Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2023.02.06 -16 1 27131

Valamelyik középmagas, de hogy ezen belül ernyö, guyot vagy rövidcsapos, azt ilyen messziröl nehéz megmondani, talán az ernyö kevésbé valószínü. Bionak nem bio, az biztos...

Előzmény: Colosseum77 (27130)
Colosseum77 Creative Commons License 2023.02.06 0 0 27130

Sziasztok! Meg tudnátok mondani, hogy milyen művelési mód látható a képen?

szervezkedő Creative Commons License 2023.02.05 0 0 27129

https://malagrow.webinargeek.com/szakmai-tanacsok-a-jovedelmezo-szolotermeszteshez-1

 

Valószínűleg nem ismert YouTuberek mondják majd el a frankót, de ettől függetlenül talán hasznos infókat oszthatnak meg.

 

Nincs semmi közöm a rendezvényhez, ne reklámként tekintsetek rá. Hegyvidéki körülmények között keresik a jövedelmező szőlőtermesztés útját, az előzetes infók alapján. 

vinik táltos Creative Commons License 2023.01.28 0 0 27128

Bocs, lemaradt: ugye a szüret nálunk késő ősszel volt, mondhatni, amikor a dér megcsípte, (kövidinka-sárfehér) addigra volt saszla meg kadarka új bor.

Előzmény: vinik táltos (27127)
vinik táltos Creative Commons License 2023.01.28 0 0 27127

Kedves Tőled, és nagyon szépen köszönöm, de nem kérek most belőle.

Nagyapám szőlőjében volt Turán,  bár  Kadarkának ismerte. Szüretkor egy rokon minden évben kérte, hogy öntsön egy kis Turánt, Ő meg úgy ismerte.

Elég nekem a nagy Táltos 6066 lugas, enni is finom, a bora is, kár, hogy sosem tudom meg a fajtáját.

A legjobb találatot egy ismert borásztól kaptam, aki a Néró egy rügymutációjának tippelte.

Előzmény: pintjano (27126)
pintjano Creative Commons License 2023.01.28 0 0 27126

Turán van, ha kell üdv PJ

Előzmény: vinik táltos (27124)
vinik táltos Creative Commons License 2023.01.28 0 0 27125

Barcza Gábor válaszolt:

 

"Kedves érdeklődők! Sajnos egyenlőre nem sok vessző van ebből a fajtából. Egy két év türelem és mindenkinek tudok adni de jelenleg sajnos 1-2 vessző van csak + ban"

Előzmény: vinik táltos (27124)
vinik táltos Creative Commons License 2023.01.27 0 0 27124

Szia!

Ma reggel írtam  a facebookon  levelet Gábornak. Egy hölgy a hozzászólók közül rákérdezett Gáborra (ismert szőlész-borász Tiszaföldváron), hogy van ilyen szőlő?

Gábor válaszolt: igen.

Azóta 8 hozzászólás volt, mind vesszőt kértek.  Nekem még nem válaszolt. A képen úgy látom, a Turán nevű szőlő van.

 

A napokban nyílt a borozója Tiszaföldváron, Palackozott Turán bor is kapható.

 

Azt írtam neki, hogy metszés után két 20 centis vessző elég nekem, a szállítást megoldanám.

(Nem igazán értettem, hogy arra írta az igent, hogy van ilyen szőlő, vagy hogy neki is van ilyen...)

Előzmény: zsorsz (27123)
zsorsz Creative Commons License 2023.01.27 0 0 27123
Előzmény: vinik táltos (27122)
vinik táltos Creative Commons License 2023.01.27 0 0 27122

Akkor segíts keresni. Én nem vagyok jóban a guglival, nekem nem barátom. Van több génbank, nem mind böngésztem végig.

Előzmény: vlacko (27121)
vlacko Creative Commons License 2023.01.26 0 0 27121

Ez a tökszőlő engem is érdekelne, legenda szintjén hallottam felőle.

Előzmény: vinik táltos (27120)
vinik táltos Creative Commons License 2023.01.26 0 0 27120

Teljes lett a sor, a következő szőlőket telepítettem:

 

piros saszla

 

piros szultán

 

fehér saszla

 

szuvenír

 

jupiter

 

favorit

 

kinga

 

palatina

 

kismis moldavszkíj

 

vénusz

 

sába királynője

 

helikon szépe

 

helikon szépe  (2 db szabadgyökerűt rendeltem-)

 

 

Van még pár fajta telepítése tervezve, attól függ, hogy sikerül-e beszerezni.

