Keresés

Részletes keresés

Oxana Creative Commons License 2005.07.18 0 0 69
Mamics, lépj át a Baja.hu-ra!
Előzmény: mamicska (67)
MALWIN Creative Commons License 2005.07.18 0 0 68
Ja....
Az jutott eszembe egyébként, hogy a Vadász iroda lapján van vendégkönyv is.Nem kellene egy-két bejegyzés arról, mi történik a terveivel Baján?
Előzmény: mamicska (67)
mamicska Creative Commons License 2005.07.18 0 0 67
fogalmam sincs...
Előzmény: MALWIN (66)
MALWIN Creative Commons License 2005.07.18 0 0 66
mamics,
ki az építtető? A vállalkozó,aki oly sokat tett Bajáért?
Előzmény: mamicska (65)
mamicska Creative Commons License 2005.07.18 0 0 65
ez az,hogy nem tudom ki a tervező,ezért próbáltam a keresőben a kivitelező nevén keresztül eljutni a tervezőhöz - nem sikerült.
Előzmény: mmBálint (63)
mmBálint Creative Commons License 2005.07.18 0 0 64

Kicsit utánanéztem én is a Vadász-csapatnak, és azt látom, hogy Baja 1989-es évszámnál említődik meg, és ez a terv is jóval avíttabbnak tűnik, mint amit ők mostanában csinálnak, és Tekeres Ildikó ma már nem is tagja az irodának.

 

Az tehát érdekes kérdés, hohy ha ennyire régi a terv, akkor érvényes-e MÉG az engedély, meg lett-e újítva (az engedély a terv elfogadása, jogerőre emelkedése után 2 évvel lejár, nem érvényes).

mmBálint Creative Commons License 2005.07.18 0 0 63

Álljon meg a menet!

 

Azért a dolgok menete csak-csak a következő: van a teleknek egy tulajdonosa, és ő az, aki ebbéli jogánál fogva terveztet, és aztán a kész tervre masírozik be a kivitelező, ajánlatot adva. Ott is sok svindli lehet, de a terv szempontjából ez már édesmindegy: az már kész, frissen, ropogsan vár a megépülésre.

 

Úgyhogy szerintem érdekes lehet ugyan a kivitelező után nyomozgatni, de nem hinném hogy az bárhová is vinne. A tervért a tervező a felelős, illetve az engedélyező hatóság. Úgyhogy ebben az irányban volna hathatós elindulni, meglátásom szerint.

 

B

mamicska Creative Commons License 2005.07.18 0 0 62
a kivitelező:

Rittgasser és Müller
Építőipari és Ablakgyártó Kft.
Előzmény: MALWIN (61)
MALWIN Creative Commons License 2005.07.18 0 0 61
Ki a vállalkozó?Márha nem ő a beruházó.
Előzmény: mamicska (60)
mamicska Creative Commons License 2005.07.18 0 0 60
Fogalmam sincs,mert a reklámtáblán sem a beruházó,sem a tervező neve nincs feltüntetve.

A Vadászék honlapján szerepel egy bajai terv,elég régi,de rákattintva semmi sem jelenik meg.Gondolom levették.
Előzmény: MALWIN (59)
MALWIN Creative Commons License 2005.07.18 0 0 59
Ki a beruházó?
Előzmény: mamicska (58)
mamicska Creative Commons License 2005.07.18 0 0 58
Malwin,

ebbe nem is merek belegondolni!!Ma kicsit körbegugliztam a dolgot,főleg az alant megnevezett kivitelező és annak helyi és személyes kötődéseit.
Ezt megtehetem,nyilvános adatok.
Nem kell bemutatni a kivitelezők mentalitását,ismerem közelről.
A veszélyes csak az,hogy egy kisvárosban ez hatványozottan érvényesül,mert ott minden fillérre szükség van.
Nem adod nekem ezt a megrendelést?Akkor egy fillérrel sem támogatom a mittudomén...buborékfújó versenyt!
Kész.A város vezetése patthelyzet elé kerül.

na ennek a "szagát" érzem most....de ne legyen igazam!!!

