Keresés

Részletes keresés

Tima2 Creative Commons License 2009.07.24 0 0 35006
Ha nem feltétlenül kicsit szeretnétek, örökbe is fogadhattok egy mentett görikét.

Itt van pl. egy hím, igaz már 5 éves, de nagyon kezes, barátságos:
http://www.feketegabriella.hu/galeria/3864

Előzmény: GTi 4ever (35004)
Jahno Creative Commons License 2009.07.24 0 0 35005

"Csak van annyi veszélyérzete, hogy 3 emeletet ne ugorjon..."

 

Nincs. Telet bírja, nekem a másik dög kint élt tanyán, de vannak itt még kültéri dögök. Rongyokkal bevackolja magát, aztán olyan szép téli bundát növeszt, hogy ihajj.

Előzmény: GTi 4ever (35004)
GTi 4ever Creative Commons License 2009.07.24 0 0 35004
Szia!

Nagyon köszönöm a válaszodat!

Jelenleg van még egy akváriumunk, az sokkal kisebb, de azt akkor ebben az esetben megszüntetnénk. A nagy akksinak a tetejét nem tudná leszedni, ha csak szét nem rágja, de az sem 2 perc elenne neki, azt meg hallanánk.


A ketrec fából, (pozdorjából) készülne rácsozott részekkel, hogy levegős legyen.
Ilyenkor nyáron reggel oda süt a nap olyan 06:00-11:00-11:30-ig sajna, de utána végig árnyékban van az erkély, így a külső levegő hőmérsékleténél nincs melegebb ott. (Jelenleg ugye 30 fok is lehet.)

Kérdés, hogy télen mennyire bírná a hideget, vagy télen egyáltalán nem lehetne kint?
(Természetesen búvóhellyel, kibélelten esőtől, széltől, védettre csinálva a ketrecét)

És még az jutott eszembe, hogy mi kant szeretnénk a mérete és talán a nyugodtsága (lomhasága) miatt, de a neten olvastam azt is, hogy ha nem tenyésztésre szánjuk, akkor érdemes ivartalanítani. Ezt mennyi idős korában kell (lehet) elvégeztetni?


A lakás a 3. emeleten van, így talán onnan azért nem ugrana le. Csak van annyi veszélyérzete, hogy 3 emeletet ne ugorjon...
Előzmény: Greylupus (35003)
Greylupus Creative Commons License 2009.07.24 0 0 35003

Szia,

 

Az akváriumban akkor nem tud kárt tenni, ha nem tud felmászni hozzá. Ha bármi kapaszkodó, polc, szék, fotel, asztal van a közelében, akkor simán felmegy.

 

És ha fenn van és a legkisebb rést is találja a fedőn, akkor horgászni is fog - legalábbis nálam az egyik nőstény simán leveri a tetőt, és kiszedi a neki tetsző halakat (bár azok nagyobbak, mint egy neon:).

 

Nem kell folyamatosan a lakásban lennie. Csak arra kell figyelni, hogy a ketrec biztonságos legyen - ne tudjon kijönni belőle, mert akkor simán leugrik az erkélyről:(. És mivel akkor lenne pont kinn, amikor ti se vagytok otthon, így simán van ideje dolgozni a kiszabaduláson.

Így nagyon jól zárható ketrecben legyen csak kinn.

 

Védeni kell a természeti viszontagságoktól - lásd vihar, eső, nap, szél, stb. Így legyen fedett helye, ahová behúzódhat, ha esik az eső, vagy nagy vihar van. A ketrec inkább árnyékos helyen legyen, hogy nyáron ne süsse a nap sokáig és erősen.

 

Üdv.

 

Kriszti

Előzmény: GTi 4ever (35001)
Jahno Creative Commons License 2009.07.23 0 0 35002
Akkor el kell vinni szülőstől. Vagy az egész család olyan felelőtlen, mint Te? Ráadásul az orvos nem is olcsó, mindig írják itt az okosabbak, mikor erről van szó, vagy fiatalnak kell dög. Egyszerűbb bajnál is kapásból 10ezresek mennek el dokira. Csoda, hogy ilyen jó időben még életben van az a szerencsétlen állat.
Előzmény: Betta Splendens (35000)
GTi 4ever Creative Commons License 2009.07.23 0 0 35001

Sziasztok!

A párommal nagyon megkedveltük a göriket, és szeretnénk egy vadas fiút a családunk tagjává fogadni.

