Keresés

Részletes keresés

siletto Creative Commons License 2023.11.27 -1 0 47266

Igen, tisztában vagyok vele, hmv tároló mindenképp létesül. 

 

Akkor jól látom, hogy 1.9 alá ártól függetlenül egyik sem megy le. 

 

 Az épület csúcsigénye 7.5kW lenne, szóval jó lenne olyan kazán, ami még lejjebb megy, hogy +10fokban is tudjon kikapcsolás nélkül üzemelni. 

Előzmény: kormos* (47262)
janman Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47265

Így van, 30%-al csökkent a gázra kifizetett összeg. A komfort remek, a kazán csendes, a kazánhoz illő, internetről is vezérelhető Bosch termosztát (CT200) is szuper, mert bárhonnan be tudom indítani a fűtést, ha pár napig nem vagyunk otthon, de már indulunk haza. Ez utóbbi, a wifis termosztát mondhatni extra, de tettem a "megtérül-nem térül meg" mantrára, és beépíttettem egyet. Elromlott a régi kazánom, lejárt akoriban egy Funda, így értelmesen felhasználtam erre. Nem bántam meg, egy percre sem.      

Előzmény: nemertemenezt (47260)
janman Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47264

Ez nem egy projekt volt, hanem egyrészt elromlott a régi kazánom, másrészt Fundamenta járt le akkor éppen, és erre használtam fel. Nem befektetésként kezeltem, és kezelem a hasonló dolgokat. Most van egy havi 8100 Ft-os havi általányom a gázra. Nekem ez így pontosan megfelel. 

Előzmény: Jacktwoo (47256)
nemertemenezt Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47263

Hát az 40%. Jól hangzik, de a bekerülési költség magas... Azt hiszem jól átgondoljuk a fűtési idény végén.

Előzmény: freyya (47253)
kormos* Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47262

Persze ezek 1,9 kw alá nem mennek.

Előzmény: kormos* (47261)
kormos* Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47261
Előzmény: siletto (47259)
nemertemenezt Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47260

Akkor az 30% megtakarítás...

Reméljük a mi éves számlánk most nem lesz160 eFt-nál több, így évi 48 eFt-ot lehetne spórolni a mai árak mellett. Hát még 2018-as áron sem lenne gyorsan megtérülő projekt.

Előzmény: janman (47255)
siletto Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47259

Sziasztok! 

 

Kíváncsi lennék a tanácsotokra, melyik az a kazán, új építésű családi házhoz, amelyik szerelői szemmel ajánlott, és a legkisebb teljesítményre le tud modulálni? 

 

Létezik olyan, ami lemegy 1.9- 2kW alá?

 

 

peterch Creative Commons License 2023.11.27 0 1 47258

Szia !

 

Ezt elmagyaráznád ?

 

Ha a teljesítmény ugyanakkora , akkor ugye a 45°C-nál arányosan nagyobbnak kell lennie a hőleadó felületnek a 90°C-oshoz képest , hogy letudja adni az azonos teljesítményt . Ha így van , akkor az idő is azonos .

Vagy nem jól gondolom ?

Előzmény: tron67 (47257)
tron67 Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47257

Igen, de 2.8-szer tovább tart felmelegíteni ugyanazon teljesítménnyel. Szóval nem :)

Előzmény: Apaxp (47250)
Jacktwoo Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47256

Akkor ez a projekt a jelenlegi árakkal 20 év múlva lenne nullán?

Persze ha a köztes időszakban elmaradt kamatokkal nem számolunk.

Előzmény: janman (47255)
janman Creative Commons License 2023.11.27 0 0 47255

2018-ben volt kazáncserénk, egy nyílt égésterű, Saunier Duval C12-es (12kW-os) kazánról váltottunk Bosch Condens 3000W ZSB 14-3 -ra (14 kW). 

Könnyűszerkezetes ház, 92m2 nettó, tisztán padlófűtéssel. HMV-t is a gázkazán csinált és jelenleg is az készít. Jelenleg 100l-es Heizer tárolóban készül a melegvíz. Ketten lakjuk a házat.

A korábbi, évi átlag 1284 m3-es (14 évi átlag) fogyasztás lecsökkent átlag 886m3-re (5 éves átlag).

