Keresés

Részletes keresés

csoer Creative Commons License 2017.10.13 0 0 25237

Nem tőlem kérded, de én is válaszolnék engedelmeddel.

Pontosan azért nem használom én (az amúgy kiváló) PT alanyt, mert lassítja a nemest.

Pedig rengeteg alanyt tudtam volna szaporítani.

Előzmény: bombaba (25236)
bombaba Creative Commons License 2017.10.13 0 0 25236

Írtam a Tátrai Úrnak, és Ő megkérdezte az olasz kertészetet az általuk használt alanyról, de azt a választ kapta, hogy nem tudják megmondani, milyen fajtákhoz mit használnak alanyként. Ha általában PT-t használnak, akkor nem okozott volna ezt megmondani, gondolom.

A PT alany nem inkább lassítani szokta a nemes fejlődését?

 

Előzmény: GYMNOMAN (25235)
GYMNOMAN Creative Commons License 2017.10.13 0 0 25235

Tapasztalatom szerint (több ilyen növényem van) Poncirus trifoliata-ra oltanak.

Előzmény: bombaba (25233)
csoer Creative Commons License 2017.10.13 0 0 25234

Értelek, tehát bízzak benne, hogy talán jövőre újból teremni fog.

Amit kifelejtettem, egy citrusom talán megfelel az elvárásnak a rendszeres termés terén. Ez a villafrance, melyik mint mindig, ez évben is bőven termett.

Említésre viszont azért nem méltó, mert szerintem egy "mezei" citrom, semmi különleges nincs benne.

Előzmény: bombaba (25233)
bombaba Creative Commons License 2017.10.13 0 0 25233

Értettem a felvetésed a Sweetie-vel kapcsolatban, erre válaszoltam a 25230-ban, hogy más citrusfajtával is előfordul., nem hiszem, hogy az átültetés miatt nem termett.
Az alannyal kapcsolatos választ köszönöm, próbáltam megtudni, mit mire oltanak a Lenzinél, de nem sikerült.

Előzmény: csoer (25232)
csoer Creative Commons License 2017.10.13 0 0 25232

A végén kezdem. Az alanynak alapvető befolyása van a nemesre.

Swingle alanyra oltottam ovál kumvátot, így még (pedig kumvátom sok volt) nem láttam nőni, mint a bolond gomba. Szó szerint meghajtja a nemest. Az más kérdés, hogy milyen lesz a termés minősége, vagy az, hogy milyen lesz a termő képessége.

 

A sweetie-vel és a többi citrussal kapcsolatban:

Ha adva egy citrus, ami egyre csak nő, de még nem terem, akkor azt mondom türelem. Majd beindul, csak kissé sokára (néhány év) kezdi.

De a fő gondom a sweetie-mel kapcsolatban, hogy 2 évvel ezelőtt termett, tehát beindúlt a növényt a termés hozás vonatkozásában.

Majd ezután hagyott ki már 2 évet, csak virág (de őrült sok) és termés nem maradt.

Ezért tippeltem, hogy esetleg (de szerintem igen valószínű) a többszöri átültetéssel bekavartam a növény élettani működésébe.

Előzmény: bombaba (25231)
bombaba Creative Commons License 2017.10.13 0 0 25231

A sweetie nekem is nagyon kedvelt citrusom, amikor alkalmam volt rá, vettem a piacon.

Hogy ne csak 1-1 darab teremjen, a tavalyi növényem mellé idén is beszereztem egy példányt.

Mivel csak egy fajta van, amit hol oroblanco, hol sweetie néven forgalmaznak, megmutatom a két növényt.

Az egyik tavalyi oltvány:

A másik idei beszerzés, szintén oltvány:

Tenyérnyi, "göndör" leveli vannak.

Egyforma ellátás mellett eltérő növekedési ütemet produkálnak. 

Lehet az alanynak ekkora befolyása a nemesre?

 

Előzmény: csoer (25229)
bombaba Creative Commons License 2017.10.13 0 0 25230

Ez nem egy rendkívüli helyzet. Vannak fajták, amik inkább nőnek a termés előtt.

