Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2011.09.08 0 0 119

Nincs 'James'. Pedig mind a három fajta szőlő amit küldött szépen hajtott és fürtöket is hozott.  (Egy apróbb kerek szemű, egy nagy bogyójú kerek szemű és egy nagyon nagy fürtöt nevelő husszúkás kékülő, kissé madárkás fürtű.)

Előzmény: Ali-bá (118)
Ali-bá Creative Commons License 2011.08.25 0 0 118

Hahó James!

Milyen szőlővesszőket küldtél tavasszal? Az egyiknek gömbölyű a szeme (ld.fotó lentebb), a másik meg hatalmas vállas nagy hosszúkás szemű óriás fürtöt nevelget, és ez utóbbi már kezd kékülni.

Ali-bá Creative Commons License 2011.08.18 0 0 117

Ezek ide illenek:

 

Ali-báválasz | megnéz | könyvjelző 2011.08.18 22:31:00 © (3284)

Elég későn oltottad, de ne izgulj, elegendő, ha az alsó néhány szem beérik. (Megjegyzem jártam már úgy, hogy az oltás megvastagodott helye fagyott el, a vessző meg élt.) Ha biztosra akarsz menni, akkor ha alacsonyan van fedd el a nagy fagyok előtt, ha magasan akkor kötözd be több rétegű cementeszsák papirral. Így védheted a felmelegedés-lehűlés téli kínjaitól.

Előzmény: tp329 (3282)

Vebberválasz | megnéz | könyvjelző 2011.08.18 21:13:16 © (3283)

Az enyémeken is rajta van a kötöző. Ha nem vág be ráérsz leszedni.

A hajtások is szintén züldek, a nem oltott hajtásokkal egyetemben.

Előzmény: tp329 (3282)

tp329válasz | megnéz | könyvjelző 2011.08.18 10:06:57 © (3282)

A zöldbe-fás szőlő oltásokon meddig célszerű rajta hagyni a kötést (szigetelő szalag)? Ki, hogy csinálja?

Alibá!  Mind a két fajtából van egy-egy sikerült oltásom. 1 m-nél hosszabb (sajnos még nagyon zöld) vesszőkkel. Elég későn május 29-én oltottam! Remélem beérnek a fagyokig!

Flanell Creative Commons License 2011.07.29 0 0 116

Én azért ebben még bízom. Sok szőlőnek még a másodtermése is beérik.

Tavaly a még későbbi oltásúak nem értek be.

Előzmény: Ali-bá (115)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.29 0 0 115

Sajnos a Hamburgi olyan késői, hogy nemigen érik már meg, elviszi a fagy. A koraiak képesek teljesen beérni a kb. 1 hónapos késés ellenére.

Előzmény: Flanell (114)
Flanell Creative Commons License 2011.07.28 0 0 114

Nálam az egyik Raiff-féle Hamburgi muskotályon van ekkora fürt.

A hónaljhajtásán lévő fürtöcske meg most virágzik.  :)

Előzmény: Ali-bá (113)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.20 0 0 113

Íme, idei zöldbe-fás oltás.  Jamestől kaptam oltóvesszőt két félét, az egyik ez a másiknak még nagyobb a fürtje és hosszúkás szemű. Nem tudom mifélék lehetnek, de ha nem túl kései érésű akkor még beérik.

Előzmény: Ali-bá (112)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.15 0 0 112

Már takaros kis fürt is van rajta kendermag nagyságú bogyókkal.

Előzmény: Ali-bá (82)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.06 0 0 111

10 oltáshoz elegendő oltóanyag kisebb helyen elfér, mint egy zöldpaprika. Alulra beteszed észre se veszi senki tavaszig, hogy mi az ott . De ha gond, szólj én ugyis többet szoktam betárolni, mint nekem kell, majd ha oltani kell tavasszal, küldök belőle.

Előzmény: louis73 (110)
louis73 Creative Commons License 2011.07.06 0 0 110

Nálam is pirosodik az Eszter, és a Nérón is kezd látszani a szin...