2018-ban a kazáncsere 820 eFt-ba került. Kazán, füstelvezető, melegvíztároló, szerelés.

Előzmény: nemertemenezt (47252)
Zöldár Creative Commons License 2023.11.26 0 0 47254

Hőleadás:sugárzó felület hőmérséklete és a felület nagyság szorzata.

 

 

Minél magasabb a

a hőmérséklet annál nagyobb hősugároz.

Előzmény: Apaxp (47250)
freyya Creative Commons License 2023.11.26 0 0 47253

Mi nem most cseréltük, hanem 15 éve, de előtte a téli számlák 120 ezer körül voltak alaphangon, utána meg többé nem ment 70-80 ezer forint fölé. Csak a kazánt cserélték, az öntöttvas radiátorok maradtak mindenhol. Elég nagyok, szóval most is 42 fokos előremenővel kifűti a kazán a házat. Maga a kazán 300-400 ezer között van, kell újra gázterv és engedélyeztetés, ha nem lehet megoldani az oldalfali kivezetést, akkor kell új kémény, meg persze a szerelés. Nekünk tavaly csak egyszerű csere volt, kondenzációs volt már az előző is, és az volt majdnem 600 ezer forint. 

Előzmény: nemertemenezt (47252)
nemertemenezt Creative Commons License 2023.11.26 0 0 47252

A jelenlegi kazánunk FÉG C-24 típusú. A radiátorok sok-sok évvel ezelőtti öntöttvas radiátorok.

Elviekben hány százalékkal kellene kevesebb energiát (gázt) fogyasztani, ha kazáncserére kerülne sor?

Nagyságrendileg milyen anyagi ráfordítást jelentene egy ilyen művelet, ha "átlagos" minőséget választ valaki? (3 háló, 1 dolgozó, 1 nappali, fürdőszoba, konyha, kb. 150m2)

peterch Creative Commons License 2023.11.25 -1 1 47251

Szia !

 

A radiátoron átfolyó víz mennyisége szorozva a delta T-vel  azonos idő alatt ( belépő víz hőmérséklete és a kilépő víz hőmérséklete közti különbség ) . Ha ugyan az az érték jön ki , akkor egyformán fűtik a szobát .  

Előzmény: Apaxp (47250)
Apaxp Creative Commons License 2023.11.25 0 0 47250

Még mindig laikus vagyok.

Azt nem értem, hogy vita van a teljesítményről és a hőleadásról. Nem két különböző dologról beszéltek?

Ha egy fix teljesítménnyel felmelegítünk vizet/radiátort 45 fokra vagy 90 fokra, nekem mintha a 90 fokos adna le nagyobb hőt.

smith Creative Commons License 2023.11.25 0 3 47249

A magadfajta, tudás nélkül önbizalomtól duzzadók miatt lesz elege legtöbbünknek abból, hogy bármiben is tanácsot, segítséget adjunk itt. Neked erre egyébként nincs is szükséged, hiszen mindent IS tudsz. Igaz, nem jól, de téged ez nem zavar.


Illusztrálok:

Erre megint csak azt mondanám: Egy gázkazán pl 5 kw-on képes működni 45/40 fokos előremenővel(és visszatérővel) és ugyanúgy képes működni 5 kw-on pl 85/70 fokos előremenövel. Nyilván az utóbbinál többszöröse lesz a radiátor hőleadása

Szóval, eszerint kettőtök közül te voltál, aki hiányzott a fizikaóráról. Ha egy hőtermelő 5kW teljesítményt tol bele állandósult előremenő mellett egy fűtésrendszerbe, akkor a radiátorok a fizika mai állása szerint legfeljebb 5kW-ot fognak tudni leadni. Ha ennek többszörösét adják le, úgy a rendszer pillanatok alatt le fog hűlni arra az állapotra, ahol a kazán teljesítménye egyensúlyba kerül a radiátor leadott teljesítményével.

 

Senki nem állította,hogy ha egy kazán bevisz a rendszerbe pl 5kw energiát ,akkor a radiátor majd 15 kw-al fog fűteni.

