Keresés

Részletes keresés

András80 Creative Commons License 2014.12.30 0 0 9151

hát ez azért ez nem ilyen egyszerű kérdés.

Mi az elképzelésed a jövőre nézve?

Anyagilag milyen lehetőségeid vannak - úgy értem, be tudsz-e vállalni 5-6-7 év tanulást? Milyen könnyen tanulsz? Az orvosi egyetem azért keményebb, mint a főiskola...

 

Ez egy nagyon szép szakma, mindkét munkakörben.

Előzmény: Gjallarhorn (9148)
inspectorcallahan Creative Commons License 2014.12.30 0 0 9150

Orvosként százszor több lehetőséged van mint mentőtisztként, ha felvesznek, mindenképp inkább az orvostudományi kart ajánlom.

cucu Creative Commons License 2014.12.30 0 0 9149

Szia

Abból baj nem lehet...

Legrosszabb ami előfordulhat, hogy egyszer valamikor nem ismerik majd el...

Előzmény: Gjallarhorn (9148)
Gjallarhorn Creative Commons License 2014.12.30 0 0 9148

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy szerintetek elég a mentőtiszti, vagy érdemesebb orvosi , ezalatt mentőtiszt III , majd oxiològus szakvizsga? Jobban mondva megéri-e az a 11 év tanulás?

cucu Creative Commons License 2014.12.25 0 0 9147

Ha valaki nem olvasta volna...

Az átszervezés a mentőket nem érinti...

 

http://index.hu/belfold/2014/12/25/megszoritanak_az_egeszsegugyben_150_embert_kirugnak/

cucu Creative Commons License 2014.12.24 0 0 9146

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket Kívánok a Mentőknek! 

Mnemomic Creative Commons License 2014.12.22 0 0 9145

A vezetők tudnak ezekről de rohadtul nem érdekli őket. Megvan a saját pénzük ilyen olyan ügyletekből aztán meghúzzák magukat direkt nem pattognak, hogy megtartsák a jól tejelő állásukat. Leszarják, hogy mi van az OMSZ-al de még inkább, hogy mi van a dolgozókkal.

Előzmény: cucu (9140)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.22 0 0 9144

Akkor éppen (pár hónapja volt csak) mentőt játszottam.

:)

Előzmény: cucu (9143)
cucu Creative Commons License 2014.12.22 0 0 9143

Mindig rejtély volt számomra, hogy mivel foglalkozol...

Előzmény: _Nyuszi (9142)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.22 0 0 9142

Mi meg a Körucca másik felén, a Boráros téren "kergettünk" egy hajléktalant... :(

A bejelentő a villamosmegállóba kérte a kocsit, de mire odaértünk, a hajléktalan lement az aluljáróba. Mire mi leértünk, addigra eltűnt a HÉV felé..

Előzmény: cucu (9141)
cucu Creative Commons License 2014.12.22 0 0 9141

http://www.hir24.hu/sotet-oldal/2014/12/22/halal-a-jaszai-mari-teren/#sl

 

Amikor gyerek voltam, ha a Jászain történt valami, 3 perc alatt ott voltak a mentők.... Jó, tudom, az akkor volt, minden másképpen volt. De akkor is...

cucu Creative Commons License 2014.12.21 0 0 9140

"(Nyilván mások, pl. felsővezetők tudnak tenni máshogy is, de abba kevés beleszólás van lentről vagy a part széléről.)"

 

 

Pontosan erről van szó, én is erre utalok, ha nem lettem volna eléggé érthető!

 

Én biztosan nem fogok beülni az iskolapadba a magam 55 évével, főleg nem így, hogy még a fiataloktól is elveszik a lehetőséget meg a kedvet a mentőmunkától. Pedig mennyi fiatalnak volt álma, hogy mentőn dolgozhasson!

 

A miértekre jól tudom a választ, ezt elhiheted! De nagyon remélem, hogy olvassák olyan szinten is ezt a topikot, ahol módjukban áll elgondolkodni, hogy vajon mindent jól tesznek? A mai eredmények alapján bizony nem!

 

Még valamit: tudom, hogy az élethez szerencse is kell, és ez ráhúzható a mentőellátásra is. A hangsúly azonban az arányokon van! Ma jelenleg -ahogyan az nap mint nap kiérződik- kb. 70 %-ban szerencsén múlik a túlélés! És ez az ami nagyon aggasztó!

