Keresés

Részletes keresés

Norbi975 Creative Commons License 2018.11.10 0 0 28634

Szeretném azt is kérdezni, hogy már meglévő tehermentes építési telkem bevonásával is tudok hitelt felvenni? Arra gondoltam, hogy a macerás építési hitel helyett jelzáloghitelt igénylek, a fedezet a tehermentes lakásom lenne illetve bevonva a telket is. A lakásomra nem kapnék ugyanis akkora hitelt, amennyi szükséges lenne.

A célom ezzel az lenne, hogy egyszerűen megkapnám a szükséges pénzt már az építkezès elején. A lakásom nem akarom eladni.

 

Norbi975 Creative Commons License 2018.11.10 0 0 28633

Ehhez kapcsolódóan kérdezném, hogy jövő év elején induló építkezésem esetén mikor célszerű a bankba mennem hitelt igényelni és Áfa visszatérítési támogatást igényelni?

Norbi975 Creative Commons License 2018.11.10 0 0 28632

Sziasztok! Segítségeteket szeretném kérni.

Új ház építésébe kezdek az év elején, igénybe szeretném venni az 5 millió forint Áfa visszatéritèsi kedvezményt. Mivel az építőanyagok ára már idén decemberben megemelkedik, szeretném megvásárolni pl. a téglát, tetőcserépet már most. 

Kérdèsem, nincs szerződésem mèg sem a hitelre sem pedig az ÁFA kedvezményre. Nem probléma, ha az építőanyagokat megveszem már most, a számláját el tudom majd számolni a szerződés kötès után is, hasonlóan az ez év elején vásárolt építési telekhez?

Nem szeretném, ha nem fogadnák be ezen nagy értekű számláimat majd, hivatkozva arra, hogy még nem volt támogatói szerződésem.

Köszönöm.

nihill01 Creative Commons License 2018.11.09 0 0 28631

Sziasztok,

 

csupán érdeklődésképp kérdezem, 3 gyerekünk van, általános iskolások, az előző lakásunkra már felvettük rájuk a szocpolt bő tíz éve.

Ez alapján járna nekünk a 10+10 CSOK ha építkeznénk, vagy már nem?

köszönöm.

Törölt nick Creative Commons License 2018.11.08 0 0 28630

Amúgy, ha igaz az, hogy 2020. december 31-ét követően csak közel nulla energiaigényű épület építhető, azaz passzívház, akkor az még inkább emeli az árakat. (Ez még újabb 10-15% "felár" szerintem új építés esetében.)

https://www.e-gepesz.hu/cikkek/17004-a-kozel-nulla-netto-energiaigenyu-epuletek-jogszabalyi-kornyezetenek-ismertetese-es-bemutatasa

 

Az 5%-os áfa ilyen módú meghosszabbítása pedig a nagy beruházóknak jó, itt nem a magánépíttetőknek akarnak kedvezni, hanem cégeknek... Főleg, h furcsa módon utólagos/visszamenőleges a törvényalkotás, ha jól értem.

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.11.08 0 1 28629

Szerintem ez az illetékes járás építésügyi hatósági főosztályától kapott jogerős hatósági engedély meglétét és az e-naplóba feltöltött engedélyezési és kivitelezési tervdokumentációt kell igazolni.

Előzmény: Ejejump (28627)
Törölt nick Creative Commons License 2018.11.08 0 0 28628

Mi 10+10-es CSOK-kal építkeztünk meglévő 3 gyerekkel. A telek nem számított önerőnek, hanem a teljes költségvetés kb. 20%-ával kezdtük az első fázist. Nem adtuk el a már meglévő ingatlanunkat, azt bevontuk pótfedezetnek, így ment jó ütemben a kifizetés szakaszonként.

 

Szerintem a szabad-felhasználású hitel gáz, különös tekintettel a THM-re...

 

A mai kivitelezői árak minimum 30-40%-kal magasabbak, mint 2017 év elején. Az építőanyagok árai szintén.

Ha most kezdenénk, már nem tudnánk belevágni.

Ez az elején volt jó lehetőség (már aki falun tudott jó áron összközműves telekhez jutni, mint mi), ma már az elszállt árak mellett nem biztos, hogy megéri. Nagyobb városokban, Budapesten a CSOK nagyon jómódúak kiváltsága.

