Keresés

Részletes keresés

Anonymus User Creative Commons License 2002.06.06 0 0 47
Ejha! Nálunk még csak virágzik.
Előzmény: Tozatu (46)
Tozatu Creative Commons License 2002.06.05 0 0 46
Érik a málnánk és nagyon fincsi!
Előzmény: Lord Iffy (45)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.05.27 0 0 45
nagyon aranyosak.:O)) egy csomót nőttek...majd lefényképezem neked. aranyos kis fehérek még...
sajnos az egyik tövet pont elgázolta egy vakond....az elég satnya.:O)
Előzmény: Black Dani (44)
Black Dani Creative Commons License 2002.05.26 0 0 44
gratulálok, a miénk ,,csak" hajt, mint a meszes :)))
de hogy ebből lesz-e málnaszem?
még nemtom
Előzmény: Lord Iffy (43)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.05.24 0 0 43
összeszámoltam hétvégén, 13 szem málnánk van már a töveken.:O))) aranyosak. remélem fincsi lesz életünk első málnatermése. nem győzzük majd szüretelni.:O))))
Kurtabérci Béci Creative Commons License 2002.05.23 0 0 42
Valamikor április elején ültettem 25 tő málnát. Nagy része szépen ki is hajtott.
Volt azonban vagy hat amelyek nem akartak neki indulni.
És mit tesz a teremtő?
2-3 most kezdett el alulról hajtani...
Tozatu Creative Commons License 2002.05.12 0 0 41
Málnát így elkényeztettni!
Előzmény: Black Dani (40)
Black Dani Creative Commons License 2002.05.11 0 0 40
Nagyon szépen fejlődik a málnám. Locsolom is rendesen. Szerintetek egy kis Hajtika megárt neki?
endru Creative Commons License 2002.05.06 0 0 39
Nem értem a málna lelki világát. A telekhatáromon a kerités betonlábazata alatt (30 cm mélyen) átmászott a málnám, és egy csomó új hajtás van, pedig ott teljes árnyék van. Ősszel átmászom és hazatelepitem őket.
frimi Creative Commons License 2002.05.06 0 0 38
Hi!

No lám, új ismeretek!
Ha ez így van, akkor érés előtt és közben is permetezhetsz! Mert a málnát 3 naponta szokás szedni, ha jól termő és az időjárás is kedvező.
A málnát pedig "poloska ízűvé" tevő rovarkártevő is akkor garázdálkodik, amikor a málnát te is fogyasztod!
Frimi

Előzmény: gyugyu3 (37)
gyugyu3 Creative Commons License 2002.05.06 0 0 37
Udv!

megnéztem egy pár várakozási időt a szakkonyvben:

Chinetrin 25 EC É.v.i. nap:4
Decis Quick " :3
Decis 2,5 EC " :3 (zöldségfélék) 5 (gyökérzöldségek)

udv: sajnos en csak akkor szoktam permetezni, amikor latom, hogy baj van. :((

Előzmény: frimi (26)
frimi Creative Commons License 2002.04.19 0 0 36
Hi!
Ha folytontermő fajta, akkor igen. De ez függ a vessző erősségétől is! Augusztus végén- szeptember eleje környékén a hajtáscsúcsokon fog teremni a fagyok beálltáig. Persze ez csak "kóstoló", tehát ne számíts valami nagy termésre. A málna a másodéves vesszőn, tehát jövőre hozza a termést (ez esetben a "fő" termést) és ez alól a szabály alól a folytontermő sem kivétel.
Frimi
Előzmény: endru (35)
endru Creative Commons License 2002.04.18 0 0 35
Frimi.
A málnáim most bujnak ki földbűl az öregek mellől. max 5-10 cm-esek. Fognak ezek idén teremni vagy csak jövőre? Úgynevezett "folytontermők"
kösz.
Előzmény: frimi (33)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.04.18 0 0 34
ok. megpróbálom. köszi.:O))
Előzmény: frimi (33)
frimi Creative Commons License 2002.04.18 0 0 33
Hi!
"Mentőkötélként" próbáld meg úgy visszametszeni, hogy csak egy-két nodusz (levél csomó) maradjon a talajfelszín fölött. Ugyanis előfordul, hogy a gyökérzet gyengesége, meg az átültetés okozta sokk miatt a sok levelet nem tudja ellátni tápanyaggal. Hátha segít! Sokat nem veszítesz.
Frimi
Előzmény: Lord Iffy (32)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.04.18 0 0 32
jelentem a málnák jól érzik magukat.:O))
12 tőből egy egy kicsit ramaty, de a többi felélénkült. az az egy gondolom elpusztul idővel, elkezdett barnulni az amúgy sem sok levele.:O(