 

Ezek: valek, - Julián - nizina

 

Van egy olyan szőlő, amelyről több leírást találtam a neten, csak azt nem, hogy hol lehet beszerezni. Nagyszüleim szőlőjében volt egy tőke, tökszőlő volt a neve. Későn, a kövidinkával együtt érett. A fürt kiló körül volt, a szemek közel ping-pong labda nagyságúak.

Ha valakinek van ebből a szőlőből írjon, egy két vesszőt szívesen elfogadnék.

 

Időközben vettem egy 1.5 kW-os elektromos Robi kapát, egyre nagyobb terület kerül művelés alá. 

 

 

 

 

Előzmény: vinik táltos (27089)
IsKol Creative Commons License 2023.01.04 0 0 27119

A 3,15-re akkor ráteszem a kezem.

 

Ha van még bújtató huzalod is...

 

Drót takarítás:

Tervben van a két alsó huzalpár "kimenekítése" az U-szög fogságából és rabitz szögekkel mobillá tenni. Ebbe beleillene a drótcsere is, kellene vagy 5 tekercs. De... 

Előzmény: szervezkedő (27118)
szervezkedő Creative Commons License 2023.01.03 0 0 27118

3,15ből még rajta van az utolsó tekercs maradéka a letekerő szerkezeten.

200 méter az egy pásztányi hossz, 405 meter egy tekercs. Ugy gondolom fél tekercs abból van egyből, azaz 200meter.

 

A dróttakarítást az 1,8as, 2es drót esetében gondold át szerintem, matek vonalon. Pénz+idő+ energia, majd nézd meg, mennyibe kerül egy tekercs (bő 1000meter). Lehet kicsereled inkább ha nem sok kell. 

Előzmény: IsKol (27115)
mzdude Creative Commons License 2023.01.03 0 0 27117

A homlokcsípőfogót tudom leginkább elképzelni. Csak macera.

 

Drótügyben gúgliztam két percet, crapalt pont nem találtam, csak bezinalt - vicces módon, a 25 kg-os tekercs kilója ~1000 forintra jön ki, a hétköznapi huzal kilójáért 1500-at fizettem a falusi szatócsnál. Nem baj, neki is élni kell valamiből... de a következő beruházás egy normális minőségű tekercs lesz.

Előzmény: IsKol (27116)
IsKol Creative Commons License 2023.01.03 0 0 27116

Valmi jó megoldás kellene a fás/száraz (több 10 éves) kacs-maradékok eltávolítására a bújtató huzalokról (legalább is az alsó kettő párról) mivel rügypattanáskor fel kell hálóznom a bambik ellen majd olyan 30 cm-es hajtás hosszkor meg feltekerni és zsendüléskor újra leengedni a madarak ellen.

A háló nagyon ragaszkodik ezekhez...

 

Nagy kés és/vagy perzselő ami eszemben van mint "segítség"...

 

(eni ájdie iz velkám ahogy a művelt francia is mondaná)

IsKol Creative Commons License 2023.01.03 0 0 27115

"(Ha valamikor rendet teszek, a maradék drótjaimat leméricskélem és felrakom a jofogasra. Nem tárolgatom. Akinek nem kell sok, annak biztos örömet okozok majd vele.)"

 

Uccu neki, vagy 50 m csemege szőlőt kellene felhuzaloznom az idén. 

 

2-2,2 mm-ből kellene vagy 8-9 kg, 2,8-3,15 mm-ből meg 3-4 kg...

 

Motivációként megemlíteném, hogy a rozika nagy része már palackban van és emberi fogyasztásra alkalmas ;-)

Előzmény: szervezkedő (27111)
szervezkedő Creative Commons License 2023.01.01 0 0 27114

Nekem a crapal jött be, azt ajánlom mindenkinek.

Tekertunk más gyártó termékéből is, hasonló áron volt gyakorlatilag mindegyik, de valahogy a crapal sokkal szebben "jön le".

Ha valaki faoszlopokat tesz, annak a kedvéért írom, van szeg és U szeg is hozzá. 20ev után sem rozsdásodik. Nagyon fasza.

 

Drót tekintetében nagyon igaz, az olcsó drágább!!!!!

Előzmény: van_Persil (27112)
K.V.K. Creative Commons License 2023.01.01 0 0 27113

BUÉK mindenkinek!

Borfestő szőlőt keresek, vessző, vagy gyökeres vessző is szóbajöhet.

Ahogy utána olvastam Kurucvér, Kármin, Turán, Bíbor vagy Bíborkadarka fajták lehetnek.

