Keresés

Részletes keresés

piret Creative Commons License 2003.03.25 0 0 187
Frissült a Börzsöny, talán most már tényleg jobb, mint az első változat :-) Reményeim szerint a nem túl távoli jövőben végre a lefedett terület is nőni fog.
Vandor1970 Creative Commons License 2003.03.24 0 0 186
Nem azért, hogy velem legyen tele az oldal, de...
Talán érdekes lehet, hogy magyarországról is van digitális terepmodell és ezt is a katona bácsik csinálták. A részletessége olyan, hogy még a Börzsöny is kinéz benne valahogy. Kár, hogy az állam bácsi nem ad pénzt arra, hogy ezt közkinccsé tehessék, mert azok a bácsik nagyon szép dolgokat csináltak már.
Vandor
Vandor1970 Creative Commons License 2003.03.24 0 0 185
Rugo-
Látom MapInfo tanfolyamba kezdtél:) Szép elhatározás:) Lehet, hogy ennek is kéne nyitni egy új topicot, mert lenne mit beszélni róla:) De inkább itt zanzásítsd. Én továbbra is maradok tisztelettel az ESRI eszközöknél, bár el kell ismernem a raszter regisztrálás nagyságrendekkel egyszerűbb (bár nem pontosabb) mint az ArcViewban.
Lehet, hogy eccer magánban megkérdezem ki vagy és mit csinálsz ha nem itt írogatsz:))
Üdv: Vandor
Vandor1970 Creative Commons License 2003.03.24 0 0 184
Te Bunya,
Nem annyi ám az a munka, amennyinek Te megsaccoltad. Legalább egy nagyságrenddel több. Ha megnézed néhány kolléga szép szintvonalas próbálkozásait (Börzsöny, Bükk) akkor ne 3-4 óra munkát képzelj mögé!
Try it!
Vandor
Előzmény: bunya (180)
kekvillam Creative Commons License 2003.03.24 0 0 183
Ja, még valami:
A DEM adatbázisban a magasságadatok 1x1 km-es négyzetháló csúcsaiban vannak, tehát egy Európa térkép elég dögösen néz ki vele, de nem a mi Börzsönyünk :)
Persze ez az ingyenesen letölthető verzió, nem tudom milyen az, amit meg lehet venni. Persze az USA-ra 30 m-es a pontosság :(
kekvillam Creative Commons License 2003.03.24 0 0 182
Az Ozi 3D is DEM file-okat használ, érdemes elolvasni a helpjét, annak aki ért hozzá.
3D térképet csináltam már vele, de nem szívesen programoznám :)
kulisz Creative Commons License 2003.03.24 0 0 181
Megnéztem egy fotót, fekete-fehér tiff képekről van szó (remélem számlát nem kapok tőlük egy pár nap múlva). Georeferencia nélküli, tehát kalibrálni kell valahogy, de ami a lényeg, hogy egyrészt nem olyan nagy felbontású amiről digizni lenne érdemes, másrészt azt a részletet amit letöltöttem kb. tizenöt évesre saccolom. Azóta sok minden épült amit nem tartalmaznak a fotók.
Előzmény: bunya (180)
bunya Creative Commons License 2003.03.24 0 0 180
Egy kicsit visszakanyarodnék a szintvonalak beviteléhez: nem akarok senkit elkedvteleniteni, de szintvonalakat papirtérképről bevinni nagyon sziszifuszi munka és az eredmény is elég kétséges lesz, nem is beszélve arről, hogy a szintvonalak jó sok memiriát foglalnak le a gps-ben.
Talán a szintvonalakkal kapcsolatban is az lenne a helyes, ha térképész kollegák egy kicsit besegitenének nekünk amatöröknek és akkor nem kell a kereket ujra feltalálni.
Pár DEM (Digital Elevation Model) adatbázis letölthető. Pl. én letöltöttem egy jpg file-t a következő helyről:
http://geoengine.nima.mil/
A jpg file alapján ez 200m-es hálóval készült, nem igazán részletes. Utánna néztem (még emlékeztem arra, mekkora hir volt, hogy a space shuttle 5 nap alatt sokkal részletesebben felvételezte a föld domborzatát), de az interneten keresztül ez az adat még nem elérhető (kivéve az USA domborzatát), egy helyen azt irták, hogy 2003 végére lesz elérhető a nemzetközi adat.
Szóval, ha valaki ismer (és térképész barátaink miért ne ismernének más forrásokat) letölthető DEM adatot ami letakarja Magyarországot, abból egy programmal 1 óra alatt egy számitógép megszerkeszti a szintvonalakat vektoros formában. Ha valaki tudja, hogyan kell ezt csinálni (értsd rendelkezik valamilyen térképész diplomával) akkor az egész szintvonalas dolgot 3-4 óra alatt le lehetne tudni. Pl. az általam emlitett helyről letöltött adatból egy nagyon durva szintvonalas térképet lehet generálni (azt azért el kell ismernem, hogy mivel nem vagyok szakmabeli, ez a munka nekem kb. 1 hónapig tartana).

