Keresés

Részletes keresés

NAND708 Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20375

Számolható!

- 100m3/h 10 fokkal való emeléséhez 330 Watt kell, tehát, ha kint -10 van, bent 20 fok-ot csinálsz, ahhoz kb 1 kW kell, ami nem kevés. Átlag télen (Delta 20 fok 180nap) kb 300m3 gáz.

- hővisszanyerős.. ahogy írod, bár irányváltás csak a falba dughatóknál van, meg a fluctuvent-nél

- ha a francba elpenészedik a ház télen, azért van, aki használja.

Előzmény: occseb (20373)
occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 1 20374

Értem, csak akkor nem engem kell leoltani hogy hülyézek embereket (amiko amúgy nem hülyéztem le senkit)

A levegőbe beszélni lehet sokmindent

 

Előzmény: sylvanus67 (20372)
occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20373

Több embernek válaszolok egyszerre.

 

Futtassuk azt az eszmefuttatást hogy 365nap, napi 24h megy a szellőztető ventillátor. Nekem nem mondja senki hogy ha nem hővisszaneyrős a szellőzető rendszer akkor ez nem hűti ki a házat.

A hővisszanyerős is csak úgy tudja szerintem visszanyerni ha párban van és amíg az egyiket hűti a beszívott levegő addig a másikat fűti a kifújt. Aztán irányváltás és így megy tovább. 

 

Ez a "majd kifújjja ahol tudja" levegő kivezetés nem állja meg a helyét.

 

A résszellőztetés csak tűzoltásra jó szerintem, azt épeszű ember nem használja egész télen amikor csukva van az ablak.

sylvanus67 Creative Commons License 2024.02.07 -1 0 20372

NEM FOG!

 

ÉRTED???

 

 

 

NEM FOG!!!!

NEM FOG!!!!

NEM FOG!!!!

NEM FOG!!!!

NEM FOG!!!!

NEM FOG!!!!

NEM FOG!!!!

NEM FOG!!!!

NEM FOG!!!!

NEM FOG!!!!

 

Előzmény: occseb (20368)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20371

"Talán a befoglaló méreteknek semmi köze a lemezek méretéhez (mert pl maga a lemez  sokkal kisebb, mint a külméret :)"

 

Egyszer vennéd a fáradtságot utánanézni, hogy a másik miről beszél!

Előzmény: Mekk Elek 1042mester (20363)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20370

Szia,

minél nagyobb a rés-> nyitott ablak, annál könnyebben és szabályozatlanabbul megy végbe a légcsere a környezet által generált hatásokra (szél és hőmérsékletkülönbség). Ősszel és tavasszal kinyitod az ablakot és meg se mozdul a levegő, mert nincs, ami generálja, télen meg a résszellőzőn is süvít a szél, lobog a függöny a panelban, (helló Elek, igen ott is..) mert 20 fokkal hidegebb van kint.

Ha viszont csinálsz egy kicsi rést, ami egy kis, központi ventilátor hatására is legalább x Pa nyomáskülönbséget csinál, akkor ősszel/tavasszal is lehet elég légcsere. Persze, télen megint több lesz, a hőmérsékletkülönbség hatására, ha nem szűkíted a rést.  Mindez szigorúan elméleti dolog, gyakorlatban nem próbáltam. (CO-ra vigyázni, nyílt égésterű berendezés nem lehet bent )

Előzmény: occseb (20365)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20369

Hát, ha van valami szabályozható kütyüd, akkor te döntesz, mikor mennyi friss levegő jöjjön, avagy ne jöjjön, illetve automatizálhatod. Ablaknyitogatással ugyanez fáradságos és pazarló, nem annyira komfortos. Tudod, mint az autónál, ablak le fel, vagy esetleg százzónás digit klíma.

Előzmény: occseb (20365)
occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20368

"EZÉRT KÉREM HARMADSZOR ezúton hogy amennyiben leheőséged van rá kérlek készít képet a Te megoldásodról!"

 

De egy ilyen Móricka vázlat is már előrelépés volna..

 

Előzmény: occseb (20365)
occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20367

És itt egy vázlat csak hogy senki ne gondolja hogy hülyének nézem.

 

 

occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20366

Bocs ezek vonatkoznak a 20229 és 20225 hozzászólásaidhoz is.

Előzmény: occseb (20365)
occseb Creative Commons License 2024.02.07 -1 0 20365

Én nem tartozom egy táborba sem.

 

Akkor elkezdem előről onnan ahonnan félrement.

