Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2012.11.12 0 0 2068

Sajnos leáltam az építésel mert szerencsére jó idő volt a hétvégén és gyümölcsfákat ültettem, meg faleveleket hordtam a kertre mulcsázni a fák alját.

Az adagoló hengeren már én is gondolkodom sokkal biztonságosabb lenne az adagolás. Én szijhajtásra gondoltam mert bármi baj van legföljebb megcsúszik az ékszíj.

Az biztos ha csinálok rá úgy fogom csinálni mind ahogy a tiéd van.

Az a lépcsős megoldás nékem is eszembe jututt igy talán könyebb lenne a kés meg az asztal közöti rést beállítani persze úgy hogy az asztalt álítanám a késhez.  Valahogy úgy hogy egy állítható "ellenkés " lenne. Te is igy gondolod?

Előzmény: /manens (2067)
/manens Creative Commons License 2012.11.12 0 0 2067

Még mindig várjuk a képeket. Igyekezz, mert leelőzlek.

Hozzákezdtem egy újabb egytengelyeshez, eddig mind elvitték, amit csináltam, most nekem nincs.

Azt találtam ki , - merthogy ilyen dolgaim voltak - hogy a fordulatot visszafelé, a motor irányából növelem. ( eddig onnan csökkentettük ) A véleményeteket kérem.

Van egy 1 LE-s motorral hajtott fokozatmentesen állátható Stóber hajtóművem, 20 - 125 között állítható fordulattal. Megpróbálom azt, hogy egy 17 fogas lánckerékkel meghajtom a

darabolótengelyt, amin 51 fog van, tehát a középső fordulatszám-tartományban is tudok

alacsony fordulatot produkálni.

Még egy dolog piszkál : eddig az asztalra vágattuk a késeket, most megpróbálnám az állókéssel befejezni az adagolóasztalt, onnan lépcső.

Ha a teljesítmény bírja ( nem akarok, csak 3-4 centiig vágatni ) akkor még azt is megpróbálnám, hogy közbeiktatok egy szintén lánckerékkel visszalassított behúzóhengert. Tudom, hogy a négy kés is húzza, de ezzel esetleg lehetne a végtermék méretét is szabályozni.

Mi a véleményetek ?

Előzmény: alfi13 (2027)
milan666 Creative Commons License 2012.11.11 0 0 2066

Igen, felesleges otthon nekiállni. Ott bukik a mutatvány, hogy normálisan felhevíteni nem lehet az anyag teljes terjedelmében, a hőfokot eltalálni szintén nem lehet, ha szín alapján megy az ember, az már megint csak a tapogatózás, kemény lesz, de ki tudja milyen tulajdonságokkal.

Volt olyan kérdés, hogy lehet menetet fúrni ilyen anyagba. Elszomorító a helyzet, mert egy olyan menetfúró, amit ilyenre találtak ki, durván 5 számjegyű és az is csak előnemesített, nem hőezelt anyagra jó. Másik alternatíva, a szikraforgácsolás, de azt sem halandónak találták ki, feltéve ha nem tudja az illető valahogy megbizniszelni.

Előzmény: /manens (2065)
/manens Creative Commons License 2012.11.11 0 0 2065

Mi annak örülünk, hogy újra erre jársz, te meg annak örülj, hogy sok munkád van.

Amit az edzésről írtál, azt igazolja, amit mondunk : lehet, de nem érdemes. Jól értjük ?

Előzmény: milan666 (2063)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.11 0 0 2064

Az edzést nem házilag csináltam egy rugókovács üzembe vittem.

Előzmény: gyusy (2060)
milan666 Creative Commons License 2012.11.11 0 0 2063

Lehet eddzeni házilag is, csak vannak feltételei. Első és legfontosabb, pontosan ismerni kell az alapanyagot. Ezután, ha eddzhető, tudni kell mekkora hőmérsékletre kell hevíteni, mennyi ideig kell azon tartani, milyen módon kell visszahűteni és utána szükség van-e megeresztésre, azaz újabb hevítésre, ami kisebb hőfok az előzőnél és újabb hűtés. Szóval működik ez otthon is, ha annyi a lényeg, kemény legyen az anyag, nem számít, ha túl rideg lesz, stb. tehát pont egy illyen gépbe szánt késre nem való.

Amúgy rég jártam erre, annyi a szabadidőm, mint a felesleges pénzem. Kipróbáltam a gépet kb. 3-4 m3 nyers ágba, amibe voltak jó 5cm-esek is. Nagyon jól működik, fordulat nem tudom mennyi lehetett, amin üzemeltettem, 1000-es TLT-n volt, de a traktor csak 1200 körüli fordulaton ment. Amire rájöttem, hogy túl kis fordulaton nem jó, olyankor inkább erőből dolgozik, nem lendületből.