Egyébként a http://geoengine.nima.mil/ helyen más cuccok is vannak pl. ortofotok!!!! Sajnos mindegyik 10MB és elég sok fedi le magyarországot, a modemes kapcsolattal rendelkezők nem egyhamar fogják letölteni, de ajanlanam megtekitésre mivel az ortofotok elég jó lehet digitalizáláshoz.

rugo- Creative Commons License 2003.03.24 0 0 179
Ez csak akkor ér meg ennyi fáradságot ha szkennelt raster térkép alapján akarsz _pontos_ vektoros térképet gyártani. (meg ha a használt raszter persze nem 1:500 0000 méretarányu :)))

Egyébként teljesen korrekt eredmény érhető elvele.

üdv
rugo

Előzmény: olahtamas (178)
olahtamas Creative Commons License 2003.03.24 0 0 178
Hú ez kicsit kezd bonyolult lenni.
Slágvortokba már végigcsináltam de a dátumok még nem világosak. Remélem megér ez ennyi fáradságot.
Üdv T.
Előzmény: rugo- (177)
rugo- Creative Commons License 2003.03.24 0 0 177
van MIF export import.

exportálj egy eccerü file-t MIF-be
(niss egy új MAP-ot, a projection legyen Long/lat-WGS84 és tegyél fel néhány "pöttyöt" erre arra, majd export)

aztán egy szövegszerkesztövel nézd meg a keletkezett MIF-et.

A trackodból csinálj egy ilyen MIF-et (pldul EXCEL+notepad!) aztán importáld be és nyisd meg ugyan azon a layeren amelyiken a scannelt/kalibrált rastered van....

A layer kezelést még nem is emlitettem pedig az is nagyon hasznos tud lenni!

üdv
rugo

Előzmény: olahtamas (176)
olahtamas Creative Commons License 2003.03.24 0 0 176
Végre túljutottam egy bitmap-térkép bekalibrálásán de továbbra sem tudok tracklogot a térképre rátenni, hogy lássam milyen pontos lett. Az importnál az shp -nem is szerepel. viszont van dxf import (Mapsource-ban van export dxf) de az sem látszik a mapinfo térképen.
Egyenlőre túl macerásnak látszik ez a dolog. Inkább wgs84 térképek szkennelése felé hajlok ha pontosítani akarunk. Már úgyis egyre több van ilyen.
Előzmény: piret (175)
piret Creative Commons License 2003.03.24 0 0 175
Mapinfo<->Ozi<->GPSMapper kapcsolat:
A MapInfo remekül konvertál sajátmagából SHP-be meg vissza, az Ozi ír és olvas SHP-t, a GPSMapper meg Ozit, úgyhogy pár km-nyi egérhúzkodással :-) oda-vissza megoldható a dolog.
piret Creative Commons License 2003.03.24 0 0 174
Khm... úgy látszik, elöbb kellett volna aludni mennem... vannak benne hibák, majd este javítom.
Előzmény: piret (171)
rugo- Creative Commons License 2003.03.24 0 0 173
File-Open és a tipusnál válassz "raszter" immage-t. (Utána majd kérdezősködik, hogy csak display vagy kalibrációt is akarsz-e?

GPS-ből semmit nem tudsz bele tölteni direktben.
Van hozzá egy "plug" amivel online lehet navigálni (A GPS-ről jövö adatok alapján online jelzi a poziciód)

Ha példul egy trackot akarsz bele tenni akkor ügyeskedni kell (nem erre találták ki a progit) de meg lehet csinálni.