A zöld-fás oltásnak nem vitatom az előnyeit, csak nem tudom mit szólna a család, ha a hűtőbe hónapokra "behibernálnék" egy rakás oltóvesszőt. De ez nem zárja ki, hogy valahogy próbálkozzak vele tavasszal. Az "oltványkészítést" pár szóban valaki elmondaná nekem.

Előzmény: Flanell (109)
Flanell Creative Commons License 2011.07.06 0 0 109

Pirosodni kezdett a tavaly oltott Eszter.  :)

Előzmény: Ali-bá (108)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.04 0 0 108

Van egy lekörözhetetlen előnye a zöldbe-fás oltásnak, az idő. Még abban az évben látod, hogy mit terem /nem kis dolog egy kapott ismeretlen oltóvessző esetén/, és ha erős tőkébe oltasz 2-3 kétszemes vesszőt , a következő évtől teljes termésed lehet az új fajtádon.

/Vettem egy tő Pölöskeit ősszel, elültettem. Két szemre visszavágtam. A lemetszett vesszővel tavasszal beoltottam a szomszéd tőkét. Jót hajtott és a következő évben már 3 fürt volt rajta. Az elültetett még a nyomában sincs, most cseperedik, ezt meg már ehetem. Ehhez szólj hozzá valamit./

Előzmény: imkerei (107)
imkerei Creative Commons License 2011.07.04 0 0 107

Szerintem, maradok inkább az oltványkészítésnél és a zöldoltásnál! Ezekkel "kevesebb" a macera és sikerességben is felveszik a zöldbe-fás oltással a versenyt...

Igaz most is a nem sikerült zöldbe-fás oltás után csináltam a sikeres zöldoltásokat.

Előzmény: Ali-bá (106)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.03 0 0 106

Azt bizony nem lehet előre tudni, hogy milyen tél lesz. Ha fagyérzékeny vesszőt akarok tavasszal oltani /pl. Cardinal/, akkor azt  már dec. végén megszedem. /és drukkolok neki, hogy elálljon májusig/

Előzmény: imkerei (105)
imkerei Creative Commons License 2011.07.03 0 0 105

Köszi! Eddig még mindig sikerült, tárolni és oltani is. Valószínűleg a fagy vitte el télen, mert elég sok szőlővesszőm elfagyott.

A vesszők színével nem is volt gond, csak a rügyekkel. Mivel nem eredtek meg kettévágtam a rügyeket, mind barna volt....

Előzmény: Ali-bá (104)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.03 0 0 104

A siker egyik fő titka az oltóvessző sikeres tárolása. Ha barna a szem /oltáskor érdemes néhány rügyet kettévágni/ akkor be sem érdemes oltani. Csak üde zöld vágásfelületü oltóvessző a jó. Már tárolás előtt érdemes meggyőződni arról, nem fagyott-e el pl. amit el akarunk rakni a hűtőbe, vagy nincs-e valami baja. /Rügy, vessző vágáspróba./ Aztán érdemes megfürdetni gombaölőszeres permetlében, megszikkasztani kissé, és ugy bezacskózni, gumigyűrűvel lezárt dupla fóliazacskóba.

Előzmény: imkerei (103)
imkerei Creative Commons License 2011.07.03 0 0 103

A zöldbe-fás idén nekem sem sikerült. Valószínűleg a behelyezett rügyekkel lehetett valami, mert mind meg volt barnulva.

A nem sikerült oltásokat viszont zöldoltással helyettesítettem június végén. Én héjj alá oltottam az előtörő zsenge hajtásokba.

4-ből három megeredt, sajnos az egyiket véletlenül kitörtem. :-(

Ez a zacskós módszer jó lehet, jövőre kipróbálom!

Előzmény: Flanell (99)
louis73 Creative Commons License 2011.07.03 0 0 102

Hogy mennyi levele volt már nem emlékszem, kb 8-10 levél, két úgy 60 centis ág... és elég vékonyka is 4-5 miliméter. Elég gyengécske alany ez, az erősebbikről, amelyik tavaly termett pár szemet, tavasszal letörtem a hajtást (de már újra kihajtott - és jövőre "dolgozok" rajta), utánna gondoltam, hogy a másikkal kezdjek valamit.

