Keresés

Részletes keresés

diospyros Creative Commons License 2019.01.22 0 0 412

van Santa Rosa japánszilva (ringló) öntermékeny, jó pollenadó.

és sok féle szilva.

 

Előzmény: arsenalfan007 (409)
diospyros Creative Commons License 2019.01.22 0 0 411

honlap: kartyanaptar_pont_org

lapos őszibarackom van, 3 évesek:

•Jaolusia sárga húsú, bőtermő, finom és nem annyira betegségérzékeny (tafrina és monília)

•noname kínai lapos, fehér húsú

ill.

•Venus nektarin, állítólag bio termeszthető, nov. ültettem.

 

kajszim van sok (öntermékeny Kioto, Kuresia, Hargrand, sping Blush, Tsunami, Privia, Magyar kajszi, stb.)

 

írj, ha gondolod.

Előzmény: diospyros (410)
diospyros Creative Commons License 2019.01.22 0 0 410

szombathelyi vagyok :)

e-mail az adatlapomon levő honlapomon.

Előzmény: arsenalfan007 (409)
arsenalfan007 Creative Commons License 2019.01.22 0 0 409

Sziasztok!

 

Az lenne a kérdésem, hogy van-e itt a fórumon valaki, aki Szombathely max. 30 km-es körzetében lakik, és tudna adni őszibarack oltóvesszőt. Két szilvafát és két hegyibarack csemetét szeretnék átoltani, kb. 8-10  db-ra lenne szükségem. Readhaeven, Earlyredhaven és Suncrest fajtáim vannak, így ezektől eltérőre lenne szükségem. Természetesen nem kérem ingyen, akár ki is fizetem, vagy nagyon jó almafákról (40-50 évesek), illetve szilvákról, körtékről tudok oltóvesszőt felajánlani.

 

Szükségem lenne továbbá kajszira is (olyan fajtára, ami univerzális porzó) illetve ringlóra is (univerzális porzó) . Már ha van ilyen.

 

Illetve tudom, hogy nem ebbe a fórumba való kérdés, de hátha pont itt olvassa valaki:

 

Van esetleg a megadott távolságon belül valaki aki vállal metszés oktatást? Természetesen megfelelő honoráriumért. Vagy mivel rengeteg fám van, akár többen is összejöhetünk egy ilyen oktatásra.

 

Köszönöm a segítséget!

 

Üdvözlettel:

 

Gábor

 

UI: elnézést mindenkitől aki többször, több fórumban is olvassa ezt a bejegyzést, de több helyen is próbálkozom. Ki tudja, hol akad az ember a megfelelő segítségre. ;)

diospyros Creative Commons License 2019.01.21 0 0 408
diospyros Creative Commons License 2019.01.18 0 0 407

nekem a kertem a Lovagló utcában, a "Micsurin kert" mellett van. Ott állítólag lőtér is volt az ötvenes évekig? Fél méteren jön egy kavicsos-vasoxidos réteg, ami 10-20 cm, nagyon kemény, mintha emberkéz alkotta volna... Utána is megmarad a kavics, de ritkábban. Ez a Pannon tenger kavicsaljzata lehetett... Viszont érdekes, hogy a "megörökölt" 15-20 éves cseresznyefa viszonylag szép, bár látszik a törzsméretből, hogy nőtt volna nagyobbra is... Szóval nem jó a talaj, csak a felső 30-50 cm.

 

Amalgerol: konkrétan megmentette az egyik kajszifám (pöndörödő, száradó levelek...), amira már keresztet vetettem. Persze, lehet, hogy nem az Amalgerol tette ezt, de mindenesetre a többszöri beöntözés, levéltrágyázás után látványosan meggyógyult. Csak ez a fa mutatott ilyen tüneteket, a szomszédai mind gyönyörűek. Egy som bokrot is kezeltem vele, az is megmaradt.

