A fickó nyugodtan beszélhetett volna magyarul, aztán, akit érdekel, lefordíttatja. A buzi angolok még Kassai Lajos íjászunk nevét is "kasszájnak" ejtik , rajtunk meg röhögnek az akcentusunk miatt.
Én a protkótípusba leselejtezett ventilátor lapátját építettem, a tengelye egy videómagnóból kiszedett olvasófej volt (iszonyat kicsi súrlódással forgott). Áttétel nélkül belenyomtam egy dinamót. Orkánban pislogott is egy picit a rákötött villanykörte.
Ha rám hallgatsz, nem gyötröd magad ilyenekkel. Ruházz be napelembe, pakold vele tele a tetőt vagy a házfalat, és örülj, ha süt a nap.
a függőleges tengelyű történetnek kiküszöbölték azt a hátrányát, amit mindenki tapasztalhat, ha rátenyerel egy papírtányérra, és megpróbálja körbeforgatni. Aztán átszúrja középen, és a szélénél fogva megpörgeti a pálcikán.
Ezért cserébe pillekönnyű konstrukciót kell megalkotni, ami kurva jól néz ki forgás közben, a gyerekek talán még élvezik is nézegetni VAGY
milliós tételben meg kell venni egy raklap mágnest, ami megbír tartani egy vaskonténert a levegőben.
Hidd el nekem, mind napgyon szép és jó, olyan ez az egész, mint egy új nővel összejönni. Aztán jön a valóság, és tarkón basz péklapáttal.
Olvasgasd a szélerőműves topikot, ott van pár csóka, aki megjárta a hadak útját. Én anno végigolvastam, és gyorsan letettem a turbinás játékról. Demo változatot én is építettem, de az olyan, mint a Viagra light.
Az, hogy a generátor mágnese egyben lebegteti a cuccot, jó ötlet, de ehhez egyrészt kurva könnyű lapátok kellenek, másrészt továbbra is nyitott kérdés, hogy ez milyen korlátokat szab a leadott áram szempontjából.
Egy nagyobb szélben azért megnézném, meddig repül ez a műanyag tákolmány.
Nem kerülte el. De valahogy szemérmesen eltitkolták, milyen generátort is hajt meg ez a kütyü. Ennek fényében max. egy biciklidinamóra tudok tippelni. :)
Amúgy nem érdemes a pénzügyi részén tipródni, mert az egész úgy van kitalálva, hogy NEKED semmiképp ne érje meg. A gyereknek már talán tényleg ingyen lesz, de addigra meg 1000-szeres adót tesznek rá.
"Én mindig is a pofon egyszerű megoldásokat kerestem"
Általában én is azt szoktam, de többnyire a pofon kerül előtérbe az egyszerűség rovására.
Ha te fasza wifis 220-ról, pihekönnyű fotoszintetizáló akksikról meg Tesla-turbináról ábrándozol, akkor még tolj be pár bogyót, mert csúnya lesz az ébredés.
Az tényleg egyszerű, hogy bemegyünk a boltba egy marék euróval, és rábökünk az alkatrészre, de abba már kevesen gondolnak bele, milyen úton és áron kerül az a kütyü a polcra.
Jajj, hagyjuk már, mert gyerekek is olvashatják, aztán még nekilátnak, és apu meg majd csodálkozik, hová ment el a kajapénz...
Szélturbinamániás voltam kb. 2 évig, aztán, mikor nekivágtam, már egymisinél járt a terv, és még akkor sehol nem voltam egy stabil, megbízható, önellátó házi áramfejlesztőtől.
Egy ismerősöm megcsinálta a felépítményt, hetekig a madarak ültek rajta, mert nem fújt a szél, aztán meg kétszer is elrepültek a lapátok, akkora orkán volt... Nálunk ez kicsiben felejtős, hidd el.
A napenergia már más tészta, nekem itthon a világítás arról megy, kikukázott robogóakksikról tolom, most már amper is van bennük, de egy combosabb szinuszos inverter még mindig hiányzik a készletből. (Nem pénügyi, hanem csupán anyagi okokból. :))
Engem nem mozgatnak ideológiák, abból csak háborúk származtak eddig.
Én mindig is a pofon egyszerű megoldásokat kerestem, a mai világban minden iszonyatosan túl van bonyolítva, persze ez is a cél, ne is akarj gondolkodni...
Hasonlóképpen reménykedő és idealista vagyok, mint te, de, amíg a növényke önzetlen, addig a kapitalista vadbarmot (hogy a marháknál maradjunk) a profit érdekli.
Senki nem fog pillekönnyű akksikat fillérekért piacra dobni, hacsak nem őrült vagy valami sötét erők mozgatják egy még sötétebb terv megvalósításának érdekében. :)
Az itt nemrég felkínált közel 100 ezer Ft-os akkupakk árából 220-230 liter 95-ös benzint lehet vásárolni, ami nem egy kics pöcsköszörű kerékpárt hajthat, hanem egy bódéval felszerelt, igazi járművet, amibe tudsz pakolni stb.
Persze, lehet matekozni, de azt nem szeretek. Engem ideológiák mozgatnak, ahogyan szerintem téged is. ;)
Az áram tárolása és a villanymotor meghajtása két külön dolog. Amíg nálam akkor is üzemel a ledes világítás napelemről, ha csak egy bolha elfingja magát, nyomatékot előállítani már messze nem elég a jóakarat.
Ráadásul én alföldi gyerek vagyok, dimbes-dombos vidéken eddig én még csak panaszt hallottam az elektromos hajtású gépekre.
A másik szűk keresztmetszet egyébként már társadalmi szintű probléma: töltőállomás-hálózatot kellene kiépíteni, kormányzati támogatással, de két lopás közt, a Bahamákon nem hinném, hogy ezen agyalnak a rohadékok.
Ezeknek a motoroknak a töltése simán mehetne hálózatról, semmi extra nem kell hozzá, a töltőt én pl. mindig magamnál tartom, de anyukámon kívül eddig más nem engedte használni a portáján. :)
Üzletekben, szórakozóhelyeken simán el tudnék képzelni egy pár fityingből vásárolható fogyasztásmérőt a konnektorban, amibe bedugványozná az ember a kis töltőjét, amíg fagyizik vagy vásárol stb., aztán meg elszámolnának a végén az üzemeltetővel.
Van egy fórum, ahol egy nagyon okos valakinek szintén ez a szavajárása, mint neked. Biztos tehenész családból származik.
1. Az a hőenergia télen elég jól jön. Tisztán elektromotoros hajtású járművel nem szívesen vágnék neki a tajgának. Valamit valamiért.
2. Az elektromos hajtással kapcsolatban általában a villanymozdony, a troli és a villamos jelenik meg. Melyik cipel magával egy tonnányi akkumulátort?
3. Amíg egy pocket bike vígen elvisz egy 60-70 kg-os embert, addig megnéznélek, egy hasonló méretű elektromos fűnyíróval meddig jutnál. Max. ameddig a vezeték engedi, mert akksiról ne is álmodj. :)
Tudom, hogy villanyautóval csúcsokat döntögettek régen, meg versenyeket nyertek, de nem véletlen, hogy egy helyben toporog azóta is az egész konstrukció. Mondjuk, a belső égésű motorral meghajtott járművek terén is csak a parasztavkító fejlesztések jönnek ki a piacra.
Az összeesküvés-elméleteket most hagyjuk, én is fertőzött vagyok, de mikor gyakorlatba kell átültetni az okoskodást, azért rájön az ember erre-arra.
A súly baromi sokmindentől füg, fordulatszám, felépítés, stb.
Minél kisebb súlyból akarjuk ugyanazt a teljesítményt kicsiholni, annál precizebb technológia és jobb anyagok szükségesek. Ezeknek meg mind komoly áruk van.
Én egyelőre nem borzolom az idegeimet tuninggal. Vettem 3 db vadi új 12Ah-s akkut, kipofoztam a kasznit, ledesítettem a világítótesteket + hátra felcuppantottam egy napelemekkel beburkolt műanyag szerszámosdobozt. Esztétikus lett, ahhoz képest, mennyit faragtam.
A napelemek elvileg jóval túllépnék a 36V-os leadott feszkót, de az elhelyezkedésük miatt ordító napfényben is egyelőre 27-28V-ot mértem, ezért két akkut kötöttem rá. 36V-os töltésvezérlőm nincs, a legolcsóbb is horror 36ezer forint körül kapható, a 24V-os meg vagy kipurcant, mikor ráküldtem a 36V-ot, vagy nem tudom mi van vele, de a rendszerbe téve nagyon lekorlátozza a napelemek hatásfokát.
Kis kapcsolóval megszakítható a töltési folyamat, úgy tervezem, hogy a töltöttségjelző középállásánál kapcsolom majd be, hogy a túltöltést elkerüljem.
A teveitek jók, csak, sajna, én már végigjártam a történetet, mikor elektromos gokartot szerettem volna építeni...
1. Mire használható rendszert kapunk, ráköltjük két benzines árát.
2. Ahogy írták, minden gramm többletsúly számít, az elektromotorok viszont kurva nehezek ahhoz képest, hogy menni energiát tudnak leadni. A belső égésűeknek jóval nagyobb a hatásfoka, és a teletankolt üzemanyagtartály is könnyebb, mint az akkupakk.
A neten nézegetve néha kicsordul a nyálam, olyan gépeket látni, de a bekerülési költségükről nem sokan regélnek. Továbbá a magyar törvények és bürokrácia ismeretében szerintem pár hónapig vakargatnák az indulási és érkezési felüket az illetékesek, mire egy nagymocira vagy házilag barkácsolt villanyautóra megadnák a műszaki engedélyt. :)
Az önhordó áramfejlesztés is zsákutca, a fizika törvényei szerint vagy a súrlódás vagy a többletteher miatt felejtős. Max. a lábbal működtethető generátort látom jónak, az viszont több, mint 100 ropiba kerül, és csak 14V-os töltőfeszkót tud leadni.
Persze, nekem nehezebb, mert nincs pedál a bringámon... Ma láttam a Praktikerben közepes testű, pedálos villanyrobogót 90 ezerért. Elég kulturáltnak nézett ki.
Lehet úgy bringázni, hogy hajtja az elektromotor a bringát, de azért az emberi erő is hajtja és nem csak imitálja a hajtást? Pl 70% motor : 30%emberi erő arányban.
Van ennél nehezebb is, de itt nema súlyra mentek, és más a funkciója!
Ma már az általad kíván teljesítményt nemhogy 100, hanem 30 vagy max. 20 kilóból is kihozzák vízhűtéses kivitelben. Viszont, valószínűleg az ára miatt nem fogod megvenni :-(.
Ha megtalálom a kiállításon készült képet, berakom.
30E-ért nem kapsz Tornádót, nekem elhiheted kb 2 hónapig néztem a hirdetéseket amig 50E-ért megvettem az enyémet.
És az enyémben is őszig akku csere lesz szükséges, amit árulnak 90%-ban lepukkant akkusok.
Amúgy ez nem rossz vétel, ha nagyobb, erősebb, komolyabb technikában gondolkodsz a komplett elektromos rendszert cserélni fogod idővel és maga a moped indulásnak 10E+ szállítási költség.
Egyébként annyira nem rosszak ezek a kis kinai mopedek mint sokan gondolják.
Szerintem ezt ebből topikból intézték el :) árulkodó jelek a gázmarkolat és az egész elektronika hubmotor hiánya :) 30-ért kell venni egy tornádót és kész,sőt kettőt... :)
A tornádó HUB-ja és a MagicPie közt mi az eltérés,Szerintem semmi..?
Hát persze nekem pont egy ilyen lepukkant csővázas japán kell,másra sem vágyom. :)
Volt egy olasz "dakaros" tervezésű enduróm aminek nem csövekből állt a váza henem négyszög profilos volt mindenhol.(és a vázban volt vezetve a levegő a karburátorhoz :) )
Tény ami tény a bringa villáit meg kell erősíteni átlapolva a vázzal hogy oldalirányba ne tudjon elmozdúlni picit sem,ehez vélhetőleg kilátogtok a roncstelepre és elhozok pár vasdarabot vagy a második szomszéd bádogostól kérek maradékvasat.De talán egy aluváz kellene aminek aluval lapolnám át a hátsó villáit,csak az alu heggesztését nem tudom itthon megoldani.
Előre talán kismotor teleszkóp szükségeltetik.elmáláztam a Tornádó profi első telóján,lehet mostmár tényéleg megérné egy Tornádót szétboncolni,még az első telója is tuti.Vagy szimplán áthidaló kell a két villa közé,majd elválik.Felniből meg a lehető legmagasabb gumival rendelkezőt veszem.Nem vagyok képben bicajtémában,de látok olyan montikat amiknek magasabb picit a gumijuk.
Akkor ennyit a trekking álomkról,mountainbike lesz a végeredmény.