Előzmény: Ali-bá (98)
louis73 Creative Commons License 2011.07.03 0 0 101

Hogy mennyire volt fás... Úgy emlékszem még nagyon is zöld volt, május 20-25 körül csináltam, kb 4-5 miliméter átmérőjű lehetett ahol oltottam. Úgy kaptam hármat ingyen egy ismerőstől, csemege telepítés után megmaradt neki pár vékony "oltvány" kevés gyökérrel. Az egyik tavaly termett pár apró kékes savanyú bogyót. Jobban megnézve nem láttom rajtuk elég meggyőző helyét oltásnak... Persze van eredeti "pecsétes" boltim is: Néró, Palatina, Pölöskei, Moldova, Eszter, Hamburgi. A Nérót, Esztert, Moldovát idén meg is kóstolom...

A zöld oltásnál olvastam, hogy nagyon fontos megvédeni a kiszáradástól. Láttam képeket citromfa oltásáról a neten, ott zacskózták. Eléggé bepárásodik a zacskóban, egy idő után a kötés felett bevágtam picit a zacskót, hogy a szoros kötés miatt öszegyült kiskanálnyi viz a zacskóból kifollyon, mert féltem, hogy kiszáradás helyett a vizbe-fulladás öli meg...

A képeket nézve úgy tünik a "Czeiner-féle" oltással próbálkoztam...

Előzmény: Flanell (100)
Flanell Creative Commons License 2011.07.02 0 0 100

Jeszenszky azt írja, éles késsel el kell hasítani az ízközöket keresztben, felülről lefelé haladva, és az a jó hely, ahol sercen vágáskor, de a fölötte lévő még nem sercent.

 

 

Czeiner-féle

 

(A könyv szerint ezt használják elterjedten.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baranyai-féle

 

(Bonyolultabb, és nem jobb az eredés.)

Flanell Creative Commons License 2011.07.02 0 0 99

Köszi a választ.

Én is erre lennék még kíváncsi, amire Ali-bá.

Régebben én is próbálkoztam zöldoltással, de egy sem sikerült, pedig amúgy minden létező növényt sikerrel oltok.

A zöldbe-fás oltások közül nem mind sikerült (biztos vagyok benne, hogy egyes vesszők elhaltak a hűtőben, mert ugyanazon vesszőből vágott csapok eredtek, ill. nem eredtek meg). Ezeket kellene pótolni.

A nejlonzacskó lehet a varázsszó.

Előzmény: louis73 (97)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.01 0 0 98

Még azt írd meg, hogy összesen hány levele volt az alanynak, amikor a harmadik-negyedik alatt elvágtad, még zsenge volt a vágásnál, vagy már fásodott /kérdőjel/.   /nem jó a shift a billentyűzeten, ezért nincs kérdő, felkiáltó, stb.jelem/

Előzmény: louis73 (97)
louis73 Creative Commons License 2011.07.01 0 0 97

Köszönöm a választ.

Mivel "hirtelen felindulásból" elkövetett oltáspróbálkozás volt csak valami rafia-szerű műanyag volt kéznél. Nem is nagyon reménykedtem a sikerben, annál inkább meglepett mikor mind a két oltás megmaradt. Megpróbálom óvatosan átkötözni valami rugalmasabbal. A gyerek a lufi-medencéjét nem akarja feláldozni, de keresek valami hasonló anyagot.

"Flanell"-nek: mikor eldöntöttem, hogy nem irtom ki, inkább adok egy esélyt neki, kicsit "googliztam". Az alany mindkét zöld ágát kicsivel a harmadik-negyedik levél alatt levágtam (a jó éles tapétavágómmal), behasítottam és a Néróról frissen levágott, kb. ugyanolyan vastag zöld ágból, csináltam egy egyszemes és egy kétszemes oltást, a végét ékre vágva. A nemest bele az alanyba úgy hogy a nemes rügye az alany (levágott) rügye helyére kerüljön. Bekötöztem és hogy a kiszáradástól megóvjam nájlon-zacskót húztam rá és az oltás alatt megkötöttem. Kb. 2 hétig voltak zacskóban de úgy nőttek hogy már nem fértek bele és levettem a zacsit róluk. Egy hónap alatt kb. 10 centit nőttek.

