015.01.13 -1 0 17352

8 mm-es filmvetítőd nincs véletlenül? Tavaly nyáron garázs rámolás közben előkerült nagyapám 8 milis filmje amit Budapesten készített rögtön az ostrom után. Kicsit belenéztem nagyítóval az elejébe, pár romos épület után egyből egy kilőtt T-34/85-ös volt látható...

Előzmény: charlie21 (17346)
hadsz Creative Commons License 2015.01.13 -1 0 17351

:-) 

Előzmény: D-peti (17350)
D-peti Creative Commons License 2015.01.13 -1 0 17350

Jó ez a helyesbítés mert épp kérdezni akartam, hogy rendszerellenség lett és elvették tőle? :-)

Előzmény: hadsz (17347)
hadsz Creative Commons License 2015.01.13 -1 0 17349

Befér ez egyáltalán a csomagtartóba? :) 

Előzmény: charlie21 (17346)
hadsz Creative Commons License 2015.01.13 -1 0 17348

Lenne hangulata, az biztos! :-)

Előzmény: charlie21 (17345)
hadsz Creative Commons License 2015.01.13 -1 0 17347

Na, basszus, most látom, mennyire nem figyeltem. Még egy javítás: "...Kulikovon még nem látom a Szovjetunió Hőse..."

Előzmény: hadsz (17343)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17346

Gyula ! Ez a dia olyan keretes egyesével berakós ? Mert van egy ilyenem :-) eredeti fa hord ládában néphadsereg mozgó propaganda csomagja.Dia vetítő BRG magnó ,mikrofon,hangfal ,szerintem neked tetszene :-) Egyszer beüzemeltem működik .

Előzmény: zajza (17341)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17345

van egy rakás dia  filmem ,régi olyan tekerős mint a mesék voltak,MN mindenféle fegyvereinek eszközeinek az oktatói dia filmjei,már régóta tervezem hogy szerzek egy igazi régi vetítőt. Összetartáson milyen hangulatos lenne vetítgetni  ,közbe egy kis ital :-) 

Előzmény: hadsz (17344)
hadsz Creative Commons License 2015.01.13 -1 0 17344

"az igencsak leszűkíti a szóba jöhetők névsorát..."

 

Javítom magam, mert azt azért elég sokan megkapták. Az szűkítené le igazán, ha a váll-lapja alapján kiderülne, hogy marsall. Sajnos nem látni jól.

 

Előzmény: hadsz (17343)
hadsz Creative Commons License 2015.01.13 -1 0 17343

Szinte biztos, hogy a 0 pont lesz a helyszín. Kulikovon még látom a Szovjetunió Hőse kitüntetést, tehát '81 júliusa előtt készült a fotó. Ha a mellette álló tábornokon a SZU Hőse kitüntetés van, az igencsak leszűkíti a szóba jöhetők névsorát...

 

 

 

Volt tüzér Creative Commons License 2015.01.13 0 0 17342

Repülés-biztosító híradó ezrednek mondták magukat. Mikor Pilisszentkereszten szolgáltunk, ők voltak a "testvér alakulatunk".

Előzmény: vandork (17332)
zajza Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17341

Nem titkolózom, nekem is csak tippem van! :) A tükrözésért bocsi. :(
Szerintem is a 0 ponti lőtér lehet, a tippem pedig: '79??
hadsz: Ott találtam! Nyilván ez is egy támpont lehet, hogy nem valószínű a Kecskemét!
vandork: Akkor lehet van valami köze hozzá..
Van még több fotó is, ha meglesznek felrakom azokat is! :)

charlie21 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17340

Hasonlít a "0" pontra ez igaz 

Előzmény: D-peti (17339)
D-peti Creative Commons License 2015.01.12 -1 0 17339

Nem lehet hogy valami nagy gyakorlaton készült Hajmáskéren lőtéren? Az mintha lőtéri épület lenne, meg a nagy fejesek általában ott találkoztak.

Előzmény: hadsz (17338)
hadsz Creative Commons License 2015.01.12 -1 0 17338

"Hol készült és kik vannak rajta és mikor? :) Én csak az elsőt tudom..."

 

"Egy talált dia a szentkirályszabadjai laktanyából."

