MuTeR, ez egyrészt igaz, másrészt viszont hadd említsek egy-két érdekes dolgot, kivételesen most nem az eladó lesz a szemét, hanem a vevő a hülye...
Ahova mi költöztünk, az első ütemeseknek, akik egy éve beköltöztek, a mai napig nem fizettek kötbért, mi a másodikban viszont semmit se tudtunk erről. A rossz hír sajnos nem terjedt elég gyorsan. Szerencsére időben megtudtuk, de az csak a véletlennek köszönhető.
Az első ütemet nagyon sok helyen elcseszerintették, mi soha semmit nem hallottunk róla. Az üzletkötőnél minden halvány rózsaszín fényben dereng, de a valóság más...
A vevők nagy része egyáltalán nem figyelmes, nem alapos a szerződéstől a beköltözésig (hogy stílszerű legyek :-) )
Nem nézik meg a terveket alaposan, aztán beköltözéskor csodálkoznak, hogy nincs ablak a konyhán, hogy a kamra csak 1 m2, satöbbi. Nem járnak ki az építkezésre, csak fizetnek. Másfél perc alatt választanak burkolatot, nem nézve, hogy színben passzol-e, hogy könnyen takarítható-e, hogy csúszik-e, stb. -- épp bent voltam, amikor bejött a leendő lakótárs.
Szóval ilyen szempontból az eladó igenis nyeregben van, 95%-ban azt irat alá, amit akar.
Ez igaz -- az egyik oldalról. Ugyanakkor te se rokkansz bele, hogy találj egy másik lakást. Vagy csak ugyanannyira... Amíg el nem adja, ingyen építi, mert ugye azt is építenie kell, amit még nem adott el.
Az arany középút szép, és sokszor helyes is azt követni, pl. a kötbér összegénél, de vannak dolgok, amikbe nem szabad belemenni. Ilyen pl. a 40% befizetése szerződéskötéskor. Vagy ilyen az, hogy ők bármit változtathatnak a beleegyezésed nelkül. Itt nincs aranyközép, mert fát vágnak a hátadon, ha nem figyelsz!
Ez igy nem egeszen igaz... Ahogy Te kibokted a bibiket a szerzodesben, ugy mas is ki fogja es nem fogjak alairni. Es az nem egy uzletpolitika, hogy majd masnak eladjak, tudjak ok jol, hogy a csalodott vevo rossz hiruket kelti, ami nem jo.
Szoval harcolj csak, legalabb egy vagy ket probat mindenkepplog
De komolyan, amit ígérnek semmi jelentősége, ha nincs benne a szerződésben.
Nekem is ígérték, hogy tuti időre kész lesznek, de úgy, hogy tényleg elhittem. Azt most meg baromira szégyenlik magukat a csúszás miatt. De engem inkább a kötbér vigasztal, mint az a kis édes bűnbánó arcuk. :-)
A kockázat pedig nagyon nagy lehet, ha rossz a szerződésed.
No, eleget papoltam. Csak annyit még, hogy
SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD, SAJÁT ÜGYVÉD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Azért szerintem annyira nem lehet makacsnak lenni, nevezzetek gyengének ha így gondoljátok...
Szóval meg kell találni az aranyközéputat :)
Lehetne arról vitatkozni, hogy most sok az eladó ház és lehet válogatni vagy sok a vevő és az eladó válogathat és nemhal bele ha nem jön össze egy eladás.
Szvsz nem rokkana bele, hogy találjon egy másik vevőt ha én nem írom alá. Természetesen nem azt mondom hogy bármit aláírok, de ha nagyon akarod a kéglit és minden paraméter és bank téma megfelel akkor kell egy kis kompromisszum,vagy akár "kockázat".
szvsz mivel az erkélynél nem normális fal van (nem olyan vastag mint a lakás oldal fala) ezért a terhet oszlopra nyomják....de én sem vagyok építész :)
a szerződésről írok majd...holnap kapom (REMÉLEM!) faxon,hogy elolvashassam
Az okos tervező a szerkezetileg fontos tartóoszlopokat oda helyezte... Laktam már ilyen lakásban, sőt, amikor kijött az értékbecslő, mert örököltük, közölte, hogy nem von le a szoba közeén álló oszlop a lakás értékéből, csak az alapterületét kell levonni. Milyen jó -- heherészett tovább -- van hova tenni a függőágyat...