Az óriáscédrátomat 2010-ben vettem, még abban az évben hozott egy gyümit, amit többek tanácsára kiskorában leszedtem (azóta nem szedek le gyümit). aztán csak nőtt évekig.

2014-ben jutott el egy újabb virágzásig és termésig, de ekkor már túlhaladta a métert, rendszeres metszés mellett.

Azt még megjegyzem, hogy 2015-ben semmi, 2016-ban sok porzós virág volt, termő egy sem, idén terem újra.
A Kínai cédrát viszont minden évben terem valamennyit.

Vagy a sokat emlegetett Nápolyi lime, ami idén kötött először, pedig évek óta virágzik, idén van 6.éve nálam.  A cédrátokról olvastam, hogy kb 5 éves kortól terem, talán ez más fajtákra is igaz.

A citrusok terméshozamáról igen kevés adat van a neten. Mindenki örül a termésének, esetleg megmutatja, de a rendszeres termésről nem számolnak be. Így arról sincs adat, mennyire hajlamosak egyes fajták túlkötni magukat, szükséges-e termésritkítás (mint pl. az őszibaracknál) , esetleg mennyire jellemző az alternáló termés (a kajszira szokták mondani, hogy nem terem minden évben, de ez tapasztalatom szerint fajtafüggő).

Talán a nem-hobbiszerűen tartott fajták esetén feltételezhetjük a rendszeres termést, ilyenek az egyes termőhelyekre jellemző, vagy a kereskedelemben megtalálható citromfajták, lime-ok, mint pl. Tahiti, Karibi, Mexikói lime, cédrátok között a Korzikai, Etrog, Gyémánt, Buddha.

A narancsokat, mandarinokat, sweetie-t nem ismerem, nincs tapasztalatom velük.

 

 

Előzmény: csoer (25229)
csoer Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25229

Köszönöm a cédrát recepteket.

Kinyomtattam és a gyümölcs levételekor ezek szerint fogom csinálni.

Hogy miért csapda a sweetie átültetése?

Mert tavaly és úgy idén is dugig volt virágokkal. Majd sok virágból kevés kötött és végül az is leesett.

Erre átültettem, úgy tavaly és idén is. Csak növesztem, a gyökérzete is erőteljesen növekedik, de minek.

A termés hozás, kötés helyett -az átültetések hatására-, inkább növekedik. Több mint másfél méter magas, terebélyesen elágazó, vastag ágakkal.

Ahhoz hogy teremjen, hagynom kell a gyökérzetét. Hogy képes teremni, azt már egyszer bizonyította. A legfinomabb gyümölcsök közé sorolom.

Előzmény: bombaba (25228)
bombaba Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25228

A Tahitival nincs tapasztalatom, de ha a Karibi érvényes, akkor a héja reszelni vékony, nem reszelhető süteménybe. Dzsemnek nem jó, iszonyú keserű lesz. Viszont ha sok van egyszerre, a levét kinyomva, cukorral hidegen összekeverve finom szörp lesz belőle. A hidegen készítés miatt a C vitamin tartalma is megmarad -  célszerű hűtve tárolni.

Miért csapda, hogy a sweetie-t átültetted?

Bevallom, én bármikor, bármit átültetek, ha jónak látom.

(Még télen is, ha menteni kell valamit.)

Előzmény: csoer (25226)
bombaba Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25227

Kandírozott cédrát készítése

I.

Kukoricaszirup/Glukózszirup házilag - de lehet boltban is készen venni
Felhasználható: tortakrémekben, pillecukorhoz, fondanhoz, zselékhez, karamellhez.

2 csésze cukor
3/4 csésze víz
1/4 teáskanál cream of tartar (Bio sütőpor, DM-ben kapható) vagy citromsav
csipet só.