 

Ebből feltételeztem, hogy azt gondolja... :)

Előzmény: Elektrolakatos1 (17337)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17337

már, hogy lenne benne biztos? éppen ezért kérdezi ki tudja hol készült, és mikor! 8-)

Előzmény: hadsz (17336)
hadsz Creative Commons License 2015.01.12 -1 0 17336

Biztos vagy Te abban, hogy ez a fotó Szentkirályszabadján készült?

Előzmény: zajza (17323)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17335

 

Ezeket ugyan már nem rég felraktam ide ,de mivel most ez a téma gondoltam ismétlés a tudás anyja :-) 1998 as képek

charlie21 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17334

 

Maradunk a központi lőtéren Várpalota térségében.A Mórocz tető lábánál vagy 100 évig álló "Olasz erőd" néven futó hatalmas vasbeton bunker .A képen levő barátom jól érzékelteti a méreteket. lassan 20 éve járom a területet ,és szinte mindig találtam egy új helyet ,ezt a beton monstrumot nem volt nehéz észre venni.Még a monarchia idejében épült fel Hajmáskéren a katonai iskola,és tüzér akadémia.Az akkori Olasz határ védelmi alpesi erődök elleni harc gyakorlására épült fel ez az objektum,nem makett hanem sok ezer tonna beton és vas.Gyakorlatilag a felépítése után rögtön pusztítani kezdték,gyakorlatilag próbálták rajta a különböző gránátok pusztítását.Egy kutató szerint a Szent István csatahajó még be nem épített ágyúit is tesztelték itt. Aztán a 30 as években kijavítgatták és további kiképzési célokat szolgált.Innen igazából nem tudom hogy került abban a romos állapotába ahogy már én láttam .A területet a szovjet és a magyar hadsereg használta tovább .Ami biztos hogy hatalmas belső robbanás végezhetett vele mert a több 100 tonnás beton kupolák vagy 100 méterre hevertek darabokban a terület környékén. Egyes vélemények szerint a területről össze szedett fel nem robbant lövedékeket hordták ide ,és semmisítették meg ily módon . Az biztos hogy amikor először ott jártam a még részeben bejárható belső termek egyikében sok 100 harckocsi aknát láttam !!Szovjet felírat rengeteg volt! Beszéltek még sok belső helységről is ,aki nem parázott az ilyen barlangász szerű mászásoktól voltak is bent.Én nem ez a típus vagyok.A szomszédos dombtetőn van még két hatalmas méternél vastagabb vasbeton fal,azokon embernyi hatalmas belövés nyomai.A területet az előző írásomban említett EU környezet védelmi pályázat keretében rekultiválták.A kisebb beton részeket valahogy összetörték,de magával az atlanti falra emlékeztető központi résszel nem boldogultak. Egyszerűen betemették,murvával borították,most olyan mint a környező mészkő dombok. Értem én hogy a területen levő számtalan kisebb lyukat ,fedezéket ,akármit rekultiváltak ,sok egyforma és ma már értelemtelen ilyen van, volt a területen .De szerintem ez hadtörténelmileg egyedül álló volt. Védettségre érdemes.Sokat üldögéltem a tetején naplementében.A képtáramban egy az egész területet összefoglaló képtár része a sok évnyi "olasz erőd " képek,de az egész terület nagyon érdekes,de már nagy része a terület rendezése óta csak történelem! Sok sok kisebb bunker és különböző specifikus lőtéri objektum látható ott még .Majd még felteszek egy viszonylag nagyobb már nem létező Szovjet bázist ami a lőtér belsejében helyezkedett el de ma már nem létezik. Az erődről Zajzának van még jó kis anyaga,ajánlom! A további képek pedig itt KGYLP néven : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!970

Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17333

Karesz, ki más hozná a megfejtést, ha nem te! :-)

Előzmény: vandork (17331)
vandork Creative Commons License 2015.01.12 -1 0 17332

Piliscsabán a Légierő önálló híradó és AV ezrede volt, nekik is voltak átjátszó állomásaik, párról tudok, de NUP-ról nem volt szó (egyelőre).

Előzmény: charlie21 (17285)
vandork Creative Commons License 2015.01.12 -1 0 17331

Középen Kulikov marsall és Jaruzelski tábornok... 

Van egy fotósorozat a Légierő társbérletben I. kötetében, ahol pont Szentkirályon száll ki Kulikov a Mi-8PSz-ből. a mellette lévő szovjet tábornok is ismerős, majd előásom.