Viszont előtte lenne pár kérdésünk.

Jelenleg halakat tartunk. Van egy kb: 90 liters akváriumunk tele neonhallal olyan 90cm magasan a földtől. Teljesen zárt, nehéz, így gondolom, hogy ebben az aksiban nem tudna kárt okozni egyetlen göri sem. Jól gondolom?

Illetve mi egy társasházban lakunk, de van egy 6m2-es erkélyünk is. Keleti fekvés, csak délelőtt süt oda a nap. A görit tarthatjuk tavasztól őszig az erkélyen egy a számára kialakított fa ketrecben(természetesen csak akkor, amikor nem vagyunk otthon), vagy mindenképpen a lakásban kellene lennie egész évben?(télen és nagyon melegben természetesen a lakásban lenne)

Még azt olvastam a neten, hogy érdemes ellenőrizhető felmenőkkel rendelkező görit venni. Tudtok ajánlani olyan kenelt ahonnan nyugodt szívvel vehetnénk kölyköt???

Válaszotokat előre is köszönöm,
Ákos
Betta Splendens Creative Commons License 2009.07.23 0 0 35000
sajna nem.az a helyzet,hogy 13 vagyok és nem mehetek,csak úgy el. >:/ de legalább nem egésznap alszik,hanem,pattog,és makog is...=)
Greylupus Creative Commons License 2009.07.21 0 0 34999

Mi lett a göriddel?

Elvitted végül orvoshoz?

Előzmény: Betta Splendens (34998)
Betta Splendens Creative Commons License 2009.07.20 0 0 34998
hoppi egy kicsit sokszor nyomtam meg az egeret.bocsánat=/
Betta Splendens Creative Commons License 2009.07.20 0 0 34997
kifárasztottam(:végre:)kifárasztottam(:végre:)kifárasztottam(:végre:)kifárasztottam(:végre:)kifárasztottam(:végre:)kifárasztottam(:végre:)kifárasztottam(:végre:)
bolero84 Creative Commons License 2009.07.20 0 0 34996

Oké!

Hellóztok!

Előzmény: Greylupus (34995)
Greylupus Creative Commons License 2009.07.20 0 0 34995

Aranyos.

 

De ez göris fórum, itt nem hiszem, hogy sok mindenkivel meg tudnád beszélni a problémáidat..

Előzmény: bolero84 (34994)
bolero84 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 34994

A Koboldmaki...

bolero84 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 34993

Már van...teszek fel este képet...kölyök,már önálló lány...nem lakásban akarom tartani...kint lesz neki egy kennel...most egy nagy ketrecben van,oduval...

Nagyon szelíd,de persze ez nem olyan szelídség,mint amilyenre például egy macska esetében gondolnátok...jópofa nagyon...nem találtam egyébként éretelmes fórumot...csak döglöttet...

Előzmény: Gabis24 (34991)
Gabis24 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 34992
Na szép, ez lemaradt a végéről: dőlt betűst azért írtam, mert nemrég volt "szerencsém" egy 'vérmosómaci' :) befogásához. :)) Most vennél, vagy van és lenne valami kérdésed?
Előzmény: Gabis24 (34991)
Gabis24 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 34991
Szia! Írd be a keresésbe (bal oldalt - "Topicok közt"), hogy mosómedve. :)

... és vegyél mellé betadine-t is... :))))
Előzmény: bolero84 (34990)
bolero84 Creative Commons License 2009.07.18 0 0 34990

Hellóztok! Mosómacisok vannak itt köztetek? Hol találom őket?

 

Jahno Creative Commons License 2009.07.17 0 0 34989
Azóta eltelt 14 óra, és még nem rohantál el vele?
Előzmény: Betta Splendens (34988)
Betta Splendens Creative Commons License 2009.07.17 0 0 34988
köszi el is fogjuk vinni szegényt.köszönöm a segítséget.=)
Jahno Creative Commons License 2009.07.16 0 0 34987
Orvost neki, de iszonyat gyorsan, meg folyadékot, főleg ilyen melegben. Bélelzáródás gyanús, de nem vagyok távgyógyász.
Előzmény: Betta Splendens (34986)
Betta Splendens Creative Commons License 2009.07.16 0 0 34986
beteg a görikém=( tudnátok segíteni?leírom a tüneteket:
-nem eszik 2 napja
-iszik, de csak keveset
-könnyezik a szeme
-nagyon lesoványodott

S.O.S!

