Keresés

Részletes keresés

Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152002

ez jó lenne. megpróbálom én is kiismerni ezt a rohadékot innentől. az feltűnt, hogy a meleggel erősödik a jelenség, azaz most az eső + lehűlés után induló első fecskék még jobb arányban muzsikáltak, de pillanatok alatt elterjedt megint. lehet, hogy több hatás együttese, ott él a gombában, de bizonyos páratartalom stb. kell neki, hogy beinduljon. ideális esetben csak spórával terjed.

Előzmény: KajaK_KaraK (151999)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152001

"az ilyen tisztítás/ritkítások nekem jobban tűnnek barmolásnak. ... Valószínüleg munkaerő hiányában kiadják fűnek-fának a vágást, azok meg elvégzik, ahogy épp kedvük tartja."

Ebben sok igazság van. A "kedvencem", amikor a maradó fák túlnyomó többségénél lehántották a kérget vonszoláskor. Azokból már sosem lesz egészséges fa... volt minden, ami ebben a videóban nincs, de lehetne.

 

 

"Nem az van mint a régebben ritkított erdőknél, hogy egyenletesen ki van ritkítva, hanem random sávokat, foltokat vágnak bele az erdőbe, épp ahol a munkásnak kedve van ténykedni, főleg a széleken."

Riszálják így is, úgy is. Az is szálalás lényegében, csak koncentráltan.

Előzmény: Bencuc (151990)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 152000

az a kettő instant kuka, azokon még az életlen fotón is azonnal látszik. hátha holnap tudok lopni egy órát és kiszaladhatok legalább fotózni.

Előzmény: morel_whisperer (151996)
KajaK_KaraK Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151999

Van egy helyem, ahol egy nagyon csapadékos időszakban minden varesz ilyen fertőzött volt.

Fájt is a szívem, mert nem előztek meg és volt bőven belőle.

Aztán később, szárazabb időszakban már egészségesek jöttek elő ugyanazon a folton.

 

Előzmény: Tharkus (151989)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151998

Laikusként nekem ez nem tűnik életszerűnek. Szerintem akkor már eleve nem is tudna kifejlődni a termőtest, ha alapból penészfertőzött az egész cucc. Illetve valami torz akármi nőne, ez mondjuk létező dolog, de ha jól emlékszem, az nem gomba gombásodás eredménye. Egyszer fényképeztem egy ilyen ltp-t, majd megkeresem. Egy amorf szörnyszülemény volt, két ökölnyi nagyságban.

Előzmény: Tharkus (151994)
homerx Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151997

szelektal vagy erektal, tokmindegy, mindegyik kinai :) ertsd meg, fakoboles :)

Előzmény: öreg_néne_b (151995)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151996

A képen látható szintű nálam is kuka. Itt a jobb alsó sarokban lévő közepe környékén mintha az kezdett volna kialakulni, továbbá a bal szélen lévő elhasadt tönkűnél a széleken. Ezek még nagyon felszínesek, szeletelés után jó ráhagyással levágtam tráma alját, semmiféle rosszat nem éreztem a szemre jó részeken. Feldolgozás közben folyamatosan eszek is: ha túl kicsi egy darabka ahhoz, hogy fagyasszam, egyszerűen megeszem. Illetve a gyanús részeket kóstolom. Feltűnt volna, ha kilóg valami.

Amúgy tisztításhoz legjobban a nedves, teljesen kinyomott mosogatószivacs vált be. Amennyiben poros, esetleg ráhullott földes vagy saras egy vargánya, még a csövekről is tökéletesen le lehet vele pucolni minden oda nem illőt.

Előzmény: Tharkus (151989)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151995

Kb. harmada lett kuka, úgy, hogy a helyszínen is szelektáltam. Így van ez nyáron...

Előzmény: Tharkus (151987)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151994

hát igen, a lisztharmat-peronoszpóra pörkölt sem az igazi :)

 

BX-60-72 topiktárs régebb óta figyeli ezt a "trámapenészt" és szerinte a micéliumot fertőzi, ami életben marad, de a jövőben is penészes termőtesteket fog hozni. tehát egyszerűen folyamatosan terjed az egész, ahogy egyébként aranytinóruból is vannak komplett fertőzött erdők, ahonnan egy darabot nem tudsz hazavinni. elég rossz hír.

Előzmény: homerx (151993)
homerx Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151993

hat, igen. amikor mar a gombasz sem kivanja az esot :) gondolhatod mit kivan ilyenkor a szolesz-borasz-mezogazdasz a hatunk kozepere :)

Előzmény: Tharkus (151992)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151992

igen, ebben konszenzus van. viszont én úgy látom idén, hogy mind a vh-ban, mind a mátrában gyakorlatilag az összes ilyen. néha tök egyértelmű, ez a kép is olyan, hogy amúgy sem akarnád hazavinni. néha viszont az avatatlan szem nem veszi észre, de attól még ott van az. hülye vagyok, hogy nem fotóztam végig a tegnapi zsákmányt ilyen szemmel, legközelebb pótolom.