Julo Creative Commons License 2002.04.11 0 0 31
Majd referálj!! :o)
Előzmény: Lord Iffy (30)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.04.11 0 0 30
akkor ugyláccik egyszerre gondoltunk a málnákra.:O))))) nyamnyam....
sajnos tegnapra virradóra a 12 tőből kettő elég gyatrán néz ki. a két legkissebb. kicsit fonyadtak a levelei. remélem még rendbejön.
a többi él és virul.:O)) tegnap locsolni sem kellett hála az időjárásnak.:O))
Előzmény: Julo (29)
Julo Creative Commons License 2002.04.09 0 0 29
Jézusom, Iffy, van telepátia!
Nézegettem a saját Kedvenceimet, ránéztem a Málna topikra és arra gondoltam, mi lehet Iffyvel és a málnájával... Aztán rákattintottam a frissítésre és eccercsak megjelentél! :o)))
Előzmény: Lord Iffy (28)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.04.09 0 0 28
ujjé nekünk is van málnánk.:O))) Juno jöhecc szüretelni pár év múlva.:O)))

anyós megszabaditottuk egy két tőtől a kertjében, és eldugványoztuk a hétvégén nállunk. egész jópofa, tele van levéllel meg hajtással.
bezzeg amit a kertészetben akartak adni, az ugy nézett ki mint egy koró.

üdv málnások.:O))
iffy

Chess Creative Commons License 2002.04.06 0 0 27
Miután kidolgoztam magam benéztem ide is. A málnámmal is bíbelődtem. Általában én is kapálok a kertben, csak az évelő füvektől igyekszem megszabadulni a Fusilade segítségével.De a málna közé nehéz benyúlni, ezért ott a Dual Gold nevű anyagot permeteztem ki, 1 l kb. 5000 m2-re (sok évre nekem)elegendő, főleg a magról kelő füveket, de mint tavaly először használva tapasztaltam a tyúkhúrt és a disznóparéjt sem engedte kelni. Szamócában, málnában, van egy új szer szürkepenész, levélbetegségek ellen a Quadris. 3 ill. 7 nap az élelmezésügyije. A hatóanyagát egy fülőke féle kalapos gomba fedezte fel önvédelmi célokra. :-)
A málnabogár lárvája ellen nehéz védekezni mert bimbós állapotban kezd rajzani, tojásrakás pedig fővirágzásban történik. A bogarakat kellenne hárítani virágzás előtti permetezésekkel, még zöld bimbósan. A bogár viszont a málna alatt telel, azon gondolkozom meg kellenne mostanában lepni egy gázosodó talajfetőtlenítővel ??? Üdv Chess
Előzmény: frimi (26)
frimi Creative Commons License 2002.04.05 0 0 26
Hi!
Hi!
A Zolone-t érés előtt javasoltam, hogy az még beleférjen az időbe...Nekem a Chinetrin és Decis használtak, de igazad van, a boltban kell utánna nézni. Csak vigyázz arra, hogy az eladók nincsenek mindig a helyzet magaslatán, ha kérdéseket teszel fel nekik!!! Inkább gondosan olvasd el a címkét s bár nem vagyok már eléggé járatos a rovarölőszerek körét illetően, de biztos vagyok benne, hogy találsz olyan készítményt, amelyik 8 napos élelmezésügyi várakozási időt ír elő. Nem árt esetleg a szakirodalmat is elolvasni. Fontos, hogy legalább két készítménnyel dolgozzál s azokat váltogassad, hogy a rovarok ne nagyon tudjanak hozzászokni!
A telek fekvése meg olyan, amilyen. Nekem pl. soha sem sikerült tisztességes méretű sárga- ill. fehérrépát termszeteni, a barátom kertjében meg esetenként szinte akkorák teremtek, mint egy marharépa...
Frimi
Előzmény: endru (25)
endru Creative Commons License 2002.04.04 0 0 25
Az észak-dél véletlenül sikerült, de hogy a nap rendesen besüssön ahhoz telket kellene cserélnem. Sajnos a Zolone 21 napos várakozást ir elő, a Sherpa is 14 napost és szenteltviz, ha nem a kártevő szájába fröcskölöm. Majd azért nézek a boltban valamit.
Köszi András
Előzmény: frimi (20)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.04 0 0 24
köszönöm
Előzmény: frimi (22)
frimi Creative Commons License 2002.04.04 0 0 23
Bocsánat, elvétettem...A Tanács kerestetik topicra gondoltam!
Frimi
Előzmény: frimi (22)
frimi Creative Commons License 2002.04.04 0 0 22
Hi!
Az NPK un. komplex műtrágya, amely mindhárom alapvető elemet, a nitrogént, foszfort és káliumot jelenti. Ezek különböző arányban lehetnek. Pl. az NPK 1:1:1 azt jelenti, hogy mindhárom komponens azonos arányban van. De persze vannak ettől eltérőek is. Ilyenkor inkább azt kell venni (ha kapható), amelyikben az N és a K van nagyobb arányban, míg a nagyobb foszfor tartalmúak inkább a késő őszi trágyázáshoz (jövő év!)használhatók.
Persze ezeket külön is lehet kapni: a karbamid alapú Mikramid nagyon jó, mert nem nitrát alapú és sok nyomelemet is tartalmaz! Most is használható, persze más kultúrákban is. Főleg ott, ahol a levélzetet fogyasztjuk, mert a nitrogén a levélzet fejlődésére hat. A Mikramid kitűnően oldódik vízben, tehát a csapadék is jól beviszi a talajba. A gyomok is nagyon szeretik...:-))(Ez utóbbira nem jó a Péti só,, vagy ammóniumnitrát, mert a nitrát tartalom felszívódik a levelekbe és ez káros a vörösvértestekre.) Ha kálisót vennél, sose vagyél káliumkloridot, csak káliumszulfátot, mert a kloridokat a növények átalában nem szeretik. Tél előtt pedig szórj ki szuperfoszfátot, amely a következő szezonig vízoldhatóvá alakul át.
Ha nem említettem volna, akkor olvasd el Chess tanácsát a gyomirtást illetően a Növényvédelem topicaban!
Frimi
Előzmény: Törölt nick (21)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.04 0 0 21
Khm, az NPK mit jelent?

