Keresés

Részletes keresés

IpRunner Creative Commons License 2000.01.21 0 0 345
En vegigvirrasztottam, hatha, de nem jartam szerencsevel....
Előzmény: Sysygy (344)
Sysygy Creative Commons License 2000.01.21 0 0 344
Kinézek az ablakon, a hó már teljesen elolvadt, még mindig (vagy már megint esik). Sajna a fáradtság nagyobb úr volt, szóval ha netán ki is bukkant itt a Hold, én azt már legfeljebb csak álmomban láthattam.

Azért a múltkorit sikerült binokulárral megnéznem, nagyon szép volt, akkor egész világos maradt.

Előzmény: IpRunner (343)
IpRunner Creative Commons License 2000.01.21 0 0 343
Te is faradt vagy??? :)))
Előzmény: Nibiru (342)
Nibiru Creative Commons License 2000.01.21 0 0 342
Szóval nem "sohasem már tíz éve" hanem tíz éve...
Az előbb jól megaszontam. :)
Előzmény: Nibiru (341)
Nibiru Creative Commons License 2000.01.21 0 0 341
Nos hiába hessegettünk...
Murphy törvényei ismét maradéktalanul érvényesültek. :(
Az én tudomásom szerint kb reggel 3 körül állt be a 100%. Ekkor ahogy megfigyeltem, "holdnyugtáig" megszűnt a havazás, és néha-néha kibukkant a hold a felhők közül, elvétve egész fényesen.
Sajnos magát a holdfogyit nem láttam, de az már nagyon a horizont közelében kellett hogy legyen.
Aztán ahogy a hold elment, a havazás tovább folytatódott.
Viszont ennyire felhősnek még sohasem láttam az eget teliholdkor már vagy 10 éve.
Előzmény: Sysygy (336)
IpRunner Creative Commons License 2000.01.21 0 0 340
faradtsagomnak tudhato be hibam, ezert elnezest erte. Korrigalom. a nadirt szo utan egy "eszlelni" szo kovetkezik logikusan.
Előzmény: IpRunner (339)
IpRunner Creative Commons License 2000.01.21 0 0 339
Haat... :( Semmi. Egy nagy semmi. Itt felenk felhos volt az eg, sokszor meg azt sem lehetett latni, hol van a hold...
A legelejen, amikor a Maxutov szerelesu herkentyuvel megsasoltuk, akkor nem sok kulonbozoseget mutatott a Naptol. Feheres korong, es semmi mas. Talan egy kicsike krater mutatta egyedul, hogy itt most a Holdat nezem. Pedig ejszakai napfolteszleles is megfordult mar a fejemben, amikor meglattam. Na, aztan mar csak ramatyabb lett az eg. Pedig egy 30 cm-es Newton-nal, egy Smith-Cassagrain rendszeru Mead csodamasinkaval is mertuk volna a kraterkontaktusokat. A binoklisokat akkor meg nem is emlitettem. Ehelyett bent a melegben beszelgettunk, majd a tarsasag egy resze nekiallt eszlelni aktivan a nadirt (nem szakszoval: lefekudtek aludni). Igy fenykepet sem sikerult kesziteni, pedig a 300 teleobjektivet, es a zenit gepemet mar beizzitottam, ha kapas lenne, de semmi. Csak a Worosmarty radio a hulye kerdeseivel. (PL:Ott a muszerekkel mennyire latszik tobbminden, mint itt a studioban?) Es ezt olyankor kerdezte, amikor meg a holdat sem lehetett latni. Na mind1! Ha sirankozok, sem lesz jobb. Allitolag Egerbol nemelyik kontaktus tisztan latszott, bar ott is sok volt a felho. Ezt az egyik csillagasztarsunk kozolte, igy megbizhatonak tekintheto a forras.
Viszont regebben keszult, felhokkel tarkitott szep holdfogyatkozasos kepem van, ha igeny van ra, jov het vegen bescannelem.
Udv! Remelem masok tobb sikerrel jartak!
Előzmény: Újlaki (335)
Sysygy Creative Commons License 2000.01.21 0 0 338
Kedves IpRunner!
Remélem Magyarország nem ezen részén tartózkodol, ahol most én. Mert itt sajnos még most is esik a hó. :-(

Majd írj, ha valamit sikerült mérnetek.

Sysygy

Előzmény: IpRunner (333)
Sysygy Creative Commons License 2000.01.20 0 0 337
"Ja, és örömömre a mcse most már a fogyiról is ír."
Igaz, nem sokat.

