Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2023.09.07 -16 0 2138

minek rakod rá az úszófedelet erjedeskor? minden nap nézni kell, amint leáll, azonnal kénezni, aztán mehet rá a tető. (pár napig úgy, ahogy írod, par centire eltartva.

az egycsapos tartály valóban nem jó erjesztéshez, mert nehéz kiszedni belőle a söprüt.

Az a golyós kotyogó amolyan biztonsági szelep, nem valódi kotyogó, ha ezt akarod, akkor szedd ki, rakj be helyette műanyag (szilikon) dugót kotyogóval.

Előzmény: kaposznyak (2137)
kaposznyak Creative Commons License 2023.09.07 0 0 2137

Rendben, cserélem.

Tömlős úszófedeles bortartályom van. Van, aki azt mondja, nem jó erjeszteni.

Miért nem? Hagyok teret a habnak, úgy pumpálom fel, plusz van benne egyirányú szelep a gáz eltávozásához. 

Előzmény: van_Persil (2136)
van_Persil Creative Commons License 2023.09.07 -16 0 2136

persze, hogy cseréld. Horganyzott dolgoknak semmi keresnivalójuk a borászatban.

Előzmény: kaposznyak (2133)
Maci_P Creative Commons License 2023.09.07 0 0 2135

Na a horganyzott esetében semmit nem tudok mondani, nem tudom, abból oldhat-e ki a sav valamennyit (mármint cinkből). (a sima egyszerű vas miatt kérdeztem rá)

Előzmény: kaposznyak (2133)
kaposznyak Creative Commons License 2023.09.06 0 0 2134

Köszönöm a részletezést!

Annyi ládám nincs, de a bejövő vödröket majd lemérem és összeadogatom.

Előzmény: szervezkedő (2131)
kaposznyak Creative Commons License 2023.09.06 0 0 2133

Horganyzott...cseréljem?

Előzmény: Maci_P (2132)
Maci_P Creative Commons License 2023.09.06 0 0 2132

Ugye az a drótháló rozsdamentes, mert a szőlőből kicsöpögő savas must sok érdekes dolgot le tud oldani...

Előzmény: kaposznyak (2128)
szervezkedő Creative Commons License 2023.09.06 0 0 2131

Fehér:

Mi "tejes" ládákba szedjük a feldolgozni kívánt szőlőt. A ládákat lemérem bogyozas előtt, így pontos súlyt tudok és nem kell elvinnem mázsálni a szomszéd faluba. Nálam nincs hidmerleg.

 

A daralas után egy nagy kádba meg az anyag, aminek a tetejét megszentelem kénnel. Ezután megy a sutuba. Ha nagyon leves, akár egy szivattyúval egyből lehetne nyomni az erjeszto tartályba is. A sutu alol a mustot az erjeszto tartalyba szivattyuzom.

Itt pihen.egy napot. Közben a belerakott kén megöl mindent, ami nem kell. Ha teszel bele, a deritőszer szépen lehúz minden trutymót és egy- másfél nap múlva le tudod fejteni, kristálytiszta állapotában. Itt ha anyának van igénye rá, ki lehet elégíteni "gyümölcslé" vonalon. Majd itt kezdődhet el az élesztővel történő beoltás és az erjesztes fazisa.

 

Mindenkinel mas a recept, de kb ez az alapelv.

Előzmény: kaposznyak (2130)
kaposznyak Creative Commons License 2023.09.06 0 0 2130

Köszi.

 

Ha jól értem a 2. lépés az összes szőlő bogyózása és darálása után, a színmust lemerése előtt történik még a szüretelőkádban?

Előzmény: szervezkedő (2129)
szervezkedő Creative Commons License 2023.09.06 0 0 2129
Előzmény: kaposznyak (2128)
kaposznyak Creative Commons License 2023.09.06 0 0 2128

Sziasztok.

 

Nagyon kezdő vagyok borkészítésben. Tavaly készítettem először, fehéret és rozét. Nem nagy mennyiség, 80+80 l.

A fehér egész jó lett, a rozét durván elkéneztem vagy más hibákat vétettem, mert ihatatlan lett.

Idén kevesebb hibát szeretnék elkövetni.

 

Fő kérdés egyből a bogyózás-darálás témaköre.

 Kézzel, dróthálón "görgetve" bogyózom le a szőlőt, aztán darálom, lemerem a színmustot, majd kipréselem.