KÖSZI
Greylupus Creative Commons License 2009.07.08 0 0 34985

Naszóval megkaptam az engedélyt, úgyhogy bemásolom a levélrészletet:

 

"Én amerre járok az országban, ami nem kevés, illetve a barátaimat kérdezve, mely teljes lefedettséget ad hazánkra, vagy ritkának, vagy eltűntnek mondják. Pl. Balatonfenyvesen sokat csapdázik a barátom, lévén százezeres nagyságú a fácán és fogoly farm és kiengedés. Így az év minden szakában működnek a csapdák, pluszba eleve remeg nyomolvasó. Ebben a régióban évente egy görényt látni, ami 50 ezer hektárt jelent és olyan ideális helyen, melyhez hasonlót nem igen tudok neked mondani a kis hazánkban. Még is eltűnt. Tiszán túlon, ahol talán több a patkány, hörcsög és kószapocok talán gyakoribbnak mondanám. de ez sem szentírás. Az északi középhegységből kevés az adat, mert nincsen apróvad, így nincsen csapdázás. Őz, szarvas, vaddisznó és muflon mellett meg tök mindegy van, vagy nincs görény, így a vadgazdáknak nem fontos.

Ami érdekes, hogy Dévaványa térségében minden évben végeznek rágcsáló felmérést a barátaim a túzok táplálkozás vizsgálata miatt. Eddig minden évben remek fogásaik voltak, és évente mint egy 50-80 példány menyétet is fogtak. idén egyet sem!!! Ráadásul az esős idő nem kedvezett állítólag a rágcsálóknak, így abból is keveset fognak.

nem véletlen, hogy Abádszalókon, ahol nekem is fogták a görényt, az év első negyedében fogtak 5 görényt, melyből ugye 3 molnár volt. Azóta egyet sem!!!

Úgy gondolom, hogy a hegyi faluk környékén még jó lehet az állomány. Alföldi területeken rengeteg galambász lett, és egyre több a hobbi díszbaromfi tartó tenyésztő, ahol minden udvaron dolgozik pár csapda az év minden szakában. Korábban egy 5-8 éve még sokat panaszkodtak a "görényre". manapság inkább már csak nyesteznek. vagy megismerték jobban az állatot, felismerték, vagy a görény valóban kipucolódott. Ahogy a cikkemben is majd olvashatod a kövi számban.

Így becsülni sem lehet az országos állományt. Amíg "dúvad" volt, és lődíj járt érte, addig nyilvántartást vezettek a vadászok az éves elejtésekről. Amióta részleges védelmet élvez, azóta kuss van, így adat sincsen sajna:("

 

A cikk, amit pedig ajánl ő is és én is, az "A vadászkutya" következő részében jelenik meg - Vadásszunk görénnyel IV. rész alatt.

Előzmény: Greylupus (34983)
Greylupus Creative Commons License 2009.07.08 0 0 34984

Nyilván nem kell magyaráznom hogy ha például apuci anyuci hazaviszi az aranyos kis görénykét az meg pl. véresre harapja az egész családot, akkor szerencsétlen kis állat könnyen gazdit keresve találhatja magát.

Ebben egyetértünk, de ez a számomra is alap.

Ismerek én is olyan görist, aki első görényként kapott egy Mustela eversmanni-Mustela putorius keveréket...

Bár imádja a görijét, de mind a mai napig vért izzad vele. Ez felelőtlenség volt a tenyésztő részéről és a görénynek óriási mázlija volt, hogy türelmes gazdához került..

 

Előzmény: Platon (34982)
Greylupus Creative Commons License 2009.07.08 0 0 34983

Abban nincs igazad, hogy a közönséges görény állománya megritkult. Gyakorlatilag mindenhol ott vannak, rengeteg van belőlük az országban, az egyik leggyakoribb kis ragadozónk. Szerintem a molnárgörénnyel kevered, de annak az állománya is rendben van mostanában. Általában a kistestű ragadozók helyzete sokat javult az utóbbi években, újabban már a hiúzok is visszatértek. A hibrid görények pedig a természetben nem igazán különböztethetőek meg a vadgörénytől, csak befogás és szisztematikus vizsgálat útján, (amit vadvérű görényt látsz abban általában pár százalék vadgörény vér van csak. A fele fele verzió az pont úgy néz ki mint a vadgörény) ezért az ilyen vadász legendákat fenntartásokkal kell kezelni.

