Keresés

Részletes keresés

V43 1279 Creative Commons License 2023.05.16 -2 0 76504

"Aki túrázni megy, annak kötelező használni a kullancsriasztót!!!"

 

Attól függ hova: erdős, mezős, füves részeken ajánlott, de sziklás magashegységben viszonylag kevés értelme van.

Előzmény: pozo (76498)
Smith W. Creative Commons License 2023.05.15 -2 0 76503

"Mindez nem történhet meg, ha megfelelően előzetesen használtad a kullancsriasztót..."

 

Tudod, ez kicsit olyan dolog, mint az óvszer: annak a használata mellett is elkaphatsz valamilyen betegséget, és a partnered is teherbe eshet. A kullancsriasztó sem varázsszer, ártani nem fog, de arra biztosan alkalmas, hogy kevésbé félj a kullancsoktól, ha te éppen félsz tőlük.

Előzmény: pozo (76502)
pozo Creative Commons License 2023.05.15 -2 1 76502

A józan ész kevés. A kullancsnak van nimfa és lárva alakja. A lárva akkora, mint egy gombostű hegye. Ha hátadba fúródik be, észre sem veszed, mivel nem látod és nem érzed. Aztán egy hét múlva viszket és megjelenik a bőrpír, ilyenkor már elkaptad a Lyme-kórt.

Mindez nem történhet meg, ha megfelelően előzetesen használtad a kullancsriasztót...

Előzmény: Smith W. (76500)
Smith W. Creative Commons License 2023.05.15 -2 1 76501

Ja, és persze a kullancsriasztó is ajánlott.

Előzmény: Smith W. (76500)
Smith W. Creative Commons License 2023.05.15 -2 1 76500

Ami kötelező a kullancsok elleni védekezés kapcsán, az a józan ész. Ami pedig ajánlott, az a világos színű zárt ruházat, sapka/kalap, futásnál hosszú szárú zokni, tájfutásnál bozótruha; gazos, benőtt területről kiérve átnézni a ruházatot; egy csipesz, hogy még a terepen ki lehessen szedni a kullancsot; nap végén átvizsgálni a testet, különös tekintettel a testhajlatokra; ruhák kirázása, átvizsgálása, hogy ne vigyünk be semmit a sátorba.

Előzmény: pozo (76498)
hadidoki Creative Commons License 2023.05.14 -2 2 76499

Pedig lehet! Ha oltva voltál agyhártyagyulladás ellen nincs baj, ha nem, akkor reméljük ennyivel megúszod. Menj orvoshoz!

A Lyme kór egy más tészta, de az sem szabad félvállról venni.  

Előzmény: fornit1 (76497)
pozo Creative Commons License 2023.05.14 -1 2 76498

Kullancsokra figyeljetek, nagyon sok lehet az idén.

 

Ez kevés, védekezni kell megfelelő kullancsriasztóval. Aki túrázni megy, annak kötelező használni a kullancsriasztót!!!

Előzmény: fornit1 (76497)
fornit1 Creative Commons License 2023.05.14 -3 1 76497

Kullancsokra figyeljetek, nagyon sok lehet az idén. Az előző 5 évben összesen 1-et találtam magamon (tavaly), az utóbbi három hétben viszont már 4-et.

Péntektől nagyon durván kiütött valami esténkénti lázzal és non stop fejfájással, remélem azért nem ezektől....

garass Creative Commons License 2023.05.12 -1 2 76496

Bocsánatot kérek, de a kép nem ment át. Az Indapass szerencsétlenkedik itt. De megadok egy linket, ahol külön az ibér utak és alatta Európa útjai láthatók. Ez utóbbi talán arra is választ ad arra, hogy miért nincs egységes kezelése (útlevél, infógyűjtemény, stb.) ezeknek.

https://www.szentjakabut.hu/hu/camino-de-santiago/utvonalak/utvonalak-az-iberiai-felszigeten

 

Előzmény: garass (76495)
garass Creative Commons License 2023.05.12 -2 2 76495
  1. Én a dokumentált tényeket írtam le. De mindketten írtuk, nem lesz vita. Ezért én ezzel ezt le is zártam. Kérlek, Te is tedd ezt.   
  2. Leírtam, hogy legtöbb helyen nem csak jelzés van, hanem azokat kiegészítőkkel együtt alkalmazzák, azaz ezek már nem tekintendők azonos jelzésnek.

      2a. A Szt. Jakab utak jelzése azonos, de mind egy irányba haladnak, Santiago de Compostella felé, Szt. Jakab feltételezett sírjához,

          tiszteletadás céljából. Az egyes oldalágak becsatlakoznak a fő ágba (Roncesvalles - Santiago de Compostella). Keresztezések nincsenek.

