Keresés

Részletes keresés

mazlati Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193522

Értem, csak a váltogatás szó miatt azt hittem futsz pl. 3 km-t egy stílusban, aztán 3-at egy másikban és ezt váltogatod a teljes távon.

A Garmin-nál hogyan vetíted egymásra a paramétereket? Én a Garmin Connect-et használom, és csak külön tudom megnézni a grafikonokat. ( A lépéshosszról meg csak értékem van, grafikon nincs is, de ez lehet, hogy már órafüggő )

Előzmény: Spenót (193519)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193521

Én egy olyan váltót szeretnék, hogy mindent én csinálok, de csak addig, amíg a kevem tartja. Olyan van? :) 

Csak vicceltem. Egyéniben szeretném majd egyszer megcsinálni, de nekem egyelőre Mission Impossiblenek tűnik. Az első két számmal nincs bajom, de el sem tudom képzelni, hogy utána fussak még egy maratont is...

Előzmény: Ati_66 (193514)
liptiki Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193520

Akkor szombaton valószínűleg találkozunk!
Bár én rövidebb távot választok.
Nem akartam menni, a múlt héten szombaton az első félmaratonomat futottam itt a közelben...de rávezettek, hogy én ezt akarom.
Köszi a leírást, este végigolvasom. Azt terveztem, este lefutom, de nem biztos, hogy lesz rá időm.

Előzmény: dombfutó (193494)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193519

A minél jobb futóstílus fontos a sérülések elkerülésében és a futás hatékonyságát is javítja.

Mivel a fenix a futós pánttal ilyen adatokat is szolgáltat, igyekszem kihasználni a dolgot és főleg az unalmas, lassú futások alatt kísérletezem azzal, hogy mit tehetek a javításáért.

A lépés hosszúságát, magasságát, talajérintés idejét, egyensúlyát, lépésszámot változtatom és otthon megnézem, hogy mire mentem vele.

Néha futógépen is szoktam ilyeneket csinálni. Ott azonnal látszik, ha valami változtatásnak hatása van a sebességre.

A Garmin oldalán egymásra lehet vetíteni a paramétereket, így látszik az egymásra gyakorolt hatásuk is, ahogy a feltett képeken is van.

Előzmény: mazlati (193517)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193518

Arra még nem érett meg az emberiség. :) 

Előzmény: O/O (193516)
mazlati Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193517

Bocsi, de mi is ez a stílusváltogatás?

Annyi, hogy tudatosan odafigyelsz, hogy milyen hosszúakat lépsz?

Előzmény: Spenót (193513)
O/O Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193516

Hastánc? :))

Előzmény: Spenót (193508)
Ermak Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193515

Engedelmeddel felteszem a FB Terepfutás csoportjába is, ott jóval többen látják.

Előzmény: dombfutó (193494)
Ati_66 Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193514

Sajnálom,, hogy el vagy tiltva a víztől :-(.

Ami az edzés munkát illeti 2020-ig még lenne idő. Aki ilyen futó őstehetség mint Te annak a felkészülés nem lehet probléma. A tavalyi maraton felkészülésed mellé csak bringázni kéne kényelmes tempóban úgy 1500- 2000km-t. 

Ha szerzel egy olyan csapattársat aki az egész úszást bevállalja, 2 fős váltóban nyomhatjátok.

Akár úgy is, hogy a társad csak úszik :-))

Előzmény: amatőr (193512)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193513

Garmin előtt én sem tudtam, hogy ekkora különbségeket tudok kihozni a stílus váltogatásával, de ez a ketyere ezt is mutatja.

