Keresés

Részletes keresés

occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20368

"EZÉRT KÉREM HARMADSZOR ezúton hogy amennyiben leheőséged van rá kérlek készít képet a Te megoldásodról!"

 

De egy ilyen Móricka vázlat is már előrelépés volna..

 

Előzmény: occseb (20365)
occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20367

És itt egy vázlat csak hogy senki ne gondolja hogy hülyének nézem.

 

 

occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20366

Bocs ezek vonatkoznak a 20229 és 20225 hozzászólásaidhoz is.

Előzmény: occseb (20365)
occseb Creative Commons License 2024.02.07 -1 0 20365

Én nem tartozom egy táborba sem.

 

Akkor elkezdem előről onnan ahonnan félrement.

 

Tételezzük fel hogy homlokzati ventillátort tudok csak feltenni az egyik szobába, a többi szobában csak "luk" van falon hogy meglegyen a légáramlás iránya.

Ez legyen mondjuk úgy hogy a fürdőben van elszívás a hálókban  csak "luk".

 

Miért jobb egy lukat készíteni a falra mintha nyitva volna az ablak? 

https://netkazan.hu/termek/8492/aereco-eft-026-novelt-leghozamu-falatvezeteses-legbevezeto-40m3h-10-pa-80-m3h-40-pa-atm-100-mm-feher?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIlui6s5KUhAMVdpJoCR3AMwqLEAQYAyABEgLgr_D_BwE

 

És akkor mégegyszer a félrement "Ennyi erővel azokban a szobákban nyitva is hagyhatnám az ablakot." kijelentéshez. Kb. a 20263-as hozzászólásodra referálva.

 

Ha nincs hőcserélő egy FOLYAMATOSAN MŰKÖDŐ szellőztetési rendszerben akkor szerintem tetemes mennyiségű hőt visz el a szobákból az állandó szellőztetés (most az hogy ventillátorral vagy sem igazából lényegtelen).

 

Egész éjjelre nyitvahagyott ablakok folyamatosan hozzák be a hideg (de friss) levegőt. Minél nagyobb a mennyiség annál nagyobb mennyiségű friss levegő kerül be, és annál jobban hűti a lakást. 

 

Ezért nem gondolom hogy egy egyszerű nagy légszállítású nem hővisszanyerős ventillátor ne hűtené ki teljesen a házat.

 

EZÉRT KÉREM HARMADSZOR ezúton hogy amennyiben leheőséged van rá kérlek készít képet a Te megoldásodról!

 

 

A résszellőztetést én nem keverném bele a megfelelő levegőmennyiségről gondoskodó témába, mert az talán tényleg csak arra jó hogy az ablak körül ne legyen penészedés ( ha arra jó egyáltalán). Szerintem ez egy gyártói-átverős maszlag duma:

https://ablakok.eu/mi-a-muanyag-ablak-resszellozo-funkcioja/

 

 

Előzmény: Mekk Elek 1042mester (20364)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.07 -4 0 20364

"Egy szóval nem hülyéztem le senkit."

 

Gyakran írok itt olyasmit, amit nem tanítanak az iskolában. És egyesek abból űznek sportot, hogy a lehető legrosszabbat hozzanak ki bármiből, tudatos félreértelmezéssel, mellébeszéléssel. Könnyebb szemétkedni, mit átgondolni, megérteni, esetleg rákérdezni a részletekre, hátha zavarba jövök. Lehet csatlakozni hozzájuk, ha az a csorda rokonszenvesebb, mit valóban megértetni a dolgok működését.

 

"Voltam olyan ablak közelében nem egy helyen ahol volt ilyen beépített résszellőző.

