Keresés

Részletes keresés

Samubá Creative Commons License 2023.08.23 0 0 90802

valami apró csenkesz lenne jó, de ma már nem tudom hol termesztik. A Festuca rupicola barázdált csenkeszt valamikor a Polder termelte és árulta, A hortobágyiak a veresnadrág csenkeszt  Festuca pseudovina aratták a hortobágyi ősgyepen, esetleg náluk is érdeklődhetsz. Szarvason is volt valamelyik fajta vetőmag nemesítve. 

 

Valamikor még TSZ időkben meggy ültetvényben jól működött a veresnadrág csenkesz. 

Előzmény: Ali-bá (90799)
R.Ari Creative Commons License 2023.08.23 0 0 90801

Bocsi a kép lemaradt:D

R.Ari Creative Commons License 2023.08.23 0 0 90800

Sziasztok!

10 év után újra kertesházban és újra füvesítés:)))). Annak idején is sűrűn látogattam és olvastam ezt a fórumot és a sok hasznos tanácsnak hála gyönyörű füvem lett. Ezért most újra itt:)

Tudnátok segíteni hogy ez minek a járata lehet és mivel kellene védekeznem ellene? Én azt gyanítom talán lótetű de vannak itt olyanok akik nálam jobban értenek hozzá.

Köszönöm:Ari

Ali-bá Creative Commons License 2023.08.23 0 0 90799

20 m hosszú 3 sövény-almafasor között szeretnék nagyon alacsony növésű füvet. Milyen fajtát vagyek?

Samubá Creative Commons License 2023.08.22 0 0 90798

A térkő és a talaj felszín jobb ha egy magasságban van, mert a fűnyíró a kő mellett nem tudja levágni a füvet. A kerék elmegy a térkövön és egyforma a gyep magasság is és a víz is elmegy a fű közé ha oda lejt. A térkő támasztó beton a gyep felől legyen legalább 15 cm mélyen, mert különben ki fog sülni, lebarnul a fű, mert nincs elég talaja.  

Előzmény: szakal.alex (90793)
Samubá Creative Commons License 2023.08.22 0 0 90797

Amennyiben sárgul és görbül a szára a kezelt gyomnak akkor már van hatás, ha nincs akkor mehet a  következő adag. 

Előzmény: sequelguru (90792)
Samubá Creative Commons License 2023.08.22 0 0 90796

Ár érték arányban most ez a nádképű csenkeszes keverék a legújabb és a legjobb fajtákból áll, ami képes a foltokat is besűríteni, viszont csak 10 kg kiszerelésben van, ami 200-250 nm re elég. 

 

https://www.gazdabolt.hu/T15312-Fumag-Sunshine-Extra-Szarazsagturo-keverek-Polder-10-kg.html

Előzmény: csibuk666666 (90790)
Samubá Creative Commons License 2023.08.22 0 0 90795

Biztos a nemesített fajták nehezebben viselik a megpróbáltatásokat. Nádképű csenkesszel csak akkor próbálkozz a szinte 100%ban erre tudsz váltani, mert különben foltos, bokros, zsombékos lesz a pázsit pár év alatt. ,ugyanakkor nem agy pihe puha pázsitot ad, de nagyon szép ha nagyon sűrű. 

Előzmény: csibuk666666 (90790)
Samubá Creative Commons License 2023.08.22 0 0 90794

Köszönöm, hogy csináltál képeket.

Ez valsz cérna tippan, mert indásodik és ahogy kúszik úgy gyökeresedik is le folyamatosan. Valahogy magról bekerült vadfűként hozzád, és be tud települni a sűrű pázsitba is, amúgy termesztik is pl golfpályán. Csak rövidre nyírva 5-10 mm szép, egyébként ha levágod amikor  magasabb, akkor előtűnik a barna alsó levélzet.  A foltokat próbáld kiszedni valami gereblye félével, aztán a maradék foltokat kend be valami totális  glifozát hatóanyagú gyomirtóval. A nyírásnál gyűjts össze a nyesedéket, mert elszóródva is képes megmaradni.  

Előzmény: bozso073 (90789)
szakal.alex Creative Commons License 2023.08.22 0 0 90793

Sziasztok!

Most tervezem restartolni az egyik füves részt a kertemben. Gyomirtózással megvagyok, most kezdem majd a terület kiegyenlítését. Az lenne a kérdésem hogy a föld felszine mennyire legyen lentebb a térkő szegélyénél hogy a térkőről a víz le tudjon még folyni a fűre akkor is ha kifejlődött a fű? 2cm elég lehet?

 

sequelguru Creative Commons License 2023.08.22 0 0 90792

OK, megpróbálom így. De mikor mehet a következő adag, ha kell? Mennyi időnek kell eltelnie két Colombus-party között?

Előzmény: Samubá (90781)
miggabii Creative Commons License 2023.08.22 0 0 90791

Nádképű csenkeszt kell vetni, Toscana vagy Pro Select Thermal Force, nekem az utóbbi van, a legnagyobb melegbe is mindenki a csodájára jár.

