Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73682

Basszus, annyi eszed van, mint egy marék éjjelilepkének.

Mondom, hogy mérések, kísérletek, megfigyelések. Te tagadod le ezeket, te dugod homokba a fejed, nem én.

Előzmény: destrukt (73680)
mmormota Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73681

Dehogy nincs. A gyorsan mozgó talaj nagyon közel van ebben a rendszerben.

Előzmény: destrukt (73678)
destrukt Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73680

Minden mérés, minden megfigyelés ezzel van összhangban.

 

Ezt minden nap háromszor elmondod, miközben keletetnek fordulsz és letérdelsz?

Előzmény: mmormota (73677)
mmormota Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73679

Mondok egy kézenfekvő példát.

Egy atomnak van mondjuk egy gerjesztett állapota, amely f frekvenciájú fotont bocsát ki.

gerjesztett atomokból képezünk egy v sebességű nyalábot, az sugározza ezeket a fotonokat.

 

Megmérjuk a labor rendszerében 3 műszerrel. Egyik a nyaláb útjában úgy hogy felé mennek az atomok, másik hátulról, harmadik oldalról.

 

Ez jól mérhető, objektív kérdés. 3 darab szám a 3 digitális kijelzőn. Kérdés: mik lesznek ezek a számok?

 

Ha te kiszámolod Newtonnal vagy a saját ökörségeddel (már ha képes vagy rá), hibás számokat kapsz.

Ha relativisztikus Dopplerre, akkor meg a helyes számokat.

 

Felfogod ezt? Megérted, hogy ez nem látszat, nem elvont matematikai játék? Három leolvasható szám a kijelzőkön.

Előzmény: mmormota (73677)
destrukt Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73678

így ez bekövetkezik a müon a saját rövid élettartama alatt.

 

De nem következhet be, mert a müon órája sokkal gyorsabb, mint a földi óra, így nincs ideje hozzá.

Előzmény: mmormota (73674)
mmormota Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73677

Valahogy nem fér a fejedbe, hogy nem a hasunkra csaptunk. Minden mérés, minden megfigyelés ezzel van összhangban. Nem a newtoni világgal. Még kevésbé azzal az ökörséggel, amit te elképzelsz.

Előzmény: destrukt (73676)
destrukt Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73676

A világ nem jól modellezhető a newtoni abszolút idős modellel. Jobban modellezhető a Minkowski geometriával. Ez objektív dolog.

 

És ha még százszor leírod, akkor még objektívebb lesz?

Csak magadat szugerálod: ennek így kell lennie, mert egyébként nagy a baj.

Előzmény: mmormota (73672)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73675

Ha én lennék a müon, akkor jócskán megrövidült utat mérnék.

Előzmény: destrukt (73673)
mmormota Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73674

Egy olyan rendszerben, amelyben a müon áll, a Föld nagyon gyorsan mozog. Emiatt a talaj nagyon közel van a felső légkörhöz, ezt a kis távolságot a nagy sebességgel mozgó talaj nagyon rövid idő alatt megteszi, így ez bekövetkezik a müon a saját rövid élettartama alatt.

A földi órák ebben a rendszerben tényleg nagyon keveset mentek előre.

Előzmény: destrukt (73673)
destrukt Creative Commons License 2019.08.15 -1 0 73673

Emil, elgondolkodtál már te ezen a "bizonyítékon"?

 

Ha létezne a relativitáselmélet szerinti  idődilatáció, akkor éppen fordítva kellene történni, mint ahogyan mérik.

Azt mérik, hogy a müonok lassabban bomlanak el.

 

De éppen gyorsabban kellene elbomlaniuk. Képzeld el, hogy te vagy a müon. Nagy sebességgel repülsz a Föld felé. A relativitáselmélet szerint ta úgy méred, hogy a földi órák lelassulnak. Ez egyenértékű azzal, hogy a te órád gyorsabban jár, mint a földi óra. Vagyis ha te vagy a müon akkor gyorsabban kell elbomlanod, mert gyorsabban jár az órád. 

 

De éppen az ellenkezője történik.  