Előzmény: zajza (17323)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17330

Nagyon köszönöm a kimerítő választ!! A torony a fa toronnyal megtoldva nagyon komoly. Nem is gondoltam volna hogy ilyen pazar volt. Kár érte,talán egyszer  valakik újra építik. Az éttermet én is csak ajánlani tudom ,nagyon jót kajáltunk ott.

Előzmény: Elektrolakatos1 (17319)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17329

Aki keres talál :-)

Előzmény: zajza (17323)
hadsz Creative Commons License 2015.01.12 -1 0 17328

A képet mindenesetre tükrözni kell. Azok a kitüntetések a bal oldalon vannak.

Előzmény: zajza (17323)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17327

'86-ban már Kárpáti Ferenc volt a miniszter, egyszer járt is fent nálunk a Ságváriban...

 

Előzmény: schlumbergerrrr (17322)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17326

de Gyula titkolózik! 8-)

Előzmény: schlumbergerrrr (17325)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17325

Ne titkold tovább!  :-)

Előzmény: zajza (17324)
zajza Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17324

Most hogy így nézem az évszám is megvan! ;)

Előzmény: zajza (17323)
zajza Creative Commons License 2015.01.12 0 0 17323

Hol készült és kik vannak rajta és mikor? :) Én csak az elsőt tudom...
Egy talált dia a szentkirályszabadjai laktanyából. Ezzel már segítettem. Lesz több is.

schlumbergerrrr Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17322

NA szép... ennyi esze volt cinegének.

Előzmény: Elektrolakatos1 (17321)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17321

Ez a legszebb az egészben...soha, semmi közöm nem volt a rádió amatörséghez. Karosszérialakatosként többször kérvényeztem a Ságvári laktanya pk-tól, hogy tegyenek a telephelyre. Mindig elutasítottak, majd morzéról átraktaktak német nyelvű fóniásnak, ebből kellett mérő/nyelv vizsgáznom.

Előzmény: schlumbergerrrr (17320)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17320

Ha te RÁF-os voltál, alighanem MHSZ rádióamatőrként vonultál be. Vy 73!

Előzmény: Elektrolakatos1 (17319)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17319

nos ennyi, vannak még képek, de a lényeget ezek a felrakottak megmutatják...

Előzmény: Elektrolakatos1 (17318)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17318

Azért pár lépcsőnyit csak felmentem ;-)

 

Itt az ajtó amin keresztül először tátott szájjal léptem be a szentélybe...

 

 

ott fent volt a forgófej, ami igen komoly vijjogással indult be mikor bekapcsoltam méréshez..

 

Előzmény: Elektrolakatos1 (17317)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17317

A romos állapot miatt megkértek, hogy oké ha benézek, de ne menjek fel...próbáltam betartani 8-)

 

Valóban az enyészet vette át az uralmat...

 

 

Előzmény: Elektrolakatos1 (17316)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17316

26 év után ismét bent...

 

 

 

szemben a tetőre/mérőhelyhez vezető lépcső, jobbra az iroda ajtaja. Az "Iroda". Nagy ritkán, ha valamelyik parancsnok a kettő közül feljött gépellenőrzésre, vagy bármi egyéb okkból nap közben, akkor ott töltötte az időt. Azon kívül, ha nagy vihar volt, akkor a toronyban le kellett áramtalanítani mindent, leadni Budakeszire a "Vihar miatt kikapcsolok" jelzést, és nekünk is ott lent kellett tartózkodni, biztonsági szempontok miatt.

 

 

 

 

 

2012-ben így nézett ki...

 

 

Valójában egy íróasztalon, és egy széken kívül semmi nem volt benne anno. 

Előzmény: Elektrolakatos1 (17315)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17315

És elérkeztünk a lényeghez..."A Torony". 

 

Valamikor a múlt század elején épült kilátónak, nevét Muck Endre soproni főerdészről kapta. Hogy mikortól mérőhely, ezt nem tudom.

 

 

A főépületen lévő "kilátó" helyére építették a mérőhely épületét.

 

 

 

 

Itt látni lehet az ajtót, amin keresztül bejutottunk a műszerekhez. A kis fa, ami kinőtt a tetőn kissé kitakarja, de észre lehet venni..

 

 

 

Itt csöngettünk minden egyes váltáskor, hogy lejöhet az épp szolgálatban lévő, és felmehet az új...

