Keresés

Részletes keresés

mamicska Creative Commons License 2008.05.15 0 0 218
ó, te jó Isten!! Szinte naponta jártam itt, az utcában dolgozott egy cipész és a bal oldali házban egy szemfelszedő, zokni gumírozó ( akkoriban még ki sem látszottak a munkából! Az öreg cipész meséit pedig óraszám hallgattam a kis sámlin ülve:))
Nagymamán a mostani Szt. Imre téren lakott - már az a ház sincs meg.
Előzmény: PAG (210)
harska Creative Commons License 2008.05.15 0 0 217

Kedves PAG !

Nagyon örülök ennek a képnek. Néhány napja arról vitatkozott velem egy ismerősöm, hogy ezen a helyen nem állt ház. Én pedig tudtam, hogy igen, mert ez az a hely, ahol most építettek egy új házat, de előtte valóban parkoló volt. Ebben a sarki házban a pincében volt a "Fehér Hajó" nevű vendéglátóhely. A kép hátterében, pedig a belvárosi templom látható. Én nem vagyok fotós, de nagyon szeretem a képeket nézegetni. Jó lenne, ha sikerülne a tervetek, mert egy lelkes nézőtök már biztosan lesz.

Üdv mindenkinek: harska

Előzmény: PAG (210)
rag1975 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 216
Kedves Elpy76 !<br>Eltaláltad, az nem a születési évem, akkor voltan 20 éves, éppen Baján voltam diák.
elpy76 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 215

 

Ugyanez 1983-ból

Előzmény: PAG (210)
elpy76 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 214

A témákat kihagyta valami miatt, most kivettem a sorszámozást, hátha az volt a ludas, tehát a témák: 

 

Előzmény: elpy76 (213)
elpy76 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 213

Kedves Fórum!

 

Bocsássatok meg, ha egy kicsit "offtopic" jellegű a dolog, de lesz egy ilyen:

 

 

A Bajai Kommunális és Szolgáltató Kht.
TAVASZI LAKOSSÁGI FÓRUMRA hívja Baja város lakóit!
Várunk mindenkit, aki érdeklődik a következő témák iránt:

A rendezvény időpontja:
2008 május 21. de. 10 óra

 

és ami miatt ideraktam az az, hogy esetleg utánna itt szót ejthetnénk személyesen is erről a régi bajai képeket összegyüjtő weblapról, stb.-ről. Ha kedvetek és időtök engedi, gyertek el. Dumáljuk meg! :)

 

Üdv: LP

elpy76 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 212

Kedves Rag1975!

 

A 70-es évek közepéből már van emléked Bajáról? Ezek szerint az 1975 a nick-edben nem születési évet takar?

 

Üdv: LP

 

 

Előzmény: rag1975 (206)
elpy76 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 211

Kedves PAG!

 

Gratulálok apukádnak a fotóhoz, örülök, hogy lesznek "gazdái" a képeknek.

Érdekelne, hogy pontosan hol készült. Én a Szentháromság térre, azon belül valahova az OTP, Bajai áruház, elé,  Attila u. környéki részére tippelném, persze lehet, hogy nagyon mellé nyúltam...

 

Értékes kincs a hivatkozások is amit küldtél, sok olyan képet tudok lementeni, ami nekem nem volt meg.

 

Úgy tudnám elképzelni a régi bajai képekkel foglalkozó weblapot, hogy központban a fotó áll, (itt azért nem tökéletes a fotók publikációja, mert kicsik maradnak, túl kisméretűre optimalizálva jelennek meg) de nem csak magában a fotó! Minden kép alatt lenne egy pár magyarázó szó, vagy mondat, amiről könnyen beazonosítható lenne, amit látunk. Én bennszülött bajaiként is néhányszor gondban voltam, hogy hol készült a kép. Gondolom 76-os születésemnek is betudható a dolog... :)

 

Ezenkívül a képek alatt bárki kommentet írhat, elsősorban az éppen látható képhez kapcsolódóan. (Akár emlékek, akár techniaki infó a képpel kapcsolatban, akár múlt, akár jelenlegi elképzelések, stb...) Én úgy látom, hogy aránylag jó felületnek mutatkozik a google picasa szolgáltatása, bár komplett, erre a célra fejlesztett webes felülettel nem veheti fel a versenyt (még).