Előzmény: _Nyuszi (9138)
inspectorcallahan Creative Commons License 2014.12.21 0 0 9139
Az összeomlás szélén van a Szolgálat, ez a szomorú igazság. Sajnos a helyzeten a tablet rendszer is tovább ront, mert az esetek rögzítése irtó körülményes, tuti hogy 30-40 perccel tovább fog elhúzódni egy eset. Arról már nem is beszélve, hogy a szoftver nem tud egynél több beteget kezelni, így pl. egy 3 könnyű sérültes karambolhoz, amit eddig egy mgk ellátott ezentúl mell 3 db.
Másik agyrém, hogy a KMR-ben kötelező minden kardiológiai betegnek TTEKG-t csinálni eset-/rohamkocsin is, ahol pedig van ekg elemzésre kiképzett személy. Ez is felesleges időveszteséget okoz. Az alkalmazott technika pedig a betárcsázós internettel azonos elveken alapuló, elavult dolog. Az elküldött görbe pedig legtöbbször alkalmatlan bármiféle értékelésre. Pedig csak meg kellene benn a lifepakhoz az erre kitalált modult. Vagy diagnosztikus bizonytalanság esetén egyszerűen lefotózni okostelefonnal a lp ekg regisztrátumát és elemailezni a PCI centrumba.
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.21 0 0 9138

"Most kifogásokat keresünk, hogy miért nem lehet megoldani?"

Nem. Te leírtad, hogy "Miért..?", megkapod rá a választ. Ezek nem kifogások, hanem okok. Lehet tenni ellene, pl. úgy, hogy beülsz az iskolapadba, csinálsz egy idevágó képzést és felülsz kocsizni valamelyik egységhez. Ebből a topikból többen csinálják így.

(Nyilván mások, pl. felsővezetők tudnak tenni máshogy is, de abba kevés beleszólás van lentről vagy a part széléről.)

Előzmény: cucu (9131)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.21 0 0 9137

Mondanám, hogy nem politika kell hozzá, hanem pénz, de nagy állami cégnél gyakorlatilag az országgyűlés dönt.

De nézd meg, hogy mennyibe kerül egy korszerű gólyalábas hordágy. Nézd meg, hogy mennyi egy Lifepak15. Mennyi egy perfúzor. Mennyibe kerül egy hordozható lélegeztető gép. Ezeknek egy jelentős részét időnként be kell vizsgáltatni, ez plusz pénz.

(De a legdrágább az a személyzet bére lesz úgyis.)

Előzmény: cucu (9134)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.21 0 0 9136

"Van olyan, hogy orvosi esetkocsi, mint ahogyan van orvos nélküli -ONE- esetkocsi is. Sőt, van kiemelt estkocsi is, a KIM. Meg van roham és van roham1 és van a MICU. De nem ez a lényeg."

Nagyon kevered. :(

Előzmény: cucu (9119)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.21 0 0 9135

"- ha nem vizsgálják felül, mennyire eredményesek az alkalmazott megoldások/módszerek statisztikailag (több siker vagy több halott?)"
Vizsgálják, de ahhoz, hogy érdemben lehessen véleményt formálni, nagyminta kell. :(

Előzmény: Törölt nick (9115)
cucu Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9134

Sajnos akárhogyan is nézem, a vége mindig az, hogy eljutunk a politikához.

Nem hiszem, hogy a mai dolgok annyira drágák lennének, hiszen ha egy 70-es évekbeli rohamkocsi felszerelésére gondolok, az akkor is drága volt, azért is volt belőle csak kettő Budapesten. Tehát a mai árszinten nézve ma sem drágább. Sőt, a technológia fejlődésével olcsóbban lehet gyártani, ezáltal hozzájutni. Na, mindegy.

Szerintem egyszerűen nincs meg a politikai akarat a normális működtetéshez.

Előzmény: Hnorbert (9133)
Hnorbert Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9133

Más idők voltak, teljesen más életszemlélettel, hozzá illő életkörülményekkel. Nem volt ennyire költségigényes az egészségügy, de a mai technika nagy része csak álom volt itt nálunk. Manapság sokkal többmindenre van megoldás, de ez együtt jár azzal, hogy kurva drága. Minél többet tud valami annál drágább kifejleszteni, legyártani, pótolni. Ehhez nem nőtt itt fel sok minden(ki). Akkoriban lehetett kis pénzből világszínvonalat produkálni, ma ezt nem lehet már megcsinálni.