 

Bedobtak egy olyan ötletet, hogy az 5000 fő alatti településeken építkezni szándékozóknak magasabb állami támogatást adnának, azzal a feltétellel, hogy a település 2017-es lakosságszáma 2004-hez képest legalább 97%-os csökkenést mutat. Ez lehet, hogy kedvezne a családok egy részének, de erről hallgatás van...

 

m.

Előzmény: ibax (28624)
Ejejump Creative Commons License 2018.11.08 0 0 28627

Sziasztok,

 

Többeknek jó hír lehet, ha elfogadják:

https://index.hu/gazdasag/2018/11/07/2023_lakasafa/

Ha az Országgyűlés elfogadja, akkor 2019. december 31-ét követően azoknál az új lakóingatlanoknál alkalmazható az öt százalékos mértékű áfa, amelyek építésére 2018 november 1-én már van végleges építési engedély,...

 

Mit takar a "végleges építési engedély"???

sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.08 0 0 28626

Nagyon képben vannak ezek a bankok/banki ügyintézők:(

Előzmény: hiteltudor (28621)
hiteltudor Creative Commons License 2018.11.07 0 0 28625

1. Az OTP alátámasztotta azt, amit eleve jeleztem, először az önerőt kellene beépíteni, utána jöhet a többi.

2. 24M Ft OTP-s szabfel hitelt az ellenségemnek se ajánlanék, különösen nem 3h kamatperiódussal. A 80% hitel is csak álom...

3. Más bank más matek...

4. Még mindig érdekelnének a konkrét paraméterek, pl mennyi a telek értéke?

Szerintem továbbra is hasznos lenne, ha egyeztetnénk privátban, mert lehet, hogy lenne megfelelő megoldás.

 

Előzmény: ibax (28624)
ibax Creative Commons License 2018.11.07 0 0 28624

Köszi a választ hiteltudor!

 

Felhívtam ma telefonon az OTP csokos-lakáshiteles ügyfélszolgálatát. A következőket mondták:

 

1) A CSOK mindig a projekt utolsó része. Önerővel kell kezdeni, és a CSOK-kal befejezni.

2) Mi esetünkben szóba jöhet egy szabadfelhasználású jelzálog-hitel. A hitelt az ingatlan értékének (amit értékbecslő becsül fel) max 80%-a lehet. Tehát pl. egy 30 M Ft-os lakás esetébe 24M Ft hitel.

3) Ennek havi törlesztőrészlete 3 havi változó kamatperiódussal 132.000 HUF. Ezt kéne fizetni kb. másfél évig, mert kb. akkor tudnánk eladni a jelenlegi lakásunkat.

4) A telekre az önerő megvan, kapunk a banktól 24 M Ft-t hitelt, és felvesszük a 10+10 CSOK-ot. Ez így működhetne.

 

Persze ez egy nagyon optimista becslés, mindent a jelenlegi árakkal számolva, a kivitelező pl. pedzegette már, hogy jövőre várható akár 10%-os emelés is. Nem beszélve arról, hogy havi 132.000 Ft-t fizetnénk másfél évig. Ez is mínusz 2 M Ft, amit csak a finanszírozási problémák miatt bukunk el, fizetünk ki feleslegesen.

 

Nagy valószínűséggel ebbe nem fogunk belevágni, nagyon lenulláznánk magunkat, és három gyerkőc mellett ezt nem szabad. Maradunk a helyünkön és marad a felújítás.

(Remélem tudtam segíteni másoknak a fórumbejegyzéssel.)

Előzmény: hiteltudor (28623)
hiteltudor Creative Commons License 2018.11.07 0 0 28623

Sok mindentől függ, mi a jó megoldás, pl itt van mindjárt a hitelképesség kérdése. Számít a felajánlani kívánt fedezet értéke, a megvásárolt telek értéke, a költségvetés, meg az is, hogy meglévő, vagy vállalt a 3 gyerek a CSOK-hoz? Azt javaslom, hogy írj rám inkább privátban, akkor részletesen meg tudjuk beszélni a lehetőségeidet.