 

Tartom vadászokkal a kapcsolatot, (járok üregizni is velük esetenként görénnyel) és tőlük tudom ezt az információt. Ha megkapom az engedélyt, akkor bemásolom azt a levélrészletet, amit ez ügyben váltottam az egyik, számomra, hiteles, hozzáértő embertől.

 

Nekem nagy szívszerelem a közönséges vagy házigörény (Mustela Putorius), ezért próbálom nyomon követni az alakulásukat.

Éppen ezért beszélek vadászokkal, akik naponta járva az erdőt, a kinti vidéket, találkozhatnak ezzel a kisragadozóval.

És hidd el, hogy nagyon megritkult a számuk.. molnárgörény van szép számmal mindenhol, ja és nyest..

De a közönséges görény eltünt az ország több részéről is. Ők tudják, mert használják/használnák vérfrissítésre, de nem tudnak befogni ehhez példányokat.

Az élvefogó csapdákban általában macska, molnárgörény és nyest van..

Nem keverem a molnárgörénnyel - őket ismerem és nem vagyok nagy kedvelőjük:).


De ha Te tudsz olyan területet, ahol tényleg ennyire nagy a sűrűségük, akkor arra kiváncsi lennék. Minden rosszindulat nélkül. Mert akkor mégsem áll olyan rosszul a helyzetük, mint ahogy azok látják, akik nap, mint nap kinn vannak terepen.

Előzmény: Platon (34979)
Platon Creative Commons License 2009.07.08 0 0 34982
Nézd mint már írtam, genetikailag a vadvér jót tesz.

Amit feláldozol érte az a tenyésztés során kialakított házias tulajdonságok.

Ha ennek tudatában vállalod a "félvér" görényt semmi probléma, feltéve hogy tudod mit csinálsz.

Azonban tényészvonalba vadvért bevinni hogy megfrissítsd a vérvonalat de megtartsd az évszázadok alatt elért eredményeket, az szakértelmet, és hosszadalmas munkát igényel. Ez az ami sokszor nincs meg.

Nyilván nem kell magyaráznom hogy ha például apuci anyuci hazaviszi az aranyos kis görénykét az meg pl. véresre harapja az egész családot, akkor szerencsétlen kis állat könnyen gazdit keresve találhatja magát.



Előzmény: Jaspis (34981)
Jaspis Creative Commons License 2009.07.07 0 0 34981

Tőlem mint hobbistától, egy plusz szavazat a vadvér bevonása mellé.

 

Volt ilyenem, és van egy imádnivaló kis bugyuta (prém)görényem is, ég és föld a különbség. Nem mondom, az első egy év kemény volt vele, de megérte.

 

Nem akarok a hitvitába beleszólni, lévén nem értek a tenyésztéshez ill. genetikához semennyire sem, de anno az én felerészt vad vérhányadú görim egy eléggé elismert állatorvos tenyésztőtöl származott. Gondolom, nem véletlenül csinálta amit csinált.

 

Vagy már PA-n is túlhaladott a kor szellem?

Előzmény: Platon (34979)
Platon Creative Commons License 2009.07.07 0 0 34980
Na, csak most néztem hogy te is tenyésztesz.

Ne vedd magadra, nem a személyednek szólt, hanem az állattenyésztésben ma Magyarországon előforduló visszásságoknak. Szerencsére vannak tisztességes tenyésztők is, de sajnos sok az ocsu is tapasztalataim szerint.
Előzmény: Greylupus (34978)
Platon Creative Commons License 2009.07.07 0 0 34979
Csak persze a tenyésztők nem viszik állatorvoshoz a hibás egyedeket hanem rövid úton vízbefojtják őket.

Ez lehet, hogy vidéken így dívik, de a városi görénytenyésztők inkább lealtatják őket, ha arról van szó.


Sajnos nem így van. Az altatás drága. Nem szaroznak szegénnyel, hanem elcsikasztják.

Persze tisztelet a kivételnek, de sajnos inkább ez a jellemző. És ez független a tenyésztett kedvenc fajtájától.