üdv
rugo

Előzmény: olahtamas (172)
olahtamas Creative Commons License 2003.03.24 0 0 172
Megnéztem a Mapinfo-t szántam rá 1 órát de nem találtam meg, hogy hogyan lehet egy szkennelt térképet beletenni.
A GPS -ből sem tudtam adatokat beletölteni.
Alapvetően látszik, hogy elég sokmindent tudhat a program de kellene hozzá valami alapfokú magyarnyelvű leírás.
Üdv T.
Előzmény: rugo- (169)
piret Creative Commons License 2003.03.24 0 0 171
A Börzsöny szelvény átgyúrt és (remélem) pontosabb verziója az ftp-n! Most megyek aludni, de vannak még terveim erre a hétre...
Előzmény: olahtamas (170)
olahtamas Creative Commons License 2003.03.23 0 0 170
Köszi!
Mostmár eléggé felcsigáztál Mapinfo ügyben majd körülnézek, hogy mit tud és milyen módon lesz belőle .img
Üdv T.
Előzmény: rugo- (169)
rugo- Creative Commons License 2003.03.22 0 0 169
...ráadásul meg szabvány SHP-ként is exportálható az egész igy aztán tök szabványos is lehetsz (Aszem Vandor javalta az SHP-t lentebb)
Szóval ha én topotérképet csinálnék ...

üdv
rugo

Előzmény: rugo- (168)
rugo- Creative Commons License 2003.03.22 0 0 168
...és kimenetként lehet vele MIF file-t csinálni,
ami igazából egy text file (némi spec infoval az elején) Ebben szépen benne lesznek az objektumjaid (alapvetően pont, vonal, polyline, polygon)koordinátái amit aztán lehet tovább buherálni...
Előzmény: rugo- (167)
rugo- Creative Commons License 2003.03.22 0 0 167
Nem feltétlen :)
A "jó" eljárás a következő

1. meg kell tudni a használt tértép vetületi rendszerét (régebbi MO-i térképek esetében ez álltalában Gauss-Kruger) ha nem ismert célszerű ezzel próbálkozni először

2. olyan progit kell használni a kalibrálásra ami képes az adott vetületi rendszert kezelni (pldul a MapInfo kiváló erre a célra.)

3. legalább négy, de lehetőleg minél több ponttal kalibrálj

4. ellenőrizd az "eredményt"

A MapInfo régebben "létezett" 10 napos teljesértékü próbaverzióban...(nem tom még most is van-e ilyen) Kicsit macerás de példul a 10. nap után egy kis regisztry büvészkedés után újra installálható és megint 10 napig ketyeg...
A projection kezelés és a kalibrálás bazi egyszerű benne és ráadásul jó is!

üdv
rugo

Előzmény: olahtamas (166)
olahtamas Creative Commons License 2003.03.22 0 0 166
Szóval ha 10m-es pontosság alá akarunk menni akkor 1x1Km-es szelvények kellenének ?
Mindenesetre ez a 31.2m nekem kb stimmel mert az 5x5 km-en nem bírtam 50m-alá levinni a pontosságot.
Konklúzió: wgs térképeket kellene használnunk ha lehetséges.
Üdv T.
Előzmény: rugo- (161)
Vandor1970 Creative Commons License 2003.03.22 0 0 165
Hamár kalibrálás...
Természetesen az ArcView is kezel komoly raszter "húzást". Más kérdés, hogy ez nem része az alapprogramnak, külső extensionnel lehet megcsinálni (utána viszont korrektül kezeli). Lehet a térkép elforgatott is, 2 pontosan vagy akárhány pontosan kalibrált (lepedő), csak a kalibrálás elvégzéséhez segítségül kell hívni az ArcInfo-t (vagy mint említettem valami extension-t). Ez persze érthető is, ha figyelembe vesszük, hogy az ArcView mire való (megjelenítésre, lekérdezésre elsősorban). Az ESRI-nek egy egész program családja van a különböző térinformatikai problémák és feladatok kezelésére, amiből az ArcView "csak az egyik öcsike".
Vandor

Előzmény: bunya (162)
rugo- Creative Commons License 2003.03.21 0 0 164
bunya,

a DigiMap BadGe (AeroMAP) által fejlesztett vektoros progi térképcsinálásra kitalálva aminek valószínüleg különböző formátumu kimenetei lehetnek. (Jelen esetben aszem arról van szó hogy ezzel (is) elő lehetne állitani a garminba tölthető IMG fileokhoz szükséges formátumu text fileokat./mert hogy azokat "kézzel" csinálni egy kicsit macerás feladat/)
Aszem BadGe ezt a progit szokta még "kalapács"-ként is emlegetni. (Többször tett "felelőtlen" :))) igéretet rá hogy közkincsé teszi - hogy aztán elinduljon az áradat és mindenki kiegészítő térképeket gyártson az AM-hez
- de ez még aszem egy picit késik - mármint a közkincsé tétel.

(BadGe, ha valamit rosszul mondtak, kérlek javits!)