 

Tételezzük fel hogy homlokzati ventillátort tudok csak feltenni az egyik szobába, a többi szobában csak "luk" van falon hogy meglegyen a légáramlás iránya.

Ez legyen mondjuk úgy hogy a fürdőben van elszívás a hálókban  csak "luk".

 

Miért jobb egy lukat készíteni a falra mintha nyitva volna az ablak? 

https://netkazan.hu/termek/8492/aereco-eft-026-novelt-leghozamu-falatvezeteses-legbevezeto-40m3h-10-pa-80-m3h-40-pa-atm-100-mm-feher?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIlui6s5KUhAMVdpJoCR3AMwqLEAQYAyABEgLgr_D_BwE

 

És akkor mégegyszer a félrement "Ennyi erővel azokban a szobákban nyitva is hagyhatnám az ablakot." kijelentéshez. Kb. a 20263-as hozzászólásodra referálva.

 

Ha nincs hőcserélő egy FOLYAMATOSAN MŰKÖDŐ szellőztetési rendszerben akkor szerintem tetemes mennyiségű hőt visz el a szobákból az állandó szellőztetés (most az hogy ventillátorral vagy sem igazából lényegtelen).

 

Egész éjjelre nyitvahagyott ablakok folyamatosan hozzák be a hideg (de friss) levegőt. Minél nagyobb a mennyiség annál nagyobb mennyiségű friss levegő kerül be, és annál jobban hűti a lakást. 

 

Ezért nem gondolom hogy egy egyszerű nagy légszállítású nem hővisszanyerős ventillátor ne hűtené ki teljesen a házat.

 

EZÉRT KÉREM HARMADSZOR ezúton hogy amennyiben leheőséged van rá kérlek készít képet a Te megoldásodról!

 

 

A résszellőztetést én nem keverném bele a megfelelő levegőmennyiségről gondoskodó témába, mert az talán tényleg csak arra jó hogy az ablak körül ne legyen penészedés ( ha arra jó egyáltalán). Szerintem ez egy gyártói-átverős maszlag duma:

https://ablakok.eu/mi-a-muanyag-ablak-resszellozo-funkcioja/

 

 

Előzmény: Mekk Elek 1042mester (20364)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.07 -4 0 20364

"Egy szóval nem hülyéztem le senkit."

 

Gyakran írok itt olyasmit, amit nem tanítanak az iskolában. És egyesek abból űznek sportot, hogy a lehető legrosszabbat hozzanak ki bármiből, tudatos félreértelmezéssel, mellébeszéléssel. Könnyebb szemétkedni, mit átgondolni, megérteni, esetleg rákérdezni a részletekre, hátha zavarba jövök. Lehet csatlakozni hozzájuk, ha az a csorda rokonszenvesebb, mit valóban megértetni a dolgok működését.

 

"Voltam olyan ablak közelében nem egy helyen ahol volt ilyen beépített résszellőző.

Mindenki panaszkodott rá mert folyamatosan dőlt be rajta a hideg"

 

Résszellőős-ablakos (lakótelepi) lakásokban már több generáció nőtt fel úgy, hogy soha senki nem panaszkodott huzatra. Egyes családokban valóban divat (menő) folyton a huzatra panaszkodni, ott is is, ahol nincs huzat. Ezt egy idegbeteg családtag elkezdi egyszer, a többiek pedig nem akarnak kimaradni a sajnáltatásból (főleg vendégek jelenlétében :)

Előzmény: occseb (20361)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.07 -2 0 20363

"a lemezközt és egyéb befoglaló méreteket, amiből számolható a felület"

 

Ennyi adat is ritkaság. Talán a befoglaló méreteknek semmi köze a lemezek méretéhez (mert pl maga a lemez  sokkal kisebb, mint a külméret :)

A legtöbb gyártó/kereskedő csak akkor nem próbál csalni/félrevezetni, ha rendszeresen ellenőrzik minden szavát. Erre lenne jó a fogyasztóvédelem (ha lenne).

Előzmény: NAND708 (20362)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.07 0 1 20362

Még erőteljesen függ a lemezek távolságától is.

A csehek gondoltak rád Elek! Nem a felület nagyságát adják meg, hanem a lemezközt és egyéb befoglaló méreteket, amiből számolható a felület. Aki meg nem erre rejszol, annak biztosítanak egy online számolót, ahol mindent is meg lehet tudni a hőcserélőkről, pl hány gramm csapadék keletkezik, nyomásesés, etc.   (a fagyveszély határát kivéve..) 

Online calculator (recutechcalculator.com)

Előzmény: Mekk Elek 1041mester (20360)
occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20361

Egy szóval nem hülyéztem le senkit.

