Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.05 0 0 735

Az NB-18-as előnye: könnyebb kezelés,(általában a fekvőkaptáraké)

Hunor előnye a jobb mézelvételi lehetőség.

 

Hordási arány nem a kaptártípustól függ hanem a méhcsalád tulajdonságától, erejétől.

 

Érdemes Őrösi professzor könyveiben utánanézni, ő pontosan leírja a rakodó és a fekvő kaptárak előnyeit, hátrányait.

Előzmény: ivanyi72 (734)
ivanyi72 Creative Commons License 2011.06.05 0 0 734

Sziasztok.

Most szeretnék elkezdeni komolyabban méhészkedni,de még nem döntöttem el hogy milyen kaptártipussal lenne érdemes elkezdeni.Nb18 vagy a hunor10 keretesen gondolkozom,ebben szeretnék segítséget kérni tőletek hogy melyiket javasolnátok.Mind a kettö koptártipusról hallottam jót is rosszat is,talán ahunorra mondták hogy hatékonyabban lehet vele méhészkedni jobb a hordási aránya a Nb18-assal szemben.Ebben szeretnék segítséget kérni tőletek, minden véleményt tanácsot szivesen meghalgatnék. előre is köszönöm.

imkerei Creative Commons License 2011.06.05 0 0 733

Bekerített helyen a családi házam kertjében vannak. 30 család. Hátulról akácerdő. A kertben a kutya szabadon van engedve. Szerintem találnak a méhtolvajok könnyebb célpontot is....

Előzmény: 1acél (732)
1acél Creative Commons License 2011.06.04 0 0 732

Hát igen,de helyben is ellophatják őket nem!!?Hány családdal dolgozol?Bekerített helyen vannak vagy kint valahol a szabadban?

Előzmény: imkerei (731)
imkerei Creative Commons License 2011.06.04 0 0 731

Nekem olyan esetem is volt, hogy valaki kilopta az anyáimat a kaptárakból!

 

8 családdal vándoroltam napraforgóra egy tanya közelébe. A tanya tulajdonosának még mézet is adtam ajándékba, hogy vigyázzon a kaptárakra.

Azokat nem is vitték el.

1 héttel a kihelyezés után mentem ellenőrizni őket, akkor már a 8 kaptárból 7-ben csak pótbölcsőket találtam. 1-et hál'istennek nem talált meg a tolvaj!

Abban az évben nem is teleltem be bombaerős családokat!

Azóta én nem vándorolok, alkalmazkodtam a helyi hordási viszonyokhoz. Nekem elég az, amit itt hordanak a családok....

Előzmény: 1acél (728)
atka2011 Creative Commons License 2011.06.04 0 0 730

szajkós Creative Commons License 2011.06.04 0 0 729

Méh rajok kereten,idei párzott anyával Szolnok-megye déli részén eladók.

Érd. 06  70 945 03 58

1acél Creative Commons License 2011.06.03 0 0 728

Ki hogyan védekezik a lopások ellen?Egyálltalán van valamilyen hatásos védelem?Nagyon sok méh lopásról hallani, és olvasni itt a neten is!Ez az egy dolog ami aggaszt,hogy az ember bele öli a pénzét és egy nap mikor megy hozzájuk hűlt helyét találja méheinek!

imkerei Creative Commons License 2011.06.02 0 0 727

Fiasításos kerettel talán még ki tudod csalogatni őket, herefias is megteszi azért úgysem kár. Függessz fel egyet a az odú elé.

A kérdés csak az, hogy megéri-e kínlódni velük?

Előzmény: viola66 (725)
imkerei Creative Commons License 2011.06.02 0 0 726

Ha a kirepült rajt a kirepülés után rögtön fogod be, akkor nem kell félni, hogy visszatérnek tehát maradhat a befogás közelében.

Viszont, ha már lépeket is épített és fiasítása is van, akkor a méhek már rátájoltak az új helyre. Ilyen esetben, ha a közelben próbálod tartani őket egy új helyen, akkor vissza fognak repülni a megszokott helyükre! A településen belül néhány kilométerrel arrébvitel még nem számít vándorlásnak. Nyúlós esetén úgyis az egész körzet zárlat alá kerül.

Érdemes a befogott rajjal megvárni, míg fedett fiasítása nem lesz és akkor Méhegészségügyi felelőssel megvizsgáltatni vagy a méhekből mintát venni hatósági állatorvoshoz vinni és bevizsgáltatni nyúlós költésrothadásra. Amíg nincs eredmény, addig nem érdemes a saját méhesbe tenni őket, nehogy hazavigyél egy fertőzést!