 

Idézném eggyel fentebbről a szavaid:

gázkazán pl 5 kw-on képes működni 45/40 fokos előremenővel(és visszatérővel) és ugyanúgy képes működni 5 kw-on pl 85/70 fokos előremenövel. Nyilván az utóbbinál többszöröse lesz a radiátor hőleadása

Szóval de, te magad állítottad.

 

Amíg a történet fizikai alapjaival nem vagy képben, addig inkább kérdezz, de ne oktass ki olyat, aki ebben a topicban évek óta segít másokat.

Válaszolnod feleslege, mész az x alá.

Előzmény: HWK12 (47248)
HWK12 Creative Commons License 2023.11.25 -4 0 47248

Mondjuk tényleg nem értelek...állítólag fizikusnak mondod magad,de amiket reagálsz abból az jön le,hogy vagy nem vagy az,vagy éppen hiányoztál az óráról amikor ezeket tanultátok,vagy nagyom is érted miről beszélek példákkal ecsetelve,csak rájöttél ,hogy badarságokat osztogatsz tanácsként ..és a legjobb védekezés a támadás elvén próbálsz jól kijönni a sz..ból.

Béke!--? Miért háborúzunk??? egyáltalán. Szerintem ez pont arra való nyilvános fórum,hogy meg lehessen vitatni adott témához illő gondolatokat,problémákat.

A trollkodást...bocs nem értem,ha valaki ellenkező véleményen van veled akkor az trollkodik??? 

 

...semmi köze a radiátor hőleadásának a kazán teljesítményfokozatához..." Innentől kezdve nem igazán vagyunk közös nevezőn. 

Erre megint csak azt mondanám: Egy gázkazán pl 5 kw-on képes működni 45/40 fokos előremenővel(és visszatérővel) és ugyanúgy képes működni 5 kw-on pl 85/70 fokos előremenövel. Nyilván az utóbbinál többszöröse lesz a radiátor hőleadása .

 

 

...Igy  nagyobb delta T (kisebb sziv fokozat) esetén nagyobb a radiátor hőleadása. Úgy ,hogy a kazán teljesítményéhez nem nyúltunk. ..." Hát, ez sem lesz tankönyvi példa az energiamegmaradás törvényére :)

Hát erre most mit mondjak:-) -senki nem állította,hogy elvész az energia. De egy radiátor hőleadásának,és szivattyú fokozatnak mi köze ehhez a törvényhez? Senki nem állította,hogy ha egy kazán bevisz a rendszerbe pl 5kw energiát ,akkor a radiátor majd 15 kw-al fog fűteni.

Vagy fordítva ,ha betol a kazán 15kw-ot ,1 radiátor meg elhasznál 5-kw-ot akkor a maradék 10kw megy a piacra,vagy sutty elszáll a semmibe....nyilván az a többlet ki fog kötni a többi radiátorban,vagy pl pufferben.

 

 

 

"...Azonos kazánteljesítmény mellet ,NEM lehet fix előremenő ugyanazon rendszerben ha a sziv.fokozatát (át)állítgatod...." Nem is állítottam ilyet.

 

Hát a 47240 es hozzászólásodban:Az én felvetésemben a kazán előremenője fix hőmérsékletű, 

Hát a 47207 es hozzászólást sem én írtam:Ponto fordítva van: mindnen más változatlansága mellett egy fűtésrendszer hőleadása magasabb szivattyúfokozatra nagyobb lesz, alacsonyabb fokozatatra meg kisebb.

 ...hát a te szavaiddal élve: ez sem lesz példa az energiamegmaradás törvényére:-)

Gondolatkísérlet: melyik radiátor ad le több hőt a környezete felé az, amelyiknek az alja tök hideg (alacsony szivattyú fokozat) vagy az, amelyiknek az alja is meleg (magas szivattyú fokozat)

 

 

Sajnálom,hogy nem érted,de igazándiból mindegy is mit gondolsz,amíg a saját fűtési rendszered mókolod,de a tanácsadással csak óvatósan...

 

Béke! -bár én eddíg sem háborúztam:-)

Előzmény: Keeper83 (47246)
nemertemenezt Creative Commons License 2023.11.24 0 0 47247

"A legegyszerűbb a legjobb. Helységtermosztát plusz a készüléken beállitott előremenő vizhőmérséklet."