      2b. „Egy turistajelzés nem ágazhat három-, vagy többfelé.”  MSZ 20587:2021 6.1. pont.              A feltett példát én is ismerem, meg még tudok 

          máshol is. Sajnos. De ez nem elfogadott.                                                                                                                                                               

      3. Itt tényleg messzire jutottál. A zarándokutak a középkorban nem voltak jelezve, ahogy írod, mindenki elindult Compostella felé. A jelzésekkel

           egy úthálózatot hoztak létre, ahol minden útnak neve is van. A klasszikus út a ’francia’ út, ami a főág. Nézd a képet. 

Előzmény: jzp2107 (76492)
jzp2107 Creative Commons License 2023.05.12 0 1 76494

"Ősz végén Vászolyban nem láttam zavaróan sok vagy más irányokba mutató kagylójelet"

 

Akkor ezekszerint tábla sem volt

kár :-( azért úgy igényesebb lenne

 

 

Előzmény: nagypapi (76493)
nagypapi Creative Commons License 2023.05.12 -2 1 76493

Igen, vannak alágazások, leágazások, de ott vannak általában jelölések, útiránytáblák. A portugál úton is van part menti út és szárazföldi, még Portoban ágazik ketté, de a parti úton később, északra is van Vigo felé vagy Tui felé vezető leágazás, aztán később ezek találkoznak. Vagy Compostela után 60 kilométerrel az elágazás Fisterra és Muxia irányában. Viszont elég egyértelműen van ez is jelezve. ;-)

Magyarországon szerintem elég jól vannak leszabályozva a jelzések, de épp ezért nem lenne szerencsés, ha elszaporodnának a kalózakciók.

De most már direkt figyelni fogom ezt a jelzést is. Úgyis közeli tervek között szerepel a KDP, ez Csabdi mellett már fonódik is a Via Pannoniával. Ősz végén Vászolyban nem láttam zavaróan sok vagy más irányokba mutató kagylójelet, a Benedictus egyértelműen követhető volt. 

Előzmény: jzp2107 (76492)
jzp2107 Creative Commons License 2023.05.12 -1 3 76492

1. ÉZ kapcsán nem kell a mosakodást 32-edszere is leírni, egyrészt nem érdekel, másrészt már 31-szer olvastam, semmi újat nem írtál

 

2. "De olyannal nem lehet találkozni, hogy egy út kétfelé ágazik, netán azonos jelzések keresztezik egymást. Ezekhez kellenek a kiegészítő információk."

 

ezzel most mit akartál modani? én is ugyanezt írtam, hogy azonos jelzésképnél kell egy oszlop meg két tábla és kész

 

2A egyébként itt vajon hogy van megoldva? nem azonos a jelzéskép?

 


Leon illetve Oloron
Eléggé keresztezés jellegűnek látszik

 

2B itt viszont tuti azonos a jelzés, saját szememmel láttam a három felé ágazó Z3-at
    mégse tévedtem el :-)

 

 

3. "A Camino európai szakaszai az egyes országok utólagos csatlakozása a spanyol klasszikushoz"
Ezt sem tudom értelmezni
A középkorban minden zarándok fogta magát a lakhelyén és nekiindult
Nem volt "klasszikus"

Ha csak úgy nem, hogy az út végefelé mivel a cél ugyanaz, egyre többen és többen jártak ugyanarra 

De akkor az angol út is "klasszikus"?

 


Na mindegy, kicsit messzire jutottunk attól, hogy most már valaki itthonról indulva Szlovénián át is eljuthat jelzett úton komposztálóba

Amit én személy szerint nem bánok :-)

Előzmény: garass (76491)
garass Creative Commons License 2023.05.12 -1 2 76491

Én is élvezve a békés időszakot, nem akarok vitát kezdeményezni. De azért pontosítanám, hogy az ÉZ szürkézésére több mint tíz évvel a létrehozása után került csak sor, mert azt egyszeri alkalommal festették fel és nem volt gazdája, aki gondozza.

Az azonos jelzések rendszere valóban több országban is fellelhető, de a sáv melletti szám, már egyértelműsít, a szöveges irányjelzések ugyancsak pontosítanak.  De olyannal nem lehet találkozni, hogy egy út kétfelé ágazik, netán azonos jelzések keresztezik egymást. Ezekhez kellenek a kiegészítő információk.

A Camino európai szakaszai az egyes országok utólagos csatlakozása a spanyol klasszikushoz, vagy a már ott is kialakított más irányokhoz. Tudomásom szerint nincs olyan nemzetközi szervezet, aki ezeknek az összehangolását végezné. Ez vonatkozik az egyes szakaszok zarándokútleveleire is.

Érdekes módon a spanyoloknál is a Compostella - Fisterra szakaszra egy más formájú oklevelet kaptunk.   