Mindent egyben tűzretesszük, folyamatos keverés közben felforraljuk. Mérsékelve a tüzet, lefedve 3 percig hagyjuk főni.
Fedő nélkül, kevergetve lágy gomb állapotig főzzük. (Hideg vízbe cseppentve a szirupot gyúrható golyó lesz - ezt jelenti)
Tűzről levéve, lefedve szobahőmérskleten hagyjuk kihűlni.
Lezárt üvegben kb 2-6 hónapig eláll.

II.

David Lebovitz féle succade/citronát készítése, kb 1 hétig tart, napi pár percet igényel

450 gr cédrát,
csipet só
1,5 l víz
700 gr cukor
60 gr kukorica vagy glukózszirup - ettől nem kristályosodik ki a szirup, és nem lesz kemény a citronát.
+ víz a blansírozáshoz.

A lépések:
1. Feldaraboljuk a cédrátot, a belét eltávolítjuk, ide nem kell.
2. Tegyük fel vízben, csipet sóval. Forrás után kis lángon főzzük, míg áttetsző lesz. Öblítsük le.
3. a./ Forraljuk össze a vizet, cukrot, kukoricaszirupot.
b./ Tegyük bele a cédrátot, lassú túzön óvatosan főzzük 20 percig. Kiszedjük a szirupbó, egy éjszakát szobahőmérsékleten
hagyjuk.
4-5-6-7 nap: 3/b pont ismétlés.
Végül kiszedve rácsra tesszük lecsöpögtetni és hagyjuk 10 órán keresztül száradni.

További lehetőségek:
- a szárítás előtt kristálycukorba forgatni.
- a cédrátot szeletelve, felkockázva is lehet készíteni, vagy a szárítottat darabolni tetszés szerint.
- vékonyra szeletelve felfőzni a szirupban, lecsorgatni, majd olvasztott csokiba mártogatni, megszárítani.
- pl. a Buddha keze ujjakat megfőzni a szirupban, majd beüvegezni és ráönteni a szirupot.

III.

A citronát felhasználása:
- süteményekbe, pl. mazsola helyett (én nem szeretem a mazsolát, de a cédrátot nagyon),
- oroszkrémtorta
- gyümölcskenyér, stb.

Sok citronát/succade készítési recept található, van, amelyik 6 hétig tart. Ezt is kipróbáltam, jó, de hosszú idő.
Találni még sós felhasználásról videokat is, dzsem recepteket is, de ezeket még nem próbáltam.
A cédrátok vastag fehér héja nem keserű, és kimondottan illatos némely fajta. (A Buddháról írják is, de a saját tapasztalatom is ugyanez, a Kínai cédrátról, és a Maximáról.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: csoer (25226)
csoer Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25226

A sok termésben az a jó, hogy nagyon sok már most (október közeledtével) kezd érni, illetve sárgulni, világosodni. Tehát bőven lesz idejük legkésőbb decemberig (de van ami e hónapban) beérni.

Így a citrus tartásnak a dekoráción kívül még gyakorlati értelme is lesz, a kis különlegesség kóstoló.

A Buddha kezét még közel egy hétig hagyom, aztán leszedem.

Nem tudom mit tervezzek vele, ezért megkérnélek (ha nem titok) leírnád mit lehet vele tenni, kandírozni stb. Én még semmit sem kandíroztam.

Bocsánat, tényleg kétszer került fel a rangpur.

A Tahiti tavaly csak mutatóban volt, de azt is elhagyta. Így kóstoló sem maradt. Idén meg túl termeli magát, majd nem fogom tudni, mit kezdjek vele.

Két fajta Klementinem is van, de csak ez hozott termést.

Ez a Klementina Precose (korai, mag nélküli) és már lassan az összes színesedik.

Nagyon sok ami nem hozott termést.

Közte van a sweetie, amire kifejezetten haragszom. Tavaly sem hozott, csak tavaly előtt egy szem 40 dkg-os, finom termést. Hatalmasra nőtt, de megint csak csapdába estem, és átültettem. Jövőre biztos nem!