 

Lehetne keresni az adatbázisban helyszínekre, időszakokra (évek megadásával), akár térképen is rákattinthatnánk mondjuk a Szentháromság térre és leválogatná a téren készült fotókat pl. időrendbe szedve. Be lehetne jelölni (pipákkal pl.), hogy képeslapokat keresünk, rézkarcokat, vagy fotókat. Fotónál is akár színes, v. ff fotókat.

 

Én úgy látom, hogy ehhez (hála Istennek és a sok lokálpatriótának) a nagy halom fotót 1-esével mind indexelnünk kellene, lehetőség szerint legalább:

-fotó készítője, címe (leírása)

-készítés dátuma

-helyszíne (koordinátái, vagy térképen jelölt helye)

(esetleg fényképezőgép és optika adatai, ami azért lehetne fontos, ha újra elkészítenénk azt a fotót, akkor ugyanonnan, ugyanolyan fókusztávolsággal, lehetőleg hasonló napszakban is!)

 

Talán tarthatnánk időnként személyes találkozókat is, meghívni vendégnek régi bajaiakat, idős bácsikat, néniket akik aztán igazán tudnának mesélni egy-egy fotórol, amit projektoron vetítenénk. (valószínűleg nem is sejtik, hogy van internet, van ez a fórum és vannak egyáltalán régi szép bajai fotók a neten) Az egésznek lehetne egy Gál Zoli bá által már korábban felvetett városvédő, múltidéző jellege is.

 

Hurráhajrá drága barátaim, nyomjuk ezerrel!

 

Üdvözlettel: Lencsés Péter

 

 

 

Előzmény: PAG (208)
PAG Creative Commons License 2008.05.14 0 0 210
PAG Creative Commons License 2008.05.14 0 0 209
PAG Creative Commons License 2008.05.14 0 0 208

Kedves elpy76!

Szerintem is jó kezdeményezés!

A képeid között a tankoló Felicia fotót jóapám készítette, a kép alighanem éppen fél évszázados.

Most eszembe jut két hasonló gyűjtemény, azonban minél több van, annál jobb!

http://www.thernesz.hu/bajakep/index_1.htm

http://www.gocsi1.fw.hu/

Üdv!

Előzmény: elpy76 (205)
PAG Creative Commons License 2008.05.14 0 0 207

Kedves Zoltán!

Köszönöm az elismerő sorokat, természetesen az érdem azé, aki a képeket készítette, sajnos nem tudom ki a szerző. Én is nagyon örültem, amikor megláttam ezeket a képeket, biztos így van ezzel más is, aki Baját szereti (az rossz ember nem lehet). Az első képet a Szentendrei Skanzen honlapjáról töltöttem le néhány éve, azóta is keresem a forrást, de sajnos nem találom, talán levették. Volt fent több kép is, nem csak Bajáról, hanem más településekről is.

Ezúton is köszönöm a tartalmas hozzászólásokat, nagy élvezettel olvasom őket!

Tisztelettel: PAG (gaakos gyermekeinek nagybátyja)

 

Kedves Robi!

Gondolom mindkét kép a '60-as években készült. Ahogy elpy76 képtárában olvasom, a második kép 1968-as. Elnézést kérek a Farosra támaszkodó fiatalembertől, akit a képről letöröltem...

Üdv: PAG

Előzmény: gazo2 (197)
rag1975 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 206
Kedves elpy76!

Örülök a kezdeményezésnek. Én a 70-es évek közepén ismertem meg ezt a szép várost (amikor még nem épült meg a pesti út). Sajnos csak "fejben" vannak képeim arról az időről, azok is megkoptak már, ezért is támogatom az ötletedet.
Előzmény: elpy76 (205)
elpy76 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 205

Kedves Fórum!

 

Régebben néztem már erre, de látom, hogy milyen élet van itt, ennek nagyon örülök!

Jó volt nézni a másik oldalról is, a régi "bácska előtti időszakból" készült képet, gondolatban már suhanok is az utcán, köszönet a képért!