Az érdekes egyébként, hogy a freki növelésével nem csökken arányosan a lépéshossz és semmilyen más paraméter sem változik láthatóan. Ebből adódik a gyorsulásom. A pulzus meg azért csökken kissé, mert nem erőlködöm a lépésnyújtással. Egy ideig hanyagolom is ezt és pattogok kedvemre. :)

Előzmény: amatőr (193510)
amatőr Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193512

...hát, Ati_66, az már tényleg a világ nyolcadik csodája lenne, ha én bármikor is az életben ironmaneznék... :) 
Oda edzésmunka is kell, vagy legalább nem oly régi hivatalos sportmúlt. És úszni sem lenne épp felesleges ismét megtanulni a gyerekkori kalimpálózás után, de a fülem (dobhártya, műtétek) miatt nem megyek-mehetek vízbe, max a nyaraláskor térdig Balaton, tenger. :)
Bár ajánlottak már spéci, egyedire öntött füldugókat, amik tuti 100%-osan kizárják a vizet, de hát ilyen korban már nem tanul új kunsztokat az ember fia. :)

Előzmény: Ati_66 (193496)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193511

Honnan veszed, hogy merevebb vagy? Legalább ez maradjon már meg nekem. :)

Kizártnak tartom egyébként...

Máshogy nem tudom tekerni a csípőmet, csak izomból.

Előzmény: gurtnis (193509)
amatőr Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193510

...hát pont erre gondoltam, Csempa hozzászólását olvasván, hogy futóiskolázva, plusz a Pinyo által ajánlott "frissítőtől kocsmáig, onnan frissítőig, újabb kocsmáig" módon kellene futni azt a fránya maratont... ami egyre csak közeledik...:) 

 

Amúgy jó nektek, hogy futóstílust váltogatva, frekiket, lépésszámot nézve, különféleképp is tudtok futni, nekem egyféle csoszogó mozgásom van, oszt kész. :) 

Előzmény: Spenót (193507)
gurtnis Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193509

Talán rátapintottál a lényegre: nem izomból kell tekerni (jó, talán icipici hasizom), hanem lazítani kell, mármint futás közben ellazulni. Én merevebb vagyok, mint Te. 

Előzmény: Spenót (193508)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193508

Próbálom én, de a csípőm meg se mozdul. Ha próbálom tekerni, akkor fölmegy a pulzusom, mert túl nagy izommunka kell hozzá.

Sajnos még nem találtam megfelelő gyakorlatot a csípőm mobilizálására... vagy megtaláltam, de nem voltam elég kitartó.

Előzmény: gurtnis (193505)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193507

Pedig Amatőr pont valami ilyesmin dolgozik, ;)

Előzmény: Csempa (193503)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193506

Azért, mert gépen futva két szakember is azt mondta, hogy nagy potenciál van abban, hogy lépéshosszt növeljek. (én futottam gépen, nem a szakember ;) )

Sajna rohadt merev a csípőm ehhez.

Előzmény: rrroka (193504)
gurtnis Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193505

Hát persze hogy lassulsz, ha csökken a lépésfrekvencia. Tessék úgy gyakorolni, hogy csípőt forgatunk és lépésfrekvencia marad. Ráadásul a hosszabb hátraengedésnek előredőléssel is kell járnia. Vagyis akkor gyorsulsz. És tessék kerékpározni is. 

Más: Szombaton valami Tönkölős dombrafutásra megyek. Nem jön senki??

Dombfutó: Mecseknádasdon már jártam, szép emelkedős rész. A leírásod teljesen meggyőzött arról, hogy nem szabad elmennem. Annyira, de annyira eltévedős vagyok. Vasárnap futottunk egy olyan helyen a futóbarátaimmal, ahol már négyszer megtettem a kört. Igaz, hogy visszafelé irányba mentünk most, de mégis ötször vittem el őket más irányba. Volt olyan, ahol láttam, hogy nincs jelzés, de olyan szépen kanyargott enyhe lejtősen az út, úgy élveztük.   :)  

qwertz77:  Mivel Polart használok, így számomra nagyon érdekes a rögzített anyag. érdekesség, hogy ennél a viszonylag nagy sebességnél is megmarad a 90(180)-es lépésfrekvenciád. Érdekelne, hogy mondjuk 6:00/km-nél is ennyi-e a mennyi?

Az azért tetszik, hogy a pulzusod rendesen megugrott, jól nyomod! :)  Viszont sebességben van még mit fejlődni! :)  (pulzuszóna ötös, sebességzóna négyes). 

