Keresés

Részletes keresés

peszleg2 Creative Commons License 2022.01.10 0 0 2754

Nem vizes téma, de ha lesz hőszivattyúd, feszültségfigyelőt vegyél (Pl. ELKO HRN-100) , mert ha baj van hőszivattyúval az első amit mondanak, hogy szar a szekunder kör, a második meg, biztos túlfeszültséget kapott a gép (tehát nem garanciális).  Ha előbb ismerem ezt, akkor a fő biztosítéktáblába berakattam volna.

Előzmény: peszleg2 (2753)
peszleg2 Creative Commons License 2022.01.10 0 0 2753

Ez így biztosan nem igaz, mert akkor a Panasonic miért árulna fagyvédelmi szelepet. Maximum a hőcserélő szétfagyását nem fogják javítani, de a többit kell. Nekem tiszta vizes a monoblokkom és volt komoly garanciális javításom is. Fel se merült a kérdés, hogy mivel van töltve a rendszer.

 

Közben eszembe jutott, nekem a fő problémám a fagyállóval, hogy minden rendszert utána kell tölteni. Mivel anyag nem vész el, ezért valószínűleg a lakótérben párolog el a mérgező anyag.

Egyéb okokból két év alatt kétszer kellett a puffert leüríteni, igen sokba került volna, ha fagyálló van benne.

Előzmény: fiszti (2751)
peterch Creative Commons License 2022.01.10 0 0 2752

    Hirtelenjében rákerestem az osztó-gyüjtökre és 12 körösset találtam legnagyobbat . Én a fiaméknál 10 köröst építettem be radiátorokra egy Wilo Yonos Pico keringetövel , ami modulálni tud . Kényelmesen 8-10 Wattal végzi a dolgát . Abból indulj ki , hogy a 20x2mm-es csövel , ha 10cm-es leosztást csinálsz , akkor a 35/30-as fütövízzel durván 100Wattal tudsz füteni nm-ként . Szerintem jobb , ha rövidebb ( 60m környéke ) köröket készítesz . A tömegáramok segítségével majd beszabályozod , hogy mindenhol megfelelö legyen a kívánt hömérséklet .  A hidrováltónak a méretét a höszivattyú tulajdonságainak ismeretében kellene megválasztani . Ha klasszikus , amelyiknél a külsö hömérséklettel csökken a teljesítmény , akkor oda nagyobb kell , míg a stabil teljesítményühöz elég a kisebb is . Lehet , hogy én gondolom rosszul , de én minden keringetöszivattyúval szerelt osztó-gyüjtö körbe tennék egy visszacsapószelepet , hogy ne keverje az éppen fütö osztó-gyüjtö a vizet a másik éppen nem üzemelövel . A fagyálló csak polipropilén-glikol lehet , az nem mérgezö . Nálam a napkoliban már 16 éve benne van és nincs gond . Az esetleges lyukadás esetében a nyomáscsökkenés lesz az elsö jel , hogy baj van . HMV tárolóból meg fözésre gondolom Ti sem használtok melegvizet .

Előzmény: fiszti (2748)
fiszti Creative Commons License 2022.01.10 0 0 2751

Köszönöm a választ!

A fagyvédelmi szelepet nem ismertem, köszönöm az infót, a szünetmenetes nekem is eszembe jutott már.
A hőszivattyúra a garancia csak a teljes rendszer fagyállóval való feltöltése mellett érvényes.

A HMV -re marad a villanybojler.

Előzmény: peszleg2 (2749)
halaloszto Creative Commons License 2022.01.10 0 1 2750

Ha tényleg csak 5cm betont tudsz tenni, akkor nem sok esélyed van a 20as csővel. A vasráccsal együtt az már kb 3cm, alatta-felette 1cm beton az semmi. Gyenge is lesz, meg egyenes sem. Ha meg ráöntenek 2cm padlopont, az baromi drága, és ugyanúgy 7cm az eredmény mintha direkt annak indultál volna. 

 

Ilyen vékony cucchoz vékonyabb csövet tennék, és nagyon sűrűn, mert a beton nem lesz jó hőelosztó. 

