Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2016.05.28 0 2 9418

Jajj de elhanyagoltam ezt a kertet!!!  Most potolok... 

ZsuR Creative Commons License 2014.08.23 0 0 9417

Kerteszetekben lehet kapni - vagy baratoktol, akiknek van feleslege.

Előzmény: vadasz70 (9416)
vadasz70 Creative Commons License 2014.08.22 0 0 9416

Sziasztok! Olyan kérdésem lenne hogy ezeket az árnyékos kertekben lévő növényeket hol lehet beszerezni?Mert nekem is vannak olyan fa alatti területek amiket beszeretnék ültetni virágokkal.Köszönöm

 

ZsuR Creative Commons License 2014.07.25 0 0 9415

Oruletes nagy az arnyek... de azert vannak benne novenyek.

Sot... halak is :))

 

 

sot... makka is...

 

ZsuR Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9414

Szertem a sasliliomot, olyan jol ki lehet veluk tolteni azokat a helyeket amiken mas nem elne meg... no meg szaporodik a szentem veszettul.

Előzmény: Dogfüggő (9413)
Dogfüggő Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9413

Hát igen, fura.

Talán egy egész kicsi diófacsemete alá. : )

 

Viszont a hortenziák szerintem nem érezték rosszul magukat.

Bár persze nem tudhatjuk, milyenek lettek volna máshol, ugye.

 

..ja, és a félárnyékosabb, de még juglonos helyekre mehetnek a sásliliomok is, azoknak aztán nem volt bajuk tőle, alig győztem ritkítani.

Előzmény: ZsuR (9412)
ZsuR Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9412

Es itt van:

 

Plants that are sensitive to black walnut tree toxicity

Vegetables: asparagus, cabbage, eggplant, pepper, potato, rhubarb, tomato.

Fruits: apple, blackberry, blueberry, pear.

Landscape plants: black alder; azalea; basswood; white birch; ornamental cherries; red chokeberry; hackberry; Amur honeysuckle; hydrangea; Japanese larch; lespedeza; lilac; saucer magnolia; silver maple; mountain laurel; pear; loblolly pine; mugo pine; red pine; scotch pine; white pine; potentilla; privet; rhododendron; Norway spruce; viburnum (few); yew.

Flowers and herbaceous plants: autumn crocus (Colchicum); blue wild indigo (Baptisia); chrysanthemum (some); columbine; hydrangea; lily; narcissus (some); peony (some); petunia; tobacco.

Field crops: alfalfa; crimson clover; tobacco.

Tip: This does not mean you can’t compost black walnut leaves. According to Ohio State University Extension, “walnut leaves can be composted because the toxin breaks down when exposed to air, water and bacteria. The toxic effect can be degraded in two to four weeks.” If you do compost the leaves, put them in a separate compost pile and do not spread the resulting compost on plants that are on the sensitive list.

For more information: The go-to book for anyone growing nut and fruit trees in California is the UC Davis publication, The Home Orchard.

Add some walnut trees to your property and create a beautiful landscape with these companion plants that tolerate toxicity.

 

 

Es amik jol elvannak vele:

Companion plants for black walnut trees

Purdue University has informal lists of plants that tolerate juglone and those that are sensitive to it. Choose from the following list for best results in planting near black walnut trees or walnut trees grown on black walnut rootstock. Follow these guidelines for planting within the dripline of the tree and, according to the University of Wisconsin, up to 50’-80’ from the trunk. Naturally you need to consider the sun and shade requirements of the plants, as well.

Vegetables: lima bean; snap bean; beet; carrot; corn; melon; onion; parsnip; squash.

Fruits: black raspberry, cherry.

Landscape plants: arborvitae; autumn olive; red cedar; catalpa; clematis; crabapple; daphne; elm; euonymous (burning bush); forsythia; hawthorn; hemlock; hickory; honeysuckle; junipers; black locust; Japanese maple; maple (most); oak; pachysandra; pawpaw; persimmon; redbud; rose of sharon; wild rose; sycamore; viburnum (most); Virginia creeper.

