Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2021.10.30 -35 0 1802

borhibák: ..."fött íz"... létezik a hökezelés, mint sterilizálási mód, de azt te házilag nem tudod megoldani, hogy a borod (murcid9 ne károsodjon (l. pasztörözés).

Előzmény: nrb345 (1799)
nrb345 Creative Commons License 2021.10.30 0 0 1801

Ja, lemaradt: Kékfrankos

Előzmény: IsKol (1800)
IsKol Creative Commons License 2021.10.30 0 0 1800

És mifajta a kékszőlő?

Előzmény: nrb345 (1799)
nrb345 Creative Commons License 2021.10.30 0 0 1799

Murci konzerválásával kapcsolatban nem lenne járható út, hogy egy gyors melegítéssel inaktiváljuk az élesztőket és minden más organizmust?

 

Idén első évben készítek vörösbort. Pont két hete lett zúzva-bogyózva. Néhány napig jó hidegen tartottam, majd ment bele az élesztő és kb.23 °C volt melegítve úgy erjedt ki kb. 5-6 nap alatt. Jelenleg még az erjesztőkádban ázik a teteje teljesen tükrös, néhány úszó maggal. Levegőtől egy műanyag úszófedélel fedem le a felszínét. Refraktométerrel mérve is teljesen ki van már erjedve. Azon gondolkodom, hogy hagyjam még ázni néhány napot vagy mihamarabb préseljem?

Mutatom milyen.Nekem ez még nagyon rózsaszín, ilyennek kell lennié majd besötétedik?

 

Falusi1 Creative Commons License 2021.10.28 0 0 1798

És hány méternél tartasz?

 

Egyébként ma tettem még hozzá egy kis tápanyagot, már csillapodik a forrás.

Előzmény: szervezkedő (1797)
szervezkedő Creative Commons License 2021.10.27 0 0 1797

Nem fogod vizezni???

Nekem azt tanácsolták, ezért kell 80-100m mély kutat fúrni, mert ott tisztabb vizet találni!

 

Ma megkostoltam aszerintem nincs semmi baja. Teljesen vállalható!  

Előzmény: Falusi1 (1796)
Falusi1 Creative Commons License 2021.10.27 0 0 1796

Igazad van a cukorfokot és a következményeit illetően, dehát csak nem fogom vizezni a bort! (-:

Nálam a 18C fokos pincében van, ami később 12 C körüli értékre visszamegy.

 

Kövért én is olvastam és kiderült, hogy örvendetesen nő az alkoholfogyasztás, ami nem feltétlen lenne baj, ha többen innának ésszel, mint ugyanannyian ész nélkül.

Előzmény: szervezkedő (1794)
van_Persil Creative Commons License 2021.10.26 -35 0 1795

Én ezért szabadultam meg a cserszegitöl meg a nektártól, mert mindkettö rendszeresen kb. száraz martini kategória lett 14-15-ös alkohollal. Augusztusban, 17,5°-osan meg szedje csak a Kökény Benö...

Előzmény: szervezkedő (1794)
szervezkedő Creative Commons License 2021.10.26 0 0 1794

Egy két napig nagyon büszke voltam én is erre a 23fokos mustra, majd ráébredtem, mi lesz ebből ha szárazra kierjed?!?!?! Bor az még???? Ledönt majd a székről bárkit 2-3pohar után. Azért erre is célszerű gondolni. A vörös nálam is nagyon lassan mozog, rengeteg cukor van még benne, de kint van a szabadban. Nyomkodom naponta. 

 

Ha nem nézzük a kinyert lé mennyiségét, sőt talán kicsit félre is tesszük a törekvést hogy minél több lé kijöjjön, akkor egy hagyományos fakosarassal semmi baj nincs.

(Az index címoldalán olvastam ma este Kövér László A palinka batorrá, a bor bölcsé tesz. Tehát gonolni kell a pálinkára is, nem szabad szárazra csavarni!!!!!)

 

Előzmény: Falusi1 (1793)
Falusi1 Creative Commons License 2021.10.26 0 0 1793

1-2 hektós amatőr vagyok így szó sincs ipari technológiáról, bár szeretném kipróbálni.

Fakosarassal dolgozom általában 2Xeri préseléssel.