Buszoknál, Kamionoknál van 24V-os generátor de nekem se sikerült szereznem belőle pedig annó közel voltam a tűzhöz! Barátom volt a helyi volán raktárosa én meg pár évet lehúztam a hazai fékgyártással foglalkozó cégnél, így az Ikarusnál is voltak kapcsolatok. De csak igéreteket kaptam. Annó szélerőmüvet akartunk összehozni.
ha trafó van benne (ami le tud adni 30A-t a 24V-os oldalon), az drága és nehéz, a kapcsolóüzeműek meg szerintem nem tudnak ennyit, az aksitöltőm egy 12V 6A kapolcsóüzemű stabil táp, táp funkciója is van, külön kimenettel, meg battery kimenettel, az került 10k-ba, tehát szerintem ami 30A-t tud, az arányosan legalább 25k
nem tudom a ups-ben belül pontosan mi van, de szerintem két áramkör:,
- egy töltő, ami kis áramú - akksit eleve nem lehet 30A-el tölteni, minek bele nagyobb
- és egy inverter ami az akksiből csinál 230V-ot, az már lehet nagy áramú
ezek nem hiszem hogy oda vissza működnek, az invertert nem lehet nagy áramú tápnak használni
ilyen áram/fesz előállításához kb hegesztőtrafó kellene
az szinte biztos hogy valahol, valahova gyártottak, vagy gyártanak 24V kimenetű aggregátort, csak olyan keveset hogy amiatt eleve drága, és nem kerül ki használt cikk piacra, ahol számomra elérhető áron meg lehetne venni
Eleve ez nem kapcsolóüzemű, mármint a komolyabb régebbi UPS-ek, másrészt pl. ami nekem van 850W-ot tud folyamatosan szinuszos üzemben, itt minimálisak a veszteségek, ezt azért ajánlottam, mert a két egység összekötésével semmit sem kell módosítani, azonnal hadra fogható.
Szerintem biztosan gyártanak közvetlen 24V-osat, pl. lakókocsiba, kamionba, stb.
nem látom túl sok értelmét annak, hogy előállítok 230V-ot, aztán egy kapcsolóüzemű táppal lehozom a 230V-ot 24V-ra, és azzal hajtom a bringát + töltöm az akksit,
ez nagyon sok plusz súly és energiaveszteség
szerintem- bár belülről sose láttam ilyet - a ups, amivel tölti magát, az kis áramra és teljesítményre van méretezve
az kéne, hogy a generátor amit a benzinmotor forgat eleve 24V-ra van tekercselve, de ilyet tudommal nem gyártanak, lehet hogy át lehetne egy 12V-ost, vagy a 230V-ot méretezni 24V-hoz
Az inverter a te esetedben akkor kell, mint irod nem találtál 24V (26-27V) kimenetű aggregátot, namost ezek olcsóbbik változatai mind 230V AC-t állitanak elő.
A UPS 2 akkus szinuszos inverterek pedig 230V-ból töltik a 2 akkut, igy megvan amire szükséged lenne.
nekem pont 24V kell, vagy max 26, mert 24V-os a rendszer, és a motork kiszolgálásához ez kell, és nem aksiról hanem generátorról, az aksiba és a motorba egyszerre
ilyen soros hibrid rendszert úgy lenne érdemes használni, hogy lakott területen kívül a nagyobb távolságot benzinnel (vagy E85-el) megtenni, ami alatt rögtön az akksit is feltölti, majd lakott területre érve aggregátor ki, akksiról közlekedni a célhoz
tehát itt a generátornak kb 26 vagy 27V-ot kéne leadnia, amiről megy a villanyhajtás soros hibridként, és egyúttal feltölti az akksit is, mondjuk az ehhez tartozó 28 vagy 29V szerintem már sok lenne a meghajtáshoz, de nem kell agyontölteni az akksit, csak ne álljon lemerülve
inverter nekem semmire nem jó, nincs szükségem 230V-ra semmilyen formában
Ez mind szép és jó, de mennyi az önsúlya ? Gyanítom 1,5 tonna fölött, egy Prius közel 2t.
A másik hogy az elektromos meghajtás legfőbb előnye a benzines, diesel, wankel, hybrid, szb-vel szemben az egyszerűsége és hogy minimális az elhasználódó alkatrészek száma, karbantartása erősen konvergál A 0-hoz, max. elektronikai oldalon és a keréknyomás amiben kimerül a karbantartása.
Ezeket a mai hybrideket eladásra készítik, ütemezett elavulással számolva, itt nem az a cél hogy 50 évig jól működjön.
Egy tisztán elektromos hajtásúnál épen ez a lényeg hogy megbizható és strapabiró hosszú évtizedekig.
Az már csak hab a tortán, hogy nem is károsítja a környezetünket.
Erről a sötétzöldek jutnak mindig az eszembe, ékes példája a csatorna díj, talajterhelésinek hivják az idióták.
Persze egy kútfúrással hamar le lehet hervasztani a mosolyt az arcukról :)
Csak hiszed, hogy az autónál nem számít 40 kg. Nem veszed észre, de ott is kicsit több gázt adsz és fékezéskor nagyobbat taposol a féken. Minden gyorsítást, emelkedőt meg kell fizetni ott is. Annyi hogy a biciklin jobban észreveszed.
Nem látszik rajta, hogy három motorja van, két elektromos és egy benzines
Három motor, négy hajtásmód
1. A fő elektromos motor hajt. A Volt első kerekeit alapesetben csak a 111 kW teljesítményű, 368 Nm állandó nyomatékú elektromos motor hajtja. Az ehhez szükséges energiát a 16 kWh kapacitású lítiumion akkumulátor szolgáltatja, így kizárólag elektromos hajtással 40-80 kilométert tud megtenni az autó, 100 km/óra alatti sebességig egyedül az elektromos motorra támaszkodva.
2. Mindkét elektromos motor hajt. 100 km/óránál nagyobb sebességnél vagy intenzív gyorsításnál a kiegészítő elektromos motor is bekapcsolódik 54 kW teljesítménnyel, szintén az akkuból nyerve energiát. Ezáltal a nagy motor fordulatszáma csökken, és a rendszer energiafelhasználása összességében hatékonyabb lesz. Az egymotoros hajtásmódhoz képest a két motor munkája - ugyanolyan menetteljesítmény mellett - kevésbé meríti az akkumulátort.
3. A fő elektromos motor hajt, a benzines az energiát termeli. Ha az akkutöltöttség elér egy minimumot (23%), az 1,4 literes, 86 lóerős benzinmotor bekapcsol, és a kisebbik motoron mint generátoron keresztül energiát ad a főmotornak. A generátor másik feladata, hogy a termelt energia egy részével fenntartsa az akkumulátor minimális töltöttségi szintjét, így az sosem merül le teljesen. Ez nagyon fontos, mert így előzéskor, gyorsításkor többletenergiához jut az elektromos motor, miközben a benzinmotort energiatermelésre használja a rendszer. Ezzel mintegy 500 kilométerre emelkedik a hatótávolság.
4. Mindkét elektromos motor hajt, a benzines az energiát termeli. Nagy sebességnél a generátor nemcsak energiát termel, hanem közvetlenül is részt vesz a hajtásban. Ilyenkor a benzinmotor ugyanúgy tölti a generátort, de 110 km/óra fölött egy tengelykapcsoló zárásával mechanikusan is hozzájárulhat a hajtáshoz a bolygóművön keresztül. A Volt leginkább abban különbözik a hibridektől, hogy a fő meghajtást minden üzemmódban az elektromos motorok végzik, a benzinmotor szerepe az energiatermelésben és az elektromos üzem támogatásában van. A rendszer a "gazdaságosság mindenekelőtt" (=a legtöbb megtehető kilométer) jelszóval vált a hajtásmódok között.
Egyébként ezen a benzinmotor-hub verzión én is filóztam, de ezt inkább kisautóban van értelme megoldani, ott nem számit plusz 40kg, egy kerékpáron ez a súly már túl sok.
Én sem szoktam a járdán kerékpározni, de van néhány kivétel:
Forgalmas csomópont ahol az egyenes továbbhaladáshoz a belső sávba kellene sorolnom és jönnek az autók ezerrel jobbnak látom felkaptatni a járdára és a zebrán áthajtani.
Ahogy jövök haza van egy jelzőlámpa ahol az előző jelzőlámpától indulva éppen mindíg sárgát-pirosat kapok és itt jobbra kell kanyarodnom, ezt is meg szoktam kerülni a járdán.
Meg van még egy kereszteződés ahol nem engednek balra kanyarodni csak kerülővel, itt 50m-rel előtte egy gyors záróvonal átlépés után át a baloldali járdára és már kanyarodok is balra.
Én +30 kilót raktam eddig a bringámra, ami egy masszívabb közel 100ezres aluvázas monti. Bár még fog kapni 10 kilót úgyérzem ez a max amit szeret (75 kiló vagyok). Egy bringás barátommal dumáltam mi kéne: villa csere és izmos tárcsafékek... a bringám ára mégegyszer!
Bringázok és motorozok is és már ennél a súlynál is a motorra asszociálok nem a bringára. Persze lehet csak én vagyok gyenge :D
Jut eszembe: anno egyszer kínáltak a piacon kis kétütemű áramfejlesztőt 20ezer Ft körül. Tömege nem lehetett sok,és méretben elfért volna a csomagtartón. Bár gyanítom, a fogyasztásából elment volna egy Babetta is, és ahhoz hozzáférhető és olcsó az alkatrész.
Méretben, tömegben el kellene férnie a kerékpáron az áramfejlesztőnek. Jobb híján trafót építhetsz hozzá, de az megint plusz költség, tömeg. A lakásban is jól jönne egy áramfejlesztő.
A kontrás 28-asból épített gépem a 24kg akkuval ólomcipős dromedárként tudnám jellemezni.
Azt kell lesnem, nehogy gödör legyen az úton. Nem merek komolyabb gázt adni, az akkutömeg okozta terhelés miatt.
Előnye, hogy 2A-rel 17-18km/h-val képes haladni. És nem nyeklik a váz(férfi kerékpár, bölcsőváz).
A Tornádó nehezebb, többet fogyaszt. Féke, első rugózása jelképes, váza nyeklik, viszont kényelmes a hátsó rugózása, és továbbfejlesztettem egy rugós Babetta-ülésel. Lehet, hogy készítek felső vázmerevítőt.
Mindennapi közlekedésre 40-50km/h-t tudó gép kellene legalább 40km hatótávolsággal, jó hatásfokkal és olcsó üzemeltethetőséggel.
Attila Simsonja ilyen, bár hogy akkuamortizációval együtt olcsóbb-e a benzines üzemnél, nem tudom. Tőle kell megkérdezni.
Kockázatelemzést végeztem és arra jutottam hogy nekem a bringára elég a háztartási biztosítás, nem kell bukó. Jogsim van, de ettől függetlenül a kreszt ismerni kell, amit néha felülbírálok ha nincs rendőr a közelben.
Benzinmotor fene tudja milyen hatásfokú pár tíz W-os 12V töltőjéről nem tudod tölteni a 36V-os akkupakkot(kivéve Simson generátora. Egyszer próbaképpen töltöttem 36V-os pakkot a graetzről). Emellett a 12V miatt gyengébb lesz a hatásfok.
Ha tudsz jó hatásfokú, több száz W-os áramfejlesztőt a Babetta motorjára, akkor szólj, mert érdekel.
Próbáld ki, hogy ráépítesz az akku súlyának megfelelő ballasztot a kerékpárra.
Ezeréves akkuk vannak a Tornádómban. Próbaképp 3db 20Ah-st tettem a csomagtartóra. 18kg plusz tömeg. Bidereg összevissza, tekeredik a váz, és gázt elvéve sokkal tovább gurul el a gép a nagyobb tömeg miatt. Működik, de nem élvezetes.És ez csak 18kg a 30-40kg helyett.
Ha fokozatosan erősítjük az alkatrészeket a tömeg okozta igénybevételhez, először erősítjük a féket. Aztán a küllőket, azán a felnit, aztán kerékcsere Babettáéra, aztán erősebb villa,aztán erősebb váz, kényelmesebb ülés. Aztán mindent kicserélve erősebbre vagy nagyon drágák lesznek az alkatrészek, vagy eljutunk egy széria Babetta kerekéhez, villájához, vázához, fékéhez, ami olcsón megvehető. :-)
Bölcsővázas, bölcsővázassáalakítható motor az ideális elektromos célra, abban van elég hely az akkuknak, és a tömegközéppont közel jó helyen fog elhelyezkedni.
A járdán tudomásom szerint abban az esetben lehet kerékpárral haladni, ha az úttest kerékpározásra alkalmatlan. Ekkor a gyalogosforgalom zavarása nélkül, 10km/h sebességnél nem gyorsabban.
Már értem mire gondolsz hogy közvetlenül kaphassa a HUBmotor az áramot a benzinesre szerelt másik motorról...(?).
Ezét nem kell külön HUBmotor,elég ha a benzinmotorról megy a 12V az aksihoz az tölteni és hát persze hogy közben használható a HUB párhuzamosan a benzinessel fel a 90 fokos emelkedőn :)
Bár egy babszi nagyon bivaj lenne egy könnyű bringával,én vagyok most 93kg mert ellustultam de elkezdek tekerni és leszek 85kg + a konzerv életmód és lemegyek 80-ra vagy 75-re ehez jön a 33kg akku és 6 doboz a bringán,konzervekkel,sátorral,gumicsónakkal amire átszerelhetővé lehetne tenni a benzinmotort,búvár,táplálék célzatú-horgászfelszerelés,apró búvárfelszerelés,gázpalack,hálózsák,váltóruházat mosószerek stb...
Nem vészes a súly szerintem,alukerék helyett acélkerekek kellenek gondolom.
Életmentésnek nem kell benzinmotor, ott van a pedál. De ha már mindenképpen benzinmotor kell akkor léteznek az első keréhez szerelhető kis olasz motorok, nem egy dögnehéz Babetta motor amit úgy kell felbarkácsolni +benzintartály és kipufogó. Két 250W-os hubmotor már fel kell hogy vigyen meredekebb emelkedőkön is különösen ha rásegítesz pedállal is. Akku ajánlott a Lifepo4, pénz kérdése hogy mekkorát veszel, ettől függ a hatótávolság.
Úgy tudom, ha ugyanolyan a vezérlő akkor tudod egy gázkarral vezérelni a kettőt. Láttam pár videót youtube-on különböző megoldásokkal, volt aki valahogy egy vezérlővel hajtott két ugyanolyan motort.
