Keresés

Részletes keresés

krizsi_l Creative Commons License 2008.03.27 0 0 1938
Fogj 1 db mdf lapot, kopogtasd meg. Ragassz össze kettőt és azt is kopogtasd meg.
Előzmény: btamas70 (1937)
btamas70 Creative Commons License 2008.03.27 0 0 1937
Attól tartok, te se ragasztottál még össze két MDF lapot.. de miért is jó egyforma lapokat összeragasztani?
Előzmény: süketkoma (1928)
btamas70 Creative Commons License 2008.03.27 0 0 1936
Attól tartok, te se ragasztottál még össze két MDF lapot.. de miért is kellene egyforma lapokat összeragasztani?
Előzmény: süketkoma (1928)
spacc Creative Commons License 2008.03.26 0 0 1935

bingó!  a Nyirfa a a barkások rendjébe, a nyírfélék családjába tartozó egylaki fa vagy cserje, míg a nyárfa az a fűzfélék rendjébe tartozik vala,  ehh!

 

no mind1. ....duli-dúli......   :DDDD

Előzmény: Jolida (1933)
ovodas Creative Commons License 2008.03.26 0 0 1934
Az extrákon spórolt pénzem meg kannásborot veszünk.
Előzmény: spacc (1932)
Jolida Creative Commons License 2008.03.26 0 0 1933
Az nyírfából van. :-)
Előzmény: spacc (1932)
spacc Creative Commons License 2008.03.26 0 0 1932
....."hadd szóljon" rajta a ..."dúli-dúl-bala-lajka".... :DDDDD
Előzmény: ovodas (1931)
ovodas Creative Commons License 2008.03.26 0 0 1931
Köszönöm evora :)
Pont ezt gondoltam én is, ezért készitem nyárfából, ráadásul baromi olcsó.
Igazatok van, nem kell ezt a dolgot túlmisztifikálni, összerakom, lefestem és hadd szóljon :D
Előzmény: evora (1930)
evora Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1930
Tulajdonképpen nincs nagy jelentősége annak, hogy MDF vagy rétegelt lemez. Ha mégis választani kellene, akkor valamilyen puhafából készített rétegelt lemez, mondjuk nyárfából.
Előzmény: horvlas (1919)
krizsi_l Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1929
Egyetértően írtam amit írtam :)
Előzmény: süketkoma (1928)
süketkoma Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1928
Azt, hogy nem jósolható meg az eredmény, arra gondoltam, hogy pl. össze ragasszuk a két réteg mdf lapot vagy ne? Abban sem vagyok biztos, hogy komoly modellezés után meg lehetne mondani a hangra gyakorolt hatást?
Két induktivitás a tápban, ezt pontosan le lehet modellezni, és meg tudod mondani melyik fog jobban szólni? Szólhat egyáltalán másként, ha a mérhető paraméterei azonosak? Ezért mondom, meg kell csinálni, ki kell próbálni. Vagy lustán megelégedni az első darabbal :))

CsŐ!
Előzmény: krizsi_l (1927)
krizsi_l Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1927
Ezt komoly elméleti háttérrel és nagy tapasztalattal a "nagyok" is úgy csinálják, hogy számolnak, modelleznek majd építenek több darabot amit méregetnek, hallgatgatnak több féle forrással erősítővel stb, aztán vagy kiválasztják az egyiket vagy kezdik elölről.

Vagy nem, de azok olyanok is:)

Nem igazán neked írtam, csak te említetted meg hogy nem igazán jósolható meg az eredmény.
Előzmény: süketkoma (1923)
big-dewil Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1926
Szerinted?)))
Előzmény: süketkoma (1925)
süketkoma Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1925
off ezt most kinek mondod? :) on CsŐ!
Előzmény: spacc (1924)
spacc Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1924
..itt ülök, körölüttem ML-darabok...szétkaptam, mint blöki a lábtörlőt...
süketkoma Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1923
Merevíted,vastagítod (rossz, aki rosszra gondol :) és ezzel magasabbra tolod a rezonancifrekvenciáját. Az amplitúdó kisebb ("kevésbe rezeg"), de lehet, hogy mégis zavaróbb lesz. Ezért bárki bármit mond, nem lehet igazán megjósolni mi lesz az eredmény. Meg kell csinálni, és ki kell próbáni (meghallgatni) vagy megmérni. Javaslom inkább előbbit. Valószínű, ezért hallgat mindenki inkább nagyon óvatosan.
Komoly elméleti háttér nélkül inkább vágj bele bátran az elképzelésed megvalósításába, és próbáld ki. Ne hallgass senkire :)

