Keresés

Részletes keresés

koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.10 0 0 19605

Csepegtesd egy üveglapra.

 

A bideszt / deszt / csapvíz így egymástól megkülönböztethető. A desztvíz száradási nyoma gyenge, de szokott látszani.

 

Az ioncserélt nem tudom, hogy milyen nyomot hagy...

Előzmény: rednifegnar (19604)
rednifegnar Creative Commons License 2021.11.08 0 0 19604

koszi, elengedtem a temat, majd veszek frisset ezt meg kiontom (ugy latom meg az indikator papir is tobbe kerul mint venni masikat).

 

Előzmény: barkócza (19603)
barkócza Creative Commons License 2021.11.07 0 0 19603

Multiméterrel semmiképpen nem fog menni. Még egyszer leírom: a fémben vannak elektronok, a vízben ionok, úgyhogy mindkettő külön-külön vezet. Az, hogy az elektron hogy kerül rá az ionra, vagy az ionról a fémbe, az egy bonyolult kérdés. Így a fém-oldat határfelület ellenállása sokkal nagyobb lehet, mint az oldaté, egyenárammal nem tudod, mit mérsz. Csak és kizárólag nagy felületű elektróddal, kapacitív úton az oldatba váltóáramot becsatolva mérhető a az oldat ellenállása.

 

(Az elektrolízishez ennek semmi köze. Amúgy bármilyen kis egyenáram elektrolízist eredményez, hiszen ehhez az egyik elektródon elektront kell egy oldott részecskére tenned - vagyis azt a valamit redukálod -, a másikon pedig a fém elektront vesz el az oldott anyagtól, azaz oxidálja. Egyenáram kémiai reakció nélkül nem folyhat át a cellán.)

Előzmény: rednifegnar (19602)
rednifegnar Creative Commons License 2021.11.07 0 0 19602

eleve a multimeter mintavetelezessel mer es mindig mast. nyilvan az erintkezoket letiszitottam, ilyen rovid ido alatt, alcsony fesz es aram mellett csap vizbol nem hiszem hogy befolyasolo elektrolizis alakulna ki.

meg azt csinaltam hogy a ket erintkezot fixen befogtam es azonos tavolsagban voltak. igy viszont latszott egy tendencia hogy a csapvizes mindig par tized mohmmal mast mutatott.

ettol meg mindig lehet h a ket bodon nem ioncserel, csak egy regebbi vizfeltoltes.

ra szoktam ugyan irni hogy csapviz van benne de ezeken nincs felirat gondoltam hatha meg lehet gyozodni egyszeruen rola.

 

 

Előzmény: barkócza (19601)
barkócza Creative Commons License 2021.11.07 0 0 19601

Egész pontosan attól, hogy az elektrolit és a fém is külön-külön vezetnek, a töltés átlépése a két fázis között lehet erősen gátolt. Ezért nemcsak, hogy váltóáram kell, hanem nagy, porózus felületű elektród. A nagy felületű elektród és az elektród határfelületén kialakuló nagy kettősréteg kapacitás váltóáramú ellenállása jóval kisebb, mint az oldat ellenállása, és így válik lehetővé a mérés.

Előzmény: jogértelmező (19600)
jogértelmező Creative Commons License 2021.11.06 0 0 19600

Oldatok ellenállását mérni egyenáramú műszerrel szerintem nem érdemes, mert galvanizáció is lesz, ami bezavar.

Jól sejtem?

Előzmény: rednifegnar (19597)
W_B Creative Commons License 2021.11.06 0 0 19599

Lehet venni vízkeménység mérő tesztcsíkot.

Vagy forralj belőle egy litert, lehülés után a változó keménységet okozó sók kocsapódnak, fátyolos lesz az edény fala.

Többet nem érdemes vele foglalkozni.

Előzmény: rednifegnar (19597)
vlacko Creative Commons License 2021.11.06 0 0 19598

Ezzel a 96%-os alkohollal mi a probléma? Milyen veszélyes dolgot lehet belőle csinálni higany fulmináton kívül (amihez "mindössze" csak még higanyt és tömény salétromsavat kell beszerezni)?

Előzmény: Nobody1 (19570)
rednifegnar Creative Commons License 2021.11.06 0 0 19597

sziasztok, lenne egy elég amatõr kérdésem...

van 2x5L ioncserélt vizem. vagyis nem tudom
hogy az van e bennuk. miként lehetne ezt
megállapítani?
ilyen teljesen fapados átlag otthoni eszközökkel?
próbáltam multiméterrel ellenállást mérni, hasonlítani
csapvízhez. de nem nagyon jött össze. kiöntöttem
három egyforma pohárba azonos mennyiséget és
ellenállást mértem. tok random eredmények jöttek
ki, a 0.8-4.5Mohmig. ahány méres annyiszor más.
nyilván a csúcsok távolságától is függ probáltam
azonos távolságban tartani, de amugy viszonylag
keveset változott a távolságtól. viszont minden
mérésnél más volt és nem tudtam megállapítani
tendenciát, hogy melyik pohárban lenne mondjuk
alacsonyabb (mert pl az lenne a csapvíz).