üdv
rugo

Előzmény: rugo- (163)
rugo- Creative Commons License 2003.03.21 0 0 163
bunya,
A MapInfo-ra nem igaz amit mondasz (bocs:) 3 vagy annál több pontal is lehet benne kalibrálni és elég jól lehet raszterekkel ügyeskedni benne.
(Megjegyzem a 3 pontos kalibrálás még mindig nem az igazi, 4 vagy több pontos u.n. "curvelinear" transzformációval lehet igazán jól belőni a cuccot.

üdv
rugo

Előzmény: bunya (162)
bunya Creative Commons License 2003.03.21 0 0 162
Rugó eszmefuttatása nagyon szép és helyes és csak arra mutat rá, hogy el kell felejteni minden térképet ami nem WGS84-ben van (GK katonai térképek, EOV), ugyanis ezekből a vetületi ábrázolásokból nem lehet torzitásmentesen egy szimpla matematikai egyenlettel WGS-be konvertálni. Utólag mindig be kell húzni a pontokat, ezért kellenek "referencia pontok" amiknek ismert a koordinátája mindkét koordináta rendszerben.
Igazából nekünk is ilyeneket kéne gyüjtenünk, pl a hegycsucsok jó referencia pontok, templomtorony, útkereszteződés, stb.
Egyebként a weben vannak elérhető leírások, érdeklődök számára ajánlhatnám a következő magvas és nehezen emészthető olvasmányt:
http://sci.fgt.bme.hu/~volgyesi/vetulet/vetulet7.pdf

A beszkennelt papírtérképekkel is az a nagy probléma, hogy egy két pontos kalibrálás utan, még mindig eleg nagy elcsuszások lesznek. Ennek ezer oka van: szándékos torzitás a térképen, az eredeti térkép vetülete ismeretlen és esetleg különbözik attól amit te használsz, a papír hajtogatásából eredő nyúlás, stb. Az oziExplorer ezért jó, mert több pontos kalibrálást is lehet végezni amivel kiküszöbölhetők az ilyen nem egyenletesen jelentkező torzulások. Sajnos a ArcView és (ebben nem vagyok biztos, javítson ki valaki ha rosszat mondok) a MapInfo nem igazán tudja kezelni a beszkennelt képeket (tif, jpg) és csak két pontos kalibrálás lehetseges. Összegezve: a két pontos kalibrált térképek soha (értsd: soha) nem lesznek pontosak, ha arról visztek be pontokat (túra útvonal) azok valahol biztos el fognak térni a valóságtól. Ezért is fontos, hogy mindenki ugyan azt a vetületi rendszert hasznája, mert ha elkezdünk konvertálni akkor a térképek nem lesznek majd összeilleszthetők és mindenki átkozódni fog, hogy a túrista út rossz helyen van a GPS-én.

Egy utolsó kérdés: ez a "DigiMap" ez micsoda? Páran úgy beszélnek róla mintha látták volna, de én még soha nem láttam. Ez letölthető valahonnan, vagy csak a kiváltságosok jutottak hozzá?

rugo- Creative Commons License 2003.03.21 0 0 161
A részletekkel nem untatva a társaságot a 150-ben vázolt hiba nagyságrendileg jó, a pontosabb számolás 5 Km-en max 31.2 meteres "X" tengely irányú hibát ad. A hiba nagysága nagyban függ az adott pont helyétől is.

üdv
rugo

kekvillam Creative Commons License 2003.03.21 0 0 160
Sorban jelennek meg a vadiúj WGS84 turistatérképek. Nekem van Budai-hegység, Balaton, Mátra, de valaki összeszedte az összeset, mi jelent meg eddig, a szomszéd topikban. Azóta láttam újabbakat is a boltban, de kidobtam a cetlit, amire felírtam miket :(
Ezekkel már lehet kezdeni.
A katonai térképeken nincsenek rajta a jelzett utak, macerás összenézni - persze egy térkép megrajzolása után az már csak levezetés :)

-kek-

msmks Creative Commons License 2003.03.21 0 0 159
Viszont az objektumok jó helyen vannak és a szintvonalak sem biztos hogy olyan sokat változtak azóta.
azon meg úgyis vita van hogy az erdőket kell-e egyáltalán jelölni egy kis négy szürkeárnyalatot tudó kézi-GPS készüléken.
Előzmény: SkóT (154)
piret Creative Commons License 2003.03.21 0 0 158
Sajnos rossz hírem van: a héten már nem lesz FAQ update. Jövö hétre megpróbálom összeszedni magam, meg a gondolataim.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!