Előzmény: csibuk666666 (90790)
csibuk666666 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90790

Sziasztok,

 

Milyen fűmagot javasoltok a mostani éghajlatunkra?

 

Szomszéddal együtt csinálunk mindent (vetés/trágyázás,szellőztetés stb.) lassan 7 éves a telepítés;

- nála NOname Auchanos sportfű,

- nálam Everris Shine & Sade.

 

Ahogy bejön ez a 30fok feletti hőmérséklet szenved ez a fű. Kínlódik, nem nő, gombásodik, elszíneződik stb. A szomszédé jóval vastagabb szárú az bírja.

Mivel azonosak a feltételek, egyértelműen a fű típusra gyanakszok.

 

Mit szoktatok mostanában vetni, ami bírja a giga UV-t és napot? Inkább sportfű mint gyep (nem olyan sűrű)?

Toscana-kat látom előzményekben.

 

Köszi

Cs

bozso073 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90789

Csináltam pár képet; méretaránynak egy gyufaszálat használtam; sajnos ettől jobb felbontást nem, tudtam készíteni. Még annyi, hogy a gyökerek egy része a talajfelszín felett van; csak lazán kapaszkodik a talajba.

 

Előzmény: Samubá (90788)
Samubá Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90788

Ne osztom a véleményed ,de mindegy is.

Ki tudnál venni egy szálat belőle és csinálni egy fotót a levéllemez és a levélhüvely találkozásánál lévő a szárra tapadó hártyás nyelvecskéről? 

Előzmény: bozso073 (90787)
bozso073 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90787

Ez már egy 15 éves gyep; holland HESA volt eredetileg vetve.

Én más véleményen vagyok, mert nem újonnan kelt az általad gyomfűnek gondolt növény, hanem az eredeti fűből "alakult át" ilyenné. 

 

Előzmény: Samubá (90786)
Samubá Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90786

Ez valami gyomfű lesz, talán tippan féle. Milyen fűmagot vetettél? 

Előzmény: bozso073 (90785)
bozso073 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90785

Sziasztok!

Mi lehet a baja a gyepnek? Foltszerűen kiterjedt, sajnos egyre nagyobb foltokban (gondolom a fűnyíróval “viszem arrébb” a fertőzést - amennyiben ez az) jellemzik; elvékonyodott fűszálak, kékes-zöldre színeződött levelek, gyenge gyökérzet.

Gombára gyanakodtam, ezért Switch 62,5 WG-t kapott két alkalommal, 2 hetes eltéréssel; továbbá a gomba gyanú miatt kikapcsoltam az öntözőrendszert 2-3 napra; majd bővebben beöntöztem, utána újra hagytam két három napig szikkadni (ha a fű kiszárad, az újból kinőhet, viszont a szárazságot a gomba nem kedveli). A fentieket már egy hónapja végeztem el, de nem igazán tapasztalok változást.

Mi a véleményetek,diagnózisotok; illetve hogyan, mivel lehet orvosolni?

001

ZmZ356 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90784

Köszönöm.    Már kezdtem feladni..... lelkesen benéztem minden nap. 

Előzmény: Samubá (90780)
Samubá Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90783

Két lehetőség van. Ha nem zavaró és sekély a mélyedés, mármint át megy rajta fűnyíró skalpolás nélkül, akkor szakaszos feltöltés homokos földdel egyszerre nem több mint félcenti vastagon, hogy átnőjjön a fű.  Aztán majd a következő réteg, ha kellően besűrűsödött, míg el nem tűnik a süllyedés. Türelem játék. 

 

A másik, hogy felvágod a gödörben a gyepet a gödör közepén hosszában és a szélén rá derékszögben vagy 30 centis kockákban és ásóval a vakondháló alatt közvetlenül, alávágva kihajtod a meglévő gyepre, majd feltöltöd a gödröt, tömöríted, teszel rá ismét vakondhálót és visszahajtod a gyepet. Persze ha nem közvetlenül a gyepszőnyeg alatt van a háló, akkor kissé macerásabb és persze a lefogó tüskék is ott vannak még. 

Előzmény: ibax (90773)
Samubá Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90782

A nemkívánatos fűféléket a kétszikűek közül a Fusilade forte kiviszi. A kétszikűből a kétszikűt gyomlálással és a magról kelők elleni gyomirtással védheted ki, vagy a már leírt kitakarásos, szelektív módszerrel.   A legjobb már a telepítéskor mulcsozni ellenük, de a tarackos füvek oda is, abba is be tudnak telepedni. 

Előzmény: Akosauto (90774)
Samubá Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90781

Azt azért tudni kell, hogy a hormon bázisú szerek lassabban hatnak akár 2-3hét vagy több is.

Lehet hogy régi a szer, de én arra tippelek, hogy a gyom leve a száraz nyári időben viaszossá válik, védekezvén a kiszárdás ellen, és így a ráfújt vegyszert lassan vagy alig ill sehogy sem veszi fel. A kezelés előtt ezért érdemes jól megöntözni és másnap permetezni vagy reggel öntöz és délután permetez. Így ez az akadály elhárítható.

