Frissült a Börzsöny, talán most már tényleg jobb, mint az első változat :-) Reményeim szerint a nem túl távoli jövőben végre a lefedett terület is nőni fog.
Nem azért, hogy velem legyen tele az oldal, de...
Talán érdekes lehet, hogy magyarországról is van digitális terepmodell és ezt is a katona bácsik csinálták. A részletessége olyan, hogy még a Börzsöny is kinéz benne valahogy. Kár, hogy az állam bácsi nem ad pénzt arra, hogy ezt közkinccsé tehessék, mert azok a bácsik nagyon szép dolgokat csináltak már.
Vandor
Rugo-
Látom MapInfo tanfolyamba kezdtél:) Szép elhatározás:) Lehet, hogy ennek is kéne nyitni egy új topicot, mert lenne mit beszélni róla:) De inkább itt zanzásítsd. Én továbbra is maradok tisztelettel az ESRI eszközöknél, bár el kell ismernem a raszter regisztrálás nagyságrendekkel egyszerűbb (bár nem pontosabb) mint az ArcViewban.
Lehet, hogy eccer magánban megkérdezem ki vagy és mit csinálsz ha nem itt írogatsz:))
Üdv: Vandor
Te Bunya,
Nem annyi ám az a munka, amennyinek Te megsaccoltad. Legalább egy nagyságrenddel több. Ha megnézed néhány kolléga szép szintvonalas próbálkozásait (Börzsöny, Bükk) akkor ne 3-4 óra munkát képzelj mögé!
Try it!
Vandor
Ja, még valami:
A DEM adatbázisban a magasságadatok 1x1 km-es négyzetháló csúcsaiban vannak, tehát egy Európa térkép elég dögösen néz ki vele, de nem a mi Börzsönyünk :)
Persze ez az ingyenesen letölthető verzió, nem tudom milyen az, amit meg lehet venni. Persze az USA-ra 30 m-es a pontosság :(
Megnéztem egy fotót, fekete-fehér tiff képekről van szó (remélem számlát nem kapok tőlük egy pár nap múlva). Georeferencia nélküli, tehát kalibrálni kell valahogy, de ami a lényeg, hogy egyrészt nem olyan nagy felbontású amiről digizni lenne érdemes, másrészt azt a részletet amit letöltöttem kb. tizenöt évesre saccolom. Azóta sok minden épült amit nem tartalmaznak a fotók.
Egy kicsit visszakanyarodnék a szintvonalak beviteléhez: nem akarok senkit elkedvteleniteni, de szintvonalakat papirtérképről bevinni nagyon sziszifuszi munka és az eredmény is elég kétséges lesz, nem is beszélve arről, hogy a szintvonalak jó sok memiriát foglalnak le a gps-ben.
Talán a szintvonalakkal kapcsolatban is az lenne a helyes, ha térképész kollegák egy kicsit besegitenének nekünk amatöröknek és akkor nem kell a kereket ujra feltalálni.
Pár DEM (Digital Elevation Model) adatbázis letölthető. Pl. én letöltöttem egy jpg file-t a következő helyről:
http://geoengine.nima.mil/
A jpg file alapján ez 200m-es hálóval készült, nem igazán részletes. Utánna néztem (még emlékeztem arra, mekkora hir volt, hogy a space shuttle 5 nap alatt sokkal részletesebben felvételezte a föld domborzatát), de az interneten keresztül ez az adat még nem elérhető (kivéve az USA domborzatát), egy helyen azt irták, hogy 2003 végére lesz elérhető a nemzetközi adat.
Szóval, ha valaki ismer (és térképész barátaink miért ne ismernének más forrásokat) letölthető DEM adatot ami letakarja Magyarországot, abból egy programmal 1 óra alatt egy számitógép megszerkeszti a szintvonalakat vektoros formában. Ha valaki tudja, hogyan kell ezt csinálni (értsd rendelkezik valamilyen térképész diplomával) akkor az egész szintvonalas dolgot 3-4 óra alatt le lehetne tudni. Pl. az általam emlitett helyről letöltött adatból egy nagyon durva szintvonalas térképet lehet generálni (azt azért el kell ismernem, hogy mivel nem vagyok szakmabeli, ez a munka nekem kb. 1 hónapig tartana).
Egyébként a http://geoengine.nima.mil/ helyen más cuccok is vannak pl. ortofotok!!!! Sajnos mindegyik 10MB és elég sok fedi le magyarországot, a modemes kapcsolattal rendelkezők nem egyhamar fogják letölteni, de ajanlanam megtekitésre mivel az ortofotok elég jó lehet digitalizáláshoz.