 

Vagy ha belefér a pénzbe, akkor valami rendszerlemez. Schlueter, uponor. Komplett lakásra durva ára van, egy fürdőre én még megkockáztattam.

Előzmény: fiszti (2745)
peszleg2 Creative Commons License 2022.01.10 0 0 2749

A fagyállóval romlik a rendszer hatékonysága, másrészt mérgező, ha HMV-t is akarsz csinálni, akkor kell a hőcserélő a balesetek elkerülése miatt. (kilyukad a csőkigyó a HMV tartályban).Idővel fel is fog higulni a fagyállód, idővel cserélni kell

Vehetsz caleffi fagyvédelmi szelepeket (Panasonic cikkszám alatt dupla áron: PAW-A2W-AFVLV) és/vagy aksiról+inverter+csőtermosztát-tal kombinálva beépítesz egy keringető szivattyú, amely ha nagyon lehűl a kinti vezeték (géphiba vagy áramszünet miatti leállás), akkor indítja a keringetést. Ennek annyi előnye van, hogy komolyabb szünetmentes úgyse árt a házban, hogy mindig legyen némi világítás.

Előzmény: fiszti (2748)
fiszti Creative Commons License 2022.01.10 0 0 2748

Köszönöm a választ!

Igen a radiátorról nekünk is ez a vélekedésünk, ezen a hőfokon csak dísz...ezért nincs a rajzon sem.
Az egész rendszert fagyállóval feltöltve gondoltuk ki, sokkal biztonságosabb megoldás és hatékonyabb a hőcserélősnél.
Egy "átlagos" hidrováltónál minden bizonnyal az a jó megoldás, amit írtál, de ami a rajzon van (Fixtrend) állítólag ilyen belül, (cserébe nem olcsó):


Egy osztó-gyűjtőre mennyi kört célszerű optimális esetben szerelni? (20x2mm cső, kb.: 50-70 m hosszú körök)

A hidrováltó előremenő és visszatérő ágát egyébként más módon is lehet osztani, ha jól tudom.
Valami ilyesmire gondolok, jó megoldás ez is (ez árban jóval kedvezőbb, mint a fenti)?:

Előre is köszönöm.

Előzmény: peterch (2747)
peterch Creative Commons License 2022.01.10 0 0 2747

Még valami !

Tudom a rajzot így könnyebb volt megrajzolni annak aki rajzolta . Valóságban ugye a két osztó-gyüjtö elöremenöt fogod a höszivattyú felöli elöremenövel szembe kötni és a két fütésköri visszatéröt meg a höszivattyú visszatéröjével szembe ? Mert a rajz szerinti bekötéssel jól megkevernéd a dolgot a fütés oldalon .

Előzmény: fiszti (2745)
peterch Creative Commons License 2022.01.10 0 0 2746

Szia !

 

Laikusként írok !

 

Amennyiben 35/30°C-ra lesz kiszámolva a padlófütés , akkor a radiátorokat ne használd . Föleg nem höcserélön keresztül , mert csak dísznek lesznek . Ha lehet akkor inkább sok rövidebb kört tekerj a padlóba . Kisebb ellenállás , nagyobb höleadás egy helyiségen belül .  A csövek legyenek valóban 20x2mm-esek. A keringetöszivattyúk tudjanak modulálni . Természetesen fagyálló kerül a rendszerbe . Tudom , megoldható vízzel is . Ez rajtad múlik , mennyire mész a biztonságra .

Előzmény: fiszti (2745)
fiszti Creative Commons License 2022.01.10 0 0 2745

Köszönöm szépen a választ!

Az aljzat szigetelésen már nem tudunk változtatni.
Tehát akkor optimálisabb lenne 20x2 mm -es csővel készíteni 10 cm -es osztásban, a külső falak mentén esetleg 5 cm -enként.
A hidrováltó után, ha 2 osztó-gyűjtős kört alakítanánk ki, akkor lehetne akár 2 x 7-8-9 padlófűtési kör is rövidebb 60-70 méter hosszal (a lenti ábra alapján), 3 körös hidrováltóval pedig a jelenlegi (lemez)radiátorokra is rá lehetni hőcserélőn át küldeni ugyanezt az alacsony hőfokú vizet (bár a radiátorokat el szerettük volna tüntetni), magasabb hőfokú csak akkor mehetne a radiátorba, ha a padlófűtési körökre keverő szelep kerülne. Jól gondolom ezeket?