 

Nagyon kíváncsi lennék, hogy hogyan nézett ki a belváros, mielőtt még a pesti út megépült volna. Erről van anyagotok. Itt látom, mostanában sikerült pár fotó erejéig előhívni a Kossuth u. környékét, de vajon hogy nézhetett ki az a rész, ahol a Tóth. K. térről jövünk át az árkádok alatt a Pázmány u. irányában? Most ott a pesti út, de előtte?

 

Illetve kellene indítanunk egy blogot, vagy albumot, összegyüjtve ezeket a szép régi bajai képeket. Én már kicsiben elkezdtem, sok képem van, ennek pici töredéket raktam fel ide:

 

http://picasaweb.google.com/elpy76/BAJARGiKPek

 

Csináljunk valahogy, valahol egy óriási gyüjteményt szépen kategorizálva évek és helyszínek szerint!

 

Lelkes üdvözlettel: LP

Előzmény: PAG (196)
rkozma Creative Commons License 2008.05.11 0 0 204
(Vagy inkább 407-es Moszkvics?)
Moszkvics Klub link
rkozma Creative Commons License 2008.05.11 0 0 203
Egy színes képeslap 1967-ből:
"Baja. Felsőfokú Vízügyi Technikum"

Úgy tudom, abban az évben épült. A kerítésen belül még ott állnak a fa bakok.

Az előtérben meg egy 402-es Moszkvics oktató kocsi. Ha jól látom: BA-35-12.

Robi
gazo2 Creative Commons License 2008.05.11 0 0 202
Kedves Tamás!
Jelenleg is Merk Zsuzsa az igazgató. Most találkoztam vele Udvardi Erzsébet kiállításán, ha előbb nézem meg az internetet, megkérdeztem volna, hogy hogyan áll a katalogizálás. A legutóbbi Bácsországban megjelent cikkemhez a Ferenc tápcsatornával kapcsolatban 8 katalogizált fotót a múzeumtól kaptam, melyek már CD-n is szerepeltek.

Üdvözlettel: Gál Zoltán
Előzmény: Deak Tamas (200)
Deak Tamas Creative Commons License 2008.05.10 0 0 201

... és valóban Goldstein R. a családunk fótosa,

egyik kepe az egyik dednagynenemrol
Előzmény: gazo2 (191)
Deak Tamas Creative Commons License 2008.05.10 0 0 200
Kedves rkozma,

köszönöm szépen :)

Kedves Zoltán,

köszönöm szépen az infót, kb. hat-nyolc éve érdeklődtem a (Türr István) Múzeumban, akkor még csak a céhek iratait kutathattam át, a fotók még nem voltak katalogizálva. Kihez kell ott fordulnom? (Akkor még Merk Zsuzsanna volt az igazgató)
Előzmény: rkozma (193)
rkozma Creative Commons License 2008.05.10 0 0 199
Nagyon érdekes képek, köszönjük!

Körülbelül melyik időszakban készültek?

Robi
Előzmény: PAG (196)
gazo2 Creative Commons License 2008.05.10 0 0 198
Jóllehet bejegyzésemet többször átolvastam, mégis elnézést kell kérnem a hibáért. Kimaradt egy lényeges szó. Mint általában a régi polgárházakról, a Bernhart Sándor polgármester által a Liszt Ferenc Kör székháza és zeneiskolája otthonául megvásárolt Koller-féle házról (Táncsics u. 8.) is leverték a díszeket. Egyébként ennek oka lehetett az is, hogy annak idején nem lehetett hozzájutni a pótláshoz. (Úgy tudom, nemrég a Városháza felújításához is valahonnan Győr környékéről hozták a faldíszeket.) A másik ok pedig a Major Máté által "pallér" ízlésnek nevezett jelenségben található.
- Ugy-e mester, visszateszik a majd a díszeket - kérdem a Czirfusz utcában a homlokzatot leverő kőművestől.
- Természetesen - volt a válasz.
Mondanom sem kell, hogy a régi, patinás polgárházra rá sem lehet ismerni, olyan kopasz lett. Viszont készült ronda betonpárkány az ablakok alá. És ha már itt tartok. Jó lenne megőrizni a hatalmas fa kapukat, s nem csúnya bádog kapukra cserélni. (A bádog legfeljebb garázsajtónak való, a ház eldugott sarkában.)