Teljes holdfogyatkozás jan. 21-én!

Vingler Béla sorozatfotója az 1996. decemberében megfigyelt teljes holdfogyatkozásról
(ha nem baj, a képet nem linkelem)

A jelenség 2000. január 21-én hajnalban lesz. A Hold 5h6m és 6h22m között "merül el" (a téli időszámítás szerint) Földünk árnyékában.

---

az eseménynaptár pedig:
Csillagászati jelenség- és rendezvénynaptár (Utolsó frissítése: 1999. december
2.)

:-((

Előzmény: Sysygy (336)
Sysygy Creative Commons License 2000.01.20 0 0 336
mcse szerint már így is kilencvenkilencegészkilenc százalék a Hold fázisa. Biztos, hogy csak holnap este lesz 100%?
Mert ha már ma hajnalban, akkor igencsak veszélybe kerülhet a régi hagyomány.
De a hó most kivételesen elrontotta a kedvemet. Persze csak ha emiatt nem fogom látni a fogyit.
Ja, és örömömre a mcse most már a fogyiról is ír.

Ugye elmennek a felhők?
Kergessük el együtt. Mondjátok ti is: Hess csúnya felhők! :-)

Sysygy

Előzmény: Nibiru (334)
Újlaki Creative Commons License 2000.01.20 0 0 335
Ha a szkennelt fotók felajánlása az én ajánlatomra válasz, akkor természetesen köszönöm. Természetesen alkotó, e-mail cím, web-oldal és egy rövid kis ismertető vagy magyarázó szöveg, copyright feltüntetésével. Arra is van mód, hogy egy kevsébé kommericális, viszont szakmailag igényes oldalon el lehessen helyezni a fotókat, ha erre nincs más mód.

Most már csak jó idő kellene...

Előzmény: IpRunner (333)
Nibiru Creative Commons License 2000.01.20 0 0 334
Kedves CsabA és Lefty!

Most jön egy jó ellenőrzési lehetőség.
Ma éjjel a hold 13 napos, holnap éjjel, azaz 21-én lesz telihold. Most szakad a hó, nem is tudom hogy fogok hazamenni... :)

Nibiru

Előzmény: Lefty (332)
IpRunner Creative Commons License 2000.01.20 0 0 333
En is fotozni fogom, valamint nalunk a csillagvizsgaloban kraterkontaktus meres is lesz, ugyhogy ha jok lesznek a fotok, akkor en is fel tudok ajanlani egy ket scannelt fotot....
Ha sikerul, kozben neha (fogyatkozas kozben) irok ide nektek is valamit, hogy akik bevannak
mondjuk zarva egy irodaepuletbe, azok se erezzek magukat kirekesztve....
Ja! Es ami jellemzo a mediakra: Jonnek eloben leadni a holdfogyatkozast vmelyik helyi radiotol... Holnap meg olyan leszek estere mint a felmosorongy, de hat vmit vmiert!
Lefty Creative Commons License 2000.01.20 0 0 332
Ez teljesen jó megfigyelés már én is sokat töprengtem rajta,de nem tudom hogyan lehetne ezt tudományosan alátámasztani.
Az is lehet hogy a következő 21 teleholdat nem fogjuk látni.
Előzmény: Nibiru (329)
Sysygy Creative Commons License 2000.01.20 0 0 331
Erre nem is gondoltam. Köszi.

Sysygy

Előzmény: CsabA (330)
CsabA Creative Commons License 2000.01.20 0 0 330
Kedves Sysygy,

ez nagyon egyszerű. A Föld látszólagos árnyéka az égbolton 133%-a a Hold tányérjának. Páldául gyűrűs napfogyatkozáskor a hold látszó átmérője kisebb a Napénál, ekkor 100%-nál kisebb a fogyatkozás., ha nagyobb akkor 100%-nál nagyobb, a 100% az amikor a két átmérő megegyezik.

Kedves Nibiru!

Az apám is mindig ezt mondja, valahányszor telihold van, szerinte is ekkor mindig tiszta idő van, emiatt pedig az átlagosnál hidegebb a levegő hőmémérséklete. Jókat vitakozunk ezen, szerintem ez csak szubjektív benyomás, őszerinte pedig ez így van.