Előzmény: lala1961 (2744)
lala1961 Creative Commons License 2022.01.09 0 1 2744

Üdv ! Hát az ajzat szigetelést zsengének találom ,főleg ebben az alacsony hőfokú fűtés üzemben ! Természetesen minél nagyobb átmérőjű csővel, sűrűbb és rövidebb köröknél éred el az optimumot ! Ha hosszú a kör, végén az eleve alacsony induló hőfok miatt, és a közbeni  hőleadás végett lehet "hideg "a visszatérő ! Minden nagyon át kell gondolni/tervezni, mert a javítás szinte lehetetlen utólag! 

Előzmény: fiszti (2742)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.09 0 0 2743

Köszönöm mindenkinek a válaszát :)

Előzmény: Apaxp (2741)
fiszti Creative Commons License 2022.01.09 0 0 2742

Sziasztok!

Az alábbiakban kérném segítségeteket:

Felújítás előtt álló családi házunk fűtés korszerűsítésén gondolkodunk.
Monoblokkos hőszivattyús padlófűtés mellett döntöttünk.
A készülék egyfázisú 10 Kw -os, üzemeltetése minél alacsonyabb fűtővízzel a leggazdaságosabb
(30/35 °C, 40,45 °C, 47/55 °C, max vízhőfok 65 °C)

A rendszer a csatolt kép alapján lenne kialakítva.

A padlófűtő körök száma 16 mm -es csővel 10 cm -es osztásban az előzetes kalkulációk alapján
70-80 méter hosszal 12 -re jön ki, 90-95 méter hosszal esetleg 10 kör.
20 mm -es csővel csökkenthető lenne a körök száma 8-9 -re, de ez jelentős költség növekedés.

A kérdésem: 
- Melyik a jobb megoldás kevesebb hosszabb kör, több rövidebb kör, esetleg 2 osztó-gyűjtő?

- Egy osztó-gyűjtő hány körig alkalmazható jól?
(egy leírásban ezt olvastam: 90 méterig max. 9 kör, 60-70 méterig 11 kör)
- A 16 mm -es csővel vagy a 20 mm -es csővel lenne ajánlottab telepíteni?
- A 20 mm -es csövet ajánlják több helyen ilyen célra, az a hatékonyabb megoldás az alacsony hőmérsékletű víz miatt?

A házról: 
- beltér kb 95 m2
- ajzat: bitumenes vízszigetelés, 8 cm eps, vasháló, 4-5 cm beton, csere előtt álló járólap.
  A járólap felszedése után kb. 6 cm "helyünk" van, ide kerülne be vashálóra a padlófűtéscső, estrich és az új járólap.
- Födémen jelenleg 10 cm üveggyapot, ide kerül még plusz 20 cm.
- A 38 cm -es tömör kisméretű tégla falak kívülről 12 vagy 14 cm grafitos szigetelést fognak kapni.

A segítséget előre is köszönöm.
Szép napot mindenkinek!
István

Apaxp Creative Commons License 2022.01.08 0 1 2741

Először azt csináld meg, hogy az összes kör átfolyását állítsd maximumra. Jelenleg úgy néz ki, mintha korlátozott lenne a egyes körök áramlása. 40 fokos előremenővel azért már jelentkeznie kéne némi padló langyosodásnak. Bár az általad felrakott képen a kiosztás nem nagyon bizalomgerjesztő

Előzmény: Törölt nick (2737)
peterch Creative Commons License 2022.01.08 0 0 2740

" Napi 24 ben nyitva az ablak. Párátlanítót is bevetek nemsokára  "

 

Haveri körben nincs valakinek mobilklímája ?  Igaz áramot fogyaszt , de nagyon jól párátlanít és a meleg is benn marad . Nem kell az ablakon kiengedni a párával .

