Keresés

Részletes keresés

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31187

Nézd meg a joggyakorlatot mondjuk külön tábla jelzése nélküli védett úton kereszteződésben előző járművek balesetei kapcsán...

Nem, nem maga a szabálytalankodás általában.

Vannak (jobban) megtévesztő szabálytalankodások, meg nem (vagy kevésbé) megtévesztőek.

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31186)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31186

Említettem volna villanyrollert? Ez most terelés ízű, ami Tőled nem megszokott. 

 

Amúgy mi lenne megtévesztőbb magatartás - akár elsőbbséggel védett helyzetben is, - mint maga a szabálytalankodás. (Bizalmi elv + szabálytalanság = zavaró/ megtévesztő hatás. Hiszen szabályosságra számítasz; Vagy nem?

 

Nyilván, ha cigánykerekezve megy át valaki, vagy hullahoppal, vagy Elvis Presley jelmezben, az eléggé megtévesztő, de nem szabálytalan. :)

Előzmény: ÁsítóSárkány (31182)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31185

A lelépésre engedélyezett időpont végéig nem volt senki (más) a zebrán, sőt utána közvetlenül sem, sőt a kerékpárt toló mögött sem. A szabályok megengedő alkalmazása esetén is, ez azért minimum megtévesztő. 

Előzmény: ÁsítóSárkány (31184)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31184

na ez így erősen félreérthető lett. a kerékpárját toló gyalogos.

Előzmény: ÁsítóSárkány (31183)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31183

Erre nem ment át a válaszom.

Ami az, hogy 90+%-ban a kerékpáros volt az ok.

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31168)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31182

azért a hosszútávfutást ne kezeljük úgy, mint a villanyrollert... kicsit más kategória

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31180)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31181

Épp ez az!

hol írja a 9. § (4) bekezdés a) pont vagy b) pont, vagy akárcsak a 31. § (5) bekezdés b) pont, hogy csak a szabályosan érkező gyalogosnak jár az elsőbbség?
Pont ugyanannyira írja, mint a 12. § (1) és (2) bekezdés meg a 28. § (2) bekezdés b) pont a védett útról érkező jármű esetében...

És épp ezért azzal analóg módon a megtévesztés kérdése lehet a perdöntő.

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31178)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31180

Érteni vélem, hogy mit is akarsz ezzel. Tehát, hogy a lámpa "bevédte" tokkal - vonóval az egész kereszteződést. Ez igaz is, én a futó oldaláról viszont mégsem feszegetném a jelzőlámpa kérdést.

Csak és kizárólag a futása miatt tűnik olyan rövidkének a villogó szakasz. Egy normál gyalogosnak ez bőven észlelhető időn belül volt. A normál gyaloglás és a futás között meg ugyebár maga hozza meg a döntést az ember, nem egy vis maior helyzet. 

Előzmény: ÁsítóSárkány (31176)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31179

Egy-két nappal később jártam arrafelé... Valóban egész úton foglalkoztatott a történet. Szerintem sok balesetet részletesen ki kellene nyilvánosan elemezni. - okulásként. Lényegében itt is ezt teszem, vagy próbálom tenni. Sok életet meg lehetne óvni.

Azzal nem védünk meg senkit , ha nyilvánvaló szabálytalanságokra rálegyintünk. Én sem teszem ezt pl. az autóssal kapcsolatban, de vigye el mindenki a maga keresztjét, a saját balhéját, figyelmetlenségét, hülyeségét.

Ismétlem: az autóst elmarasztalnám (átbaxta a "helyzet" + figyelmetlen is volt, melyből következőleg szabálytalan is)

Többszörösen szabálytalan gyalogosnak viszont nem ítélnék semmiféle anyagi előnyt. Pl. eü. költségekre vonatkozóan sem. 

Előzmény: Mr Reacher (31177)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31178

Most én is azt mondom, el is fogadnám az érvedet szabályos helyen és időben átkelő gyalogos esetén.

Előzmény: ÁsítóSárkány (31176)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.12.12 0 0 31177

Irónia on. Nem akarnád megfejteni a tavaszi M1-en porvihar miatt bekövetkezett tömegbaleset okait?

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31172)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31176

Nézd meg alaposabban, milyen szabad utat jelez az a zöld fény :)

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31166)
még.mindig.én Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31175

Én csak az ügyészség oldalát vettem alapul.

Majd vitatkozhatnak a vádlott védőjével a bíróságon. 

 

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31172)
még.mindig.én Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31174

Akkor előre!

Menjünk el csoportosan! 

 

Ez egy elég "piti" per, nyilvános lesz. 

Előzmény: Mr Reacher (31171)
még.mindig.én Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31173

Akkor hajrá, menjünk el a tárgyalásra csoportosan!

Majd utána ki lehet vesézni, hogy kinek mennyire volt vagy nem volt igaza.

Esetleg szidhatod az ügyészséget vagy a bíróságot is...

 

Szót nem fogsz kapni, abban biztos lehetsz... 

