Keresés

Részletes keresés

Jani301 Creative Commons License 2024.07.05 0 0 51595

Még mindig fenntartom a véleményem hogy ez a hasítókúp rögzítés ,teljes analógia a menetes esztergatokmány rögzítési megoldásra .

A menet magméret kifutásának biztosítására készült furat a hasítókúpban nem felfogó illesztő felület ,  csak egy technológiai furat .

Túlméretezésnek gondolom a furat felhasználását illesztésre ,és szükségtelennek is  .

A konkrét méretekről , a tokmánytartólap illesztésnek megvannak a szabvány méretei táblázatokban .

Azért annál kissé nagyobb pontatlanság még megengedhető itt , véleményem szerint . 

Tehát mindenképp egy átfedés nélküli ,pontosabb laza illesztés , az amit használnék .

Nem szakvélemény ,nem is tanács , csak leírtam hogyan gondolom .

Előzmény: Pijepapa (51594)
Pijepapa Creative Commons License 2024.07.05 0 0 51594

"Egyébként meg jó az ötlet, hogy 40-es a tengely és egy vállra ül fel a kúp"

 

Felülni csak az ø30 csapra tudna ha megadtad volna annak tűrését és hosszát! A 40-es tengely síkjára csak támaszt!

Ugyanijen adatokat várnék a magméretes csapra is. (Ami túlnyúlik a meneten, hogy arra is "felüljön"!)

És a jól megválasztott tűrésekkel össze is tudjam csavarni!

Ha tényleg elolvastad volna amit írtam akkor nem hitetlenkednél!  Még a mérőeszköz pofáinak a hosszát és szélességét is megadtam! (A műszer leolvasási pontossága 2 ezred mm. (0,002):)

Előzmény: CNC guru (51591)
mérnökferi Creative Commons License 2024.07.05 0 0 51593

Na, de ez nem a hernyócsavaros rögzítés miatt van, hanem amit régóta hangoztatok: ipari szintű hulladékgyártás folyik!

Hajdu Energomat vs. mai mosógépek (dob tengelycsonkot megeszi a mosószeres víz, előtöltős üstházat szét kell vágni dobcsapágy cseréhez), autó központizár motorok elvileg nem javíthatók, de én megcsinálom :-) faipari gyalugép (ipari!) zártszelvény vázzal, beton súllyal,  45 éves MZ-m krómozása különbül néz ki, mint a Praktikerek előtt 1 évig rohadó robogóké, most vásárolt 2db hosszabbító gyerekzárja olyan volt, hogy felnőtt se tudott beledugni semmit, stb. stb.

Előzmény: Jani301 (51592)
Jani301 Creative Commons License 2024.07.04 0 0 51592

Minőség: Jó – alkalmi, nem rendszeres használatra ajánljuk

 

 

Hát aminek már az adatlapján is ez van ... :)   Az viszont jó pont ,hogy legalább őszinték :)

Előzmény: mérnökferi (51590)
CNC guru Creative Commons License 2024.07.04 0 0 51591

mennyire esztergálnád az ø30,00 furathoz a tengelyt és milyen hosszon?

 

Visszamérted, hogy 30,00 mm? :-)

 

Én évek óta már saját magamnak sem hiszek.

 

Egyébként meg jó az ötlet, hogy 40-es a tengely és egy vállra ül fel a kúp. Ez esetben mindenütt ráhagyással, az erőt a váll veszi fel.

Előzmény: Pijepapa (51586)
mérnökferi Creative Commons License 2024.07.04 0 0 51590

"Azt nem mondom hogy használnék effélét , de ez csak személyes ódzkodás." Több munkagépemen van gyárilag ilyen, eddig nem volt velük probléma, jobban mondva, ami volt, az nem a hernyócsavaros rögzítés miatt  :-)

 

Előzmény: Jani301 (51584)
mérnökferi Creative Commons License 2024.07.04 0 0 51589

Szorítóhüvelyes csapágy sok van az Szk-5-ön  :-)

Előzmény: Jani301 (51583)
mérnökferi Creative Commons License 2024.07.04 0 0 51588

"Régebben Mérnökferinek szoktam házi feladatotokat adni bár nem nagyon szerette!"

Valóban nem szerettem, mert én ehhez se értek!- meg időm sincs megfelelően elmélyedni/utána olvasni. Ennek ellenére, én a magam módján, úgy ahogy tudom, meg ahogy sikerül, megszoktam oldani a problémáim! Azért szeretem ezt a fórumot, mert itt az ember felteheti a legalapvetőbb kérdéseket is, anélkül, hogy kioktatnák vagy leszólnák a tudatlansága miatt! Lehet, hogy én is tudnék, a szakmámmal kapcsolatban kérdést feltenni, pedig még abban is nagyon sokszor segítségre szorulok!-ezt se szégyellem!