( Szegeden is "értenek" az ilyen ügyes tervezésekhez...)
Előzmény: MALWIN (57)
MALWIN Creative Commons License 2005.07.18 0 0 57
Olvasgatom a hozzászólásokat, és erősödik a meggyőződésem, hogy nincsenek véletlenek.
Szinte párhuzamos a két helyzet:
Szegeden is régi ház helyére, üres telekre épült egy oda nem illő modern épület, helyi vállalkozó ( a Lombard Rt) beruházásában.
Annyi a különbség, hogy az már kész van-aki ismeri Szegedet, eldöntheti, kell-e oda ez az épület, avagy nem.
(aki nem ismeri, annak mondom: a rózsaszín palota melletti üveg-beton házról van szó)
A dolog komédiája, hogy a mellett álló házat (amimost nem látszik) eredeti stílusában újítják fel.Szép lesz, nem mondom..
mamicska Creative Commons License 2005.07.18 0 0 56
szóljatok,ha aláírni kell!!!!
Itt van egy egész építésziroda,jól ismerik Baját!!
ikó Creative Commons License 2005.07.18 0 0 55

Remélem tiltakozásunk meghozza az eredményét. Az aláírásgyűjtéshez már egész kis csapatot szerveztünk.

Ha mégis sikerülne ez a gazság akkor nagyon beérett az idő a 'legpocsékabb épület Baján' díj megalapítására.

De legyünk optimisták.

ZöPö Creative Commons License 2005.07.18 0 0 54
OFF - Isten hozott köreinkben, kedves Bálint! Ne aggódj, mi itt pusztán nézetkülönbség miatt nem szoktuk egymás torkát átharapni! Itt az értelmes párbeszéd a cél, ebből találsz is bőven.
Előzmény: mmBálint (52)
ZöPö Creative Commons License 2005.07.18 0 0 53
Ez borzasztó! :-(
Előzmény: Thernitibi (5)
mmBálint Creative Commons License 2005.07.18 0 0 52

Sziasztok - csak röviden, most sietek.

 

Nagyon örülök az itteni párbeszédnek, vannak nézetkülönbségek, de azt hiszem az a normális ha ezekről az ember normális hangon tud beszélgetni. Jártam mostabnában pár egymástorkánakeső topikban, úgyhog azért örülök külön.

 

*

 

Sajnos nem sok jó tapasztalata lehet az embernek a mai építészettel kapcsolatban, így eléggé érthető, ha sokan eleve ellenérzésekkel fogadják. Reményeim szerint az általam korábban berakott képek azért valamelyest érvelnek helyettem is, de hosszan lehetne sorolni a jó példákat. Ami a külföldet illeti: egész friss berlini, hollandiai, szlovéniai, bécsi tapasztalatom az, hogy Európában egyáltalán nem gyakorlat ántik stílben tervezni, sőt: a legtermészetesebb dolog ma mai épíleteket építeni. Na ja, ehhez természetesen olyan építészek is szükségeltetnek, akik megállják a helyüket. És - tatatatáááá!! - az emberek szeretik is ezeket az úúj házakat - és nem azért mert ultramodernek és látványlift van bennük, tizenöt, hanem mert szépek, jók, illeszkednek - és így tovább. Bécsben a városnak egy komoly bevételi forrása a kortárs épületeket bemutató város- és országjáró túrák.

 

Szóval a "mai" szóról ne csak az általunk ismert, 5-6 éve épült hjázak jussanak eszünkbe - persze nehéz bizonygatnom, de VANNAK nagyon jó példák világszerte.

 

De csak egyetlen ok a maiságra: ahoyg mamicska is írta, azon a nyelven tudunk természetesen beszélni, amelyik a sajátunk, amelyik a mi korunké. Lehet mímelni, lehet "úgy csinálni, mintha", és ez hozhat is részeredményeket, de mindig ki fog lógni a lóláb. Ahogy esküvőre is öltönyben-nyakkendőben megyünk, Pözsóval, és nem reneszánsz vagy középkori viseletben, hintóval - még a Mátyás templomba se. Mert az akkor már nem ünneplő ruha, hanem jelmez. És a kettő között egy nagy különbség van: a hitelesség.

 

B

 

mamicska Creative Commons License 2005.07.17 0 0 51
...vagy nagyon eltérő stílusú és ultramodern...de ezt egy kisváros léptékei nem viselik el.Itt a térrel harmonizáló,szerény de nemes és jó anyagokból készült épület kell.Szerintem.
(nem a fára gondoltam:-)))Isten ments!!!Nem alpesi falu...)
Előzmény: Davosov (49)
mamicska Creative Commons License 2005.07.17 0 0 50
stíluselőzmények szolgai másolása nevetségessé és hamissá teszi az épületet, ez nem lehet megoldás.