Előzmény: jzp2107 (76489)
garass Creative Commons License 2023.05.12 -1 2 76490

Az alap probléma talán ott lehet, hogy ezeket a zarándokutakat több szervezet, saját elképzelés alapján kezeli. A Mária-út Egyesület legalább elfogadja az MTSZ turistajelzési irányelveit. A többieknél vegyes a kép. Engem az is zavar, hogy ezek az utak sok helyen, tartósan turistautakra fonódnak. Ezek sincsenek senkivel előzetesen egyeztetve. Bár ez a fonódás a Mária-útra is igaz, de ott legalább volt kapcsolatfelvétel az érintett megyékkel nyomvonalvezetés témában.

Bár a Gyöngyök útján azért más formájú oklevelet adnak, de kitűző, jelvény ott sem található.

Ami az ibériai összehasonlítást illeti, teljesen egyetértek Veled. Egészen más az ottani hozzáállás mind az egyes személyek, mind a szervezetek részéről. Több példát is lehetne mondani. Csak egyet említek. A Camino oklevelét bemutatva, 50 %-os kedvezményes autóbuszjegyet lehetett váltani Compostella – Barcelona viszonylatban.  

Az ottani jelzésekkel kapcsolatban is elmondhatom, hogy ott az útszakaszok festése sok helyen önkéntesen, magánkezdeményezésekből történik. Mégis, a klasszikus Caminot Fisteráig bejárva, csak a jelzéseket követve, és minden más segédeszközt nélkülözve, egyetlen eltévedésünk volt, az is a mi figyelmetlenségünkből.  

Előzmény: nagypapi (76488)
jzp2107 Creative Commons License 2023.05.12 0 1 76489

ha megint ellentmondok ugye nem gondoljátok hogy csak a vita kedvéért teszem? :-)

valószínűleg belejátszik az északi zöld leszürkítése "nem hivatalos"-sága okán

azóta összerándulok ha egy jelzett útvonal hivatalossága kérdőjeleződik meg..

 

 

a kereszteződést elég egyszerűen kaotikusmentessé lehet tenni: kell egy oszlop meg két útjelzőtábla, egyiken észek felé Lébény-Wolfsthal stb, másikon NY felé SLO stb és kész

(nem tudom, hogy így van-e megcsinálva, de kb így kellene)

 

azonos jelzésekkel is van élet, sógoroknál 1-2 jelzést kivéve piros-fehér-piros sáv + 1 szám, Szlovéniában a hegyeken minden piros-fehér pötty, kereszteződéseknél meg van nyilazva és oda van írva hogy melyik út hová vezet

 

 

szóval nem hinném hogy egy zarándok aki Wolfsthal felé szeretne menni majd pont itt véletlenül eltéved... (azért se, mert tudtommal a zarándokutakon nem ritka a mindenféle alternatív útvonal aminek szintén azonos a jelzésképe, de javítsatok ki ha tévedek)

 

 

nekem amúgy ha már itt tartunk, az egész európai camino kaotikus

mivel az emberek nem tudom, 95%-a Spanyolországban caminózik, az úgy nagyjából benne is van a köztudatban - persze van aki csak a francia utat ismeri, de aki nem az azért képben van a többi spanyol úttal

nade ha távolabbról indulna valaki akkor fel lehet kötni a gatyát, erről írtam múltkor -meg a via pannonia megalkotója is mondta ugyanezt a linkelt interjúban- hogy miért nincs egy központi honlap vagy térkép amin ezek a különböző országokból induló "útpókhálók" rajta lennének 
ha van, akkor jól eldugták mert nem találtam
(egy helyről levadászható gps-be tölthető nyomvonalról már nem is beszélve...)

 

azt szintén nem tudom, hogy ha valaki bp-ről indulva sétál el komposztálóig akkor milyen útlevelet kell kiváltania? mert a magyar csak Wolfsthalig "jó"
persze az is lehet hogy belerak az ember 6 darab A/4-es papírt és ha betelik akkor abba folytatja és úgy is jó lesz... (valószínűleg egy telefonnal kideríthető, de ennek is szerintem mint alapinfónak ott kéne lennie egy honlapon...)

 

 

ui. a Porto - fisterráért nagy irigység részemről :-)

 

Előzmény: nagypapi (76488)
nagypapi Creative Commons License 2023.05.12 -2 1 76488

Nem tudom, de ez azért elég visszás számomra. Kiágazik Mánynál egy ugyanolyan jelzésképpel, már ez elég furcsa. Jó lett volna valahogy megkülönböztetni, főleg ha már nem is Szt. Jakab út, hanem 'Via', bár ez is elég ellentmondásos, a cikkben is.

Vajon kivel lett ez egyeztetve (útvonal, festés)? Elég kaotikusnak tűnik, pl. Vászolynál a Camino Benedictus keresztezés.

 

Az elmúlt 1 évben eléggé képbe kerültem a magyarországi caminókkal, végigjártam a Hungarót Wolfsthalig és a Benedictust is Tihanytól Lébényig, összességében nagyon pozitív volt a tapasztalatom. Nem mondom, hogy nem lehetne jobbá tenni, fejleszteni, népszerűsíteni, de nekem éppen az (is) tetszett benne, hogy nem "kéktúrásodott el", nem találkozott az ember léptem nyomon zarándokokkal (igaz, mivel mindenki egy irányba megy, erre alapból jóval kisebb az esély). 