Előzmény: ibax (28622)
ibax Creative Commons License 2018.11.07 0 0 28622

Hiteltudor:

 

A bank a CSOK és hitelkérelemhez be fog kérni egy költségvetést, melyet neked 100%-ban le kell fedni az önerő+CSOK+hitel-lel. Először az önerőt kell beépítened, addig a bank nem folyósít sem a hitelből, sem a CSOK-ból, tehát a ház eladásából származó bevételt előbb be kell építeni és csak utána indul a folyósítás. Az sajnos nem működik, hogy először 1/3-a önerőt beépítesz és majd a végén megint 1/3-ot a ház eladásából. Sajnos csak az működik, hogy előbb eladod a házat, vagy eleve annyi hitelt igényelsz, amiből be is tudnád fejezni a házat és majd ezt a hitelt a házad eladásából előtörleszted.

 

 

Az működhet, hogy felveszek 25 M Ft jelzáloghitelt az ingatlanra, 24 hónapos türelmi idővel?

Ezáltal meglesz az önerő + jelzáloghitel (lakásra felvett) + CSOK = teljes ház költségvetése.

Miután felépült a ház, még fut a türelmi idő, eladtuk a házat, az összegből egyből végtörlesztem a jelzáloghitelt.

 

- a CSOK ehhez mit szólna? van egy 30 milliós jelzáloghitelem, amire most vennék fel 15 M kamattámogatott hitelt

- vannak ilyen egy-másfél éves türelmi idős jelzáloghitelek?

 

Vagy ez így életveszélyes vállalkozás?

Előzmény: hiteltudor (28616)
hiteltudor Creative Commons License 2018.11.07 0 0 28621

Ezt valaki nagyon benézte Neked, mert 2018.03.15-től már megszűnt ez a szabály: "megszűnik továbbá az a szabály, miszerint, ha a kölcsön folyósítása az otthonteremtési kamattámogatási kérelem benyújtását követő 6 hónapon belül a támogatott személynek felróható okból nem kezdődik meg, úgy a támogatott személy az otthonteremtési kamattámogatásra való jogosultságát elveszti."

Előzmény: Építkezem2018 (28620)
Építkezem2018 Creative Commons License 2018.11.07 0 0 28620

Sziasztok !

 

CSOK témában szeretnék tapasztalatokat kérni. A kamattámogatott hitel folyósításának feltétele, hogy szept. 19-től 6 hónap alatt érjük el a 65%-os készültséget. Ha nem érjük el, a piaci kamatot számítják fel.

A generálkivitelező biztosan nem éri el ezt, pláne nem télen. Aláírjuk a szerződést vagy várjunk 2-3 hónapot és igényeljük újra ? Most csak az értékbecslő és a közjegyző díját bukjuk, meg az eddigi utánajárást, nem a kamattámogatást...

 

Köszi előre is !

sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.06 0 0 28619

"hogy Te építesz, vagy egy új házat fogsz vásárolni?"

 

 

Kösz a választ. Egyébként mi építjük.

 

Erről az eljárásrendről nem volt szó eddig.

Előzmény: hiteltudor (28618)
hiteltudor Creative Commons License 2018.11.06 0 0 28618

A hitel és CSOK kérelem befogadása azt jelenti, hogy a bank minden dokumentumot hiánytalanul átvett és a kérelmet ezzel hivatalosan is befogadta. Ebben az esetben nincs újabb OEP igazolás kérés. A KH egy teljesen más eljárási rendet vezetett be, mint a többi bank, de az sem mindegy, hogy Te építesz, vagy egy új házat fogsz vásárolni? Pl ha vásárolsz, a KH 3 havonta újra kér pl folyószámla kivonatokat is, mert újra bírál és ezt mindaddig megismétli, amíg nincs meg a Használatbavételi és épület feltüntetés a FH-ban, illetve az albetét, ha lakásról van szó és nem házról. A többi bankban más az eljárási rend.

Előzmény: sylvanus67 (28617)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.06 0 0 28617

1. nem tudom mi az a befogadás? Minden papírt beadtunk 2018.08.09-én, a TB-igazolás 2018.08.06-i volt.

