Keresés

Részletes keresés

kalaszi_bruno Creative Commons License 2008.07.18 0 0 6416

Sziasztok!

A tervek szerint szept. 28.-án (vasárnap) Újpesten Wass Albert szobrot avatnak. Jó alkalom lenne egy fórumtalálkozóra ... (Persze főleg azoknak, akik tisztelik W. A.-et és szeretik írásait.)

Vélemények?

Üdv: B.

Törölt nick Creative Commons License 2008.07.12 0 0 6415
Előzmény: Leevee (6413)
EdgE Creative Commons License 2008.07.02 0 0 6414
Szia! Én olvastam a hírről és gondoltam is arra, hogy biztosan ott vagy. :)
Előzmény: Leevee (6413)
Leevee Creative Commons License 2008.06.30 0 0 6413
A hétvégén felavatták Wass Albert szobrát Debrecenben a Nagyerdőn, egészen pontosan a Medgyessy-sétányon. Nagyon szép környezetben egy remek műalkotás lett, egészalakos szobor. Csináltam képet a telefonommal, berakom, mihelyst rávarázsolom a gépre. 
lecsóbéla Creative Commons License 2008.05.26 0 0 6412
lecsóbéla Creative Commons License 2008.05.26 0 0 6411
Előzmény: reka32 (6405)
EdgE Creative Commons License 2008.05.23 0 0 6409
Pl. anyukádat?
Előzmény: Törölt nick (6403)
kalaszi_bruno Creative Commons License 2008.05.22 0 0 6408

A román legfelsőbb bíróság jogerősen elutasította a perújrafelvételt Wass Albert ügyében ...

http://hvg.hu/vilag/20080522_wass_albert_kincses_elod_perujrafelvetel.aspx

vamosiferi Creative Commons License 2008.05.14 0 0 6407
Szerintem neked hasznos lehet a Dolphia tartalomfigyelő. Csak ha beírod, hogy "Wass Albert", és aztán naponta elküldi neked a Wass Albert-es híreket. Több száz híroldalt figyelnek, köztük erdélyieket is. A http://news.dolphio.hu oldalon tudtok regisztrálni.
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.13 0 0 6406

Szia Réka!

Egy picit konkrétabban, milyen hírekre gondolsz? Hátha itt is tudunk segíteni...

üdv: boraka

Előzmény: reka32 (6405)
reka32 Creative Commons License 2008.05.13 0 0 6405
Sziasztok!

Engem Wass Alberttel kapcsolatos hírek érdekelnének. Tudtok ilyen oldalról?

üdv:
Réka
Gurg Creative Commons License 2008.05.05 0 0 6404
...szegény...
Tchabee Creative Commons License 2008.05.05 0 0 6402
Ajánlom még Makkai Sándort is.
-Táltoskirály
-Sárga vihar
-Magyarok csillaga
Előzmény: mnb963 (6399)
mnb963 Creative Commons License 2008.05.04 0 0 6401
ok, köszi, megpróbálok beszerezni pár művet tőlük is! Bár nagyon sajnálom, hogy ezzel vége a Wass-művek olvasásának:(  Viszont A Kráteres és a Mentoros kiadások között vannak különbségek - átfedések, úgyhogy lehet, hogy mégiscak kimaradt valami...
Előzmény: kalaszi_bruno (6400)
kalaszi_bruno Creative Commons License 2008.05.03 0 0 6400

Szia!

Ha erdélyi körben akarsz maradni, javaslom: Nyírő József, Tamási Áron, Kós Károly írásait.

Előzmény: mnb963 (6399)
mnb963 Creative Commons License 2008.05.02 0 0 6399

Tisztelettel jelentem: elolvastam a Mentor Kiadó Wass Albert teljes életmű sorozatát!! (a verseket kivéve)

Meg tudnátok mondani, hogy Wass Alberthez hasonló írók mely műveit érdemes még elolvasnom? Lassan jelentkeznek az elvonási tünetek...:)

EME Creative Commons License 2008.04.26 0 0 6398

Én az Ismerős Arcok és Simó József egyik Wass Albert estje után lettem a zenekar rajongója.

Mindenkinek ajánlani tudom, hogy nézze meg, mert érdemes.