A szerződés nekem is "viccnek kicsit erős" volt...
Kértem bele egy-két módosítást én is, majd meglátjuk mit szólnak...elvileg holnap kapom az ügyvédjüktől a szerződés tervezetet.
Ha nem titok mondanál erről részleteket? Még nálunk is esélyes az Egressy udvar. :-)
Nekem ők építették ezt: www.nadorliget.hu
Hát csúsztak/nak rendesen, de az anyaggal nem spórolnak és a minőség is egész jónak tűnik. Külön meg kell említenem a burkolójukat, akinek aranyból van a keze. :-) Alapvetően mindent meg tudtam velük beszélni, de néha sokat kell őket noszogatni. A strangokon és a homlokzaton kívül szinte bármit lehetett variálni és becsületesen elszámoltak.
A cég már egy ideje (kb 10 éve) fennáll. De nagy társasházakat tudtommal csak mostanában kezdtek építeni (asszem 2-őt vagy 3-t építettek eddig). Építőiparban járatos ismerős melegen ajánlotta őket.
De azért jobb ha viszel saját ügyvédet, mert a szerződésben volt néhány "csalafintaság". De egyikkel sem éltek vissza.
Ezenkívül nekem átvételkor sokat segített egy építőmérnök ismerős. Ha szakmabeli jelenik meg, olyanok mint a kezesbárány. :-)
És ne feledd, hogy ők "csak" a kivitelezők. A pénzt a beruházó adja.
"Azert en alapjaban veve megbizok bennuk (azert veszek naluk lakast), de TENYLEG sok-sok elmult ev munkajarol, es sok-sok ev leendo piheneserol van szo...
"
Épp ezért nem adhatod fel!!!
És nem láthatják rajtad, hogy gyengülsz!
Javasolom, hogy készülj fel a tárgyalásra. (Bocs, ha kicsit amerikás leszek, de így kell, és működik!)
Végy egy papírt, szép nagyot, és írd le:
- a kívánságodat,
- az érveidet mellette,
- képzeld, ha te volnál ő és le akarnád söpörni az asztalról, mit mondanál a "hülye ügyfélnek",
- készülj fel ellenérvekkel,
Vedd fel a vastag arcbőrt, mert ők sírni fognak, ígérgetni és fenyegetőzni, néha felváltva, néha egyszerre, neked is így kell tenned, ha vmit el akarsz érni. Működőképes technika, hogy nekiszegezed, ő mit tenne a helyedbe, ha az orra alá dugnák, hogy ezt írja alá... NE BÍZZ SENKIBEN! Csak az van megígérve, amit leírtok. NINCS OLYAN, hogy jó, Kovács úr, meglesz... Mondd erre, rendben, én elhiszem, de azért írjuk csak le, írjuk alá, dátummal a biztonság kedvéért... Mindezt mosolyogva, bizalomgerjesztően!
No igen, en szoltam, hogy "alkudjunk a szerzodesrol", de elhessegettek, hogy majd "kötéskor"... Nem igazan fogtam, hogy mi ebben a jo, de aztan rajottem, hogy igy "tobb eselyuk" van...
Mindenesetre jol bekajalok elotte, elszivom a napi cigiadagomat, hogy jol erezzem magam a boromben, mert tenyleg nem kene elsietni :-)))
Lelkileg mar edzem magam, mert tudom, hogy "gyenge vagyok", es hamar ramondom, hogy "najo...."
Azert en alapjaban veve megbizok bennuk (azert veszek naluk lakast), de TENYLEG sok-sok elmult ev munkajarol, es sok-sok ev leendo piheneserol van szo...