Hogy a fórumnál maradjak - SOM :)

A som már évekkel ezelőtt meglepett azzal, hogy nagyon vízigényes fiatl korában. Részben ez volt a gondja, de az Amalgerol is segített. A kb. 5-6 éves Jolico somom már nem annyira igényes.

Előzmény: kaalyz (406)
kaalyz Creative Commons License 2019.01.16 0 0 406

Üdv. 

Régen jártam erre, de egyáltalán a fórumon.

A parkerdei talaj az egy külön téma, ha aszályos időszakban kiszárad, akkor csak dinamittal lehet kertet művelni. Nekem is csak hordóim vannak, ha az égiek adnak, akkor van egy darabig vizem.

Nekem egy 150 négyszögöles telkem van, de eddig még semmi nem pusztult ki. Az igaz, hogy eső után két max. három nappal kapálni kell, mert utána már késő, cserepesedik a föld.  Én komposztálok, ami gaz (nem virágzó), fűnyesedék, sőt háztartási hulladékot is szoktam gyűjteni,

az mind belekerül a komposztba. Nem terítem szét a kertben, hanem koncentráltan használom, csak a sorokra (pl. borsó, zöldségek, cékla), vagy pl. a paradicsomnál tövekre, plusz NPK 151515 kapnak. Az idén viszont vennék pár szalmabálát és a növényeket ezzel mulcsoznám. Jobban megtartja a talajnedvességet, plussz a gaz sem nőne a mulcs alól olyan vidáman. Az összel űltetett Feketicsi meggynél, Gönci magyar kajszinál, valamint az oltott és átültetett Mirabella

von Nancy szilvánál a gyökerek köré, most először permeteztem Amalgerol-t. Majd a vegetációban, lombra is fogok permetezni. Sok kedvező leírást olvastam a felhasználásával kapcsolatban. Várom a saját tapasztalatot. 

Előzmény: diospyros (394)
evodia2010 Creative Commons License 2019.01.09 0 0 405

Magoncra, vagy olcsó barkácsáruházas oltványra lehet oltani. Akár eredeti oltvány nemes része mellé.

Öreg fát amúgy sem érdemes átoltani, mert a növekedési eréjük kicsi.

Előzmény: CBNora (404)
CBNora Creative Commons License 2019.01.08 0 0 404

Már hatalmasak, főleg az egyik, és finomat terem mind a kettő.

Az egyikről oltani kellene, mert rossz helyen van, nem férünk hozzá, de nagyon finom. A fa kissé tövises, nem terem túl nagyot, de nagyon zamatos. Mindkét fa egészséges, a nagy gyümölcsűnek van annyi hibája, hogy gyakran penészes a magház.

Előzmény: evodia2010 (403)
evodia2010 Creative Commons License 2019.01.08 0 0 403

Ha nem nagy a magonc, érdemes átoltani tavasszal.

Ha kicsit nagyobb, akkor visszavágás utáni évben. Lehet rá több fajtát is.

Előzmény: CBNora (400)
evodia2010 Creative Commons License 2019.01.08 0 0 402

A jonathán fajtakör érzékeny a lisztharmatra pl. idared is.

Én a h.rozmaringot, glostert, mutsut egyáltalán nem permetezem. Kukakos persze akad, rozmaringnál viszont az sem jelentős a viaszos héj miatt. Van viszont más kedvezőtlen tulajdonsága, amit többször leírtam... Valamit valamiért.(?) Most red chiefet ültettem. Szeretem a starking ízét. :)

Előzmény: diospyros (399)
Ali-bá Creative Commons License 2019.01.08 0 0 401

Elég sok gombabetegségre reziszten alma van, az almamoly meg csak részt kér a termésből, a többség a tied. Néha gond lehet a tetvekkel, de ha türelmes vagy és elnézed a fának, hogy néhány levele görbe, akkor a katicák, fátyolkák lerendezik a tetveket.