A dózis emelés azért kockázatos, mert megégetheti a levelet, és bár mindjárt látszik a hatás ??? , de ezért nem hat, mert így sem tudja felvenni a hatóanyagot és újra hajt. 

Előzmény: sequelguru (90772)
Samubá Creative Commons License 2023.08.21 0 0 90780

No csak ideértem, remélem te is jársz még erre. 

 

A 90 m2 területen gondolkodhatsz 100 ban akár nem sok túladagolás semmiből, de biztosabb az eredmény. A holland fűmag az jó próbáld meg felerősíteni és aztán gondolkodj esetleg a felülvetésben. Fele árnyék fel napos akkor feltételezem, hogy a napos részen a réti perje az árnyékoson a vörös csenkesz szaporodott el. Amennyiben így van akkor az jó, mert mindkettő tarackos és jól átszövi a területet. 

Használd ki, hogy a fű most kezdi az őszi növekedési időszakát. Elsőre a héten adj neki hagyományos komplex NPK 15-15-15% műtrágyából 30-35g/ m2 adagot, délután száraz levére szórva és utána jól beöntözve, hogy oldódjon és lemenjen a tövéhez is különben égethet. Gondolom ez nem új. Ezt ismételheted szept végén vagy közepén, ahogy a fű jelzi hogy már fakul és elfogyott a tápanyag.

KB két hét múlva látod mennyire sűrűsödik és ettől függően tervezhetsz tovább. A nyírással maradj a fű növekedési üteménél. Az öntözés mehet a ritkán nagy adag, de figyelj a hervadás tünetekre. Sok kiszáradt folt esetén rámehetsz késes szellőztetővel és a foltokat felülvetheted hasonló keverékkel esetleg homokkal keverve. Olyan fűmagot, holland Barenbrug, vegyél amiben van réti perje is és vörös csenkesz is lehetőleg "festuca rubra rubra" azaz tarackos fajta, mert a "F rubra commutata" az csomós növekedésű, de ha mind kettő van benne az nem gond.   Felülvetés után permetezd le proplant 30 ml/10 liter vízzel a palánta dőlés ellen. 

A későbbiekről majd beszéljünk, ha látjuk hogy merre megy a dolog. 

Előzmény: ZmZ356 (90768)
Akosauto Creative Commons License 2023.08.19 0 0 90779

Megpróbálom, utána pedig mulcsozni fogom. 

Köszönöm!

 

Előzmény: sza_attila (90778)
sza_attila Creative Commons License 2023.08.18 0 0 90778

Gyökéren keresztül nem bántja.

Kérdés, meg tudod-e oldani, hogy levélre ne menjen, na meg a fűre se. Sövény alá mulcs takarás kell, nem csupasz föld.

Előzmény: Akosauto (90777)
Akosauto Creative Commons License 2023.08.18 0 0 90777

Szóval a fű van a kertben és a sövény a kerítésen kívül. A sövény másik oldalán is még 2m füves rész kb az úttestig 🙂

Kívül megy a kapa és a kéz, azzal semmi gond.

A kérdés hogy a permetezett gyom a sövény tövében a kerítésnél nem bántja a sövényt gyökéren keresztül? 

Előzmény: sequelguru (90776)
sequelguru Creative Commons License 2023.08.18 0 0 90776

Bocs, nem néztem meg rendesen - szóval az utcai oldalon, a sövény tövében irtanál - oda szerintem pont be lehet férni. Két táblával, valaki tartja a telken belül a kerítés tövében, te meg a túloldalon (=csinálsz egy folyosót), oda bedugod a permetezőfejet és kész. Vagy kihúzod kézzel / kapa...

Előzmény: sequelguru (90775)
sequelguru Creative Commons License 2023.08.18 0 0 90775

Nem világos melyik oldalon gondolkodsz.

Én határon úgy gyomirtózok mindenesetre, hogy használok egy nagyobb táblát, azzal "takarom ki" a kényes részeket. Idejétmúlt választási tábla pont megfelelő, pártállástól függetlenül :)

Egyik kézben a tábla, másikban a permetezőfej, rakosgatom, hadd menjen...

 

Vagy a szomszédnál akarnál gyomirtózni?

Előzmény: Akosauto (90774)
Akosauto Creative Commons License 2023.08.18 0 0 90774

Sziasztok!

 

Az alábbi sövény kerítés melletti tövénél mivel irtanátok ki a gyomot? Valami permetezhetőre gondoltam, de mi az ami nem bántja a babért?

 

Ákos

 

 

ibax Creative Commons License 2023.08.17 0 0 90773

Sziasztok. Tavaly ősszel lerakott gyepszőnyeg a múltheti nagy esőzésben pár helyen megsüllyedt. Mivel talajmunkak is voltak kb 60 mélyen, valszeg nem megfelelően lett visszatömörítve a föld.

 

Hogyan lenne célszerű eltüntetni ezeket a megsüllyedéseket?

Gyepszőnyeg alatt vakondháló is van. 

 

Köszi 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!