 

Előzmény: Spenót (193501)
rrroka Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193504

Ha gyorsabb vagy és.nem.okoz sérülést, akkor miért akarsz stílust váltani?

Előzmény: Spenót (193500)
Csempa Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193503

Nem azt mondtam, hogy futóiskolázva fuss maratont :)

Hanem azt, hogy néha gyakorlod egy kicsit.

Előzmény: Spenót (193500)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193502

Itt látszik a kocogás közbeni stílusváltás:

Előzmény: Spenót (193501)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193501

Most néztem meg, hogy amikor nyújtom a lépést, akkor csökken is a lépésfrekim. Az én tacskó lábaimmal nem is indokolható, hogy 180-nál lassabban lépjek, szóval az is lehet, hogy tökre nem érdemes ezzel a lépésnyújtással szórakoznom, csak a pattogásra kell figyeljek, de ehhez nem kell feltétlenül kevesebbet lépni.

Előzmény: Spenót (193500)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193500

Egyetértünk abban, hogy türelem kell hozzá, de az adottságaimat nagyon nehéz átalakítani. Elég sok nyújtást csinálok, de az alapvető merevségemen állati nehéz változtatni. Évek kellen(én)ek hozzá. Lehet, hogy úgy lenne érdemes további stílusváltást csinálnom, ha már lazább vagyok. Most túl soknak tartom azt a fél perces lassulást azonos pulzuson, amit a próbálgatással elérek.

Szerintem télig már nem szórakozom ezzel, mert az életkedvem is elmegy a lassúságomtól. 

A labor utáni első hónapban 1 percet gyorsultam azonos pulzuson, de ennek a fele elmúlt a lépésnyújtás miatt.

 

Előzmény: Csempa (193499)
Csempa Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193499

A futóstílus váltáshoz idő kell. Ha elkezdesz próbálgatni egy új stílust, abban a legritkább esetben leszel egyből hatékony annál, mint amit előtte évekig gyakoroltál. Ezeket inkább úgy érdemes felfogni, mint egy futóiskolát: az idegrendszer számára ad mintákat a mozgás tökéletesítéséhez, de időt és alkalmat is kell adni ahhoz, hogy valami jobb alakuljon ki általa a jelenlegi megszokottból és az újból; és az majd magától kialakul, ha rendszeresen futóiskolázol. Szvsz

Előzmény: Spenót (193498)
Spenót Creative Commons License 2018.07.12 0 0 193498

Szia Dombfutó! :) 

Annyira részletes volt a leírás, hogy 2 nap pihenést javasol az órám az elolvasása után. :) 

 

Tökmás:

Tegnap megcsináltam a 8km kocogás utáni 8km sietést.

A kocogós részen futóstílus váltogatást csináltam, hogy elüssem az időt. Sajna kiderült, hogy nekem a pattogós futás hatékonyabb, mint amikor kinyújtom rendesen hátra a csülkömet. Gondolom, ez azért van, mert rohadt merev vagyok és külön energiába kerül a normális lépéshosszt elérni.

Fél perccel gyorsabb vagyok azonos pulzuson, ha aprókat lépek és nem próbálom nyújtani a lépést.

Rövid távon pont fordítva van. Érdekes.

 

A gyors rész laktátküszöb környékén ment kb. 5:20 körüli tempón. Ez egyrészt nudli, másrészt örülnék, ha ősszel így futnám a félmaratont, de most bőven elég volt a 8km. Többet kell gyakorolnom a folyamatos sietős futást...

Előzmény: dombfutó (193494)
Ati_66 Creative Commons License 2018.07.11 0 0 193497

A Polar elég jól megoldotta a GPS sebesség mérést. Találtam egy edzést ami még duplán megvan, azaz az RCX5 óra GPS sebesség adatokkal és az RS800CX S3 sebesség adatokkal lett elmentve a polarpersonaltrainer oldalon és így az összehasonlító lapon együtt lehet megnézni a két görbét.