Mondjuk az Egressy udvar mar jobban "all", igy az konnyebb - szerintem..:-)
A változtatás a műszaki tartalmat érinti valóban, de nálunk pl. az erkélykorlátot is áttervezték szerződéskötés _után_ rácsról téglára. Mondjuk nem bánom, mert az drágább. Kiterveztek egy kis beépített szekrényt, de ezt se bánom, mert ingyen visszarakattuk mondván, hogy benne volt az eredeti tervben. Nem mindenről szóltak hümm-hümm...
A "legalább olyan jót" jó gondolat, csak vigyázz vele. Én röviden úgy jártam, hogy a kazánomat cserélték ki egy 100e-rel olcsóbb típusra, és szimplán bejelentették, semmi jóváírás, semmi beleegyezés. Amikor balhéztam, komolyan felvetődött a per gondolata, de szerencsére eddig nem jutottunk. Mindenesetre senki soha nem írja le neked, még hivatalos szakértő se, hogy -- vegyünk egy példát -- az Audi jobb a Suzukinál, bár mindenki tudja, hogy így van. Más ügyvéd szerint a bolti árkülönbözet önmagában elegendő bizonyíték. Nem tudom. Sose került sor erőpróbára.
Nekünk spec. két üra után azt mondta az ügyvéd, hogy miért nem mentünk be az irodájába előre egyeztetni, miért itt töltjük az időt. Talán így akarnak presszionálni, hogy siess, mert már itt a következő. Te csak ne hagyd magad, sok millióról van itt szó, meg a lakásodról!
Az 1,8% ingyen volt, hiszen belül volt a 2%-on. Megteheted, hogy felméred a lakást, amikor még vakolatlan, vahu mindenhol hozzáadsz kb. 2 centit. Mi felmértük vakolva, s az jött ki, hogy csak a vakolat miatt hibádzik...
Hát itt még nem tartunk... Nem tudok mit mondani, ha olyan gyorsan megy ez is, mint az építkezés -- és miért menne másképp -- nincsenek vérmes reményeim...
big_mafa, ez az OLimpia Group az Andrássy-n? Ha igen akkor:
.. mi is ott voltunk...(és valszeg megyunk is) csak nem a Gizella házban, hanem az Egressyudvar-ban szeretnénk kéglit.
A szerződés nekem is "viccnek kicsit erős" volt...
Kértem bele egy-két módosítást én is, majd meglátjuk mit szólnak...elvileg holnap kapom az ügyvédjüktől a szerződés tervezetet.
Nerm tudod annak a háznak melyik cég az építője?
Vagy ki mi tud esetleg a Torma Kft -ről? Ők építik az Egressyudvart
Nekem 0.75 nm-rel nagyobb lett. A +-2% ingyen kitétel miatt viszont ezért nem kellett fizetni. Szóval nem csak elvileg. :-)
De az, hogy a lakás minden további nélkül kisebb lehet valamivel, szankció nélkül, de neked bármekkora növekedésért fizetned kell, ez nevetségesen egyoldalú.
Visszatérve az említett pontokhoz:
A kötbér nevetségesen alacsony.
Pont a beleegyezésed nélküli dolog a legveszélyesebb. Ha már fizetsz érte, akkor tudjad, hogy mi változik aláírás után. Ezt a pontot nem változtatni, hanem kivenni kell a szerződésből.
Ha nincs meg, hogy milyen burkolatok közül választhatsz, akkor azokra ne is legyen semmi kitétel. Ez is nevetséges. Ilyet pofátlanság aláíratni. Ennél a pontnál fel kell röhögni hangosan és látványosan keresni a kandikamerát. :-) Vagy ne legyen ez a kitétel vagy csak akkor írd alá, ha már negvannak a burkolatminták.
Az is bevett szokás, hogy rögtön aláírásra hívnak be, holott még semmit sem tárgyaltatok a szerződés vitás pontjairól. Ezzel is nyomást gyakorolnak rád. Ne dőlj be! Ne írd alá, ha nem felel meg. Ha nem szeretsz vitatkozni, akkor vigyél saját ügyvédet.