De azért össze sem lehet hasonlítani az ibériai utakkal (volt szerencsém télen egy Porto-Santiago-Fisterrát zarándokolni). Ott tényleg minden erre épül, még az útvonaltól kilométerre eső szállodának is van külön zarándokos pecsétje, de lehet, hogy az ottani emberek mentalitása miatt is éreztem különlegesnek. Lébényben még egy jelvényt vagy kitűzőt sem láttam, amit meg lehetett volna vásárolni. Az oklevélen meg az sincs rajta, melyik utat jártam végig (két ugyanolyat kaptam).

Előzmény: jzp2107 (76487)
jzp2107 Creative Commons License 2023.05.10 -2 2 76487

mitől "hivatalos" valami?

 

a végén van némi infó, miért lett létrehozva:

https://www.startlap.hu/utazas/via-pannonia-zarandokut-indulj-magyarorszagrol-az-el-caminora/

 

azt írja Szlovéniában az ottani Szent Jakab egyesület hozott létre egy utat és ez abba lett belekötve

innen nézve elég hivatalos..

Előzmény: pozo (76486)
pozo Creative Commons License 2023.05.10 -1 2 76486

Sziasztok!

 

Kiderítettem, hogy a leágazó út nem hivatalos út, a Szent Jakab Baráti Körnek semmi köze a leágazó úthoz.

Előzmény: pozo (76483)
jzp2107 Creative Commons License 2023.05.09 -2 1 76485

A Tarjános ág Wolfsthalba(1) megy, ahonnan jakobsweg néven Innsbruck- Feldkirch(2) /Rankweil - aztán keresztül Svájcon Genfig (via jacobi) majd Le Puyig (via gebennensis) és via podiensisnek nevezvén Saint-jean-pied-de-port - Roncesvalles - aztán persze  compostela
A másik (via pannonianak nevezett) a hivatalos honlapon pont nincs rajta ahogy nézem, ez nekem is új, de rövidet guglizva van is már valaki aki végigjárta :-O

 

személyes szál:

(1) ez nekem azért jelentős, mert a Szent Márton út is erre tart amit már (igaz, csak Rajkáig) lejártam

Ennek szomszédjából (mondhatjuk hogy Dévénnyel szemben) indul a Zentral amihez könyvem már van.. bele kéne lassan vágni..

ez ugyan nem zarándokút, de út :-)

na és ez meg hogy hogynem pont (2)-esnél ér véget. ahol hogy hogynem megáll a railjet :-) ennél ideálisabb szakaszolópont nem is lehetne

 

a via jacobira idénre van "csillagháborús tervem" -ezen azt értem hogy nekem nagy dolog lenne... , csak szívat a munkahely a szabikkal (van esetleg valakinek kedve július végétől?)

ha ez sikerülne, akkor a zentral után biztos viszketne a talpam a többire is

 

 

Amúgy nekem kicsit fura, hogy nincs valami nagy honlap ami összefogná ezeket az utakat, rengeteg guglizás árán tudtam meg az osztrák-svájcos útvonalról amit tudok (vagy én csináltam valamit rosszul)

 

Előzmény: pozo (76483)
Remélemilyennicknincs Creative Commons License 2023.05.09 -1 1 76484
Előzmény: pozo (76483)
pozo Creative Commons License 2023.05.09 -1 1 76483

Sziasztok!

 

A Szent Jakab-úttal kapcsolatban kérem segítségeteket. Az út a fővárosi 0 kilométertől indul és Lébénybe tart. Igen ám, de Mánynál ketté ágazik, egyrészt Csabdi felé tart, másrészt pedig Tarján felé.

Az OSM térképen ez látható. Tudnátok abban segíteni, hogy miért van ez így?

DJ_RushBoy Creative Commons License 2023.05.09 0 2 76482

Akkor: Egy Ákostól picit idősebb Úriember :)

Előzmény: rönofan02 (76481)
rönofan02 Creative Commons License 2023.05.09 -1 4 76481

"idősebb úr"...

:o)

Ákostól hetekig fogom hallgatni....

:o)

Barátsággal

Tóni

Előzmény: DJ_RushBoy (76480)
DJ_RushBoy Creative Commons License 2023.05.08 -1 5 76480

Dél-balatoni várak 115 km - 2664 m szinttel, sikeresen teljesítve 21 óra 18 perc alatt.

