Keresés

Részletes keresés

D-peti Creative Commons License 2015.08.20 -5 5 18121
Előzmény: Ridley4Lev (18116)
Hpasp Creative Commons License 2015.08.20 0 2 18120

3 változata volt.

 

- PRV-16 - két MAZ által vontatott két kabinos

- PRV-16A - KRAZ + tápkabin

- PRV-16B - csak a KRAZ (tápot a P-40-től kap)

 

 

 

 

Előzmény: monfondir (18119)
monfondir Creative Commons License 2015.08.20 0 0 18119

Ez az "A". Én csak "B"-t láttam nálunk akár hol is voltam. :)

Előzmény: Ridley4Lev (18118)
Ridley4Lev Creative Commons License 2015.08.20 0 0 18118

Előzmény: monfondir (18117)
monfondir Creative Commons License 2015.08.20 0 0 18117

Magyar RT-s szemmel furi ez a PRV-16-os, mintha nem is Krazon lenne. Nálunk csak Kraz -os verziót láttam, ami a PRV-16(b) itt meg a "kabinos" van ha jól látom, amit még soha nem láttam. Ez a PRV-16(A) tudtommal.

Előzmény: Ridley4Lev (18116)
Ridley4Lev Creative Commons License 2015.08.20 0 1 18116

2 db PRV-16 és egy P-37-s látható. Alakulat: 107 Rádiótechnikai Zászlóalj. Picit balra kell lennie egy P-14-nek is külön, a fő laktanyától úgy 500 méterre, a P-37 mögött meg egy P-18-nak és SZTU-68-nak. 

Előzmény: D-peti (18115)
D-peti Creative Commons License 2015.08.20 -6 7 18115

Jelentem, az ukrán lányok se semmik! :-)

 

A moszkvai utazásotok alatt én Ukrajnában látogattam meg a 80-as években Kiskunlacházán élt ismerősömet, akinek az apja a reptéren volt hivatásos. Bár első sorban nyaralási/kiruccanási céllal mentem (melyik hülye megy ilyen célból háborús helyzetben áll országba), de azért sikerült belecsempésznem egy két látnivalót és elhagyott szovjet objektumot. Alkalomadtán majd én is rakok ki majd pár érdekességet, ha neked már elfogytak a moszkvai/szentpétervári látnivalóid. :-)

 

Addig is kezdésnek egy volt szovjet rt. objektum Рідківці (Ridkivci) település fölött, Csernyivcitől nem messze. Nem volt nagy, négy dombból és egy épületből állt, hiszen a még mai is aktív laktanya másfél kilométerre van keletre. A domb tetejéről még látni is lehet a kis objektum felszámolása után oda visszavitt technikát, mely ott üzemel tovább. Mivel légvédelem témában nem vagyok otthon, így Volt tüzér vagy más tapasztaltabb fórumtárs segítségére hagyatkoznék a harmadik képen látható technikák beazonosításában. 

 

  

 

(Az utolsó kép elég gyenge minőségű lett, hisz érthető okokból nem mentünk az aktív objektum közelébe így a zoom-ba kellett belezoomolni, hogy látszódjon valami.)

Előzmény: hadsz (18112)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.08.19 0 0 18114

Ahogy látom, a leningrádi tüzérmúzeumban is jártatok. Én is, igaz 1985-ben!

Előzmény: hadsz (18112)
charlie21 Creative Commons License 2015.08.19 0 0 18113

Nagyon bánt hogy nem tudtam menni ..... a medve barlangjába ! Sokat kell mesélned :-)

Előzmény: hadsz (18112)
hadsz Creative Commons License 2015.08.19 -1 2 18112

Ami a kitekintéseket illeti...

 

...nemrég értünk haza egy kiadós oroszországi portyázásból. Egészen pontosan Moszkvát és Szentpétervárt látogattuk meg. Mivel az utat és a programokat teljes mértékben magunk szerveztük, az egyébként pazar "kötelező" látnivalók mellett jócskán terveztünk katonai vonatkozású célpontokat (ez egyik városban sem nehéz...).

Mindkét város csodálatos (és nem meglepő módon hatalmas), rengeteg a néznivaló. Heteket, hónapokat el lehetne tölteni külön, mindegyik helyen, és még akkor is csak egy kis szeletüket láthatnánk. Nekünk mindössze 11 napunk volt, és ezt igyekeztük a lehető legtartalmasabban megélni. Gyakorlatilag reggeltől estig/késő estig úton voltunk, mászkáltunk, tömegközlekedtünk, néztünk, fotóztunk - ettünk, ittunk. Igazi aktív pihenés volt, a lábunkat lejártuk, szinte minden nap kutya fáradtan értünk vissza este a szállodába, de az élmények maximálisan kárpótoltak bennünket. Lenyűgöző haditechnikai gyűjtemények, múzeumok, kiállítások, emlékművek egész sorát láttuk. Hamarosan írok részletesebben ezekről, csak még utol kell érnem magam és össze kell rendezgetnem a fotókat. Addig is néhány kép ízelítőnek. :)

 

Ja, az orosz csajok nagyon, de nagyon ott vannak a szeren... :-)

 

  

  

  

 

hadsz Creative Commons License 2015.08.19 -1 1 18111

Bár nekem már mesélted régebben a történetet, szerintem nagyon jó, hogy ide a fórumba is leírtad! A topik témájába szerintem simán elférnek az ilyen és ehhez hasonló kitekintések. 