Mindenki panaszkodott rá mert folyamatosan dőlt be rajta a hideg"

 

Résszellőős-ablakos (lakótelepi) lakásokban már több generáció nőtt fel úgy, hogy soha senki nem panaszkodott huzatra. Egyes családokban valóban divat (menő) folyton a huzatra panaszkodni, ott is is, ahol nincs huzat. Ezt egy idegbeteg családtag elkezdi egyszer, a többiek pedig nem akarnak kimaradni a sajnáltatásból (főleg vendégek jelenlétében :)

Előzmény: occseb (20361)
Mekk Elek 1042mester Creative Commons License 2024.02.07 -2 0 20363

"a lemezközt és egyéb befoglaló méreteket, amiből számolható a felület"

 

Ennyi adat is ritkaság. Talán a befoglaló méreteknek semmi köze a lemezek méretéhez (mert pl maga a lemez  sokkal kisebb, mint a külméret :)

A legtöbb gyártó/kereskedő csak akkor nem próbál csalni/félrevezetni, ha rendszeresen ellenőrzik minden szavát. Erre lenne jó a fogyasztóvédelem (ha lenne).

Előzmény: NAND708 (20362)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.07 0 1 20362

Még erőteljesen függ a lemezek távolságától is.

A csehek gondoltak rád Elek! Nem a felület nagyságát adják meg, hanem a lemezközt és egyéb befoglaló méreteket, amiből számolható a felület. Aki meg nem erre rejszol, annak biztosítanak egy online számolót, ahol mindent is meg lehet tudni a hőcserélőkről, pl hány gramm csapadék keletkezik, nyomásesés, etc.   (a fagyveszély határát kivéve..) 

Online calculator (recutechcalculator.com)

Előzmény: Mekk Elek 1041mester (20360)
occseb Creative Commons License 2024.02.07 0 0 20361

Egy szóval nem hülyéztem le senkit.

Voltam olyan ablak közelében nem egy helyen ahol volt ilyen beépített résszellőző.

 

Mindenki panaszkodott rá mert folyamatosan dőlt be rajta a hideg, ha meg szél is volt akkor a huzat.

 

Ezért tartok egy kicsit attól hogy csak úgy bármilyen hőcserélő nélküli ventillátort használjak homlokzati fali ventillátor esetében.

 

 

Nem a pökhöndi kioktatásra van szükséges senkinek sem. Ellenben Te nem reagálsz arra hogy a megoldásodról képeket készíts és megossz velünk.

 

Előzmény: Mekk Elek 1040mester (20357)
Mekk Elek 1041mester Creative Commons License 2024.02.06 -3 1 20360

"lesz egy minusz bejövő hőmérséklet (pl -5°C) ami fagypont alá hűti a kimenő levegőt, és itt kell beavatkozni."

 

Egy hőcserélő hatásfoka leginkább attól függ, hogy hány négyzetméternyi benne a hőátadó felület a bejövő és a kimenő levegő között (ezt az adatot titkolják legjobban a hőcserélő gyártók, tisztelet a kevés kivételnek :)

Minél rosszabb egy hőcserélő hatásfoka, annál nagyobb a "hőlépcsője". Létezik annyira vacak hatásfokú hőcserélő is, ami még -15 fokos időjárás esetén sem képes megfagyasztani a kondenzvizet.  A valóban nagyon jó hatásfokú hőcserélőkben már mínusz 3-4 fokos bejövő levegő esetén is előfordulhat kondenzvíz fagyás a kimenő ágban. Hogy a te hőcserélődnél ez a hőlépcső 5 vagy 15 fok,  fok, azt nem lehet távolból megmondani, csak esetleg helyben megmérni.

Én nem a bejövő levegő hőmérsékletét méregetném, hanem a kimenő ág leghidegebb pontját és annak nulla fok körüli hőmérséklete szabályozná a bejvő ágat (pl levegő előfűtés vagy befújó ventilátor fordulatszáma vagy leállítása).

Előzmény: Gprinter (20359)
Gprinter Creative Commons License 2024.02.06 0 0 20359

Köszönöm.