Flowers and herbaceous plants: astilbe; bee balm; begonia; bellflower; bergamot; bloodroot; Kentucky bluegrass; Spanish bluebell; Virginia bluebell; bugleweed; chrysanthemum (some); coral bells; cranesbill geranium; crocus; Shasta daisy; daylily; Dutchman’s breeches; ferns; wild ginger; glory-of-the-snow; muscari (grape hyacinth); grasses (most); orange hawkweed; herb Robert; hollyhock; hosta (many); hyacinth; Siberian iris; Jack-in-the­ pulpit; Jacob’s ladder; Jerusalem artichoke; lamb’s ear; leopard’s bane; lungwort; mayapple; merrybells; morning glory; narcissus (some); pansy; peony (some); phlox; poison ivy; pot marigold; polyanthus primrose; snowdrop; Solomon’s seal; spiderwort; spring beauty; Siberian squill; stonecrop; sundrop; sweet Cicely; sweet woodruff; trillium; tulip; violet; Virginia waterleaf; winter aconite; zinnia.

 

...de... dinnye... az napot szeret, miert ultetnem a dio ala?!  Meg meg sok mas is van benne, ami elsosorban az arnyekot nem szereti...

 

Előzmény: Dogfüggő (9410)
ZsuR Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9411

Nekem nincs kozvetlen tapasztalatom vele - egyszer volt diofam, azt az arnyeka miatt szerettuk, nem is akartunk ala semmit sem. Ha neked van tapasztalatod vele - az a biztonsagos velemeny!

Előzmény: Dogfüggő (9410)
Dogfüggő Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9410

Igenigen, a fényhiány se jó; de ilyen szempontból nem volt különbség, eredetileg is inkább félárnyékos helyen volt, nem a diófa igazi mélyárnyékában.

Mivel addigra egy sor növényről láttam már, hogy remekül elboldogul a dió alatt, nem is hittem volna, hogy a juglon lehet a rhodi baja.

Kicsit olyan urban (vagyis rural) legendnek tartottam ezt az egész juglon-dolgot.

Aztán átértékeltem a nézeteimet. : )

Előzmény: ZsuR (9408)
ZsuR Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9409

Koszonom :)).

Előzmény: Dogfüggő (9407)
ZsuR Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9408

Nekem par evvel ezelott a rhododendronok es az azaleak halodtak.  Minden betegseguk volt, es egyre kevesebbet nottek, nem viragoztak.

 

Arrabb vittem oket - mert valahol olvastam, hogy igaz, hogy elturik az arnyekot, de napfenyt is igenylik.  Azota csodaszepek lettek, miota kivettem oket az arnyek kertbol, es naposabb reszre ultettem.  Lehet ez is egy ok, ha suru a lombkorona, keves a feny.

 

Viszont... ha a diolevel nagyobb mennyisegben gatolja a csirazast, tokeletes olyan helyre, ahol gaz van csak :)).

 

Előzmény: Dogfüggő (9406)
Dogfüggő Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9407

Hmmm.

Még mindig imádom.

Előzmény: ZsuR (9397)
Dogfüggő Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9406

A  juglonra szerintem a rhododendron kifejezetten érzékeny (legalábbis néhány fajta biztosan az).

Nagyon sok növény jól tudja érezni magát a diófa alatt, én nem próbálkoznék ott rhodival.

Sajnos gyakorlati tapasztalat; látványosan jött helyre anno az a bokor, amelyiket végül kiszedtem onnan.

 

Akkor fogtam gyanút, mikor az azáleáknál olvastam a juglon-érzékenységükről; és hát a rhododendron közeli rokon, ugye.

CBNora Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9405

Mi a levelek nagy részét ott hagyjuk a diófa alatt, és rengeteg növény prímán érzi magát alatta. Az nem marad meg, ami nem bírja a diófa alatt lévő viszonylag mély árnyékot.

Van 5 császárkorona csoportunk. Az a legnagyobb, melyik a diófa szélénél van, és jut neki a lebomló diófalevélből tápanyag, és ahogy távolodunk a fától, egyre kisebbek a tövek.

Nagy kupacban felhalmozva van csírázásgátló hatása, de normál vastagságban akár talajtakarásra is használható.

Előzmény: ZsuR (9403)
samsu Creative Commons License 2014.06.25 0 0 9404

Rodi tápnak ilyet vettem, nem tudom, hogy ez kinek hogy vált be (SUBSTRAL® Növényvarázs indító rododendron trágya), nekem ezt ajánlották az üzletben.