 

 

Előzmény: jogértelmező (73668)
mmormota Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73672

A világ nem jól modellezhető a newtoni abszolút idős modellel. Jobban modellezhető a Minkowski geometriával. Ez objektív dolog.

Hogy aztán erről mi egyebet mondasz, hogy próbálod bölcsészkedéssel helyretenni a fejedben, az már szubjektív.

Előzmény: destrukt (73669)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73671

Az ikrek amiatt öregednek másképp, mert nem tudnak Matolcsi tételéről. :)

Előzmény: destrukt (73669)
mmormota Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73670

Az, hogy egy távoli óráról mit mondasz, konvenciók kérdése.

Ami egy konkrét mérés kimenetelét illeti (hol van egy mutató a számlapon, milyen számjegyek vannak egy digitális kijelzőn) az nem relatív, minden rendszerben ugyanaz.

Példák erre:

- egy távoli műhold által kisugárzott  rádiójel frekvenciáját mennyinek mérem az én helyi vevőmmel

- az ismét találkozó ikreknek itt és most mennyi az életkor különbsége 

Előzmény: destrukt (73666)
destrukt Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73669

És azt meg tudnád mondani, hogy ha az "idődilatáció nem valóságos tény", akkor mitől fog eltérni az ikrek életkora?

Előzmény: mmormota (73667)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73668

A relativitáselmélet egyik igazolásaként a légkörben fent képződő - relativisztikus sebességgel leérkező  müonok esetét szokták említeni. Aszongyák - ha nem volna idődilatáció,  már fentebb elbomlanának. (Ha képződésük után nagyon elbomlanának, idelent megőrülnének a müon-tomográfiával vacakoló fizikusok.)

Előzmény: destrukt (73664)
mmormota Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73667

Matolcsi azt hangsúlyozza, hogy a távoli órák szinkronizálási módja önkényes konvenció. Einstein kiválasztott egy lehetőséget ezek közül, azt, amelyben az egy irányba mért fénysebességek azonosnak adódnak.

Fontos megérteni, hogy ebben nem csak a fény fizikai tulajdonsága van benne, hanem egy önkényesen választott konvenció is: az, hogy hogyan állítottuk be egymáshoz képest az indulásnál és érkezésnél használt órát.

Természetesen ettől a megállapodástól függetlenül ugyanaz a téridő geometria van érvényben, ez csak egy koordinátázás. Az, hogy milyen tulajdonságai vannak a geometriának, objektív. Csak a bázis választás önkényes.

Mivel a geometria ugyanaz, bármely nem relatív mennyiségre ugyanazt kapjuk. Pl. az iker paradoxonban az ismét találkozó, egy helyen levő ikrek életkor különbsége ugyanaz lesz minden bázisban.

Előzmény: destrukt (73664)
destrukt Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73666

Hát magyarázd el.

Most akkor helyes azt mondani, hogy a mozgó óra lelassul, vagy nem helyes?

Létezik idődilatáció, vagy nem létezik?

 

Mond el, ha te érted, légyszíves!

Előzmény: Mungo (73665)
Mungo Creative Commons License 2019.08.15 0 1 73665

Most akkor kinek higgyek?

Neked, vagy Matolcsinak?

 

Szerintem neked tökéletesen mindegy. Egyiket sem érted.

Előzmény: destrukt (73664)
destrukt Creative Commons License 2019.08.15 0 0 73664

én világomban van szinkronizáció, a mozgó órák lelassulnak,

 

 

Matolcsi Tamás könyvéből:

 

"Az idődilataciot sokszor – helytelenul! – igy fogalmazzak meg: a mozgo ora

(kronometer) jarasa lelassul. Hangsulyozzuk: az idődilatacio nem valosagos

fizikai teny, hanem a szinkronizacio sajatossagabol eredő latszat..."

Most akkor kinek higgyek?

Neked, vagy Matolcsinak?

Előzmény: Gergo73 (73658)
destrukt Creative Commons License 2019.08.15 -1 0 73663

Én elmondtam, hogy hogy értem a relativisztikus Doppler-t: az én világomban van szinkronizáció, a mozgó órák lelassulnak, a mozgó mérőrudak összemennek...

 

Ebből nagyon jól látszik, hogy mennyire nem értetted meg a relativitáselmélet alapjait.