Voltam olyan ablak közelében nem egy helyen ahol volt ilyen beépített résszellőző.

 

Mindenki panaszkodott rá mert folyamatosan dőlt be rajta a hideg, ha meg szél is volt akkor a huzat.

 

Ezért tartok egy kicsit attól hogy csak úgy bármilyen hőcserélő nélküli ventillátort használjak homlokzati fali ventillátor esetében.

 

 

Nem a pökhöndi kioktatásra van szükséges senkinek sem. Ellenben Te nem reagálsz arra hogy a megoldásodról képeket készíts és megossz velünk.

 

Előzmény: Mekk Elek 1040mester (20357)
Mekk Elek 1041mester Creative Commons License 2024.02.06 -3 1 20360

"lesz egy minusz bejövő hőmérséklet (pl -5°C) ami fagypont alá hűti a kimenő levegőt, és itt kell beavatkozni."

 

Egy hőcserélő hatásfoka leginkább attól függ, hogy hány négyzetméternyi benne a hőátadó felület a bejövő és a kimenő levegő között (ezt az adatot titkolják legjobban a hőcserélő gyártók, tisztelet a kevés kivételnek :)

Minél rosszabb egy hőcserélő hatásfoka, annál nagyobb a "hőlépcsője". Létezik annyira vacak hatásfokú hőcserélő is, ami még -15 fokos időjárás esetén sem képes megfagyasztani a kondenzvizet.  A valóban nagyon jó hatásfokú hőcserélőkben már mínusz 3-4 fokos bejövő levegő esetén is előfordulhat kondenzvíz fagyás a kimenő ágban. Hogy a te hőcserélődnél ez a hőlépcső 5 vagy 15 fok,  fok, azt nem lehet távolból megmondani, csak esetleg helyben megmérni.

Én nem a bejövő levegő hőmérsékletét méregetném, hanem a kimenő ág leghidegebb pontját és annak nulla fok körüli hőmérséklete szabályozná a bejvő ágat (pl levegő előfűtés vagy befújó ventilátor fordulatszáma vagy leállítása).

Előzmény: Gprinter (20359)
Gprinter Creative Commons License 2024.02.06 0 0 20359

Köszönöm.

 

Akkor lényegében közel sem biztos hogy a bejövő 0°C levegő már fagyást fog okozni, hanem lesz egy minusz bejövő hőmérséklet (pl -5°C) ami fagypont alá hűti a kimenő levegőt, és itt kell beavatkozni.

Előzmény: Mekk Elek 1040mester (20358)
Mekk Elek 1040mester Creative Commons License 2024.02.06 -3 1 20358

A hőcserélő kimenő ágában szokott megfagyni a víz (kicsapódott vízpára), azért, mert a hőcserélő bejövő ágában annyira hideg levegő jön befelé, hogy fagypont alá hűti a kimenő levegő-ágat.

Megoldások:

- a hőcserélő előtt a bejövő levegő (elektromos) előfűtése olyan hőmérsékletűre, hogy a kimenő levegő ne kerülhessen fagypont alá.

- bejövő ventilátor (automatikus) lelalassítása annyira, hogy a kimenő levegő ne kerülhessen fagypont alá.

- bejövő ventilátor leállítása arra az időre, amíg a kimenő meleg levegő felolvasztja a jégdugót.

- a hőcserélő előtt a lakás belső meleg levegőjéből éppen annyit hozzákeverni a bejövő hideg levegőhöz, hogy a kimenő levegő ne kerülhessen fagypont alá.

Most ennyi jutott eszembe.

 

Előzmény: Gprinter (20355)
Mekk Elek 1040mester Creative Commons License 2024.02.06 -3 0 20357

"Ennyi erővel azokban a szobákban nyitva is hagyhatnám az ablakot."

 

Milliónyi ablakba van résszellőző beépítve, vagy az ablakkilincsen van rés-szellőző állás, ami tulajdonképpen ugyanaz: lyuk a falon.

Ezeknek a tervezőit is szeretnéd lehülyézni?

https://www.google.hu/search?q=ablak+r%C3%A9sszell%C5%91z%C5%91&tbm=isch

Ha néha csak egy másodpercig is odafigyelnél arra, amiket itt írok (és mindig megkérdeznéd amit nem értesz), akkor ritkábban lennél ilyen nevetséges.

Előzmény: occseb (20356)
occseb Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20356

Egy képet készíthetnél a Te megoldásodról.

 

Ennyi erővel azokban a szobákban nyitva is hagyhatnám az ablakot.