Előzmény: Törölt nick (2737)
Tomo75 Creative Commons License 2022.01.08 0 2 2739

A szélső szobában nekem is 22 fok van, miközben egy szélvédettebb szobában 23-24. Három éve nem tudom ennél jobban közelíteni őket egymáshoz.

Penész ellen legjobb a hővisszanyerős szellőzés, annak nagyon örülök, hogy 5 éve építkezéskor ezt is megcsináltuk. Télen az alacsony páratartalom ad egy kis megoldandó feladatot.

Előzmény: Törölt nick (2737)
lala1961 Creative Commons License 2022.01.08 0 0 2738

Üdv ! Az baj ha a visszatérő meleg(le kéne adja), mert akkor vagy nagy a tömegáram vagy magas az előremenő hőfok !:-)

Előzmény: Törölt nick (2737)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.08 0 0 2737

1. egy ilyen rendszernél a huzamosabb járatás az pár nap folyamatos fűtést jelent!

Amikor néztem a visszatérő hőmérsékletét én kivittem a szobatermosztátot a teraszra hogy direktbe menjen a kazán és kb 45 perc múlva néztem hogy 

még mindig hideg a visszatérő. Lassabban jelenik meg hő a visszatérőn? Sajnos messze lakunk az építkezéstől így már csak korom sötétben botorkálok

és nézelődöm.

 

2. mennyire volt a ház áthűlve, mielőtt fűteni kezdtél? Mivel az egész tök vizes és most szárad, hónapok lesz mire rendesen beáll

3. az osztón majd kell finomhangolni, és beáll a helyiségek hőmérséklete. Feltéve, hogy volt tervezve hogy hova mennyi cső menjen, nem mindenütt annyi van amennyi elfért és kész.

Ez az a pont ami érdekelne. Én úgy gondoltam ott az osztón belőhetem külön termoszok nélkül ,tapasztalat alapján ,hogy minden helységben nagyjából ugyanannyi legyen a hőmérséklet,

de azt is hallom ,hogy azt csavargathatom hajnalig is akkor is hidegebbek lesznek a sarokszobák laminált padlóval. Ami vonzza a penészt.

 

Párával hogyan állsz? Szellőztetsz? Nagyon kellene szerezz egy páratartalommérőt.

Napi 24 ben nyitva az ablak. Párátlanítót is bevetek nemsokára. Nem padlófűtés téma, bár lehet kapcsolódik hozzá. Betongerendás födémünk van fel-betonnal, lemértem a teljes födém vastagság 29 cm,

persze a béléstestben van 15 cm üreg. A födémre jön 30 cm kőzetgyapot. utána a satortetőre jön páraáteresztő aminek a belső oldalán ,hát elég erősen kicsapódik a pára.

 

Nincs párazáró a födém és a szigetelés között,de ha felveszem a szigetelést alatta száraz a beton.

De tényleg combos a páralecsapódás, ahol vannak szelőzző nyilások a tetőn körülötte semmi.

Nem tudom kell e erőteljesebb átszellőztetés vagy ez csak most van velünk, amig ilyen párás az épület, vagy tényleg kellene ide a párazárás a szigetelés alá.

 

Előzmény: halaloszto (2733)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.08 0 0 2736

Talan ez a legfoghezagosabb csövezés a halóban. Ez van a 12nm laminált padló alatt

Törölt nick Creative Commons License 2022.01.08 0 0 2735

Néhány kérdőjel:

Mióta megy a fűtés?

Fűtés már megy jó ideje sztem november végétől, légkondival. Meglepően jól kifűtötte a házat de a kisszobákban legalább 5 fokkal hidegebb volt.

meg is jelent a penész, pláne hogy szellőztetve volt az ablakoknál. A fűtést dec 28 án inditottuk el. azóta megy.

Volt-e ideje az új háznak kiszáradni?

Fűtés mellett 2 kisablak nyitva van, már nem érzem a párát ,de valószinűleg ha becsuknám kicsapódana az ablakra.

Milyen osztással lett lefektetve a csőkígyó a padlóba?