A te esetedben saját ügyvéd egyszerűen elengedhetetlen!!!
Meg valami:
"Megjegyzem csendben, elvileg nagyobb is lehet... "
Na ja, de ha en X nm-es lakast kertem, s X+2nm-es lett, akkor teljesen jogosan mondhatom azt, hogy "mi kozom hozza? Nem en huztam a falat, en X-et kertem, az a ti hulyesegetek, ha el****-tatok".... Mig ha kisebbet ad, akkor ugye az mar az en karom...
Van ugye az a szokas, hogy csokit ugy felezunk, hogy az egyik tori, a masik valaszt. Magyarul - nekem X nm-es lakas kell - ha rosszul "torted", a te bajod.... Ha a sajat karodra csinaltad, akkor vallald, ha az enyimre - akkor azt is...
(Belatom, a pelda kicsit sarkit - ugyanis yaron az X es az X+Y nm-es lakasban is megolvad a csoki..:-)))))))))))))))))))
Koszonom a hozzaszolasokat, felirtam..:-))
Szoval a "megvaltoztatas" nem egeszen azt jelenti, hogy falakat rakhatnak odebb, hanem a muszaki tartalmat... (ezek szerint rosszul irtam)... Gondolom arra vonatkozik, ha nem lehet Kludi csaptelepet kapni, mert bezart a gyar, akkor azert hadd rakhassanak fel masmilyed, de LEGALABB OLYAN JOT. Csak a szerzodesben ez eleg pongyolan van fogalmazva, de majd javitunk rajta..:-)))
Erdekesseg, hogy nem lehet elore alkudozni a szerzodesen, csak koteskor... Hmmmm... Na, de penteken majd jol az asztalra csapok, meglassatok..:-))) (Aztan megirom ide, hogy milyen volt a fogadtatas, illetve mennyit nem tudtam kiharcolni..:-))
Vadkorte: Nalatok az 1.8%-os elteresre FIZETTEK, vagy az meg "ingyer" volt? Es hogy a banatba merjem le az alapteruletet, ha a vakolat is beszamitando?? Furjak egy lukat? :-)
A mi szerződésünkben ez a határ 2% volt. Valamennyi belefér és jogos, hisz a tervegy dolog, a magvalósulás meg egy másik. Nem minden pont ott van, az esetleges tervezési hibák néha csak építéskor derülnek ki. Én azt mondom, ez előfordulhat, megértem, de akkor fizessenek. Megjegyzem csendben, elvileg nagyobb is lehet... Nálunk amúgy 1,8%-kal lett kisebb a lakás. Mit mondjak... Ne felejtsétek el, hogy az alapterület a _meztelen_téglafalra_vonatkozik_,ami vakolás után bizony mindenhol 5-6 centi minusz. (Merthogy szembfalaknál kétszer játszik a vakolat vastagsága...) Próbáljátok meg eztb a számot lejjebb alkudni!
Elállni nem feltétlenül kell. Ez jól hangzik, de nem azért teker az ember hónapokig, hogy amikor kész van, de kisebb, elálljon. Akkor bizony be kell hajtani rajtuk a különbözetet négyzetméterben számolva! Ha kicit számolsz, kiderül, nagy pénzről van szó:
Pl. 90 m2-nél a 3% 2,7 m2, ami mondjuk 300e-rel számolva 810.000 Ft! Nem piskóta...
A kötbér elég fontos. A 2% maximum mindenképpen kevés, ezt felejtsék el. Lehet havi alapú, de akkor megkezdett hónapokban számoljunk :-), vagy legyen napi. Itt kb. 0,5-1 ezrelék a szokásos. A két hónap türelmi idő megint csak sok, egy hónapnál ne legyen több!
