Kultúr-kertes topic, sok-sok érdekes, ám kifejezetten CSAK kertbe passzoló, megvitatásra és tartalmas beszélgetésekre alkalmas témákkal: kerti fotózás, kertépítés, dizájn, tájépítészet, kátyúkertészet, trendek, kitekintők, cikkek, érdekes linkek, ízelítő külhoni kertkultúrákból. Minden, ami esztétikus, elgondolkodtató, új látásmódra inspiráló. Egyszóval, amit hoztok, az olyan legyen, ami kimozdít a napi ügyes bajos, házinyűgök és a taposómalom köréből.
Ide jöhet olyasmi is, ami a többé vagy kevésbé látogatott szaktopicok témájába vág, várjuk szeretettel a máshova nem vagy alig járó (szak)emberkéket is!
Nekünk volt egyszer egy zöld, gombaformájú, elemes kütyünk. Magas hangot adott. Egy túrással együtt kiemelkedett a földből. Persze lehet, hogy a mieink megszokták a hangokat, vasút mellett lakunk.
Van egy másik, nagyobb, földbe csavarható, búgó hangú szerkezetünk is, ez érezhetően rázza is a földet. Valamicskét talán ér, de pár méterrel odébb már túrnak, néha egészen közel is. Mi főleg a pockok ellen vetjük be, de úgy néz ki, nem nagyon tudunk semmit sem tenni. Ráhagyással vetjük a répákat, a túrásokat gereblyézzük, lapátoljuk, lekotorjuk a fiatal növényekről. Megszoktam.
Szomszédok vannak? Nem ajánlották fel, hogy ingyen, és bérmentve összefogdossák a vakondokat, csak ne kelljen hallgatniuk? :-)) (Nekem még nem volt, csak patkány irasztóm, az meg csak ciripel)
nézd... nálam eredményes volt. Gyakorlatilag két góliát elemmel többet mint egy évet "zörgött"... tulajdonképen nem csak a vakondot zavarja, hanem a tulajdonost is...:)) ... de a cél érdekében elhallgattam én is a sipítozását...:))
Nem tudom, hogyan működnek ezek a kis bosszantók, mert a nyáron nálam sem volt egyetlen túrás sem. Már kezdtem azt gondolni, elkerülik a környéket valamiért. Én kis naiv.... Okt. elején megjelentek az első túrások, és azóta folyamatosan, sőt, mintha szaporodnának. Mostmár komolyabban utánanézek az életmódjuknak.
Ha ismerem az ellenfél szokásait, könnyebben találok fogást rajta. Gondolom én......
azzal a Holland gombaformájú "zajongóval" szoktam őket elkergetni. Sajnos egy jó éve nem működtettem őket, és most nyár végén láttam, hogy kezdenek lassan visszaszokni. Tavasszal megint üzembehelyezem a zajongó vackokat.. aztán három négy hónap után eltünnek a kertemből a vakondokok....
Nem kitétel, hogy csak kicsi lehet, a 3D miatt kell nagyobb is, és amit mutattál, nagyon tetszik. A talajszintre viszont kicsiket szeretnék.
A véleményed nagyon is számít, hiszen nagyon jól ismered a növényeket, kapásból fel tudod sorolni, hogy adott helyre mi lenne jó. Hogy nem mindegyiket szereted, az tényleg nem mérvadó. :-))
A mi alatusunk nem olyan kicsi, valószínűleg az alapfaj lehet. De az előkertbe nekünk pont az a jó, ott elfér. Még így is eléggé rátehénkedik a mellette lévő magas ÍAster.
Érdekes, amit feltettél. Szerintem pont télen nem mutatna a fehértarka levél. De az én véleményem nem igazán mértékedó, úgy általában nem szeretem a fehér- és sárgatarka lombokat.
Huhhhh! ez gyönyörű! Köszönöm a tanácsot, valamelyest megnyugtattál, hogy kialakul a művem. Végülis éppen a zsúfoltságot akartam megszüntetni, no, az most sikerült is. A szines vesszőkről jut eszembe: van Cornus Albám, abból is tudok letenni, a téli vesszeje is szép.
