Keresés

Részletes keresés

Simply Red Creative Commons License 2006.04.05 0 0 768

csak fenntartásaim vannak

 

Mivel kapcsolatban?

Előzmény: Astrojan (766)
Gergo73 Creative Commons License 2006.04.05 0 0 767
Lehet, hogy az autó is csak egy függvény ami terjed?

Lehet.
Előzmény: Astrojan (766)
Astrojan Creative Commons License 2006.04.05 0 0 766

A foton nyilván egy olyan részecske ahogy te elképzeled, ha elképzeled egyáltalán valahogy. De csak szerinted.

 

A foton definíció szerint az az energiacsomag, amivel az elektromágneses tér KÖLCSÖNHATÁSba kerül egy fizikai objektummal, pl. az ernyővel.

 

Gyönyörűen összecsaptad, miféle elektromágneses tér van szerinted a világűrben ahol egy liter térfogatban még egy elektron sem található? Ehhez kellene egy kis elektromos tér meg egy kis mágneses tér ami elég gyorsan vátozik de csak akkor ha épp arra kóricál egy foton (fényimpulzus ha így jobban tetszik)

 

Azért hülyeség az egyenes vonalban terjedés, mert addig nincs értelme fotonról beszélni, amíg a kölcsönhatás be nem következik.

 

És mit gondolsz a világűrben utazó energiacsomagod félúton az Andromédáról akkor nem is létezik? Te csak egyszerűen nem tudod leírni mi is valójában a foton (vagy csomag vagy akármi)

 

760, ez meg csúcs: Van egy valószínűségi függvény, ami hullámszerűen terjed.

 

Értem, tehát a fény egy függvény, ami terjed.

 

Nem szégyellted leírni ? Lehet, hogy az autó is csak egy függvény ami terjed?

Simply Red 750, nem kerülte el a figyelmemet ne aggódj, csak fenntartásaim vannak.

Előzmény: gyurika31 (752)
gyurika31 Creative Commons License 2006.04.04 0 0 765
Van olyan modell is, amieben a foton tényleg halad + ilyesmi. De ez csak egy közelítése annak a modellnek, amit leírtam. Mégpedig így:

Ha makroszkópikus jelenségeket vizsgálunk, akkor a valószínűségi sűrűségfüggvény (majdnem teljes egészében) egy kicsi zárt tartományra korlátozódik. Erre azt mondjuk, hogy ott van a foton/elektron (vagy amelyik részecskét vizsgáljuk) abban a kis tartományban. Ekkor kezelhető pontszerű testként...

A kvantumfizika Ehrenfest-tételei azt mondják ki, hogy határesetben visszakapjuk a klasszikus elméleteket, ha a vizsgálandó jelenségek makroszkópikusak.

Ez a közelített fotonmodell tényleg leírja a valóság egyes jelenségeit, de ez egy szűk részhalmaza annak, amit a kvantumfizikai modell ír le.
Előzmény: Gézoo (762)
gyurika31 Creative Commons License 2006.04.04 0 0 764
"Mivel tudod kizárni a foton "haladását" ? (Most ne gyere a valószínűségi függvénnyel! Azt ismerem én is! Olyannal zárd ki ami kisérletileg igazolható!)"

A KÉTRÉSES KÍSÉRLET elég jó?
Előzmény: Gézoo (762)
NevemTeve Creative Commons License 2006.04.04 0 0 763
Még sose láttam ilyen hosszan leírva azt, hogy "nem tudom";)
Előzmény: Gézoo (760)
Gézoo Creative Commons License 2006.04.04 0 0 762

       Akkor pontosítsunk!

      Te egyetlen modellt ismersz (-el létezőnek ):

 

"Van egy valószínűségi függvény, ami hullámszerűen terjed. Ez a valőszínűségi sűrűségfüggvény azt határozza meg, hogy mikor/hol milyen valószínűséggel lép kölcsönhatásba egy foton pl az ernyővel. "

   De bocsika, ha valamiről lemaradtam!  De tudtommal nem ez az egyetlen

olyan modell aminek "jóslatai" ráillenek a valóságra.