 

 

2. új építkezés

 

3. amelyik nevében az "és" van angolul (k&h)

Előzmény: hiteltudor (28615)
hiteltudor Creative Commons License 2018.11.05 0 0 28616

Igen, jól tudod, ha 5 évnél régebben van a tulajdonodban az eladandó ingatlan, akkor már nem kell adózni az eladási árból.

Az építkezésnél nem egészen jó a sorrend.

A bank a CSOK és hitelkérelemhez be fog kérni egy költségvetést, melyet neked 100%-ban le kell fedni az önerő+CSOK+hitel-lel. Először az önerőt kell beépítened, addig a bank nem folyósít sem a hitelből, sem a CSOK-ból, tehát a ház eladásából származó bevételt előbb be kell építeni és csak utána indul a folyósítás. Az sajnos nem működik, hogy először 1/3-a önerőt beépítesz és majd a végén megint 1/3-ot a ház eladásából. Sajnos csak az működik, hogy előbb eladod a házat, vagy eleve annyi hitelt igényelsz, amiből be is tudnád fejezni a házat és majd ezt a hitelt a házad eladásából előtörleszted.

Előzmény: ibax (28614)
hiteltudor Creative Commons License 2018.11.05 0 0 28615

Ha a CSOK és hitelkérelmedet valóban befogadta volna hivatalosan is a bank, akkor eleve nem tud lejárni a TB igazolás, mert a befogadás pillanatában nem lehet 30 napnál régebbi, tehát itt valami nem stimmel. Melyik bankban akadtál el? Használt, vagy új építésű ingatlant vásárolsz, vagy építkezel?

Előzmény: sylvanus67 (28613)
ibax Creative Commons License 2018.11.05 0 0 28614

Építkezésbe fognánk, a következő finanszírozási format választva.

 

1. harmad - önerő - telekvásárlás

2. harmad - CSOK 10+10 M Ft; több részletben folyósítás, készültségi fok függvényében

3. harmad - meglévő házunkat eladjuk, ezt forgatjuk be az új ház fennmaradó költségeinek fedezésére

 

Ez így működhet CSOK szempontból?

Illetve jól tudjuk, hogy ha már 9 éve lakunk a jelenlegi házunkban, akkor a pénz amit az eladásáért kapunk, abból nem kell adózni egyáltalán?

 

sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.05 0 0 28613

Mennyi a hitel/Csok normális átfutási ideje? (semmi gubanc nincs az ügyben)

 

2018.08.09-én beadtam mindent, közben lejárt a TB-igazolás (30 napos sajnos), ma szóltak, hogy pótoljam: hát tele van a puttonyom, ha nem tökölnek akkor nem járt volna le.

 

3 hónap alatt nem tudnak dönteni, akkor mennyit tökölnek 3 milliárdnál?

 

Azt hiszem átmegyek más bankhoz.

ibax Creative Commons License 2018.11.04 0 0 28612

Kedves Hitelmentor!

 

Ezt írod:

Van olyan bank, aki előírta, hogy csak 27%-os számla nyújtható be, a 70%-os teljesítéshez

Vagyis nem mindegyik bank írja ezt elő?

Mi épp most tervezünk építkezni, a 19 M Ft-os telek után vennénk igénybe az 5 M Ft ÁFA visszatérítést. De mivel jövőre épül a ház, még él az 5%-os ÁFA.

 

Előzmény: Hitelmentor (28597)
DirkG Creative Commons License 2018.11.04 0 0 28611

Sziasztok,

 

Aktuális lakáshitel folyósítási idő tapasztalatokra lenne szükségem, csak hogy tudjam mire számítsak. A sztori röviden: sikerült eladni a lakásomat, az eladás még nem zajlott le, foglaló már beérkezett, a vevő lakásának az értékesítésére várok (ez képezné nála az önrészt). Eközben én is előre dolgoztam kicsit, és kinéztem/foglalóztam egy ingatlant (a kapott és az adott foglaló összege szerencsére megegyezik, ezt nem akartam kockáztatni). Természetesen nekem is szükségem lenne hitelre a vásárláshoz.

 

A saját szerződésemnél figyeltem rá, hogy határidők tekintetében "tükörképe" legyen annak, amit a vevőmmel kötöttem, szóval a foglalót így ő kockáztatja elvileg, én "csak" az ügyvédi és egyéb költségeket + az idegeskedést bukhatom.