De azért még van néhány termő is, ami kimaradt a sorból:

satsuma miagawa

Limetta Pursha

óriás citrom

Fukushu kumquat

És végül az újonc, a termése még apró, de jó kilátással kezdett: Tangelo Thomson

Előzmény: bombaba (25224)
csoer Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25225

Nincs miért. Én is gratulálok, mert a te kollekciód is szép és változatos. Az ausztrál "szekció" kifejezetten bő és széles.

Előzmény: GYMNOMAN (25223)
bombaba Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25224

Jó sokféle termésed lesz :)

A Buddha szerintem már érett, nyugodtan leszedheted. Mit tervezel vele?

Rengeteg citronát és dzsem recept van a neten.
A Rangport kétszer tetted fel, ami nem zavaró, de nem ugyanazzal a képpel. Melyik az igazi?

A Tahiti lime - a Karibihez hasonlóan - az egyik legtermékenyebb lime, nem véletlenül termelik Floridában nagy mennyiségben a citrom helyett, ipari feldolgozásra - ezt olvasva akartam beszerezni ezt a fajtát elsőként. Aztán több próbálkozás után Karibim lett. Pár éve beszámoltam itt a  topikban hasonló mennyiségű termésről, amit egyesek megkérdőjeleztek. Pedig az 55 db mérettől függően lesz min. 2,6-6,5 kg lehet.
Szép a klementin, jól terem. Milyen fajta?

 

Előzmény: csoer (25221)
GYMNOMAN Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25223

Nagyon szépek a növényeid, gratulálok! Ja, és nagyon irigy vagyok.

Előzmény: csoer (25221)
GYMNOMAN Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25222

Szerintem bármelyik citrusdugvány gyökereztethető, csak meg kell találni a módját. Egyébként én is sajnálom a metszésnél kidobni a szaporításra alkalmas ágakat, emiatt sokat dugványozok, - újabban oltok is.  Szívesen cserélgetnék is belőlük, akár oltóágakat is. Számomra egyébként is nagyobb élmény az általam "felnevelt" növény virágzása, termőre fordulása.

Előzmény: Amita13 (25217)
csoer Creative Commons License 2017.10.11 0 0 25221

Színesedik a vérnarancs

Rangpurból is lesz elég

Bergamia (bergamot) is produkál

A Buddha keze érik, de meddig?

Villafrance hozza a mindig bőtermő formáját

Rangpur bőven terem

Mexikói lime hatalmasra nőtt, de csak egy szem gyümölcse lett

ausztrál citromot bőven megmetszettem, ritkítottam, gyümölcs csak kettő van rajta, de majd remélem jövőre arat

 

 

 

Előzmény: csoer (25220)
csoer Creative Commons License 2017.10.11 0 0 25220

Érik, terem és virágzik (vagyis a teljes folyamat megtalálható) mayer citromon.

Kezd színesedni a klementin egyik változata

Sárgul a Honikan mandarin

Tahiti lime "ragyásra" terem, közel 55 gyümölcsöt számoltam

 

 

 

 

 

 

 

 

csoer Creative Commons License 2017.10.11 0 0 25219

Szép, nagy méretű a Nápolyi lime.

Kíváncsi leszek az ízére.

 

Előzmény: bombaba (25218)
bombaba Creative Commons License 2017.10.11 0 0 25218

Elkezdett érni a Nápolyi lime, nagy öröm, első termés!

A Sharbati lime - a legrégebbi lime-om, már 11. éve lakik nálam és még él - pedig folytatja az idei folyamatos virágzást:  

Virágzik a Buddha keze is, újabb terméseket köt. 

Jól érzik magukat a napon.

Amita13 Creative Commons License 2017.10.11 0 0 25217

Akkor én türelmetlen voltam. Kb. 8 hónap után szedtem ki őket, addig úgy viselkedtek, mit ahogy te írtad: láthatóan életben voltak, és virágozni próbáltak (amit én is leszedtem). Lehet, akkor még próbálkozom vele, a lemetszett kumkvat hajtásokat eléggé sajnálom kidobni...