Előzmény: gyusy (2060)
gyusy Creative Commons License 2012.11.11 0 0 2062

Szakmámból kifolyólag ezt én is tudom,csupán arra lettem volna kivi ,házilag hogyan oldotta meg!!

lehet edzeni házilag is,csak kissé macerás és költséges.

Előzmény: /manens (2061)
/manens Creative Commons License 2012.11.11 0 0 2061

Igaz, hogy nem tőlem kérdezted, de én is végigjártam. A válasz : sehogyan.

Vagy már olyan szerkezetű az acél, hogy nincs rá szükség, vagy - a sima szénacélt, vagy lágyvasat - nem lehet eredményesen edzeni. Mondják, hogy így-úgy lehet, de én kohómérnök ismerősömtől úgy tudom, hogy nem.

 

Előzmény: gyusy (2060)
gyusy Creative Commons License 2012.11.11 0 0 2060

szia.

Kések edzése után érdeklődnék,házilag hogyan lehet megxalósítani??

Gyula

Előzmény: alfi13 (2059)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2059

Abba sehogy . Én a mostani gépemet egy féder laprugóbol csináltam és edzés előtt probáltam furni és nehezen de kobalt furóval sikerült abbol gondolom talán menetet is lehetne bele vágni. De lehet hogy nem fog menni.

Előzmény: /manens (2058)
/manens Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2058

Terelőlapátra így, hogy " pottyantós " nincs szükség. A helyet meghagytam a tengely és a tárcsa között, de nem kellett rácsavarozni őket.

K-500-as anyagba hogyan lehet házilag menetet metszeni ?

Előzmény: alfi13 (2057)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2057

Ez a menetfurást talán házilag is el lehet készíteni igaz nem egyszerü dolog.

Nagyon tetszik a tárcsa burkolata, anak idején mit szaladgáltam hogy egy megfelelő méretű csőböl levágjanak egy gyürüt.

Kések mögött van terelő lapát vagy csak kipotyog magától az apriték?

Az adagolód is nagyon ötletes, nem beszélve erröl a kihajtható ajtórol.

Előzmény: /manens (2056)
/manens Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2056

Bocs' a késeket kifelejtettem. Régóta rakosgattam ezeket a késeket, ti. ezekben M12-es menet van, így a tárcsába hátulról tudtam sima furatot fúrni, azon keresztül van csavarozva. majd szinbe köszörülve. Másként nem lehet, ilyen kemény anyagot nem tudunk munkálni ( süllyesztés, marás )

Előzmény: alfi13 (2053)
/manens Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2055

Nézzél meg egy pár videót : sokan messziről bedobják az ágat, utána gyorsan szerte-széjjel szaladnak, hogy ne vágja az ág kézen, arcon őket. A másik, hogy az ún. tölcsérből rendszerint az utolsó darabok lepotyognak az adagoló lába elé, azon vagy taposnak, vagy rendszeresen össze kell szedni. Én minden gépet - darálót, darabolót - ilyen adagolóvályúsra csinálok, szerintem kényelmesebb, kompakttabb. Ez végig megvezeti az ágat.

Előzmény: pepii (2052)
/manens Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2054

Ez a gép abból a tárcsából készült, amit többen fikáztak, amikor készítettem ( be is pukkadtam rendesen ! ) Szokásom szerint arra törekedtem, hogy olcsón, a meglévő dolgaimból hogyan tudok egyszerű szerkezetű darálót készíteni itthoni célra. Szerintem is nagyon jól használható, termelékeny, olcsó gép. ( legalábbis a kereskedelemben kaphatóakhoz viszonyítva )

Előzmény: alfi13 (2053)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2053

Nagyon sok okos ötletet látok ezen a gépeden. Ha ezt látam volna régebben lehet hogy nem adom el a tárcsás gépemet. A késeket hogy erősítetted rá a tárcsára ez nem derül ki a képekből, vagy csak én nem látom.

Előzmény: /manens (2036)
pepii Creative Commons License 2012.11.09 0 0 2052

megkerdezhetem, hogy miert a valyus megoldast alkalmaztad a gyakrabban hasznalt tolcser kialakakitas helyett?

Előzmény: /manens (2051)
/manens Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2051

A tapasztaltak alapján nem, inkább a vezetővályú oldalmagassága lehetne pár centivel bővebb, azt viszont bármikor fél óra alatt ki lehet cserélni.

Előzmény: pepii (2046)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2050

Meg fogom próbálni. Érdekel a dolog. Erre nagyon jó ez ez internet itt mindig lehet valamit tanulni.

Előzmény: pepii (2048)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2049

Elnézést utána olvastam valóban vannak ilyen azinkron generátorok amit Te belinkeltél. Mikor én tanultam az elektronikát akkor még ilyen nem volt. De azért továbbra is azt gondolom hogy egy sima motororból nem lehet ezt megcsinálni mert azt írják hogy a szinkrongenerátorokba  a forgórész, a forgó kalitka  réz rudakból van amit a végén egy alaminium tárcsába van beágyazva.