Előzmény: homerx (151991)
homerx Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151991

egyik alkalommal kerdeztem Benedek Lajost, azt mondta, hogy ezeket ott kell hagyni. Nem jo levagni sem a tramat.

Előzmény: Tharkus (151987)
Bencuc Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151990

Ráadásul mostanában az ilyen tisztítás/ritkítások nekem jobban tűnnek barmolásnak. Nem az van mint a régebben ritkított erdőknél, hogy egyenletesen ki van ritkítva, hanem random sávokat, foltokat vágnak bele az erdőbe, épp ahol a munkásnak kedve van ténykedni, főleg a széleken. Más részeket meg meghagynak úgy ahogy van, bozótosra, sűrűre. Valószínüleg munkaerő hiányában kiadják fűnek-fának a vágást, azok meg elvégzik, ahogy épp kedvük tartja. Alig látok normálisan ritkított erdőt. A fát meg sokszor évekig hagyják ott rohadni a vágás helyén. Fel van vágva, ott hever szanaszét. 

 

Egyszer volt olyan hogy összegyűjtötték nálunk ezeket a fákat több év után, bútorfának való rönkök voltak  elgombásodva:

 



Egyik ismerősön dolgozott az erdészetnél, ő is felhozta ezt, hogy minek termelik minden évben az újat, ha nincs összeszedve a régi se. Valamivel mindig megmagyarázták. Persze megint az a probléma, hogy átmegy  a határon a szlovák tölgyesekbe meg bükkösökbe az ember, ott meg semmi nem úgy van, ahogy idehaza az erdészet okoskodja. 

Előzmény: Popenka (151984)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151989

persze, ha már oda-vissza átszőtte az a szar, akkor borzalmas az íze, de a folyamat sokkal hamarabb elkezdődik, és olyankor még jóízű. a gombahatározó csoport egy gombaszakértője szerint kuka az összes termőtest, ahol akár csak egy helyen felfedezed. márpedig a legtöbbnél tényleg csak annyi a kérdés, hogy hol tart a folyamatban.

 

ez itten a folyamat legeslegvége (onnan loptam a képet):

Előzmény: Popenka (151988)
Popenka Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151988

egyszer feláldoztam magam, és külön megkóstoltam

borzasztóan rossz íze volt

 

azóta otthagyom vagy ha lehet kivágom

kár vele bajlódni

Előzmény: Tharkus (151987)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151987

fiúk-lányok-doktortudorok: mi újság a bronzosokat támadó penésszel a tudományban? (a trámán látható pontszerű behúzódások a kalap felé, idővel elszíneződés és rossz illat is, egy penészgomba, ami nagyon hamar átszövi a teljes termőtestet)

- képben van-e valaki, hogy pontosan mi ez?

- termel-e és milyen toxinokat ez a penész?

- mennyire vagytok kritikusak, mi az a szint, amitől kuka-pozitív egy termőtest?

 

az a helyzet, hogy sok száz bronzost láttam idén, és ahogy kezd ráállni a szemem a finom részletekre is, azt mondom, hogy gyakorlatilag nincs ép. van, ami annak tűnik, pár darab egy-egy hullám legelején talán az, de ahogy megjön a meleg, az sem ép, ami épnek tűnik.

 

öreg_néne, a te tegnapi zsákmányodból mennyit tudtál felhasználni? igyekeztem a lehető legmagasabbra menni és onnan szedni, bükkösökben, de azok is fertőzöttek, az eleve meleg tölgyesekben meg kritikán aluli a minőség. hiába kőkemény, ropogós a termőtest, a szélétől indulva már látszik egy-egy ilyen behúzódás, meg a "túl fehér" tráma.

 

eleve a talált bronzosok harmadát vittem haza, de itthon is minimum a fele a kukában végezte. nem lesz ez így jó.......

Tharkus Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151986

nagyon sok helyen szálalnak, és ilyenkor ahogy kivonszolják a kivágott fákat, kis túlzással felszántják a talajt. tényleg olyan, mint amikor a vaddisznók teltúrnak egy területet a-tól z-ig, és egyébként az ilyen vaddisznós részeknél sem jellemző a gomba (kivéve a pkg a réteken).