Ez mire elég?Dehogy kell babetta váz,az baromi nehéz esetlen formájú váz,egy aluvázas bringa kell megerősített villákkal.És lehet a 26-os méret az igazi mint magyaráztátok ,az erőre és sebességre középen van.
36V 20Ah 18kg. A 48Ah-s kb. 43kg. Erre írtam, hogy nehéz lesz a gép.
Normál Babettába hubmotort is építeni is lehet megoldás. Bár az sem biztos, hogy minimum 30km/h-s tempóban akkuról üzemeltetve olcsóbb lenne, mint benzinnel.
Még nem gondolkodtam a benzintartályon,csak az elv van meg,úgy kell kinéznie az egész bringának mintha normál bicaj lenne,a legkevesebb rendőr kössön belém.
Ezért még az elektro rendszert is rejteném,ezért lenne jó kisméretú áttételes 250-es HUB,csak minimálisanm töltse vissza az akkut,pl ha tekerek,ezt a mondatot keresem a KIT-ek leírásában.
A benzintartály is vagy vázelemnek fog tűnni vagy az egyik oldaldoboz belsejében lesz neki hely,nem kell sok 5L egy babszinak vagy 300km-re elég kb 1,5-1,8-at ha fogyaszt.
Végüli a hátsó középső doboz szerintem egy az egyben a babettának lesz szentelve,kinyithatóan persze.
Nekem csak vészhelyzetre és nagyon nehéz emelkedőkhöz kellene a benzinmotor,és lehet tényleg egy apró kínai bőven mgfelelne,de azokról semmit nem tudok,rendelkeznek e váltóművel stb..
Mindenképpen kell egy benzines hajtás láncal,ha kipurcan az elektronika és messze vagyok és nincs elég kajám vízem életmentő lehet a babetta a legközelebbi civilizációig.De alapból nem fogok benzinre költeni és azzal megtenni hatalmas távolságokat,elektromosan megyek,és töltök itt/ott/amott...:) (ez a sejtelmes mondat a kulcsa az egész ötletnek)
A babettás hibridelektromos verziódat eleve úgy kezdeném hogy felszerelek más gyújtást/ tekercseket a babettára hogy 12V-os legyen de engem nem érdekel ez a variáns.
Két kisméretű pl 250W-os HUB-nak elégnek kell lenni a 3db 12 48AH aksi gondolom.
A 2 vezérlő elfér a 2 gázjeladót még nmtudom miként lehet egybekötni,de ha más megoldás nincs összehozom fizikálisan a 2 gázkart.
A HUB motor meg tölt majd ha benzinnel megyek.
A kipufogó a függőleges vázelem mögött lesz lefelé a föld felé fordulva ,hőálló vázszínre fújva.
3db tehát szilikonos(zselés?) összesen 36V 48ah aksi meddig elég egyenes úton?
-3 gáz megoldható: két markolat, egy hüvelykujjgáz.
-akku elhelyezése, tömege és ára örök probléma
-tartály megoldható, kipu lehet motorosfűrész-szerű. Kis űrtartalmú kipu csendes nem lesz.
-csomagoknak hely nem valószínű. Sajnos a kerékpár nehéz lesz.
Ha szem előtt tartjuk az utazósebességet, kényelmet, teherbírást, biztonságot, akkor eljutunk egy hubmotorral felszerelt normál Simsonhoz. Az akkuelhelyezési probléma persze ennél is fennáll.
'És akkor benzinnel hajtom az elektromos motort?És abba mi a pláne? :)'
Ugyanaz, mint a kerékpár benzinnel hajtása. A hatótáv növelése.
Babetta blokk lánccal hajtja a kereket: nem kell a generátor a Babettára, de láncot kell beépíteni. Kenni, cserélni, és vesztesége van.
Babetta blokk generátort hajt, és hubokon keresztül hajtja a járművet: kell egy generátor. Nem kell láncot kenni, nem kell láncot cserélni, és vesztesége ennek is van(soros hibrid).
Ha igazán jól sikerülne a dolog, csak benzines üzemmel is 1 liter alatt lehetne a fogyasztás 100km-en.
Ezt ismeri valaki?,kis könnyű csomagban elférne kerék nélkül.Azt írják hogy a normál hub motorokban szabadonfutó van belül ami miatt nem lehetséges a regeneratív fékezés,ez jelenti gondolom a fékerő visszatöltést,de egy szóval sem írja hogy ez a készlet mit tud.
Ha nincs kontakt-hibád a "fázis"-szál vonalán (különös tekintettel arra a bizonyos kék vezeték kapcsolatára a tekercsre), s a fetek sem huncutkodnak a vezérlőben, akkor egyértelműen korábban adják a vezérlő jelet a hall-elemek!
A tekercs kontakt-hibáját szerintem ki tudod szűrni azzal, hogy annyira fékeződik-e a kerék forgása amikor pl. a sárga vezetéket a kékkel összeérinted, mint amikor a sárgát a zölddel fogod össze (természetesen ilyenkor a vezérlőtől lekötve nézzük)!
A tesre zárt FET hiba esetén amíg a vezérlő be van kötve: a kerék nehezen forgatható!
Ha valamelyik FET nem ad ki annyi áramot, mint a többi: ez működés közben multiméterrel kimérhető megfékezett kerékkel, amikor a letiltó szál csatlakozóit lehúzod!
A Babetta főtengelyén áttétel vesztesége nélkül áramot termelsz a generátorként használt motorral. Az áram az akkukba vándorol. Onnan pedig a kerékagymotorokba, és hajtja a járművet.
Babettát berántósra építették át anno a tuningrajongó fiatalok. A leggyorsabb 90 körül ment. 20-30km/h-ig csak fulladozott.
De miért kapcsoljam össze őket?Pláne a főtengelyel hogy állandóan hajtsa a főtengelyt?
Tényleg nem értem?
Max arra lenne jó hogy berántsa a babettát induláskor :)
Mondjuk az én verzióm sem tökéletes mert szabadonfutó kell a motorhoz nem elég a legkisebb legalsó lánckerék.Illetve dehogynem mégiscsak jó a tervem mert a babszinak a lánckerekét a rajta lévő kapcsolóval gombnyomásra függetleníteni lehet a motortól(váltótól)
A linkelt motor tengelyét a főtengelyre rögzítenéd a gyújtásoldalon. Ekkor a gyújtást másképp kell megoldani. Lehetne ventillátoros hűtést is gyártani a blokkra.
Agymotorok fázisaira 3F egyenirányítás kell. 12V-os akkut 12-15km/h közt tölt a kerékpár. Bár 2 hubot használva, és egyenirányítás után sorosan kötve 24-30km/h körül töltene 48V-os pakkot.
Nemértem hogy gondoltad ,motorról a lehajtás mindenképpen lánckerék és lánc.
Főtengely az nem igazán hozzáférhető,a röpsúlyos váltóból jön ki a lánckerék.
Hátsó kerék igen agymotoros lesz,amiket linkeltél azok is kínaiak elvileg.
Valahoyg meg kellene majd oldalni hogy amikor benzinnel megyek akkor az agymotorok átalakuljanak dinamóvá.
Valami shimano lesz hátra téve és annak a legkisebb lánckerekére megy a babetta.Egy váltó szerintem belőhető úgy hogy a tekerős lánc ne váltson le a legkisebb lánckerékre vagy leválasztom egy köztes vékony távtartó tárcsával a legalsó lánckereket.
Szerintme bepróbálkozok egy ebayos készlettel első hullámban,szerintem kijövök bőven a magyar árak alatt.
Tehetnél a Babetta blokk főtengelyére 3F BLDC motort generátornak, és akkor nem kellene lánc. Persze ez plusz költség, tömeg, és erősebb villanymotor lenne szükséges.
-Benzinmotor ügyben még nem döntöttem de nagyon hajlok a babetta210-es kétsebessées automata motorja felé amit 10e Ft-ért lehet szerezni,primitív igénytelen és kiforrott nagyon megbízható konstrukció,ha ez lesz akkor túradoboznak álzázva a hátsó csomagtartóra teszem működés közben hosszában és felfelé kinyitva ügyelve a menetszél hűtésére.A kereket oldalról akár le is burkolhatom eltakarva a lánchajtást.
-Viszont találtam Kínai készleteket többféle felfogatással sőt sachs motorokat is használtan.
Viszont a babettát ismerem akárhol megszerelem és tudom hogy megbízható.
-Időközben továbbképeztem magam már láttam középmotoros elektro készletet is az ebayen,de egyiknél sem derül ki hogy van e visszatöltés vagy nincs,szerintem csak a HUB-osoknál van.Már amelyiknél.
még annyit utoljára kérdeznék hogy teljesen összeraktam a gépet próbakör az első 3-4méterben egy kicsit erősen morogva indul a motorja utána menet közben megy szépen.ez még mitől lehet
Sajnos egy nagyobb hatótávolságú kerékpár az akkuk tömege miatt nehéz lesz egy szimpla kerékpárhoz képest.
Választhatsz a kisebb kerékátmérő nyújtotta nyomaték és a nagyob kerékátmérő nyújtotta sebesség közt. Kis kerékkel kisebb áramot vesz fel gyorsuláskor, jobban bírja az emelkedőket, és kisebb lesz a végsebessége a járműnek AZONOS FESZÜLTSÉGGEL(magasabb tápfesszel nem biztos, hogy lassabb lesz a nagykerekűnél, sőt a motor tekercseiben is kisebb lesz az áramerősség, mint a nagykerekű magasabb nyomatékigényénél).
A nagykerekű szuperkönnyű akkuval lenne ideális. Befűzni egy kiskerekű hubját a nagykerekűbe, és tekeréssel rásegíteni a motor üzemére.
Kösz a gyors reakciót,nemcsak az infot hanem a lóvét is gyűjteni kell,nemsoká elvileg belekezdek.
Készletből eddig én csak kínait vagy osztrákot láttam ,a kínaira kerestem rá és jóárban lehet rendelni nem itthonról.A vámot nem tudom lesz e és ha igen mennyi Kínából.
3 féle Kínit láttam.
Az első hátsó ezüst HUB-ost a "duplalámpás" készleteket.
A fekete HUB-os készletet
És a nem agymotoros készletet.
A fekete agymotoros készlet pedlec jeladós és elvileg vissza is tölt fékezéskor? vagy motorfékezsékor?Ez nem tiszta.
Osztrákot nemtudom menyiből lehet legolcsóbban venni.
A bringán elöl hátul lesz 3-3 doboz eléggé megpakolva,az útközbeni töltést nem részletezném :) de vannak ötleteim....
És egy 50 köbcentis apró motort is szerelek rá a hatalmas dombokhoz.
De piszkálja a csőröm a Tornádó bringa mint olcsó építési alap,rengeteg funkciót tud elvileg az elektronikája.
És van váltója a HUB motorban azt olvastam.Talán 3 fokozat?
Mennyivel megy gyorsabban 26-os kerékkel?És hogy bírkózik az emelkedővel?Biztos van aki már átépítette a bicajára.
Ha nem Tornádót építek át akkor 2db 350-es motort előre hátra + a benzines hátra
Az akkumlátor tipusa (elve) lithium ólom stb is motorfüggő?elektronikafüggő?
Régebben belakaptam minimális ideig az Rc modellezésbe és úgyrémlik bármilyen aksit hazsnálhattam a töltő nem volt mindegy.
Szerintetek megéri beruházni egy 72v-os dcdc-be? Csak a helyzetjelző ledek és a duda menne róla (legalábbis egyenlőre, ha meglenne biztos mást is rácuppantanék). A legolcsóbb amit találtam is 7000 Ft fölött volt.
Vagy inkább rakjak össze a halottnak titulált laptopaksiaimból egy 12v-os pakkot?
Tőle loptam az ötletet, ő is ezt használja jóval nagyobb feszültségen és árammal:
E-bay-ről rendeltem egyet, olyan 3000Ft lehetett. Idáig nem tudtam, hogy hívják és hol kell keresni ott meg adott volt. Mindegy eddig bevált, ez a lényeg.
Olyankor gondolom ellenállást fejt ki a motor,ez szabályozható?,pl egy lejtőn lefelé gurulásor ha egy minimális töltést szeretnék de ne befolyásolja a sebességet túlságosan létezik ilyen?Vagy ezt nevezik fékenergiának? "
Ami még érdekes és ötletes megoldásnak tűnik a 2 hub motoros meghajtás-fékerővisszatöltés kombináció megfelelő ide-oda váltó elektronikai rendszerrel, de ehez hogy jól működjön már giroszkóp sem ártana...ezek már drága mókák, de ugye manapság már sokm inden fellelhető a neten és csak a kreativitás és az időráforditás ami gátat szabhat egy ilyen projektnek.
Gyüjtögetsd az infókat és ha összeállt a kép utána már el tudsz a megfelelő irányba indulni.
" eléggé szélsőséges időjárárási viszonyokat is el kell viseljen az elektronika,pára homok stb..."
Ezen megfelelő szigetelő, tömítő anyagokkal tudsz segíteni ill. a meglévőt feljavítani.
Természetesen a hűtésére is ügyelni kell.
" A 28-as méret úgy jutott eszembe hogy egy 24-es kerékből átszerelt hub motor azzal gyorsabb lesz elvileg,bár erőtlenebb."
Véleményem szerint a motor max fordulatából kell kiindulni v. a rendszert méretezni ahoz.
Elektromos motornál viszonylag egyenletes a nyomaték görbe, viszont a jelenlegi DC Hub motoroknál ez a pwm-es
rendszer inditáskor veszi fel a legtöbb áramot, ami nem túl optimális.