Legjobb tudomásom szerint Magyarországon korántsem olyan mértékű a közönséges görény állományának fertőzöttsége vadászgörény génekkel, mint Angliában de persze nyilván itt is előfordul.
Abban nincs igazad, hogy a közönséges görény állománya megritkult. Gyakorlatilag mindenhol ott vannak, rengeteg van belőlük az országban, az egyik leggyakoribb kis ragadozónk. Szerintem a molnárgörénnyel kevered, de annak az állománya is rendben van mostanában. Általában a kistestű ragadozók helyzete sokat javult az utóbbi években, újabban már a hiúzok is visszatértek. A hibrid görények pedig a természetben nem igazán különböztethetőek meg a vadgörénytől, csak befogás és szisztematikus vizsgálat útján, (amit vadvérű görényt látsz abban általában pár százalék vadgörény vér van csak. A fele fele verzió az pont úgy néz ki mint a vadgörény) ezért az ilyen vadász legendákat fenntartásokkal kell kezelni.

Tenyésztés:

Ma Magyarországon a vadászcélú görény tenyésztés marginális. A legtöbb un. tenyésztő (viszonylag kevés az akit én tényleg annak mernék nevezni) hobbicélra tenyészt, és azért pároztatnak vadgörénnyel hogy látványosabb, és élénkebb egyedeket kapjanak.

Ezzel meg az a baj, hogy a stabil domesztikált tulajdonságok rovására megy.

Vadvérű görény addig rendben van amíg nem vonják vissza a tenyésztésbe (persze szakértő tenyésztés mellett ez is megoldható, de az ritka mint a fehér holló), és nem kapja meg egy gyanútlan hobbysta. A görény egy átlag családnak éppen elég nehéz eset még akkor is ha nincs benne vadvér. Persze aki ért hozzá, és tudja mit vállal az nyilván más eset.

Igen vannak görényeim, (meg kutyám is) tenyésztéssel nem foglalkozom, már csak elvi okokból sem.

Előzmény: Greylupus (34978)
Greylupus Creative Commons License 2009.07.07 0 0 34978

Anglia egyes részein komoly problémát okoz hogy az elszökött kitett vadászgörények beszennyezik az európai (vad) görény vérvonalát. Mindezeken túl egyes felelőtlen tenyésztők szándékosan is behoznak vadgörényt a vérvonalba, hogy nagyobb állatokat kapjanak.

Esetleg érdemes lenne magyar vadászokkal beszélned erről, mert itthon ugyanez a probléma. Nem kell ehhez egészen Angliáig menned.

Bár a Mustela putorius állománya már annyira megritkult, hogy lassan már nem is látni tisztavérűt, max vadászgörénnyel kevertet.

Érdemesebb lenne inkább őket védetté nyilvánítani a molnárral szemben, ami már elég jól elszaporodott mindenhol.

 

A tenyésztők nem azért viszik bele a vadgörényt a vérvonalba, hogy nagyobb görényeket kapjanak, hanem, hogy jobb vadász vonalat kapjanak - ezt főleg a vadászok csinálják (ezt bővebben tőlük kérdezd), a hobbitenyésztők kevésbé.

Ráadásul a vadászoknak a minél kisebb méretű görény a jó, nem a rozsomák méretű.

A nagyméretű görényeket főleg a hobbisták preferálják, mert azok látványosabbak.

 

Én egyébként személy szerint preferálom a vadvérű görényeket (itt most a Mustela Putorius-sal kevert görényről beszélek). Nekem volt és mindig is lesz ilyen vérvonalú görényem (természetesen %-ban kevertről beszélek és nem 100%-s vadvérű állatokról).

Imádom a gyorsabb felfogóképességüket, a jobb problémamegoldóképességüket.

Természetesen ezek az állatok nem valóak mindenkinek, ahogy maga a vadászgörény sem.

 

Csak persze a tenyésztők nem viszik állatorvoshoz a hibás egyedeket hanem rövid úton vízbefojtják őket.

Ez lehet, hogy vidéken így dívik, de a városi görénytenyésztők inkább lealtatják őket, ha arról van szó.

 

Egyébként érdekelne, hogy te tartasz/tenyésztesz görényt? Nem olvastam végig az egész vitát, ha az elején írtad, akkor sorry a kérdésért.

Előzmény: Platon (34957)
Greylupus Creative Commons License 2009.07.07 0 0 34977

Én még mindig nyércre gyúrok:).

 

Csak és kizárólag a mérhetetlen vizimádata tart vissza - mert nekem már a görik is épp eléggé mocsarasítják a lakást, ahhoz, hogy még egy vizimádó kerüljön be ide:)..

Előzmény: Gabis24 (34976)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!