Ráadásul az RS800CX mérését véletlenül úgy 20 másodperccel később indítottam és ezért az elcsúszás miatt talán jobban is látni mikor milyen eltérések voltak.

A kék görbe az S3-mal mért sebesség a piros a GPS sebesség.

 

 

Előzmény: Ermak (193488)
Ati_66 Creative Commons License 2018.07.11 0 0 193496

Majdnem elkerülte a figyelem, hogy hol is lesz a hónap végén  "felkészítő" versenyed. 

Csak ügyesen :-)

Jó a terved, jövőre, bringa résztáv is és 2020-ban együtt rohanunk a vízbe a rajt jelre és versenyzünk egy jót a teljes tavon :-))

(Én akkor tervezem a következő Atádi futamot)

Előzmény: amatőr (193447)
amatőr Creative Commons License 2018.07.11 0 0 193495

Szia, István, de jó téged hallani! 
Ez futóverseny vagy túlélő túra lesz?! :) 

Ma készültem a vasárnapi felesre, egy szigetkörnyi távra futotta itthon este. Az első km-en 160(!) körülire ment fel a pulzus, pedig érzésre igencsak kényelmes tempóval kezdtem, 6:54 lett a mérés szerint. Utána visszament 140-135-re, pedig gyorsultam, 6 és fél, 6 perc/km-re. A végén 130-as értéknél álltam meg a "szent Recovery" mérésre. :) 75-ig ment le egy perc alatt, 55-ös esés tehát.
Azért a 21 km izgat picit, a leghosszabb táv úgy három hónapra visszatekintve 14 km volt, egyszer.

Long, szerinted túledzés esete forog fenn?! :) 

Előzmény: dombfutó (193494)
dombfutó Creative Commons License 2018.07.11 0 0 193494