 

MikroGlicerin Creative Commons License 2021.10.18 0 0 19596

 

Üdv vegy-észek!

Több fórumtag néhány hozzászólása annyira hasznos, hogy lementettem magamnak

az egész index kémia fórumot, ami ésszerű formában 10MB méretű lett,

és beleillesztettem a kémia könyv gyűjteményembe, ami eddig 4GB méretű.

Remélem nem baj és kössz. MikroGlicerin voltam, aki a kenyerét és a kalapácsát

is maga gyártja és a 2018-as évet kémia könyv írással is töltötte. /2021.10.18.

 

 

MikroGlicerin Creative Commons License 2021.10.16 0 0 19595

 
>A múltkori bejrúti AN-robbanás... 20t körüli mennyiség robbant.

>A maradék párszáz tonna olyan szarul volt csomagolva és tárolva,

>hogy átnedvesedett és flegmatizálódott.
 
Ráadásul szerencsére nem is volt lefolytva, akkor nagyobbat is szólhatott volna.
Hiszen kilotonnában hasonló volt, mint egy atombomba,
de annak van erős acélköpenye, ennek meg csak pavilonja volt.
 
>Úgy látszik félnek az EU politikusok, hogy mikor jön egy újabb "oklahomai robbantó" eset.
 
Minden vegyszert kivonak a kereskedelemből, amivel robbantani is lehet,
mert folyton bombától félnek. Olvasták a Terminátor#1 könyvet.
SzVSz ki fogják vonni a szalmiákszeszt és az acetont is.
Az ezüst-amalgám fogtömést se azért tiltották be, mert
a szívük a nép-egészségért dobog. Attól se lett senkinek még baja
>= 100 év alatt.
 

Előzmény: Enantioszelektív (19584)
barkócza Creative Commons License 2021.09.20 0 3 19594

A kétatomos molekula már pörögni is tud. Fog is. Az ütközés meg nem feltétlenül koncentrikus. Ezzel a kérdéssel a reakciódinamika c. terület foglalkozik (ti. hogy hogyan ütköznek a molekulák, milyen ütközésnél milyen valószínűséggel játszódik le a reakció, milyen molekulák keletkezhetnek, stb.), gondolom, a kér hidrogén atom ütközése a belépő modell lehet.

Előzmény: Törölt nick (19592)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.09.19 0 0 19593
Előzmény: W_B (19591)
Törölt nick Creative Commons License 2021.09.19 0 0 19592

Amikor hidrogén atomok egyesülnek hidrogén molekulává, a felszabaduló kötési energia növeli-e a gáz hőmérsékletét?

(És ha igen, hogyan?)

 

 

A kinetikus gázelmélet és a klasszikus fizika alapján ezt nem lehet megmagyarázni. Az atomok rugalmatlanul ütköznek, majd pedig megállnak a tömegközéppontban. Hőmérsékletnek az átlagos mozgási energiát nevezzük. De a rugalmatlan ütközés aligha gyorsítja fel a molekulát nagyobb sebességre.

 

Vegyünk egy másik példát, amikor a két atom tömege különböző. Például H és Cl atomok egyesülnek molekulává. Erről ténylegesen tudom, hogy a reakció növeli a gáz belső energiáját, mert a kísérletet az iskolában elvégeztük. A két atom tömege különböző, ezért a reakciótermék nem fog megállni. Viszont a tömegközéppontjuk megtartja a mozgásállapotát. Mindössze annyi történik, hogy a molekulává egyesült két atom "beleül" a tömegközépponti rendszerbe. Ezzel sem magyarázható a gáz hőmérsékletének növekedése.

 

Az iskolában ezt nem magyarázták el. Az pedig csak egy semmitmondó mese, hogy a felszabaduló kötési energia hővé alakul. Nem lett megmagyarázva, hogy ez hogyan is történhetne.

 

(Nekem van egy elképzelésem: Az ütközés nagyléptékben rugalmatlan, viszont kisléptékben rugalmas. Az ütközés után a két atom összeragad, viszont rezegni kezd az egyensúlyi helyzet körül. (Persze ezzel a magyarázattal is van egy kis gond. Gibs szerint például a nitrogén molekula csak 5 szabadsági fokkal rendelkezik szobahőmérsékleten, vagyis a rezgési módus alacsony hőmérsékleten nem gerjesztődik, mintha nem is létezne. A magyarázat nem tért ki arra, hogy vajon miért.))

