Keresés

Részletes keresés

Fulika Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8862
Az autoparkról asszem a www.magyarország.hu-n láttam adatot 2003-ig, már akkor 2,6 mill felet volt a darabszám. Jelenleg szerintem inkább 3 millánál járunk.
Előzmény: dode (8859)
Fulika Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8861

Azt, hogy mennyit költünk útfelújításra szerintem innen:

 

http://www1.pm.gov.hu/web/home.nsf/(PortalArticles)/9BA5327CF7A40BDAC12570E5004FD550/$File/01_mell.pdf

 

lehetne kimazsolázni, de nekem nem sikerült, ehhez valszeg hülye vagyok.

Előzmény: Törölt nick (8857)
dode Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8860
vilsi kartács bejön ide kb 2 hetente, ír vami összefüggéstelen marhaságot, aztán továbbál. felesleges vele foglalkozni.
Előzmény: erbe (8856)
dode Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8859

Mi történt eddig idén a magyar gazdaságban?

 

http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=72888&p=1

 

csak pár kiragadott mondatot idéznék:

 

Üzemanyagból - az áremelkedés ellenére - az I. félévben 11%-kal adtak el többet, mint tavaly ilyenkor.

Az importált energiahordozók 46%-kal drágultak az előző év azonos időszakához mérten.

 

Az autóparkról nincs benne adat, de érdemes átböngészni.

Fulika Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8858

"Azonban ez nem jelenti azt, hogy nem lehet napenergiát használni fűtésre vagy inkább fűtésrásegítésre. Minden naperővel megspórolt Joule tiszta haszon"

Sajnos nem tiszta haszon. Először a minimális spórolást elősegítő rendszert százezrekből (sőt inkább milliós tétel) fel kell építeni. CSak ezután kezdi el az ingyenenergiát hozni.

Előzmény: jee_c (8855)
Törölt nick Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8857
A jövedéki adó bevétel tényadata a VPOP honlapján 381550, asszem 2003-ra.

Ebben a táblázatban van.
Előzmény: Fulika (8852)
erbe Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8856
A kolléga inkább az ésszel takarékoskodik!
Nem koptatja feleslegesen.
Előzmény: jee_c (8855)
jee_c Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8855

".         Napenergiával nem lehet fűteni, csupán egy kis vizet melegíteni (mi is építünk szolár tartálykollektorokat). Ha hideg van, nem süt a nap; ha süt a nap, nem kell fűteni. "

 

Már ne haragudj, de ez hülyeség. Valóban igaz, hogy nagyobb a felhős-ködös idő részaránya a hidegebb hónapokban. Azonban ez nem jelenti azt, hogy nem lehet napenergiát használni fűtésre vagy inkább fűtésrásegítésre.

Minden naperővel megspórolt Joule tiszta haszon.

Előzmény: vilsi (8815)
erbe Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8854
"Valamilyen segelyt mindig fog kapni az ember."
Munkanélküli (Álláskeresési támogatás), 3-6 hónap, letelte után még a csökkentett összeg valamilyen néven max. 180 napig.
Utána 0. a segély!
Lehet menni a polgármesterhez és beállni a sor végére.
Előzmény: keopsz (8844)
padisah Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8853
Az hogy szja/tb helyett áfa van, még a fogyasztást sem csökkenti szükségszerűen hiszen a potenciális foszasztónak több pénze marad fogyasztani, de ha mégis akkor is csak abba az irányba hat, hogy kisebb legyen a külker hiány, akár egész régió, Európa szintjén.

A legjobb ebben az, hogy effektíve vámként működik, úgy hogy az exportot nem bünteti, csak az importot adóztatja.

Előzmény: keopsz (8836)
Fulika Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8852

Ha már eltértünk a témától (bár a peakhez minden köthető ;)  ), van valakinek ötlete, honnan lehetne adatokat szerezni a mai magyar autóparkról (darabszám, évi átlagos futásteljesítmény, átlagfogyasztás, stb...)?

Tényleg szívesen kiszámolnám az évi üzemanyag jövedékiadó bevételt (bár maga a végadat is jó lenne, ha az megvan valahol)

krezidiesel Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8851

Mielőtt hülyeséget terjesztesz járj azért utána magad, és ne dőlj be a szintén hülyeséget terjesztőknek! :-))

Tehát keress meg egy gazdát aki repcetermesztéssel foglalkozik nagyban (1000ha felett) és kérdezd meg tőle mennyi gázolajat fogyasztanak a gépei, és mennyi kell 1ha megműveléséhez. Én megtettem, mert nekem csipte a szemem a sok zagyvaság amit a biodizel termelésről összehordanak. Régebben be is irtam a számokat a topicba.