 

 

 

 

 

Előzmény: Elektrolakatos1 (17314)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17314

A BM Üdülő napjainkban...ez akkor is így nézett ki. Manapság Moha-Muck Erdei Panzió a neve. Magánkézben van. Egész elfogadhatóak az áraik, és aki szereti a természetet, annak tudom ajánlani mint hétvégi pihenést. Aki járt már ilyen helyen erdőben, az tapasztalhatta amit charlie21 is szerintem, hogy itt, távol a fényszennyeződéstől a sötét, az sötét. Felhős éjszaka, ha lekapcsolod a lámpát séta közben, mintha egy fekete falnak mentél volna!

 

 

Előzmény: Elektrolakatos1 (17313)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17313

A történethez hozzá tartozik, hogy pesti gyerekként a Mátrán, és a Balatonon kívül nemigen jártam sehol. Kissé meglepő volt, hogy a Lövérektől felfelé 3-4 EÁP-on kellett megállnunk. Az utolsó már a T-100-on lévő kapu. Ennek nyomvonala máig végigkövethető a műholdképeken.

 

Akkor most pár kép, milyen volt egy RÁF (rádió felderítő) távírász, azon belül is RIM (rádió iránymérő) katonakönyve, akit vezényeltek mérőhelyre.

 

 

 

Vezénylések...

 

 

 

 

Fegyverek...

 

 

Előzmény: Elektrolakatos1 (17312)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17312

Mint ígértem, néhány kép.

 

Mostanában így néz ki, 1986-ban, az "L" alakú HÖR épület mellett még volt egy kis, családi ház jellegű épület, az volt a körletünk...

 

 

 

2000-es műholdképen még látszik....

 

 

 

Előzmény: Elektrolakatos1 (17304)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17311

Én most csak figyelek :-) rengeteg új információ kezd feltűnni .Ha már BM meg HÖR ,akkor Csévharasztról valami konkrét? Már régóta kihalt ,nemrég majdnem bejutottam,olvastam könyvben hogy nagyjából mit is csináltak ott, van köze az eddig felmerült témához?

Előzmény: Elektrolakatos1 (17308)
hadsz Creative Commons License 2015.01.11 -1 0 17310

Ha valaki hozna egy szivattyút, akkor nem rajtam fog múlni. :)

Én is meglepődnék, ha a szeméten kívül találnánk valami értékelhetőt, bár ki tudja...

"Én amúgy villamosmérnök vagyok, űzöm is  a szakmát szakmából is meg hobbiból is, de ezzel a szakterülettel (katonai hír/távközés) még sosem volt dolgom."

Ettől függetlenül a technológia alapjait nálam biztos jobban ismered. 

Előzmény: Kaszi28 (17303)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17309

Szuper!

Előzmény: AmbulanceZoli (17307)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17308

Mikor visszavezényeltek Keszire, kiderült létszám fölöttiként nem tudnak mit kezdeni velem, így tovább küldtek a Mátészalka, és Ópályi közt máig üzemelő mérőhelyre. '87-ben onnan szereltem le. Ott a Földközi tenger térsége volt a cél.

Előzmény: charlie21 (17305)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17307

B.F. az informátorom, ott szolgált hivatásosként! Beszerzek infókat, amit lehet!

Előzmény: Elektrolakatos1 (17295)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17306

Mondom én hogy te vagy a szakértő :-) Igen bocsánat ! Nem a BARS hoz ment ,most már beugrott,hülyeséget írtam . Örülök hogy fel élénkült a topik :-) 

Előzmény: hadsz (17300)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17305

Előre is köszönöm!! Én sajnos csak kívülről láttam . ezek a legérdekesebb dolgok ha valaki olyan reagál aki ott volt :-)

Előzmény: Elektrolakatos1 (17304)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17304

Délután, este felé hozok képeket. 2012-ben, asszonnyal a szállóban voltunk egy hétvégét, akkor kértem meg a tulajt, had nézzek be a toronyba '86 után ismét. :-)

Előzmény: charlie21 (17297)
Kaszi28 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17303

Köszi az infókat Hadsz!

 

Nem lenne értelme egy NUP mentő akciót csinálni a Várpalota mellettivel?

Kiszivattyúzni azt a pár köbméter vizet és lenézni?

Persze könnyen lehet, hogy nincs benne semmi,  de hátha kiderül valami.

