Keresés

Részletes keresés

topbank Creative Commons License 2004.07.16 0 0 126
 A Quadral jól hangzik és a Dali-k között is körbe nézhetsz. Ha nem szeretnél sokatkölteni a következő a javaslatom 1pár jóminőségű front és Lauderdale 130-as center 12e Ft és Lauderdale 1300 hátterek dupla 13-as mid-wof+magas 26e Ft/pár és a Pitoncaraudionál megvehető.
Előzmény: gereke (125)
gereke Creative Commons License 2004.07.16 0 0 125

Topiktársak,

Most fogok venni egy DENON-1804 erősítőt.

Milyen hangfalakat javasoltok hozzá egy 4*6-os szobába?

Álló frontok kellenek.

Nem a házimozi dübörgés a cél, hanem az igényes zenehallgatás (Tátrai, komolyzene,.... ) .

Csak azért vettem házimozi erősítőt, hogy egy kalap alatt azt is megoldjam.

Kettő vagy három utasat kell venni?

Valahol azt olvastam, hogy valamelyik gyártó kétutasa szebben szól mint a háromutas.

Az alábbiakat nézegettem idáig:

QUADRAL           Caerul QLX-185  

WHARFEDALE     Diamond 8.4     
                                   Xarus 400       
         CELESTION        F30            

Előre is köszönöm!

topbank Creative Commons License 2004.07.10 0 0 124
Ez a rohadék nem engedte hogy a jocin regisztráljak.
Előzmény: dokigyg (123)
dokigyg Creative Commons License 2004.07.10 0 0 123
Üdv néked is,akkor jólgondoltam hogy, a nickneved téged takar!:)
Előzmény: topbank (122)
topbank Creative Commons License 2004.07.10 0 0 122

Üdvözlet mester,na végre hogy ideért!

Joci

Előzmény: dokigyg (121)
dokigyg Creative Commons License 2004.07.10 0 0 121

Sziasztok!

Bátorkodom megjegyezni,hogy szerintem ebben a dologban a hangsugárzók tologatása nem sokat oszt,szoroz,mert a szoba sajáthangok pont azért tudnak kialakulni,mert a hullámhossz összemérhető a szoba méreteivel.Ezek az emelések,és kioltások nagyjából a szoba állandó helyein alakulnak ki.

Bonyolultnak inkább azt a pontot kellene megtalálnia ahol a legjobb a hangzáz,majd ehhez kellene igazítani a hangsugárzók helyét.

Üdv Doki!

Előzmény: antiskating (100)
tere Creative Commons License 2004.07.09 0 0 120
Igazi hülyék... :DDD
Flacika Creative Commons License 2004.07.03 0 0 119
:)
Előzmény: antiskating (118)
antiskating Creative Commons License 2004.07.03 0 0 118

Egy igazi hifista nem csak a fülét, de az agyát trenírozza hifizés előtt - lássuk csak>

10 Co-on 1 kHz hullámhossza 33,7 cm

30 Co-on 1 kHz           "           34,9 cm

(Ez még csak 1 cm körüli eltérés, de a problémák a basszus belépésével fokozódnak!)

10 Co-on 60 Hz hullámhossza 5,61 méter

30 Co-on 60 Hz          "            5,82 méter

Basszus, itt már 21 cm hullámhosszkülönbség van!!!

Gondoljátok meg hifisták, nem kellene-e a szoba levegőjét is temperálni, és ehhez illően öltözködni is hifizés közben? Többutas rendszereknél pedig javíthatjuk a linearitást, ha a magashangokat melegítjük - pl. a tweeter elé helyezett hősugárzóval -, a mélyhangokat pedig hűtjük.  (A hangfalba szerelt kompresszoros hűtés ugyan némi kis zajszintnövekedést okoz, de szerencsére ezt a sísapkában úgysem halljuk meg.:)

Előzmény: tere (116)
Flacika Creative Commons License 2004.07.02 0 0 117
Úgy kell Neked! Minek ülteted a cuccot a szófára? :)
Előzmény: tere (116)
tere Creative Commons License 2004.07.02 0 0 116

Akkor ezek szerint végső fázisban egy ~18nm-es szobához be kell szerezni egy 2.2kW-os hűtő-fűtő split-klímát és máris lehet A/B tesztelni a hangzást hidegben/melegben. :D

Mindent a mélyhangokért!