A hagyományos váltó rendszerek mind rontanak a hatásfokon és plusz energiát emésztenek fel.
CVT váltó esetén jobb a helyzet, már van olyan hub motor amiben egybe van épitve.
Nyomaték emeléssel tudsz gyorsabban haladni és minnél nagyobb az erőkar annál nagyobb a nyomaték is.
" -Legelső kérdésem hogy egy nagyobb teljesítményű motor alapból több áramot fogyaszt vagy maximális teljesítményen fogyasztja a legtöbbet?tehát egy 500wattos motorral megfelelő áttétellel félgázon tudok úgy közlekedni mint ha 250-es lenne?És csak néha ha a szükség úgy hozza akkor kihasználni az erejét?Tehát nem fogyaszt alapból többet hanem használat függő a fogyasztás,nemértek az elektronikához mélységeiben. "
Élből többet fogyaszt ez logikus, mivel a nyomatékgörbéje viszonylag egyenletes.
Totál másként viselkedik, mint egy ICE motornál.
Az áttételezéssel nyomatékot tudsz emelni, viszont pont ellenkezőleg, vagyis több áramot fog fogyasztani plusz még a terhelésből származó ellenállás, hatásfok romlás....ezek mind plusz energiát emésztenek fel.
Ezek a hub motorok viszonylag megbizhatók, persze van selejt is közöttük és elég trehány módon vannak tekercselve.
Ha vennem kéne én inkább egy kis szériában házilag tekercseltre tenném a voksomat.
Vannak váltóműves hub motorok is, de ezekben az itthon is kaphatókban én még nem láttam CVT-st eddig.
Az elektromos része minimálisan, viszont mechanikusan azért kopnak ezek is, főleg az érintkező felületeken és a csapágyazásnál.
Ezek a jelenlegi fékerő visszatöltők szerintem nagyon kis hatásfokúak, kb mintha napelem cellákról töltenés...egy örökkévalóság és rendkívül drága - ár/hatásfok viszonylatban.
Én inkább a KERS felé kacsintgatnék :)
Persze ha majd hétköznapi értelemben is elérhető lesz.
Elektromos kerékpárt fogok összerakni és bár soha senkire nem szoktam hallgatni és mindennek utánajárok most mégis asszem muszáj tanácsokat kérni.
A bicaj többhetes vagy hónapos tútákra fog kelleni eléggé szélsőséges időjárárási viszonyokat is el kell viseljen az elektronika,pára homok stb...
Utánajártam miféle készleteket lehet kapni de elgondolkodtam hogy egy már meglévő komplett modellt szerelek át 28-as trekking vázba.
A 28-as méret úgy jutott eszembe hogy egy 24-es kerékből átszerelt hub motor azzal gyorsabb lesz elvileg,bár erőtlenebb.
A kérdések:
-Legelső kérdésem hogy egy nagyobb teljesítményű motor alapból több áramot fogyaszt vagy maximális teljesítményen fogyasztja a legtöbbet?tehát egy 500wattos motorral megfelelő áttétellel félgázon tudok úgy közlekedni mint ha 250-es lenne?És csak néha ha a szükség úgy hozza akkor kihasználni az erejét?Tehát nem fogyaszt alapból többet hanem használat függő a fogyasztás,nemértek az elektronikához mélységeiben.
-Ha már meglévő bringát szerelek át pl Tornádó Lofty stb...
Ezek Kínaiak ha jóltudom és most kivételesen nem gondolok rájuk negatív felhangal mivel fél ázsia bicajozik csak van tapasztalatuk szakértelmük a témában,de azért érdekelne mennyire megbízhatóak.Tehát ha átszerelnék egy tornado felszerelést egy 28-as kerékbe hogyan változna a teljesítmény.Ezekben mintha a kerékagyban véltómű lenne úgyolvastam ,ez hogyna teljesítene 28-as vagy 26-os kerékben,sebességre erőre stb...
Elkopik egy elektromos szerkezet?,elvileg nem,egy használt ugyanolyan működési épségű mint egy új?
-A kapható kínai MXUS átszerelő készletek visszatöltik az akkut akár a tornádók lofty-k?
guruláskor vagy fékezéskor?
Olyankor gondolom ellenállást fejt ki a motor,ez szabályozható?,pl egy lejtőn lefelé gurulásor ha egy minimális töltést szeretnék de ne befolyásolja a sebességet túlságosan létezik ilyen?Vagy ezt nevezik fékenergiának?
Ez nem egy rossz gondolat. ha bemész egy autós boltba, áramtalanító kapcsoló néven kell keresni. Vannak IFÁ-hoz, meg egyéb teherautókhoz fillérekért. És több 100A-t is tudnak akár. de terhelés nélkül. Terhelve nem tudom mennyit. Azaz terhelés nélkül jól kapcsolgatható, de ezek nem arra vannak kitalálva, hogy sokszor kapcsolgassák őket, azaz nem nagy a kapcsolási számuk. Mondjuk egy próbát megérhet, mert nem drága dolog, és lényegesen alacsonyabb áramokra lenen használva..
Ezt nem találtam meg hogy nem megy fel a feszültség.Gondolom ez akkor is igaz lehet ha túl híg a trutyi benne.Fejjel lefelé voltak beépítve az akkuk mikor hozzám került a gép.Deszt vizet raktam bele,és valóban az egyik akkut még nem láttam 14.3 fölé menni.Lehet az csócsálja az áramot is,ezért nem kapcsol át a töltő.
A motoron belül a "fázis"-szálak hegesztve vannak gyárilag a tekercsekhez! Pontosan "Jazzkedvelő" találkozott nem is olyan túl régen egy ilyen, gyárilag hibás kivezetéssel! Egy ilyen kontakt-hiba tudja az általad leírt jelenséget produkálni, de ez szerintem még kerék-forgatás közben két vastag vezeték összeérintésével is kimutatható!
köszi a segítséget a kék szálakból egy deka áramot nem mérek a sárgából és zöldből igen.mégegyszer köszi.(én megse mértem hogy ad-e ki a motor áramot.üdv:péter
Ezek a motorok nem szoktak lefüstölni! A tekercsek ellenállásait megmérheted, csakúgy, mint az általuk fejlesztett áramot egy egyszerű multiméter segítségével is, s rögtön beljeb vagy az erdőben!
Ha szakadt a kék "fázis"-szál; az rögtön kiderül, de ha a vezérlőt ütötted ki szerelés közben, az is!
Csak emlékeztetőül: én cellánként és 10Ah-ként maximum 15ml desztillált-víz (ez a 20Ah-s akkuidnál akkunként 2dl-t jelent!) hozzáadását tartom elfogadhatónak, de ezt is úgy szoktam csinálni, hogy egy órával a víz betöltése után műanyag edényben fejre-állítom az akkut annak érdekében, hogy a felesleg távozzon!
helo bube.megfordtottam a hall szenzor zsinorjait ugyan ugy csinál mindent de visszafelé pörög a kerék(szabadon símán fut,terhelve morog zakatol.)csak még annyit hogy a régi vezérlőm nem nyírhatta ki a tekercset a motorba mert ha tehermentesítem és össze kötöm a vezetékeket (a motorhoz a vastag kék,zöld,sárgát és felváltva széthuzigatom öket a zöldnél és sárgánál segítséggel elindul de ha kéket húzom le még segítség nélkül se indul el)de a rossz vezérlőnél a kék szálnál füstőlt szét minden!
Te magad is megtalálod a megfelelő választ, ha töltés közben méred az egyes akkuk feszültségét! A szulfátos akkukra az jellemző, hogy rövid töltés után megemelkedik a feszültségük, a kiszáradt akkukra pedig az, hogy feszültségük nem akar egy bizonyos érték felé emelkedni!
Felitatott savas aksikból a sav nem tud távozni, de lehet, hogy felhígítottad a benne lévőt a desztillált-víz betöltésével! Merítsd le az akkut, öntsd ki a felesleges folyadékot belőle és ezek után töltsd fel árammal! Felitatott savas akksikban a lötyögő elektrolit feleslegesen van jelen, csak a hatásfokot rontja!
Tegnap valaki írta hogy nem vált át csepptöltésre a töltője.
Na nekem is ez a bajom.Adott négy akkupakk,meg négy töltő.De csak egy akkunál van így,mindegy melyik töltőt dobom rá.Kevéske deszt. vizet raktam már az akkukba,de akkor sem vált át.A savsűrűséget nem tudom mivel megmérni.Ha kicsi a sűrűség akkor produkálhat ilyet?6 óra töltés után még mindig felvesz a töltőből ~1.5A-t,pedig 8Ah-s akkuk vannak benne. Ha leveszem a töltőről,majd pár másodperc múlva visszarakom,akkor a töltő csepptöltéssel indít,de azonnal elkezd nőni a felvett áram,és visszavált normál töltésre.
Szóval a kérdés annyi hogy ha kevés a sav,akkor attól előfordulhat-e ilyen?Erre nem adott választ a google.
Vannak fékpedálos robogók is; az enyém is olyan volt, de átalakítottam kézi működtetésűre! Tudod; egy jeges, csúszós úton haladva nem mindegy, hogy hol van a lábad!
Leírásod alapján kizárt, hogy ne 120 fokos vezérlő kelljen Neked! Terhelés nélkül sem tudna morgás nélkül és egyenletesen forogni, valamint minden pontról segítség nélkül elindulni, ha 60 fokos vezérlő kellene a motorodhoz!
A saját motoromnál a hall-elemek bekötése a 6-s csatlakozóban: a vezérlő oldalán: piros - üres - fekete, alatta:
sárga - zöld - kék. Ha ezt a második sort elcsúsztatom:
zöld - kék - sárga lesz (esetemben a sárga vezérlő kivezetés a zöld jeladóval, a zöld vezérlő kivezetés a kék jeladóval, értelemszerűen a két maradék egymással csatlakozik) és a motor úgy felpörög, mint egy háromfázisú asszinkon, amikor egy esztergát beindítok! Ilyen bekötéssel elinduláskor rá kell segítenem, hogy ne szenvedjen a vezérlő, de aztán erőre kap a gép és majdnem 50%-kal gyorsabb lesz, mint normál bekötéssel!
helo a tünetem meg maradt ha (felbakkolom a robogot hogy lehessen a hátsó kereket szabadon hajtani) a jelenség a következő a kerék szabadon ha húzon a gázkart a kerék szépen egyenletesen pörög,ha vissza engedem a gázkart lassan leáll.(a fázisok jók).a hall szenzorok jók ezt a kütyüt megépítettem a
a ledek sorban villognak ha hajtom kézzel a kereket.
de ha leterhelem a kereket már csak a motor súlyától akkor morog rángat nem megy egyenletesen.véletlen valahogy a 120fokos vezérlőmből nemlehet 60 fokost csinálni?ez csak kérdés.
Szerintetek megéri beruházni egy 72v-os dcdc-be? Csak a helyzetjelző ledek és a duda menne róla (legalábbis egyenlőre, ha meglenne biztos mást is rácuppantanék). A legolcsóbb amit találtam is 7000 Ft fölött volt.
Vagy inkább rakjak össze a halottnak titulált laptopaksiaimból egy 12v-os pakkot?
Én valami ilyet raktam fel nemrég, egy relét váltottam fel ami kicsit leszívta az egyik aksit hosszútávon. A kulcs problémáját is megoldotta és még vízálló is (az enyém legalábbis), nahmeg kedvem szerint tuningolhatom, valószínű bírni fogja.
Szerintem az eszközhöz tartozó pdf-ekből tudsz igazán tájékozódni, pontosan mire vagy kiváncsi, ha tudok szivesen segítek.
Bár azt hozzá teszem, hogy nálunk egy külön cég foglalkozik a felügyeleti rendszer bővitésével, a X.Bánytó u-ban vannak, ha kell adhatok kontakt személyt, telefonszámot privátban.
A ekerékpárokban sokszor a gyújtáskapcsoló nem a főáramkört kapcsolgatja, hanem valami egyebet a vezérlőben (erre van elég sok lehetőség, hogy mit is szakítson meg...).
Ezek az 1-2ezer ft-os gyújtáskapcsolók erre egyszerűen nem alkalmasak. Egy e-kerékpár 10 - 15 - 20A-t is fel tud venni csúcsban, ezek a gyújtáskapcsolók erre alkamatlanok.
Általánosat nem lehet kijelenteni, mert van ilyen is, olyan is. de volt már nálam 1-2 darab javításra, aminek valóban a főáramkörét szakították meg, na kb annyi is volt az élettartama (én meg mérgelődtem, hogyan lehet ilyen gagyit forgalomba hozni. Persze ennek is megvan a módja, de ez más történet....)
Azért az fontos tényező, hogy a 3F relék és kapcsolók AC-re vannak tervezve, teljesen más ív és kapcsoló tulajdonságokkal. Nekem is van 3x63A-es kapcsolóm - talán Ganz KK - itthon, de alapvetően azt is terhelés nélkül illik csak tekergetni.
OFF
Éppen küzdök egy MODBUS-os eszközzel, most próbálok vele elemi/mélyebb szinten ismerkedni. Majdnem olyan mint a soros port :-)
Legalább egy preciz, jó doksi kellene az átvitelről, részleteiről, hand shake-ről, stb. Van nálam egy eszköz, azt próbálom visszafejteni kicsit, de ez így eléggé kínlódás. pedig már lóg rajta egy soros port logger :-(. Mondjuk a modbus.org-on sokminden fent van.
Közben megint ideteszem Neked egy kolléga írását a kerékbe épített hallok ellenőrzéséről, hogy addig se unatkozz!