Ami viszont jó hír, a színe talán még sohasem volt ennyire mélyvörös és már a tizedik napja erjed a cefrén. A must cukorfoka sem volt még talán soha 24 fokos, nyilván ezért is mozog még.

Szép napokat és jó munkát mindenkinek.

Előzmény: szervezkedő (1784)
IsKol Creative Commons License 2021.10.25 0 0 1792

Szerintem a savval nem lesz problémád

Előzmény: szervezkedő (1790)
van_Persil Creative Commons License 2021.10.24 -21 0 1791

Ja, hát a zalagyöngye gyűjti a cukrot, de szalajtja a savat. Anno mi szelidítésre használtuk (ezerjó+hárslevelűhöz). Utolsó évében már csemegeként adtuk el egy zöldségesnek. Szerintem a klímaváltozás egyik nagy vesztese a fajta, mert nem tud harmonikus bort adni ilyen meleg nyarak miatt, pláne egyesfüggönyön.

Előzmény: szervezkedő (1790)
szervezkedő Creative Commons License 2021.10.24 0 0 1790

 

Ma reggel is vakarni kellett a szélvédőt a ház előtt!!!

 

Fajtaváltás: Kékfrankos, és pici Solaris, pici Jázmin.

+ha úgy alakul 1ha bodza, de erre lehet nem lesz idő, csak akg miatt agyalok rajta.

 

Az elfagyós sztori a sauvignon rozé kapcsán ment. 

A zala nálam gyakorlatilag szó szerint (ki)forr, nem erjed. Mindig meleg van. Idén azzal próbálkoztam hogy nem egyben erjesztettem 10hektokat, hanem tobb kisebb hordóban. A kísérlet nem lett túl sikeres, mert nagyon hűvös volt és a melegedés szerintem most nem amiatt maradt el mert kisebb volt a mennyiség, hanem mert nem volt 30-35fok. Igy meg az volt a bibi, hogy mivel egészséges volt az állomány, nem volt semmi probléma azzal hogy tőkén volt a termés, így szakaszosan szüretelünk, ahogy ürült az edény. Ebből az lett hogy az utolsó adag 23fokos volt.

Holnap megkóstolom, mert már megállt! Nem tudom mi lesz belőle. Szerintem idenz csodálatos idő volt az erjeszteshez!!!! Sauvignon most jár a kozepén. Őrület finom. Szép csendben, a hidegben!

 

 

...és ha még kibír másfél hetet, lehet hogy metszés közben csinálunk egy novemberi szüretet. Cukorfok az van rendesen, borkősavat+ tannint meg teszünk bele.

Előzmény: van_Persil (1789)
van_Persil Creative Commons License 2021.10.24 -21 0 1789

Ja, hogy nálatok a "laposba" már volt fagy... így értem a levélhullást, meg az "aratást" is, mint másik okot...

A kivágottal mi lesz? Szántóföld, vagy fajtaváltás?

 

Nem lehet, hogy gyümölcsös ízt éreztél fejtéskor? Azt a hömérséklettel lehet szabályozni. Mintha tavaly azon aggódtál volna, hogy meg ne fagyjon a borod. Nem lehet, hogy tavaly hidegebb körülmények között erjedt?

Előzmény: szervezkedő (1788)
szervezkedő Creative Commons License 2021.10.24 0 0 1788

Bármennyire szerettem volna jó gazda módjára alapos lenni és a kombájn okozta brutalitást, stresszt csillapítani a szüret utáni rezes permetezéssel, sajnos nem "éledt" fel az állomány. Pedig nagyon kíméletesen történt a betakaritas kivitelezése, de a kézzel szedett még gyakorlatilag zöld, a géppel szedetten a fagy után már szárad a levél. Úgy gondoljuk még egy fagy, egy szeles éjszaka és indulhat a munka.

 

Van egy kis lelkiismeret furdalásom, mert zöldel az a tábla is, amit a kis csapatom egyik része most darabol ki. Előtte nem sokkal szüretelük, még csipegettunk tegnap róla, ma már ki van vágva. Zöldel a lomb a sorokban. :-(  De annyi feladat vár ránk jövő tavaszig, illetve semmi más munkája nincs az embereknek, hogy úgy döntöttem, kezdünk.