Szóval nem igazán értem a problémát. Pl nálam a szófán ülve szól a cucc rendesen. A fürdőkádban ülve ugyanaz a zene letépi a fejemet basszusilag. A konyhában szintén. A kisszoba sarkaiban megintcsak. Ezek szerint szar a motyó, mert a kádban jobb a basszus, mint a falak előtt. Naaaaamááár!

Flacika Creative Commons License 2004.07.02 0 0 115

Triviális. A melegebb levegőben a hang terjedési sebessége nagyobb.

Előzmény: gabocza1 (114)
gabocza1 Creative Commons License 2004.07.02 0 0 114

" ha melegebb van, akkor egy kicsit hosszabb"

Hát persze, a hőtágulás okán...:)

Előzmény: antiskating (111)
Flacika Creative Commons License 2004.07.02 0 0 113
szobába=szobában. Nem szoktam eltéveszteni...
Előzmény: Flacika (112)
Flacika Creative Commons License 2004.07.02 0 0 112
Ja. És mi a következménye? Minél hidegebb van a szobába, annál mélyebb hangok "férnek bele".
Előzmény: antiskating (111)
antiskating Creative Commons License 2004.07.02 0 0 111

"Asszem a 60Hz hullámhossza kb 13m."

13 méteres hullámhosszal a 26 Hz-es kurvamély hang lökdösne kifele az ajtón.. 

A 60 Hz-es hang hullámhossza 18 Co-on  kb.  5 méter 66 cm, ha melegebb van, akkor egy kicsit hosszabb:))

Előzmény: big-dewil (103)
Rover623 Creative Commons License 2004.07.01 0 0 110

Üdv mindenkinek!

Ha van valakinek elfekvőben 2db Jamo 68-as hangdoboza (működőképes!), kedvező ár esetén kp. megvenném...

topbank Creative Commons License 2004.07.01 0 0 109
Az teljesen oké csak nincsennek TS paraméterek!
Előzmény: Flacika (108)
Flacika Creative Commons License 2004.07.01 0 0 108
Ez rendben van, ezért indultam ki a 0,7-es csillapítású doboz méretéből.
Előzmény: topbank (107)
topbank Creative Commons License 2004.07.01 0 0 107

A reflex dobozoknál viszonylag nagyobb az építési szabadság,a csőmérettel,csillapítással jól hangolhatóak,de sajna van egy feltétele,ismerni kell a hangszóró TS-paramétereit.Ezzel az a bökkenő hogy szinte egyik gyártó cég sem adja meg őket. 

MÁS:Tisztelt kolléga a zártdobozoknál ha 0,707-es QTC vel számolsz akkorlessz ideális a hangzás és  legnagyobb a terhelhetőség,ha a QTC ennél nagyobb felfelécsuszó F3 pontotkapsz,nő a terhelhetőség és az F3föléeső oktávban kb-1,25dB kiemekés tapasztalható.ha kisebb a QTC akkor az ellenkezője az igaz viszont mosottab búgósabb lessz a mélytartomány. Areflexdobozokra mindaz igaz amit leírtál de csakis akkor ha a QTS az optimális 0,383 es értéket mutatja.