 

Előzmény: diospyros (399)
CBNora Creative Commons License 2019.01.08 0 0 400

Nekünk 5 almafánk van. Nem permetezzük, és semmi gond nincs velük. Gloster, egy őrségi édes alma és két magonc. Ezek nem kényesek, de van olyan fajta, amelyik érzékeny a lisztharmatra, azt kerülni kell. Mondjuk nálunk eleve jól érzi magát az alma, nyilván ez is számít.

Persze van kukacos alma, de a nem kukacos is több, mint amennyit meg tudunk enni.

Előzmény: diospyros (399)
diospyros Creative Commons License 2019.01.08 0 0 399

mi a tapasztalata a vejednek, sokat kell permeteznie az almákat?

gondolom van ami ellenállóbb (Batul? Húsvéti rozmaring?) de van ami nem...

lásd Besztercei (régi) szilva

de persze másoknak lehet, hogy vannak almafái,

bár ennek a fórumnak ez alma nem témája.

Előzmény: Garamond (397)
diospyros Creative Commons License 2019.01.08 0 0 398

üdv,

nincs (sajnos?) semmilyen almám,

nem akartam metszeni meg non-stop permetezni.

ezért választottam: som, házi berkenye, fekete berkenye, naspolya...

igaz, a kökényt majd szilvamoly ellen permetezni kell, meg esetleg 1 rezes lemosó, de ennyi...

(ill. esetleg hernyók ellen majd Dipel, de az bio...)

Előzmény: Garamond (397)
Garamond Creative Commons License 2019.01.06 0 0 397

Régen jártam az „index” felé.
Boldog új évet kívánok!
Rögtön kérdéssel fordulok hozzátok: Vejem régi almafajták gyűjtője – van kb. 80 fajta kis fája – , szeretném meglepni születésnapjára Vilmos renettel. Én oltom a fáit, ezért szeretném megkérdezni, hogy tudna-e valaki ebből a fajtából oltóvesszőt küldeni. Cserébe Kanizsa illetve Rudolf trónörökös alma oltóvesszőt küldhetnék. (A többi még igen gyenge.) Előre is köszönöm, ha valaki foglalkozik a kérésemmel.

Kevin 90 Creative Commons License 2019.01.02 0 0 396

Boldog új évet! :)

 

Előzmény: diospyros (395)
diospyros Creative Commons License 2018.12.31 0 0 395

Boldog új évet!

 

diospyros Creative Commons License 2018.12.19 0 0 394

gondoltam rá, de itt biztos elviszi a tűzelhalás.

van egy 1.000 nm-es kertem a szombathelyi "parkerdő" felé, de ott minden kipusztul a kötött, sekély termőréteg miatt (40 cm-nél kavicsréteg kezdődik...) plusz a szomszédok beteg fái mindenfélét terjesztenek. csomó fám kipusztult ott. (nincs vizem -kút- sem ott).

több káki fa kifagyott, kettőt az őzek tapostak le, 3 kajszi is kipusztult (guta), még a parasztbarack is, 1 Rita cseresznye kiszáradt.

ami még megvan: 1 Stella, egy "kertvásárlással megörökölt" 15 év körül finom, jún. végi nagyszemű cseresznye, nem Germesdorfi, nem tudom mi. 2 éve rengeteg volt rajta, mikor megkapta a Stellát, a porzó volt a gondja. idén lefagyott, kevés volt rajta.

még a Theodor Reimers tüskés, de nemes szeder is kampec (gyökérsarjról volt ültetve.)

2 mézbogyó még bírja. meg egy kis körbekerített részen fekete ribizli, sárga málna, Polka málna...

meglátjuk! (2014 óta :) a lényeg hogy a másik 100 km-re fekvő kertben minden ok - kivéve, ha beszabadul az őz :) :((

egyszer jó lesz a gyerekeknek házhelynek, 10-15 év alatt talán belterület lesz, körben már házak vannak. igaz, az előző tulaj is így kalkulált, 2000-ben mikor megvette, de 14 év alatt nem lett az... és megunta a fűnyírást, és eladta nagyon olcsón nekem... remélem nekem csak 10 évet kell várnom... az összesen 24 év lett volna az előző tulajnak! de ha nem, majd a majdani vőm nyírja a füvet... :)

Előzmény: Ali-bá (393)
Ali-bá Creative Commons License 2018.12.19 0 0 393

:-(   100 km?   Ezért jó a kis házikert. Ültess otthon egyet. A kerítésban is elvan. (Egy dézsában is megnő, ha nincs helyed.)