 

...és gondolkodom, hogy ilyet is veszek, mert van több növény is, amire használhatom:

http://www.substral.hu/substral-termekek/88-substral-osmocote-hosszu-hatastartamu-tragya-rododendron-hortenzia-%C3%A9s-erikafelek-szamara

 

Fotókat fogok készíteni, csak nálunk 2 napja nagyon vacak esős idő van, de majdcsak lesz már szép idő :)

 

Előzmény: ZsuR (9403)
ZsuR Creative Commons License 2014.06.22 0 0 9403

Ugy nezem a pafranyod helyre fog jonni - az uj levelek mintha sotetebbek lennenek.  Remeljuk, nem gombas betegseg, csak az atultetessel jaro sokk.

 

Igen, ezt szoktak a diofarol mondani.  De... ha jo fold van alatta, tele komposzttal, es a levelek nincsenek benne - semmi baja nem lesz.  Ha a level ott marad alatta, akkor valoban nem sokminden el meg ott.

 

Az a lenyege a rhodoknak, hogy ne alljanak vizben - tobbszor kevesebbet a mutragyabol is. Savanyu foldet szeret - ha tudod etesd rhodo tappal.

 

Majd tegyel fel kepet roluk is!  Sok sikert! :))

Előzmény: samsu (9402)
samsu Creative Commons License 2014.06.22 0 0 9402

Szia ZsuR!

 

Akkor bizakodom, mert komposztból jó sokat beledolgoztam a földbe, még így is, hogy csak átmeneti helyükön vannak a növények. Kapnak néha lombtrágyát, locsolom őket minden nap, mert itt elég melegek vannak mostanában.

A páfrányról csináltam ma képet.

Érdekes, hogy a sötétebb nem beteg, csak a világosabb zöld.

 

Szerinted a diófa alatt jó helyük lesz a növényeknek?

A szomszédom azt mondja, hogy a diófa alatt semmi nem marad meg, ne is kísérletezzek :(

 

Pedig oda akarom tenni majd a Rodimat is.

 

 

Előzmény: ZsuR (9401)
ZsuR Creative Commons License 2014.06.22 0 0 9401

Szia!  Miert haragudnank?  Orulok, hogy tetszik a topik!

 

Azt tapasztaltam, hogy az arnyekot kedvelo novenyek szeretik a jo texturaju talajt - mint a finom erdei fold az avar alatt.    Ha van komposztod, azt meg fogjak halalni...

 

Nem tudom milyen a pafranyod - de az is lehet jovore lesz igazan szep.  Nalam iden par pafrany nem jott vissza... nem tuntek el, csak nem nottek.  Alszanak... volt mar ilyen, ne add fel. 

 

A hostak is szebbek lesznek jovore - azt szoktak mondani az evelokre, ha az elso evet tulelik, a masodikban nonek, a harmadikban meg ugranak! :)) Turelem! :))

 

(First year, they sleep; second year, creep; third year leap.)

Előzmény: samsu (9400)
samsu Creative Commons License 2014.06.22 0 0 9400

Sziasztok!

 

Nemrég találtam rá erre a csodás fórumra.

Gyönyörűek a kertjeitek, én csak ámulok és bámulok, hogy mit ki nem lehet hozni egy árnyékos kertből.

Én most kezdem építgetni az árnyék kertemet és ha nem haragszotok csatlakoznék és lesz sok kérdésem.

 

A hely, amit kinéztem egy hatalmas dióra alatt található, itt most egy csomó lom van még, de már nem sokáig, mert nagy az ösztönzés, ha benneteket olvaslak :)

 

Már vettem 3 féle Hostát, páfrányt, Hortenziát 2 félét, Rododendront és Azáleát is.

Ezek már növögetnek, viszont a páfrányom egy ideje elég csúnya rozsdás színt vett fel.

Ma lefotózom és megmutatom.

Valami baja lehet szegénynek.

A Hosták sem olyan szépek, mint nektek, bár lehet, hogy még nem heverték ki a 2 hónappal ezelőtti ültetést.