Előzmény: bonyolult (106)
bonyolult Creative Commons License 2004.07.01 0 0 106
Hát...nemtom mennyi homokot tettek bele de az biztos hogy a doboz magasabb 5 centivel mint az eredeti (éppen a homokozás miatt) és majdnem 2 centivel mélyebb a belsô mérete, tehát nem mm-re akkora mint a gyári doboz volt, de nyilván a merevítések is helyet vesznek el. Az biztos, hogy sokkal több a mély mint korábban, egyik kedvenc lemezem hallgatásakor le kellett csavarnom 4 db-t a mélyekbôl hogy ne rázza ki a szomszédok agyát (meg az enyémet). Mondta az ember aki csinálta, hogy a belseje ki van tömve ipari vattával, a reflexnyílást pedig belülrôl takarja vmi. szürke vattaszerû akármi, állítólag azért hogy a reflexnyíláson távozó levegô ne fújja ki a vattát. Fogalmam sincs hogy jól van-e ez így, ôk hangfal építôk, csak tudják miajow...talán nem kellett volna ragaszkodni az eredeti méretekhez hanem újra kellett volna terveztetni a dobozt a hanxórók karakterisztikájának megfelelôen!? Nemtom. Mi az a méretbeli eltérés mai már hallható? A belsô térfogata saccom szerint 1-2 liter tûréssel annyi mint korábban volt. Ha 2-3 centivel alacsonyabb a belsô magasság de ugyanennyivel nagyobb a belsô mélység az mennyit számíthat?
Flacika Creative Commons License 2004.06.30 0 0 105

Kicsit egyszerűbben: ha a példában szereplő hangszórót eredetileg egy 68 literes dobozba építették, de van benne annyi hely, hogy 22 liter homokot tegyél bele, akkor az 53 Hz-es rezonancia freki felmegy 60 Hz-re, ami már hallható. A 0,7 helyett 0,79 QTC már nem akkora különbség, mint a 7 Hz diffi (0,79-nél 1 dB-lel van magasabban a 60 Hz-es jel, mint a 0,7-nél az 53 Hz-es).

Még valami. A rezonancia freki alatt zárt doboznál 12dB/oktáv meredekséggel esik a hangnyomás, azaz 60 Hz-es rezonancia esetén a 30 Hz-es hangnyomás 12 dB-lel kisebb. Reflex doboznál az esés 24 dB/oktáv, de itt bejön a jól hangolt reflexnyílás és reflexcső. Ha pedig a doboz eredetileg is reflex volt, akkor a térfogat megváltozása felborítja az egész egyensúlyt.

Előzmény: Flacika (104)
Flacika Creative Commons License 2004.06.30 0 0 104

Hopplá, még valami. Véletlenül nem változot meg a doboz belső térfogata a homok kitöltéssel? Ha ugyanis kisebb a térfogat, akkor a rezonancia frekvencia feljebb tolódik és a mélyek "ütni" fognak (csillapítatlanabb lesz a rendszer). Ez nem ugyanaz, mintha vattával vagy hasonlóval tömöd ki, mert az a homokkal szemben levegősebb szerkezetű.

Vegyünk egy példát, a nemrég még igen elterjedt Videoton HA 20/11 motort.

Alapadatok: rezonancia freki fs = 35 Hz, jósági tényező QTS = 0,46.

Dobozba építve:

Ideális csillapításra tervezve QTC = 0,7, rezonancia fc = 53,2 Hz, méret VAB = 67,9 liter.

Ugyanez kisebb dobozokban: 46 literesben fc = 60 Hz, QTC = 0,79.

Még kisebb doboz: 32 literesben fc = 68 Hz, QTC = 0,9.

24 literes doboz: fc = 76 Hz, QTC = 1,0.

A QTC = 1 sem üt nagyot, de a különbség hallható.

