Keresés

Részletes keresés

topbank Creative Commons License 2004.07.10 0 0 122

Üdvözlet mester,na végre hogy ideért!

                                                           Joci

Előzmény: dokigyg (121)
dokigyg Creative Commons License 2004.07.10 0 0 121

Sziasztok!

 

Bátorkodom megjegyezni,hogy szerintem ebben a dologban a hangsugárzók tologatása nem sokat oszt,szoroz,mert a szoba sajáthangok pont azért tudnak kialakulni,mert a hullámhossz összemérhető a szoba méreteivel.Ezek az emelések,és kioltások nagyjából a szoba állandó helyein alakulnak ki.

Bonyolultnak inkább azt a pontot kellene megtalálnia ahol a legjobb a hangzáz,majd ehhez kellene igazítani a hangsugárzók helyét.

 

Üdv Doki!

Előzmény: antiskating (100)
tere Creative Commons License 2004.07.09 0 0 120
Igazi hülyék... :DDD
Flacika Creative Commons License 2004.07.03 0 0 119
:)
Előzmény: antiskating (118)
antiskating Creative Commons License 2004.07.03 0 0 118

Egy igazi hifista nem csak a fülét, de az agyát trenírozza hifizés előtt - lássuk csak>

 

10 Co-on 1 kHz hullámhossza 33,7 cm

30 Co-on 1 kHz           "           34,9 cm

 

(Ez még csak 1 cm körüli eltérés, de a problémák a basszus belépésével fokozódnak!)

 

10 Co-on 60 Hz hullámhossza 5,61 méter

30 Co-on 60 Hz          "            5,82 méter

 

Basszus, itt már 21 cm hullámhosszkülönbség van!!!

 

Gondoljátok meg hifisták, nem kellene-e a szoba levegőjét is temperálni, és ehhez illően öltözködni is hifizés közben? Többutas rendszereknél pedig javíthatjuk a linearitást, ha a magashangokat melegítjük - pl. a tweeter elé helyezett hősugárzóval -, a mélyhangokat pedig hűtjük.  (A hangfalba szerelt kompresszoros hűtés ugyan némi kis zajszintnövekedést okoz, de szerencsére ezt a sísapkában úgysem halljuk meg.:)

Előzmény: tere (116)
Flacika Creative Commons License 2004.07.02 0 0 117
Úgy kell Neked! Minek ülteted a cuccot a szófára? :)
Előzmény: tere (116)
tere Creative Commons License 2004.07.02 0 0 116

Akkor ezek szerint végső fázisban egy ~18nm-es szobához be kell szerezni egy 2.2kW-os hűtő-fűtő split-klímát és máris lehet A/B tesztelni a hangzást hidegben/melegben. :D

Mindent a mélyhangokért!

Szóval nem igazán értem a problémát. Pl nálam a szófán ülve szól a cucc rendesen. A fürdőkádban ülve ugyanaz a zene letépi a fejemet basszusilag. A konyhában szintén. A kisszoba sarkaiban megintcsak. Ezek szerint szar a motyó, mert a kádban jobb a basszus, mint a falak előtt. Naaaaamááár!

Flacika Creative Commons License 2004.07.02 0 0 115

Triviális. A melegebb levegőben a hang terjedési sebessége nagyobb.

Előzmény: gabocza1 (114)
gabocza1 Creative Commons License 2004.07.02 0 0 114

" ha melegebb van, akkor egy kicsit hosszabb"

Hát persze, a hőtágulás okán...:)

Előzmény: antiskating (111)
Flacika Creative Commons License 2004.07.02 0 0 113
szobába=szobában. Nem szoktam eltéveszteni...
Előzmény: Flacika (112)
Flacika Creative Commons License 2004.07.02 0 0 112
Ja. És mi a következménye? Minél hidegebb van a szobába, annál mélyebb hangok "férnek bele".
Előzmény: antiskating (111)
antiskating Creative Commons License 2004.07.02 0 0 111

"Asszem a 60Hz hullámhossza kb 13m."