Volt nekem, csak egy kerítésépítésnél sikerült kinyírni, sajnos a nevét nem tudom, csak azt, hogy kicsi aprószemű, tömött fürtű volt és a húsa is piros volt. Ha valaki tud, vagy hallott róla, hol lehetne szert tenni rá, megköszönném, ha megírná.üdv.

van_Persil Creative Commons License 2023.01.01 -17 0 27112

A crapal huzal 4X erösebb, mint az ugyanakkora súlyú sima drót, másként: feleakkora keresztmetszet elég belöle, hogy ugyanolyan erös legyen, de mellette horganyzott, azaz sokkal tovább tart, mint a sima drót.

Előzmény: szervezkedő (27111)
szervezkedő Creative Commons License 2023.01.01 0 0 27111

25kg tekercsben van a "szőlő" drót. A vastagsága különböző, így az egyik tekercs 250meter, a másik 1200m hosszú.

Felénk kg áron adják, es a tuzepen a sima drót kb ugyanannyi mint a szőlőbe való Crapal huzal. A sima tüzépes rozsdásodik és egy idő után szakadhat is. Ha jót szeretnél, megveszed a speckós drótot, ha csak kicsi, rövid soraid vannak 15-20m, akkor mindegy.

Szerintem.

 

(Ha valamikor rendet teszek, a maradék drótjaimat leméricskélem és felrakom a jofogasra. Nem tárolgatom. Akinek nem kell sok, annak biztos örömet okozok majd vele.)

Előzmény: mzdude (27109)
van_Persil Creative Commons License 2022.12.30 -16 1 27110

Griple-szemmel gyerekjáték a müanyaghuzal toldása-feszítése, ill. sokkal könnyebb bebújtatni a segédhuzalpár közé a hajtásokat, meg a vitorlákat is kevésbé bántja, mint a fémdrót.

 

Ha valaki kérdezné: a müanyagborítású alumínium és rézhuzalokra szót se érdemes fordítani, azok nem a szölöbe valók, a burkolatlan alumínium meg nem marad meg a szölöben...

Előzmény: Ali-bá (27108)
mzdude Creative Commons License 2022.12.30 0 0 27109

Na, ha ezt tudtam volna. Most hajtogattam össze vagy 150 méternyit. :)

Előzmény: Ali-bá (27108)
Ali-bá Creative Commons License 2022.12.30 0 1 27108

A műanyag huzal örök életű, nekem van 30 éves. Nem szeretem. Nehéz a végeit elkötni, esetleg toldani és nagyon csúszik. Viszi a szél a hajtást vizszintesen erre arra, hiába kötözöm raffiával, műanyagos dróttal, kukoricacsuhéval.

 

Legjobban bevált a rozsdás drót. Az nem csúszik és metszéskor elég meghúzni a lemetszett részt kicsit vízszintesen (is), egyből elereszt a kötözés. Nem kell rántgatni, vagdosni.

 

(Már volt, hogy új drótot adtam rozsdásért!)

Előzmény: mzdude (27106)
Maci_P Creative Commons License 2022.12.30 0 0 27107

Ha 20+ évre tervezel, akkor horganyzott lágyhuzal kell, a támrendszert forgalmazó cégeknél vannak elég jók is, szerintem nem akkora az árkülönbség az egyszerű dróthoz képest, hogy ne érné meg (szemben azzal, hogy évközben elszakad az olcsó, aztán letörnek a karok, tönkremegy a termés...).
A műanyagot is használják, de amikor néztem, drágább volt, illetve vastagabb, így ha fém karót használ az ember a clip-el, azt nem biztos, hogy rá lehet tenni.

Előzmény: mzdude (27106)
mzdude Creative Commons License 2022.12.30 0 0 27106

Kérdés: van a falusi gazdaboltban kordondrót, ami valamilyen huzal. Folyamatosan nyúlik, idővel rozsdásodik, majd egyszer csak - sok év után - elszakad. Aztán az erre specializálódott boltokban létezik kifejezetten szőlőhuzal - de van értelme inkább ilyet vásárolni, felvállalva az utánajárást és a magasabb árat? Vagy ugyanazt fogom kapni csak más címkével?

Ami nekem szintén újdonság, hogy létezik műanyag kordonhuzal is, 3 és 4 mm vastagságban. Ezzel van valakinek tapasztalata?

IsKol Creative Commons License 2022.11.20 0 0 27105

Szolgálati közlemény!

 

Ha szőlő és/vagy gyümölcsfa ültetés van tervbe véve (esetleg szamóca telepítés), javaslom az Agroblen használatát. (van még készletem ;-) )

 

https://mutragya.icl-agro.news/wp-content/uploads/2020/10/AgroblenTablet_leaflet_HU-1_k2.pdf

 

 

 

Zalancelot Creative Commons License 2022.10.24 0 0 27104

Szálvesszőre metszek, fajtától függően hagyok még 1, esetleg 2 rövidcsapot.

A talaj jól őrzi a nedvességet, az idén se volt semmilyen szárazságból származó gond.