Előzmény: diospyros (392)
diospyros Creative Commons License 2018.12.19 0 0 392

:)

igen, jó természetes hűtő a tél.

így nem foglal (raktár)helyet, ha a fáról esszük.

az a baj, hogy a fáim 100 km-re vannak, és így nem tudom a fáról evést élvezni.

Előzmény: Ali-bá (391)
Ali-bá Creative Commons License 2018.12.19 0 0 391

Télen nagyon sokáig lehet eszegetni a fáról ízletes naspolyát. Megfagy, kiolvad, megint megfagy,... de fogyasztható. (...és sokáig szopogatható a magja, jobb mint a rágógumi.)

Előzmény: diospyros (389)
diospyros Creative Commons License 2018.12.19 0 0 390

Másik fórumon vki írta, hogy kivágták a naspolya fát.

>>

Beteg volt, vagy helyet foglalt?

Vagy az is szokott lenni, hogy ráunnak (a sok termésre.)

Sajnos pl. a szüleimnél a tűzelhalás sanyargatja. Apukám meg tudta menteni, Aliette-tel fújta.

Egyik ága sárgább most is, de van rajt bőven termés.

Sajnos a tűzelhalás probléma, de szerencsére sok helyen nem jelentkezik.

A naspolya ellenálló növényként él a köztudatban, de sajnos a tűzelhalás ellen nem annyira védett...

Nekem van "tűzelhalás álló" naspolyám, dmkert.hu-ból.

http://dmkert.hu/gyumolcstermok/naspolya_tuzelhalas_allo_naspolya

Amikor megjött a fa a címkére az volt írva: "RÉSZLEGESEN" tűzelhalás álló naspolya. Értem én hogy így biztosabb volt a megnevezés. Mint a gyógyszereknél: nem írhatják rá, hogy valamit biztosan meggyógyít. Csak ilyeneket: "megszüntetheti a köhögést" és társai.

Nekem sem lett tűzelhalásos eddig! De a többi sem, így ez nem mérvadó.

A tűzelhalás fészkébe kellett volna egy ilyent ültetni!

Amúgy a termése nem nagy szám, sajnos kicsi, apró, és eddig kevés is volt a fán.

Talán ez is változik. Az íze sem túl jó, sajnos. Ez így szokott lenni, hogy valamit valamiért...

Előzmény: diospyros (389)
diospyros Creative Commons License 2018.12.19 0 0 389

...fagy előtt, keményen le kell szedni: ez kb. 2 hete következett be, tahát már le kellett szedni.

Erre rácáfol, hogy ez egyik fám, ami távol van tőlem, nem részesült szüretben. Majd beszámolok róla, milyen lett a termés (íze-állaga-eltarthatósága).

Pár fok mínusz nem árt nagyon neki, de aki hosszú távra tervez, azt se várja meg.

Előzmény: diospyros (388)
diospyros Creative Commons License 2018.12.19 0 0 388

A káki fórumon kérdezte valaki, itt is válaszolok rá:

"Sziasztok! 

Bár nem új gyümölcs, de hátha tud rá valaki válaszolni.

A naspolyát teljesen éretten kell leszedni vagy féléretten is le lehet és majd utóérik?"

 

Lehet éretten is leszedni, ami még fagyok előtt vagy kezdetén puhult be, az nagyon finom,

de azonnali (vagy pár napon belüli) fogyasztásra. (De nincs nagy különbség a fán megérett, és az utóérett naspolya íze között. Kivéve persze, túl korán lett leszedve.)