 

A Rodimról már csatolok is egy fotót, ez május első napjaiban készült elegans roseum a neve, Obiban vettem akciósan :))

 

...és a nagyon kicsi Hortenziám, ami most már nagyon mutatós virágot bontott :)

 

ZsuR Creative Commons License 2014.06.19 0 0 9399

Es meg tobb arnyek... tele a kert vele...

Osszel es tavasszal szetultetgettem Asteibet.  Nagyon sokat nottek!  Hihetetlen, milyen gyorsan nonek - nem is gondoltam volna.

De...

Az egyik resze mar viragzik, a masik most fog. Miert van kulombseg koztuk?  Mar bimbos korban is latszik, nem egyformak. Harom csereppel vettem, pirosat, rozsaszint, feheret... a rozsaszinek azok, amik ketfelekepp nonek.

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.06.06 0 0 9398

Arnyek kert szezon van... teljesen lombosak a fak - es az arnyek hat... nagy.

 

ZsuR Creative Commons License 2014.05.23 0 0 9397

No az arnyek... a fak teljesen lombosak - az egesz kert tele lettt zolddel.  Vegre!!! Mindjart Junius!!!

 

Hostak teljesen magukhoz tertek.

A pafranyok... nem.  Van jo par "alvo" pafranyom.  

Astilbe... majdnem viragzik!!!

 

ZsuR Creative Commons License 2014.05.13 0 0 9396

Hat nem tudom... atultetes?  Milyen fat ultettel?  

Előzmény: secperc (9395)
secperc Creative Commons License 2014.05.13 0 0 9395

Szia itt is:-))

 

Még nem is mondtam Neked, hogy a Hostáim és az Astilbéim fölül kipusztult tavaly a szilvafám, ami árnyékot adott nekik:-((( Ennek örömére tavaly megégette a Nap az össezes növényem koronáját. ültettünk új fát a helyére, de az még kicsi. Ilyenkor mia a teendő? Ugyanis semmi árnyékom nyincs:-((((

ZsuR Creative Commons License 2014.05.11 0 0 9394

Lombosodnak a fak, no az arnyek... a hostak, a pafranyok, es a tobbiek is elindultak...

A hortenziak... hat iden nem fognak viragozni.

A nagy rhodo... talan megmarad, es a kicsikeje amit osszel ultettem at, szinten kihajtott, a remenytelen helyzetbol... 

 

Ezek nagyon szanaszet szortak magukat - ahogy elviragoztak, probalom oket kicsit osszefogni.

 

 

 

ZsuR Creative Commons License 2014.05.05 0 0 9393

A kedvencek - a pafranyok... szepen kunkorodnak :))

 

Legujabb szerzemeny.  Csak gyanitom, hogy Strucc, amit biztosra tudok, hogy magasra no. A  borgyogyaszom kertjebol van... kertem... adtak :)).  Ugy nez ki, mind el.  Erdekes, hogy ketto meg csak igeret, ketto meg mar olyan magas!  

 

ZsuR Creative Commons License 2014.04.02 0 0 9392

Koszonom Tomi - ezek eleg regi kepek.  Mostanaban nincs turelmem a fenykepezeshez, a telefonommal csinalom legtobbszor, meg is latszik a minosegen.

Előzmény: Tartomo (9391)
Tartomo Creative Commons License 2014.04.02 0 0 9391

Úgy szeretem nézni a képeidet ZsuR! Olyan szépek a színek rajta,mintha csak ott állnánk a növények mellett!

Előzmény: ZsuR (9390)
ZsuR Creative Commons License 2014.04.01 0 0 9390

Bucsuzok a legkedvesebb bokromtol... baratnomtol kaptam, o mar nincs velunk - jo volt a bokorra nezni, mintha ott lenne o is vele.  

 

https://plus.google.com/photos/103118590397905514541/albums/5049770172544329457?banner=pwa

molandi Creative Commons License 2013.09.20 0 0 9389

Köszönöm, hogy megerősítettetek az elgondolásomban. A hostákat, astilbeket, páfrányt el is ültettem, remélem szépek lesznek tavasszal. Az astilbe pici takarást sem fog igényelni így első telesen? Mi lesz, ha lesz megint olyan hideg mint az előző télen az a pár hét?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!