A Magház előtt sokat járok,nagyon szépen beilleszkedett a környezetbe,de nem biztos,hogy egy akkora nyílt téren,mint a bajai - még csak megközelítően hasonlóan viselkedne.
Nehéz,nagyon nehéz erre a helyre olyan házat építeni,amit az ember úgy tud megnézni,hogy egy pillantással befogja az egész teret és annak összes jellegzetességéhez és hangulatához finoman illeszkedni kívánó új épület.

A MABI palota vállalhatta a különbséget,sarki épület,más viszonyok érvényesek.

Talán a tervező valami átmenetet képzelt a MABI palota és a másik oldali ház között?

Szóljatok,ha valami kezdemémyezés indul,nem érdekel ki a beruházó,nagy balhé lesz!!!

Major Máté és Hajnóczy Gyula városában nem fognak ilyen csúfságot elkövetni!!

(mint az 51-es út átvezetése a városon!!!Barmok!!!)
Előzmény: mmBálint (33)
Davosov Creative Commons License 2005.07.17 0 0 49
Érdekes a helyzet. Az építészek joggal mondják azt, hogy egy napjainkban épülő ház viselje magán a mai kor jegyeit, látszódjék rajta az, hogy ez a mai kor terméke. Igen ám, de mi van akkor, ha a környezete teljesen mást kíván? Ésszerű kompromisszumot kell találni, ami nyilván kihívás az építész számára, hiszen bizonyos értelemben meg van kötve a keze. De ez miért lenne baj? A tervező felelőssége óriási: az oda nem illő épületét generációk fogják elégedetlenül nézni - nem csak a város lakói, de az oda érkező vendégek, turisták is. Amint nézzük is a Tóth Kálmán tér házait, a Bácska Áruházat, a Sétáló utca "Hullámos" házát, és még mennyit a városban. És ezt nem lehet azzal elintézni, hogy a "hétköznapi közönség" nem ért a magas művészethez, konzervatív, földhözragadt ízlésű. És az is kérdés, hogy más országokban - nem is feltétlenül csak nyugaton - miért nem jelent ez problémát, miért lehet magától értetődő az, hogy adott közegbe csak oda illő épületek (lámpák, padok, stb) kerülhetnek.
mamicska Creative Commons License 2005.07.17 0 0 48
árulhatja,csak a BAJAI jelzőt vegye le róla:-)

Előzmény: Törölt nick (25)
Cziczo Creative Commons License 2005.07.17 0 0 47

....és a tulaj :))

 

 

lemi Creative Commons License 2005.07.17 0 0 46

Talán szerencsétlenül fogalmaztam az "ugyan olyan stílus"-sal, az "olyan jellegü" megfelelöbb lett volna.

Én mindenképpen azon a nézeten vagyok hogy nem szabad belerondítani még jobban a tér képébe! Így is kevés az ami megmaradt, amit nem modernizáltunk, vagy tettünk tönkre.

Ne pancsoljunk bele abba amit az öseink hagytak ránk, az maradjon az ö kézlenyomatuk!

Képzeld el ha régi képek, könyvek, épületek restaurálásánál belevinnék a modern stílust! A modern technikát igen, de nem a stílust.

Ha nem tudunk megfelelöt a hiányzó épület helyére alkotni, akkor inkább maradjon foghíjas, amit majd benö a fü.

A 21. század stilusa, hangulata meg bármely más pontján a városnak megvalósítható, nem kell ahhoz pont a Szentháromság tere!

 

Az álltalad betett képekhez nemigen tudok hozzá szólni kivéve a budai vár, ahol nincs megtörve az összkép hangulata. 

A Magház megítéléséhez pedig nem elég az épület, hanem a környezetet is látni kellene amibe bele épült, hogy véleményt alkothassak (ami még messze nem biztos hogy helyes is:).

 

Üdv:)

lemi

 

Előzmény: mmBálint (33)
Cziczo Creative Commons License 2005.07.17 0 0 45

Lemike Most ez van a kérdéses helyen.

 

 

 

 

 

 

E két épület közé kellene valami szépet  építeni

 

 

 

 

 

 

 

 Nem ezt!
Előzmény: lemi (29)
mmBálint Creative Commons License 2005.07.17 0 0 44

Még jó példa, fontos történeti környezetben: Pécs - a Barbakán második üteme - a cikk itt. (és elnézést a sok melléütésért)

 

Tervező Cságoly Ferenc (szintén Kossuth díjas) és Keller Ferenc (Ybl díjas). Ha már a díjaknál tartunk, hehe.

mmBálint Creative Commons License 2005.07.17 0 0 43

Ha tényleg van valamiféle helyi összefogás, az nagyon értékes lehet - nem csak egy konkrét tér, de a város önértékelése meg jövője szempontjából is.