 

Új túra a láthatáron, ráadásul egy olyan részen, ahol még sohasem jártam. Kíváncsi voltam mit hoznak össze a szervezők, mert ez egyben egy viszonylag friss túramozgalomként is funkcionál már. Péntek délután a Déliben találkoztam Vincze Zolival, és Nagy Orsival, majd Kelenföldön Kutasi Viktor is felszállt, így ütöttük el az időt Fonyódig. Közben a Balaton partot elérve kiabáltunk ki az ablakból, és buzdítottuk az éppen zajló Ultrabalaton résztvevőit Fonyódon jó negyed óra késés után megérkezett a másik vonat, és hamarosan már Somogyváron találtuk magunkat, ahol egy jó 2 km-es séta után az időközben összesereglett ismerősökkel vettük célba az aznapi szállást. Egy hatalmas tornacsarnok várt minket, majd társasági élet, és aztán egy rövidebb, de annál intenzívebb alvás.

 

Reggel 5-kor kelés, pakolás, majd a szervezők kivittek kocsival a kb 3 km-re levő Szent László Látogatóközponthoz, ami a tényleges rajt volt. Gyönyörű hely ez, érdemes ide visszajönni körbenézni, főleg hogy a rajtban egy 50%-os kedvezményes kupont is kaptunk e célra. Ezen kívül még egy tea/kávé jegyet is kaptunk, amit itt a rajtban lehetett beváltani. Összesereglett a mezőny, rég nem látott kedves ismerősöket köszöntök. Átvéve az itinert hamar elborzadtam, ugyanis a térkép egy miniatűr valami, amivel az ég világon semmit sem lehet kezdeni. Útvonal leírás nincs, viszont a távmetszet informatívnak tűnik. Mindössze az a kérdés hogyha elérem például a S- jelzést, majd melyik irányba forduljak. Ebben mondjuk a saját, telefonos térképem segít, ez igaz. Lesz sok szalagozott rész is, reménykedtem hogy ez ügyben is minden rendben lesz. Értem én hogy manapság már majdnem mindenki GPS-el nyomja, de szerencsére még akad pár túrázó aki térkép párti, közte én is.A kezdeti izgalom után 6:36-kor nekiindulunk Orsival, Zolival, és az időközben pont induló Márkkal a nagy menetnek. 26 km-en át a Z- jelzést fogjuk követni, ez jó jel. Kezdetben benőtt, gazos útszakaszon haladunk, mindnyájan reménykedünk hogy azért nem ilyen lesz végig az út. Ettől függetlenül gyönyörű erdőség vár minket már az elején. Utolérjük Jurijt, aki úgy van vele hogy jön velünk ameddig tud. Én előre szólok hogy nem fogom szétszedni magamat, úgyis tudom hogy a lábfej fájdalom előjön, csak kérdés mikor. A bajnokság sem izgat idén, nincs senki felé (még magam felé sem) bizonyítási vágyam.. Ennek megfelelően Hács településen meg is állunk, és egy sörikét el is fogyasztunk a már nyitva levő boltnál. Utolér rég nem látott ismerős, pár szó után tovasiet, mi pedig hamarosan már a Béndeki kápolna romjainál találjuk meg az első felírandó kódot. Kívül-belül körbe is nézek közben, ha már erre járok. Továbbra is a Z- jelzésen haladunk, gyönyörű szép az erdő, óvatosan kocogunk lefele. Közben a rövid távosok érkeznek szemből. 18 km-nél Gyugy településre érkezünk, ahol Varga Laci érkezik jobbról, geoládázott egyet, de velünk marad, így már 6-an folytatjuk utunkat tovább együtt. Az első frissítőponton ami még szintén a faluban van, nápolyi, alma, ropi vár minket. Fel is tankolunk, majd irány tovább. Felérvén a Gérihegy gerincére, meg-megállunk, balról megjelent a mesés Balaton, illetve a tanúhegyek. Sajnos kicsit párás az idő, de örömködünk a csodás kilátásnak. Utolérjük korábban indult ismerőseimet, majd megérkezünk Szőlőskislakra, ahol be is vetjük magunkat a Kanyar korcsma nevű intézménybe. A helyiek elborzadnak mekkora túrára vállalkoztunk Jól esik a pihenés, a csapatszellem is a helyén van, elvagyunk. A nap is kezd intenzívebben sütni. Innen szalagozás következik, na erre kíváncsi vagyok. Hamar megleljük a kis sárga szalagokat. Bár a többieknek van trackje, de intenzíven figyelem az utat, azzal a szemmel nézve, mi lenne ha például egyedül mennék. Megleljük a Rácfa nevű helyet, egyben a kódot is, és továbbra is a tanúhegyekben gyönyörködünk. A szalagozás rendben van, hamarosan a S- jelzésbe futunk, és mászunk egyre magasabbra a Kis-hegyi kilátó felé. Közben rengeteg borpincét érintünk, minőségi helyek felsőfokon első ránézésre. Beérünk a parkerdőbe, csodaszép. Játszóterek, tanösvény táblák, frissen kialakított pihenők, nyársalók, és a végén pedig a bónusz, a kilátó. Kiérvén mesebeli kilátás fogad, informatív táblával hogy merre és mit látunk. Nagyon-nagyon tetszik ez a rész! A S- jelzés után szalagozást ír az itiner. Laci órája csipog, balra... Hol a szalag?? Egy db lengedezett jóval beljebb, úgy hogy tökéletesen beleolvadt az erdei színekbe, szóval kb semmit nem lehetett látni. Még jó hogy együtt mentünk. Amúgy máskor érdemes piros-fehér nagyobb szalagokat kitenni, az sokkal jobban láthatóbb, de ez csak egy tipp. Lekoccanunk a lejtőn, kicsit beszélgetünk