Keresés

Részletes keresés

Alfato Creative Commons License 2009.02.09 0 0 976
Ehhh ez velős lett, akkor az vagy sem?
Előzmény: spucc (975)
spucc Creative Commons License 2009.02.09 0 0 975
Csertölgy (Quercus cerris)
Szubmediterrán hegyvidéki fafaj. Az igen száraz temőhelyeken is megél, elsősorban a déli és nyugati fekvésű területeket kedveli. Meleg- és fényigényes. A hazai erdőterületek 17,6%-át foglalja el. Szijácsa sárgásfehér, éles határral a vörösesbarna geszttől. A többi tölgytől eltérően álgeszt képzésére hajlamos. Bár a fa csersavtartalma a többi tölgyétől alig különbözik (12%), a csertölgy a tölgyek közül a legkevésbé tartós (1/5-e a többi tölgyének). A szabadban beépített fa szijácsa nem áll ellen a gombafertőzésnek, és a fedett térben alkalmazott faanyagnak csak a gesztje ellenálló. A csertölgy faanyagát rönk, szálfa, talpfa, fűrészárú és furnér formájában értékesítik. Igen lassan, figyelmesen kell szárítani, mert hajlamos a gyűrűs- és sugaras repedésre, a gyűrűs elválásra, és a vetemedésre. Jól megmunkálható, de nehezen szegezhető, csavarozható. Csak hidegen ragasztható jól. A csertölgy fája a többi tölgyénél durvább, ezért felületkezelésnél gondosabb csiszolást, fényezést igényel. Fűrészárú, bányafa és farostlemez, stb. készül belőle.
Előzmény: Alfato (974)
Alfato Creative Commons License 2009.02.09 0 0 974
De igen személyesen a csertölgy amiről szó van.
Előzmény: dako60 (972)
Alfato Creative Commons License 2009.02.09 0 0 973
Azt azért hozzá kell tennem, hogy az erdő szó nem kicsit volt nagyképű tőlem, mert egy kb 70 méter széles és mintegy 200 m hosszú fasor, de abból is sok megélhetési bűnöző melegedett, csak mi nem. Mert meg akartam kérni az engedélyt egészségügyi vágásra, mert van benne talpon száraz, és kidőlt is, de idő hiányában ez elmaradt, és tuti, hogy a saját erdőmből vágott fával büntetne meg a rendőr, mert az is csak arra jó semmi másra.

Tamás
Előzmény: Alfato (968)
dako60 Creative Commons License 2009.02.09 0 0 972
A Cser, nem a tölgy egyik fajtája?
Előzmény: spucc (969)
Alfato Creative Commons License 2009.02.09 0 0 971
Szia!

Megemberelem most már magam és készítek képeket...

1000 l-es pufferem van. A most meglévő eredeti bojleremet pedig le akarom cserélni (fogom is nincs menedék) egy 300 literes két hőcserléős tartályra. Ott a vezérlést egy TER-9 oldja meg majdan, és a puffer meg a Laddomat vezérlését is erre akarom átalakítani.

Viszont a rendszerben akarom hagyni a meglévő gázkazánomat, ami egy Termomax (asszem most ÖV color), amihez egy saját passzív tartály volt, de azt mindenestől ki akarom dobni, de a kazánt valahogy rá akarom majd venni, hogy készítsen meleg vizet. Tud valaki ennek a kazánnak a kapcsolásában segíteni? Előre is köszönöm.

Tamás

UI: a gázkazánra gyakori távollétem miatt van szükség feleségem nem meri használni az Atmost :-D
Előzmény: istenics (966)
lac1 Creative Commons License 2009.02.09 0 0 970
Köszönöm a véleményed. Ezzel leírtad azt az EGY egyeset, amikor nem falopásról van szó szürkületkor
:-)))))
Előzmény: spucc (965)
spucc Creative Commons License 2009.02.09 0 0 969

A kérdés eldöntésekor fűtőérték rangsor a lényeg, de a döntő hogy MIRE vonatkoztatod!