   Mivel tudod kizárni a foton "haladását" ?  (Most ne gyere a valószínűségi függvénnyel! Azt ismerem én is! Olyannal zárd ki ami kisérletileg igazolható!)

  

Előzmény: gyurika31 (761)
gyurika31 Creative Commons License 2006.04.04 0 0 761
Csak azt tudom mondani, hogy olvasd el újra amit írtam.

"Nos, ha egy db foton halad... pam-pam szépen ballag az útján akkor milyen
a polaritása? "

Hát pont erről írtam. A foton nem halad semerre sem az útján. Olyannak nincs értelme, hogy a foton "halad".

Van egy valószínűségi függvény, ami hullámszerűen terjed. Ez a valőszínűségi sűrűségfüggvény azt határozza meg, hogy mikor/hol milyen valószínűséggel lép kölcsönhatásba egy foton pl az ernyővel.

Itt szó sem volt az energia gömbszerű szétterjedéséről + ilyesmi.
Előzmény: Gézoo (755)
Gézoo Creative Commons License 2006.04.04 0 0 760

     Látod, látod! Ilyen egyszerűen is fel lehet tenni egy jó kérdést!

Bár mindig így tennél!

 

    A foton léte méréssel..  Nos, ha hihetünk Plank kvantumelméletének, akkor

a foton egy energia csomag. ( Nagysága kiszámítható E=f*h -ból..)

   Ha pedig Eistein ekvivalencia elvét nem korlátozzuk önhatalmúlag, akkor

a mérhető energi csomag megfeleltethető nyugvó tömegnek is.

  Húúú, tudom. Most felhorkan minden fizikus. "Foton nyugvó tömeggel???"

   A jelenleg alkalmazott modell nem tolerálja ezt a megközelítést. Az is igaz,

hogy itt több topic éppen ennek köszönheti létét.

   Madam Curie- után szabadon: Attól még, hogy én eddig nem igazoltam.

Sőt! Meg sem próbáltam igazolni méréssel, még nem zárhatom ki a létét.

   Az is igaz, hogy sok tapasztalati tény egybevág az energia kvantumos

terjedésének létezésével, ami alapján feltételezhető a kvantumosság

valamilyen formája.

   A másik probléma, a relativisztikus dimenzió-elméletek következtetéseinek

megfelelő kvantum.  Ami ha úgy tetszik akár negatív impulzust is hordozva,

ha úgy tetszik "negatív energiát szállítva" létezik..

 

 

Előzmény: NevemTeve (759)
NevemTeve Creative Commons License 2006.04.04 0 0 759
Ezesetben viszont azt szeretném megkérdezni tőled, hogy tapintással, tapintással egyenértékű méréssel, vagy bármilyen méréssel hogyan igazolható a foton létezése?
Előzmény: Gézoo (758)
Gézoo Creative Commons License 2006.04.04 0 0 758

Kedves pongyolamentességes úr:  idézem amit nem pongyolán kellett volna elolvasnod ahhoz, hogy ezen hozzászólásod alaptalan legyen:

 

   "tapintással vagy azzal egyenértékű méréssel"..

 

  Furcsa, hogy más szemében a szálka vélt képét is észreveszed, de sajátodban a gerendát sem..

Előzmény: NevemTeve (757)
NevemTeve Creative Commons License 2006.04.04 0 0 757
Tapintással vagy méréssel hogyan igazolható a foton létezése?
(Nem a létezésed zavar, hanem a felületességed, pongyolaságod)
Előzmény: Gézoo (756)
Gézoo Creative Commons License 2006.04.04 0 0 756

Szia!