A másik, hogy a trakesz vigan megy repceolajjal,(nem  az észterezett formájával, hanem tisztán) tehát teljesen önellátó lehetne a mezgaz...(a paraszt otthon kipréseli az olajosnövényt az tankol, nem kell elszállitani biodizel üzembe, ott drágán, környezetszennyezőn és energiaigényesen észterezni, aztán visszaszállitani...)

Harmadik 1ha földön kb 1000l repce termelhető, de a "hulladék" több mint 3t biomassza energiatartalma több,mint a főtermék olajé, és az is hasznositható. Egy ha-on szinte bármilyen kultúrnövénnyel megtermelsz 100000MJ energiatartalmú biomasszát, ami 2500l gázolajjal egyenlő. Csak még annyit hogy 1ha 100*100m-es terület!! És ezt kiszámolni elég ha előveszed a középiskola kezdetekor kapott függvénytábládat, és szorozni osztani tudsz. Hogy mégis hülyére vesznek , bedőlsz zagyvaságoknak, annak okáról pedig gondolkozz el! Ráadásul, hogy terjeszted is, különösen veszélyes... 

A búza égetésével én sem értek egyet, a sok felesleges szántót telepitsék be erdővel!!

Egyébként örülök, hogy alternativ energiaforrások terjesztésével foglalkozol, és ehhez kivánok sok sikert, de mivel a mai világban nehéz az igazságot meglelni, körültekintően járj el adatok "tények" terjesztésével!

Előzmény: vilsi (8815)
Fulika Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8850
Pont erre akartam én is utalni. Annál, hogy vacak munkád van csak egy pusztítóbb szellemileg, ha még ez sincs! A munkanélküliség tökéletes melegágya a depresszió, valamint egyéb pszichikai alapra visszavezethető betegségek kialakulásának.
Előzmény: lcoder (8846)
erbe Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8849
Összekevered a hőszivattyút a hővisszanyerővel (rekuperátor). A passzív ház topicban többet olvashatsz róla.
Ettől függetlenül a hőszivattyú ma még elsősorban "úri huncutság" magas ára és 50-100 éves megtérülési időtartama miatt. Leggazdaságosabb a gázmotorral (biogáz) egybeépített hőszivattyú lenne a többszörös hasznosítás miatt. De a szélkerékkel meghajtott se kutya!
Előzmény: lcoder (8845)
krezidiesel Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8848
A hőszvattyúval alapvető gond, hogy  az energiát amivel táplálod nagyrészt még fosszilis erőművekben állitják elő alacsony hatásfokkal, amiből az kb ugyanarra a hatásfokra és kWh-kénti költségre tud visszakerülni, mintha földgázt elégetnél egy jó kazánban. Csak 10-15szörös befektetés árán... Nagy méretekben(több száz kW hőteljesitmény) lehet hogy működik, főleg ha több megújuló energiaforrást kapcsolnak egy rendszerbe, de kis méretekben biztos, hogy nem.
Előzmény: lcoder (8845)
krezidiesel Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8847

Lehet hogy én nem értem a gazdaság működését, de ahogy elnézem más sem. Azok sem akiknek ez lenne a munkája...:-)))

Véleményem szerint pedig nagyon egyszerű, csak nem akarunk szembenézni vele:

Minden a profitnak van alárendelve, és a mai gazdaság egymásrautaltságából, befektetők, bankok profiéhségéból, a fogyasztási hitelekből, stb adódóan folyamatos fejlődési kényszer van rajta.(ami agyrém) Már régen nem emberek irányitják, hanem előre kiszámithatatlan hatásokat próbálnak utólag korrigálni a szakik úgy, hogy egy réteg azért mindig "pénzénél legyen". Ez természetesen újabb "lékeket" üt a süllyedő hajón. A válság  gyakorlatilag az elmúlt(minimum) 20 évben folyamatos, csak jól palástolják, de a háttérben egyre nő. Hanem önző rövidtávon gondolkozó szakemberek irányitanák, nem lennénk szarban, hanem kiegyensúlyozott, nyugodt világot élnénk. De a telhetetlen profitéhség irányit rég, nem a józan ész.