Fafajok fűtőértéke:
kJ/kg MJ/m3
Nyír 20700 14049
Akác 18617 13590
Cser 18133 13330
Gyertyán 16696 13190
Bükk 18419 12525
Juhar 20070 11841
Tölgy 17858 11608
Éger 17681 8841
Luc 19503 8386
Erdeifenyő 16745 8205
Nyár 16843 6400


Látható, hogy ha SÚLYRA nézed, a legjobb a lucfenyő! Most a nyírtől tekintsünk el. /nem is nagyon árulnak súlyra fenyőt / Meg a fenyő nem is tipikus tüzifának vásárolt tüzifa, de a gyakorlatban mint hulladékfa a leggyakoribb./

Ha TÉRFOGATRA, a legjobb a cserfa. /ebben a táblázatban az akác, de nem nyitok vitát./

Ezért NEM szeretnek térfogatra árulni nehéz fákat, mint a cser, akác, bükk, stb. Szeretik súlyra adni, ha csak kicsit csalnak, a nyereség is nő !

A kettő között a kapcsolat durva közelítéssel a fajsúlykülönbségben keresendő, ami lényegében az égési időben, és hőmérsékletben nyilvánul meg. Leghosszabban a cser ég, leggyorsabban a fenyő.

Tehát, ha azt akarod, hogy hirtelen legyen nagy meleg a tűztérben, akkor fenyő, ha sokáig akarod az égést, akkor akác, cser, bükk, stb.

Azt is vedd figyelembe, hogy a magas égéshőt nem minden eszköz szereti, pl cserépkályhát gyorsan ki lehet nyírni jó gyantás fenyővel...

Tovább bonyolítja a helyzetet a nedvességtartalom.
Egy 50 %-os nedvességű fa fűtőértéke kb. a fele egy 15% os énak!
Ha az optimális, kb 15 % nedvességtartalmat el akarod érni, fedett helyen 2-3 évig kell szárítanod.

Víztartalmi fokozatok:
Abszolút száraz 0%
Túlszárított 6%
Szobaszáraz 8%
Légszáraz 12%
Légszáraz
(kereskedelemben) 18%
Félszáraz 25%
Rosttelítettségi határ ~ 30%
Félnedves 50%
Élő nedves ~90%

Itt is minden amellett szól, hogy térfogatban gondolkozz; egy frissen vágott keményfa akár nehezebb lehet mint a víz, el is merül benne... Gondolod, a kereskedő mai világban fogja neked szárítgatni évekig?? No most ezt neked kell kifizetni....

Hamutartalom? Én csak egy esetről hallottam, amikor a kereskedőnek a teljes mennyiséget vissza kellett vásárolni a hamu miatt: Ez pellet volt...





Előzmény: istenics (966)
Alfato Creative Commons License 2009.02.09 0 0 968
A falopásról: nekünk is loptak az erdőnkből, de amire ha kivirul a helyzet és fel lehet huzigálni a tolvajokat azokat nem bántják, mert fejszével nem áll neki csapkodni.

Az én tapasztalatom, hogy kocsányos tölgyet kaptam egy keveset, és hamarabb leégett, mint az akác...

De gondolom tölgyből sem mindegy, hogy milyet használ az ember..

Tamás
Előzmény: dako60 (967)
dako60 Creative Commons License 2009.02.09 0 0 967
Mindegyik fa jó tüzelőnek, ha száraz, de legtovább a tölgy ég.
Előzmény: istenics (966)
istenics Creative Commons License 2009.02.09 0 0 966
Egy biztos! Sokan lopnak fát, de nem minden kiló fa lopott.
Mint ahogy nem minden cigány késel... a munkából, de mindegyik vérében benne van a KÉSELÉS OFF

A nyárfa az jó tüzelőnek? Vagy egyáltalán, szerintetek mit érdemes venni? Bükk, akác, nyárfa? S mi a különbség köztük? Hamu mennyiség vagy mi a szösz?

Alfato! Mekkora a puffered?