 

A termosztát most egy hosszú lengőkábelre került, betettem a leghidegebb helyiségbe, ahol eddig kb 18 fok volt. Most a levegő már elérte a 22 fokot, szerintem egy nap, mire a falak is átmelegszenek. Az előremenő hőmérséklet 52 fok. (FÉG C-24) A leghidegebb helyén - ami kb a zegzugos csőrendszer legtávolabbi pontja is, a radiátor 44 fokos, a visszamenő cső hőmérséklete 29 fok. Most kb. 25 percig megy, aztán kb. 45 percig kikapcsolva.

Azt nem tudom, hogy kell-e állítani a kazánon az említett vízhőmérsékletet.

 

Eddig a fűtés kezdetétől (november 4) 112 m3 gáz fogyott, attól tartok, hogy ez megugrik majd. Viszont odafent lehet, hogy minden radiátort kikapcsolok, mert maga a cső is eléggé fűt.

Előzmény: Rendszer.hiba (47192)
Keeper83 Creative Commons License 2023.11.24 -1 3 47246

"...semmi köze a radiátor hőleadásának a kazán teljesítményfokozatához..." Innentől kezdve nem igazán vagyunk közös nevezőn. 

"...Igy  nagyobb delta T (kisebb sziv fokozat) esetén nagyobb a radiátor hőleadása. Úgy ,hogy a kazán teljesítményéhez nem nyúltunk. ..." Hát, ez sem lesz tankönyvi példa az energiamegmaradás törvényére :)

"...Azonos kazánteljesítmény mellet ,NEM lehet fix előremenő ugyanazon rendszerben ha a sziv.fokozatát (át)állítgatod...." Nem is állítottam ilyet.

Na, én lezárom a témát, ne trollkodjuk szét a fórumot feleslegesen. (legalábbis én nem akarom a magam részéről)


Béke!

 

 

Előzmény: HWK12 (47245)
HWK12 Creative Commons License 2023.11.24 -4 0 47245

Ha a kazán teljesítményfokozata nem változik, ahogy írod, akkor hogy adnak le több hőt a radiátorok? Veszik a piacon a különbséget?-nálad lehet igen a te elméletedben 

 

A valóság meg az ,hogy semmi köze a radiátor hőleadásának a kazán teljesítményfokozatához.Magasabb előremenővel - nő a radiátor  (átlaghőmérséklete) hőleadása ugyanazon visszatérő esetén. Nálam a példaként említett 60/40 fok átlaga 50 fok, míg nagyobb sziv.fokozaton a 45/40 átlaga meg 42.5 fok. Igy  nagyobb delta T (kisebb sziv fokozat) esetén nagyobb a radiátor hőleadása. Úgy ,hogy a kazán teljesítményéhez nem nyúltunk. 

Q=c*m*deltaT   A képletből kiolvasható,hogy ha a Q ugyanaz (kazán telj) a c meg állandó, akkor ha az m-et( sziv által szállított vízmennyiség-azaz kisebb vagy nagyobb fokozat) változtatjuk akkor a delta T is kell változzon .Így jön ki azon egyszerű tény,hogy kisebb fokozaton lesz pl 60/ 40 fok  nagyobb fokozaton meg pl 45/40...és így jutunk el odáig,hogy kisebb seb.fokozaton ugyanazon kazán telj.mellett 50 fok átlaggal több hőt ad le ugyanazon radiátor.

 

"Az én felvetésemben a kazán előremenője fix hőmérsékletű"- A te felvetésed még elméletben sem létezik,nemhogy fűtési rendszerekben. Azonos kazánteljesítmény mellet ,NEM lehet fix előremenő ugyanazon rendszerben ha a sziv.fokozatát (át)állítgatod.

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Előzmény: Keeper83 (47240)
gabkagabka Creative Commons License 2023.11.24 0 0 47244

Nem úgy megyek neki, hogy nem hiszek benne, csak azért írtam, hogy gondolom nyitva vannak, mert most nem vagyok otthon és nem látom. De annyi biztos, hogy senki nem állította el, úgy vannak ahogy a dobozból ki lettek csomagolva.

Előzmény: Keeper83 (47242)
blackbile Creative Commons License 2023.11.24 0 3 47243

OFF: van türelmed...