az ismét utolért Erzsiékkel, majd leérünk egy településre, amiről az itiner említést sem ír, így a mai napig nem tudom pontosan hol jártunk (talán Látrány?). Viszont találtunk egy szuper kiülős éttermet közvetlen az útvonalon, ahol szintén megpihenünk, és Jurijnak köszönhetően egy sör is elénk kerül Telik az idő, hadd menjen, ráérünk.. Közben befut Perényi Andi is, megörülünk egymásnak, a söre második fele nálam végzi Indulásunk előtt közvetlen Kovács András és Almádi Nóra, illetve Harrer Tamás, és Harrer Dani is aláírja a jelenléti ívet, váltjuk egymást. Mi továbbra is együtt haladunk, Zolival picit lemaradunk, de a többiek látótávolságon belül vannak a hosszú egyenesbe. Kiérvén a faluból, egy sorompón jobbra sárga szalag, a többiek messzebb egyenesen haladnak tovább. Utánuk kiabálunk, azt mondják a track egyenesen megy.. Na ez a probléma a sárga szalagozással, hogy a gázvezeték jelző is ilyen, és bonyodalmakat okozhat. Itt a példa rá. Ha nincsenek a többiek előttünk, simán elmegyünk jobbra.. Kicsit kezdek ideges lenni, hogy például éjszaka mi lesz ezek után.. Na mindegy, haladunk tovább, majd egy friss építkezésen kelünk át egy főúton, vicces volt amikor az építkezés kellős közepén nyomulnak át a túrázók, még jó hogy nem volt ott senki. Persze valahogy át kell jutni a túloldalra ez tény és való. Megérkezünk Rádpusztára, 40 km-nél járunk. Ismét frissítőpont. Itt már sok minden leledzik, a kedvencem az újhagyma. Minden túrán a snassz lilahagyma van, én az újhagymát sokkal jobban szeretem, és lőn! Mellette zsíros kenyerek, rágcsa, alma, víz. A pontőrök is jófejek. Különböző pulyka és egyéb állathangok kíséretében fogyasszuk el a megérdemeltet. Továbbra is együtt haladunk, a lábfejem rendben még szerencsére. A S- jelzést elérve balra fordulok, utánam szólnak hogy jobbra. Szalag nincs sehol, bár a telefonos térképemen ránézhettem volna. A Bóbita-forrásnál ismét kódot jegyzetelünk. A forrás helyett a posvány szebben hangzik. Megjegyzem hogy ez is iható, de csak egyszer Gyönyörű erdőségben haladunk, amúgy nagyon tetszik a táj, szuper jó helyeken haladunk. Kiérünk egy hosszabb szántóföldre, délután 3 körül van, és a nap most kezd el sütni a legerősebben. A többieken is látszik hogy szépen bepirosodtak. Kicsit el is álmosodok, de a tájékozódás miatt ébernek kell maradnom. Teleki falut kikerüljük, és a túloldalán a kis templomnál keresnénk a kódot jó darabon át, de szerencsére Erzsiék épp itt voltak, és mondta hol található. Kicsit ellépünk Orsival és Zolival a többiektől lefele. Ez után leérünk egy aszfaltútra. Szalag sehol, nagy szerencsénk van hogy Rudi és Móni épp előttünk megy. Nem kételkedek, Rudinál van GPS, de megint előjön az hogy mi lenne ha egyedül mennék.. Kezdek morci lenni most már ez ügyben. Fönt a hegytetőn egy szép szoborparkot vélünk felfedezni. Poénkodok hogy oda biztos fel kell menni. Mivel az itinerben ez nem szerepel, kiderül hogy a poénkodásom valóságot öltött, és a P3-ön mászunk fel jó meredeken a nezdei szabadtéri szoborparkhoz. A 3-szög jelzés pont elmegy, és kihagyja ezt. Hogy miért, azt csak a jelzésfestő tudhatja, de mi felmegyünk, mert a többiek ezt mondják hogy a track arra visz. Az időközben minket megelőző András és Nóra, illetve régi ismerősöm Attila is itt pihen. Combos emelkedő volt ebben a hőségben, de mi végül nem állunk meg. A P-jelzésen jobbra fordulván érjük el Somogy megye legmagasabb pontját az Alman-tető 316 m-es csúcsát. Poénkodok hogy a levegővétel is ilyen magasságban már nehezebben megy Andrással beszélgetünk kicsit, majd kapok éppen egy hívást, ők pedig elsietnek Nórával, de végig szem előtt vannak. Balra Z- jelzés jön. Vadi új jeleket követünk, szépen fel vannak festve. Orsival és Zolival haladok, a többiek kissé lemaradva, de alig mögöttünk. Már nagyon vártam a Z-rom kiágazását, és hamarosan 61 km-nél már a Kereki-várnál járunk. A kód a tábla mögött, hamar megleljük. Lekocogunk a meredek lefelén, majd meglepetésre egy frissítőpontba botlunk. Gyanús hogy 1,6 km-t még nem jöttünk. Végül Horváth Veronikáék privát frissítőpontjába (azt hiszem az övéké volt, ha nem akkor tessék korrigálni) jutunk. Nagyon kedvesek, van náluk kóla, csoki, és intenzíven kínálnak. A meggyes kóla nagyon jól esik, mást nem kérek, mert mindjárt itt a tényleges frissítőpont. Ott már Kucsera Ákos egy idősebb úrral fogad minket, a frissítés ismét szuper. Újhagyma, zsíros kenyerek, sós rágcsa, banán, alma, sós paradicsom, víz, plussz tabletta. Hamar le is dőlök a padra, és intenzív lakomázásba kezd csapatunk. Tovább állván az utolsó önfrissítési lehetőséghez érkezünk hamarosan. Kerekiben járunk, és egy szuper jó kis sörözőnél pihen meg csapatunk