Keresés

Részletes keresés

Didergő Király Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271600

akkor én vagyok a harmadik verzió: én csak akkor vágtam vissza a rózsák gyökerét, amikor nem tudtam a gödörben megállítani ültetéskor mert feszítette a visszahajlott gyökér. a vékonyabb, nem olyan erős gyökerek többsége a gödör szélénél elkanyarodik a gödör fala mentén. nyár közepére kiderül, hogy így is lehet-e. :) remélem, hogy nem állítottam ezzel a módszerrel megoldhatatlan feladat elé a rózsákat. persze még mindig van 30 db, nem késő változtatni, ha igen.

sza_attila Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271599

Kihajt persze. Rutinból csinálunk ilyen beavatkozásokat. 

Igaz, ami igaz, csak a magunk kontár módján 🤭

Előzmény: lychnis (271597)
sza_attila Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271598

Látod-látod, lusta voltál, nem jártál egyetemre, kontár vagy. 🤣

Előzmény: lychnis (271596)
lychnis Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271597

.

lenne egy kérdésem

A tuja csúcsát szétnyomta a vizes hó. Ha a tetejéből le lenne vágva mondjuk 2 méter kihajtana?

lychnis Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271596

Én is visszavágom a gyökereket. Még a paradicsomét is tűzdeléskor. Mondjuk túl nagy gödröket nem szoktam csinálni ebben a kemény agyagban és akkor az eperpalántát is visszavágom,hogy lefele álljon a gyökér,nem kell igazgatni. Sokkal gyorsabb levágni a gyökereket,mint próbálgatni elfektetni,ha meg véletlenül felfelé hajlik a vége,meg se marad szerintem.

Előzmény: sza_attila (271593)
CBNora Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271595

Szerintem valószínűleg mindegy, ha marad elég gyökér, ártani éppen nem árt, ha kicsit megkurtítjuk.

Ha sérült a gyökér, nyilván levágjuk. Ha csak össze-vissza tekerve fér el az ültetőgödörben, és a gödör amúgy normális méretű (de nem m3-es), akkor is. Ha a gyökerek szépek, egészségesek, normális irányba igazíthatóak a gödörben, akkor én nem vagdosom, és meg szokott maradni, de persze annyit nem ültettem, mint Attila.

Előzmény: sza_attila (271593)
Kertkedvelő999 Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271594

:-)

Hú, hát nekem eddig eszembe sem jutott sosem, hogy visszavágjam a gyökereket.

Csak ha már nem fért volna jól a gödörbe be, és nem akartam nagyobbat ásni..

 

:-)

sza_attila Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271593

Végülis az egész eszmefuttatás eredményeképpen elmondhatjuk, hogy az a sok ezer fa nem a gyökér vagdosás miatt, hanem annak ellenére eredt meg? Az egész nem több városi legendánál? 

szicsu1007 Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271592

Bocsánatot kérek!

Mindenkitől, meg attól is, akinek írtam.

Nem a tartalom miatt, hanem az ordenáré stílusom miatt.

Valaki felb@szta az agyamat, én meg a legelső szembe-jövőre zúdítottam a mérgemet.

Tipikus eset régi paraszt udvaron:

"Kúrva kutya, te is mindig az útban ülsz!"

No most én voltam paraszt:-((((

Megpróbálok lenyugodni. Mégegyszer elnézést!

 

Persze, könnyű a háttérből, névtelenül, büntetlenül, bárkit pocskondiázni:-))))))))))))))))))

Előzmény: szicsu1007 (271591)
szicsu1007 Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271591

Hmmm. Ha már mi így ordítozunk, legalább Te lehetnél egy kicsit halkabb (ha már ennyire értesz hozzá:-((().

A rizodermisz nem vesz fel sem vizet, sem oldott ionokat. Sőt még gázcsere nyílások sincsenek rajta.

A víz és tápanyagfelvétel a gyökérszőrök feladata, amelyek ezt hatékonyan végzik felületnövelő tulajdonságuknál fogva. Ez a "munka" persze az életükbe kerül; gyorsan pusztulnak, de helyettük újabbak képződnek (egyre távolabb, a csúcs irányában újulnak meg).

 

No látod, ezért nem hívok én kertészt a kertembe. Ahogy nagyanyám mondta volt:

"Ki nem mestere, kontárja az annak!"

Előzmény: sza_attila (271586)
beetee Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271590

Na egész jól leírtam fejből. 

Itt egy egyetemi jegyzet része: 2bio_éf_1-2.indd (elte.hu)

 

Annyit még, hogy vannak segítő szervezetek egy normális talajban, pl gombák (mikorrhizák), amik elég gyorsan hozzá tudnak kapcsolódni a gyökerekhez, és a kölcsönös segítségnyújtás alapján lényegesen meg tudják többszörözni a víz és tápanyagcserét 

 

Nekem pl bevált az ültetéshez a Symbivit. Pláne, hogy jelentősen homokos a kertem talaja

beetee Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271589

metszlapon nem szív fel semmit. 