 

  Ebben a szókörnyezetbeni jelentése:

      a valóságnak, a fizikai valóságnak megfelelő, azzal egyező.

Gondolom a következő kérdésed a valóság definiálása lesz..

   A fizikai valóságnak a tapintható vagy a tapintással egyenértékű méréssel

meghatározható,  a kisérlettel igazolható, megjeleníthető létezést nevezhetnénk.

  (Megj.: Azért érdekelne, hogy ha ingerel a jelenlétem, miért jössz utánam??)

  

Előzmény: NevemTeve (754)
Gézoo Creative Commons License 2006.04.04 0 0 755

   Astrojannak abban igaza van, hogy az energia nem terülhet szét gömbsterűen.

Ha mérési tapasztalatai is lennének akkor még azt is állítaná, hogy kizárólag adott

térszögekben és jól meghatározható kúpszögben lép ki foton.

  ( Az más kérdés, hogy elméletének akadnak erősen vitatható elemei!)

 

Az előzőre visszatérve, hogy megkönnyítsem a válaszod még egy kérdés:

   Nos, ha egy db foton halad...  pam-pam  szépen ballag az útján akkor milyen

a polaritása?

Előzmény: gyurika31 (752)
NevemTeve Creative Commons License 2006.04.04 0 0 754
Meg tudnád adni a "valóban" definícióját? (Szerintem Imagistro is hálás lenne érte).
Előzmény: Gézoo (753)
Gézoo Creative Commons License 2006.04.04 0 0 753

Szia!

 

 A példa zseniális.  Szuperül leírja azt az elvet, ahogyan Te gondolod a foton létezését!

  Miből gondolod, hogy a foton valóban ilyen lenne?

Előzmény: gyurika31 (752)
gyurika31 Creative Commons License 2006.04.04 0 0 752
Kedves Astrojan!

A foton nem egy részecska a hagyományos értelemben, ahogy te elképzeled. A foton definíció szerint az az energiacsomag, amivel az elektromágneses tér KÖLCSÖNHATÁSba kerül egy fizikai objektummal, pl. az ernyővel.

Azt, hogy a kölcsönhatás hol, mikor, hogyan milyen valószínűséggel történik, azt a valószínűségi hullám írja le, ahogy ezt Simply Red is írta.

Azért hülyeség az egyenes vonalban terjedés, mert addig nincs értelme fotonról beszélni, amíg a kölcsönhatás be nem következik.

Egy analógia:
Pl. Béla Zalaegerszegen él, a nagymamája pedig Debrecenben. Béla pénzt küld a nagymamájának így: Béla bemegy a bankba (Zalaegerszegen), nála van a cash, azt beteszi a nagymamája számlájára. A nagymama Debrecenben kiveszi a bankból a pénzt ugyancsak kézpénz formájában. Van értelme ilyet kérdezni, hogy a pénz melyik Duna-hídon ment át? Vagy azt mondani, hogy a pénz egyenes vonalban terjedt Zalaegerszegből Debrecenbe? Nemhiszem.
Előzmény: Astrojan (747)
Simply Red Creative Commons License 2006.04.04 0 0 751
Egyébként a mákot akárhogyan szórod, soha sem fog interferenciát mutatni. Próbáld ki!
Előzmény: Astrojan (749)
Simply Red Creative Commons License 2006.04.04 0 0 750

 A két különböző résből érkező mákszem valamit csinál egymással és egymás hatását gyengíthetik

 

Ha egyszerre csak egyetlen mákszem van jelen a rendszerben, akkor az az egyetlen mákszem hogy tud "valamit csinálni egymással"?

 

Elkerülte a figyelmedet, hogy a mákszemkkel ellentétben nem csak két, hanem egyetlen foton is interferál önmagával! Az interferenciát tökéletesen le lehet írni a hullámmodellel. Mégegyszer: egyetlen foton is hullámként terjed, hiszen interferenciára képes!