Ígértél képet nekem /illetve mindenkinek/, néztem a hozzászólásokat, de nem találtam. Meglátogatlak Szolnokon, de én miskolci révén nem tom mikor érek oda :-))


spucc Creative Commons License 2009.02.09 0 0 965

Biztosan van sok falopás, de tényleg nem kötekedésképpen: az idén kétszer vettünk fát, alkalmanként 5 erdei köbmétert. Csak délután 2 kor tudtam segítséget szerezni, kisautómba 1 köbméter fér bele, ezért 5 ször fordultunk, egy forduló fel és lerakodással 1-1,3 óra, könnyen ki lehet számítani, mikorra fejeztük be. Az erdész ezután zárta a sorompót.
Előzmény: lac1 (964)
lac1 Creative Commons License 2009.02.09 0 0 964
Kizárni én sem, de a szürkületbeli rakodás azért engem feltételezésekre sarkall. ;-P
Előzmény: spucc (963)
spucc Creative Commons License 2009.02.09 0 0 963


Azért én nem ZÁRNÁM KI hogy legális volt a fa vételezése. Én pl a Pilisi Parkerdő- től veszem a cser-t, erdei köbméter áron, keményen, kizárólag számlával.
Jön is az erdész felém is, azért, hogy csak az én kupacomat viszem-e!
Előzmény: lac1 (962)
lac1 Creative Commons License 2009.02.09 0 0 962
Eseti szerencséje lehetett az ismerősödnek. Azt azonban tudom, hogy a falopás nagyban folyik, egyik barátommal elmentünk az erdőben itt Somogyban egy kis délutáni-esti eltévedésre, és már kifelé menet szürkületben láttuk, hogy az egyik kitermelt farakásnál megjelenik egy vontató meg egy egytengelyes, és serényen rakták fel a jómunkásemberek a fát. Ha ráfér mondjuk 5 méter, az "uszkve" 5*17 mázsa, vagyis 85 mázsa * 1500 (méterben számolom) HUF, majdnem 130 ezer JMF, amit a szemem láttára vittek el, és az erdőőr vagy vadász BIZTOSAN tud a dologról, mert menet közben találkoztunk vele, és elhajtott, mondván zavarjuk a vadászatot... Igaz, 5-6 órás ottlétünk alatt nem is hallottunk egy puskalövést sem, pedig vad volt bőven, mert előttünk futott át az úton egy csapat őz. Vagy mi. :-)
Előzmény: Alfato (961)
Alfato Creative Commons License 2009.02.09 0 0 961
Én ezt egy vadász barátomtól hallottam, mármint az árat.

Tamás
Előzmény: lac1 (960)
lac1 Creative Commons License 2009.02.08 0 0 960
Nem kell kerülgetni a néven nevezést, tolvajoktól és cigányoktól igen, kaphatsz ilyen árajánlatot. Ám telephellyel rendelkezőtől nem, legalábbis Somogyban nem, hiszen a barátom hivatalos tűzifakereskedőként, kugliban a városban kiszállítva vegyes tűzifát 2100 HUF-ért adja. (őszi ár, azóta nem beszéltem vele erről) Mázsáját. Amúgy meg pont rajta keresztül a CSALÓDOTT vásárlóktól hallom a visszajelzést, hogy az alkalmi és feltűnően olcsón áruló gazemberek (tolvajok és cigányok) a súllyal trükközve mindig átkúrják a vevőt, lévén, hogy a helyszínen nem igazán van lehetőség lemérni a fát, és ha a "csökkentett" mennyiséget átszámoljuk (-nánk), akkor kb. ott is megvan az a 2000 körüli ár mázsánként. Nem beszélve a valós veszélyről, amit már említettek előttem, kifigyelik az éjszakai visszatérés lehetőségét.
Előzmény: Alfato (958)
Alfato Creative Commons License 2009.02.08 0 0 959
Szerintem neki kellene inkább, és befejeztem OFF.
Előzmény: gaga04 (957)
Alfato Creative Commons License 2009.02.08 0 0 958
Akkor a szomszédé sem rossz, ha ebből a szempontból nézzük.

JNSZ amúgy és Szolnok.

Tavaly vettem 76 mázsa akácot, amit néhány héttel a vétel előtt vágtak ki (szeptember végén vettem a fát), és 2 m-re vágva van most is a szabad ég alatt. Egy másfél heti anyagot viszek le a pincébe mindösszesen.

Apósoméknál van kb 80-100 mázsa talpon kiszáradt akác, ami már fel van gurigázva. Az lesz a jövő évi tüzelő.

Még a fa árához visszatérve: Somogyban is hallottam ennyiért fát.