Hajt a málnám szépen :))) Nem csak a tövénél hoz hajtást, hanem attól kb. 10-15 centire is bujnak ki a málna hajtások :))) Nagyon óvatosan kell kapálni, gyomlálni :(((

Előzmény: frimi (20)
frimi Creative Commons License 2002.04.04 0 0 20
Hi!
Én soha meg nem számoltam, hogy egy tövön mennyi szem terem. Sok tő, megfelelő befektetett munka és kilókban mérheted...:-)))
A "folytontermő - legalábbis ami nekem volt - sojkkal zamatosabb volt, mind szörpnek, mind pedig bornak...És a fagyokig terem...
1./ Bizony, a málna nem nagyon szereti, sőt egyáltalán nem szereti az árnyékot! Nekem nagy cseresznyefa alá ültetett töveim egyszerűen kipusztultak...Sorokba ültesd úgy, hogy a Nap be tudjon nézni a sorok közé, azaz lehetőleg észak-déli fekvésben. Persze a trágyázás sem árt s ha nincs, akkor NPK, lazán bekapálva.
2./ Hát én érés előtt Zolone-t, éréskor pedig Chinetrint és Decist használtam felváltva. Sajnos éréskor csak akkor tudsz permetezni, ha kivárod az élelmezésügyi várakozási időt. Emlékeim szerint ez az utóbbi kettőnél 8 nap. Én "kockáztattam". Ha mondjuk vasárnap szedtem, akkor alkonyatkor permeteztem és legközelebb megint csak vasárnap szedtem. Persze így volt veszteség, de valamit valamiért...Az élelmezésügyi várakozási időt saját érdekedben mindig tartsd be!!!
Egyébként biztosan vannak már újabb - rövid várakozási idejű szerek - azt keressed ill. Chesstől kérj tanácsot a "Növényvédelem" topicban.
3./ Lásd Chess tanácsa és amit én írtam a Növényvédelem topicban.
Frimi
Előzmény: endru (18)
frimi Creative Commons License 2002.04.04 0 0 19
Hi!

A fél méter egy kicsit kevés, de azért ne irtsd ki a töveket a nagyobb távolság kedvéért!
Inkább arra törekedj, hogy egy tövön ne nőjjön mondjuk 10 új hajtás, hanem ritkítsad őket úgy 4-5-re. (Ha nagyon sűrűn vannak, akkor az alsó összezsúfolt leveleiket elhullajtják és ott termés sem lesz.)Amikor az új hajtások sarjadnak mondjuk úgy április végén-május elején, már nagyon látszik, hogy melyikük az erősebb és melyikük a gyengébb. A sarjak szára zöld, míg a tavalyi vesszőké fás-barna. A gyegébb hajtásokat talajfelszinen metszed ki! Csinálj kordont, ha módod van és a kifeszített dróthoz kötözd a hajtásokat. Ha két szálat húzol ki egymás mellett, akkor kötöznöd sem kell, csak a hajtást közédugni! A drótmagasság a málna magasságától is függ, nekem kb. 50 cm, 1 méter és 1,8 méter körül volt. (Volt olyan vesszőm is amelyik megközelítette a 2,5 méteres magasságot is!!!)
Egyébként most csaknem hiába nézed meg a málnát, mert minden vessző másodéves és mind fás! De már lassan sarjadnak a töveknél az újak és két-három hét mulva hasonlítsad össze őket! Azonnal látni fogod a különbséget!!!
Frimi

Előzmény: ensingmosing (17)
endru Creative Commons License 2002.04.02 0 0 18
Szia Firmi.
Köszi amit eddig irtál a málnáról, jobban érthető mint azok a könyvek amit eddig olvastam. Én "folytonérő" málnát kaptam, ami egy tavaszi és egy szeptemberi termést jelent, évközben tövenként 10-20 szem.
Három kérdésem lenne.
1. Nagyon kevés új hajtás nől. Okozhatja ezt az, hogy kissé árnyékos helyen van, vagy talán jobban kell trágyázni?
2. Egyszer volt rendes málnám de kiirtottam, mert minden szemben volt egy kukac. Tudsz-é erre ajánlani valamit?
3. Létezik-é a kapán kivül valamilyen gyomirtó?
kősz.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!