 

Akkor lényegében közel sem biztos hogy a bejövő 0°C levegő már fagyást fog okozni, hanem lesz egy minusz bejövő hőmérséklet (pl -5°C) ami fagypont alá hűti a kimenő levegőt, és itt kell beavatkozni.

Előzmény: Mekk Elek 1040mester (20358)
Mekk Elek 1040mester Creative Commons License 2024.02.06 -3 1 20358

A hőcserélő kimenő ágában szokott megfagyni a víz (kicsapódott vízpára), azért, mert a hőcserélő bejövő ágában annyira hideg levegő jön befelé, hogy fagypont alá hűti a kimenő levegő-ágat.

Megoldások:

- a hőcserélő előtt a bejövő levegő (elektromos) előfűtése olyan hőmérsékletűre, hogy a kimenő levegő ne kerülhessen fagypont alá.

- bejövő ventilátor (automatikus) lelalassítása annyira, hogy a kimenő levegő ne kerülhessen fagypont alá.

- bejövő ventilátor leállítása arra az időre, amíg a kimenő meleg levegő felolvasztja a jégdugót.

- a hőcserélő előtt a lakás belső meleg levegőjéből éppen annyit hozzákeverni a bejövő hideg levegőhöz, hogy a kimenő levegő ne kerülhessen fagypont alá.

Most ennyi jutott eszembe.

 

Előzmény: Gprinter (20355)
Mekk Elek 1040mester Creative Commons License 2024.02.06 -3 0 20357

"Ennyi erővel azokban a szobákban nyitva is hagyhatnám az ablakot."

 

Milliónyi ablakba van résszellőző beépítve, vagy az ablakkilincsen van rés-szellőző állás, ami tulajdonképpen ugyanaz: lyuk a falon.

Ezeknek a tervezőit is szeretnéd lehülyézni?

https://www.google.hu/search?q=ablak+r%C3%A9sszell%C5%91z%C5%91&tbm=isch

Ha néha csak egy másodpercig is odafigyelnél arra, amiket itt írok (és mindig megkérdeznéd amit nem értesz), akkor ritkábban lennél ilyen nevetséges.

Előzmény: occseb (20356)
occseb Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20356

Egy képet készíthetnél a Te megoldásodról.

 

Ennyi erővel azokban a szobákban nyitva is hagyhatnám az ablakot.

Előzmény: Mekk Elek 1039mester (20354)
Gprinter Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20355

Sziasztok!

 

A kérdéses téma amiben szeretném ha leírnátok a véleményeteket: Fagyveszély.

 

Tegyek be egy vezérlést a gépbe ami lekapcsolj a ventiket? Mennyinél? 0°C-nál? Azon felül hogy leállítom, kell valami fizikai légzárás is?

 

pl: https://fikesz.com/SIG-AKH-M-125-Motoros-pillangoszelep-TF24-SR-Rugov

 

 

Köszönöm.

 

Mekk Elek 1039mester Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20354

Ha van elszívás és jól tömített a lakás, akkor nincs szükség külön befújásra is, elég lehet pár lyuk a külvilág felé

(gazdagabb helyen egyszerű lyuk helyett lehet dizájnos légbeejtő is, pl ilyen: https://netkazan.hu/termek/8492/aereco-eft-026-novelt-leghozamu-falatvezeteses-legbevezeto-40m3h-10-pa-80-m3h-40-pa-atm-100-mm-feher?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIlui6s5KUhAMVdpJoCR3AMwqLEAQYAyABEgLgr_D_BwE )

Előzmény: occseb (20349)
occseb Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20353

Nekem nem opció egy központi rendszer. 

De hogy minden szobába 100ezer Ft legyen egy ilyen hőcserélős csőventillátor azt túlzásnak érzem.

 

 

sylvanus67 Creative Commons License 2024.02.05 -1 0 20352

ELMÉLETI EMBER

Előzmény: occseb (20349)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20351

Ha raktáron van, akkor talán két nap. Abszolút ügyfélcentrikus a kapcsolattartó, ír angolul. Annak idején a gyárral vettem fel a kapcsolatot, őket is zaklattam egy ideig, elég türelmesek voltak.