Hasonló a káki problematikájához, hogy ha "megcsípi a dér" (=megfagy),

kevés (kevesebb) ideig áll el. Bár a naspolya jobban bírja a fagyot, mint a káki.

Nekem pl. az ablakban is van kiterítve jó néhány, ott puhul (utóérik), és nem rohad (ablakpárkány=hűtő is egyben, nem túl hideg és nem túl meleg. A nap nem tűzi, É-i és előtetős.)

Csak kinyitom az ablakot, pár szemet "beveszek", és meg is van a napi adag.

Napi egy marék naspolya, az orvost távol tartja, mondhatnánk az almás versike után, szabadon.

Szóval, ha sokáig szeretnénk csemegézni a naspolyából, közvetlenül az első komoly (-1-2 foknál hidegebb) fagy előtt, keményen le kell szedni. Ami már puha, azt el kell kezdeni enni.

Amita13 Creative Commons License 2018.11.29 0 0 387

Biztosan nem én vagyok a legfelkentebb a véleményezésre, és alapvetően tetszett a cikk. De azért pár dolog beugrott, amikor olvastam... Értem én, hogy ez elsősorban reklám, de na.

(Nem magyarázkodás, csak hogy ne az legyen, hogy persze, mert biztosan nem szeretem. Én ajánlani szoktam, mert nagy a választék, és vettem is tőle növényt többször, eddig elég jó tapasztalatokkal, de ugye voltak elég komoly negatív vélemények mostanában).

 

 

- Tessék má' nekem egy (több) olyan növényt mondani, ami biztos jövedelem ma, nem igényel milliós befektetést a kialakítására, és mondjuk még 10 év múlva is jövedelmez. Mert példa nem hangzott el:

 

"Külön sajnálatos, hogy az emberek nagy része nem is próbál tájékozódni, a megélhetés új lehetőségeit felfedezni."

 

A helyzet az, hogy akinek meg van ennyi pénze, hogy kialakíthasson egy ilyen gazdaságot, az nem ebbe fog belevágni, mert amennyit igényelne, máshova befektetve sokkal jövedelmezőbb. Ha nem így lenne, az ezer kertgazdaság országa lennénk.

 

- Szóval itt a magyarázat az elcserélt növényekre... Mégiscsak valahogy meg kéne oldani kezdettől a jelölést:

 

"A fajtaazonosság-garanciára mindent szem előtt tartva kell figyelnünk, magunknak egyértelműen rögzítjük, hogy melyik növény micsoda, de arra nincsen idő, hogy mindig minden cserép fel legyen címkézve, az utolsó dugvány is táblácskát kapjon. Elég ha mi tudjuk, itt ők vannak, ott meg ők. Eladáskor pedig helyes szalagocskát kap a növényke, amire ráírjuk a szükséges információkat."

 

- Szerintem, mivel nem ad alternatívát, ez a megjegyzés eléggé erőteljes. Én gyanítom, ahogy a települések főkertészei kb. x-100 forintból gazdálkodnak:

 

 "A legtöbb település főkertészét komoly fejmosásban kellene részesíteni… Szánalmas a mindenkor pénzhiányra hivatkozó hozzáállás!"

 

- Ez meg csak bónusz, poénos. Van egy fia, akit ugyanúgy hívnak, vagy saját magát inerjúvolta meg? :)))

 

"A DMKert tulajdonosát faggattam, és persze egyre több kérdésem lesz!

Szerző: Dlusztus Miklós"

Előzmény: diospyros (386)
diospyros Creative Commons License 2018.11.29 0 0 386
diospyros Creative Commons License 2018.11.27 0 0 385
diospyros Creative Commons License 2018.11.24 0 0 384
csehrigo Creative Commons License 2018.11.15 0 0 383

Előbb-utóbb,majd ebből is több pénzt akar az állam ?

Előzmény: diospyros (382)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!