"A tünet olyan, mintha csak 1 fázis működne. Húzom a gázt, ha épp jól áll a kerék, elindul és tök darabosan megy. Ha nem húzom a gázt, akkor viszont álló helyzetből megmozdítva is erősen fékez, addig amíg az 1 működő fázis el nem indítja. Ilyet eddig nem csinált, eddig viszonylag szabadon forgatható volt a kerék.
Elso blikkre ugy tunik, mint ha felcsereltel volna ket jelado-vezeteket. Extrem esetben megserult a vezetek az osszeszereleskor, es most "valaki valakivel" szep zarlatban van. Ha a fentieken kivul a motor adott helyzetben idegbeteg rangasba kezd, akkor a moci nagyaramu drotjait (is) osszecserelted. Elso lepesben a motor nagyaramu drotjait cserebereld (3x3 variacio), ezzel nagy bajt nem tudsz csinalni, viszont van eselye, hogy egy felallasban elkezd "normalisan viselkedni" a cucc. Ha a HALL-szenzorokat akarod kimerni, akkor kezdetnek egy digit.kezimuszer eleg, de gondolj arra, hogy a HALL-erzekelok erzekeny alkatreszek, tehat a kimenetuk tulterheleset, forditott tapfeszultseget, stb. azonnali megpusztulassal "jutalmazzak"... (lasd: a hibasan bekotott felvezeto csak az elso bekapcsolasig felvezeto, utana vagy egyforman jol vezet mindket iranyban, vagy szinte tokeletes szigeteleskent viselkedik :) - a vezerlesrol lehuzod a motor nagyaramu vezetekeit. - vezerlest es szenzorokat osszedugod, es megkeresed a GND es +5V vezetekeket. (digit.multi, fesz.meres, a +5V GND-je nagy valoszinuseggel megegyezik az akksi negativjaval, de le _kell_ merni. Azt a ket vezeteket keresd, amelyiknel _nem_ valtozik a feszultseg a HUB-motor kezi forgatasakor) - Ha megvan a tap, a maradek 3 vezeteket (szenzor kimenet) levalasztod a vezerlesrol, majd egyenkent ramersz a HALL-szenzorok kimenetere, mikozben nagyon lassan forgatod a kereket. A kerek adott helyzeteben a HALL kimenet felvalt +5V kozelebe, tovabbmozditva pedig vissza GND-kornyekere. - A szenzorok egymas utan adjak (forgasiranytol fuggoen) a jelet. Belso elhelyezes kerdese, hogy lesz-e a jeleik kozott atfedes, vagy sem (az egyik meg ad jelet, a kovetkezo meg mar ad). Ha hozzafersz valami ertelmesebb 2x2 csatornas oszcilloszkophoz, azzal egyszerubb..:) - extrem esetben - ha nagyon nem tudod a szenzorok sorrendjet megalapitani, akkor szenzor-kimenetetek es a GND koze egy LED + min. 1kOhm ellenallas sorbakotve... Kissebb ellenallas (vagy izzolampa, stb.) nem ajanlott, mert belepusztul a szenzor!
A fenti mericskelessel csak akkor probalkozz, ha van mar elektronikai tapasztalatod, es tudod, hogy mit miert mersz. Minden mas esetben inkabb bizd elektronikaban jaratos ismerosre..."
Szerintem mentsd el magadnak, mert amíg tesztered nincs, addig jól jöhet!
A gyujtáskapcsoló ki kell hogy bírja, hiszen erre készítették.
Lehet értelme a 36/48V átkapcsolósdinak, a három erősebb akkumulátort összeválogatod 36V-ra és a leggyengébbet kapcsolgatod 48V-ra. Ha kimerült csak visszakapcsolsz 36V-ra, utána legalább helyesen fog működni a vezérlő letiltás is 31,5V-nál.
Ne keverd az iparban használatos adott célra MÉRETEZETT reléket - beépített ívoltásokkal, ívkizárókkal, igen komoly mechanikával - az itt, korábban bemutatott 6A-es kapcsolóval, ami még ráadásul AC-re is van tervezve, nem DC-re. Nálunk is elég brutál relék meg motorindítók, stb-k vannak, de az más kategória (nyílván pénztárcában is). Az ipar az nem ez a topic :-).
Ez jó esetben egy ki és bekapcsolást bírna terhelés alatt, de valószínűleg csak egy bekapcsolást. És nem is 6A-t akarnak rajta átvezetni, hanem többszörösét.
Én azt nem értem igazából, miért nem lehet direktbe összekötni az aksit, minek kapcsolgatni. ÍHa nem akarok annyira menni, nem húzom a gázkart. Ráadásul adott szituációban lemerült pakhoz oda-oda kapcsolgatok egy viszonylag feltöltött darabot - nem szerencsés állapot semmilyen szempontból sem.
Persze ezek már itt is 100x le lettek írva, aztán csodálkozás van, ha mégse jön be....
Hát, elvileg egy jobb fajta relénél nem nagyon van ívhúzás, mert többnyire kellően messze vannak egymástól az érintkezők. Bár lehet, hogy csak én vagyok hozzászokva az ipari darabokhoz... :) Ha nálunk ívet húz valamelyik, az azonnal cserés, mert 24 órán belül beég - napi több tízezret is kapcsolgatnak egyes gépekben, igaz nem 10-20A-t.
Ez szerintem harmat gyenge lesz. Ha 48V 6A-t nézek, az 288W, erre a teljesítményre kell limitálnod a kapcsoló miatt a rendszert. Ha ezt te menet közben kapcsolni is szeretnéd, akkor gyönyörűen el fog olvadni az egész. Vagy szerezz egy minimum 20A-es kapcsolót, vagy használj relét - igazából alapban azt ajánlanám...
OKÉ köszi a segítséget akkor elrakom keddre a dolgot.ebbe a vezérlőbe is van egy piros led ami villog meg néha folyamatosan világít gondolom ez az üzemet jelzi?
Látom; volt egy új vezérlőd! Sajnos a megbontás garancia-vesztéssel járt!
A robogó képe alapján Lofty típusra tippelek; ezek 120 fokosak!
Ahonnan vetted ezt a vezérlőt, onnan egy pár-ezer forintért tudsz venni egy tesztert, aminek segítségével az elektromos bringa minden hibás elektromos egysége kiszűrhető! A teszter motor ellenőrző oldalának bal alján egy led kigyulladása egyértelműen jelzi ha 60 fokos motort csatlakoztatsz hozzá!
kedves Dube.a tipust nemtudom milyen az igazoló lapján csak annyi szerepel hogy elektromos kerékpár.terhelés nélkül szépen megy kiprobáltam minden kötési lehetőséget de terhelve ugyan ugy morog.lehet hogy jeladó hiba vagy tekercs?mos akkor a hall vezetékeit cseréljem csak a pirosat meg a fektét ne,vagy a motorba is kék ,sárga ,zöld kábel megy két oldalról.meg még annyi a vezérlőn van egy kábel hogy 60/120fok de arra nem reagál ha össze dugom vagy széthuzom.
Valahol láttam neten, hogy magnézium szulfát só oldattal lehet regenerálni, de ehez gondolom meg kéne fúrni az cellákat, gondolom 6 db 2.1V-os van ezekben is.
Ezzel én is tisztában vagyok, ugye a pénz nagyúr manapság.
A 4. akku mivel nem szinkronban menne a többivel csak "kiegészítőként" pl. emelkedőre fel, v. gyorsan átgurulni egy forgalmasabb úton, igy szerintem nem oszt nem szoroz a többi mennyire van "elgyengülve".
Ha annyit rásegít, hogy meglódul tőle a gép az nekem most itt a kertvárosi rohangáláshoz (wekerle) bőven megfelelő.
Dobok már fel egy gépet az enyémről, ha már eddig nem tettem.
Miért nem akarsz hinni az eladónak? Ha egy szakember biztonsággal állítja, hogy 120 fokos a motorod; akkor az úgy is van! Én már két motornál tapasztaltam azt, hogy a jeladó paneljén 60 fok volt feltüntetve, s mindkét esetben 120 fokos volt a motor!
Sellő, vagy Tajfun márkájú a bringa? Azokban gyakori a 60 fokos motorral szerelt gép!
Ha terhelés nélkül minden állásból elindul és szépen felpörög a motorod; akkor "elővezérelted" a jeladókkal a tekercseket; jó a sorrend, csak egy lépéssel hamarabb küldi az áramot minden jeladó a tekercs felé! Írd fel, hogy a vezérlő felől most a vékony sárga, kék és zöld melyik vezetékkel csatlakozik a motor felé, s próbáld eggyel feljebb tenni az egyik oldal csatlakozóit! Egy a lényeg; a piros és a fekete helye szent; ha azokat felcseréled, akkor meghalnak a hall-elemek!
Leírásomban az egypólusú azt jelenti, hogy egy fényerősség kibocsájtására gyártották.
Nálad a két kivezetés valójában testet és pozitívot jelent? Ugyanis a hegesztés csak abban az esetben lehetséges, amikor a test vezetékét és a foglalatod helyezed egyidejűleg áram alá!
Az egyik töltőd 36V-s, míg a másik az eredeti 24V-s.
A roller játékszer; nem kötelező féket szerelni az elejére, mert közúti forgalomban még azzal sem vehet részt (minimális átalakítással; az első rugók rövidítése után megoldható a kerékpáros dobfék felszerelése a rollered elejére)!
Ja és a 48V-ra alakítás: ha visszaolvasol a fórumon többen megcsinálták már. Az égőket biztos ki kell cserélni, a vezérlő általában bírja de ha nincs szerencséd tönkremehet, a motor az bírja, az akkutöltést kell még megoldani. Én nem csináltam még ilyet, nincs tapasztalatom.
Ez a baj ezekkel a töltőkkel, valami elöregszik bennük és egy idő után nem váltanak át csepptöltésre, hanem túltöltik az akkut. Nekem is van 3 és ebből egy működik kifogástalanul rendesen. Van amelyiket próbáltam állítgatni (ebben vannak potméterek), hidegen jól működik, de ha felmelegszik túltölt.
A 12V-os akku töltés után pihentetve 12,9-13V kell hogy legyen.Ha túltöltöd alig valamivel tárol több energiát, viszont elforralod belőle a vizet.
Nem ismerem ezt a fajta töltőt, de kössél rá akkumulátort, mert lehet hogy van benne elektronika ami érzékeli hogy van rákötve akku és elkezdi tölteni.
Amelyiken 42V-ot mértél az 36V-os töltő. Ha csak bedugod és terheletlenül megméred akkor 42V-ot kell hogy kiadjon, ha 3 akkumulátort rákötsz akkor 43,2V-ig feltölti és átvált csepptöltésre ami 42V. Azért pillekönnyű mert kapcsolóüzemű.
A másik azért nehéz mert trafó van benne, ha csak 23V-ot ad ki valószínűleg hibás, de megpróbálhatsz rákötni 2 akkut és úgy megmérni mit csinál.
Sziasztok.Én Péter vagyok.na most nekem olyan bajom van hogy az elektromos robogómnak a motorját szétszedtem (ez egy 48v 350w kefe nélküli 3 fázisú 2 sebességes motor )a jeladó paneljára rá van írva hogy 120fok de viszont a vezérlő ami benne van meg csak 60fokos volt ami tönkrement (elfüstőlt). az üzletbe azt mondták hogy 120fokos vezérlő kell bele,de ezzel a vezérlővel terhelés nélkül (ha felbakkolom szépen megy egyböl felpörög a kerék,de ha ráülök akkor meg darál az egész és nem nagyon akar menni.(ez vezérlő hiba mert lehet hogy tényleg 60fokos vezérlőt kellett volna hogy vegyek,vagy leégették a motort vagy )mert ezt az egészet rossz vezérlővel vettem és evégett nembírtam ki probálni.Ha valakinek elfekvőbe van egy 60 fokos 48volt 20 amperes vezérlője megveszem.e-mail: fortuna6901@hotmail.com
Utángyártott (?) ledes hátsó lámpával (36V-os, két drót jön belőle) én is gondban voltam, mert miután jókat hegesztettem pár rövidre zárással, és rájöttem, melyik drót hová vezet, csak úgy lehetett bekötni, hogy vagy működött mindkét funkciója, de fékezéskor az első lámpa is felvillant, vagy csak féklámpaként működött, de akkor meg nem volt menetfény, csak elöl.
Pár hete vettem két e-rollert, most kísérletezgetek velük. Szeretnék összelegózni egy napelemmel is tölthető változatot, de a gyári töltéssel kapcsolatban egyre inkább úgy hiszem, hogy a mindenki hülye, csak én vagyok helikopter. :)
A rollerek teljesen egyformák, 3 db 12V-os akkuról üzemelnek. Az egyikhez adtak egy gyárinak tűnő töltőt, aminek a névleges leadott feszültsége 26V, ennek ellenére éépencsak 23 csordogál belőle, a másik töltőjén nincs adatlap, abból viszont 42V jön.
A gépek használati útmutatója 24V-os töltést ír elő, de az a motort is 24V-osnak írja.
A napelemes töltést most tesztelem, első körben rátoltam mindhárom akksit, de annak a 24V-os töltésvezérlő nem nagyon örült.
Aztán lekapcsoltam egy akkut, na akkor már csordogált bele teljes napsütésnél 3-4 V, holott a napelemből 24 jött (három db 12V-os van összekötve).
Most direktben nyomatom, kíváncsi vagyok estére feljebb tornássza-e a töltöttséget.
Szóval: 42V-os gyorstöltő lehet. Pillekönnyű, a másik meg olyan nehéz, mint egy fél tégla.
Az első képen egy egy-pólusú, saját célokra átalakított látható, a másodikon egy kétpólusú, hátsó lámpába való, s a harmadikon oldalról mutatom a kétpólusút, így látható benne a két ellenállás és a gyárilag beépített dióda is!