 

Az öreg Vadász egyébként elég súlyos figura, amikor épp (elég) józan és odaér ahova mennie kell, akkor rögtön elszaval egy-egy önmaga alkotta verset (borzalmasak, érzelgősek - brrrrr), és elkezd hosssssszasan anekdotázni, ha lehet, mikrofonba, függetlenül attól, hogy ő-e a főszereplő vagy sem. A legutóbb egy pályázati eredményhirdetésen a Gyurcsány elől vette el a szót.

 

Na de mindegy.

Visszatérve a historizálásra: minden kor önértékelését és önbizalnmát mutatja, hogy mennyire mer természetesen atzonos lenni önmagával - és mindél inkább mer, annál természetesebb lesz, annál magátólértetődőbbek az eszközei. Ha meggondoljuk, a történnelemben SOHA nem volt olyan korszak (a XX. század előtt), amikor megpróbáltak volna úgy illeszkedni a meglévőhöz, hgy bármi módon másolták volna. természets vol, hogy a barokk barokkosan folytatta a középkori maradványt, a szecesszió szecessziósan a barokk épületet, és így tovább.

 

A bej nem ezzel van - hiszen ez a legtermészetesebb dolog, mindig is az volt. A baj a léptékkel, az aráánnyal, az alázttal, a hely megismerésével van, a minőséggel, a hozzáértéssel.

Erről a tervről üvölt, hogy egy ötperces skiccnél többet nem foglakozott vele a Kossuth Díjas Tervező Úr, hogy Bajára leutazott-e, az meg egy további kérdés.

 

Ha netán egy kastély öröklünk, ahhoz nem fogunk hintót vásárolni, nagyon jól mutat mellette az ezüst merci is - mind a kettő minőség. És nagyon jól megférnek egymás mellett. Szóval szereintem termászetes, hogy mai épület épüljön ma - és ez nem feltétlenül jelent buta üvegkockát.

 

De ezt a korábban általam berakott képek talán a szavaimnál jobban igazolhatják is.

Előzmény: antoin (40)
Thernitibi Creative Commons License 2005.07.17 0 0 42
Ez elkerűlte a figyelmem.
Viszont a terület eladásánál egyik feltétel nem az volt hogy csak a Vadász tervezhet, hanem a Vadász első terveit kell megvalósítani.
Előzmény: Davosov (41)
Davosov Creative Commons License 2005.07.17 0 0 41
A tervek a Vadász-féle irodából származnak. Erről tanúskodik az a tábla, amely ugyancsak az építkezés helyszínén látható.
antoin Creative Commons License 2005.07.17 0 0 40

Nem vagyok építész, így nem tudok kompetens módon vitába szállni Veled. A historizálás lehet borzalmas (lásd Nemzeti Színház), de lehet hangulatos, sőt a kor vívmányait (pld földalatti parkolás) is meg lehet oldani. Ennek egyik eklatáns - és gyönyörű - példája Komárno híres Európa tere. A bajaiak és Baja számára a Szentháromság tér emblematikus hely. A belváros "sikeres" eltcsúfítása miatt már csak ez maradt, most készülnek megadni számára a kegyelemdöfést egy Kossuth díjas tervező asszisztálásával. Szerintem elég volna kellő átérzéssel és a szép iránti szeretettel megállni a Cukrászda helyén és körbe nézni a téren, egyből világos lenne, hogy milyen épületet kellene ide építeni. A Cuki lebontása egyébként része a kilencvenes évek elején eltervezett úgynevezett belvárosi tömbfeltárásnak, aminek az érdekében a város több ingatlan, épületet megvásárolt. A tömbön belül egy tér lett volna, melynek egyik belépési pontja a Cuki épülete, ennek tehát egy passzázst kellett volna tartalmaznia. A terven sok bajai felháborodott, többen petíciót készülünk benyújtani e miatt a polgármesternek.

Mindazok akik továbbra is egy mese-városban hisznek, vegyék meg sürgősen Pump Karcsi most megjelent könyvét és csodát fognak látni.

Előzmény: mmBálint (33)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!