Mikor és milyen ként használjak ebben a fázisban? Elegendő csak az összes mustot egyben vagy amikor már minden le van darálva, akkor? 

 

Köszi!

szervezkedő Creative Commons License 2023.05.05 0 0 2127

Ha minden igaz, ma véget ért a metszés.

Május 5.

Új egyéni rekord. :-(

 

Az eső és a napsütés váltja egymást. Csodálatosan fejlődik minden. Kicsit az árnyekolja be a tavaszt, hogy még se traktor, se a permetező nincs kész és nincs otthon.

 

Jövő héten borfejtés lesz az esőprogram, szívem szerint eső után pedig már permeteznék.

 

Holnap délelőtt megnézem a "te" szőlődet, amit egyébként látható módon nem bántott a fagy.

Előzmény: IsKol (2126)
IsKol Creative Commons License 2023.05.05 0 0 2126

A "nagyi titka" ...

 

Más

 

Nálad hogy állnak a le nem fagyott hajtások? 

Az utóbbi 3 napban Szolnok központban 15 cm-es növekedés de a hegyekben csak 2-3 kis levél kb. 5 cm-es hajtások. Hogy fogok így oltani 3-4 hét múlva ;-)

 

Bezzeg a fű... a sort ma délután kikaszáltam mert már térdig ért, így viszont az új törzsneveléshez a "hajtáskák" kilátszanak és "hívogatják" a bambikat. Holnap védelem készítés csirkehálóból...

Előzmény: szervezkedő (2125)
szervezkedő Creative Commons License 2023.05.05 0 0 2125

Persze van más megoldás is, de az már az "ízharmonizálás" tudománya, ami apáról fiúra száll és senki sem reklámozza.

:-)

Előzmény: IsKol (2124)
IsKol Creative Commons License 2023.05.05 0 0 2124

Aki a bort hígítja az más aljasságokra is képes! ;-)

Előzmény: szervezkedő (2123)
szervezkedő Creative Commons License 2023.05.05 0 0 2123

Ha baj van az Alettaval:

Lassan kezdődika bodza virágzása. 

Csinálni kell bodza szörpöt. Sok citrommal, friss virágból, ami tele van viragporral. Mire bejön a nagy meleg, kezdődik a fröccs szezon, addigra kész a szörp.

 

A pohár aljára kell egy kis bodzaszörp, erre öntöd a hideg bort, tépsz 2 menta levelet, meggyűröd, majd csapod nyakom hideg szódával.

Előzmény: IsKol (2122)
IsKol Creative Commons License 2023.05.04 0 0 2122

Legközelebb bogyózás/zúzáskor rakd bele a OW-ot.

 

Alettáról mondják a borászok, hogy februárra elveszíti a zamatot de azért veszik a borászoktól ;-) 

 

Kemény év volt a tavalyi a szőlőnek, szerintem nagyon soxor csak vegetált az aszály és nagy meleg miatt.

 

Majd az idén, hátha jobb lesz ;-) 

Előzmény: bjani04 (2121)
bjani04 Creative Commons License 2023.05.04 0 0 2121

Köszönöm a választ!

Nem idegen, erjedés közben kapott is pont az optimum whiteból, tetszett is az eredmény. Csak arra nem számítottam, hogy egy kíméletes fejtéssel lenullázom, mert fejtés előtt közvetlenül még rendben volt.

Előzmény: IsKol (2120)
IsKol Creative Commons License 2023.05.04 0 0 2120

Szerintem nem rontottál el semmit, a vegyes fehérben volt pár illatos fajta ami az idő múlásával elveszítette a tioljait és észtereit.

 

Ha nem idegen a borkészítési hitvallásodtól, jövőre próbáld ki a Optimum White-ot.

 

Biztos van más gyártónak is hasonló terméke...

Előzmény: bjani04 (2119)
bjani04 Creative Commons License 2023.05.04 0 0 2119

Sziasztok!

Egy hónapja volt aktuális nálam a háztáji vegyes fehér borom 2. fejtése. Sajnos a fejtés után, az addig diszkréten illatos és aromás bor kiüresedett, elveszítette minden olyan tulajdonságát ami miatt kedves volt számomra. Egy keményebb, fanyarkás bor íz maradt, minimális illattal. A fejtés a lehetőségekhez képest zártan történt, szivattyúval, tartájból tattájba, kapott ként is. Ezt talán kicsit túltotam, a tegnapi mérés 55 mg/l-t mutatott.