Előzmény: Mekk Elek 1039mester (20354)
Gprinter Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20355

Sziasztok!

 

A kérdéses téma amiben szeretném ha leírnátok a véleményeteket: Fagyveszély.

 

Tegyek be egy vezérlést a gépbe ami lekapcsolj a ventiket? Mennyinél? 0°C-nál? Azon felül hogy leállítom, kell valami fizikai légzárás is?

 

pl: https://fikesz.com/SIG-AKH-M-125-Motoros-pillangoszelep-TF24-SR-Rugov

 

 

Köszönöm.

 

Mekk Elek 1039mester Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20354

Ha van elszívás és jól tömített a lakás, akkor nincs szükség külön befújásra is, elég lehet pár lyuk a külvilág felé

(gazdagabb helyen egyszerű lyuk helyett lehet dizájnos légbeejtő is, pl ilyen: https://netkazan.hu/termek/8492/aereco-eft-026-novelt-leghozamu-falatvezeteses-legbevezeto-40m3h-10-pa-80-m3h-40-pa-atm-100-mm-feher?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIlui6s5KUhAMVdpJoCR3AMwqLEAQYAyABEgLgr_D_BwE )

Előzmény: occseb (20349)
occseb Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20353

Nekem nem opció egy központi rendszer. 

De hogy minden szobába 100ezer Ft legyen egy ilyen hőcserélős csőventillátor azt túlzásnak érzem.

 

 

sylvanus67 Creative Commons License 2024.02.05 -1 0 20352

ELMÉLETI EMBER

Előzmény: occseb (20349)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20351

Ha raktáron van, akkor talán két nap. Abszolút ügyfélcentrikus a kapcsolattartó, ír angolul. Annak idején a gyárral vettem fel a kapcsolatot, őket is zaklattam egy ideig, elég türelmesek voltak.

 

Az én ventim 10 ezer forintos cucc, abszolút megfelel mindenben, egy komplett házat képes ellátni, csak egy feltétel van, hogy a padlásra kell tenni. Nem borzasztóan zajos, papíron kb ugyanannyi, mint a radiális ventilátorok, de mégse merem azt mondani, hogy egy lakótéren belül található gépészeti helyiségből nem fog kihallatszódni a hangja.  Annyi, hogy a lakótér és a venti között legyen legalább 3 méter sonoflex cső. Illetve magába a csőbe raktam bele, tehát ad absurdum, a hőcserélő és doboza lehet a lakótéren belül, de a ventilátor  a csőben legyen inkább kívül.  (a hőcserélőről elszívni kell a levegőt, nem ráfújni)

 

"A furdoszobaban pl nem is hiszem, hogy praktikus lenne a paras levegot valami "szivacson" atkuldeni...

 

 

..elmenő levegő... a lőtéri kutyát nem érdekli mi van vele.  (A hőcserélőt lehet, hogy időnként mosni kell)

Előzmény: RHDCelica03 (20344)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.05 -1 0 20350

készítem a pop-cornt.

Előzmény: occseb (20349)
occseb Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20349

Lőnél egy pár képet a  Te megoldásodról?

 

Én csak homlokzati falra tudom kirakni a ventillátort így közvetlen fújna be a szobába, lényegében minimális csőhosszal.

Előzmény: Mekk Elek 1039mester (20348)
Mekk Elek 1039mester Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20348

"A zaj engem is aggaszt egy kicsit, tobbek kozott ezert is torom a fejem az optimalis megoldason..."

 

Én a ventilátor fordulatszám alacsonyan tartására esküszöm. Persze nem mindegyik ventilátor képes 500-700 RPM fordulaton elegendő levegőt szállítani.

Ha sikerül jól eltalálni (csendes suttogás/mormogás a padlás távoli pontján), akkor egy fillért sem kell zajcsökkenő alkatrészekre költeni (az árukból sört lehet venni :)

Előzmény: RHDCelica03 (20344)
RHDCelica03 Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20347

Ez jo hir koszonom!

En valoszinu majd kiugrom erte, amugy is lesz egy kirandulasom arrafele furdoszobacuccokert...

Előzmény: Gprinter (20346)
Gprinter Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20346

Nekem 3 nap alatt küldték (raktáron volt). Annyi volt hogy felhívtak mert utánvéttel akartam de Magyarországra nincs utánvét. Tehát ha alapból előre utalást választasz akkor semmilyen kommunikáció nem lesz. Amúgy a számlát és a szállitással kapcsolatos infókat cseh és angol nyelven küldik.

Előzmény: RHDCelica03 (20345)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!