Az ha jól emlékszem olyan területen van, ahol nem tiltja tábla a bejárást.

Én amúgy villamosmérnök vagyok, űzöm is  a szakmát szakmából is meg hobbiból is, de ezzel a szakterülettel (katonai hír/távközés) még sosem volt dolgom.

De érdekel a téma.

 

Üdv!

 

Kaszi

 

Előzmény: hadsz (17301)
hadsz Creative Commons License 2015.01.11 -1 0 17302

Még valami, a NUP fordítása így pontosabb : "felügyelet nélküli erősítő állomás".

Előzmény: hadsz (17282)
hadsz Creative Commons License 2015.01.11 -1 0 17301

...és akkor még a "mobil" NUP-ról nem is beszéltem... :) Az egy bőrönd nagyságú, dupla falú, 10-15 kg-os szerkezet volt, telepítéssel, csatlakoztatva a fix állomásokhoz, terepen használták.

hadsz Creative Commons License 2015.01.11 -1 0 17300

Szia Kaszi!

 

Analóg a jelátvitel, az erősítő állomások távolsága pedig attól függött, hogy hol, melyik rendszert használták. 

K-24

K-60

K-1920

K-24P

K-60P

K-1920P

KAMA

K-300

K-120

 

A "P" jelzésű annyit tesz, mint: полупроводниковая (félvezető)

A távolságok 6-10-19km, 12-252kHz frekvenciasávon, 24, 60, stb csatorna.

A legelterjedtebb a K-60P volt, ezt a'60-as évek elején fejlesztették, '64-től pedig alkalmazták.

 

A Nagyteveli vezetési pont a '70-es évek elején épült (egy '73 januári CIA jelentés szerint az építkezés már a végző fázisban van), a földkábel nem a BARS-hoz (hiszen az csak '83-85 között épült), hanem a Szpeskához vezetett.

A NUP a kettő között (ha egyenes vonalat húzunk, szinte pontosan féltávnál (~10-11km) van. Ebben még Sweethome-al voltunk lenn, de a szemetet leszámítva szinte tök üres.

 

Egy rádióamatőr, villamosmérnök, illetve olyan, aki nálam sokkal jobban ért az elektronikához, biztos tudna segíteni kibogozni néhány szálat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Kaszi28 (17291)
Kaszi28 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17299

Üdv!

 

Akkor stimmel.

 

Sajnos amikor én láttam, akkor is víz állt benne.

:-(

 

Üdv!

 

Kaszi

Előzmény: charlie21 (17298)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17298

A technikai dolgokat meghagyom HADSZ kollegának ,ezekre ő tud válaszolni. Igen a tó közelében van egy nagy TSZ majorság közelében,de 3/4 ig víz volt benne így lemenni nem lehetett. 

Előzmény: Kaszi28 (17291)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17297

Köszönöm!!! Nagyon érdekes ,a kilátó most le van zárva ,életveszélyes,jót ettünk a mellette levő étterembe,ami ha jól tudom BM üdülő volt !? A hely most is olyan mintha kicsit megállt volna az idő,bent ültem és úgy éreztem mindjárt belép vadász ruhában a "NagyElvtárs" :-)

Előzmény: Elektrolakatos1 (17296)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17296

Még annyit, az adó pontos bemérése "háromszögeléssel" történt. Adott frekire többen mértünk rá, és a fokok alapján jelölték be a helyet. Muck-Móvár-Kőszeg/Keresztkút-Rábafüzes voltunk egy egység.

Előzmény: Elektrolakatos1 (17292)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17295

Zoli, ha megtudsz még részleteket, tedd fel ide is. Szép emlékek.

Előzmény: AmbulanceZoli (17275)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17294

Na itt már igen! A torony mellett volt odafent a mérőhely épülete. A torony tetején az antenna.