a túra során utoljára. Pont rám jön a szükséglet, így a kellemest a hasznossal... Az időjárás is lassan partnerünk lesz, a nap már lejjebb eresztette a sugarát. Jó 20 perc után elindulunk, Márk most érkezik, de nem ül be, így csapatjuk tovább. Hamarosan elérkezik a számomra legszebb kilátópont, meg is örökítettem. A Gyugy-hát emelkedőjére felérve visszanézve a Kab-hegytől kezdve a csodás Balaton, az északi part hegyei, na és a völgyhíd, felette pont egy hőlégballonnal csábított fotózásra. A többiek is fotózásba kezdenek természetesen. Felérvén a Gyugy-hát tornyához, kis aszfalt, majd utána jobbra Orsival kisebb kocogásba kezdünk. A többiek már nem követnek, így elkönyveljük hogy innen ketten nyomatjuk tovább. Aztán hamarosan Zoli érkezik utánunk, nocsak milyen jó erőben van most. A S+ emelkedője után Rudi és Móni mellett megyünk el ismét, ők nem frissítettek annyit mint mi. A Z+ adja magát egy hosszabb kocogásra. Hiába óvatoskodom ezzel, most jött el a lábfej fájdalom "ideje".. Közlöm a többiekkel, most 73 km-ig bírtam. Persze haladunk tovább ettől függetlenül. A Vaskereszt nevű helyet elérve hamar megvan a kód, majd ismét vadi új Z- jelzéseken haladunk Balatonendréd irányába. Most kicsit erősebb tempóba gyalogolunk, van rá sansz hogy még a frissítőpontra érjünk lámpa nélkül. Ez szerencsére sikerül is. 78 km-nél, a faluban Toplak Józsi, és Horváth Krisztián fogad minket ismét pazar ellátással. A felhozatal a szokásos, újhagyma, zsíroskenyér, nápolyi, ropi. Nem tudok vele betelni, habzsolok.. Orsi technikai szünetezik, majd megvárván irány az éjszaka. Kicsit izgulok mi lesz a szalagozott részekkel, mert nappal nem voltam teljesen elájulva tőle. Viszont éjjel már fényvisszaverő(!) szalagok voltak, aminek nagyon megörültünk. Szerencsére 11 km-en át a Z- jelzést kellett követni, ami nagyon szépen vezetett minket. Egy hatalmas tókomplexumhoz érkezünk, a békák intenzíven kuruttyolnak, a tücskök pedig neki kezdtek az éjszakai műszaknak. Jó hosszan haladunk ez a tó mellett, tetszik a kis ösvény, olyan picit labirintus szerű Egy kis baglyot is észreveszünk, nem mozdul, tök aranyos A tavak után a balra mutató jel kétértelmű, de lehet csak éjjel. Szerencsére a térképem kisegít. Tóközpusztán a kód a telep végén. Ez után egy hosszabb egyenes jön, de elvagyunk, Orsi, és Zoli is szépen jön. Beleérünk a P- jelzésbe, és ezen koccanunk le intenzív fájással (részemről) kísérve az Ali-réti elágazás pihenőjéhez, túránk utolsó frissítőpontjához, ahol már 94 km-t írtunk. Itt volt András és Nóra, illetve Botos István egy látásból ismerős hölgy társaságában. Ők hamar indulnak tovább, mi nekiállunk kajálni. Az ellátást már le sem írom, ugyanaz mint eddig, de most is jól esik. Leveszem a cipőt, kicsit így jobb. Ez után egy rövid, de borzasztó meredek emelkedő jön a Böre-várhoz fel. Szuszogva abszolváljuk, Zoli felérvén nem túl boldog Lefele utolérjük Istvánt és a vele haladó hölgyet, akik igen jó tempóba gyalogolnak. Mi picit belekocogunk. A Flóra-tetőre felérvén egy geotorony fogad, és szép kilátás. Innen ismét óvatos kocc, majd egy elágazásba leérvén balra egy szalag. Követjük, de megálljt parancsolok. Az itiner itt P-t ír, az meg jobbra van. Megnézem a kövi pontot térképen, és igazam van, a szalag a visszajövő utat mutatta, mert itt egy kis kurfli volt az útvonalban. Andrásék be is nézték, de a Kási-vár előtt ismét utolérnek minket. Ez a Kási-vár nem volt semmi. Balra mellette a szalagozáson halad mindenki, nekem gyanús hogy jobbra magasan látok várkódot. Szerintem itt lehet az igazolókód is. Mondom a többieknek megnézem, hátha. Toronyiránt fölmászok, és lám, megvan! Kiáltok nekik, majd mindenki különböző szavak kíséretében ér fel a rettenet emelkedőn Lehet lefele még rosszabb volt? Most már tényleg a szalagokon haladunk tovább. Út az nincs, szerencsére most jók a szalagok. Visszaérünk a kurfli végébe, épp Harrerékkel, és Varga Lacival futunk össze. Elmondom nekik mi vár rájuk, ne érje őket meglepetésként mint minket András és Nóra tovasiet, innentől már csak a messzeségbe látjuk a lámpájukat a célig. A S+-en ismét hármasban, Orsival és Zolival koccanunk le a Jaba-völgy kódjához. Nem is állunk már meg, innen 5,4 km a cél. Az idő rendesen lehűlt, de nem bánjuk. A Bújó-likhoz érve egy érdekes földbe vájt alagúton jutunk át, tetszik. Végül az aszfalton leérve Ságvárra érkezünk, ahol a szalagozást pöccre meglelve találjuk meg a célt, ami a Krista Porta nevű helyen volt. Végül 03:54-kor érkezünk be a célba. Nagyon finom gulyást kapunk, majd szétmegy a gyomrom olyan éhes voltam már. Az utánunk beérkező Istvánnak köszönhetően Fehérvárig lett is fuvarunk hamar, nem kellett kint fagyoskodni.