Tamás
Előzmény: istenics (954)
gaga04 Creative Commons License 2009.02.08 0 0 957
Fletó felajánlotta mindannyiunknak.OFF
Előzmény: Alfato (956)
Alfato Creative Commons License 2009.02.08 0 0 956
Tudom a különbséget elhiheted, csak mivel KHT vagyis a köz hasznára van és jogosítvánnyal bír, vagyis ebben az esetben komoly összegek felett bíráskodnak...számomra ugyanaz a vacak töketlen sógor-koma szerveződés, mint ebben az országban bármi. Vagyis veszem az egy kalapot és alá teszem ezeket a bürokratákat, akik a legtöbbször laza idea nélkül vannak a helyükön....a dühömet az adóhivatali prémium is tetézi...tudom nem idevaló, csak átkozottul idegesít, és frusztrál. Itt kellene hagyni ezt a tetves országot.
Előzmény: quint (955)
quint Creative Commons License 2009.02.08 0 0 955
Hmmm, az nem az energiahivatal volt, hanem az energiaközpont ;)
Előzmény: Alfato (952)
istenics Creative Commons License 2009.02.08 0 0 954
Az jó ár szerintem, én nem találtam még ennyiért fát :-(((
Melyik megyében, esetleg melyik városban laksz?

Akkor az nem is hőingadozás, szinte semmi az egy-két fok.
Az egyik szomszédom estére bedurrant,22-23 fok van a lakásban, reggelre meg 18. Igaz neki se pufferje, se faelgázosítója.

Meddig tárolod a fát?
Előzmény: Alfato (949)
Alfato Creative Commons License 2009.02.08 0 0 953
Nem tudom igazán megmondani ilyen tapasztalatom nincs, mert én odamentem saját teherautóval és mérlegeltünk előtte meg utána is. Természetesen én sem vennék fát "szolizott" árustól, mert járják az utcákat ilyenek is bőven, de csak arra használják ki, hogy fel tudják mérni ki van otthon (mindenhova becsengetnek)...no meg persze tuti nem annyit ad.

Tamás
Előzmény: Freedomocska (950)
Alfato Creative Commons License 2009.02.08 0 0 952
Tudod mit? Le se sz@rom őket, amíg NEP-2008-5 pályázati kiírásban kikötések vannak, és egyértelműen benne van a pályázat címében, hogy mire pályázott a kedves pályázó, és támogatást nyert egy olyan rendszerre, amire nem kaphatott volna semmit....mi a fenéről beszélünk? Ugyan hagyjuk, meg addig sincs elköltve :-D

Tamás
Előzmény: quint (951)
quint Creative Commons License 2009.02.08 0 0 951
"Nem engedte a szolgáltató"??? Írj egy levelet az energiahivatalhoz (info@eh.gov.hu)! Imádják az ilyen ügyeket :))
Előzmény: Alfato (947)
Freedomocska Creative Commons License 2009.02.08 0 0 950
Hirdetni hirdetik csak amikor azt kéred" mérjük már meg igazából a súlyát" mindig tovább állnak---vajon miért?
Előzmény: Alfato (948)
Alfato Creative Commons License 2009.02.08 0 0 949
A hőingadozás nem igazán kardinális. A beállított hőmérséklet 20 fok C. Reggeli begyújtás előtt 19,2 fok C szokott lenni a hálóban 60cm magasságban. Ez a hőmérő nálunk az etalon. Délután 4 óra felé szintén ennyi a hőmérséklet este 8 körül felmegy 20,4 fok C-re majd reggelig kb 1 fok C-t hűlik a levegő.

Ma nem gyújtottunk be délelőtt, és most 18,5 fok C van a hálóban bukóra nyitott ablak mellett.

Tamás
Előzmény: istenics (945)
Alfato Creative Commons License 2009.02.08 0 0 948
Akácot. Most is hirdetik 1500-ért gurigázva, akár házhoz szállítással is asszem 20 km-es körzetben.

De vettünk két hónapja tölgyet 1100-ért pl...írtják az ártéri erdőket.

Tamás
Előzmény: istenics (944)
Alfato Creative Commons License 2009.02.08 0 0 947
Azért fizetem, mert nem mondtam fel a szerződést, és nem tértünk rá a leolvasásos fizetésre. Nem engedte a szolgáltató, csak márciusban..addig is oda gyűjtjük a pénzt.

Semmi más indoka nincs. Tavaly július óta 500 m3 gázt égettünk el.

Tamás
Előzmény: dako60 (946)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!