 

Az én ventim 10 ezer forintos cucc, abszolút megfelel mindenben, egy komplett házat képes ellátni, csak egy feltétel van, hogy a padlásra kell tenni. Nem borzasztóan zajos, papíron kb ugyanannyi, mint a radiális ventilátorok, de mégse merem azt mondani, hogy egy lakótéren belül található gépészeti helyiségből nem fog kihallatszódni a hangja.  Annyi, hogy a lakótér és a venti között legyen legalább 3 méter sonoflex cső. Illetve magába a csőbe raktam bele, tehát ad absurdum, a hőcserélő és doboza lehet a lakótéren belül, de a ventilátor  a csőben legyen inkább kívül.  (a hőcserélőről elszívni kell a levegőt, nem ráfújni)

 

"A furdoszobaban pl nem is hiszem, hogy praktikus lenne a paras levegot valami "szivacson" atkuldeni...

 

 

..elmenő levegő... a lőtéri kutyát nem érdekli mi van vele.  (A hőcserélőt lehet, hogy időnként mosni kell)

Előzmény: RHDCelica03 (20344)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.05 -1 0 20350

készítem a pop-cornt.

Előzmény: occseb (20349)
occseb Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20349

Lőnél egy pár képet a  Te megoldásodról?

 

Én csak homlokzati falra tudom kirakni a ventillátort így közvetlen fújna be a szobába, lényegében minimális csőhosszal.

Előzmény: Mekk Elek 1039mester (20348)
Mekk Elek 1039mester Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20348

"A zaj engem is aggaszt egy kicsit, tobbek kozott ezert is torom a fejem az optimalis megoldason..."

 

Én a ventilátor fordulatszám alacsonyan tartására esküszöm. Persze nem mindegyik ventilátor képes 500-700 RPM fordulaton elegendő levegőt szállítani.

Ha sikerül jól eltalálni (csendes suttogás/mormogás a padlás távoli pontján), akkor egy fillért sem kell zajcsökkenő alkatrészekre költeni (az árukból sört lehet venni :)

Előzmény: RHDCelica03 (20344)
RHDCelica03 Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20347

Ez jo hir koszonom!

En valoszinu majd kiugrom erte, amugy is lesz egy kirandulasom arrafele furdoszobacuccokert...

Előzmény: Gprinter (20346)
Gprinter Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20346

Nekem 3 nap alatt küldték (raktáron volt). Annyi volt hogy felhívtak mert utánvéttel akartam de Magyarországra nincs utánvét. Tehát ha alapból előre utalást választasz akkor semmilyen kommunikáció nem lesz. Amúgy a számlát és a szállitással kapcsolatos infókat cseh és angol nyelven küldik.

Előzmény: RHDCelica03 (20345)
RHDCelica03 Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20345

Akarom mondani a hocserelot mennyi ido alatt szallitottak?

Előzmény: RHDCelica03 (20344)
RHDCelica03 Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20344

A zaj engem is aggaszt egy kicsit, tobbek kozott ezert is torom a fejem az optimalis megoldason...

 

A lenti furdobol es wcbol egyenesen megy fel fodemen keresztul a cso es gyakorlatilag folotte van a gepesz helyiseg, ezert remenykedem, hogy igy jo lesz, de ez meg nem fix.

Ezert dobtam be ide az elkepzelest, mert johet olyan otlet/tapasztalat, ami nekem meg nem jutott az eszembe!

 

A hocserelo dobozban van szuro, de a csovek beszivopontjaira nem terveztem. 

A furdoszobaban pl nem is hiszem, hogy praktikus lenne a paras levegot valami "szivacson" atkuldeni...

 

A szurot mennyi ido alatt szallitottak? A kesz keszulekre valami eleg hosszu hataridot adnak..

 

Foleg a paratartalom miatt nem akarom allandoan jaratni...