Előzmény: viola66 (724)
viola66 Creative Commons License 2011.06.02 0 0 725

A munkahelyem előtti parkolóban egy faodúba beköltözött egy raj. Már csak akkor vettük észre, amikor ki-be járkáltak. Sok hárs van a közelben, azóta is nagy a jövés-menés. Már nincs esély őket kicsalogatni, ugye? A faodú kb 4 méter magasságban van.

viola66 Creative Commons License 2011.06.02 0 0 724

Két hónapja kezdtük a méhészkedést, 10 családdal, rengeteg  tanulnivalónk van, de megtetszett, és élvezzük. Befogott rajt nem célszerűbb a befogás közelében tartani egy ideig, míg kiderül, hogy nincs-e betegsége? Ha több km-rel odébb visszük, akkor ha betegek, a betegséget is visszük. Két napja egy fáról befogtunk egy rajt, néhány száz méterre levő udvarunkban tartjuk, (méheink 25 km-rel távolabb vannak), másnapra két öklömnyi visszament ugyanarra a fára, megint elhoztuk őket, a nagyrészük viszont a kaptárban zsizseg, építik a kereteket, ezek szerint megvan az anya. Mennyi idő után vihetjük a többi méhünkhöz, és kivel kell megvizsgáltatni őket?

imkerei Creative Commons License 2011.06.02 0 0 723

A faházat csak akkor kell bontani, ha másképpen nem férsz hozzájuk!

Az anyát tedd anyazárkába. Ilyet magad is készíthesz akár gyufásdobozból  pezsgősdugóból, stb. és szúnyoghálóból. Az a lényeg, hogy az anya ne tudjon kiszabadulni viszont a méhek hozzáférjenek az anyához és tudják etetni valamint az anyaterméket szét tudják terjeszteni a méhek között. Ez tartja össze a családot.

A zárkázott anyát tedd a nyitott kaptárba vagy a rajládába a meglevő lépek közé utána rázd rá a méheket, majd várd meg míg az összes behúzódik a kaptárba. Lehet, hogy erre estig kell majd várni.

Legegyszerűbb, ha ebben az állapotban hajnalban viszed el őket, akkor nem marad ki szinte egy sem. Érdemes a családot ilyenkor 3-4 km-el távolabb vinni, hogy a méhek ne találjanak vissza.

Előzmény: Fsanyi88 (722)
Fsanyi88 Creative Commons License 2011.06.01 0 0 722

De a füstre kijöhet? Vagy minden képpen bontani kellene a faházat? A kaptárba rakjak valamit vagy csak simán a keretek közé be az anyát, és a többiek mennek utána? Nagyon amatőr vagyok. Bocsi a sok hülye kérdésért. Egyik ismerős méhész cimbi segitett az előzőnél, abba raktunk alami méh etető anyagot is. Az egy átereszben volt, aláraktuk a kaptárt, levágtuk őket, tető rájuk és kész is, de pár napon belől elmentek...

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.01 0 0 721
Előzmény: 1acél (719)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.01 0 0 720
Előzmény: 1acél (719)
1acél Creative Commons License 2011.06.01 0 0 719

A bejelentésem után mi történik,mivel jár?Kapok valami papírt,vagy...?A termelt méz és az eladás nyomon követhetetlen nem?Vándoroltatásnál kivel kell végeztetni az egészségügyi vizsgálatot?Szükséges rendelkezni valamilyen telephellyel?Vagy ez nincs kikötve?Teszem fel a méheim egész évben kint vannak a szabadban,erdőben,határban és ősz végén teleltesésre a kaptáraim biztonsága érdekében behozhatom őket az udvaromba?

Előzmény: imkerei (718)
imkerei Creative Commons License 2011.06.01 0 0 718

A méhészkedés önmagában nem adóköteles, csak az értékesítés.

A tevékenység a kezdetétől fogva bejelentésköteles már egy család tartása is! Az illetékes önkormányzat mezőgazdasági osztályán. Ennek költsége nincs.

Az őstermelői igazolvány kiváltásának van anyagi vonzata, de az csak akkor kell, ha értékesíteni akarod a méhészeti termékeket.

Valamint vándorlásnál kell fizetni a méhegészségügyi vizsgálatért. A kötelező éves vizsgálat díjmentes.