Előzmény: EdgE (6397)
EdgE Creative Commons License 2008.04.24 0 0 6397
Emlékkoncertet tart a magyar nemzeti rockzene két jelese, az Ismerős Arcok és a Szkítia, mégpedig Wass Albert születésének 100. évfordulója alkalmából. Szombaton este hattól a fővárosi MOM Művelődési Központban először a Szkítia lép színpadra, hogy az erdélyi író előtt tisztelgő, vadonatúj zenealbumáról csemegézzen. Az est második felében az Ismerős Arcok egy megújított Wass Albert zenés irodalmi estet mutat be. A versek és a dalok közben, a megfelelő díszletek között – a szervezők ígérete szerint – az író „megelevenedik”, méghozzá Simó József előadóművész segedelmével.

Erre jön valaki?

Ebben a művházban már volt Adjátok vissza a hegyeimet színpadi változat is. Azt is reklámoztam, de nem jött senki.

Amúgy elolvastam a Farkasvermet.
Nem lesz valamikor topictalálkozó? Ezt már kb fél év óta kérdezgetem de sose reagál senki, illetve annyit írt pár ember emailben, hogy jó legyen, de hogy mikor hol az ugye sose hozódik fel.

Üdv.
cserekecske Creative Commons License 2008.04.03 0 0 6396
cserekecske Creative Commons License 2008.04.03 0 0 6395
Garson Creative Commons License 2008.04.02 0 0 6394

Nyírő József: Madéfalvi veszedelem c. regényét olvastad? Én most kezdtem el, ez is jó regénynek ígérkezik, de a téma persze itt is elég fájdalmas.

Előzmény: Gurg (6390)
cserekecske Creative Commons License 2008.04.02 0 0 6393
Kőtábla helyett obszcén felirat a Wass Albert-forrásnál

Fotó: Boda L. Gergely Emléktáblával akarták megjelölni szombaton a helyet, ahol Wass Albert pihenni, írogatni szokott egy Szalárd-völgyi forrásnál. A tábla elhelye zésére azonban nem került sor, ugyanis egy községi hivatalnok „meg tiltotta” azt. Az ünnepséget mégis megtartották a holtmarosi református templomban, a késô délutáni órákban pedig a résztvevôk egy része elment a forráshoz, ahol döbbenetes „ él mény ben” volt részük.

A szombatra tervezett táblaállítás előtti napokban olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint a palotailvai alpolgármestert, Petrişor Teslovant a megyei és a szászrégeni rendőrség értesítette az eseményről, nem a szervezők, ezért azt ígérte, hogy ha nem kérnek engedélyt a rendezvényre, leállítják azt, a szervezőket pedig megbírságolják. Egy másik hír szerint a megye prefektusa úgy nyilatkozott: mivel tágabb körű családi megemlékezésről van szó, nincs ellenvetése, csak akkor helyez kilátásba intézkedést, ha törvénysértést észlel.
Szombaton délelőtt azonban Bartha József holtmarosi lelkész bejelentette a külföldről és Erdélyből érkezett vendégeknek, hogy megtiltották a táblaállítást, ezért csak a templomban emlékeznek az íróra. Az Úr asztalán elhelyezett zöld gránittábla, amelyen a Wass Albert Forrás felirat olvasható a szászrégeni Mezei Ferenc kőfaragó aranyvésetében, alig két arasz széles és másfél magas. Furcsának tűnik, hogy egy ekkorka kődarab ennyi galibát keltett.

Már két száműzött
A megemlékezéssel egybekötött táblaszentelésen az erdélyiek mellett kilenc magyarországi település képviselői voltak jelen. Eljöttek szervezetek, társaságok képviselői és magánszemélyek Debrecenből, Bonyhádról, Zuglóból, Tápióbicskéről, Gödöllőről, Gyulából, Balatonfüredről, Kalocsáról és Budapestről. Mindannyian részt szerettek volna venni a tábla elhelyezésén, a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójára való megemlékezésen, abban a környezetben, ahol az életének jelentős részét töltötte, ahol alkotott. Meg kellett elégedniük azonban a táblának a templomban való elhelyezésével. Immár két száműzött vagy ide menekített ereklyéje van a holtmarosi templomnak. A másik az író mellszobra.

Egy jegyző túlkapása?
A templomi ünnepség végén megkérdeztük Bartha József lelkészt, hogy ki tiltotta meg a tábla elhelyezését. „Nem kértem írásban engedélyt, mivel az eddigi tapasztalatok alapján tudtam, hogy úgysem adnák meg. Az esemény előtt elmentem Palotailvára az önkormányzathoz, mivel a követ a Szalárd-völgyében akartuk elhelyezni, annál a forrásnál, ahol Wass Albert gyakran pihent és írogatott is. Onnan átküldtek Dédára, mondván, hogy az ő hatáskörükbe tartozik. Dédán a községháza jegyzője telefonált valahova – ő azt állította, hogy a megyei rendőrségre –, s utána közölte velem, hogy a megyei rendőrparancsnok nem engedélyezi a táblaavatást. Megkérdeztem, hogy a szabadtéri istentiszteletet sem engedélyezik. Azt felelte, hogy azt sem” – mondta a lelkész.
Még szombaton megkérdeztük a megyei rendőr-felügyelőség szóvivőjétől, igaz-e, hogy a felügyelőség tiltotta volna meg a rendezvény lebonyolítását. Livia Popa szóvivő cáfolta, hogy tőlük származna a tiltás. „Stupid dolog lett volna, hogy a rendőr-fel - ügyelőség tiltson be egy ilyen rendezvényt” – közölte.