Előzmény: alfi13 (2047)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2048

altalaban a rotor egy kicsit magnesezett ami eleg a felgerjedeshez ezidaig amelyik motorokat probaltam mind felgerjedt magatol. Amikor megsem akkor allitolag eleg 12V feszultseget kotni egy pillanatra a 3 kontakt kozul barmelyik 2re. (de ezt meg nem probaltam)

Előzmény: alfi13 (2047)
alfi13 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2047

Ha egy aszinkron motor forgórésze rövidrezárt menetekből áll és nem értem mi adja a gerjesztést az álórész tekercseinek. A generátorok forgórésze vagy állandó mágnes (motorkerékpárokon láttam ilyen generátorokat) vagy egy tekercs amibe a kommutátorokon keresztül áramaot vezetnek és ennek a mágneses tere gerjeszti az áramot az állórész tekercseibe. Ilyen pl a gépkocsik generátora.

 

Előzmény: pepii (2043)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2046

a behuzohenger ala egy fixen beepitett henger nem hianyzik? (marmint a mukodes szempontjabol) nem akadoznak az agak? foleg a girbegurbak.

Előzmény: /manens (2045)
/manens Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2045

Természetesen mozog, szerintem a legegyszerűbb megoldással. Látható, hogy a hengert és a motort tartó két erős laposvas adagolás felőli végén két csapon elmozog, az ellensúly a tömör henger, valamint a behúzómotor súlya. Úgy van határolva, hogy már a fél cm átmérőjá ágakat is húzza.

Előzmény: srobert71 (2042)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2044
Előzmény: pepii (2043)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2043

ellent kell mondanom, ugyanis az aszinkron motorok, ha a meddo aramigenyuk ki van elegitve akkor tudnak generator uzemmodba mukodni. pl nagyon sok kis vizieromu generatora valojaban egyszeru 3fazisu aszinkron motor.

ha a vagotarcsa tengelyerol vennem a meghajtast akkor nem tudnam kikapcsolgatni a behuzast az esetleges  tulterheles eseten. ami nekem egessz fontos opcionak tunik.

Előzmény: alfi13 (2041)
srobert71 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2042

Üdv /manens!

Remek ez a masina,minden elismerésem!

Kérdés:

-a behúzó henger fix vagy az ág vastagságától függően mozog a henger? 

alfi13 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2041

A villanymotor nem tud áramot termelni, ahoz generátor kell. Nem lenne egyszerübb a vágótárcsa tengelyéről egy átételel meghajtani azt az adagoló berendezést?

Előzmény: pepii (2040)
pepii Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2040

Sziasztok
en szinten egy agaprito keszitesen faradozok. Szeretnem, ha velemenyeznetek az elkepzelesemet.
Az alapotlet az, hogy az agaprito (tarcsas) legyen keteltu, tehat mukodjon traktor meghajtassal es villanymotor meghajtassal is.

Az az elkepzelesem, hogy amikor otthon dolgoznak vele akkor villanymotorral hajtanam a gepet es a behuzohengert is villanymotor hajtana.
Ha viszont kimegyek a terepre akkor egy kistraktorral hajtanam meg. Ilyenkor viszont az a gond, hogy a behuzohengernek ekkor is szuksege lenne villamos energiara. Amit a villanymotorral termelnek meg, ugy, hogy a traktorral meghajtanam a motort is es kapna melle egy kondenzatort a meddoaram igenyenek a kielegitesere.

Tehat a traktor meghajtana a tarcsat es a villanymotort ami termelne a villanyt a behuzomotor szamara.
Talalkozott mar valaki ilyen megoldassal?

A tarcsara pedig ezt a fordulatszam ellenorzot szeretnbem hasznalni : http://www.ifm.com/products/hu/ds/DI5003.htm
egyszeruen beallithato a kivant fordulatszam 50 es 3000 ford/perc kozotti ertek es ha leesik a fordulatszam a beallitott ertek ala akkor megallitana a behuzohengert, ha ismet felporog akkor ismet elinditana. Hasznal valaki ilyen indukcios elven mukodo fordulatszam ellenorzot?

Udv. pepii

/manens Creative Commons License 2012.11.06 0 0 2039

A traktorost eladtam, mivel nincs traktorom. Az aprítómat nem arra a fazonra csináltam, ez szintén az én egyedi igényeim alapján kristályosodott ki ( ház körüli, talicskába üríthető, kisebb méretű, stb. )

A nyers keményfát is ugyanígy szeleteli, a száraz már nem marad így egyben, de könnyedén viszi. A fordulata kb. 1000-es, az előtolás kb. 120 ford. / perc

Előzmény: sur5al (2037)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!