 

Egy kellemes "csemegés" íz, aroma volt, amit tavaly a fejtés után megtapasztaltam. Egy hordóban volt a seprű, amit pálinkának szántam. Pár nap alatt kristálytisztára tisztult a felső 5-10cm. Innen egy lopóval bűvészkedtem egy pohárnyit. Ezt szerettem volna érezni, idén az áztatás után. Élesztőt ugyanazt hasznalom mindig. Egyenlőre nem foglalkozok még a finomhangolással, majd ha már bekerült a pincébe és egyben van az egész.

Előzmény: van_Persil (1787)
van_Persil Creative Commons License 2021.10.24 -21 0 1787

Nálad már lement a lomb? Nálam még majdnem zöld...

Legalábbis én úgy láttam-hallottam ("tanultam"-nak nem mondanám, mert nálam okosabbak mondták nem oktatáson), hogy a metszés kezdete akkor van, ha lement a lomb.

Az élesztö amúgy hozhatja a fajtajelleget, de akár az enzim is bezavarhat, az évjárathatásról nem is beszélve. Viszont léteznek cuccok a zavaró ízek kisimítására (pl. HarmoVin). Arról nem is beszélve, hogy derítetlenül lehet benne olyan anyag, aminek az íze szintén bezavarhat.

Előzmény: szervezkedő (1786)
szervezkedő Creative Commons License 2021.10.24 0 0 1786

Idén "kísérleti jelleggel" áztattam héjon 24órát bogyozas+enzim után, majd a mustot derítettem/ülepítettem újabb 24órát követően,ajd ezután tettem bele az élesztőt. Az áztatás lehet hogy sok volt, így első kóstolás után- van egy kis kesernyés "zalás" íz, ami eddig sosem volt.

 

Egy érdekes év ez az idei nagyon sok tekintetben, de nem rossz!!!!! Nálam jónéhány "leg" született és születik még.

 

Pl. április 28án végeztünk a metszéssel és tervek szerint jövő hétvégén kezdjük. 

Előzmény: van_Persil (1785)
van_Persil Creative Commons License 2021.10.24 -21 0 1785

Nálam 3x leszivatással kb. 200-230 l színlé jön le 500 l bogyózott cefréröl, de ehhez áztatni kell, a te zalagyöngyédnek legalább egy éjszaka kell, vagy sejtrobbantó enzim..

Előzmény: szervezkedő (1784)
szervezkedő Creative Commons License 2021.10.24 0 0 1784

Szakirodalomban szereplő adatokat sokszor ipari technológiával tudod csak produkálni, ezt is kalkuláld bele. Ha a feldolgozóhoz beszállítom és bérbe kipréselik, sokkal több a lé, mint otthon egy hagyományos fakosarassal.

 

Idén, amikor ráuntam a préselésre, onnantól csak leszívtam szivattyúval a színlevet- persil tavalyi tanácsa világbajnok megoldás! Bogyozás előtti súlyadatot dokumentáltam, ha matekoznék mekkora mennyiség lett az első fejtés után biztosan csúnyán mutatna. Ezért másként számolok!

Előzmény: Falusi1 (1783)
Falusi1 Creative Commons License 2021.10.24 0 0 1783

A szőlőnek semmi baja sem volt, de én a bogyózatlan állapothoz mérem.

Mivel még a kádban, héjon erjed már egy hete, az igazság pillanata még nem jött el. Lehet, hogy túl pesszimisták a becsléseim.

Előzmény: van_Persil (1782)
van_Persil Creative Commons License 2021.10.24 -21 0 1782

Nálam a bogyózott cefrének kb 70-75%-a volt a lé 4-12 órás áztatás után, bizonyos töppedt fajtákat kivéve, ott lehetett alacsonyabb, kb 65%. Ha egy fajta nem volt kellöen érett, vagy lisztharmatos volt, akkor és ott lehettek lékinyerési gond, de egy kellöen érett szölö, ami olyan ültetvényböl jön, ahol a gyökeret arra tereljük, hogy minél mélyebbre hatoljon (lehetöleg minél kisebb tenyészterület), ott nem lehetett gond a lémennyiséggel.