Kb. 4 évvel ezelőtt vásárolgattam az ilyen autós célokra készített ledes világító-testeket. Akkoriban 400Ft körül volt a 21W-snak megfelelő ledsor foglalatba építve, felhasználásra kész állapotban!
Nem ilyen egyszerű a dolog, hogy csak úgy ellenállásokat zárunk rövidre a féklámpakapcsolóval, mert a féklámpakapcsolónak másik funkciója is van, fékezéskor le kell tiltania a hajtást, ehez pedig az akkumulátorfeszültséget visszaadja a vezérlőnek. Ha ott van egy ellenállás ezen keresztül fixen le fog tiltani, akár fékezünk,akár nem.
Hát, a mai világban ez azért elég gagyi így... LED-et áramgenerátorral illik hajtani. Ráadásul még ez a funkció is könnyen megoldható egyetlen áramgenerátorral. A figyelő ellenállás két ellenállás. Fékezéskor az egyiket rövidre zárja a féklámpa kapcsoló, így a beállított áram nagyobb lesz. Az egész pereputty 2db tranzisztor, és 3db ellenállás lenne ebben a formációban.
A negyedik áramkör, csak az R1 ellenállás lenne 2db ellenállás és abból az aegyiket kapcsolná a féklámpa kapcsoló. Ennyi az egész, ezt már a '70-es években is bárki megépítette volna... Gondolom legalább egy valag pénzt elkérnek a ledesített verzióért.
A 12V/21W/5W-s izzónak megfelelő Ledes világítótestet úgy oldották meg, hogy a led-sor egy ellenálláson keresztül kapja a féklámpa kapcsolójától jövő áramot; így kapunk egy erősebb fényt. Mivel kell egy kisebb fényerő is: sorba-kötöttek ezzel az áramkörrel még egy ellenállást. Amikor mindkét ellenálláson keresztül kapja a led-sor az áramot: akkor gyengébben világít, de a féklámpa-kapcsoló irányába egy kisebb feszültség jelentkezik, s ez megzavarja a rendszert! Az én rendszeremen bekapcsolt lámpánál 4,2V feszültség mérhető: ez kevés arra, hogy a beépített 12V-s relét működésbe hozza, de arra már elég, hogy a már behúzott relét öntartóvá tegye!
Egyébként úgy tűnik csak nálunk van ilyen bukósisak mániája az embereknek.
Mivel motorozok is,sok külföldi videót nézek,és vannak országok ahol nem kötelező.Na a kommentelők 90%-a a bukósisak miatt anyázik,mert nem veszik föl.Ha nem lenne kötelező,én se venném fel,és az én dolgom lenne.
Szóval közlekedjünk biztonságosan az ok,de ne tegyünk már mindent kötelezővé.
A gyalogosoknak esetleg nem tennéd kötelezővé a bukósisakot? Nagymama is eleshet a járdán és beütheti a fejét.
Mindíg is utáltam a bukósisakot, többek között ezért adtam el a 350-es Jawámat és vettem egy Simsont, erre pechemre bevezették a segédmotorra is a bukót. Persze érthető volt, hogy bevezették, mert megnyiltak a nyugati piacok és a suhancok 80-nal száguldoztak a papíron 50 cm3-s motorokkal.
Azért biciklire mégsem kellene kötelezni a bukót, megint engem sujtana aki 25-30km/ó-val poroszkálok az út szélén és emelkedőn tekernem kell. Inkább szűrjék ki a papíron 300 wattos 50-nel hajtó tuningolt bringákat és minősítsék segédmotorrá. Aki meg betartja a korlátozást hagyják békén. Önként mindenki viselhet sisakot, de ne legyen kötelező.
Közelmúltba ráakadtam egy bringás oldalra, ahol a srácok leírták és fényképekkel bemutatták jeles bukásaikat. 90%-a ott maradt volna, ha nioncs rajta a bukó. Volt aki a bukó ellenére alaposan sérült a bukón látható nyomokból itélve a fejét úgy kelett volna összekaprni a kövekről. Azt írta, szinta nap nap után járt arra, ismerte a terepet alaposan de elég volt egy pillanatnyi kihagyás és már repült is. 80-as évek végefelé egy kolegám babettával tartott hazafelé. Akkoriba már országúton kötelező volt a bukó. Az úr rosszul lett elesett és bukó ellenére is olyan súlyosan sérült a feje, hogy fél évig volt korházba. A babetta jó lehasznált állapotba volt és alig tudta a 20-22km/h-t.
Valóban, a Ledi is dióda és ha elég gyenge áramok közlekednek meg is felelne.
@Nord72X
Ezzel a kinyomtatással csak az a baj, Ők időnként kapnak úgynevezett belső utasításokat és az szerint kell eljárniuk. Bár többször volt már rá precedens, hogy az teljesen ellent mond a hatájos jogszabályoknak. Például a kis se autók esete, ahol még az EU joggal is szembe ment egy belső utasítás és rendes autónak kellett tekinteni (jogsi külömbség például). Még bírósági döntés is volt, ami nekik adott első fokon igazat.
Mentem kerékpárúton 20-25km/h-val (elég rossz az út és váratlan gyalogosra is lehet számítani). Egy bringás elkerült és kb 300 méteren belül majd 1 km-et vert rám. A jard az autóból fejcsóválva nézte. Lehet, ha nincs a mély árok az úttest és kerékpárút között még utánna is megy.
Egyébként azért gondolták úgy, hogy érdemes a Kreszt újra írni, mert a sok toldozás foldozás miatt még ellentmondások is találhatók benne. Na meg hiányosságok és értelmezési hiba miatt a kormányrendeletek nem megfelelő átvétele.
@Csaszu
Segédmotron nem indeksz, karjelzés van. Láthatósági mellény jó ha mindig nálad van.
Keresnék 1 kw-os 48 V-os visszatáplálós vezérlőt kefésre, akár használtan is, valaki tudna segíteni ?
Illetve lenne 10 db japán Koyo Seiko peremes szervómotorom eladó. Neodym mágneses állórész, 4 pólusú, 130 mm hossz, 75 mm átmérő, DC 12 V 2000-es üresjárási fordulat, 24 V 4000 . A teljesítményét nem tudom pontosan, neten egy névleges áramerősséget találtam róla ami 58 A ( 12 V ), 8 mm2-es ezüstözött Furukawa kábelek futnak be, mind 2 vég koyo golyóscsapágyas. Belülről szinte újszerű, kívülről a kadmiumozott házon vannak karcolások, kosz a tárolás miatt, de szépen felcsiszolható. 8000 Ft lenne a darabár.
Azért egy rendőrnek azzal is tisztában kellene lennie, hogy elektromos motor esetén a nominális teljesítmény ami meghatározó.
Az enyémre pl. max 400W van beleütve, de ettől ez a motor 36V-on jó ha 250-260W-t tud produkálni, de 48V-on sem igazán éri el vele szerintem a 400W-ot, tehát ez a motor függetlenül attól mi van ráirva "gyári" kialakitással 300W-on belül van.
Na most azt, hogy 3 v. 4 cellával hajtom akár egy kapcsolóval is át tudom váltani, és akár mehet is vele egy kört tuti hogy nem tud vele 30 km/h-nál gyorsabban haladni.
Azt hiszem az a legjobb ha ezeket a paragrafusokat szépen kinyomatja az ember és elegáns mozdulattal behajítja a szemüvegtokba (első rekesz).
És ha gond van át kell nyújtani, had fejlődjenek a yardok :)
Lehet hogy a másik műszeredben is gyenge az elem. Két műszered van, meg tudod mérni egyikkel a másikban az elemet, bekapcsolt állapotban mérd, 8-9V jó, de ha csak 6-7V tud ilyen csalfaságokat mutatni.
A pincében volt végig, ott meg elhanyagolható a hőingás. Nem, hogy a napi, de az évszakos hőmérséklet változást se követi :D.
Játszásiból tíz darabot párhuzamosan kötve (18650-es LiIon) rákötöttem a zselésekre sorosan. Ahogy az várható volt 10%-al gyorsabb vagyok így és még a tiltás se nyomna le idő előtt (48v alatt egy picivel már tilt). De jövőhéten már újabb aksikat kap, mert megjött a 72V-os vezérlő :P.
És hogy a fórum rendeltetésének megfelelően folytatódjon:
A napokban hoztak egy elektromos robogócskát javításra.
A hiba jelenség: a világítást bekapcsolva nem működik a gép. Kezdetben bekapcsolt lámpával egy idő után megállt, s ez a működési idő egyre rövidebb lett! Világítás nélkül a masina tökéletesen működött!
A hibaforrás: a hátsó lámpa duplaszálas izzója! A nagyob teljesítményű szál fokozatosan megnyúlt, majd beleakadt a kisebb teljesítményű szálba (így a világítást bekapcsolva a vezérlő letiltó jelet kapott a féklámpa vezetélén keresztül)!
Figyelem!: a hátsó lámpa ledesítésével ugyanez a hiba előjöhet, ha a féklámpa vezetékébe nem iktattok egy diódát!
Nem szégyen bevallani, hogy annak idején sokat hiányoztál a fizika órákról!
Köszönd meg szépen az érted is aggódó kollégák intelmeit, s ne kezd bizonytalan kimenetelű kísérletekbe, ha hozzászólásaidat továbbra is szeretnéd, hogy olvassuk!
Furcsa amit írsz, nem a mérőműszereddel van baj? Ha kimerült benne az elem, tud ennyivel többet mutatni.
Én is 4-4,1V-ig szoktam feltölteni és ha leveszem a töltőről pár óra alatt szétoszlik benne a töltés és néhány tizedvoltot csökkenni szokott a feszültség, de hogy nőtt volna ilyet még nem láttam.
Elkezdtem énis halottnak titulált laptop aksikat boncolni. Az egyik ilyen aksi celláit 4.2V-ra feltöltöttem két napja este (úgy tudom ennyire illik max) ami reggelre 4.19V-os volt. De ma, amikor megmértem 4.4V-osak voltak. Gyorsan rákötöttem egy izzót és letoltam 4,2V alá, de félek túl sokat voltak túltöltődve...
Szerintetek ez mitől van? Hogy kéne töltenem és mérnem ezeket?
Figyelj,ember! Az egyenáram nem váltóáram. Nem üt agyon. Csak éppen a vízbontási hajlama miatt a véredben levő vizet hidrogénre és oxigénre bontja. Majd a megakadó légbuborékok embóliát okoznak. Na abba már bele is lehet halni,de lehet hogy csak az áram fogdosása után napokkal,vagy hetekkel,mivel a légbuborék sokáig tud mászkálni az erekben. Így játszatok az egyenárammal.
A helyzet az, hogyha kötözködni akarnak, és a hatalommániás típussal kerüólsz szembe, úgyis mindent meg fog tenni, hogy neki legyen igaza :-(. Van aki meg le se fogja toljni, mi az amin ülsz.
A múltkor engem sima kerékpározás közben kaptak el, és már ott tartottak, hogy a zoknim színe kezdett szinte probléma lenni. 20 percig szórakotak velem, miközben mellettem a 40-es táblánál legalább tizen elmentek ennek másfélszeresével....
És ha kötekszik, még ha neked is van igazad, akkor is ennek fényre derítése iszonyatos nyüggel jár. Sajnos ez a mai magyar helyzet. de persze vannak pozitív példák is.
Ez a táblázat amit már többször betettél a terheletlen kapocsfeszültségre igaz. A kérdés arra vonatkozott, meddig töltsük és hol tiltson le a védelem.
Töltéskor a töltőnek 14,4V-ig fel kell menni, hogy feltöltődjön az akku, aztán levéve a töltőről visszaesik 12,9-13V-ra. Terhelve pedig 10,5V-ig lemehetünk, és amikor megszüntetjük a terhelést felmegy 12V-ra.
Szerintem ha biciklibe való ciklustűrő munkaakkumulátorról lenne szó akkor 10,5V alsó és 14,4V felső határ a helyes, de mint írtad szünetmentesbe való akkuban gondolkozol nézd meg a gyári adatlapján, de szerintem 12V alá ne nagyon merítsd. Ezek nem valók biciklibe, hamar tönkremennek ciklusos üzemben.
Ugye, ha lábbal lökdösöm akkor az a Roller! Azzal meg közforgalomba nem vehetek részt! Szóval nem kell ezt annyira ragozni.
" Igaz ezeknél a sebesség korlátozva van 25 km/h-ra, de a motor teljesítményére csak minimum van meghatározva, maximálva nincs..:"
Ezen fáradozik most az EU. Nem a teljesítmény, hanem a sebesség lessz a mérvadó. Annyit foltozták már a Kreszt, hogy jobbnal látják most újra írni! Hátha emberközelibb lessz a sok foltozgatás helyett. Bár az is lehet, ami jellemző kis hazánkba, hogy még furább dolgokat találnak ki a nagyobb bevétel reményében.
Eddig szerencsére nem állítottak meg, csak hogy tudjam mire számítsak: lakott területen kivül este a láthatósági mellény hiányáért vajon mennyire büntetnek? És a küllőprizma hiányáért?
Én továbbra is azt gondolom, hogy nem csak pedállal lehet egy kerékpárt hajtani. A jogszabályokat a magyar nyelv szabályai szerint kell értelmezni, nekem már volt ügyem, amikor a Magyat Tudományos Akadémia nyelvészeinek szakvéleménye alapján hozott a bíróság számunkra kedvező ítéletet. A "hajt" ige fogalmába simán belefér az is, ha nincs pedál, és a jármű vezetője lábbal "lökdösi" előre a kerékpárt, mint anno az első pedál nélküli kerékpároknál...