 

Ezek nem kifogások, hanem tények. Csak erről nem sűrűn beszél senki, politikai szinten meg csak a kirakatberuházásokat mutogatják. Aztán mindenki elhiszi, mert a csapból is az folyik, hogy "béremelés, felújítás, új műtőblokk, eszközbeszerzés, új autó, életpálya..." bullshit. És amikor be kell menni a Jánosba, akkor meg néznek, hogy hoppá. Omlik a vakolat, az orvosnak látszólag tele a töke, a nővér meg nyög ha fel kell állnia.

A lakosságnak meg a tényeket kéne megtudnia, és azokon leverni a port, aki tehet róla. Nem az irányítás tehet arról, ha nem talál elérhető autót 20 percig, és az állomásvezető sem, ha reggel nem tudja kiállítani a kocsiszámot, de még csak a főigazgató sem. De ő már tehetne ellene.

Előzmény: cucu (9131)
cucu Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9132

A celldömölki mercedes szállító kocsit úgy adták át, mintha színaranyból lenne. Pedig vagy 10 évet vártak rá. Egy sima szállító kocsira.

Előzmény: Hnorbert (9130)
cucu Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9131

Most kifogásokat keresünk, hogy miért nem lehet megoldani?

Hagy ne legyen már ez a lakosság dolga...

 

Amit írsz, nagyon elszomorító. Emlékszem Andics László és Felkai Tamás idejére. Akkoriban mindig voltak mellettük szekundánsok és ment a mentés.

Vagy Turi Pereglin és társa, (most nem ugrik be a neve) akik sokat tettek az utánpótlásért. És még lehetne sorolni a neveket.

De ez a probléma -úgy érzem- túlmegy az OMSZ keretein.

Előzmény: Hnorbert (9130)
Hnorbert Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9130

És honnan lehetne 4 teljes állásban (ha csak félállás, akkor még több ember kell) ott dolgozó szakorvost szerezni? Megjegyzem, 2013.-ban a PTE-n 1, azaz egy darab oxyológus rezidens, és szintén egy oxyológus gyakornok hely volt megpályázható. A többi egyetemről nem találtam hasonló adatot, de ilyen számokban kell gondolkozni.

Szerintem ez sokkal égetőbb probléma, mint az autó, vagy az eszköz. Arra ad pénzt az Unió, lehet felvenni hitelt, ha megveszik az autót akkor kvázi rögtön ott van. Ezzel szemben a szakképzett személyzet nem gyárból jön, menetkészen, évekbe telik kitermelni, egy szakápoló minimum két év, a mentőtiszt három és fél, az orvosi hat plusz öt szakképzés. És ha rájön, hogy hoppá, én ebből nem élek meg, és hogy sokszor teljesen hiábavaló amit művel, akkor fogja magát és keres más módot, hogy megéljen.

Előzmény: cucu (9126)
cucu Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9129

..extrém eset a szolnoki....

 

Hát, nem vagyok nyugodt amikor ilyeneket hallani.

Előzmény: cucu (9128)
cucu Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9128

Értem, hogy átlagra van méretezve, értem, hogy estrém eset a szolnoki, értem, hogy nem lehet elsuhanni egy baleset mellett mert nekem más a feladatom, de akkor miről beszélünk, amikor a 15 percet emlegetjük? 

Van egy térkép, ami mutatja, hol tartható a 15 perc és hol nem. Csak az nincs alá írva, hogy mindez akkor igaz, ha abban az időben egy baleset történik.

 

Bárhogy is van, ez így nagyon nincs jól....

 

 

Előzmény: András80 (9127)
András80 Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9127

Pedig jobb ha megbarátkozol a gondolattal, hogy ma az országban nem egy helyen történhet hasonló, amikor több helyszínre egyszerre egy mentő jut, ha úgy jött ki a lépés.

Ez vidéken, megyeszékhelytől távol egyáltalán nem lehetetlen, kiröppen az egyetlen szállító a megyehatárra, a következő esethez lehet hogy 20 km-ről, a megyeszékhelyről (ahol a városközpontból indul a soros egység), vagy a 30 km-re levő másik vidéki állomásról indul a legközelebbi egység.

 

Tudok olyan 30.000-es településről, 10+15 km autópályával, kiterjedt tanyavilággal, hogy az első tömeges közúti (román kisbusz például) lefoglalja az összes mentőt (2 v. 3 kocsi), a következő ember, akit elgázolnak a 10 km-re levő faluban, oda a megyeszékhelyről fog indulni a ROKO vagy az ESET (jobb esetben), ott a táv 20+10 km lesz szintúgy. 