Előzmény: Keeper83 (47242)
Keeper83 Creative Commons License 2023.11.24 0 3 47242

Először ebben kellene biztosnak lenni, főleg a fürdőszobában: "a torlószelepek meg gyári állapotban (gondolom azok is teljesen nyitva)"

 

Azután:
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=165762820&t=9182044

 

De ha úgy mész neki, hogy magad sem hiszed / érted, hogy mi történik, csak megcsinálod, mert annyira erősködött a fórumos csávó, akkor nyugodtan ráhagyhatod, úgysem érsz el eredményt. 

Előzmény: gabkagabka (47241)
gabkagabka Creative Commons License 2023.11.24 -1 0 47241

Jó, de akkor hogyan kéne szabályoznom? Mindegyik csap nyitva van, a torlószelepek meg gyári állapotban (gondolom azok is teljesen nyitva).

Előzmény: Keeper83 (47236)
Keeper83 Creative Commons License 2023.11.24 -1 3 47240

Ha a kazán teljesítményfokozata nem változik, ahogy írod, akkor hogy adnak le több hőt a radiátorok? Veszik a piacon a különbséget?

 

Az én felvetésemben a kazán előremenője fix hőmérsékletű, mint ahogy az nagyjából igaz bármilyen gázkazános esetben mindegy, hogy radiátorok vagy padlófűtés a hőleadó. (állandó külső hőmérséklet esetén, hiper-szuper szábalyzasok nélkül)

 

A konvenció mértéke szerintem nem attól függ, hogy milyen hideg a radiátorok alja, hanem hogy a szobahőmérsékletű levegő mennyire melegszik fel a radiátoron áthaladva. Ez a hőmérsékletkülönbség lesz az, ami megmozgatja a levegőt. Az meg a radiátor nettó hőleadásától, azaz átlaghőmérsékletétől fog függeni. Egy magasabb átlaghőmérsékletű radiátor ugyanazon körülmények között mindig több hőt fog leadni a környezetének. Azon már lehet vitatkozni, hogy azonos radiátor átlaghőmérséklet mellett mi a jobb, a nagyon vagy a kisebb deltaT (valószínűleg a nagyobb).

Előzmény: HWK12 (47239)
HWK12 Creative Commons License 2023.11.24 -4 0 47239

Én is tök laikus vagyok,de..

 

Gondolatkísérlet: melyik radiátor ad le több hőt a környezete felé az, amelyiknek az alja tök hideg (alacsony szivattyú fokozat) vagy az, amelyiknek az alja is meleg (magas szivattyú fokozat).

 

Gondolatkísérlet2: Ugyanazon teljesítményfokozat mellett alacsony szívattyúfokozat esetén az előremenő hőmérséklet fog emelkedni így pl alacsony fokozaton: 60/40 fok míg magas fokozaton 45/40 fok. Tehát a visszatérő (kb) ugyanaz marad ,tehát a radiátor alja tök ugyanaz a hőmérséklet lesz, ,viszont az alacsony fokozaton a magasabb előremenő miatt  jóval több hőt ad le ugyanazon radiátor .A helyiség is jobban melegszik mert minél nagyobb a hőfok különbség a radiátor teteje és alja között ,annál jobban beindul a konnvekciós (hatás) fűtés.

Az az érzésem te összekevered a felületfűtést és a radiátoros (konvekciós) fűtést.

A felületfűtésnél valóban az a nyerő amit írtál,nagyobb szivattyú fokozat minél kisebb különbség az előremenő és visszatérő között,de a radiátornál ez ponto fordítva vagyon.

Előzmény: Keeper83 (47207)
KZsolio Creative Commons License 2023.11.23 0 0 47238

Ha most jól működik, akkor szerintem ráér tavasszal karbantartani

 

addigra kell keresni, ehhez nem muszáj szakosodott szerelő.

Előzmény: sef_bacsi (47227)
Keeper83 Creative Commons License 2023.11.23 0 1 47237

Ha már nyelvtannáciskodtam, akkor magamat is javíthatom:
"...tökéletesen mértezett rendezrnél folytnk bizonyos hőleadókat..." - természetesen fojtjuk a hőleadókat

Nyelvtanozást ezennel abbahagytam.

Előzmény: Keeper83 (47236)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!