Előzmény: Pijepapa (51580)
Pijepapa Creative Commons License 2024.07.04 0 0 51587

Ennek ugyan házi feladat jellege lenne! De konkrétan mennyi legyen:

Ø1

Ø2

L3

L4

L5

Bárki válaszolhat!

Előzmény: Pijepapa (51586)
Pijepapa Creative Commons License 2024.07.04 0 0 51586

Már eldőlt mert megvette a 40-es tengelyt.

De azért mint CNC-stől megkérdezném, hogy Te mennyire esztergálnád az ø30,00 furathoz a tengelyt és milyen hosszon? 

Aztán milyen hosszú lenne a menetes rész? Mennyivel vegyem rövidebbre 40 mm-nél? Ha a végre egy csap is kerülne a magméretbe akkor annak mennyi lenne az ø-je és a hossza? Egy kicsit jobban nézd meg az irományomat amiből 2 is van a linken! Ebben tudnál segíteni.

A hasitó darabot feltehetően CNC-n gyártották. Mennyire megbízható a 40 mm-es menethossz ami elég nehezen mérhető/ellenőrizhető? 

Előzmény: CNC guru (51582)
Pijepapa Creative Commons License 2024.07.04 0 0 51585

Ezek a csapágyak valóban jobbak lennének mint amik megvannak.

De a kettőt együtt egy rövidebb és rozsdás tengellyel együtt 3000-ért már megvette. Alig tudtam rábeszélni, hogy a 30-as helyett legalább 40-es tengelyt vegyen. Mert erre a kúp hengeres végét ütköztetni lehet. Nemcsak a menet terhelődik hasításkor! 

Azért köszönöm a tippeket.

Előzmény: Jani301 (51584)
Jani301 Creative Commons License 2024.07.03 0 0 51584

https://webaruhaz.habi.hu/termekek/27916/Csapagy_omega_haz_UCP_207_TOPROL.html

 

De ha ez a fajta csapágy akkor ott a két hernyócsavar a belső gyűrűn .

Azt nem mondom hogy használnék effélét , de ez csak személyes ódzkodás .

Előzmény: Pijepapa (51580)
Jani301 Creative Commons License 2024.07.03 0 0 51583

Vannak helyzetek, hogy egy sima, egyenes tengelyre kell a csapágyat meghatározott helyre, elmozdulás biztosan szerelni. Ez csak egy kiegészítő szerelő elemmel lehetséges és ez a szorítóhüvely. Tengelyirányban hasítva van. Belső furata egyenes, külső palástja kúpos. Tartozék a biztosítólemez és a csapágyanya. Az anya meghúzásával tudjuk rögzíteni a szorítóhüvelyt és a csapágyat.

 

Ha már ezt a fajta csapágyat alkalmazná a megrendelő , akkor legalább az egyiket , a fenti megoldással ajánlanám . 

Most kerestem rá .

Gondolom ez a húzott tengelyhez való .

Maga a hasítókúp rögzítését szerintem a menetes tokmánytárcsa illesztéséhez hasonlóan kellene kialakítani .

Másnak ,pénzért , nem hinném hogy recézünk illesztő felületet :)

Egy nyugger véleménye :)

Előzmény: Pijepapa (51580)
CNC guru Creative Commons License 2024.07.03 0 0 51582

Ez megoldja a kúprögzítési problémádat is, ott eleve 30-as a befutó furat. Ott legfeljebb egy enyhe recézést adsz neki, hogy passzentos legyen.

Előzmény: CNC guru (51581)
CNC guru Creative Commons License 2024.07.03 0 0 51581

A húzott tengely lehet olyan h9-es, recéző görgővel adjál neki, akkor szépen felsajtolható lesz. Az a lötyögés csak pár század.

Előzmény: Pijepapa (51580)
Pijepapa Creative Commons License 2024.07.03 0 0 51580

Sziasztok!

Régebben Mérnökferinek szoktam házi feladatotokat adni bár nem nagyon szerette!

Most viszont a Ti segítségeteket én szeretném kérni! Egyik ismerősöm idehozott egy fahasogató kúpot, egy 30-as húzott tengelyt két önbeálló INA csapággyal.

(Na gyorsan bebizonyítottam, hogy ez így nem lesz jó. A csapágy vígan szánkózott a tengelyen.)