 

 

Ha gömbszerűen tágulva terjedne 1 foton akkor az energiája eloszlana a gömbfelszínen.

 

Ami tágul, az a valószínűségi hullám, nem a foton. A foton az energiáját mindig egészben és pontszerűen adja le. Hogy hol, azt mondja meg a valószínűségi hullám.

 

 

. Egyszerű hullámként sem kérded miért nem hagy nyomot az ernyőn a fény a sötét csíkban.

 

Nemcsakhogy megkérdezzül, hanem meg is tudjuk válaszolni. A fotont leíró valószínűségu hullám mindkét résen "átmegy". Ha az egyes résekből kiinduló valószínűségi hullámok az adott helyen ellentétes fázisban találkoznak, akkor kioltják egymást, ha azonos fázisban, akkor erősítik egymást. Minden foton az ernyő egyetlen helyén nyelődik el, de hogy hol milyen valószínűséggel, azt a valószínűségi hullám amplidúdója mondja meg.

 

A foton nem golyóként, nem is sodort cérnaként, hanem hullámként terjed, ezt bizonyítja ez a kísérlet.

 

 

Előzmény: Astrojan (749)
Astrojan Creative Commons License 2006.04.04 0 0 749

Nem látom be miért zavar, hogy egyenes vonalban terjed a fény foton, a fény is egyenes vonalban terjed. Én csak annyit állítok, hogy a fény nem gömbszerűen terjed tágulva, egy foton csak egy irányba megy és nem a tér összes irányába. Ezzel együttjár, hogy a foton energiája és bármije nem változik a megtett úttal. Ha gömbszerűen tágulva terjedne 1 foton akkor az energiája eloszlana a gömbfelszínen.

 

két rés esetén miért nincs? Mi történik vele?

 

Ezt azért én is kérdezhetném, a hagyományos magyarázat sem sokkal jobb, ott mi lesz vele?

 

Ha két rés van, akkor azon két különböző foton érkezik, egymással interferálnak, ha fázisuk azonos erősítik, ha ellentétes akkor kioltják egymást. Mint a mesében. Egyszerű hullámként sem kérded miért nem hagy nyomot az ernyőn a fény a sötét csíkban.

 

Mégegyszer: a fényelhajlás vagy fénytörés természetesen az én modellemben is él. A foton csak akkor megy úgy mint egy kifeszített kettősfonatú sodort cérna (vagy egy kifeszített DNS) ha nem ütközik semmibe. A két különböző résből érkező mákszem valamit csinál egymással és egymás hatását gyengíthetik. Ne kérdezd hogyan csinálja. Nem tudom.

 

 

Előzmény: mmormota (748)
mmormota Creative Commons License 2006.04.04 0 0 748

mmormota ha két fotonod van akkor azok már egymással interferálhatnak. A fotonok fényelhajlása a réseken nyilván megtörténik és beszórják az ernyődet mintha mákkal szórnád be az asztalt. Magyarázd el légyszi miért nem felel meg ez neked.

 

A mákra nem jellemző, hogy bizonyos sávokról eltűnnének a mákszemek, ha két résen keresztül szórod őket.

Azt mondtad, a foton egyenes vonalban terjed. Na most, két rés esetén miképpen tűnik el az olyan foton, amelyik sötét sáv felé tart egyenes vonalban???

Egy rés esetén van olyan foton is, két rés esetén miért nincs? Mi történik vele?

 

Eltűnik?

Máshol csapódik be? Hogyan egyeztethető össze azzal, hogy szerinted egyenes vonalban terjed?

Előzmény: Astrojan (747)
Astrojan Creative Commons License 2006.04.04 0 0 747

gyurika, itt a lehetőség foglald össze néhány sorban mi a foton, mert ezekszerint te tudod. Nekem ez: foton modell.

 

De a legjobb ha lerajzolod.