Előzmény: bonyolult (102)
big-dewil Creative Commons License 2004.06.30 0 0 103
Asszem a 60Hz hullámhossza kb 13m. Tehát,ha nincs mélyed,csak helyenként,akko tuti,h a szobát hallod. Ahol meg nem,ott épp kioltja egymást a werödés. Akusztikus röwidzárad wan. Tegyé a hangfal mögé wastag hangelnyelöt,a szobába pedig hangterelöket. Pl könywespolcokat. Ne szimmetrikusan.
bonyolult Creative Commons License 2004.06.30 0 0 102
Igen, én is arra a következtetésre jutottam hogy a szoba szól. A berendezés nem változott a régi dobozok óta. Az lehet a különbség, hogy a régi dobozokban semmi merevítés nem volt és önmagában döngött, nem tûnt fel a szoba hangja, most viszont egyrészt jó merev a doboz, másrészt kb. 5 centivel magasabb a réginél mert az aljában homok van. Így az egész környezet (szoba vs. hanxórók) akusztikája megváltozott. Az tény, hogy éppen a dobozok mögött jó nagy üres falfelület van, elôtte viszont kanapé, könyvespolc, függöny, stb. Olyan érzés mintha hátrafelé szólna. Lehet h. próbaképpen mögéjük teszek 1-1 plédet és meghallgatom úgy, bár ez hamarabb is eszembe juthatott volna:))
Flacika Creative Commons License 2004.06.29 0 0 101
Antiskating adott egy ötletet. A falakról visszaverődő hangok bizony ki tudják oltani egymást. Nem változott a szoba berendezése? Esetleg túl sok a visszaverő felület. Meg kellene próbálni hangelnyelő tárgyakat bevinni: szőnyeg a falra, kárpitozott fotelek, függöny, stb. Hátha...
Előzmény: bonyolult (98)
antiskating Creative Commons License 2004.06.29 0 0 100
Nem azért hallod a mély hangokat különböző intenzitással, mert közelebb vagy távolabb van a füledtől a mélynyomó, hanem mert az egyre mélyebb hangok hullámhossza egyre hosszabb lesz - összemérhető a szoba méreteivel -, tehát a falakról visszaverődő hullámok intenzitása bizonyos helyeken megnő, bizonyos helyeken pedig, egymást kioltva csökken. A 100 Hz alatti frekvenciáknál óhatatlanul (és szinte kivédhetetlenül) a szoba "szól", a hangsugárzó csak gerjeszti ezt a hangzást - rosszabb esetben a búgást vagy döngést. A gerjesztés helyének változtatásával (vagyis a hangfal tologatásával) kis mértékben azért hangolható ez a visszaverődéses interferencia.
Előzmény: gergoo1111 (99)
gergoo1111 Creative Commons License 2004.06.29 0 0 99
ha jövök be a szobába akkor én is több mélyhangot hallok, kb. annyit mintha előtte űlnék !
Nekem csak akkor tűnik kevesebbnek ha előtte állok, de nekem legalul van a mélysugárzó .
A hangszórók, hogy vannak elhelyezve - mert más már nem igazán lehet a probléma, lehet túl magasan van a mély és így állóhelyzetben van veled kb. egy síkban !
Előzmény: bonyolult (97)
bonyolult Creative Commons License 2004.06.29 0 0 98
Nem, nem filmnél, zenénél. Nem szoktam házimozizni, az engem egyáltalán nem érdekel. Csak két front van és egyelôre nem is akarok mást.
Előzmény: topbank (96)
bonyolult Creative Commons License 2004.06.29 0 0 97
:))) Eredeti felállás az volt, hogy szoba rövidebbik falának közepén a TV, tôle jobbra/balra a dobozok kb. fél méterre a faltól. Abszolút standard, de így töxar volt, a mélyek aránya kb. 1:2 volt ülve:állva. Most úgy néz ki hogy TV a sarokban, tôle jobbra/balra és kicsit elôrébb a dobozok a sarkukkal a fal felé, a hanxórók picit befelé fordítva a hallgató pocízió irányába. Így sokkal kisebb a különbség, inkább akkor hallható erôsebben ha elballagok a bal oldali doboz irányába. Rejtély...a mérôhangok alapján a csatornák hangereje kb. azonos. Próbáltam megcserélni is a két dobozt, semmi eredmény.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!