Előzmény: Sysygy (326)
Nibiru Creative Commons License 2000.01.20 0 0 329
Egy újabb tudományos téma.
Mindig szerettem nézegetni a teliholdat. Valami lenyűgöző jelenség, soha nem tudtam betelni vele.
(Nyugi, azért nem vonyítok éjjel.)
Szóval még egészen fiatalon megfigyeltem, hogy mindig amikor telihold van, az égbolt derűs. Aztán szisztematikusan figyelni kezdtem a dolgot, hogy bizonyságot nyerjek felőle, és igazam volt. Csak részben ugyan, de erre csak később jöttem rá. De ne menjünk a dolgok elébe.
A lényeg, hogy teliholdkor, ha a Hold az égen van - lehet ez akár nappal is, mint tudjuk - SOHA nem esik csapadék, az égbolt általában teljesen derült, bár néha előfordul néhány felhőfoszlány, azonban ezekből soha nem esik csapadék, és MINDIG látni a Holdat! Azonban amikor a Hold lenyugszik,
akár rendkívűl rövid idő alatt összegyűlhetnek a felhők egy kis "csetepatéra".
Most már 21. éve figyelem. Viszont időközben számtalan országban jártam a világban, és arra döbbentem rá, hogy ez máshol nincs így.
Végkövetkeztetésem szerint, a megfigyelésem csak a Kárpát medencére igaz. Viszont itt maradéktalanul. Ezt a dolgot eddig csak a barátaimmal osztottam meg, viszont kíváncsi lennék a jelenség fizikai-csillagászati magyarázatára, ha van ilyen.

Nibiru

Nibiru Creative Commons License 2000.01.20 0 0 328
Azért nem árulom hegesztőszemüvegnek, mert bár az UV ellen véd, de a kipattanó izzó reve ellen már sokkal kevésbé. Bár ez csak egyszer fordul elő. Utána már nem is kell majd a szemüveg. :-I
Előzmény: Sysygy (326)
Újlaki Creative Commons License 2000.01.19 0 0 327
A dagály is néha 103%-os...

A két dolog nem is áll olyan távol egymástól. A napfogyatkozás után (ugye, Nap-Hold együttállás...) volt a dagály a legmagasabb, aztán folyamatosan csökkent, 33%-osra.

Érdekes, hogy nem pont a napfogyatkozáskor volt a maximum, hanem valamivel később.

Előzmény: Sysygy (326)
Sysygy Creative Commons License 2000.01.19 0 0 326
Köszönöm mindenkinek. (főleg a részletes időpontokat)

CsabA, hogyhogy 133%? Ez hogy működik? Légyszi írj erről bővebben!

off:
Újlaki, az már egész szép érték (a -4)! Nekem a legnagyobb eddig -1 volt, de szerencsére akkor stabilizálódott, most meg már két éve -0.5 van.
on

Nib, mért nem árulod hegesztőszemüvegnek? :-)

Sysygy

Előzmény: CsabA (325)
CsabA Creative Commons License 2000.01.19 0 0 325
A részletes időpontlistán a dátum lemaradt. Valóban péntek hajnalban, 21-én lesz. Még annyit, hogy a fogyatkozás nagysága 133%. Azért tart ilyen hosszú ideig, bár a következő 178%-os lesz, de az magyarországról nem lesz látható.
Újlaki Creative Commons License 2000.01.19 0 0 324
Ha valaki csinál egy sorozat felvételt, akkor felrakom elküldhető képeslap formában.

Küldj egy elfogyó holdat!

Radi8tor Man Creative Commons License 2000.01.19 0 0 323
Szoval az idopontok helyi idoben a kovetkezok:

03:02:52 - a Hold belép a félárnyékba (csak műszerekkel érzékelhető)
04:01:26 - a Hold belép az árnyékba
05:04:34 - a teljes fogyatkozás kezdete
05:43:27 - a fogyatkozás maximuma
06:22:20 - a teljes fogyatkozás vége
07:25:26 - a Hold kilép a teljes árnyékból (közel a látóhatárhoz)

A jelenseg egesz Magyarorszagrol megfigyeleto, felteve ha jo ido lesz!

Előzmény: Nibiru (321)
Újlaki Creative Commons License 2000.01.19 0 0 322
Az a szemüveg azért hasznos, mert bármikor lehet vele holdfogyatkozást csinálni.

Azért inkább az igazit, szemüveg nélkül (na jó, a -4 dioptriás fent lesz).