A relativitáselméletben nincsenek "mozgó" órák, meg álló órák, mert az álló és a mozgó rendszerek nem különböztethető meg.

 

Ha azonban a "mozgó" órák lelassulnának, akkor ez már megkülönböztetné az álló és a mozgó rendszereket.

Tehát vagy az nem igaz, hogy a "mozgó órák lelassulnak", vagy az nem igaz, hogy az álló és a mozgó rendszerek egyenértékűek.

 

Előzmény: Gergo73 (73658)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.14 0 0 73662

Másfél oldal az egész.

Azt nehezményezi, hogy az idézett műben pár dolog nincs pontosan definiálva.

Előzmény: Gergo73 (73658)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.14 0 0 73661

Köszönöm válaszod - konzervatív rel.elm hívőként elfogultként.

Előzmény: Gergo73 (73658)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.14 0 0 73660

Neki van egy saját levezetése.

Nem használta fel a fénysebesség állandóságát. Csak az izotrópiát és a relativitás elvét.

Előzmény: jogértelmező (73659)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.14 0 1 73659

Hajdanán a Sanyi Laci - bennfentest játszva itt e fórumon - megígérte hogy értesíti Matolcsi Tamást a miatta keletkezett "viharról" (sajnos nem írta meg, hogy jutott-e valamire).

Előzmény: Gergo73 (73654)
Gergo73 Creative Commons License 2019.08.14 0 0 73658

Köszönöm. Most nincs időm megnézni, készülnöm kell egy előadásra. Sejtem, hogy hogy érti (írtam korábban), de ezt inkább filozófiai vagy metodológiai dolognak tartom. Talán mmormota többet tud mondani, mert olvasta a könyvet, jobban érti Matolcsi szemléletét. Én elmondtam, hogy hogy értem a relativisztikus Doppler-t: az én világomban van szinkronizáció, a mozgó órák lelassulnak, a mozgó mérőrudak összemennek, és a bizonyításom helyes :-)

Előzmény: jogértelmező (73655)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.14 0 0 73657

Nem szeretném felzaklatni (fogalmam sincs milyen egészségnek örvend, hiszen már idős).

Előzmény: Gergo73 (73654)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.14 0 1 73656

"Az ajánlóleveket felejtsd el, nincs ilyen."

 

Tréfa vót, ott a szmály lie.

Előzmény: Gergo73 (73651)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.14 0 0 73655

Bocs, pótlólag:

http://szofi.elte.hu/~szaboa/MatolcsiKonyvek/pdf/jegyzet/terido.pdf

 

Véleményét az irat 132. oldaláról idéztem.

Előzmény: jogértelmező (73653)
Gergo73 Creative Commons License 2019.08.14 0 0 73654

Szerintem ez a kijelentés olyan, mintha valaki egy euklideszi geometriai tételre nem fogadna el olyan bizonyítást, ami azzal kezdődik, hogy vegyünk fel egy derékszögű koordinátarendszert, stb.

 

Vedd úgy, hogy egy matematikai tételt igazoltam. A SR axiómáiból ez meg ez következik. Matolcsi axiómái talán kicsit mások, mint az SR axiómái (vö. 73552).

 

Részemről a téma lezárva, megint túl sokat fórumozom! (Ha nagyon érdekel a dolog, írj Matolcsinak, hogy szerinte rendben van-e a bizonyítás. Vagy nézd meg más tankönyvekben, hogy ott hogy bizonyítják.)

Előzmény: jogértelmező (73653)
jogértelmező Creative Commons License 2019.08.14 0 0 73653

" Az idődilatáció tényére épül a relativisztikus Doppler ténye ... "

 

Van egy kis bibi, mert Matolcsi Tamás ELTE-i professzor ezt írta egy közismert tanulmányában:

 

* ... fizikai tényt nem lehet a idődilatációval magyarázni. A szokásos irodalomban található, idődilatációval magyarázott összefüggéseket csak akkor fogadjuk el fizikai tényeknek,
ha találunk rájuk szinkronizációtól mentes magyarázatot. *

Előzmény: Gergo73 (73650)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!