 

 

mmormota ha két fotonod van akkor azok már egymással interferálhatnak. A fotonok fényelhajlása a réseken nyilván megtörténik és beszórják az ernyődet mintha mákkal szórnád be az asztalt. Magyarázd el légyszi miért nem felel meg ez neked.

 

 

Előzmény: gyurika31 (745)
mmormota Creative Commons License 2006.04.04 0 0 746

Eddig még nem említetted, hogy a kisérleteidhez egyetlen fotont használsz.

 

Mert ahhoz, amit írtam, nem is fontos.

 

A fénytörést nem kifogásoltam.

 

Az interferenciajelenségeket kellene egyetlen irányba terjedő fotonokkal megmagyaráznod. Egyáltalán nem érted a problémákat, amiket az előző hozzászólásban leírtam leírtam?

Előzmény: Astrojan (739)
gyurika31 Creative Commons License 2006.04.04 0 0 745
" A fény foton nem terjed a tér minden irányába, egy foton csak egyetlen irányba terjed vonalszerűen."

Húúúú.... Ez durva. Neked fogalmad sincs, hogy mi az a foton.
Ez kezd hasonlítani Iszugyi hozzászólásaihoz. Te is olyanokról írsz, amiről nem tudod, hogy micsoda.

Néztem a honlapodat. Hááát mit mondjak.... Enyhén szólva hajmeresztő.
Előzmény: Astrojan (737)
gyurika31 Creative Commons License 2006.04.04 0 0 744
Szerintem a probléma nem a te fizikai alapismereteiddel van. Azért nem tudod Astrojan elméleteit befogadni, mert egész egyszerűen marhaság.
Előzmény: egy mutáns (743)
egy mutáns Creative Commons License 2006.03.31 0 0 743

Elnézést Astrojan, nem arról van szó, hogy befogadom-é vagy sem. Egyszerűen nem értem. Ennek oka pedig hiányos fizikai ismereteimben található meg. Nem vagyok fizikus, fizikát, matekot nem tanultam, csak elemi, kisiskolás szinten. A fotonmodellt és a sötét energiát elolvastam, de nem értem, fenti oknál fogva. Persze hogy van (lehet) sötét energia attól még, hogy én nem hallottam róla. Nem vitatom a mondandódat tehát, csak nem tudom beilleszteni eddigi ismereteim közé.

Én a specrelt nem hivatalból tanulom, hanem egyfajta kedvtelésből, agytorna gyanánt, mondjuk keresztrejtvény fejtés helyett. (Ez ugye egyszerű, csak a négy alapművelet elegendő meg a gyökvonás, meg fizikából az s=v*t, mégha Simply Red véleménye más is erről, amit persze igazándiból elfogadok.) De az egész fizikát, mondjuk ezen belül a részecskefizikát, elektrodinamikát nemigen fogom megtanulni, erre nem vagyok képes. 

Üdv: egy mutáns

 

Előzmény: Astrojan (741)
Simply Red Creative Commons License 2006.03.31 0 0 742

Ezeket a kísérleteket úgy is elvégezték, hogy a fotonokat egyesével, egymás után bocsátották ki. Vagyis a következő fotont csak akkor, amikor az előző már becsapódot a felfogó ernyőre. Az interferenciakép így is kialakul! Sőt, ugyanez elektronokkal is megy. Ez a kísérleti megfigyelés bizonyítja, hogy a részecskék hullámként terjednek, annak ellenére, hogy részecskeként hatnak kölcsön.  (Az utóbbi azt jelenti, hogy egy foton, vagy elektron mindig teljes egészében nyelődik el, vagy keletkezik, nincs fél foton, vagy fél elektron). A részecske/hullám kettősség az egyike annak, amit csak a  kvantummecanika segítségével tudunk leírni.