Ez csak akkor ér meg ennyi fáradságot ha szkennelt raster térkép alapján akarsz _pontos_ vektoros térképet gyártani. (meg ha a használt raszter persze nem 1:500 0000 méretarányu :)))
Egyébként teljesen korrekt eredmény érhető elvele.
exportálj egy eccerü file-t MIF-be
(niss egy új MAP-ot, a projection legyen Long/lat-WGS84 és tegyél fel néhány "pöttyöt" erre arra, majd export)
aztán egy szövegszerkesztövel nézd meg a keletkezett MIF-et.
A trackodból csinálj egy ilyen MIF-et (pldul EXCEL+notepad!) aztán importáld be és nyisd meg ugyan azon a layeren amelyiken a scannelt/kalibrált rastered van....
A layer kezelést még nem is emlitettem pedig az is nagyon hasznos tud lenni!
Végre túljutottam egy bitmap-térkép bekalibrálásán de továbbra sem tudok tracklogot a térképre rátenni, hogy lássam milyen pontos lett. Az importnál az shp -nem is szerepel. viszont van dxf import (Mapsource-ban van export dxf) de az sem látszik a mapinfo térképen.
Egyenlőre túl macerásnak látszik ez a dolog. Inkább wgs84 térképek szkennelése felé hajlok ha pontosítani akarunk. Már úgyis egyre több van ilyen.
Mapinfo<->Ozi<->GPSMapper kapcsolat:
A MapInfo remekül konvertál sajátmagából SHP-be meg vissza, az Ozi ír és olvas SHP-t, a GPSMapper meg Ozit, úgyhogy pár km-nyi egérhúzkodással :-) oda-vissza megoldható a dolog.
File-Open és a tipusnál válassz "raszter" immage-t. (Utána majd kérdezősködik, hogy csak display vagy kalibrációt is akarsz-e?
GPS-ből semmit nem tudsz bele tölteni direktben.
Van hozzá egy "plug" amivel online lehet navigálni (A GPS-ről jövö adatok alapján online jelzi a poziciód)
Ha példul egy trackot akarsz bele tenni akkor ügyeskedni kell (nem erre találták ki a progit) de meg lehet csinálni.
Megnéztem a Mapinfo-t szántam rá 1 órát de nem találtam meg, hogy hogyan lehet egy szkennelt térképet beletenni.
A GPS -ből sem tudtam adatokat beletölteni.
Alapvetően látszik, hogy elég sokmindent tudhat a program de kellene hozzá valami alapfokú magyarnyelvű leírás.
Üdv T.
...ráadásul meg szabvány SHP-ként is exportálható az egész igy aztán tök szabványos is lehetsz (Aszem Vandor javalta az SHP-t lentebb)
Szóval ha én topotérképet csinálnék ...
...és kimenetként lehet vele MIF file-t csinálni,
ami igazából egy text file (némi spec infoval az elején) Ebben szépen benne lesznek az objektumjaid (alapvetően pont, vonal, polyline, polygon)koordinátái amit aztán lehet tovább buherálni...
1. meg kell tudni a használt tértép vetületi rendszerét (régebbi MO-i térképek esetében ez álltalában Gauss-Kruger) ha nem ismert célszerű ezzel próbálkozni először
2. olyan progit kell használni a kalibrálásra ami képes az adott vetületi rendszert kezelni (pldul a MapInfo kiváló erre a célra.)
3. legalább négy, de lehetőleg minél több ponttal kalibrálj
4. ellenőrizd az "eredményt"
A MapInfo régebben "létezett" 10 napos teljesértékü próbaverzióban...(nem tom még most is van-e ilyen) Kicsit macerás de példul a 10. nap után egy kis regisztry büvészkedés után újra installálható és megint 10 napig ketyeg...
A projection kezelés és a kalibrálás bazi egyszerű benne és ráadásul jó is!
Szóval ha 10m-es pontosság alá akarunk menni akkor 1x1Km-es szelvények kellenének ?
Mindenesetre ez a 31.2m nekem kb stimmel mert az 5x5 km-en nem bírtam 50m-alá levinni a pontosságot.
Konklúzió: wgs térképeket kellene használnunk ha lehetséges.
Üdv T.
Hamár kalibrálás...
Természetesen az ArcView is kezel komoly raszter "húzást". Más kérdés, hogy ez nem része az alapprogramnak, külső extensionnel lehet megcsinálni (utána viszont korrektül kezeli). Lehet a térkép elforgatott is, 2 pontosan vagy akárhány pontosan kalibrált (lepedő), csak a kalibrálás elvégzéséhez segítségül kell hívni az ArcInfo-t (vagy mint említettem valami extension-t). Ez persze érthető is, ha figyelembe vesszük, hogy az ArcView mire való (megjelenítésre, lekérdezésre elsősorban). Az ESRI-nek egy egész program családja van a különböző térinformatikai problémák és feladatok kezelésére, amiből az ArcView "csak az egyik öcsike".