Előzmény: charlie21 (18102)
schlumberger Creative Commons License 2015.08.18 0 0 18109

Ajj, megint CAPS LOCK-ot nyomtam, félrejár a kezem, bocs!

Kéne még szereznem hozzávaló antennákat.

Előzmény: schlumberger (18108)
schlumberger Creative Commons License 2015.08.18 0 0 18108

Meg is néztem; lapul a padláson a bűnjelraktárban nálam is egy R-108, MOST MAJD ELŐHOZOM, AZ um-MEL EGYÜTT :-)

Előzmény: schlumberger (18104)
charlie21 Creative Commons License 2015.08.18 0 1 18107

 

Hazafelé Oroszkáról a Pilisen jöttünk át, így kihasználva az alkalmat megnéztük a Pilisszentkereszt határában levő laktanyát , már ami maradt belőle. A Pilis tetőn levő Volhov TÁS kiszolgáló laktanyája volt. Innen járt fel a váltás. És bármilyen fura ( én sem értem ) ez az egy hely erre felé ahol még nem voltam . Sok sok évig mentem el mellette mikor már bezárt ,de őrizték, amióta meg nem őrzik nem jártam arra. Most végre ez is meg volt , bár már nem sok minden látnivaló van. Nagyon romos, múltkor sikerült a másik hasonló célú laktanyát megnéznem Ízbégen, így azt hiszem teljes a gyűjtemény ebben a térségben .

charlie21 Creative Commons License 2015.08.18 0 0 18106

Köszi a dícséretett ! Jól esik a megerősítés , időnként ilyeneket is írok a laktanyák mellé mert van jó néhány ilyen érintőleges történetem :-) Remélem elfér itt néha

 

Előzmény: zajza (18105)
zajza Creative Commons License 2015.08.17 0 0 18105

Jó képek, jó történet, szívesen olvastam! A nagyfater hős volt! :)
Az enyém is harcolt, de ő szerencsére visszatért a fogságból, sajna nem tudtam kikérdezni, még kicsi voltam mikor meghalt.

Előzmény: charlie21 (18102)
schlumberger Creative Commons License 2015.08.17 0 0 18104

Köszönöm s figyelmességet: holnap fogom megnézni, mert már leragad a szemem

sch.

Előzmény: lovasutas (18101)
charlie21 Creative Commons License 2015.08.17 -1 1 18103

 

Szlovákia , Oroszka emlék csata rendezvény tegnap. Ez sem éppen kihalt laktanya , de nagyon jól éreztük magunkat :-) Sok szép technika volt. 

charlie21 Creative Commons License 2015.08.17 0 1 18102

 

Ahogy itt írogatom a kis sorozatom ,és csináltam egy listát hogy hol is voltam és ott mit is láttam, van néhány olyan terület ami szigorúan nem tartozik a kihalt laktanyák témába. Katonai vonatkozása van persze , de nem volt laktanya épület, bunker stb. Egy egy felkeresett helyen az ilyen érdeklődő mint én óhatatlanul belebotlik ezekbe. És kár lenne ezeket szó nélkül hagyni . Olyanokra gondolok mint jelesül katonai hősi temetők, legyen az bármilyen adott nemzeté, haditechnikai múzeumok, ezek már azért is sokszor bekerülnek a látókörbe mert volt katonai objektumok területén van, illetve néha sikerült megnéznem hadgyakorlatot ,bemutatót , ami szintén megérhet egy említést. Ezért arra gondoltam ha belefér ide, akkor persze folytatva a kihalt objektumok sorát ,közbe közbe be be szúrok ilyen témában is egy egy írást . Remélem azért nem untatok vele senkit , ha magamból indulok ki ! Máshová nem írok úgyhogy maradtok ti :-)

Első ilyen úgymond más hely : Németország Pocking Magyar Hősi Temető.