 

"Jó időben, jó helyen kell meghalni".

 

A szolnoki szituáció tényleg elég extrém, de egyáltalán ne lehetetlen. Azt meg azért tudjuk, hogy egy traumásnál lehet hogy 3 percen belül ott a mentő, lehet hogy eszméletén van fél óráig, és másnap attól még ugyanúgy meghalhat. Persze ez a szülőknek nem vígasz, ha én lennék az apja, ugyanezt tenném, csak kétszer hangosabban, de sajnos a rendszer ennyit bír, átlagra van kiszámolva a rendszer, és nem túlterhelésre. Szar ebbe belegondolni, hogy ennyin múlik egy fiatal élete. Hogy minden szarra van pénz ebben az országban (és volt az elmúlt 24 évben), de mondjuk a mentőorvosi kocsikat jobban lehetne erőltetni, ha már nincs pénz elég mentőkocsira.

Előzmény: cucu (9123)
cucu Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9126

A lehetséges okokat én is tudom, de meg kell oldani, hogy egy 80 ezres városrészen legyen megfelelő mentőellátás.

Főleg, ha azt vesszük alapul, hogy az agglomerációt is innen látják el. (Pécel, Ecser, Kistarcsa, Nagytarcsa, Isaszeg.) Továbbá a X., XVI., és a XVIII. kerületi mentésben is részt vesznek. Ez a hivatalos állásfoglalás.

Hozzáteszem, hogy ha Vecsésen történik valami, -pl. vonat gázolás- akkor is innen megy a mentő.

Előzmény: Hnorbert (9125)
Hnorbert Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9125

Legegyszerűbb oka lehet, hogy nem tudnak négy szakorvost leakasztani sehonnan, ami szükséges lenne a működtetéséhez. Feltételezem nem, hogy négyet, egyet sem. Egyébként már a központban sem jut mindkét rohamkocsira szakorvos, sőt.

Előzmény: cucu (9124)
cucu Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9124

Azt már meg sem merem kérdezni, hogy a XVII. kerületben Rákoskeresztúron miért nincs rohamkocsi?

cucu Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9123

Szia!

 

Azért olyan nyilvánvaló, mert a segélyhívó központban csupa, magasan kiképzett ember dolgozik, akik célirányosan ki tudják kérdezni a bejelentőt!

 

Ha nem az első baleseteshez megy a mentő, akkor mit javasolsz, kihez menjen előbb? Döntsük el kártyán? Vagy húzzunk gyufát? Ez utóbbi gyorsabb...

 

Nehogy már egy mentőegységen marakodjon három életveszélyes sérült 2014-ben, az EU-ban...

 

Az eredmény pedig három halott.

Előzmény: alvin (ex JHE) (9122)
alvin (ex JHE) Creative Commons License 2014.12.20 0 0 9122

Miért olyan nyilvánvaló, hogy a kollégái megfelelően tájékoztatták a mentőket?! Sokszor (legtöbbször) a saját hozzátartozó sem tájékoztat megfelelően... Állítólag a gázolás után még felült, majd összeesett, és kb. 15 percig önállóan lélegzett. Vajon ezután lélegeztették -e még 10 percig, amíg a mentő kiért (25 perccel a gázolás után)? Nem mintha sokkal nagyobb esélye lett volna a túlélésre, mivel a traumás reanimációk csak 0,4%-a sikeres sajnos... :( Lásd, sajnos egyik gázolt sem élte túl a balesetét akkor...

És akinél megálltak, szintén meghalt, szóval egy életveszélyes sérültet hagytak volna ott?! Még ha előre tudták is, hogy akiért eredetileg indultak, hogy életveszélyes, akkor sem hagyhatták volna figyelmen kívül a leintést... Ha meg tovább haladtak volna, figyelmen kívül hagyva a leintést, akkor abból lett volna nem kis balhé. (És talán ma már egyikük sem dolgozna az OMSZ-nál.) Ez van, ez egy elég alapvető szabály, amit már az 1 napos dolgozó is ismer. Ez egy fatális véletlen, már ha vannak véletlenek. Az ilyen eseteket nem lehet kivédeni. Persze mindezek mit sem vigasztalják a fiú hozzátartozóit. Ő nagyon rosszkor, nagyon rossz helyen szenvedett balesetet... :(

 

Üdv.!

Előzmény: cucu (9121)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!