CsŐ!
Előzmény: horvlas (1920)
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1922
Függ még a doboz nagyságától, a belső merevítések számától, a hangszóró nagyságától is, de alapvetően igazad van. A Thiel kb 5cm es előlapot használ.
Előzmény: fullrange (1921)
fullrange Creative Commons License 2008.03.25 0 0 1921
Ahogyan az előttem szólók is megtették ,nem kell ezt a dolgot ennyire túlmisztifikálni ,az enyémnek jóval nagyobb a felülete és nem igazán hallok különbséget pedig minden egyes pontja 22mm mdf ből van. Én nem értek pl a dobozfizikához ,és az ehhez tartozó elméleti síkon való megközelítésekhez ,de sztem ennél a kis hangszórónál nem indokolt a duplatripla előlap stb. , talán egy nagyobb méretű subwoofernél lenne értelme.A dynaudio nál van asszem vastagabb előlap ,de ott nem egy hangszóró van az előlapon.Gondolom mivel a furt lyukak gyengítik az anyagot ezért használ kb 4 centi vastagot.Ez csak az én logikám de lehet megköveznek érte. :-)
Előzmény: horvlas (1919)
horvlas Creative Commons License 2008.03.24 0 0 1920
valaki?
horvlas Creative Commons License 2008.03.23 0 0 1919
Ha megfigyeltétek, nekem 17cm-es sugárzóval lesz a tölcsér, ott azért nagyobb felületek vannak, mint a NEA-nál, ezért is ajánlották a kör keresztmetszetű merevítést a megjelölt helyeken. Akkor már csak az előlap kérdés maradt, miszerint van jelentősége, ha az előlap rétegelt lemezből készül, nem pedig MDF-ből?
Előzmény: evora (1917)
Robici Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1918
Én is ragaszkodtam a rajzhoz, csak az enyém is dupla oldalfallal készült, ezért nincs benne seprőnyél. Semmi bitumen, ilyesmi nincs benne. A gyapjú csillapítást is rakosgattam benne ide-oda és mégis az lett a legjobb, ahogyan Bigi mondta. Szóval szerintem is jó, ha a rajzhoz ragaszkodsz.
evora Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1917
Némi félreértést vélek felfedezni "csillapítás" ügyben. Általában, a csillapítás körülbelül azt jelenti, hogy a gerjesztés hatására a rezgő rendszer milyen gyorsan tér vissza nyugalmi helyzetébe.
A hangdobozok esetében kétféle csillapítás fogalom értelmezhető.
Egyrészt a doboz falainak, mint rezgő lemezeknek a fizikai és geometriai jellemzőiével, másrészt a dobozon belül a hanghullámok terjedésével kapcsolatban.

Az első esetben a fizikai és geometriai jellemzők a meghatározóak, vagyis hogy mekkora, milyen megtámasztású és vastagságú a lemez, és milyen belső csillapítású az anyaga. A NEA esetében, ha a megadott módon készül el (22mm-es MDF), akkor további lemezcsillapításra semmi szükség.

A második esetben, vagyis a dobozon belüli káros hanghullámok (különböző frekvenciájú állóhullámok) kialakulásának megakadályozására szálas csillapító anyagot szokás alkalmazni, jelen esetben gyapjút. Azokban a frekvenciatartományokban, ahol csillapítani kell (vagyis elnyelni valamivel ezeket a frekvenciákat), ott a felületek bármilyen "csirizzel" való bekenésével a kellemes elfáradáson kívül semmilyen hasznos eredményt nem fogsz kapni. Legalábbis a NEA esetében egészen biztosan nem.