Erre hozott egy ø 40-est. Ez van mondta. Erre kell felszerelni a kúpot és a lendkerékként is működő ø400-as ékszíjtárcsát. No meg a csapágyakat. (A motorra szerelt ékszíjtárcsát már megesztergáltam.)

A kérésem  az lenne, hogy hogyan alakítsam ki a tengelyvégződést ahova a Csehországban igényesen legyártott  kúpot felcsavarozom. A kúphoz nem adtak dokumentációt. Véletlenül derült ki, hogy kint készült.

Ne vegyétek házi feladatnak de több szem többet lát. Persze nekem is van elképzelésem de ilyet még nem csináltam. Minden ötletet szívesen veszek.

És akkor a link 

https://photos.app.goo.gl/zohxwfgESFs6LcRF8

 

ruzsa janos Creative Commons License 2024.07.02 0 0 51579

Pontosan: "...Azt jelenti, hogy az osztókör átmérőjének egy hüvelyk hosszára hány fog esik...."

(ezért osztod a fogak számát az osztókörátmérő hüvelyben kifejezett értékével.

("Egy hüvelyk hosszára"... Valójában "egy hüvelyknyi hosszára"...)

Előzmény: rferi (51578)
rferi Creative Commons License 2024.07.02 0 0 51578

A Diametral Pitch kiszámolásához elosztjuk a fogak számát az osztókör átmérőjének inchben mért értékével.

 

A Circular Pitch pedig két fog azonos pontjának távolsága az osztókörön lefutva, azaz az osztókör kerülete osztva a fogak számával.

 

Legalábbis a gugli szerint.

Előzmény: ruzsa janos (51576)
Hostya Creative Commons License 2024.07.02 0 0 51577

Keveritek a fogalmakat...

Van ugye a DP(Diametral Pitch) és van a CP (Circular Pitch) ...

 

 

 

 

 

 

Előzmény: ruzsa janos (51573)
ruzsa janos Creative Commons License 2024.07.02 0 0 51576

1. Nem kötöttem bele

2.A sebességes példa azért nem jó analógia, mert míg ott valóban ugyanannak a mozgásnak az 1 kilométeres hosszának a megtételéhez szükséges időről beszélünk, a te definíciód egy hipotetikus, 1 hüvelykes osztókörű fogaskereket igényelne, amire az egeszet vonatkoztatnád.  Szerintem ez nem logikus. Lehet persze, hogy ezt mégis így használjuk magyarul kétszáz éve.

3.

Továbbra sem kötözködésből írtam :) 

 

Előzmény: jalpar (51574)
CNC guru Creative Commons License 2024.07.02 0 0 51575

Szerintem ezt én írtam, a DP esetében abból indultam ki mint a modulnál, hogy az osztókör hosszára, kerületére --- ami angolul perimeter --- vonatkozik a számolás, de nem. Nem az a baj, hogy ezt félreértettem, hanem hogy semmilyen módon nem jön ki a matek a fogaslécre.

Előzmény: ruzsa janos (51573)
jalpar Creative Commons License 2024.07.01 0 0 51574

Ne már! Mintha nem ugyanaz lenne az anyanyelvünk.

 

"A fajhő azt mondja meg, hogy az 1kg anyag hőmérsékletének egy 1°C-kal való növelésékez menyi energiabevitel szükséges"

 

Igen, 2kg anyag vagy 2˚C melegítéséhez kétszer annyi kell.

 

"A sebesség (km/h) azt mondja adja meg, hogy a tárgy 1 óra alatt hány km távolságot tesz meg"

 

Igen, 2 óra alatt kétszer annyit.

 

A magyar nyelvben ez egy tökéletes, bevett formula az arányszám jellegű mennyiségek leírására.

 

Ebbe aztán igazán kár volt belekötnöd!

Előzmény: ruzsa janos (51573)
ruzsa janos Creative Commons License 2024.07.01 0 0 51573

Alpár, neked számításilag igazad van, de a magyar fordítasod nagyon nem jó.

Diametral Pitch is the Number of Teeth to each Inch of the Pitch Diameter.

Szerinted ez:

"A DP azt mondja meg, hogy egy 1 inch (osztókör) méretű fogaskeréken hány fog van."

Hát nem. Azt jelenti, hogy az osztókör átmérőjének egy hüvelyk hosszára hány fog esik.

Ez nyilván nem mérhető, csak egy osztas eredménye - mint ahogyan a modul is, csak az ennek a reciproka.

De szó nincs 1 hüvely osztókör átmérőjű kerékről.

Szvsz.