9 körre tettük, mindenhol van padlófűtés kivéve egy kis kamrában. nappali 3 körre van téve , helységek 1-1 körre.

Tervezve volt a csőfektetés, vagy szaki hasraütéssel megoldotta?

Nem volt tervezve, a fűtésszerelő elmondta hogy lesz, nekem tetszett. A nappali sztem fenomé bár nem értek hozzá, egyedül a hálóknál vagyok bizonytalan.

 

A csövek felett szerintem is vastag az esztrich, de ez csak annyit ront, hogy nehezebben veszi fel a hőt a felfűtési szakaszban, és nem szabad hagyni hogy kihűljön.

Nincs amúgy pontos mérésem rá de a tervezettől 2-3 cm rel jöttünk felfelé.

 

Törölt nick Creative Commons License 2022.01.08 0 0 2734

Hát igen, Mi nagyjából kész tervekkel futottunk neki az építkezésnek, a belmagasság igy is karcsú 260 ra jött ki.

Remélem elég lesz a 10 cm szigetelés.

A tekercselést szakira bíztam, a nappali gyönyörű lett, a szobáknál tekerhették volna sűrűbbre.

 

Előzmény: lala1961 (2731)
halaloszto Creative Commons License 2022.01.07 0 0 2733

1. egy ilyen rendszernél a huzamosabb járatás az pár nap folyamatos fűtést jelent!

2. mennyire volt a ház áthűlve, mielőtt fűteni kezdtél? Mivel az egész tök vizes és most szárad, hónapok lesz mire rendesen beáll

3. az osztón majd kell finomhangolni, és beáll a helyiségek hőmérséklete. Feltéve, hogy volt tervezve hogy hova mennyi cső menjen, nem mindenütt annyi van amennyi elfért és kész.

 

Párával hogyan állsz? Szellőztetsz? Nagyon kellene szerezz egy páratartalommérőt.

Előzmény: Törölt nick (2730)
Apaxp Creative Commons License 2022.01.07 0 0 2732

Néhány kérdőjel:

Mióta megy a fűtés?

Volt-e ideje az új háznak kiszáradni?

Milyen osztással lett lefektetve a csőkígyó a padlóba?

Tervezve volt a csőfektetés, vagy szaki hasraütéssel megoldotta?

A csövek felett szerintem is vastag az esztrich, de ez csak annyit ront, hogy nehezebben veszi fel a hőt a felfűtési szakaszban, és nem szabad hagyni hogy kihűljön.

Előzmény: Törölt nick (2730)
lala1961 Creative Commons License 2022.01.07 0 0 2731

Üdv ! Hát ezek nem túl combos adatok "zerelőbeton , vízszigetelés ,2 x 5 cm lépésálló eps ,hőtükrös fólia, rajta vasháló ráfűzve fűtéscsövek és rajta egy kissé túlöntött esztich kb, 8-10cm lehet a csövek felett"  ,Nem reparálható a padlófűtés, és félő hogy minden v kevés v sok ! Kevés lehet a 10 cm szigetelés, szerintem 15 de inkább 20 cm raktam volna alá, egyes helységek lefektetett cső átmérő és mennyiség egyes köreinek nagysága/hossza is okozhat problémát! Ami meg sok ,főleg  a szigetelés vastagsága fényében az a csövek feletti beton vastagság, ami szerintem 5-6 cm lehetne optimálisan!

Előzmény: Törölt nick (2730)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.07 0 0 2730

Sziasztok!

 

Most építettünk Családi házat, nettó 100 nm a lakótér van egy grasslapos nappali és 3 laminált padlós 12nm es halószoba.

A laminált padlónál direkt 7mm es vastagságot választottunk amit a gyártó is ajánlott padlófűtésre.

 

A házba én egy kombi Bosch Condens 2300w t választottam ,24Kw os kazánt.

 

Nincsenek radiátorok a házban. Még nem lakunk benne, de a fűtés megy.



Még nem volt műszaki átadás,  kazán előremenő 40 fokra van beállítva, szerintem a világ legegyszerűbb fűtési rendszerében.