 

A rekupex-el angolul kommunikaltal?

 

Tudom, hogy konyhai elszivot nem kotunk hocserelobe, de ha az elszivo sajat zsirfogojan kivul beteszunk +zsirszuro es olajlevalaszto dobozt es mindezek melle ritkan fozunk es akkor is inkabb paras (teszta) mint zsiros dolgokat, akkor is szentsegtores?

 

Előzmény: NAND708 (20343)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.05 0 0 20343

Volt pont egy 32 dB-es ventilátorom, amit 1,5 méter elnémított, viszont, amikor úgy volt a sorrend, hogy ugyanaz a venti-> 4 méter spikocső->1,5 sonoflex->lakótér  akkor már lehetett hallani a hangját. (a merevfalú cső erősítette a hangot).

 

A hőcserélőt amúgy is kell védeni egy G4-es szűrővel, nálam azok a csövek a szűrő után tiszták, a légrácson azért van fekete porlerakódás. Eszembe nem jutna tisztogatni a csöveket.

 

Csak betétet, szeretek barkácsolni, ami a szűrőre kijött felület amúgy se  fért volna be egy egyszerű házba.

 

Amúgy elég jók ezeknek a hőcserélőknek a hővisszanyerése, nem vesztenél sokat, ha állandóan menne, az alacsony páratartalom nagyobb gond.  Kb 50 forint naponta az olcsóbbik gázból a friss levegő visszafűtése (delta 5 fok, 100m3/h)

Előzmény: RHDCelica03 (20340)
RHDCelica03 Creative Commons License 2024.02.04 0 0 20342

Ezeknek az elszivoknak darabja kb 20e Ft, szoval egesz lakas megvan ~60e-bol.

Ha kb ugyanennyibol meg lehet csinalni egy kozponti motor, meg 3 legszelep, motorostul, automatizalasostu (amit egy amator is meg tud csinalni), akkor en nyitott vagyok ra!

Előzmény: Mekk Elek 1037mester (20341)
Mekk Elek 1037mester Creative Commons License 2024.02.04 -1 0 20341

Helyiségenkénti elszívást csak mérgező/fertőző anyagokkal dolgozó munkahelyeknél szokás alkalmazni. Sokkal olcsóbb az eges levegő beeresztési (befújási) pontok légáramát szabályozni.

Előzmény: RHDCelica03 (20337)
RHDCelica03 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 20340

A kesobb hozza nem ferheto helyekre mindenkepp merev csovet teszek, hogy ha netan kesobbiekben tisztitani kellene...

Arra gondoltam, hogy az utolso fel-egy metert, ami hozzaferheto azt sonoflexel.

A ventillatorra 32DB-t mondanak, azt lehet hogy veszek egyet es kiprobalom eloszor...

Rekupextol csak betetet, vagy dobozolt verziot vettel?

 

Előzmény: NAND708 (20339)
NAND708 Creative Commons License 2024.02.02 0 0 20339

Szia,

nem használnék KG csövet, nincs miért. Inkább Sonoflex csövet, jó eséllyel nem (annyival) drágább. Az elágazó elemek lehetnek KG idomok, a tömítés nélküli oldalra felmegy a Sonoflex, a gumitömítéses oldalon azt hiszem csak belülre lehet ragasztani a Sonoflex belső rétegét.

Próbálj meg méretezni, én ott látom a gyenge pontját a leírásodnak, hogy a venti hangját hallani fogod a házon belül, tehát nem a hangszigetelt sonoflex csövön keresztül, ha hallgatsz rám

Rekupex jónak tűnik, nekem épp ma jött meg a hőcserélő.

Ránézve a ventire.. lehet hogy jó lesz. ;-) bár mielőtt megvennéd, lehet, hogy kipróbálnék a helyedben 2-3 Wattos 120-as PC ventit, ha van a fiókban, lehet, hogy meg leszel vele elégedve.

Előzmény: RHDCelica03 (20332)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!