Amikor kiborul a bili (közeljövőben) olyan gyorsan felgyorsulnak az események mint a Titanic elsüllyedésekor. Csomó szükségintézkedés, zűrzavar, önző magamentő akciók, stb, de a "alsóbb osztályokon utazók" megfulladnak. Hacsak nem kezdenek háborúba...

Sajnos nem látom pozitivan a jövőnket , számtalan súlyos problémát szőnyeg alá söpörnek évtizedek óta, ami most az olajkrizissel együtt tovább nem lesz takargatható.

Együttesen meg nincs ember aki megjósolhatná, hogy mi lesz a gazdasággal, az emberiséggel, max olyan szinten, hogy nagy baj...

 

Előzmény: advocatusdiaboli (8818)
lcoder Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8846
Ez nem feltétlenül szeretet hanem a hasznosság/feleslegesség érzése. A gengszterváltás után egy csomó ember lett alkoholista miután elbocsájtották a cégétõl. Nem azért mert annyira hiányzott neki hogy naponta 5x felszórta a mûhelyt forgáccsal majd összesöpörte azt, hanem mert dolgozott, a munkájával pénzt keresett, így meg tudta határozni a helyét a világban. Ez a munka egyfajta önbizalmat, stabil pontot jelentett a számára.
Előzmény: keopsz (8844)
lcoder Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8845
A hõszivattyú akkor lehet érdekes ha van egy légmentesen lezárt agyonszigetelt tered. Ez nagyon takarékos, ugyanakkor nem túl kellemes lakótér mivel egy idõ után elhasználod az oxigént és megfulladsz, egyéb más problémákról (páratartalom, stb) nem is beszélve. Azaz szükség van szellõzetetõrendszerre, és célszerû ezt a levegõt felfûteni. És ez az a pont amikor nem mindegy hogy a kintrõl belépõ 10 fokos levegõt hogyan fûtöd fel. Erre egy jó megoldás hogy a belépõ helyett kilépõ 20-25 fokos levegõt lehûtöd 10 fokosra és az így létrejött hõkülönbséget használod fel a belépõ 10 fokos levegõ felfûtésére. Legalábbis én így tudom ezt elképzelni, és amennyire én tudom hasonló rendszerek mûködnek is.
Előzmény: krezidiesel (8843)
keopsz Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8844
Viszont, ha azt a segélyt sem kapja meg az ember egy idő után, annál az egyszerű oknál fogva, hogy nem lesz miből, és nem lesz aki kifizesse, akkor egy része az embereknek el fog menni dolgozni, ha lesz lehetősége rá.

Valamilyen segelyt mindig fog kapni az ember. Mo-n jelenleg ez az osszeg 17.000 Ft, ha jol emlekszem (lehet, hogy mar tobb).

Ehhez képest, ha az ember, ha alacsonyabb bérért is egész nap hasznos, vagy hasznosnak hitt tevékenységet folytat, az biztos, hogy pozitívan befojásolja a kedélyállapotát.

Azt hiszem azert mondod ezt, mert olyan munkad van amit szeretsz csinalni. Sajnos nagyon sok ember nem szereti a munkajat, szivesen csinalna valami mast. A legtobb ember csak a penzert dolgozik es nem a munkaja iranti szeretet miatt.
Előzmény: Fulika (8841)
krezidiesel Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8843

Még annyit fűznék hozzá:

Ja és a búzaföldre be se megy az őz mert ki sem állhatja...:-))

A vadaknak minden termőföld teritett asztal, öcsém 1 éves facsemetéit is imádják...

 

A padlófűtést a legolcsóbb kivitelezni minden más fűtéshez képest.

A műhelyem csak padlófűtéses, rosszul hőszigetelt,(javitásán most dolgozom)  több mint 400 légm3, ennek ellenére 250m csővel és max 40fokos előremenővel kifűtöm a leghidegebb januári napokon. 1m cső100ft, tehát 25000ft-ból megvan a hőleadás ami radiátorból legalább 150000ft lenne, ráadásul a radiátorokat átlag 15 évente cserélhetem.

Az alacson előremenő fűtési hőfok pedig a rendszer könnyebb , jobb csatolhatóságát eredményezi alternativ fűtési rendszerhez, akár napenergiáshoz.