Szerintetek összeszedheti még magát, vagy ennek már be kelett volna következnie? Próbálok rájönni hol ronthqttam el, mert így még nem jártam egyik fejtésem után sem.

Köszönöm, üdv:

BJani

erwett Creative Commons License 2023.04.03 0 0 2118

debrecenben 3db szabadgyökeres ALICANTE BOUSHET festőlevű fajta eladó 2000ft/db 30/5438357

Maci_P Creative Commons License 2022.11.26 0 0 2117

Ha vörös, akkor feltehetően az almasav indult meg, de ezt persze labor alapján lehetne csak eldönteni. A vörösnek általában jó/kívánatos, ha az almasav lemegy, szóval én megvárnám a végét. az 1-2 hónap is lehet. De távolról nehéz jó tanácsot adni, neked kell a döntéseket meghozni.

Előzmény: carlos puyol (2116)
carlos puyol Creative Commons License 2022.11.26 0 0 2116

vörös bor ,akkor most ne kénezzek? 

Karácsony előtt szoktunk fejteni!

Előzmény: Maci_P (2115)
Maci_P Creative Commons License 2022.11.26 0 0 2115

Ha még nem volt meg az első fejtés, de újraindult, akkor előtte maradékcukra volt? Mert ha nem, akkor vagy az almasav bomlik (MLF) rossz esetben a seprő indult bomlásnak, (de mivel rossz illata nincs, inkább az MLF). Ha vörös, akkor örülj, ha fehér, akkor a savassága szerint dönts arról, hogy fejtesz-kénezel.

Előzmény: carlos puyol (2114)
carlos puyol Creative Commons License 2022.11.26 0 0 2114

Sziasztok!

 

Újraindult a bor a 100 literes hordóban (megfordult a bor) . Íze finom illata is tökéletes , de mivel jól megtöltöttem a hordót és kicsit jobban lezártam az egyik felső részén gyöngyözött a bor gondolom CO2 kinyomta . Kérdésem most kicsit lekénezhetem vagy majd első fejtésnél?

Falusi1 Creative Commons License 2022.10.26 0 0 2113

A kézi palackozót használók figyelmébe ajánlom,hogy az új termékként a piacon nemrég megjelent Nomacorc, növényi alapanyagúnak (cukornád) mondott, de parafadugó kategóriába sorolt dugót ne használjanak.

Az említett terméket árusító egyik nagy cég erre egyébként az ismertetőjében fel is hívja a figyelmet. Egész pontosan nem javasolja.

Saját tapasztalatom szerint ugyanis a palackozó, dugót összeszorító pofái, a dugó palackba nyomásakor barázdát váj a dugó oldalába. Ez a barázda sajnos később sem zár vissza és a bor cseppenként szivárog.

van_Persil Creative Commons License 2022.10.23 -16 0 2112

Amíg erjed, még az úszófedelet se rakd rá, különben könnyen elöfordulhat, hogy a tartály aljáról kell majd kihalásznod.

Előzmény: carlos puyol (2111)
carlos puyol Creative Commons License 2022.10.23 0 0 2111

köszi

még egy kérdés , parafinnal lezárhatom mos tis?Azon át tud jönni a co2.

Előzmény: van_Persil (2107)
van_Persil Creative Commons License 2022.10.23 -16 0 2110

Ha már nincs rajta levél, akkor o.k., különben nem. Ameddig csak lehet, hagyni kell, hogy a levelek beérleljék a vesszöket. meg ilyen taknyos-párás idöben jó móka lehet a vizes levelek között matatni...

Előzmény: IsKol (2109)
IsKol Creative Commons License 2022.10.23 0 0 2109

Jó alapanyagból a ... szóval én is tudok ;-)

 

Az Olaszt meg nem mertem ott hagyni a durva aljon, átfejtettem. (ott még 9,1-es a r. cukor)

 

A 700 literes tartály alján maradt kb. 30 liternyi üledék a bentonittól.

 

Más:

Pénteken mentem Gyöngyöspata-Gyöngyöstarján környékén és már elkezdték a metszést...  

Előzmény: szervezkedő (2101)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!