De nem csak kerékpár kategóriában lehet gondolkodni, hiszen a terhet nem szállító, és max. 2 személyes lassú járművekre sem kell rendszám. Igaz ezeknél a sebesség korlátozva van 25 km/h-ra, de a motor teljesítményére csak minimum van meghatározva, maximálva nincs..:)
Rá kell keresni a Magyar Közlöny 2009 december 18. számára "mk09185.pdf". Abba megtalálható a jelenleg érvényes kerékpár fogalom és a többi is. Érdemes átböngészni!
28§ R.1 függelék
"r/1. Kerékpár: olyan, legalább kétkerekû jármû, amelyet emberi erõ hajt, és ezt legfeljebb 300 W teljesítményû motor segíti. A kerékpáron a kerékpárt nem hajtó személy is szállítható erre alkalmas ülésen. A kerékpáron utánfutó vontatására alkalmas berendezés helyezhetõ el.
Utasra vonatkozóan a kressz 16/10-es kor betartandó. Vagyis 16 évnél idősseb szállíthat 10 évnél fiatalabbat. Alakítsd háromkerekűvé és 17 éves kor felett szállíthatsz járművet nem hajtó személyt.
A TDR 033 legalább is régebbi kiadások elvileg pedálozhatók voltak és járt is volna a felpattintható pedál hozzájuk csak a díszburkolaton kellett a helyét kitörni. Igaz, hogy a padló szélessége miatt a pedálozhatóság kicsit viccesnek tűnő opció, de lehet tekerni és az elég.
A 300W a jogalkotók hasracsapásából alakult. Azt kellene vizsgálni, hogy a fék, futómű, sebesség szempontjából a jármű alkalmas-e biztonságos közlekedésre.
Nemrég megállítottak a rendőrök a 4 kerekű elektromos fagyis járgányommal, főleg a motor teljesítményére voltak kíváncsiak. Mondtam nekik, hogy 300W, ekkor azt kérdezték, tudom-e igazolni vaklamivel. Mutattam nekik, hogy rá van írva a motorra, de csak kínai írásjelekkel, azt meg nem tudták lefordítani. A sebességgel nálam nincs probléma, mert csak 20 km/h-val hasít a járgány, de pedállal nem lehet hajtani, igaz ezt nem is kifogásolták a rendőrök.
Ilyen lett a járgány, de még hiányoznak a krómozott alkatrészek (dísztárcsák, küszöbök és a lökhárító):
Ez most komoly, hogy segédmotornak minősülnek azok amiken nincs pedál ? :( Eddig mindenhol azt olvastam hogy ezek kerékpárok, sőt több kereskedővel is beszétem TRD033-al kapcsolatban és azt mondták ez kerékpár (lehet, hogy csak el akarták adni ... :)
Van lehetőség pedált rakni a TRD033-ra? a műanyag borításon ki van könnyítve a pedálnak a helye, de mögötte nem látok semmi mechanikát.
Németországba egy laptop és egy görgős fémlap segítségével a helyszínen megmérik a masina képességeit és mondhatsz akár mit, büntetnek szigorúan. Ott nem is annyira az e-masinákra miont a robogókra utaznak. Ott azok tuningja a divat. Megjegyzem, náluk 250W a felső limit.
Az EU talán 2013-ba ad ki új álásfoglalást, mert rájöttek, egy dombosabb környezetbe a 250W nagyon kevés. A sebességet fogják limitálni, ha jól emlékszem 25km/h szerepel az előzetesbe. Azt meg még könnyebben mérik!
Lefényképezi a bringádat, feljelenthet és becitálhatnak műszaki felülvizsgálatra ahol megvizsgálják a gépedet. Persze közben hetek, hónapok telhetnek el, van időd kicserélni a motort kisebb teljesítményűre. Legalábbis a segédmotoroknál így van, a fiamat 2 éve megállította a rendőr a Yamaha DT-vel, nem hitte el hogy 50 köbcentis, azt mondta nagymotor és feljelenti de azóta sem jött semmi az ügyben. Már azóta a motor sincs meg.
A rend őrével való randevút már én is elképzeltem párszor, több mint háromszor nagyobb a teljesítmény mint az a bizonyos 300w...
De úgy néz ki, hogy Budapesten nem lesz randink: a bringásokkal (sajnos és hál' istennek) nem tudnak mit kezdeni. Pl. a futárok minden második piroson áthúznak és a rendőrök mégcsak utánna se fordítják a fejüket (gondolom azért, mert nem tudnak velük mit kezdeni, azonosítani lehetetlen elkapni meg méginkább. De a kölyköket akiknek pár pofon sokat segítene, hogy ne játszanak az életükkel (anélkül, hogy tudnának róla) is leszarják...
Mit gondoltok, ha mégis megállít a rendőr (50km/h-ról) és azt mondom, hogy 300W-os a gép akkor mi lesz? A teljesítményét nem tudja megnézni, mégcsak le se tudja olvasni.
Azt ugye remélem tudod, hogy az egyenáram piszok jól bontja a vért és az egyéb testnedveket? És mire észreveszed, lehet már késő!!! Nekem volt már iylen miatt egy "kisebb" elektromos baleset miatt több liter vércserém.
Hajrá továbbra is az emberiség céljaiért hozott nemes és elvetemült kísérletekben!
(Legalább ilyeneket ne írjál már nyílvános topicra, hanem a saját hülyeséged tartsd meg saját magadnak.....)
Azt észrevettem, hogy sokat nem bírnak ezek. Szünetmentesben még elmuzsikál, de a bringán inkább már játék kategória. Elindulni vele távra badarság. Válogatni kell a jobbakat, talán azok ...vagy azok se.
Kivannak eléggé oktatva a kerékpár és jogsis kategóriából. Tanúja voltam, hogy a lámpánál kiszedték a fazont a forgalomból mert felismerte a rend éber őre, hogy az a masina alapból nem pedálozható és külterületről jövet bukó nélkül látták na meg jogsi sem volt.
A törvény azt mondja, hogy emberi erővel hajtott jármű max 300W teljesítménnyel rásegítve. Ez minősül kerékpárnak.
Ha nyugodtan akrtok közlekedni jogsi nélkül, bizony a csere javasolt!
"Érdekes módon a bringa vezérlője ekkor még alapállapotban jót jelez, csak terhelésen vált pirosba."
Az lenen az érdeks, ha nem így lenne. Terhelés nélkül üresjárati kapocsfeszt mérsz, ami nem biztosan fedi 100%-osan, hogy mennyi töltés is van még az aksiban. Persze iránymutatónak jó lehet, de pl könnyen lejet hogy egy 12.5V -os aksi is totál le van merülve (legalábbis bizopnyos típusoknál). Ehhez meg kellvizsgálni az aksi modellképét, és látható lezs, miért is teszi.
Mintha a vaterán láttam volna kb ilyen áron :-)
A 70-80%.os aksiktól sok ciklust már nem várj ilyen áramú kisütéseknél. Persze egy darabig fogod tudni használni, de sajnos csak egy darabig :-(
Segítséget szeretnék kérni. Nemrégiben vettünk egy Velox Sprintert és jogsival nem rendelkező személy szeretné használni. Több helyen olvastam, mivel nincs rajta pedál, hiába csak 300 W teljesítményű, akkor sem díjazza a rendőr.
Nincs valami ötlet amivel meg lehet kerülni a törvényt, mert egy nagyon jó képeségekkel rendelkező kerékpárról van szó.
Arra gondoltam, hogy mit szólna a rendőr ahhoz, ha nem kerékpárnak mondaná, hanem elektromos rollernek, amit meglök, felugrik és utána a motor csak rásegít és tartja a sebességet :D
Vagy az a megoldás, hogy cseréljük le egy pedálosra?
Akkor ha én most aksi figyelő elektronikát tervezek (aksinként külön), akkor:
- hova állítsam be az alsó VÉSZ jelzést/kapcsolást? (amikor megálj és netovább van, még károsodás nélkül)
- és hova a felsőt? (pl. töltésnél átkapcsolás csepptöltésre)
Azaz 2db fesz értékre van szükségem, alsó, felső.
Kezelésmentes, szünetmentes aksikban gondolkodom (7-9-14Ah). Lehetőleg sok ciklust éljenek meg, úgy szeretném használni, pláne, hogy nagy része használt 70-80%-os. (ezek vannak olcsón)
Vacak aksinál én is észrevettem, hogy rángás van. Érdekes módon a bringa vezérlője ekkor még alapállapotban jót jelez, csak terhelésen vált pirosba.
Ez a gépállat egyébként, ismeri valaki a tipust?
Nem röhögni ;) tesztelni+ gyerekeknek vettem, kemény 13E Ft-ért.
180W-os motor, bordásszíj hajtás. Valami kis, nevenincs vezérlő, bordás külsővel.
Jó aksival egész meglepően megy! Ezt már hegesztgették kissé, eltörhetett a váz. Így most toldva van, a gyári 2*12V/7-9Ah-ás aksi elé beférne még 2db. Nem mertem megpróbálni nagyobb fesszel (még). Szerintetek szabad?
De érdemes a töltés befejezéséhez közeledve megmérni az akkuk feszültségét,hogy dolgoznak együtt. Ha valamelyik sokkal magasabb egy kis desztvízet vagy akkusavat tölteni bele.
Új töltő vásárlás előtt én belenéznék abba a töltőbe, van amelyikben 2 trimmer potméterrel lehet állítani a töltőfeszültséget és a csepptöltés feszültségét. Ha nem ilyen akkor ellenállások cseréjével, de ezt jobb szakemberre bízni.
Másik megoldás hogy sorba lehet kötni valami ellenállást (pl égőt) amin esik 1V-ot a töltőfeszültség.
Van amikor hidegen jól működik csak meleg állapotban tölt túl a töltő. Egy ventillátor sokat segíthet.
Nekem mindkét velox miniben olyan kínai zöld(tieying)van.
Az egyik 2006 a másik 2007 gyártású,mindegyik elmegy még mindig ~15km-t 20-22km/h sebesség között használva,pedig az egyik több mint fél évet állt,és töltögetve sem volt.A harmadik ilyen pakk decemberben adta meg magát,az is 2007-es volt,de tavaly nyáron több mint 2000km-t mentem el vele teljes gázon hajtva.Mindegyik 8.5Ah-s.
Viszont úgy láttam a villanybringa.hu-n lehet venni ihasonló zöld akkukat.Az 14Ah-s 10órára.
Számomra azok tűnnek jó választásnak a 4. bicajba.Mivel nincs sokszáz ezer forintom akkura.
tud valaki valamit arról, mikor érkeznek meg a tech-mobile szilikon aksik?
rendelem 2 darab sp-20-ast, és semmi hír róluk
közben teljesen tönkrement az egyik aksim, el kéne dönteni hogy vegyek-e sima zselést ami kapható most azonnal, vagy várjak amíg megjön a szilikon, de az legkevesebb hetek :( és addig nem tudom villannyal menni
Latom a vilagitasrol megy a beszelgetes. Nekem is ledes gyarilag a vilagitas. Elso lampaval nincs is gondom, ellenben a hatso lampaban levo index az nem sokat er. Nincs most kepem a hatso lamparol sajnos. Feher teljesen a burkolata es 1-1 vekony picike sarga szinu fenyforras van benne. Ha szeretnek vmi lathatobb megoldast, akkor gondolom ezt az egesz hatso lampatestet kellene cserelni.
Egy ismerősőmnek segítettem az öreg Tornado masináját ledesíteni és "Autós LED izzó BA15S, 13 SMD LED-es, fehér, LD1007 13 db nagy fényerejű fehér multi SMD LED. BA15S foglalathoz. A LED technikának köszönhetően minimális áramfelvétel mellett egy 21 W-os normál égő fényerejét biztosítja." ezt a tipust alakítottuk át neki. Neki volt kiégett eredeti izzója így annak a végét használtuk fel. A ledizzó 1800 Ft volt.
Azt szeretném kérdezni,hogy mért van az,hogy két garnitura akkumulátort használok el egy év alatt 3*12v-14ah?
Arra gondolok,hogy a gyári töltöm nem tudná föltölteni az akkukat megfelelően és szépen csendben behalnak mert a gyári akkuim 6-DZM-10.gondolom 10ah-voltak (kínai zöld biztosan ismeritek) és 3 évet mentek sőt most is tudja azt amit a
rittal power 12v14ah! Lehet ez töltő hiba?Érdemes vennem uj töltőt?
Király! Köszönöm szépen, így már sokkal világosabb az egész. :) Ez alapján (ha jól látom a helyzetet) a bal és a jobb oldali hallokhoz tartozó kábelek cseréje eredményezi a visszafelé forgást...
Egyes fajta led izzókról le lehet könnyen szedni a bajonettes részt (forasztva van). Egy kis ügyeskedés és a karimást fórasztod a helyére. Tényleg nincs PX15D-s foglalattal pedig sok fajta van.
Enyém lesz a gép, és tényleg még csak most készül.
Őrület , még nincs is kész, de már terjed mint a futótűz :)))
A gyári reku ára valóban elég horror, és az épített - mint például az enyém - sem túl olcsó (mondjuk a gyári fele), főleg ha minőségi alkatrészeket raksz bele.
Viszont az pont olyan lesz, amilyet szeretnél.
Ez egyébként egy kísérleti darab, megpróbálom benne egyesíteni az autó (kényelem), a rekumbens(kényelmes tekerés) és az elektromos kerékpár(fogyasztás) előnyeit - meglátjuk hogy sikerül majd ...
Az akkupakk még nincs meg hozzá - ha valaki tud itthon kapható 48V 20Ah LiFePO4-t, szóljon!