 

13 méteres hullámhosszal a 26 Hz-es kurvamély hang lökdösne kifele az ajtón.. 

A 60 Hz-es hang hullámhossza 18 Co-on  kb.  5 méter 66 cm, ha melegebb van, akkor egy kicsit hosszabb:))

Előzmény: big-dewil (103)
Rover623 Creative Commons License 2004.07.01 0 0 110

Üdv mindenkinek!

 

Ha van valakinek elfekvőben 2db Jamo 68-as hangdoboza (működőképes!), kedvező ár esetén kp. megvenném...

 

topbank Creative Commons License 2004.07.01 0 0 109
Az teljesen oké csak nincsennek TS paraméterek!
Előzmény: Flacika (108)
Flacika Creative Commons License 2004.07.01 0 0 108
Ez rendben van, ezért indultam ki a 0,7-es csillapítású doboz méretéből.
Előzmény: topbank (107)
topbank Creative Commons License 2004.07.01 0 0 107

A reflex dobozoknál viszonylag nagyobb az építési szabadság,a csőmérettel,csillapítással jól hangolhatóak,de sajna van egy feltétele,ismerni kell a hangszóró TS-paramétereit.Ezzel az a bökkenő hogy szinte egyik gyártó cég sem adja meg őket. 

MÁS:Tisztelt kolléga a zártdobozoknál ha 0,707-es QTC vel számolsz akkorlessz ideális a hangzás és  legnagyobb a terhelhetőség,ha a QTC ennél nagyobb felfelécsuszó F3 pontotkapsz,nő a terhelhetőség és az F3föléeső oktávban kb-1,25dB kiemekés tapasztalható.ha kisebb a QTC akkor az ellenkezője az igaz viszont mosottab búgósabb lessz a mélytartomány. Areflexdobozokra mindaz igaz amit leírtál de csakis akkor ha a QTS az optimális 0,383 es értéket mutatja.

Előzmény: bonyolult (106)
bonyolult Creative Commons License 2004.07.01 0 0 106
Hát...nemtom mennyi homokot tettek bele de az biztos hogy a doboz magasabb 5 centivel mint az eredeti (éppen a homokozás miatt) és majdnem 2 centivel mélyebb a belsô mérete, tehát nem mm-re akkora mint a gyári doboz volt, de nyilván a merevítések is helyet vesznek el. Az biztos, hogy sokkal több a mély mint korábban, egyik kedvenc lemezem hallgatásakor le kellett csavarnom 4 db-t a mélyekbôl hogy ne rázza ki a szomszédok agyát (meg az enyémet). Mondta az ember aki csinálta, hogy a belseje ki van tömve ipari vattával, a reflexnyílást pedig belülrôl takarja vmi. szürke vattaszerû akármi, állítólag azért hogy a reflexnyíláson távozó levegô ne fújja ki a vattát. Fogalmam sincs hogy jól van-e ez így, ôk hangfal építôk, csak tudják miajow...talán nem kellett volna ragaszkodni az eredeti méretekhez hanem újra kellett volna terveztetni a dobozt a hanxórók karakterisztikájának megfelelôen!? Nemtom. Mi az a méretbeli eltérés mai már hallható? A belsô térfogata saccom szerint 1-2 liter tûréssel annyi mint korábban volt. Ha 2-3 centivel alacsonyabb a belsô magasság de ugyanennyivel nagyobb a belsô mélység az mennyit számíthat?
Flacika Creative Commons License 2004.06.30 0 0 105

Kicsit egyszerűbben: ha a példában szereplő hangszórót eredetileg egy 68 literes dobozba építették, de van benne annyi hely, hogy 22 liter homokot tegyél bele, akkor az 53 Hz-es rezonancia freki felmegy 60 Hz-re, ami már hallható. A 0,7 helyett 0,79 QTC már nem akkora különbség, mint a 7 Hz diffi (0,79-nél 1 dB-lel van magasabban a 60 Hz-es jel, mint a 0,7-nél az 53 Hz-es).