Sőt... a szabadgyökerű csemeték látható gyökéren sem. 

Kizárólag az újonnan hajtott (hajszál)gyökereken a gyökércsúcs után kialakuló felszívási zónákon (tényleg ez a tudományos nevük) keresztül (ott is az azokon képződő gyökérszőrökön) tud a növény a talajból vizet szívni és a vízben oldott anyagokat. 

 

Metszeni a gyökérről csak a sérült, törött részeket érdemes levágni, azt is egy szépen kivitelezett metszéssel, hogy minél kisebb sebfelület keletkezzen. 

Mert sérülésen keresztül viszont ha van valami fertőzés a talajban az könnyebben bejut a növénybe.

 

Kellő talajhőmérséklet és nedvesség esetén viszont azonnal megindul a gyökérképződés. De eleinte ezeket a pár sejtből álló képződményeket nem is látod szabad szemmel.  

Előzmény: sza_attila (271586)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271588

ki milyen térdelőt használ? nekem lidlis van, ami kényelmes, de szétszakad, ahogy mozgok rajta. 

Didergő Király Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271587

kétszer is ezt hoztam fel okként. 

Előzmény: sza_attila (271586)
sza_attila Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271586

Baromságokon vitatkoztok és ordít belőle a hozzá nem értésetek. A gyökér visszavágásnak azért van jelentősége, hogy a friss metszlapon keresztül jobban felszivja a vizet, tápanyagot. Bárki mond mást a jutubon, nem kell vele foglalkozni. Tehát nem azért vágjuk vissza, mert sok van belőle és az káros. Szóval igen, bármilyen kevés gyökere van annak a malnanak akkor is érdemes leröviditeni. 

Didergő Király Creative Commons License 2024.03.06 0 0 271585

nem hinném, hogy bármi problémát okozna, ha nem vágod vissza a gyökeret. bizonyos esetekben segít (pl. beszakadt gyökér), de hibátlan gyökeret minek vágj vissza? persze én is úgy okoskodok, hogy nem tanultam a szakmát, csak igyekszem tájékozódni, de az a tapasztalatom, hogy a kertészkedés is kicsit olyan, hogy találsz forrást minden elméletre és annak ellenkezőjére is. haverom, aki régebb óta van a "szakmában", lakonikusan megjegyezte, amikor kiástam a megyeri által preferált 1 m3-es ültetőgödröt a fámnak, hogy nem olyan bonyolult ez a kertészkedés, csak szeretnek nagyot mondani a "youtube-erek", hogy azt gondold, hogy ez egy hatalmas tudomány, aminek ő van a birtokában.

most már én is csak röhögök azon a videón, amin a megyeri full komolyan kiásta az 1 m3-t. hogy lásd, hogy ő aztán nem viccel. a gödör aljára meg mehet a trágya, hátha szivárog belőle valami felfelé is.

visszatérve a gyökér visszametszésre: a föld fölötti rész visszametszése fontosabb ültetéskor. bár pl. a gyulai iván azt mondja, hogy nem kell, mert azzal a növény gyökeréből is eltávolítasz ugyanannyit. nem nagyon mernék vele vitába szállni, de szerintem megfeledkezik arról, hogy a szabadgyökeres gyümölcsfa gyökerének pont hogy eltávolították már egy részét, amikor kiszedték, szóval...

Előzmény: Balage-81 (271584)
Balage-81 Creative Commons License 2024.03.05 0 0 271584

Abszolút nem értek a gyökérvisszavágáshoz. De pár napja vettem folytontermő málnát és mondta az illető, hogy egy kicsit vágjam vissza ültetés előtt a gyökereket. Nem tettem. Némelyiknek szép, erős gyökérzete volt, más töveknek a fele gyökere hiányzott, leszakadt, amikor kiszedte a földből. Azokat hova vágjam már vissza? Örülök, ha megmaradnak.

Előzmény: sza_attila (271580)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.04 0 0 271583

rendben, köszönöm. 

Előzmény: sza_attila (271582)
sza_attila Creative Commons License 2024.03.04 0 0 271582

Ilyen gyökérmennyiség mellett 1 levelet meghagyhatsz. 

Előzmény: Didergő Király (271581)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.04 0 0 271581

köszi. azt olvastam, hogy a megkurtítás azért kell, hogy a roncsolt gyökerek végére éles metszlap kerüljön. nálam roncsolás nemigen van, szépen kibányászom a gyökereket épségben.

a visszametszés módjáról mi a véleményed? nem kéne legalább egy levélkét meghagynom? félek, hogy hiába térdelek egy hétig a 60 tő rózsa mellett, nem fognak kihajtani. persze van annyi, hogy ősszel újrakezdjem, de nincs sok kedvem elölről kezdeni. jó lenne már az eredményt is látni ennyi idő után.