Előzmény: GYMNOMAN (25216)
GYMNOMAN Creative Commons License 2017.10.10 0 0 25216

Szia! Köszönöm az elismerést!

Reménykedek, hogy a kumkvatok sokáig fognak élni. A gyökerezésük is sokáig, 1 évig tartott! Folyami homok, INCIT-8 a titok nyitja, és rendkívül kitartó türelem. A hosszú folyamat alatt a dugványok sorozatosan virágoztak (amit rendszeresen leszedegettem), csak gyökeret és új hajtást nem nagyon akartak hozni. De végül is én győztem, az eredés kb. 70%-os lett. Legközelebb INCIT-K-t fogok használni a gyökereztetéséhez.

Előzmény: Amita13 (25215)
Amita13 Creative Commons License 2017.10.10 0 0 25215

Szia! Nagyon szépek! A kumkvat dugványokra majd kíváncsi leszek. Egyrészt ugye mindenhol azt olvasni, hogy nem vagy nagyon nehezen szaporítható így (ezt alátámasztom, eddig egy sem maradt meg, amit próbáltam), másrészt azt is írják, hogy ha meg is ered, nem hosszú életű. Na, erről majd te tudsz referálni. :)

Előzmény: GYMNOMAN (25214)
GYMNOMAN Creative Commons License 2017.10.09 0 0 25214

Rengeteg virág volt rajta. Remélem, ezt a pár termés be is fog érni.

 

És néhány dugvány, melyek már virágoznak, virágoztak, és már terméskezdemények is vannak rajtuk.

 

Ezek után már megérdemelték a "színesítést", hátén is beszereztem:

Citrus australasica var. sanguinea

Különös, hogy a levelei sokkal kisebbek az alapfajénál, de az új hajtásokon már lényegesen nagyobbak.

És van még egy növényem ebből az alakkörből.

Íme egy bokor! De mielőtt a tudorok helyreigazítanának: igen, ez is fa, csak bokorra formázva!

A következőből már két példányt sikeresen elpusztítottam, most egy nagyobb, erősebb fával próbálkozok. Új beszerzés: C. medica Digitata.

Sikerült ennek az elődjét is túlöntöznöm, itt a pótlás (Calamondin):

Néhány termő citrusom:

Néhány sikeres dugványom:

Gondot okoznak:

Semmit nem nőtt, csak a terméseit érlelte:

Hajtott, de nem virágzott (talán 1-2 volt):

Megköszönném, ha valaki tudna ezekre magyarázatot adni, esetleg tanácsot.

 

 

Előzmény: GYMNOMAN (25213)
GYMNOMAN Creative Commons License 2017.10.08 0 0 25213

OK. Várom az e-mail-ed!

 

Előzmény: black kukás (25212)
black kukás Creative Commons License 2017.10.07 0 0 25212

Szia!Renben akkor felveszem veled a kapcsolatot!

Előzmény: GYMNOMAN (25200)
BAttila1964 Creative Commons License 2017.10.07 0 0 25211

Mondjuk mi egy kicsit feljebb vagyunk... ;)

Előzmény: bombaba (25210)
bombaba Creative Commons License 2017.10.07 0 0 25210

Időkép, Pécs.

Ma reggelre 7 fok volt az előrejelzés, a tényleges pedig 5.

Némely zsenge hajtások lekonyultak, de ahogy felmelegedett az idő, magukhoz tértek. 

Előzmény: BAttila1964 (25208)
BAttila1964 Creative Commons License 2017.10.07 0 0 25209

Amúgy valamikor a hét elején 5 fok körüli volt errefelé az előrejelzés, a kocsimon viszont jégréteg volt... (A citrusoknak szerencsére semmi bajuk... ;) )

Előzmény: bombaba (25207)
BAttila1964 Creative Commons License 2017.10.07 0 0 25208

1. Hol?
2. Melyik előrejelzés szerint? ;)

Esztergom környékén:
Időkép 4, Köpönyeg 6, MET 4, Kiderül 4, Accuweather 7

Lehet válogatni... ;)

Előzmény: bombaba (25207)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!