 

Még valami. A rezonancia freki alatt zárt doboznál 12dB/oktáv meredekséggel esik a hangnyomás, azaz 60 Hz-es rezonancia esetén a 30 Hz-es hangnyomás 12 dB-lel kisebb. Reflex doboznál az esés 24 dB/oktáv, de itt bejön a jól hangolt reflexnyílás és reflexcső. Ha pedig a doboz eredetileg is reflex volt, akkor a térfogat megváltozása felborítja az egész egyensúlyt.

Előzmény: Flacika (104)
Flacika Creative Commons License 2004.06.30 0 0 104

Hopplá, még valami. Véletlenül nem változot meg a doboz belső térfogata a homok kitöltéssel? Ha ugyanis kisebb a térfogat, akkor a rezonancia frekvencia feljebb tolódik és a mélyek "ütni" fognak (csillapítatlanabb lesz a rendszer). Ez nem ugyanaz, mintha vattával vagy hasonlóval tömöd ki, mert az a homokkal szemben levegősebb szerkezetű.

 

Vegyünk egy példát, a nemrég még igen elterjedt Videoton HA 20/11 motort.

Alapadatok: rezonancia freki fs = 35 Hz, jósági tényező QTS = 0,46.

Dobozba építve:

Ideális csillapításra tervezve QTC = 0,7, rezonancia fc = 53,2 Hz, méret VAB = 67,9 liter.

Ugyanez kisebb dobozokban: 46 literesben fc = 60 Hz, QTC = 0,79.

Még kisebb doboz: 32 literesben fc = 68 Hz, QTC = 0,9.

24 literes doboz: fc = 76 Hz, QTC = 1,0.

A QTC = 1 sem üt nagyot, de a különbség hallható.

Előzmény: bonyolult (102)
big-dewil Creative Commons License 2004.06.30 0 0 103
Asszem a 60Hz hullámhossza kb 13m. Tehát,ha nincs mélyed,csak helyenként,akko tuti,h a szobát hallod. Ahol meg nem,ott épp kioltja egymást a werödés. Akusztikus röwidzárad wan. Tegyé a hangfal mögé wastag hangelnyelöt,a szobába pedig hangterelöket. Pl könywespolcokat. Ne szimmetrikusan.
bonyolult Creative Commons License 2004.06.30 0 0 102
Igen, én is arra a következtetésre jutottam hogy a szoba szól. A berendezés nem változott a régi dobozok óta. Az lehet a különbség, hogy a régi dobozokban semmi merevítés nem volt és önmagában döngött, nem tûnt fel a szoba hangja, most viszont egyrészt jó merev a doboz, másrészt kb. 5 centivel magasabb a réginél mert az aljában homok van. Így az egész környezet (szoba vs. hanxórók) akusztikája megváltozott. Az tény, hogy éppen a dobozok mögött jó nagy üres falfelület van, elôtte viszont kanapé, könyvespolc, függöny, stb. Olyan érzés mintha hátrafelé szólna. Lehet h. próbaképpen mögéjük teszek 1-1 plédet és meghallgatom úgy, bár ez hamarabb is eszembe juthatott volna:))
Flacika Creative Commons License 2004.06.29 0 0 101
Antiskating adott egy ötletet. A falakról visszaverődő hangok bizony ki tudják oltani egymást. Nem változott a szoba berendezése? Esetleg túl sok a visszaverő felület. Meg kellene próbálni hangelnyelő tárgyakat bevinni: szőnyeg a falra, kárpitozott fotelek, függöny, stb. Hátha...
Előzmény: bonyolult (98)
antiskating Creative Commons License 2004.06.29 0 0 100
Nem azért hallod a mély hangokat különböző intenzitással, mert közelebb vagy távolabb van a füledtől a mélynyomó, hanem mert az egyre mélyebb hangok hullámhossza egyre hosszabb lesz - összemérhető a szoba méreteivel -, tehát a falakról visszaverődő hullámok intenzitása bizonyos helyeken megnő, bizonyos helyeken pedig, egymást kioltva csökken. A 100 Hz alatti frekvenciáknál óhatatlanul (és szinte kivédhetetlenül) a szoba "szól", a hangsugárzó csak gerjeszti ezt a hangzást - rosszabb esetben a búgást vagy döngést. A gerjesztés helyének változtatásával (vagyis a hangfal tologatásával) kis mértékben azért hangolható ez a visszaverődéses interferencia.
Előzmény: gergoo1111 (99)
gergoo1111 Creative Commons License 2004.06.29 0 0 99
ha jövök be a szobába akkor én is több mélyhangot hallok, kb. annyit mintha előtte űlnék !
Nekem csak akkor tűnik kevesebbnek ha előtte állok, de nekem legalul van a mélysugárzó .
A hangszórók, hogy vannak elhelyezve - mert más már nem igazán lehet a probléma, lehet túl magasan van a mély és így állóhelyzetben van veled kb. egy síkban !
Előzmény: bonyolult (97)
bonyolult Creative Commons License 2004.06.29 0 0 98
Nem, nem filmnél, zenénél. Nem szoktam házimozizni, az engem egyáltalán nem érdekel. Csak két front van és egyelôre nem is akarok mást.
Előzmény: topbank (96)
bonyolult Creative Commons License 2004.06.29 0 0 97
:))) Eredeti felállás az volt, hogy szoba rövidebbik falának közepén a TV, tôle jobbra/balra a dobozok kb. fél méterre a faltól. Abszolút standard, de így töxar volt, a mélyek aránya kb. 1:2 volt ülve:állva. Most úgy néz ki hogy TV a sarokban, tôle jobbra/balra és kicsit elôrébb a dobozok a sarkukkal a fal felé, a hanxórók picit befelé fordítva a hallgató pocízió irányába. Így sokkal kisebb a különbség, inkább akkor hallható erôsebben ha elballagok a bal oldali doboz irányába. Rejtély...a mérôhangok alapján a csatornák hangereje kb. azonos. Próbáltam megcserélni is a két dobozt, semmi eredmény.
topbank Creative Commons License 2004.06.29 0 0 96