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31170)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31172

Az erről tudósító, több forrásból is belinkelt cikk, viszont egyenesen felháborított:

 

"zebrán átkelő"

                                                 }  nettó hazugságok

"zöld jelzésen, szabályosan"

 

Lehet súlyozni a felelősséget, de amit látok a szememmel, azt nem kell lehazudni a csillagos égről.

 

 

Előzmény: még.mindig.én (31167)
Mr Reacher Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31171

A bírósági tárgyalások alapesetben nyilvánosak. Elmégy, és beülsz a nézőknek fenntartott helyre.

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31170)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31170

A vádemelés az még messze nem ítélet... és gondolom nagyon ritka, hogy ilyen zebrángázolás (mert maga a gázolás már  - kétségkívül - majdnem ottvót) esetében ne menjen végig a folyamat. Viszont tényleg nagyon szívesen elmennék egy ilyen tárgyalásra, pláne, ha szót kapnék.... ;))))

 

Én még a szgk. sebességét is ki tudnám számolni, csak most lusta vagyok; De megmondom, hogy hogyan.

Előzmény: még.mindig.én (31167)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31169

Hát, ami azt illeti, messze nem ez lenne az első eset.

 

(Meg linkeltem is korábban egyet, amiben először elmarasztaló, majd másodfokon - homlokegyenest ellentétes - felmentő ítélet született. Ráadásul zebra, gyalogos vonatkozású. Lényegében: látta a sofőr, hogy imbolyog/ tántorog a gyalogos, de mivel átkelt előtte az úton (befejezettnek tűnt az átkelés), elhúzott mögötte. Az emberünk viszont "rükvercbe kapcsolt" és visszatántorodott. Ekkor ütötte el az említett autós. Elsőfokon megmázsálták, nagyjából olyan érvek mentén, amik itt is elhangzottak, hogy a zebra még az "oda-visszázó" gyalogosok vonatkozásában is szent... Az autó veszélyes üzem, ... észlelnie kellett volna... ésatöbbi...

Másodfokon több eszük vót...)

Előzmény: még.mindig.én (31167)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31168

Na, ezt már hajlamos vagyok elfogadni.

 

Az én állításom viszont az, hogy a futó-gyalogos, a szabálytalanságaival pontosan az észleléséhez szükséges feltételek 50-60-70-80-?%-ától fosztotta meg a gépjármű vezetőt. Vagy mondjuk úgy: jelentősen csökkentette a lehetőségét. Utána meg pont ezt rójuk fel a másiknak, hogy miért nem látta / tételezte fel.

 

- Az áthaladás helyének helytelen (szerintem ráadásul szabálytalan) megválasztásával - térben

- az időbeli szabálytalan lelépésével + (az önmagában nem szabálytalan, de tényszerű) futásával, pedig időben nehezítette a saját észlelését.

 

Mindezt kézlegyintéssel letudjuk azzal, hogy "nem számít", akkor is - legalább gondolnia kellett volna rá.

 

Lehet az autós akár a világ legelőzékenyebb, legudvariasabb, stb. söfőrje is, ha - aktív közreműködéssel - átbaxxák. Gondolom te sem szeretnél az éjszaka közepén a zebrán egy 2m2-es fekete paravánt átvivő bábművésszel találkozni. Pedig az még akár lehet tök szabályos is.

Előzmény: ÁsítóSárkány (31165)
még.mindig.én Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31167

Ezek alapján szerinted a rendőrség és az ügyészség is rosszul dolgozott és tévesen emeltek vádat a balesetet okozó autós ellen?

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31162)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31166

Nálam a 9. § (4) az fényjelző készülékes, nem ide tartozó szabály. Mire is gondoltál? Most nem találom.

Előzmény: ÁsítóSárkány (31165)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31165

1. A magam részéről azt, hogy hol keresztezhet gyalogos, meg azt, hogy kinek van elsőbbsége, kettéválasztanám. Épp úgy, mint a főútvonalon szabálytalanul közlekedő elsőbbsége az alárendelt úttal szemben.

2. ha pedig az elsőbbséget nézem, akkor látok egy sor szabályt, ami szóba jön. Az én olvasatomban a sok közül elég egy, ami elsőbbséget biztosít a gyalogosnak.
A magam részéről a 9. § (4) bekezdés alapján meszelném el az autóst. A többi szabály az én olvasatomban nem szűkíti le a 9. § (4) bekezdés szerinti elsőbbségadási kötelezettséget.

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31162)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31164

Gondoltam, így még te is megérted, hogy a távolabb lévő tárgyakat (egyéneket) kisebbnek látjuk (ld. perspektíva..),

tehát ha távolabb pozicionálod magad a kitakaró tárgytól, akkor nagyobb eséllyel bújsz el mögötte.

 

A kedvedért:

csak az óvodai rajzokon egyforma a melletted álló óvónéni és a távoli hegytetőn álló apukád mérete. A valóságban ez nem így van (pontosabban, nem így látható) :))))

Előzmény: még.mindig.én (31161)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31163

És én sértegetlek?