Előzmény: sza_attila (271580)
sza_attila Creative Commons License 2024.03.04 0 0 271580

Szakmailag az a helyes, amikor visszavágjuk a gyökereket, akár a felére. A friss metszés helyein sokkal jobban veszi fel a vizet, tápanyagot és fejlődik tovább, mint ahol ilyen nincsen. A konténeres növény gyökérrendszerét is ajánlják megvagdosni, megkarcolgatni éles szerszámmal ugyanezen okok miatt. Ha pedig a teljesen biztosra akarsz menni ültetéskor alkalmazol gyökérszaporító gombát (symbivit). 

Előzmény: Didergő Király (271579)
Didergő Király Creative Commons License 2024.03.04 0 0 271579

én szeptember legelején csináltam elég nagy tételben (197 tő), szabad földben, flakon alatt, gyakorlatilag 100%-os eredménnyel. persze nagyon sok függ a fajtától is.

igen, le kell szedni a föld alatti részről a leveleket.

 

közben elkezdtem a rózsadugványok átültetését. egy rózsatermesztő azt mondta, hogy vágjam vissza őket 1-2 rügyre. ok, visszavágtam, de nem volt egyszerű, mert ahol rügyek voltak, ott már kihajtott, szóval max. alvó rügyre tudtam visszavágni, aminek az lett az eredménye, hogy 2-3 cm-es csonkok maradtak a gyökér fölött. alig látszanak ki a földből. kicsit fájdalmasan néznek ki, de remélem, hogy igaza lesz a termesztőnek. igazság szerint nehezen látom be, hogy miért jó neki, hogy egy levél sem marad raja, szár rész is nagyon kevés (talán abban is raktároz némi tápanyagot), és újra ki kell hajtania a 0-ról. "szívem szerint azért egy levélkét hagytam volna rajtuk. a legtöbbnek nagyon jó a gyökérzete, 30-40 centis. a homokos talajból egész jól ki tudom bányászni őket, még úgy is, hogy elég közel vannak és nehéz hozzájuk férni. mivel nagyon sokat kell elültetni, 30-35 centisnél szélesebb ültetőgödröt nem nagyon van kedvem ásni, úgyhogy a gyökereket elforgattam a gödörben. lehet, hogy jobb lett volna megkurtítani őket? vágjam vissza őket felére? ez megint olyan, hogy nincs hozzá szívem, de lehet, hogy hülyeség. végül is a konténeres gyökere is körbetekeredik a konténerben, aztán mégsem vágjuk vissza, amikor elültetjük. vélemények?

Előzmény: Balage-81 (271578)
Balage-81 Creative Commons License 2024.03.03 0 0 271578

Sziasztok!

 

Lehet most rózsát dugványozni? Tudom, hogy pont időben van, csak a korai tavasz miatt nagyon kihajtottak már. A föld alá kerülő részekről leszedjem a leveleket?

lychnis Creative Commons License 2024.03.01 0 0 271577

Nálad nem jól néz ki,hanem csodálatosan :-)

Én darálom az ágakat és elszórom mulcsnak.Nem is elég a zöldségesnek.De megjegyzem ezt a módszert,hátha egyszer szükség lesz rá. Az fenyők,tuják gyantás részei vajon használhatóak?

Mert nálam is vannak és félek,pont úgy fognak járni,mint a többiek . És hát nem kicsik

 

Előzmény: szentimrei.agnes (271568)
Ali-bá Creative Commons License 2024.03.01 0 0 271576
Előzmény: hegyiszivacs (271571)
beetee Creative Commons License 2024.03.01 0 0 271575

a vadcitrom ;)

Előzmény: hegyiszivacs (271571)
CBNora Creative Commons License 2024.03.01 0 0 271574

A homoktövis irgalmatlanul terjed gyökérről, méterekkel odébb is ki tud nőni. Sok bosszúságot okozhat ezzel.

A narancseper is nagyon szúrós.

Előzmény: hegyiszivacs (271571)
sza_attila Creative Commons License 2024.03.01 0 0 271573

A homoktövis - ha jól emlékszem - nem tövises annyira. A tűztövis "a kertész bosszúja" néven is ismert szakmai berkekben :DDD

Előzmény: hegyiszivacs (271571)
55judit Creative Commons License 2024.03.01 0 0 271572

Én csak a tűztövist ismerem, nekem volt, teljesen biztos hogy áthatolhatatlan.

Előzmény: hegyiszivacs (271571)
hegyiszivacs Creative Commons License 2024.03.01 0 0 271571

Sziasztok!

 

Tudnátok segíteni, hogy a Tűztövis illetve a Homoktövis közül melyik a tüskésebb? Sövénynek szeretném ültetni és cél, hogy minél jobban szúrjon. Köszönöm, ha segítetek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!