 

ami a szárazságot illeti, azért nem olyan rossz a helyzet. vagyis inkább úgy mondom, hogy ahol ilyen rossz a helyzet, azokat a részeket én elfelejteném egy esős őszig, és olyanokat néznék, amik most nem szárazak. ami az idei évben/mostanában csont száraz, annak a helynek nem sok babér fog teremni a klímaváltozós szép új világunkban. :(

Előzmény: edula2 (151981)
Popenka Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151985

ja, és járhatatlan az otthagyott szeméttől

erdészeket kérem, ne nyissanak velem vitát, nézzék meg inkább személyesen a helyet!!!

Előzmény: Popenka (151984)
Popenka Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151984

"...kipusztitotta az aljnovenyzetet (na meg az eufemisztikusan ... "tisztitas"-nak becezett erdeszeti tevekenyseg)"

 

Ezt mantráztam itt pár hónapja, itteni erdőrészekkel kapcsolatban. Sz.rrá vertek egy tökéletes keleti fekvésű hegyoldalt: vargánya, rókagomba, császár, különlegesebb boletusok. A klímája is melegebb lett.

Előzmény: edula2 (151981)
Bencuc Creative Commons License 2023.08.17 0 0 151983

Ez nem az :D

Előzmény: Tharkus (151982)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151982

pláne a hánytatót :)))

Előzmény: Bencuc (151979)
edula2 Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151981

Gratula! En delutani zarasra mentem a VH-ba (telibe is kaptuk a vihart, kalandos volt levergodni), de sajnos nem szamolhatok be hasonlo eredmenyekrol. Maskor ez jo hely, de most gyakorlatilag nincs gomba. Nehany darab varganya, egy keves erdes tinoru. (Tovabba vilagito tolcsergomba, de az is csak bizonyos helyeken.) Gombasz sincs, mert volt nehany ertekelhetetlen, eloregedett varganya is, ot darab pont a turistaut menten, illetve "kekulo" tinorukat sem talaltam (csak egyetlen valtozekonyt), amit maskor otthagy a konkurencia. Az ijeszto az, hogy iszonyat szaraz a fold (meg a mely patakmederben is, ahova nagy nehezen lemasztam, mert maskor szokott ott varganya lenni. Nem hogy varganyanak, de viznek sincs nyoma.) Egyebkent a Pilisben is ezt tapasztaltam es ezt mondta egy masik gombasz is, akibe belefutottam. Szerintem a ket evnyi aszaly egyszeruen kipusztitotta az aljnovenyzetet (na meg az eufemisztikusan "fiatalitas"-nak illetve "tisztitas"-nak becezett erdeszeti tevekenyseg) es most nincs ami megfogja a csapadekot. (Ezt az elmeletemet ma teszteltem is. Szo szerint bokaig ero patak vagtatott a turistauton. Aztam mar parszor borig nyari viharban gombaszas kozben, de ilyet meg nem lattam. A 11-es is teli volt kovekkel, soderrel, amit a hegyrol sodort le a viz.) Nyomaszto. Szerintem innen mar nehezen lesz visszaut. Nem mintha ez izgatna a nagykozonseget. 

Előzmény: Tharkus (151947)
Bencuc Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151980
Előzmény: Bencuc (151979)
Bencuc Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151979

https://www.youtube.com/watch?v=uz_kkyTRNCo&t=187s

 

Olvassátok el a videó alatt a leírást! Galambgombát nem láttam még így méltatva lenni. 

Előzmény: Tharkus (151978)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151978

rozsdásodó róka + sereges tölcsér volt az. és mint kiderült, még csak nem is az volt a ludas, csak a szerencsétlen áldozat.. (még mindig kuka ez a kettő nálam)

Előzmény: Bencuc (151977)
Bencuc Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151977

Jártál is a multkor a WC-re miatta szorgalmasan :D

Előzmény: Tharkus (151975)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151976

tényleg, a trombiták. ahova én járok, ott most is kint vannak és frissek, ezzel az esővel ott azon a kis folton is szanaszéjjel kaszálás lesz.

Előzmény: Lactarius Curtis (151973)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151975

gereben mellett én még sosem sétáltam el.. :O

Előzmény: cc (151970)
Tharkus Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151974

11 mm és még esik. a vareszok nem tartanak ki, mert ami kinőtt már, az holnapra garantáltan elrohad, viszont így talán folytatódik a hullám. érdekes lesz látni, hogy mi lesz, mert amúgy túl meleg volt már és rohamosan szaladt lefutás felé az egész (azzal együtt, hogy még sok új volt ma).

 

naggyon durva ez az év, szinte hihetetlen.

Előzmény: Lactarius Curtis (151971)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2023.08.16 0 0 151973

Idén szinte mindenből képes esni itt, már tegnap is volt némi csepergés. Közben megérkezett az újabb hullám, villog, dörög, ömlik...VH központi része szépet kap, meleg is lesz, lehet így egy jó trombitás év (is).

Előzmény: Popenka (151972)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!