Előzmény: még.mindig.én (31161)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31162

Valóban, a kezdetektől vitatom, hogy volt-e elsőbbsége ennek a gyalogosnak, ebben a spec. esetben.

 

21/(5) alapján a kijelölt gyalogos átkelőhelyen kellett volna áthaladnia / a lelépéstől. Nem mellette, vagy mellőle indulva. Nem én tehetek róla, hogy nem mondja a KRESZ: "nagyjából a kijelölt gyalogáthely közelében..."

 

Túlzsúfolt átkelőhelyen tudnék ettől esetleg - az életszerűség okán - eltekinteni. De itt ugye nem tekinthető zsúfoltnak a zebra, az egyszem kerékpáros-mama miatt. Attól, hogy nap mint nap gyalogosok százezrei vágják le az útjukat a zebra mellet, még a KRESZ szerint nem válik szabályosssá, legfeljebb "elnézett szokásjoggá".

 

Azt a bizonyos "kanyarodási szabályt" már (majdnem) szétcincáltuk; Már a múltkori "boltajtós" esetben is.

Már akkor sem volt erre megnyugtató válasz, csak - legalább kétféle - Szabályértelmezés, ...

 

Két vitatott kérdés van:

A) Nevezetesen, hogy mit is jelent ez:

(mindenki tudja már fejből, ezért csak a vitatott részt emelem ki) ... - kijelölt gyalogátkelőhely hiányában is - ...

 

i.) A ti értelmezésetekben: "kanyarodó járművel, a gyalogátkelőhely meglététől, vagy hiányától függetlenül, a kereszteződés teljes tartamán belül (akár a zebra fizikai/ optikai határain túl is..." elsőbbséget kell adni ... Lényeg a kanyarodás ténye. (Tul.képpen 21/(5) innentől felül van írva (???!))

ii.) Az én értelmezésemben (ez egyszerűbb): "... akkor is elsőbbséget kell adni, ha nincs zebra (vagy pl. hó takarja). (Tehát a jogalkotó biztosította a gyalogosok definitív védelmét, elsőbbségét abban az esetben is, ha nincs kijelölt gyalogátkelőhely kialakítva.) Ha viszont van zebra, -> akkor GOTO 21/(5)

ebből következik a  második vitás kérdés:

B) hogy akkor tulajdonképpen meddig is tart ez a térbeli (i.))  vagy eseti (ii.)) meghosszabítás, illetve kiterjesztés ? Tehát, ahol érvényes a gyalogos elsőbbsége?  Mert nyilvánvalóan Hévíztől Lillafüredig, de akár csak az út teljes hosszában, amire a jármű rákanyarodik - nem tarthat!

Maga a KRESZ (21/(5)a)) és az összes - többtucat - példa, ábra és magyarázat a járda meghosszabított vonalát írja. A múltkor annyit tudtunk közösen kivajúdni, hogy legyen akkor inkább a sávja (ne a vonala). Meg talán még bedobta valaki (majd linkelem), hogy legyen akkor plusz 5 méter. (De ennek nincs sehol hivatalos nyoma, megerősítése.)

Ha talál valaki egy ábrát vagy leírást, ami az A) i.) értelmezést hitelesen erősíti, akkor meghívom egy tálca minőségi sörre.

Előzmény: ÁsítóSárkány (31159)
még.mindig.én Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31161

Tizenegyes?

Foci?

 

Mi lesz a következő?

Óvodai rajzverseny? 

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31155)
még.mindig.én Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31160

A videó alapján semmire sem figyelt az autós. 

Hacsak nem a telefonját nyomkodta éppen...

Egyenletes sebességgel halad, azt látni. Semmi fékezés. 

Az autós semmit sem tett meg az ütközés elkerüléséért, hiszen simán elgázolta a gyalogost...

Zebráról beszélünk, szóval hogyan is téveszthetne meg bárkit a gyalogos?

Előzmény: Mr. Pepe00 (31154)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31159

Nem tudott eleget tenni az elsőbbségadási kötelezettségének a túl nagy sebessége miatt. Nálam ez a 28. § (3) bekezdésének megsértése, relatív gyorshajtás.

Előzmény: Mr. Pepe00 (31156)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2023.12.11 0 0 31158

Egyáltalán nem tűnt üresnek az a zebra. Ha van bármi ami zavarja a beláthatóságot, az messze nem üres.

A teljesen üres az az, hogy látod a járda külső szélétől a járda külső széléig bármi zavaró tényező nélkül. Nem volt meg.

 

A futó a saját sebessége miatt tartott leheletnyi extra oldaltávolságot a kerépárját toló gyalogos mellett, nem akart a kormányrúdba beleakadni, mondjuk a másik egy óvatlan mozdulata miatt. Számomra érthető...

Előzmény: Hattori Hanzo69 (31155)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!