Én azt javaslom, hogy a kapott terv szerint építsd meg a dobozt, és a rendelkezésedre álló többlet anyagiakat inkább az esztétikai kialakításra fordítsd, merthát végül is egy nem elhanyagolható "bútordarabról" is van szó. :-)

A 2cm többlet előlapvastagság a kamra térfogatában kb. 0,2 litert jelent, ami a kamrába helyezett gyurmával könnyen kompenzálható.
A hangszórót a legegyszerűbb módon, mindenféle alátétek nélkül rögzítsd.
Előzmény: horvlas (1914)
big-dewil Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1916
Wéleményem xerint ne térj el a rajztol, és ha az öregek azt mondják, h ne ugy csináld, ahogy te gondolod, akkor azt fogadd meg. Ellenkezö esetben jobban jársz, ha elméx a tescoba és weszel egy 20e Ft-os xart, mert az walszeg jobb lex, mint amit kiokumuláltál...
Előzmény: horvlas (1914)
süketkoma Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1915
Csak tapasztalat, és némi olvasmányokra alapozva azt mondanám, csak akkor csillapíts, ha pontosan tudod, mit csinálsz. Ellenkező esetben talán jobb sallangmentesen minnél merevebbre építeni.
Érdekes módon nem míndíg a teljeseb néma doboz a célravezető. Az LS3/5a esetében a doboz "hangját" is betervezték, a doboz kimondottan vékony, és csak egy féle anyagból az igazi. A tölcsér nagy oldalfelületeit érdemes csillapítani, de itt is inkább a kipróbálás a fontos.

CsŐ!
Előzmény: horvlas (1914)
horvlas Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1914
JA igen és még 2 dolog. Ha az előlap dupla lesz, az nem befolyásolja a hangot, hogy 2cm-rel kijjeb lesz a hangszóró, és belül nő az ürtartalom? Másik: a hangszóró és az előlap közé kell vami gyurmaszerű csillapító anyag, vagy csak natúr kell odacsavarozni?
Üdv.
horvlas Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1913
Ez a bitumenes dolog engem is érdekelne. A tölcsér miatt nem kell, hogy kemény legyen a felület? A bitumen ugyanis meglágyítja. Vagy pont az a jó? Nekem egyszer azt mondta valaki, hogy belül nem szabad kenni a tölcsért, mert ott keménynek kell lennie. Na akkor mi az igazság? Ezért gondoltam van itt valaki aki komolyan járatos a dobozfizikában. Ezzel a holdporos dologgal nem értek egyet, sztem a hobbink egyik lényeges eleme, hogy a lehető legjobbat akarjuk kihozni a hangfalból, és erre nem kímélünk fáradtságot és némi pénzt. Ha nem így lenne, elmennénk a TESCO-ba és vennénk vmi 20e ft-os szart.
krizsi_l Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1912
Hú de elbonyolítjátok ezt a kérdést! Miszter Sonido mondaná, hogy hintsétek még be holdporral is :))
Csináljátok meg a dobozt, a doboz legyen merev és jő belső csillapítású anyagból. (Nem véletlenől szeretik az MDF-et.) Oszt jónapot.
Az én "gyári" ládámban van vagy 30kg MDF meg vagy 10g gyapjú és més nem, és teljesen jó.
ovodas Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1911
Sziasztok! Tanácsotokat kérném, én is tölcsérépítésben szenvedek :)
A tölcsér belsejét ajánlatos kikenni bitumennel? A nyomókamra belsejét is bitumenezzem, vagy csak a gyapjút rakjam bele és kész? A bitumen helyett jó a gépkocsi alvázvédő?
fullrange Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1910
Mondjuk én ragasztanám ,azt már szétverni se nagyon lehet :-) , de sztem inkább írjál Varga úrnak egy mailt ő hogy csinálná.
Előzmény: horvlas (1908)
főnixer Creative Commons License 2008.03.22 0 0 1909
Én is ezt a rajzot épitettem meg,a jelőlt helyen seprűnyél merevitésselNálam az egész doboz rétegelt lemezből van,a tölcsérút belül bitumenes kikenéssel (csillapitás).
Előzmény: horvlas (1908)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!