Előzmény: jalpar (51566)
jalpar Creative Commons License 2024.07.01 0 0 51572

Hát, ha Toolontool alias Őpoiuztrewq12 barátunk még itt lenne közöttünk akkor megmondaná, hogy azért, mert ez bizony bécsi hüvelykben van méretezve.

 

De sajnos nincs, úgyhogy továbbra is rejtély marad a kérdés.

Előzmény: CNC guru (51571)
CNC guru Creative Commons License 2024.07.01 0 0 51571

Visszamérem a gépen, csak az egy kicsit macerás lesz, de megcsinálom. Ha megnézed az adatokat, következetesen 6,35 mm alatt van minden mérés.

 

Ahol a fogak számát mérem, ott egy-egy csavar van, az fogja a fogaslécet az eszközhöz. Azoknak a csavaroknak a helyét én kifúrom és működik. Ha hibázok a mérésben, 2-3 tized milliméter hibát viselne el, mert különben nem megy bele a csavar a helyére.

 

A méréseket is eredetileg úgy kezdtem (ezért van századra mérve), hogy becsavartam a csavarokat a fogasléc nélkül, és a fej átmérővel korrigálva (digiten ez pofon egyszerű) mértem a távolságot. Ott 2-3 századot lehet hibázni, de legyek bőkezű, 1-2 tizedet. De nem 4 tizedet, az már sok. Viszont nem tudnám összerakni. Ehelyett össze tudom.

Előzmény: jalpar (51564)
CNC guru Creative Commons License 2024.07.01 0 0 51570

Akkor erre pihenek egyet.

Előzmény: jalpar (51569)
jalpar Creative Commons License 2024.07.01 0 0 51569

Most vitatkozhatsz, de nincs igazad.

 

Az idézett angol mondat is azt mondja, amit én: a "Pitch Diameter" az osztókör átmérője, és nem a kerülete.

Tehát egy 1 inch átmérőjű 4DP-s fogaskeréken 4 fog van. Elméletben, mert ilyet nyilván nem csinálnak.

 

Előzmény: CNC guru (51568)
CNC guru Creative Commons License 2024.07.01 0 0 51568

Diametral Pitch is the Number of Teeth to each Inch of the Pitch Diameter.

 

A DP az a fogak száma inchenként az osztókörön.

 

Fogaslécen ugye megmérek mondjuk 20 fogat (ugyanazon pontjaik közt, ez felel meg az osztókörnek), és inchben számolok. 20 fogra a 4-es DP 5 inch, azaz 127 mm. Nos... nálam nem ennyi.

 

 

Előzmény: jalpar (51566)
jalpar Creative Commons License 2024.07.01 0 0 51567

Javítás - lemaradt a perkettő:

 

Modulos kerekek esetén a tengelytáv [(z1+z2)/2]*m milliméter, a angoloknál pedig [(z1+z2)/2]/DP inch, ahol z1 és z2 a két kerék fogszáma.

Előzmény: jalpar (51566)
jalpar Creative Commons License 2024.07.01 0 0 51566

,,A DP tudtommal (de fenntartom, hogy tévedek), az inchenkénti fogszámot jelenti, azaz 25,4 mm-en 4 fog = 6,35 mm. Hasonló mint a TPI a meneteknél.''

 

Rosszul tudod. A DP azt mondja meg, hogy egy 1 inch (osztókör) méretű fogaskeréken hány fog van.

Vagyis a fogosztás π/DP inch, azaz 25.4*π/DP mm.

Muszáj hogy a π benne legyen a képletben, különben egész DP esetén a tengelyek távolsága lenne valamiszer 1/π, aminek a technológusok nem nagyon ürülnének. Jobban szeretik, ha a tengelytáv a kerek érték.

 

Modulos kerekek esetén a tengelytáv (z1+z2)*m milliméter, a angoloknál pedig (z1+z2)/DP inch, ahol z1 és z2 a két kerék fogszáma.

 

,,De a negyed inch sem jön ki, mert 74 fognál már ~2,5 mm az eltérés ami szerintem sok.''

 

Nem tudom, ez a 2.5mm hogy' jött ki.

A te mérésed szerint a 74 fog 126.6/20*74=468.42mm

1/4 inches fogosztással pedig 25.4/4*74=469.9mm

A kettő különbsége 1.48mm, de csak akkor, ha pontosan mérted le a 20 fogat. Pár tizedet nem nehéz tévedni, és a tévedés felszorzódik majdnem 4-gyel a teljes hosszra nézve.

Előzmény: CNC guru (51565)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!