 

Előzmény: Astrojan (739)
Astrojan Creative Commons License 2006.03.31 0 0 741

Á, nem. Egy percig sem gondoltam, hogy el is fogadod amit írtam. Mmormotának is megvan a maga szilárd és megingathatatlan véleménye, nem baj. De az éter nyilván nem lehet szilárd, azt észrevettük volna, lásd fékezés, melegedés stb.

 

Ezek szerint a foton tehát nem elektromágneses hullám.

 

Dehogynem, most csak igazán. Megnézted a fotonmodellt? Mert ez a modell meg is magyarázza, hogyan lehet az egy részecskének gondolt foton egyszer elektromos egyszer meg mágneses tulajdonságú: úgy, hogy nem elemi részecske. Nem az üres tér változik ide oda, hanem maga a részecske mutatja egyszer az elektromos felét egyszer meg a mágeses oldalát, rezgésciklusonkét egyszer. Bár szívesebben mondanék keringés-csavarodás ciklust.

 

A sötét energiáról pedig ha nem hallottál volna az nem jelenti azt, hogy nem létezhet, erről azért a többiek hallottak.

 

A Hold is meleg természetesen, de mivel kisebb a tömege mint a földé, ezért csak langyos. Ez nem jelenti, hogy melegszik a Hold ! A Hold hőegyensúlyban van, mert az idők kezdete óta éri a gravitációs sugárzás. A Föld szintén. A csillagképződésnél más a helyzet, mert amikor a csillagközi gázok összenyomódnak és csillaggá alakulnak akkor a külső rétegek szigetelőként működnek és az elnyelt gravitációs sugárzásból eredő hő nem tud szétszóródni, a csillag felhevül, majd a belseje begyullad. Ezért is nem hűlnek ki a fehér törpék. Ha szétrobbanna, kihűlne.

 

Mindenesetre kösz, hogy meghallgattál

 

 

Előzmény: egy mutáns (740)
egy mutáns Creative Commons License 2006.03.31 0 0 740

Kedves Astrojan. Köszönöm válaszod, de nem lettem sokkal okosabb.

csak azt tudtam megállapítani, hogy az általad felvetett éter teljesen más, mint amiről én korábban hallottam. mmormota pl. egyszer azt írta, transzverzális hullámok lennének benne, ha lenne.

A te étered fénysebességnél gyorsabb gravitonokból áll.

Ez borít mindent amiről eddig hallottam.

Ez a graviton résztvesz a foton felépítésében. Ezek szerint a foton tehát nem elektromágneses hullám. Ez is borítja az általam eddig hallottakat.

Hallottam már mozgási, helyzeti, még belső energiáról is, de sötét energiáról még nem. (Sötét erőről viszont már hallottam, egy Darth Vader nevű fizikustól, de neki nem hiszek). Éspedig ez a sötét energia meghatározó lenne a világunkban, igaz ugyan hogy nem (vagy csak alig) hat kölcsön velünk. Habár gigászi tömegek le tudják árnyékolni.

 

A Földet a DVAG melegíti olyannyira, hogy kitör a vulkán. Ezek szerint a Hold is meleg? Ott is kitör a vulkán? vagy még csak reng a Hold?

 

Szóval engem az éterrel kapcsolatban a magával ragadás témája ragadott meg, mert egy ilyen magával ragadást csak kontínuum folyadékban tudok elképzelni, mmormota étere szilárd lenne és lennének benne hullámok, a Tied meg abból áll, amit írtál.

 

Nem csoda, hogy vitatkoztok: van-e éter.

 

Mi lenne ha azt mondanánk: nincs, és hinnénk a rel.elm.-nek? Minden fentebbi zavar megoldódna. Vagy nem?

 

Üdv: egy mutáns

 

Előzmény: Astrojan (737)
Astrojan Creative Commons License 2006.03.31 0 0 739

Eddig még nem említetted, hogy a kisérleteidhez egyetlen fotont használsz.

 

Akkor pedig mi a kérdés?

 

A fénytörést nem kifogásoltam.

 

Előzmény: mmormota (738)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!