Kazán tolja a fix 40 fokos meleg vizet a szivattyúba az belemegy a 9 es osztógyűjtőbe amiben a térfogat határolók mindegyike 2 esre van állítva.

 

A hálószobák mindegyike az épület egy egy sarkában van.

A padlófűtés rétegrend:

szerelőbeton , vízszigetelés ,2 x 5 cm lépésálló eps ,hőtükrös fólia, rajta vasháló ráfűzve fűtéscsövek és rajta egy kissé túlöntött esztich kb, 8-10cm lehet a csövek felett.

Ház oldala 30cm NF + 12 cm nikecel , födém betongerendás fel betonnal , rajta kb 30 cm közetgyapot.

 

 

Tapasztalatom:

a padlón én kézzel nem érzem hogy menne a fűtés, a szobákban meg pláne nem. 

ha megfogom az előremenőt szép langyos ,de a visszatérő sztem nagyon hideg még huzamosabb járatás után is.

Sajnos még nem tudtam hőmérőket szerelni.

Jelenleg a szivattyú a 2 es fokozatban megy a 3 ból. 

A házban jelenleg nyitva vannak a beltéri ajtók ,meleg van, de én így is érzem hogy a sarokszobák hidegebbek.

 

Van rá mód/beállítás hogy mindegyik helységben ugyanolyan meleg legyen? 

Szerintetek ezekkel a ház szigetelési paraméterekkel jól működhet tisztán a padlófűtés?

Miért lehet az hogy a házban szerintem 19-20 fok van ,0 fokos kinti hőmérsékletnél de a visszatérő csövek hidegnek tűnnek.

 

 

Notes Creative Commons License 2021.12.17 0 0 2729

Elektromos padlófűtéssel (Heatcom, BVF) van valakinek tapasztalata? Új építésű, rendesen szigetelt házban lehet ez fő fűtési megoldás? Hívogató a gondolat, hogy nem kell bevezetni a gázt, nem kell kémény, csövek, szelepek garmadája, szivattyú stb. Sőt a több milliós hőszivattyú is kiváltható lenne. Napelemmel megtermelni az áram jó részét. Betenni ezt a padlóba, meg egy elektromos bojler, és kész. De nem tudom, hogy a jól hangzó elmélet mellett ez tényleg egy bevált megoldás, vagy inkább csak kiegészítő fűtés megoldására jó, hogy növelje a komfortérzetet.

pulsarxp Creative Commons License 2021.11.29 0 0 2728

Szia,

köszi, igazából semmi sincs kiszámolva, csak ahogy olvasgatok a neten, abból gondoltaltam hogy a 10es osztással nem lőhetek nagyon mellé. a 20as cső meg a csőhossz végett gondoltam.

 

köszi, én is úgy terveztem, hogy a másik szoba belső oldalán viszem odáig

Előzmény: halaloszto (2727)
halaloszto Creative Commons License 2021.11.28 0 0 2727

Nekem 10esbe lett téve minden, nincs sok hátránya, a cső nem olyan sok pénz. 

A sarokhelyiség ki lett számolva? Nagyobb ám ott a hőigény per m2 mint egy nagyobb vagy belső szobában. 

 

Amíg odaérsz vele, vidd a másik szoba belső falánál, és az előremenőre akár tényleg húzz szigetelést. 

Előzmény: pulsarxp (2726)
pulsarxp Creative Commons License 2021.11.28 0 0 2726

Sziasztok,

 

20as csővel 10es osztás nagyon ágyúval veréb esete? 20as csőre azért volna szükségem, mert atlépném a 100méteres csőhosszt. 12nm + 15-15 méter még elér a helységig a cső. Mondjuk a gépészeti helység a ház egyik sarkában van, igy a szobákhoz elég hosszú csövek kellenek  ami eszembe jutott, hogy a 3 szoma előremenőjére rakbék is csőszigetelést. Vagy hülyeség? :)

lala1961 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 2725

Üdv ! Általában szűk hőfokmezsgyén működik ,de ha a 2 szélső értékig ki/be tekered akkor kéne legyen különbség !:-) 

Előzmény: Tomo75 (2724)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!