Előzmény: Falusi1 (1781)
Falusi1 Creative Commons License 2021.10.24 0 0 1781

Mostanra már minden bizonnyal meg lehet állapítani, hogy kb. mennyi a lényeredék 1 kg. szőlőből. Nálam a Merlot bogyói, némi túlzással, alig voltak nagyobbak, mint a sörét és enyhén aszúsodott állapotban voltak. A cabernetek nem voltak annyira vészesek.

Természetesen tudom, hogy a termőhely csapadékmennyisége alapvetően befolyásolja a bogyó szárazanyag/nedvtartalom arányát, de gondolom az idén általában az utóbbi kisebb volt.

A vörös nálam még érik a héjon, de szerintem nálam aligha lesz 0.6 dl-nél nagyobb.

IsKol Creative Commons License 2021.10.22 0 0 1780

Csavarzárat használók, hogyan fertőtlenítetek?

 

Chemipro Oxi jó lehet?

van_Persil Creative Commons License 2021.10.16 -21 0 1779

A 30-40 mg/l az a borban levö szabad SO2 mennyisége, 1 deka borkén 100 l bornál 50 mg/l -rel emeli a szabad SO2 szintjét.

Előzmény: paradisso (1776)
emberevics Creative Commons License 2021.10.16 -1 0 1778

Borkén mennyisége:

Igen enyhe kénezés: 5g/100 l

Gyenge kénezés: 7-10 g/100 l

Közepes kénezés: 15-20 g/100l

Erős kénezés: 25-40 g/100 l

Igen erős kénezés: 40-60 g/100 l

Forrás: Prohászka Ferenc - Szőlő és bor

 

Ha minden rendben van, szerintem max 5 g-ot tegyél. Ez nem tudom, hogy egyező-e az 1/2 dl törzsoldattal.

Előzmény: paradisso (1776)
zsorsz Creative Commons License 2021.10.16 -1 0 1777

1/2 deci törzsoldat.

Előzmény: paradisso (1775)
paradisso Creative Commons License 2021.10.16 -1 0 1776

Az még lemaradt hogy olvastam ilyet hogy 30-40 mg per liter, de nekem ehhez a kis mennyiséghez nincs olyan eszközöm amivel mg-okat mérjek. Ahogy számolom, még egy kávéskanálnyi is túl sok lenne.

Előzmény: paradisso (1775)
paradisso Creative Commons License 2021.10.16 -1 0 1775

Szerintetek mennyi borként tegyek 50 literhez? Szept. 12-én lett kipréselve jó érett kékszőlő, állítólag Menoir fajta. Előző tulaj telepitette. A mustja finom édes volt. 
Megvolt a zajos erjedés, utána tettem rá kotyogót. Kb 10-12 nappal ezelőtt néztem már nem kotyogott. Le lehet már venni a kotyogót és átfejteni? 
Ja és az alapkérdés. Mennyi ként tegyek 50 literhez, eddig még nem kéneztem. Köszönöm a válaszokat. Peti

Maci_P Creative Commons License 2021.10.14 -15 0 1774

Ha már így belementetek. Nagy divat mostanában a petnat, az pont ilyen, csak tudatosan mért cukorral teszik el, és szépen végigmegy az erjedés, kb. 0g cukorig, mint gombászok kollégának is. Azért nem árt tudni, hogy kb. 4g cukor fog 1bar nyomást csinálni. Szóval nagy meglepetések is lehetnek még a kollégának ;-)

Én is játszottam vele, pezsgőspalackban, aztán a végén a mélyhűtő segítségével egyszerűen degorzsáltam (természetesen a pezsgőnél szokásos lerázás után). Koronazárat használtam, volt, amit lelőtt, szivárgott, de üveg is tört (mire kiderült számomra, hogy a tankpezsgős palack nem azonos a palackos erjesztésre használt palackkal ;-) ) Voltak félrement, lefolyós darabok is, de pont hétvégén nyitottunk egy 2020-as Néró meg egy PinotNoirrosé petnatot, és igen jónak mutatkoztak. De inkább pár üveg pezsgőt fogok csinálni ebből-abból,  jobban belőhető a cukor....

Előzmény: emberevics (1770)
emberevics Creative Commons License 2021.10.14 -15 0 1773

A murci cukra ledominálja.

Előzmény: van_Persil (1772)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!