Gál Zoltán
Előzmény: gazo2 (197)
gazo2 Creative Commons License 2008.05.10 0 0 197
Kedves PAG!

Nagy érdeklődéssel nézem a remek fotókat. Talán nincs is több sehol ezeken kívül. A Bácska Áruház építését naponta követhettem, ugyanis a Táncsics u. 8-ban, tehát szinte mellette dolgoztam a Zeneiskolában. (Most is zeneiskola, a Lukin László Ének-Zenei Általános Partitúra Zeneiskolája.) Amikor én 1967-ben oda kerültem, akkorra már megtörtént a volt Koller-féle családi ház felújítása. Ez általában és országosan is azt jelenti, hogy a díszeket, és csúnya beton egyenpárkányt készítettek az ablakok alá.
A Bácska Áruház helyén volt épület eléggé düledező állapotban leledzett, nem kár érte. Az Áruház egy jellegzetes kor terméke, akkor azt hitték, hogy különleges, modern. Arra pedig a tervező sem gondolt, hogy később galambok tanyája lesz az épület homlokzata.
Hogy illik-e a városképbe vagy sem, azon hiába kesergünk. Ha egy épületet felépítettek, az ott is marad, esztétikai értékétől függetlenül. És ha valamit lebontottak, az örökre eltűnt. Kiemelkedően a Táncsics (egykor Haynald) utca képét kellene megőrizni. A Bácska Áruház mindenesetre intő példa, hogy mit nem szabad a belvárossal csinálni.
Hogy a városvédelem céljára folyóiratot kellene létrehozni, azt azért említem itt, mert ezzel kapcsolatos bejegyzéseim eltűnnek az internetről. Annak idején a Bajai Honpolgárt városvédő, és nem várostörténeti folyóiratnak indítottam.
Tudomásul kell venni, hogy a város értékeinek megőrzése rengeteg érdeket sért. És azt is, hogy elsősorban a pénz érvényesül minden jószándék ellenére. A befektetőnek pedig az az érdeke, - a tendenciát érzékeltetem kis túlzással -, hogy egységnyi alapterületre minél magasabb épületet emeljen, áruház esetén pedig minél olcsóbbat, melynek egységes volta együtt jár azzal, hogy minél rondább, dobozabb legyen.
A PAG levelezőtársam által feltett fotókon felfedeztem egy nagyon követendőnek tartott kis építményt, ugyanis a hirdetőoszlopot. Jó lenne, ha ismét lennének ilyenek. Tegnap tanúja voltam, amikor egy kis hölgy éppen a Dózsa György út - Bezerédj utca sarkán levő telefonfülkére ragasztott egy egyébként tartalmában dícsérendő, sportrendezvényt progagáló hirdetményt. (A telefonfülkét egyébként is rengeteg hirdetmény csúfítja már.)

Tisztelettel:
Gál Zoltán
Előzmény: PAG (196)
PAG Creative Commons License 2008.05.09 0 0 196

Én is megkaptam ezt a kis csemegét, melyből én is megosztok egy képet, a "Kiscsemegét"... :) A képet kicsit megbuheráltam.

 

Előzmény: elpy76 (183)
PAG Creative Commons License 2008.05.09 0 0 195

Üdv Mindenkinek! Ugyanaz a templom felől:

 

 

Előzmény: elpy76 (183)
gazo2 Creative Commons License 2008.05.09 0 0 194
Kedves Tamás!