Egy igazi "szaki" biztos jót szórakozik a "leírásomon", de nekem így sikerült...

Most látom erről irt "imkerei" a 77-es hozzászólásban... csak nem tudom az én módszerem melyik, a Czeiner vagy a Baranyai féle zöldoltás?

Előzmény: Ali-bá (95)
Flanell Creative Commons License 2011.06.30 0 0 96

Leírnád részletesen, hogy csináltad a zöldoltást?

Előzmény: louis73 (94)
Ali-bá Creative Commons License 2011.06.30 0 0 95

1. Nem látszik jól a képen, hogy milyen kötözőt használtál. Ha nem tágul, akkor óvatosan bontsd le és kevésbé szorosan kötözd be ujra. /közben látod, hogy bevágott-e valahol az előző kötés/

2. A kevésbé nemes szőlők általában jók alanynak, csak vigyázni kell majd, hogy nehogy kihajtsanak az oltás alatt. /Javaslom tavasszal próbáld ki a zöldbe-fás oltásmódot. Nagyon látványos, azévben terem és elég jó az eredés./

Előzmény: louis73 (94)
louis73 Creative Commons License 2011.06.30 0 0 94

Először is frissen regisztráltként üdvözlök mindenkit a fórumon.

Az egyik "nemestelenedett" alanyt, kiváncsiságból a neten látottak szerint, zöldbe-zöldet oltással, két ágát beoltottam Néróval.

Két hétig zacskóba voltak, de mind a 2 oltás úgy beindult, hogy már nem fért bele... Az egyik ágról képet csatolok.

A kérdésem az volna, hogy a kötést mikor kell/lehet levenni. Túl korán sem szeretném, de azt sem akarnám hogy nagyon elszoritsa. Az oltást május végén csináltam, már 1 hónapja.

A másik kérdésem, mivel eléggé belelkesített az első siker, hogy van egy, szinte a jégesőn kivül mindennek ellenálló, bor(?)-szőlő fajtánk. Korán érik, apró fekete szemű, erőss növekedésű, felénk "Zsokénak" vagy "kutyaszőlőnek" hívják, de a pontosabb nevét senki sem tudta a környéken. Használhatnám alanynak? Tavasszal még próbálkoznék oltogatással, több módszert is kipróbálnék.

 

Előzmény: kismukk19 (93)
kismukk19 Creative Commons License 2011.06.20 0 0 93

Ali-bá!

Köszönöm a tanácsokat! Ha jól értem, a lényeg, hogy szorosan és légmentesen legyen.

Van egy tőkém, ledobta a nemes részt, a vad alany meg úgy hajt mint a bolondgomba. Most felbátorodva az itt olvasottakon, nekigyürkőzöm egy zöld-zöld oltásnak!

Előzmény: Ali-bá (90)
csereháti Creative Commons License 2011.06.20 0 0 92

A szőregi ÁFÉSZ bolt (Szeded melletti híres "rózsás" település) tart és postán is küld oldószalagot (legalább is tavaly még küldött), megrendelheted telefonon.

Előzmény: kismukk19 (89)
Flanell Creative Commons License 2011.06.19 0 0 91

Mik vannak! Azt írja itt:

Megnyújtva közvetlenül a rügyre tekerhető, a rügy később átnő a kötésen.

http://www.sylvestris.hu/termek/olt%C3%B3szalag

Ali-bá Creative Commons License 2011.06.19 0 0 90

A legjobb az ujjnyi vastagra vágott gyerek fürdőmedence anyaga /jó rugalmas, nem csúszik, jól zár/, ha nincs megteszi a tejes zacskó, műanyag szatyor, de a szigetelő szalag is, csak azt ajánlott megkötni valamivel, mert melegben letekeredhet.

Előzmény: kismukk19 (89)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!