Gondolom az első ami ilyenkor az ember eszébe jut ,miért van Németországban,azon belül is Bajor országban Magyar Hősi Temető ? A rövid történet ,és ami miatt én oda kerültem többször is:

Szóval a 44 es évek végén a Szovjet csapatok elől menekülő és az országból kivonuló Német csapatok mellett szép számmal hagyták el az országot Magyar egységek és civilek . Úgy gondolták hogy harcolva visszavonulva inkább ha lehetséges akkor nyugati fogságba essenek . Nem volt jó hírűk az oroszoknak na! Így jutottak el legtöbben ebbe a térségbe a volt Német -Osztrák határhoz Pocking térségébe , és itt egy Német reptér területén illetve térségében nagyobb Magyar egységek gyűltek össze. Annyian hogy a végén a hátrahagyott repteret gyakorlatilag Magyar egységek vették át, innen már nem is nagyon mentek tovább. Itt tették le a fegyvert már az amerikai csapatok előtt . Innentől a terület az ezen a vidéken levő és kapitulált Magyar egységek gyűjtő tábora lett .Aztán innen indulhattak szerencsés esetben haza 1946 tól .Innen következik a dolog hogy a háborúban a környéken és utána a táborban sok Magyar nemzetiségű halt meg. A helyi önkormányzat ezért érezte azt hogy igencsak érintett a témában, és létrehozta a saját városi temetőjében egy külön parcellában a Magyar Hősi Temetőt az 50 es évek végén. Ez nyugat Európa legnagyobb ilyenje. A környékről összegyűjtötték a Német hadisír gondozó intézettel karöltve mintegy 115 helyről , több mint 640 magyar katona tetemét, és számos civilt, és vagy száz ismeretlent, és helyezték el itt őket örök nyugalomra. És hogy miért is raktam ide ezt elsőnek a sorban ? Az első képen rögtön látszik egy sírkő Nagy Károly nevével , engem is így hívnak . Ő a nagyapám akit sajnos sose ismertem meg. Egy híradó kábelt fektető egység tagjaként sodorta egészen idáig a sors hogy aztán innen Pockingtól nem messze egy hídnál halálos találatot kapjon egy alacsonyan támadó amerikai vadászgéptől. Ezt onnan tudjuk hogy az egység 8 emberből állt , és míg 7 en köztük nagyapám is egy járműnél keresett fedezéket ,addig a 8 ik máshol, ő életben maradt, a többiek nem, és már a háború után elmesélte nagyanyámnak . Mint a kövön és a réz emlék könyvben látszik 1945 február 26 án halt meg , már igencsak a végén, értelmetlenül. Nagyanyám , és később apám sokat keresték merre lett eltemetve , de az akkori időszak nem igazán kedvezett az NSZK területén a keresgélésnek, így csak a hetvenes évek végén sikerült megtalálni , és még kék útlevéllel kimenni .Szerencsére azóta sokat változott a helyzet , és a rendszerváltás óta , már velem együtt pár évente kilátogatunk. Tavaly voltam utoljára éppen. A képek magukért beszélnek, szépen rendben tartott hely. Mikor kint vagyunk néhány öreg helyi mindig szóba elegyedik velünk ,és csak dicséretet hallok. Az írásom elején néhány történelmi tényt amit én sem tudtam az Eötvös Loránd Polgári Társaság egyik látogatásának leírásából írtam le, illetve Tarczai Béla ,hadisír kutató adataira támaszkodtam . A többi viszont saját élmény . Most néztem hogy egy kicsit hosszú lett , de bocsássatok meg ,végül is egy család tagom akiről csak jót halottam de sose ismertem . Az utolsó képeken a három Nagy "együtt "

 

lovasutas Creative Commons License 2015.08.16 0 1 18101
Volt tüzér Creative Commons License 2015.08.16 0 1 18100

És természetesen viszont, a Pilisről is látni lehetett a Lom-hegyet. Különösen akkor, amikor 1984. nyarától nekünk is megvolt a TV-nk. (Hátha ráadásul nem az a kis szar fekete-fehér monitorunk lett volna.)
Volt persze nekem korábban is távcsövem, de annak a hatszoros szögnagyítása csak annyit eredményezett, hogy a valós 7,5 kilométeres távolság helyett bő 1200 méteres távolság látszott. És a ugyebár egy átlagos emberi szem számára nem nagy segítség.

 

Előzmény: charlie21 (18095)
YusufHussam Creative Commons License 2015.08.15 -1 0 18098

Sziasztok!

 

A jovo heten band on leszek. Tudnatok ajanlani par helyet a kornyeken amit erdemes megnezni? Terepjaroval leszek szoval lehet barhol.