Vandor
a DigiMap BadGe (AeroMAP) által fejlesztett vektoros progi térképcsinálásra kitalálva aminek valószínüleg különböző formátumu kimenetei lehetnek. (Jelen esetben aszem arról van szó hogy ezzel (is) elő lehetne állitani a garminba tölthető IMG fileokhoz szükséges formátumu text fileokat./mert hogy azokat "kézzel" csinálni egy kicsit macerás feladat/)
Aszem BadGe ezt a progit szokta még "kalapács"-ként is emlegetni. (Többször tett "felelőtlen" :))) igéretet rá hogy közkincsé teszi - hogy aztán elinduljon az áradat és mindenki kiegészítő térképeket gyártson az AM-hez
- de ez még aszem egy picit késik - mármint a közkincsé tétel.
(BadGe, ha valamit rosszul mondtak, kérlek javits!)
bunya,
A MapInfo-ra nem igaz amit mondasz (bocs:) 3 vagy annál több pontal is lehet benne kalibrálni és elég jól lehet raszterekkel ügyeskedni benne.
(Megjegyzem a 3 pontos kalibrálás még mindig nem az igazi, 4 vagy több pontos u.n. "curvelinear" transzformációval lehet igazán jól belőni a cuccot.
Rugó eszmefuttatása nagyon szép és helyes és csak arra mutat rá, hogy el kell felejteni minden térképet ami nem WGS84-ben van (GK katonai térképek, EOV), ugyanis ezekből a vetületi ábrázolásokból nem lehet torzitásmentesen egy szimpla matematikai egyenlettel WGS-be konvertálni. Utólag mindig be kell húzni a pontokat, ezért kellenek "referencia pontok" amiknek ismert a koordinátája mindkét koordináta rendszerben.
Igazából nekünk is ilyeneket kéne gyüjtenünk, pl a hegycsucsok jó referencia pontok, templomtorony, útkereszteződés, stb.
Egyebként a weben vannak elérhető leírások, érdeklődök számára ajánlhatnám a következő magvas és nehezen emészthető olvasmányt:
http://sci.fgt.bme.hu/~volgyesi/vetulet/vetulet7.pdf
A beszkennelt papírtérképekkel is az a nagy probléma, hogy egy két pontos kalibrálás utan, még mindig eleg nagy elcsuszások lesznek. Ennek ezer oka van: szándékos torzitás a térképen, az eredeti térkép vetülete ismeretlen és esetleg különbözik attól amit te használsz, a papír hajtogatásából eredő nyúlás, stb. Az oziExplorer ezért jó, mert több pontos kalibrálást is lehet végezni amivel kiküszöbölhetők az ilyen nem egyenletesen jelentkező torzulások. Sajnos a ArcView és (ebben nem vagyok biztos, javítson ki valaki ha rosszat mondok) a MapInfo nem igazán tudja kezelni a beszkennelt képeket (tif, jpg) és csak két pontos kalibrálás lehetseges. Összegezve: a két pontos kalibrált térképek soha (értsd: soha) nem lesznek pontosak, ha arról visztek be pontokat (túra útvonal) azok valahol biztos el fognak térni a valóságtól. Ezért is fontos, hogy mindenki ugyan azt a vetületi rendszert hasznája, mert ha elkezdünk konvertálni akkor a térképek nem lesznek majd összeilleszthetők és mindenki átkozódni fog, hogy a túrista út rossz helyen van a GPS-én.
Egy utolsó kérdés: ez a "DigiMap" ez micsoda? Páran úgy beszélnek róla mintha látták volna, de én még soha nem láttam. Ez letölthető valahonnan, vagy csak a kiváltságosok jutottak hozzá?
A részletekkel nem untatva a társaságot a 150-ben vázolt hiba nagyságrendileg jó, a pontosabb számolás 5 Km-en max 31.2 meteres "X" tengely irányú hibát ad. A hiba nagysága nagyban függ az adott pont helyétől is.
Sorban jelennek meg a vadiúj WGS84 turistatérképek. Nekem van Budai-hegység, Balaton, Mátra, de valaki összeszedte az összeset, mi jelent meg eddig, a szomszéd topikban. Azóta láttam újabbakat is a boltban, de kidobtam a cetlit, amire felírtam miket :(
Ezekkel már lehet kezdeni.
A katonai térképeken nincsenek rajta a jelzett utak, macerás összenézni - persze egy térkép megrajzolása után az már csak levezetés :)
Viszont az objektumok jó helyen vannak és a szintvonalak sem biztos hogy olyan sokat változtak azóta.
azon meg úgyis vita van hogy az erdőket kell-e egyáltalán jelölni egy kis négy szürkeárnyalatot tudó kézi-GPS készüléken.