 

Alpvetően az lehetett a gond, hogy próbáltam, természetközeli szőlőművelést folytatni, rovarölőt nem igen használtam, óvva a katica és a ragadozó atka populációt.

Amióta  az amerikai kabóca megjelent ez már tarthatatlan.

 

Lemosót rendszerint nem szoktam elspórolni, rügyfakadás előtt Vegosollal szoktam permetezni.

Idén már júliustól a szokásos mellett Karate Zeont is nyomattam, lehet ezt is korábban el kell kezdeni.

 

Mivel nyártól a magam ura vagyok, ha belefér hogy a fás szárú kérget, amennyire tudom letakarítom a téli fagyok had ritkítsák az áttelelő lárvákat, már ha lesznek komolyabb fagyok.

Amit utána olvastam, növényről növényre nem terjed a fertőzés, a kabóca hordozza és terjeszti a kórt.

 

Előzmény: van_Persil (27103)
van_Persil Creative Commons License 2022.10.24 -17 0 27103

Ha nem beszéltél velük: nem lehet, hogy csak megmintáztak bizonyos tökéket, nem feltétlen azokat, amelyek fertözöttek voltak? Legalábbis nálam így csinálják (eddig még nem találtak a.s. fp.-s tökéket).

Amúgy ha ilyen zöld vesszöjü tökét látsz, azt feltétlen szedd ki, mert abban valamilyen fitoplazma van (ezek sejtfal nélküli egysejtüek, nyáron a hajtásokban vannak, télire lehúzódnak a gyökerekbe, ezért is kell még a gyökereket is kiszedni, nehogy a gyökérröl kihajtó hajtásokról továbbterjedjen. Ami rossz, hogy az a.s.fp. ott van az iszalagban és a csallánban is).

amúgy az a 120-130 fertözött töke nagyon soknak tünik. rövidcsapos metszést alkalmazol? Ha igen, nem gondolkodtál áttérni a guyotra? Annál kevesebb a régi fás rész,igaz, hogy nyári stresszben ez nem jó, viszont a régi rész kérgében -mivel kevesebb van belöle- kevesebb kártevö/kórokozó tud áttelelni. Nem tudom az amerikai szölökabóca pontos életciklusát, de azt tudom, hogy a szölö (több éves) kérgében kezdi, onnét megy le a talajba, majd a levelekre. kevesebb régi fás rész=kevesebb kabócapete.

Amit feltétlen csinálj meg tavasszal: rügyfakadáskor (amennyire csak lehet, elkapva pont a rügypattanás idejét) olaj+kén lemosóval menjél, közvetlen virágzás után am.sz. kabóca elleni szerrel, majd zöldborsó állapotnál is.

Én amúgy úgy tudom, hogy ha több beteg töke is van egy területen, akkor 100 m-es kerületü körben minden tökét ki kell vágni. hogy pontosan mennyi is a "Több", azt sajnos nem tudom.

Én a helyedben mindenképp felkeresném a területileg illetékes növényvédelmi felelöst. Vagy ö is kint volt személyesen a jelölésnél, vagy tudja, hogy kik jelöltek és el tudja mondani, hogy mi ilyenkor a teendö és a lehetséges forgatókönyv.

Előzmény: Zalancelot (27102)
Zalancelot Creative Commons License 2022.10.24 0 0 27102

Ez a brigád biztosan nem laboreredmények alapján állított fel diagnózist, mert szinte csak végigrohantak a szőlőkön, és ahol gyanúsnak ítélt tőkét találtak, az festékszóróval bejelölték.

Legalább annyi eszük lehetett volna, hogy közhírré teszik hogy érkeznek, mert akkor a gazdák zöme biztosan várta volna őket a birtokon, hogy konzultálni tudjanak velük. Mindenesetre így is komoly segítség, hogy bejelölték a fertőzöttnek vélt tőkéket.

 

Eddig is elégettem  a kivágott tőkéket, de a vesszőt is, azt is, amit tavasszal, lemetszek hazaviszem, otthon leszecskázom, és lesz belőle 2,5-3 m3 kiváló fűtőanyag, ér annyit mint a pellet.

 

Érdekes, hogy a fertőzött tőkék vesszeje  nem érik be, teljesen zöld és gumiszerüen hajlik.

Kiváncsi leszek miután megfagy kiszárad-e?

 

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az idő segít, már közel 100 fertőzött tőkét kiástam, vagy 25-30 van még hátra.

Mire végzek, az oltványos is kiszedi az oltványokat, az ültetés már gyorsabban megy. Meteorológusok szerint jó esély van, hogy kényelmesen megcsináljam a pótlást.

 

Előzmény: van_Persil (27101)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!