 

Udv.

schlumberger Creative Commons License 2015.08.15 -1 1 18097

Hehe, a délceg, szemüveges őrkatona :-)

Előzmény: charlie21 (18096)
charlie21 Creative Commons License 2015.08.14 0 3 18096

 

Lomhegy 1998 ban , a kapu még zárható volt

charlie21 Creative Commons License 2015.08.14 0 2 18095

 

Eddig végig látogattuk a közepes osztályokat amikben jártam . Most vegyük sorra a másik 6 Budapestet védő kis hatótávolságú rakétás osztályát . Elsőnek Pilis Lom hegy 11 légvédelmi dandár 11/9 SZ-125M Nyeva légvédelmi rakétával szerelt osztálya . Laktanyája a már részletezett Urak asztalai osztállyal közös volt Izbégen. Néhány mondat a technikáról hogy értelmezni lehessen a képeket. Az első nagy különbség hogy a Volhov 6 kilövő állványához képest itt csak 4 kilövő állvány volt ,viszont azokon egyenként 4 kis hatótávú rakéta számára volt hely . A HÁP fedezéke nem 6 állásos hanem csak kettő, szakasz fedezékek pedig nem két oldalt nyitottak hanem csak egy irányba van ajtó . Összességében egy sokkal kisebb gyakorlatilag jól átlátható egységet alkot. És most már tudom ,hogy Dani Zoltán ilyen technikával szedte le az F117 lopakodót. És akkor a Lom hegy története ahogy én megtaláltam. Mint egyszer már említettem sokat kirándultunk. A pilis tető és az Urak asztala megtalálása után emlékeztem hogy olyan rácsos beton elemekből álló „hadi utat „ láttam én még egy helyen ,mégpedig a Ságvári Endre turistaház( most valami más neve van ) melletti kereszteződésben. A térkép egy semmibe vezető utat mutatott ,ez mindenképp jó jel! 1998 ban el is indultunk a beton úton, és kb fél óra alatt ott álltunk a nagy zöld kapunál . Sehol senki ,a kaput ki lehetett nyitni így bementünk. A szokásos kapus épület/ ÜTI szoba, szemben kicsit balra a készenléti épület , aztán a terület bal sarkában a jól ismert cikló fedezék és egy lokátor fedezék. Mivel itt vége is volt a területnek a készenléti épülettől jobbra levő területre indultunk. Na azt mivel ez volt az első Nyeva amit láttam úgy hirtelen nem ismertem semmit meg ,nem illet bele. 2 szakasz fedezék ,a végei zártak , talán a HÁP de csak 2 beállóval , és hozzá nagyon közel 4, földsáncos kilövő állás. Aztán vége is, kerítés megint . Több évnek kellett eltelni hogy megtudjam mit is láttam akkor . Itt említeném meg hogy akkor találtunk a HÁP on egy hungarocellből faragott nagy 1M x 1M terep asztalt , ami a környező hegyeket mutatta be, sok évvel később a fórumon egy embereke mesélte hogy ő csinálta mint sorkatona . Sajnos ott hagytuk , a többi ott jártamkor már nem volt ott ,most már bánom. A területen nem volt 7 épület, az itt lent volt Izbégen . Sokat jártam utána fent,nyugis kis hely,aludtam is ott. És a többi Nyeva objektum után már nem volt furcsa. Jelenleg is viszonylag még megvan , talán azért mert a hadi utat felszedték ,már csak jó kis sáros út van. Szép a kilátás pont rálátni a Pilis tetőre. A HÁP előtti emlékmű egész szépen megvan. A képek zömében 2005 ös. A többi itt: https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!5874&cid=92D81BA291AEC03A&group=0

Ridley4Lev Creative Commons License 2015.08.14 0 0 18094

Ami fel lett vonultatva katonai cucc mindet kiraktam. 

Előzmény: monfondir (18093)
monfondir Creative Commons License 2015.08.14 0 1 18093

Eszéken egyszer volt szerencsém látni amikor gyakorlatra mentek tréleren a tankok. Több egység volt mint nálunk akkor összesen... Szóval így is lehet honvédelemmel foglalkozni (ezért írtam a "tanulságos"-t). M-95 ezek szerint nem volt Zágrábban csak M-84? Ezeket egyébként nem is gyártják tőlünk olyan messzire, Slavonski Brod-ban :)

Előzmény: Ridley4Lev (18092)
Ridley4Lev Creative Commons License 2015.08.13 0 0 18092

Köszönöm és szívesen :)

Előzmény: monfondir (18091)
monfondir Creative Commons License 2015.08.13 0 1 18091

Mivel 20 éve volt a "Vihar" a szomszédunkban (ergo valahol "kihalt" téma) és akkor elég közelről sikerült átélnem a Horvát háborút, megosztanám a következő képriportot az évfordulós díszszemléről.

http://kameraaltal.blog.hu/2015/08/05/oluja

Szerintem igen tanulságos...

Köszönet érte az alkotójának.

Gabbbi Creative Commons License 2015.08.13 0 0 18090

Az állításod helyes. Betonozva volt már 44-ben.

Előzmény: BLacza (13808)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!