Előzmény: 1acél (717)
1acél Creative Commons License 2011.06.01 0 0 717

Hány családig  adómentes a méhészkedés?Vagy hány családtól bejelentés köteles a tevékenység,hol kell bejelenteni és mik a költségek?

kicoka Creative Commons License 2011.06.01 0 0 716

megnyugszanak, sok fustöt fújj rájuk

Előzmény: kicoka (715)
kicoka Creative Commons License 2011.06.01 0 0 715

FÜSTÖLÉS.... Attól meg nyugszonat nagyon lekkell őket füstölni... Megkeresed az anyát, beleteszed egy nagy kosárba, a többi pedig majd megy az anya után... Be is vannak fogva. Csak vigyázz össze ne nyomd az anyát !

Előzmény: Fsanyi88 (713)
imkerei Creative Commons License 2011.06.01 0 0 714

Ha már van fiasításos lép akkor nem tudod őket másképp összeszedni. Anya nélkül, pedig esélyed sincs, hogy megmaradjanak....

Előzmény: Fsanyi88 (713)
Fsanyi88 Creative Commons License 2011.06.01 0 0 713

Az a baj, hogy nem igazán kellen szétszedni a  kis faházat, apum munkahelyén van, nem is a miénk.  Más technikával gondolom nem lehet őket összeszedni.

imkerei Creative Commons License 2011.06.01 0 0 712

A befogott rajod valószínűleg azért tűnt el, mert nem volt anyja vagy párzatlan anyja volt és a párzásnál elveszett.

A  faházba beköltözött családokat akkor tudod sikeresen elvinn, ha megkeresed az anyát és zárkázva beteszed a kaptárba. Ha már építettek is akkor a lépeket be kell drótozni egy keretbe (kívülről) és behelyezni a kaptárba. Ha ott hagyod a lépeket nem tudod őket maradékatalanul elvinni, pláne, ha már fiasítás is van a lépekben!

Örösi Pál Zoltán, Zsidei Barnabás, Faluba Zoltán műveit ajánlom elolvasásra, de leginkább állandóra érdemes a méhész polcára tenni őket.

Előzmény: Fsanyi88 (711)
Fsanyi88 Creative Commons License 2011.06.01 0 0 711

Üdv Minden Kedves  fórumozónak!

 

  Régóta foglalkoztat  a méhészkedés, de sajnos még nem sikerült komolyabban belemélyednem. Vettem egy kaptárt pár éve, abba fogtam be az első családom ami pár nap után elviharzott... Most lenne két család is egy faházba beköltözve. Valami úton módon ki lehetne Őket onnan vadászni, vagy teljsenen esélytelen a dolog? Mikeet ajánlotok a figyelmembe szakirodalom stb, hogy beletanuljak a dologba? Álőre is köszönöm a Választ. Üdv:Sanyi

imkerei Creative Commons License 2011.06.01 0 0 710

30-as szög jobb lett volna, bár így is bírni fogja, egy darabig mert a drótozás is összefogja. A mézelvételnél lehet gondod, ha rázod a méheket és nem söpröd vagy leűzőt használsz, valamint a keretek kiemelésénél, mikor a méhek már jól összeragasztották propolisszal a vállakat.

Amíg nem késő erősítsd meg egy-egy 30-as szöggel, akkor nem lehet baj!

Előzmény: kicoka (709)
kicoka Creative Commons License 2011.05.30 0 0 709

Hát akkor siess! Most akác után fogják adni a rajokat...:) De hidd el nekem nem a akaptárt lesz nehéz megvenni meg az anyagokat.... hanem a KERETEKET BEDRÓTOZI, SZÖGELNI... azzal elfg menni pár napod... 

Erről jut eszembe a kereteknek a szögeléséhez 20-as szögeket használtam azt mondták 30as kellett volna. Ez baj:

Előzmény: 1acél (708)
1acél Creative Commons License 2011.05.29 0 0 708

Köszi a választ!Még csak a tervezés szintjén vagyok az egész méhészkedésnek,de mielőbb meg szeretném venni a kaptárakat,egyéb tartozékokat,könyveket és a legvégén a méheket!Még idén szeretnék belefogni.5db kaptárt szándékozom venni és hobbi szinten elkezdeni aztán majd kiforrja magát.

Előzmény: kicoka (703)
kicoka Creative Commons License 2011.05.29 0 0 707

Az a baj hogy... nemtudom mert kicsit gonosz vagyok xd Nem akarom megmondani haveromnak... hanem inkább megvárom még feladja, mert fustek nem igen fogja kiszedni őket onnan... Csak nekem még bekell drótozni a kereteket, és ha nélküle ezt ugysem tudnám megcsinálni mert nekem előső családom majd csak most lesz pár hét mulva... Szerintem majd megegyezek vele valahogy...:)

Előzmény: szajkós (706)
szajkós Creative Commons License 2011.05.29 0 0 706

Sikerült??

 

 

Előzmény: kicoka (705)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!