Előzmény: Nibiru (321)
Nibiru Creative Commons License 2000.01.19 0 0 321
Jó lenne tudni pontosan mikor van, bár nem is olyan régen láttam egyet, talán múlt évben?
Ha valakinek védőszemüvegre volna szüksége, van pár darabom még múlt év augusztusából. :)
Előzmény: CsabA (317)
Sysygy Creative Commons License 2000.01.19 0 0 320
Éééén banga.
Hát nem otthonhagytam a távcsövem!
Most már mindegy. Ezek után duplán szükségem lenne megfelelő csillagvizsgalőra, vagy csillagász szakkörre, akik figyelemmel kísérik a jelenséget vmilyen távcsővel.

Amúgy honnan az info? A MCSE honlapján semmi nincs erről. (Sajna dec 2. az utolsó frissítés. :-( )

És hogy egészen biztos legyek a dolgomban. Ugye csutörtökről péntekre virradó hajnal a holdfogyatkozás ideje?

Mindent köszi
Sysygy

Sysygy Creative Commons License 2000.01.19 0 0 319
Köszi az infót. Úgyis terveztem, hogy Pesten leszek ezalatt. Hát nem fogom elszalasztani megnézni.

Esetleg tudsz valami helyet (pl. csillagvizsgáló, ahol ezt most nézni fogják és publikus? Azaz bárki odamehet?

Plíz, aki tud, írjon egy ilyen helyet. Köszönöm

Sysygy

Előzmény: CsabA (317)
Újlaki Creative Commons License 2000.01.19 0 0 318
Nekem van ilyen piros-kék szemüvegem, kettő is; én sztereóban nézem a holdofogyit! ;-)

Várjuk az időpontot!

Előzmény: CsabA (317)
CsabA Creative Commons License 2000.01.19 0 0 317
T. Asztaltársak!

2000 január 21.-én teljes Holdfogyatkozás lesz hajnali 2 és 6 óra között. Ha valakit érdekel, beírhatom a pontos időpontokat, de úgy látom, nem nagyn reklámozzák a jelenséget. (Még egyetlen vállalkozó sem kínált holdfogyatkozás szemüveget se.:)))))

Újlaki Creative Commons License 2000.01.12 0 0 316
Kedves CsabA, köszönöm az elmélet összefoglalását. Az utolsó bekezdésedet azonban kiegészíteném; úgy látszik, a gyakorlati kérdéseket már én ismerem jobban.

A pörgettyűs iránytűben egyszerűen csk azt a jelenséget használják ki, amit fentebb leírtál, t.i. hogy a pörgettyű megtartja a tengelyének az irányát. Ezért egy északi irányú tengellyel felpörgetett pörgettyű mindig északra mutatna, ha nem lenne súrlódás, nem fordulna el a Föld és nem menne odébb a hajó vagy a repülőgép. Rövid időszak alatt (pár perc) viszont valóban nagyon pontos és stabil.

Ezért hosszú távon (órák, napok) a pörgettyűs iránytűt folyamatosan korrigálják, mégpedig egy közönséges mágneses iránytűvel. Azért nem azt hsználják, mert az leng, és egy kanyrodó repülőgépen vagy dülöngélő hajó egyszerűen nem lehetne leolvasni az irányt. A pörgettyű ekkor tulajdonképpen átlagolja, stabilizálja a kkompasz lengéseit.

A repülőgépeken egyébként forduló közben egy automatikus szerkezet ki is kapcsolja a korrekciót, így a forduló idején valóban csak a pörgettyű "tartja" az irányt.

Még egy érdekesség: mivel a pörgettyű nem az erőhatás irányában, hanem arra merőlegesen tér ki, a korrekciót a felfüggesztő tengelyre szerelt nyomatékmotorok végzik, de természetesen a kívánt elmozdulás irányára merőleges nyomatékot fejtenek ki.

Ez az első hallásra hihetetlennek tűnő jelenség, t.i. az erőre merőleges elfordulás ki is próbálható, de lehetőleg mégsem forgó lemezegységgel kéne. Fogjunk meg egy lehetőleg kisméretű, működő villanymotort tartalmazó eszközt (kisteljesítményű villanyfúrót stb.) két ujjal, nem szorosan, hogy az ujjaink között el tudjon fordulni. Másik kezünk egy ujjával finoman nyomjuk meg a két ujjhegyünk közötti képzeletbeli tengellyel párhuzamosan. A fúrógép nem a nyomás irányába, hanem arra merőlegesen fog elfordulni a két ujjunk között.

Előzmény: CsabA (314)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!