Mázolók éledése
A délutáni órákban az ünnepségen résztvevők egy része mégis elindult, hogy legalább a forrást megnézze. A Szászrégen– Maroshévíz közötti országúttól mintegy nyolc kilométerre, a Szalárd-völgyi erdei út mellett van. Az úttól alig néhány méterre, a földből felfakadó víz mellé egy nagyobbacska követ állítottak korábban a holtmarosiak, erre kellett volna felerősíteni a viszonylag kisméretű táblát. Az ide érkezőket azonban meglepő, szégyenteljes látvány fogadta. A kőre és a forrás mögötti fenyőfa öles törzsére valaki fehér festékkel, hatalmas betűkkel obszcén, triviális szöveget mázolt. A helytelenül felírt magyar szavakból lehet következtetni az elkövető( k) kilétére. Valamint abból, hogy a környéken nincsenek házak, nagyon kevés ember jár errefelé.

Bakó Zoltán
v
Zete Creative Commons License 2008.04.01 0 0 6392
Édy Endre Creative Commons License 2008.03.29 0 0 6391

Oszt' miért nem? Vannak olyanok, akik egy sor után is megmondják a tutit. :)

És te mennyiből ismered? Négy bekezdés netán? Picivel több? Talán a Wass oeuvre mélyreható és alapos ismeretéből? Szóval, kíváncsi lennék ám. :)

Előzmény: Alpári Gnác (6383)
Gurg Creative Commons License 2008.03.26 0 0 6390
Ha rajtam múlna, kötelező olvasmánnyá tetetném az iskolákban...
Előzmény: Garson (6389)
Garson Creative Commons License 2008.03.25 0 0 6389
Igen, kiváló regény és valóban megrázó!
Előzmény: Gurg (6385)
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.18 0 0 6388

Igen, olvastam, nagyon megrázó regény. Örömmel üdvözöllek ismét a topicon! :-)

Előzmény: Gurg (6385)
mexicankid Creative Commons License 2008.03.18 0 0 6387
Köszönet az idézetért! Megszívlelendő...
Előzmény: Gurg (6386)
Gurg Creative Commons License 2008.03.18 0 0 6386
Egy részlet a regényből:

(A román püspök magyarázza a papjainak, hogy mit kell tenni)

...Számba kell vennünk saját erőinket és ha kell, a kicsi kenyeret is kettőbe kell törni, hogy gyermekeink románul kérhessék el tőlünk és a hegyeken, mezőinken meg ne szűnjön a fiatalság ajkán a mese és a doina.
...Ne menjetek a városokba, gyárakba, másoknak szolgálni, hanem magatokat gyarapítsátok! legyetek okosak, mint a kígyó! Csak így jön el az idő számunkra, melynek el kell jönnie...
...hagyjátok, hogy a magyarok uraskodjanak és veszekedjenek, ti szántsatok vessetek, tűrjetek és várakozzatok, mert nekünk érik az idő...
...Legyenek nekik palotáik, négyesfogatuk, gyáriparuk, kapitalizmusuk, bankszervezetük, osztálytársadalmuk, demokráciájuk, liberalizmusuk, új életformáik, racionalizmusuk, proletáriátusuk, hadd hirdessék, hogy a felvilágosodás hozta a humánumnak új, mélyebb és tisztább értelmezését, a szellem fennségének új meglátásait, amivel túlszárnyalják a görög világ legmagasabb csúcsait is, hadd imádják Párizst és a külföldet; de legyen mienk a föld, minden föld Erdélyben és ez a föld ne halljon mást, csak román szót...

Ezek a szavak - természetesen kicserélve a szereplőket - a mai világban jól jönne a magyaroknak is... akár anyaországon belül...
Gurg Creative Commons License 2008.03.18 0 0 6385
Régebben még ajánlottam a topiclakóknak Nyirő József: Néma küzdelem c. regényét.
Sikerült valakinek elolvasni?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!