A burkolat, szniter, bútor stb. kérdése megint kényes. nekik nyilván szerződésük van valakivel. Ennek ellenére szerintem te kérheted azok nálkül. Akkor persze egy csupasz lakást veszel át, és vacakolhatsz a szakikkal te magad, de olyan lesz, amit te akarsz. Jobb esetben meg tudod beszélni az alvállalkozóval, hogy inkább te hozol anyagot. Ilyenkor persze megint le kjell vonatni a lakás árába beszámított anyagköltséget. Szóval igényel némi rugalémasságot a beruházótól.
Bár itt elhangzott, hogy a Mediterrán egy orvosi ló, ebből a szempontból jó volt a helyzet.
Abba se menj bele, hogy a hozzájárulásod nélkül változtathatnak. Ilyen nincs! Vannak természetesen elkerülhetetlen változtatások, általában tervezési hiba miatt, de olyan nincs, hogy bemész a lakásba, azt másképp van minden. Nálunk is próbálkoztak ilyesmivel, itt a kazánt cserélték le egy sokkal olcsóbbra. Kicsit balhéztam...
Szóval összefoglalva ez volt nálunk:
1.
- Kötbér egy hónap után,*
- napi számolással,
- napi 0,8 ezrelék,
- 5%-ban maximálva
Ez a maximálás amúgy egy disznóság, de nem voltunk elég rutinosak.
* Cserébe mi is késhetünk a fizetéssel 30 napot
2.
A hibahatár a lakás méreténél 2% volt, azzal a kitétellel, hogy megállapodás kérdése a különbözet rendezése.
3.
Burkolat, festés, a mesterekkel való megállapodás része volt. Ha nem azt tették fel, ami a lakás árában benne volt, direktbe nekik fizettük a különbözetet. Burkolatot választhattunk a szaki készletéből, de kívülről is hozhattunk.
4.
Konyhabútort nem kértünk, levonták az árát.
5.
Átalakításhoz a beleegyezésem kellett, és én is kérhettem ilyeneket, pl. fal máshova, boltív ajtó helyett, stb.
Harcolj egy kicsit, de ez így nagyon előnytelen ám! És még valami. nagybátyám ügyvéd, és amikor megtudta, hogy neki nem is szóltunk, tök mérges lett, amikor elmondtuk, hogy mik voltak benne, azt mondta, a kamaránál be lehet fújni azt az ügyvédet, aki ennyire egyoldalú szerződést kínál. Csak hogy tudjátok...
Mi epp a Gizella-hazban keszulunk szerzodest kotni (jovo heten), de nekem nagyon egyoldalunak tunik a kezhez kapott mintapeldany (marmint a szerzodesbol..:-)))
Esetleg valaki nem tudna feltenni egy KOMPLETT szerzodest, ami szerinte jo? MErt peldaul ilyenek szerepelnek az enyemben, hogy:
-3%-os alapterulet-elteres nem jar semmi retorzioval, felette elszamolas, 5% felett elallhatok a szerzodestol. Namost szerintem ez igy lenne realis: "Ha a lakas merete kisebb mint a szerzodesben szereplo, akkor karteritest fizet az epitteto, ha ez az 5%-ot ez meghaladja, a vevo elallhat a szerzodestol". Mert nem ertem, hogy miert is ne lehetne egy TERV-et tartani??
Aztan kotber - HAVI alapon 1%, max. 2 honap - na ez szerintem nevetseges...
Raadasul ha 2 honapot csusznak, akkor "az belefer", kotber csak utana jar.
Es meg: Nem tudjak MOST, szerzodeskor megmutatni sem a butorokat, sem a burkolatokat - am a szerzodesben az lenne, hogy csak az altaluk "prezentalt" dolgokbol valogathatnek... Na neeee.......
Olyan is szerepel benne, hogy az en hozzajarulasom nelkul is megvaltoztathatjak a belso kialakitast, persze csak ugy, hogy az "minosegi es mennyisegi mutatokban nem lehet rosszabb, mint a tervben"... Ez sem ttetszik nekem, de ezt esetleg meg megemesztenem....
No, erre mondjatok valami oksat..:-))
KOszi, es mindenkinek jo lakasvasarlast illetve koromragast..:-)))