Üdvözletem a régi ismerősöknek és az új "futóbolondoknak"! :-)
A régieknek annyit, hogy mióta nem láttak, a futóversenyekre járást gyakorlatilag befejeztem. (Más "hobbit" találtam :-) ) Magát a futást azonban nem hagytam (teljesen) abba, bár rendszeres edzésről nem beszélhetünk, de amikor valamiért aktuális volt elszaladtam ide-oda.
Az újaknak elsősorban annyit, hogy hosszú lesz, sokaknak nem releváns, nyugodtan el lehet "lapozni" :-)
A mottóm talán lehetne az, hogy Mohamedet időnként meglepi a hegy egy látogatással...
Szóval egyszer csak szóltak, hogy szerveznek egy futóversenyt a falum (Mecseknádasd) végéről indulva. "Fut a birtok" névre keresztelték (Hetényi Pincészet és Birtok és BioTech USA Magyarország szervezésében). Így aztán "kénytelen voltam" benevezni :-)
A versenyről információkat a facebookon, versenynaptárakban lehet találni, ezeket nem szeretném ismételgetni, akit érdekel, úgyis utána néz. Reklámnak sem szánom ezt az írást, majd ha pozitívak lesznek a tapasztalataim, akkor a következőt majd időben jelzem :-)
Szóval kiegészítő információkat szeretnék közreadni a pályáról, ami a versenykiírásból nem derül ki, hiszen jó helyismerettel rendelkezem. Egy-két ötletemet a szervezők felé is közvetítettem, hogy mit valósítanak meg belőle, az 3 nap múlva kiderül.
A térkép szerint a rajt után egy alaposan emelkedő keskeny földúton indul a verseny. Vannak fenntartásaim, mert a rajtok jellemzői, hogy az "ész nélkül" futók erősen belekezdenek, aztán 50 méter múlva már akadályozzák a meggondoltabb futókat, és itt nagyon nehezen lehet előzni. Igaz, 200 m múlva már elvileg "kétsávos" az út, de ebben sincs sok köszönet, mert ritkán használják, a fűszerű növényzet benőtte, és nagyon kell figyelni, hogy az ember ne lépjen kisebb árkokba, gödrökbe... Ez az emelkedő kb. 1 km hosszú, akkor érünk ki a gerincre. Itt az úton már járművek is szoktak közlekedni, az út szélesebb, és jól láthatók az akadályok. Az emelkedés folytatódik, de változatos - de nem túl jelentős - mértékben. Alapvetően a piros turistajelzést kell követni, de a szalagozást lehet, hogy időnként vele párhuzamos úton fogják vinni. A 10 km-es táv lefut Óbányára, a 21 km marad a gerincen. Egy kis füves tisztás után hosszú, az eddigieknél keményebb emelkedő következik, kb. 1 km hosszú. Aztán még maradunk kicsit a gerincen, egy erdei irtás közepén, a jól kiszalagozott zöld + jelzésű ösvényen meredeken lefelé vezet az út a völgybe. Az alján a patakon átjutás a feladat, aztán balra fordulunk a kék + jelzésen. Ezt a részt ma jártam be először, futás szempontjából nem nagyon tetszett, mert elég erős emelkedés mellett nagyon sáros volt az út több helyen. A kék + jelzést egy autóval is járható szintútig kell követni, itt jobbra fordulunk. Sokat nem megyünk lefelé, szalagozás jelzi, hol kell róla balra letérni. Itt megint fűvel benőtt az út, sok akadályozó ággal. Nem ehhez vagyok szokva, bár egy tájfutónak talán könnyű terepnek számít :-) Ezen az úton egyszer csak láttam a bozótosban egy szalagot. Megálltam, körülnéztem, aztán hosszas vizsgálódás után megláttam egy sárga + turistajelzést. Kicsit később a vadcsapásszerű ösvényt ami ha nem is pontosan, de hozzávetőlegesen követi a turistajelzés felfestéseit. (Sok bedőlt, száraz ágat félredobáltam de biztosan maradt még.) Ez az ösvény is egy szintútra ér ki egy magaslesnél. Hosszas kutakodás után a magaslestől balra megláttam egy szalagot, szóval jó felé járhatok. A memorizált térkép alapján a közeli csúcsot kell megcélozni egy meredek, kavicsos emelkedőn, és hí "felmászott" az ember, elér a "Szószék"-re. Szép a környék, de erre most nincs idő... A gerinc a térképen úgy szerepel, hogy "járható", tehát út nincs... Egyelőre szalagozást sem láttam, de még van 3 napja a szervezőknek. Így 300 méter után eljutunk a Dobogóig, amely Tolna megye legmagasabb pontja. Innentől ismét út van, a rövid sárga háromszög után elérünk a sárga (sáv) turistajelzéshez, itt balra fordulunk, és a turistajelzést követve hosszasan lejtő úton jutunk Cigány-hegyi kilátó tövébe. (Itt a szervezők által kiadott térképen egy vadcsapáson kellene felmenni a kilátóhoz, én remélem, hogy a turistaúton maradhatunk. A kilátó után meredek lejtő jön, a kőzúzalékos út helyett a szélén lévő földes gyalogösvényt választottam. Ezen eljutva az aszfaltos útig, leszaladunk Kisújbánya központjába. Kis üdülőfaluról van szó, nagyon kellemes környék. Innen a patak mellett kell folytatni utunkat, a kék turistajelzés segít. Az 1 km aszfalt után kőzúzalékos részek következnek, az Óbányai völgyben pedig kövekkel tarkított földút vezet, amelyek nedvesek, csúszósak lehetnek. A patakon kb. négyszer kell átmenni. Óbánya határában két pisztrángos tó fogad, utána érdemes egyből az aszfaltos útra térni, mert ma is sok volt a kiránduló, hétvégén valószínűleg még többüket kell kerülgetni. Az út az Óbányai völgyben általában lefelé vezet, de akadnak benne emelkedők is, érdemes eltárolni az érzést.
Óbányán ugyanis, a szűk 1 km aszfaltos utca után a központban (kocsma-templom-polgármesteri hivatal), jobbra kell fordulni, majd beérve az erdőbe elkezdődik a meredek, több mint 1 km-es kaptató. A gerincre felérve balra fordulunk a zöld (sáv) turistajelzésre, és a hullámos gerincen futunk a Réka-vár maradványáig (ami inkább csak a várárok, pár helyen földből alig kilátszó falmaradványokkal). Javasoltam a szervezőknek, hogy a vár utáni meredek, sziklás rész miatt válasszunk másik részt, de valószínűleg nem akarják kihagyni a várat. Egyfelől megértem, hiszen látványosság, de az utána lévő meredek 100 méteren eddig még egyszer sem mertem lefutni, mert kockázatosnak ítéltem. Leérve az aszfaltra balra, a Skóciai Szent Margit keresztnél jobbra fordulva már a "célegyenesben" vagyunk, 1 km körüli aszfaltos közút vár, az elején enyhe lejtővel, a végén enyhe emelkedővel, és bizonyos autóforgalommal. (Bár engem ma majdnem egy kerékpáros ütött el, mert csak az autókra figyeltem...)
Összességében tehát a 21 km-ben kb. 3 km az aszfalt, aztán ezen kívül nagyon változatos a a pálya útminősége.
Aki eddig eljutott, annak szeretném kifejezni elismerésem, remélem lesz talán egy-két versenyzőtárs, akinek segítenek ezek az információk :-)