 

 

http://asztivaniskola.lapunk.hu/tarhely/asztivaniskola/dokumentumok/kemia5.pdf

"A kialakult hidrogénmolekula energiája kisebb, mint amekkora a két hidrogénatom energiája. A kémiai kötés kialakulásával az atomok kisebb energiájú, stabilisabb állapotba jutnak."

W_B Creative Commons License 2021.09.17 0 0 19591

Hol beszerezhető?

(Nem akarok venni, de egyszer néztem: Molar, TCI, Alfa: nincs, Sigma: qrvadrága)

Előzmény: Enantioszelektív (19590)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.09.17 0 0 19590

Beszerezni beszerezhető, sőt nem is nagyon drága, de az utóbbi évtizedekben olyan kutatások láttak napvilágot róla , hogy a humántoxicitási adatok alapján feküzdötte magát  a legkeményebb ipari mérgek " ligájába"

Előzmény: W_B (19588)
Alex B Creative Commons License 2021.09.16 0 0 19589

Ok.

Köszönöm!

Előzmény: W_B (19588)
W_B Creative Commons License 2021.09.16 0 0 19588

Helló,

 

szén-tetraklorid, NEM beszerezhető mivel nagyon stabil, nehezen bomlik le.

Helyettesíthető kloroformmal, diklórmetánnal, stb., de jobb lenne valami halogénmentes oldószerrel.

MEK, IPA, EtOH?

Előzmény: Alex B (19587)
Alex B Creative Commons License 2021.09.16 0 0 19587

Hello!

Carbon tetrachlorid itthon beszerezhető?

Hűtőrendszer tisztításához sokan használják.

Ha nem beszerezhető, mivel helyettesíthető?

W_B Creative Commons License 2021.08.31 0 0 19586

Avantor hírlevél, szűrőtölcsér:

 

"3.3 boroszilikát üvegből, integrált, porfestett szűrőlemezzel."

 

Nem tudta a fordító, hogy a szinterezés két dolgot is jelent.

(Nem porfestett, hanem zsugorított üveg.)

aaarnold Creative Commons License 2021.08.26 0 0 19585

Sziasztok,

 

néhány héttel ezelőtt vásároltam az Azúr-ban 1L fluorsavat. Utólag kiderült, hogy nincs rá szükségem. A flakont felbontottam, de nem használtam belőle. 

 

Nem szeretném a környezetemben tartani, elég veszélyes anyag. Akinek szüksége van rá, számlaképesen szívesen átadom. Ár: 12 000 Ft.

 

Érd: 06308713707

Enantioszelektív Creative Commons License 2021.08.18 0 0 19584

Jelenleg műtrágya importtal foglalkozom, úgyhogy érintett vagyok a témában.  Van egy vevő nyilatkozat amit ki kell tölteni, (személyes ill céges adatok, és le kell nyilatkozni h mire használod. Ha nem vagy MG-i termelő (őstermelő EV vagy cég ) akkor nem fognak kiszolgálni. Az a tippem hogy  keress mezőgazdasági termelőt és kérj tőle pár kilót.  A jelenlegi nagyker ár 135 ft /Kg + Áfa kb.  A gazdaboltok gyakorlatilag a rendelet óta már nem tartanak  tiszta amnitrátot.   

 

Igen, a %-os összetétel a N-tartalomra vonatkozik.  Mondanám hogy vegyél szalmiákszeszt és salsavat és csinálj magadnak,  de a salsav ugyanúgy tiltólistára került ahogy a kénsav a hidrogén-peroxid és még sok egyéb.   Úgy látszik félnek az EU  politikusok hogy mikor jön egy újabb "oklahomai robbantó" eset. 

 

A múltkori bejrúti AN-robbanás amúgy nem MG-i hanem ipari minőségű (jóval tisztább) ammónium robbanás volt a kikötőben és mindösszesen 20 to körüli mennyiség robbant. A maradék párszáz tonna olyan szarul volt csomagolva és tárolva, hogy átnedvesedett és flegmatizálódott. 

Előzmény: koffeinmentes sör (19583)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19583

Már próbáltad? Vagy az információ honnan van, hogy személyivel lehet vásárolni?

Egyébként nitrogénre vonatkozik a 34% és 27%, és ha jól láttam, a 16% is. Az AN34 90% fölötti ammónium-nitrát tartalmú.