 

Előzmény: charlie21 (17290)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17293

Karesz,az nem a valós antenna! 8-)

 

Előzmény: charlie21 (17289)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.01.11 0 0 17292

Nem sok minden volt ott...a kilátón látható lapos tetőn egy fából készült bódé, benne 3 URH vevő, néhány erősítő, és egy Resolveres mérő egység. A toronyban legfelül volt a forgófej, máig látható a helye belülről. Emellett volt egy R 104, evvel kellett minden éjjel biztonsági bejelentkezést végezni Budakeszire a Ságváryban lévő HDM központba. Amúgy a feladat az osztrák határmenti katonai adók irányszög szerinti bemérése, központnak a mért fok lejelentése. Ez történhetett vezényelt frekivel, vagy saját találattal. Ez utóbbi 2 nap jutiszabival járt. 5 fő sorállomány voltunk, 2 főtörzs parancsnokkal, akik 8-16-ig voltak velünk, ez volt a munkaidejük. Mi 3 műszakban mértünk a toronyban. Elhelyezésünk a Mucki őrsnél lévő egyik kis családi házban volt. A HÖR-ökkel a kapcsolatot nem nagyon tarthattuk, azon túl, hogy ott kajáltunk. Nagyon szerettem a helyet, sajnos 10 kaptár miatt két hónap után visszarántottak keszire, mert kitalálták odafent, hogy mint megbízhatatlan mit keresek a határ külső felén. Mindez még '86-ban.

 

Előzmény: Maz (17287)
Kaszi28 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17291

Sziasztok!

Visszatérve a NUP témára.

Kb. milyen távolságonként volt szükség ilyen erősítőre?

Gondolom ez attól is függött, hogy milyen jeleket/információkat kellett az adott állomások közt átvinni.

Analóg, vagy digitális volt a jelátvitel?

 

Nagytevel és a Németbánya melletti NUP között kb 10 km van.

A németbányai NUP és BARS állomás között kb. 7.

De ha nem az állomásig ment, hanem a laktanyáig, vagy a speska-ig, akkor már kb. 12 km.

Azt lehet tudni, hogy ezek közül hova ment?

 

A Várpalotától nyugatra levő tó melletti NUP-ra gondolsz?

Ha igen, akkor a között és a Bagjas bunker között is kb 12 km van.

Tehát elképzelhető, hogy kb 10-12 km volt a max távolság?

Ha ezt a nyomvonalat folytatjuk akkor kb 15. km Újmajor, vagy az túl egyszerű megoldás lenne? 

Vagy egyszerűen a 0-pont környéke?

Az is kb. 10 km.

Bár ott nem hiszem, hogy lett volna olyan szintű funkció.

Voltatok lent ebben a NUP-ban?

Nem lehet látni, hogy merre indultak el vezetékek?

 

Üdv!

 

Kaszi

 

charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17290

 

állítólag ezen voltak a komoly cuccok ?! 

charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17289

 

Muck , a háttérben az antenna

charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17288

Na alakul ez! Nem is értem miért nem annyira volt eddig téma a HÖR ,azt tudom hogy egy iszonyú magas antenna árboc volt a Mucki épületeknél,reggel mikor ébredtünk egy rádió amatőr csapat szó szerint horgászbottal dobta fel rá az antenna madzagjait :-) ,mellette a most étterem és panzió laktanyában van egy külön komoly antenna erdő nyoma ,meg még egy két cucc , kezdem érteni! Van még infó ?  

Előzmény: Maz (17287)
Maz Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17287

Muck fedett hely volt, felderítő hivatal lehallgató? állomása. Személyzete kettős identitású, mind katonai, mind határőr papírokkal és egyenruhákkal. Határhoz ilyen közel ugyanis katonai alakulat nem állomásozhatott volna.

Előzmény: charlie21 (17279)
_nyunyuka Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17286

Kétmotoros hajó gépházában?

Előzmény: AmbulanceZoli (17273)
charlie21 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 17285

 

Akkor induljon a NUP vadászat ! Az első két képen a Várpalota közelében talált Nup van . A harmadik képen egy NDK területén levő NUP vonal és állomás térkép,egy híradó laktanya épületében volt felfestve.látszik nem egy van!  Amit régebben tudtunk: Nagytevel és a hajagi BARS  között volt,ezt végig jártuk,és Németbányánál találtunk is egy NUP -ot félúton a kettő között. A várpalotai meglepetés volt,szerény véleményem szerint a baglyasi KGB tropohoz ment. És ha oda akkor mehetett a péceli tropohoz is,vagy egész Mátyásföldig . De jött egy infó hogy Óbarok és Etyek is benne volt. És egy saját elmélet az NDK szovjet híradós laktanya után.Nálunk Piliscsabán volt hasonló alakulat ,lehet oda is ment ? Kérlek titeket ha valahol láttatok hasonlót jelezzétek ! 

Előzmény: hadsz (17282)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!