 

A végső határidő  2019. február 20., ekkor ketyeg le mindkét szerződés, és dől be az egész folyamat, a foglaló ezen a ponton a sor végén levő eladónál marad (akitől én venném az ingatlant).

 

Szerintetek mikor kellene kb. legkésőbb rendelkezésre állnia az önrésznek az én vevőmnél, hogy tartani tudjuk ezt a dátumot?

 

Plusz infó: mindketten (a vevőm és én is) jó kondíciókkal rendelkezünk, 80% körüli önrészt fizetnénk, ő is és én is jártunk elő-elbíráláson, és mindketten a legjobb kategóriát kaptuk.

 

Szerintetek kezdhetek aggódni, hogy ez így nem fog beleférni február végéig (ugye itt lesz a karácsonyi szezon is), vagy annyira még nem rossz a helyzet? Ugye itt nagy kérdés az is, hogy a vevőm kinek fogja tudni eladni a lakását... Ha az a vevő is szeretne hitelt felvenni, akkor az már végképp nem fog beleférni az időbe, ugye?

 

Előre is köszi!

Zeki_ Creative Commons License 2018.11.03 0 0 28610

A telek már önrész. A többi mehet 10+15-ból, ha ....  csak építkezésnél nem előre fizetnek, hanem utólag. Készültségi fok szerint.  Szóval mégis kell MÉG pluszban önerő. Kivéve ha készen veszitek a házat/lakást.

Előzmény: Építkezés 2019 (28609)
Építkezés 2019 Creative Commons License 2018.11.03 0 0 28609

Sziasztok! Szeretnénk a 3 gyermek után járó 10+10 (jövőben 10+15) millió támogatás + hitel konstrukciót felvenni új építkezésre. A kérdésem: kell e önrésszel rendelkeznünk (van, de várhatóan elviszi a megvásárolni kívánt építési telek,azt pedig szükséges volna megvásárolni a CSOK folyamat elindítása előtt, mert a településen, ahol építkezni kívánunk, minimális az eladásra kínált telek), vagy a felvenni kívánt hitel fedezi az önrészt? Köszönöm a segítséget! 

hiteltudor Creative Commons License 2018.11.01 0 0 28608

Ezt itt senki nem tudja megmondani Neked, csak a saját házad tervei alapján a banki becslő. Javaslom, hogy hívd ki korábban, mint ahogy sejted, hogy már megvan a kívánt készültség, majd beszéld meg vele, hogy pontosan meddig juss el, hogy visszaigazolja a bank felé a 31%-ot. Ez csak egy plusz szemle díjba fog majd kerülni, ami tizenezer forint, viszont így tuti nem fogsz hibázni.

Előzmény: poszti2 (28607)
poszti2 Creative Commons License 2018.10.28 0 0 28607

Sziasztok

 

a kérdésem az lenne, hogy a 31%-os készültségi fokhoz mit kell megcsinálni.

Eddig megvan az alap, főfalak, és a belső csatorna.

Törölt nick Creative Commons License 2018.10.26 -1 0 28606

Meg a Marcika álmodik.

Sajnos a vásárlás pillanata számít.

 

Előzmény: Törölt nick (28604)
gaborpit Creative Commons License 2018.10.24 0 0 28605

Sziasztok! Bővítésre igényeltünk csok-ot még márciusban. Akkor elhangzott, hogy a 70%-nyi számla benyújtásakor ügyelni kell rá, hogy a számlakibocsájtó a számlák benyújtásakor működő cég, vállalkozás legyen. Ezzel még nem is lett volna baj, de most a számlák leadásakor közölték, hogy a számlakibocsájtónak szerepelnie kell a NAV Fészekrakó oldalán található "közhiteles adózók" adatbázisában, ha itt nem található akkor a nekünk kell a NAV-nál személyesen minden egyes anyag és szolgáltatás kibocsájtórl közhitelességi nyilatkozatot igényelni...igaz ez, vagy csak egy újabb bürokratikus szívatás? Mindenesetre okulásként írom erre jobb előre felkészülni, mert az adatbázisban csak azok szerepelnek akik regisztráltak, tehát nem kerül fel automatikusan minden működő vállalkozás és cég!

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!