Előzmény: Enantioszelektív (19577)
laviolette Creative Commons License 2021.08.16 0 1 19582

Szerintem ez már személyes hozzáállás kérdése, hivatalban is van olyan, aki azt mondja, a kérésed elintézhetetlen, nem vagy jogosult, a kollégája meg öt perc alatt megírja a papírt, lepecsételi és kész van. Nekem egyszer eü. gázmesteri mentődobozt kellett összeállítanom, az üzemorvosunk esküdött, hogy ő ki nem írja a klorálhidrátot, mert kábítószer, a körzeti szó nélkül kiírta.

Meg kellene nézned valamelyik közeli városban, ott jobb az ellátás is, meg szabályok szintjén is inkább képben vannak. A formalin ára azért jól elmászhatott, mert ilyen 100 ml-es csomagolásokat 1200-1300 Ft-ért látok, de ilyesmiért sem árt körülnézni, sokszor óriási a szórás árakban egy-egy cikkből, legyen az  bármi.

Előzmény: Nobody1 (19581)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19581

Van ilyen, de kétlem, hogy "szólóban" sok dugót eladnának...:)

Én meg azt akartam kihozni, hogy a közel lévő gyógyszertárban nem adnak, a vegyi boltban nem tartanak mert szerintük tilos. Legalábbis ez a rövid és tömör válasz.

A boltot még megértem, mert formalinra nem lenne akkora kereslet, hogy megérné nekik tartani, illetve a szesz jövedéki adójával kínlódni, na de a gyógyszertár ilyen hozzáállása érthetetlen. Már csak azért is, mert nem hinném, hogy akkora mennyiséget vennének a kis falunkban, hogy nem győznék a beszerzést, kiszolgálást.

Csak olcsóbb ha ők veszik meg nagyobb tételben (2 éve 290 Ft-ot mondtak a 100 ml formalinra, de nem adtak), ráadásul helyben azonnal hozzáférhető lenne és nem kellene 2-4 napot várni. (A formalin pont egy állatgyógyszerhez kellett volna amit a gyógyszerészek nem kevernek ki még állatorvosi receptre sem. Persze a mai állatorvosok 90%-a szerintem nem is ismeri a gyógyszer összetételét...)

Előzmény: laviolette (19580)
laviolette Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19580

Nem tudom, lehet, van hozzátok közel elérhető bolt is ahol árulnak. Csak azt akartam kihozni belőle, hogy hivatalosan ezek szerint nem tilos. 

(Egyébként most láttam fürdőszobai felszerelés-hirdetéseket, a káddugó 80 Ft, a postázási díj 1780 Ft...)

Előzmény: Nobody1 (19579)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19579

Köszönöm. Ezek szerint van ahol mindkettő kapható. Már csak azon kell elgondolkodni érdemes-e megvenni dupla áron. (Mármint a szállítási árral együtt "dupla"...)

Előzmény: laviolette (19575)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19578

Pétisó vs ammónium nitrát. A pétisó hazai fantázianév,   a világon mindenütt gyártják. CAN, KAS, MAS  stb rövidített névvel .  Régies neve mészammonsalétrom, vagy az angolból fodítva kalcium-ammónium-nitrát.    Őrölt mészkő vagy dolomitot adagolnak az olvadt ammónium-nitrátba  és igy granulálják vagy prillezik. Az ammónium-nitrát világviszonylatban továbbra is hatalmas  volumenben gyártott műtrágya. Nagyobb volumenű mint a mészammonsalétrom. Utóbbi inkább Európában piacvezető az amnitráttal szemben. Dél-amerikában, USA- Ázsia ez fordítva van, bár a trend lassan fordul pont a szigorítások miatt.

 

Hazai éves mg.-i felhasználása az ammónium-nitrátnak 50-70 000 to, míg ez 20 évvel ezelőtt ez ennek az ötszöröse volt.

Előzmény: Enantioszelektív (19577)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19577

Na tegyünk rendet ebben a kérdésben. Az AN 34% os,  A pétisó 27%-os  ammónium-nitrátra nézve. Az új EU-s rendelet (idén év eleji) szerint aki 16%-ot elérő töménységű, ammónium-nitrát tartalmú műtrágyát vásárol, annak nyilatkoznia kell a kereskedő felé céges, ill személyes adatokkal  ill a vásárlás céljáról  Tehát az ammónium nitrát 34%-os továbbra is vásárolható, csak tudni fogják ha veszel. 

Előzmény: Nobody1 (19571)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.08.16 0 0 19576

"csak, mint igazolt hivatásos felhasználó"

 

Az vajon kit és mit takar, ez nem túl evidens, a cikk nem tért ki erre a nem elhanyagolható részletre.

Előzmény: laviolette (19573)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!