A kecskerágókat nagyon szeretem,főleg, mert kicsik. Láttam egyet, azt muszáj beszereznem.
Elmondanád, hogyan történik ez a kergtőzés? Mert én még összesen, ha 4-5-t láttam életemben, (a munkájukat annál inkább) pedig szeretnék elbeszélgetni vele, és valami kompromisszumot kötni. Mondjuk, ő nem túr nálam 3 évig, én meg megengedem,hogy a szomszéd kertjében bármikor,bármit. :-)))
Ha meg ott marad,és megfagy, akkor esik-kel az ember benne. Annyira nem figyeltem, ezek télen is dolgoznak a felszín közelében? Azt hittem, lemennek az alsóbb régiókba.
Jó lesz, jobb, ha nem ülteted egymás nyakára a növényeket. Nem fed rögtön, de később szebb lesz.
Örökzöld helyett lehet díszfüvet, szép kórójú évelőt, szép kérgű cserjét is. Nekem nagyon tetszik pl. az Euonymus alatus, ha lehullik a piros lomb, maradnak a szép lécek az ágakon.
ezt nem figyeltem meg... igaz télen nem is látogatom a kertet ha hó van... - de remélem, hogy nyugton maradnak nálam míg ki nem megyek őket kergetni...:)
Való igaz, most elég reménytelenül fest, de bízom benne, hogy tavaszra megindulnak a talajtakarók, (képtelen voltam annyit ültetni, hogy valamelyest is fedje a területet) és lesz valami kert formája is. Ha nem,hát így jártam. Viszont még kell ültetnem örökzöldeket, hogy ilyenkor is legyen látnivaló.
Néhányan most renoválhatták a járataikat, mert van, amelyik kupacot már kétszer lelapátoltam és újra jó nagy lett. Egy ilyen roham után általában van egy hosszabb szünet, úgyhogy ott a havas időszakban talán nyugalom lesz.
Nálunk is beindultak most a vakondokok. Ha kicsit jobb idő lesz, elegyengetem a túrásokat. Nincs nagyon sok, de a fele pont a kerti úton van, ha jön a havazás, nem lehet a kupacoktól lesöpörni, muszáj lelapátolni.
Ő is dolgozott rendesen. Már arra gondoltam, felveszem főállású kertészsegédnek. :-)) Viszont elloptam az összes földjét, amit kitúrt, de most megbosszulja, ő még folytatja, én már nem bírom.
Hetekig túrtam-fúrtam, mint egy kiéhezett vakond, most megmutatom az eredményt. A fejemben meg van a tavasz is, de most még nagggyon jó képzelőerő kell hozzá, hogy ebből lesz-e valaha még kert?
Gyönyörű képek, köszi. Be szoktam kukkantani, de használható ötletem nincs, hát nem pazaroltam a helyet felesleges locsogással. :-) Az idő is olyan begubódzós....
A kis perzsafám levele most kezd színesedni, egyenlőre csalódás, mert nem is emlékeztet a képekről ismert lángoló piros színre. Milyen magas a Te fád? Milyen fajta? Arra gondoltam hogy az enyém ( oszlopos fajta) talán sosem lesz ilyen szép színű. :-(((
Nekünk van perzsa varázsfánk, idén már 8 éves, és kb. 3 hete kezdett színesedni, addig nagyon fényes zöld volt. Idén korán jött egy nagyon erős fagy, a vadszőlők szó szerint ráfagytak a kerítésre és egy-az-egyben lehullatták a leveleiket. Sajnos így nem tudott olyan szép színes ősz lenni, mint korábban. Visszatérve a perzsafára, most narancsos-zöldes árnyalatú, de valóban nem ez a jellemző színe, inkább bíbor-lilás szokott lenni.
Nálam nem okoz gondot, én is lenyírom a fölösleget szegélyvágóval. De nem is vettem észre, hogy radikálisan terjedne. Talán a talaj kötöttsége az, ami nálam kicsit visszafogja.