 

Végül szeretném megköszönni a szervezőknek hogy elkalauzoltak erre a csodaszép vidékre. Ők ha jól tudom intenzív kéktúrázók, és ellenőrök is. Nagyon korrekt rendezvény volt. Egy-két jótanács viszont azért lenne. Az itinernek informatívabbnak kellene lennie. Ha útvonalleírás nincs, a térképvázlattal kellene kompenzálni. Ez sajnos teljesen vállalhatatlan volt. A szalagozás is több helyen hagyott maga után kívánni valót nappal. Éjszaka nagyon jó hogy volt fényvisszaverő rajtuk, és már jóval követhetőbb volt. Piros-fehér szalagozás kellene máskor. Ennyi, semmi több

HEV Creative Commons License 2023.05.07 0 2 76479

Nem kell sietni, valóban be lehet menni de kívül még teljes a káosz, Felhívnám a figyelmet az átláthatatlan ÚJ tégla kerítésre, beton alapon. Ha elkészül, akkor már csak pénzért lehet pld. a bejáratot megnézni, fotózni.  A kápolna épülete nem látogatható. A képek 05.06.-án délelőtt készültek. Most 500  a felnőtt jegy, 300 a diák, más nincs, ja és Vásárlók könyve (panaszkönyv) sincs. A pénztár épület hátoldalán 1-1 db WC ingyenesen üzemel.

  

 

Előzmény: jzp2107 (76475)
jzp2107 Creative Commons License 2023.05.05 0 2 76478

úgy látom azért kapják az ívet :-)

 

"normális ember hétvégén a családjával van"

 

de mi is :-D

 

Előzmény: HEV (76477)
HEV Creative Commons License 2023.05.05 0 1 76477

Ez most a divat, mindenki túratársat keres a kéktúrához és hát a két kocsis logisztikához megfelelő partner is kell. :-)

Előzmény: jzp2107 (76476)
jzp2107 Creative Commons License 2023.05.05 -1 2 76476

most olvasom hogy Károly "tőlünk" bakancsot és kéktúra fotóalbumot kap ajiba a koronázásához

ő nagy turista (a Diana-s filmből annyira nem jött le..) és azért, vagy csak nyomatjuk az országimázst?

jzp2107 Creative Commons License 2023.05.04 0 0 76475

köszi, akkor elhárult az akadály a ddk befejezése elől

 

Előzmény: Wittgen11 (76473)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!