qwertz77 Creative Commons License 2018.07.11 0 0 193493

A GPS másodpercenként mér pozíciót, és ha fél métert téved az egyik irányba, a következőnél a másik irányba, akkor 1m/s sebesség ugrás lehet benne. Azért ha jó a vétel, akkor egész pontos tud lenni. Persze utólag az adatokból jobban tisztíthatóak a kiugrások, mint amikor a legfrissebb aktuális sebességet akarja mutatni az óra. De utólagos elemzésekhez elég jó tud lenni, de csak ha valóban jó volt a GPS vétel (nincs napszél, túl sok felhő épületek, hegyek stb)

Itt van mindjárt egy kis pályaedzés, itt eléggé adottak a körülmények, és az átlagtempó visszaellenőrizhető a távból könnyen. Egész szépen egyenletes a görbe, látszik, amikor tudtam a végén még picit rátenni, és amikor elfáradtam, reálisnak látom a mérést.
Jó kis piramis edzés volt 400-800-1200-1600-1200-800-400m 2 perc pihenővel közöttük. Én még nem csináltam ilyet, a 2 percet soknak gondoltam, de sajnos a pulzus hiába ment le, a fáradtság csak benne maradt a lábaimban. Szóval az első 1200 után már nem ment olyan jól, visszafogottabban kellett volna kezdeni. (vagy ahogy Pinyo mondta, a második felét még fejleszteni kell :-)))

 

[+Csempának: Saucony Typa A cipőben futva, én pályára használom tényleg tök jó, ősszel vettem, akkor  még nem bírta a lábam/Achilles-ínam, de sikerült megerősíteni, most már tök jó futni benne]

Itt a két 1200m görbéje, látszik, hogy a 2.nál visszaesett a sebességem a végére +a lépésszám is picit. (Polar V800 mérés)
Némi pozitívum, hogy így a 2. futásnál a pulzus egy idő után nem emelkedett :-)

 

Elsőre:

Másodjára:



https://flow.polar.com/training/analysis/2633937520


Most 10km verseny jön hamarosan, gondban is vagyok mi lesz majd a jó tempó, mert szeptember óta csak terepen versenyeztem. Arra gondoltam, péntek reggelre talán sikerül kipihenni a fenti kedd esti edzést, és kéne egy 5K maxot futni, kb az a tempó lehetne 10K-n is ha rendesen rápihenek.
4:10 körüli tempóban bízok, vagyis 21 percen belül kéne 5K-t futni. Egyben lenne egy rendes Sziget köröm is :-)
Majd kiderül mire jutok.


Gurtnis: Durva ez a a villám story, örülök, hogy sikerült megúsznod

Aki megy a Börzsönyre, annak HAJRÁ!!!


Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!