Bennem is motoszkált valami Albert Iván barátunkról a Goldstein kérdéssel kapcsolatban, de az jutott eszembe, hogy a legutóbbi ülésen a Helytörténeti Klubban dunai hajókatasztrófákról tartott előadásában említette volna a Goldstein nevet az áldozatok között. Meg az, hogy a zsinagóga falán, a bejáratnál az I. világháborús áldozatok emléktábláján szerepel a Goldstein név.
Ami viszont ül. Kozma Robinak kitűnő memóriája van. Albert Iván mutatta nekem ezt a kis tanulmányát, melyből ajándékozott a Helytörténeti Gyűjteménynek is. (Ez a szokás, mert a honoráriumról lemondunk, helyette kapunk néhány példányt a Bácsország azon számából, melybe írtunk.) Én például a legújabb "vizes" számból a Múzeum könyvtárának már adtam, a Gyűjteménynek is viszek, ha Fábián Borbála, akinek három írása is van benne, még nem tette volna meg.
A lényeg: miután fényképekre van szükséged, a Múzeumnak óriási fotó gyűjteménye van, azt hiszem, már teljesen katalogizálva. Ott is érdemes érdeklődnöd családi fényképeitek iránt.
(Elnézést kérek Kedves Levelezőtársaimtól, hogy gyakran - mint most is - hosszan írok. Ez azért van, mert hajdan megtanultam vakon gépelni, és a gondolkodással együtt születik a szöveg. Tudom, hogy hiba, bocsánat érte.)

Üdvözlettel:
Gál Zoltán
Előzmény: rkozma (193)
rkozma Creative Commons License 2008.05.09 0 0 193
Kedves Tamás!

Nem tudom, hogy hozzá tud-e férni a "Bácsország" című vajdasági folyóirathoz.
Ennek a 2005. évi 3. számának 40-42. oldalán megjelent egy kiváló cikk Albert Iván tollából "Amiről a fénykép mesél" címmel. A cikkben számba veszi a 19. század végén és a 20. század első felében Baján működött fényképészeket. Goldstein-t is említi néhány mondatban.
(A cikk nekem megvan valahol, ha megtalálom, elküldöm.)

A fórumozók szíves figyelmébe ajánlanám Deák Tamás úr honlapját, amelyen van néhány szép régi bajai képeslap.

Főoldal link
Képeslapok
Előzmény: Deak Tamas (192)
Deak Tamas Creative Commons License 2008.05.08 0 0 192
Kedves Gál Zoltán,

nagyon szépen köszönöm a választ. A mi családunk kb. az első világháborúig Baján élt, mint molnárcsalád, és Goldstein volt a "házi" fényképészük. Nekem nagy öröm lenne, ha néhány újabb családi fotó előkerülne az idők mélyéből ... :)
Előzmény: gazo2 (191)
gazo2 Creative Commons License 2008.05.07 0 0 191
Kedves Levelezőtársam!

A Goldstein kérdésre hosszabb idő kellene, hogy utána tudjak nézni. Szívesen is tenném, de erre egy pár hónapig nem lenne módom.

E téma alatt (a topicot szeretném így nevezni) a 482. bejegyzésben Kozma Róbert kollegánk írja, hogy kezébe került egy Goldstein R. fényképészeti műterme, Baja, Szent István tér 11. jelzésű fénykép. (Ez az épület azonos a Főtér északi-keleti sarkán levő Fischer Alapítványi Házzal, melyben később, 1944-ben biztosan, Nesselroth Bernát fényképész műterme volt.)
Goldstein Márk fényképészről említés tétetik a Rapcsányi monográfia 438. oldalán. Ez a fejezet az 1900. június 10-24 között tartott Bajai iparkiállítás kiállítóit sorolja fel. Goldstein Márk a Papír és sokszorosító ipar alatt, a III. fejezetben szerepel. Ugyanitt még fényképészként Perger Vince is.)

Érdemes Blága Borbálához, az Ady Endre Városi Könyvtár helytörténeti gyűjteményének vezetőjéhez fordulnia, aki hihetetlen dolgokat tud szinte azonnal elővarázsolni a helytörténettel kapcsolatban. (Nagyon sok minden a számítógépén is szerepel.)

Sikert kívánok, és a búvárkodás örömét a Goldstein fényképészettel kapcsolatban.

Üdvözlettel:
Gál Zoltán
Előzmény: Deak Tamas (190)
Deak Tamas Creative Commons License 2008.05.07 0 0 190
Sziasztok kedves Bajaiak,

élt a századfordulón Baján egy Goldstein nevezetű fényképész. Lehet valamit arról tudni, hogy neki hagyatéka, képei megmaradtak vajon .... ?
rkozma Creative Commons License 2008.05.07 0 0 189
Igen, ott van. A hídról fényképeztem, észak felé.

Robi
Előzmény: mamicska (186)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!