Sajnos a fűtéstechnikai szakemberek nagyrésze finoman fogalmazva nem kellően képzett, a fizika tudásukról nem is beszélve...

 

A hőszvattyú gazdaságosságát én sem értem, de erről rengeteget irtam már az alternativ energia topicban , most nem akarom megismételni. Ott sem tudta senki cáfolni, konkrét számokkal.

 

Megújuló erőforrásokkal a jelenelegi felhasználásunkat nagyon nehéz és költséges lenne megtermelni, de jelenlegi energia fogyasztásunk nagyrésze pazarlás, az olajlobbi hozta létre az esztelen pazarló fogyasztói világot.

Mint már többször irtam egy takarékos világot kell létrehoznunk , ami megújuló erőforrásokra épit, és minden tudásunkat arra kell forditanunk, hogy a környezetünk  lehető legkisebb kárositásával éljünk.

A fogyasztói világ jelenleg eladja, feléli a Föld minden tartalékát nemtörődve az ezzel okozott (sokszor visszafordihatatlan) környezetkárositással.

Nem kell ahhez nagy tudás belátni, hogy ez zsákutca...

Előzmény: lcoder (8816)
lcoder Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8842
Nem hiszem hogy a megszûnõ munkahelyek száma nagyobb lenne mint a keletkezõké. Sõt.

A kínai cipõ alapvetõen egy érdekes problémát jelent. Gipsz Jakab megveszi a kínai cipõt amit eddig Enyv Jenõ gyártott, de õ mivel nem bírta a versenyt a 3000 forintos kínai cipõvel bezárta a boltot. Gipsz Jakab boldog mivel olcsón vett cipõt. De Enyv Jenõ sem halhat éhen, mivel azonban a cipõkészítésen kívül máshoz nemigen ért így munkanélküli. Enyv Jenõ és családja megélhetését állam bácsi finanszírozza, méghozzá nem másból mint a Gipsz Jakab által befizetett adóból. Azaz Jakab amikor 3000 forintért megveszi a kínai cipõt egysze kifizet 3000 forintot a cipõért, majd kifizet adóban további 3000 forintot Jenõ fenntartására ahelyett hogy megvenné 6000 forintért a Jenõ által gyártott cipõt.
Előzmény: keopsz (8836)
Fulika Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8841

Persze, ha így teszed fel a kérdést, nem éri meg. Viszont, ha azt a segélyt sem kapja meg az ember egy idő után, annál az egyszerű oknál fogva, hogy nem lesz miből, és nem lesz aki kifizesse, akkor egy része az embereknek el fog menni dolgozni, ha lesz lehetősége rá. Szerintem ezzel egy idő után a delikvens is jobban jár. A régi "jólét" konkrét emlékei gyorsan megkopnak, viszont az érzések egy életre megmaradnak az ember emlékezetében. Van pár munkanélküli barátom aki csak teng-leng, nem tud magával mit kezdeni, és látom is rajtuk, hogy sokszor nyomorultúl érzik magukat, hiába van tető a fejük felett, van mit enniük, stb.

Ehhez képest, ha az ember, ha alacsonyabb bérért is egész nap hasznos, vagy hasznosnak hitt tevékenységet folytat, az biztos, hogy pozitívan befojásolja a kedélyállapotát.

Előzmény: keopsz (8840)
keopsz Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8840
Viszont ki él egészségesebben, és boldogabban: A sok pszichikailag nyomorék olcsó kínai cipőben mászkáló munkanélküli, vagy a fele életszinvonalon keményen dolgozó, a munkája eredményét látó ember?[i/]

A problema ott van, hogy lehet, hogy lesz munkaja megis rosszabbul fog elni, mint most. Hogyan is dolgozna kemenyebben amikor latja, hogy regebben jobban elt meg ha munkanelkuli is volt? Nemetorszagban 5 millio munkanelkuli van megis dolgozik tobb szazezert torok vendegmunkas az orszagban. Miert? Mert a munkanelkuli nemet jobban megel a segelyekbol, mintha elmenne utcat sopori (legalabbis a kulonbseg nem eri meg, hogy elmenjen dolgozni).