Szivesen meghallgatnám de én miskolci vagyok és az a 200km csak az ne lenne. Tehát ez inkább filmnél jön elő?mert akkor egy olcsóbb szubládával orvosolható.

 

Előzmény: bonyolult (94)
gergoo1111 Creative Commons License 2004.06.29 0 0 95
Hát az érdekes dolog !
Lehet, hogy elátkozol olyan rosszul fog szólni, de azért egy pici esély van arra, hogy jól szóljon neked, vagyis állítsd be őket a sarokba.
De könnyen lehet, hogy egyszerűen így jó csak te egy kis több bass re vágysz. Egyébként sok esetben ez így van, eleinte én is teljesen bass en hallgatam, mára meg bőven elég a 0 állás is, mert ugy szebben szól és még így is szét viszi a házat nagyhangerőn.
Előzmény: bonyolult (92)
bonyolult Creative Commons License 2004.06.29 0 0 94
Bp-i vagyok, Te!? Ha van kedved eljönni meghallgatni, dobj egy mailt. A mélyek csak relatíve kevesek a doboz elôtt. Ha adok neki +2 vagy 4 db-t hogy éppen kellemes legyen a fïlemnek akkor máshol már annyi a mély hogy a szomszédok is hallják. De most tényleg, ha van kedved meghallgatni és véleményt alkotni, szívesen látlak, nagyon kiváncsi lennék hogy szerinted jó-e úgy ahogy van és csak én vagyok paranoid:)) vagy tényleg nem stimmel valami.
Előzmény: topbank (93)
topbank Creative Commons License 2004.06.29 0 0 93
  Ideálisabb lenne ha a magas lenne fül magasságban,jóttenne a téralkotásnak és a szinpadnak.Nem lehetséges hogy szereted a kissé loudnesses hangzást és ezért érzed kevésnek a mélyeket?Nem kötekedni akarok csak kérdezem.
Előzmény: bonyolult (92)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!