Pelda: a segely 30.000 Ft. Ha elmesz dolgozni kapsz 50.000-et. Megeri elmenni 20.000 Ft-ert dolgozni?
Előzmény: Fulika (8838)
krezidiesel Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8839
A gazdag is olcsó kinai cipőben mászkál, csak az övére nem azt irják rá gyártónak , és jó drágán eladják neki...:-))))
Előzmény: Fulika (8838)
Fulika Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8838

Szerintem végsősoron, hogy melyik régió hogy él, azt a lehetőségei határozzák meg: A technológiai fejlettség, a technológiai szinthez szükséges ásványkincsek megléte, a termőföldek milyenség, mennyisége, a túlnépesedés nagysága, ...

Ezeket az alapbeállításokat keni szét a globalizáció. Azt oldja meg, hogy az adott helyen ne ezek a dolgok határozzák meg az eltartható emberek számát, az elérhető életszinvonalat. Biztos, hogy globalizáció nélkül csökkenni fog az életszinvonal Európában, de az is biztos, hogy a globalizációval is. Hiszen ha már mindent máshol gyártanak akkor mivel fogunk fizetni a máshol gyártott termékekért. Jelenleg leraboljuk a fejletlenebb világot, és ez nekik is jó egyelőre. Viszont ha a trend fordul, és kezdik kihúzni alólunk a saját talajunkat, akkor ennek szerintem is megálljt kell parancsolni. Ez életszinvonalcsökkenéssel fog járni, az biztos.

Viszont ki él egészségesebben, és boldogabban: A sok pszichikailag nyomorék olcsó kínai cipőben mászkáló munkanélküli, vagy a fele életszinvonalon keményen dolgozó, a munkája eredményét látó ember?

Előzmény: keopsz (8834)
erbe Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8837
"eleg sok ember joforman nem is fizet SZJA-t es TB-t."
Meg elég sok ember nem fizet ÁFÁ-t sem!
El sem tudod képzelni, mi mindent vesznek meg vállalkozásba adóvisszaigényléssel. Akkor majd mindenki családi vállalkozást alapít ÁFA visszaigénylési céllal.
Előzmény: keopsz (8836)
keopsz Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8836
A fogyasztas csokkenesevel munkahelyek tomegei szunnenek meg. Ez csak abban az utopisztikus gazdasagi modelben mukodne ahol az afa emelesevel nem valtozna a fogyasztas. A problema ott van, hogy nem szamolsz azzal, hogy eleg sok ember joforman nem is fizet SZJA-t es TB-t.

De valoszinuleg ebben a helyzetben meg az en fogyasztasi szokasom is megvaltozna. Tudod pszicholigiailag mas dolog az ha az ember meg sem kapja a penzt, mert mar a munkaltato levonja a fizetesebol es mas dolog az ha megkapja es o maga donti el mire kolti. Ezert van az, hogy mar a munkaltato levonja a SZJA-t. Az ember nem erzi annyira, hogy mennyi penzt visz el az allam (egy kis trukk az allamtol).

Meg jo, hogy nem te vagy a gazdasagi miniszter.
Előzmény: padisah (8830)
ZR Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8835
A segélyekből teng-lengő emberek jelentős része nem is akar dolgozni...meg egyszerübb keseregni, és kifogásokat gyártani...
Előzmény: lcoder (8828)
keopsz Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8834
Ha nem lenne 2000Ft-os kínai cipő, akkor végre megint gyártanánk magunk. Mégpedig a csökkenő életszínvonal és jövedelmek miatt olcsóbb munkaerővel, így a mi cipőnk sem kerülne 3500Ft-nál többe.

Az eletszinvonal es jovedelmek csokkenese miatt az a 3500 Ft-os cipo a mostani a 9000 Ft-osnak felelne meg.

Egyebkent errol mar irtam a topikon, hogy a Nyugat csak azert el jol mert lerabolta a fejletlen vilagot. Most csak az tortenik, hogy egyensulyba kerul a merleg nyelve. Ez nekunk igencsak kellemetlen de azzal, hogy bezarjuk a kapukat nem lesz jobb, csak rosszabb.
Előzmény: advocatusdiaboli (8825)
lcoder Creative Commons License 2006.08.30 0 0 8833
Szerintem is ez lenne a tökéletes megoldás. Ráadásul ki sem nagyon lehetne kerülni, legalábbis jóval kevésbé mint az SZJA/TB fizetést. ÁFÁ-t az is fizet aki feketén dolgozik.
Előzmény: padisah (8830)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!