A váz alá szeretném felszerelni - ha nem megy, akkor a csomagtartóra.
Köszönöm. Nézegettem én is ezt az oldalt, de ezek nem teljesen olyanok mint ami nekem kell, az amit keresek annak nincsenek ilyen bajonettes pöckei, viszont van nagy karimája. majd szétszedem azt megnézem, hogy be lehetne e esetleg valahogy applikálni ezt a másik fajtát.
autós LED izzó BAY15d, aszimetrikus, 12 LED-es, fehér, LD1021 12 db nagy fényerejű fehér multi LED.BAY15d aszimetrikus foglalathoz. A LED technikának köszönhetően minimális áramfelvétel mellett egy 21 W-os normál égő fényerejét biztosítja. ( 21/5 W )
Autós LED izzó BA15S, 24 SMD LED-es, fehér, LD1031 24 db extra fényerejű fehér multi SMD LED. BA15S foglalathoz. A LED technikának köszönhetően minimális áramfelvétel mellett egy 21 W-os normál égő fényerejét biztosítja.
Homasitában sikerült vennem LED-es izzót Index-hez (400Ft/2db), meg féklámpahoz (1.000 Ft/db) mondjuk ezt át kellett kicsit alakítani, mert nem megfelelően voltak a polaritások. Viszont az első lámpába nem találok sehol ilyen (PX15D) fajtát :( Esetleg valaki látott már ilyen izzót LED-esbe? Vagy mi ennek a tipusnak a pontos megnevezése, mert így nem találok semmit pl. e-bay-en?
Egye fene, kapsz képet és példát a javításaim közül :-)
Tessék, kérésed parancs :-)
Valami hasonló amit leírtál, csak úgye itt igen nagy pólusszámokról beszélünk, a te általad mondjuk egy két és négypolúsú gépnél állna agymotor nem nagyon van, max nagyobb fordulatszámú központi motoros :
Nah, ennek nem vagyok nagy szakija, de valami következő lehet a helyzet...
Mondjuk az előre menet esetén a képen az 1-2-3 lesz a szekvencia, így érzékelnek a hall szenzorok és ennek megfelelő sorrendben kapnak áramot a tekercsek. Ha úgymond a megfelelő kettőt cseréled fel (2 és 3) akkor az 1-3-2 szekvencia lép életbe és visszafelé forog a motor.
A hall szenzor segítségével detektálja a vezérlő, hogy mikor van megfelelő pozícióban a motor tengelye 1-1 fázis tekintetében és akkor küldi meg delejjel - vagy valami ilyesmi. :) Kéne látnom már egy ilyen mocit szétszedve és kézből, mert igazság szerint nekem se tiszta minden...
Számít, hogy melyik vezetékeket cserélem föl. Nem úgy mint az egyszerű 3 fázisú gépnél, itt kettő vastag (és megfelelő színű vékony) vezetéket felcserélve ugyaz marad a forgásirány, csak egy kicsit röcög.
Meglepetésemre viszont: Eredeti állapotából másik kettőt (+kettő vékonyat) felcserélve viszont megfordul az irány. Én ezt nem értem. De nem is akarom. A lényeg, hogy sikerült.
Ami nem volt meglepetés: Ha a vékony és a vastag szálakat egymáshoz képest máshogy cserélem, azaz összekuszálom a színeket akkor szét akarja tépni magát.
Nem tudom,nem próbálgattam, nekem gyárilag színhelyesen összedugva jó irányba forog. Csak olvastam ha nem megfelelően dugják össze morogva jár a motor.
Összesen 8 szál megy az agymotorhoz, 3 vastag a tekercsekhez, 3 ugyanolyan szinű vékony vezérlőszál a hall jeladókhoz és 2 vékony táp a hallokhoz. Ha megcserélsz 2 szálat a tekecsekhez, meg kell cserélned a hozzájuk tartozó vezérlőszálat a hall jeladóknál és megfordul a forgásirány (gondolom én, bár még nem próbáltam)
Tisztelettel érdeklődöm azirányban, hogy egy amolyan átlagféle kerékpáros agymotornál ha megcserélek két vezetéket, akkor megfordul a forgás iránya?
Még nem szedtem szét a gépet. De ha jó esetben lelek a vezérlőből kifelé, a forgonyhoz szaladó 3 vezetéket, akkor abból általánosságban szólva felcserélhetem bármely kettőt? (Ahogy azt a 3 fázisú gépeknél megszokhattuk.)
Esetleg van másféle mikéntje a forgásirányváltásnak?
Azzal,hogy mit mondanak a bringások,egy percig se törődj! ;-)) Teljesen más izmok dolgoznak a recun!Előszőr fél óra után,azt hittem,meghalok!;-) olyan izmaim fájtak,amikről azt sem tudtam,hogy léteznek.;-DDD
Azaz az egyenes vonalú mozgással áramot termelünk, és a szerkezetet csak a villanymotor hajtja. 100-200V rendszerfeszültség az alacsonyabb veszteségek érdekében.
Próbaképpen kellene építeni olyan kerékpárt, ahol a lábtológéphez hasonlóan csak egyenes vonalban mozog a boka. Soros hibriddel is megoldható lenne, bár abban az esetben romlik a hatásfok.
Van egy "megtámasztó erő" az ülés által. Tényleg nagyobb erőt lehet kifejteni, de annak sok egyéb vonzata van energiafogyasztás terén :-).
Bringán azért van egy határ, aminél nagyobb erővel nem tudod taposni a pedált, rekumbensnél ez a határ nagyobb. (Most abba nem megyek bele, hogy igazából komoly szinten nem is taposni kell a pedált, hanem körkörösen, érintő mentén tekerni).
Ez elvileg igaz, csak ha nem a "súlyoddal" nyomod a pedált, hanem többet izomból, azaz hamarabb elfáradsz :-(. Nyílván hagyományos tekerésnél a sajár súlyodat is meg kell mindig emelned, hogy lenyomd a pedált, de összhatást tekintve hosszútávon kisebb energiabefektetéssel fel fogsz menni mondjuk a Kékestetőre mint rekumbensen.
Ettől függetlenül a rekumbensnek tényleg vannak előnyei, de ez spec egy hátrány. Olyanok mondják akik sok éve - akár versenyszerű - bringázás után áttértek erre a formára valamiért.
Amit írtál az akkukról azok halottak! Ha megmozdul a motor már is elfogyott a nafta és letilt a vezérlés. Egy picit összekapják magukat az akksik és egy kisfroccsnyi energiát megint kipréselnek magukból de nem megy tartósan mert nincs energia. 11,8V alatt már az akkuk mély kisülése van ami szinte biztos halál. Neked meg csak 12,5V a plafon. Szóval jó aksikkal biztos nem így fog menni!
100% SOC > 13.0V 90% 12.80 < V < 13.00 80% 12.65 < V < 12.80 70% 12.50 < V < 12.65 60% 12.35 < V < 12.50 50% 12.20 < V < 12.35 40% 12.05 < V < 12.20 30% 11.90 < V < 12.05 20% 11.75 < V < 11.90
Mivel izomból nagyobbat tudsz nyomni,mint a testsújod,valamivel keményebb emelkedőt bírsz,mint hagyományos bringával!(persze,azonos áttételi viszonyok mellett)
Érdemes kipróbálni egy rekumbenset, csak nehogy beleszeress, mert iszonyatosan drága :-). Sokan akik áttértek normál kerékpárról ilyenre, azok esküsznek rá. Bár ők is elismerik, emelkedőn felfelé romlik a menet. A másik baja a forgalom, merthogy nem látszik nagyon a kocsiból, még sokszor tükörben sem. Így könnyen ledarálnak. erre megoldás lehet valami zászló vagy hasonló.
Az Annyira Más bringaboltban Budakalászon ki is próbálhatod őket:
Na felraktam töltőre, de nem tölti rendessen, nem alszik el a piros akarmennyit töltöm. Megnéztem az akkukat, 12.5v-ot mértem rajtuk, de fel vannak puposodva. Akkor emiatt lehet a rángás?
Hol kapok jó áron akksit bele? A típusa:
6-dzm-10
Áprilisban két hetet bringultam elektromosilag Pozsonyban, másik e-bringát ezalatt nem láttam, pedíg aktív bringás és meghökkentő mértékű görkoris élet van a Duna déli partján, egészen megtetszett Pozsony, és eszméletlen mennyiségű jó nő van, Mo elmehet a búsba.... :):)
Az összefüggés az, hogy mindkét esetben tilt a vezérlő. A tiltásról pedig eszembe jutott ez a kérdés, hogy miként működik a gyári vezérlőkben az áramkorlát, nem speedshop kérdésére válaszoltam egy újabb kérdéssel. Érdekelnek a gyári vezérlők, mert egyértelműen tanulni lehet belőlük és ezáltal én is nagyobb sikerrel építhetem mega sajátomat. ;)
Bandi a mély-kisütés elleni védelemről (akkuvédelemről) írt, Te pedig az áramkorlátot; vagyis a motor védelmet hoztad ide!
Emlékeztek még a báró soraira? Azt írta, hogy a 36V-s Polymobilos vezérlője 70V-ig gyönyörűen működik, de amikor 72V-t kap; akkor letilt! Akkoriban azt mondtam, hogy már megint eteti a népet Münchausen, de hasonló dolgot én is tapasztaltam a napokban frissen töltött akkukkal!
Nem tud valaki olyan üzletet ahol lehet is kapni elektromos robogót nem csak fenn van az oldalon? Azon üzletekben akikkel beszéltem nemigen voltak még rendelésre sem. Tornádó 033 nekem is szimpatikus lenne pl.
Vagy használt megkímélt állapotú is érdekelne másfajta is.
Sikerült kiszednem és megnézni az izzókat, a következőket találtam (az általad ajánlott link alapján próbáltam meg beazonosítani)
Első lámpa: E-VX-2PK 12V/18W/18W Index: I-VX-1P12V/3W Hátsó lámpa: H-VX-2P12V/10W/10W (mondjuk az enyémre csak 5W volt irva)
Tud valaki ajánlani boltot (Budapesten) ahol ilyen tipusú izzókat kapok LED-esbe? próbáltam ezekre a kódokra rákeresni google-ba, e-bay-en de nem nagyon találtam. :(
sajnos még szétszedni nem sikerült, eléggé körbe vannak építve az izzók :( konkrét leírást meg nem találtam, ahol esetleg felsorolnák típus szerint. Na mind1 megpróbálom kiszedni és akkor okosabb leszek. Az biztos hogy valami bajonett záras izzók.
Ha az áramkorlát kapcsolgat akkor megy nemmegy periódusok váltogatják egymást. Alsó érték esetén kicsit lassabb, felső érték esetén kicsit gyorsabb a ritmus. Ha ez hibás vezérlő miatt történik felső érték esetén lehet teljes KO a vége. Vagyis a triakok megadják magukat.
Lehet, jobban jársz egy vezérlőcsere és 72V-os lifepo4 pakk. Elég fura a Tornádótól a 16V*4-es pakk! Meg kellene nézni a vezérlőt, lehet ki is bírná a 72 voltos pakkot.
Úgy hangzik, mint amikro merül az akksi és a vezérlő mélykisütés védelme be-ki kapcsolgat. Meg kellene győződni róla hogy minden akkumulátor jó állapotú e és rendesen fel van e töltve. Elég ha csak 1 akksi rossz, akkor már az egésznek lőttek sajnos.
Sziasztok!
Segitseget kernek toletek, anyamnak van egy lofty tipusu elektromos kerekparja, es olyan hibat produkal, hogy szakaszossan hajt a motor. 2mp-ig viszi, utana 2mp szunet.
Talalkoztatok ilyennel? Mi lehet a baj?
Elore is koszi!
Nekem tornádó trd 064-es gépem van. A 64 voltos verzió gondolkozom egy lifepo4 akkupakkon, de csak 72 voltost találtam. vajon elbirná a gép ezt a feszültség kulönbséget? a mostani akku teljesen feltöltve 75volt. a lifepo4 pakk elvileg a leirás alapján 87 volt. A segitséget előre is köszönöm. Sipipisti.
Először is köszönöm mindenkinek a segítségeket. Sikerült hozzájutnom egy Tornádó TRD33-ashoz és már 3 napja gyűröm. :) Első nap sikerült csöpögő esőben is használni, de nem okozott gondot. Egyelőre nagyon élvezem 10km-re járok dolgozni és 30 perc alatt bent vagyok :) végsebessége stabilan (GPS alapján) 35km/h, a gyári mutatója viszont mindig 30km/h-t mutat, akkor is ha "Bicikli" üzemmódba kapcsolom, ahol a tényleges végsebesség 25 :D. Bicikli utak elég ritkásan vannak, a járdák meg sok helyen nagyon rossz állapotúak, de kellemesen lehet suhanni vele az úton. Azt még nem próbáltam meg, hogy kétszer jövök be 1 töltéssel, mert még nem tudom pontosan mekkora hatótávra képes (akksik 1 évesek), de már 20km után érezni, hogy nem olyan vidáman gyorsul. Majd megírom a további tapasztalatokat is.
Most nézegetem, hogy a világítás izzóit ki lehetne e cserélni valami LED-esre. Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban? Van esetleg olyan LED-es égő amit simán be lehetne tekerni a meglévők helyére vagy nagy átalakítás kell hozzá?
Kellene egy kis segitség ,tönkrementek a hall szondák a bringába. 41F936 tipusuak. Nem találok ijeneket mivel lehet hejettesiteni. Az üzletben azt mondták van két fajta bipoláris és unipoláris, Hát mejik?
Ennek a típusnak a végsebessége jó akkuval 25 km/h. Ha csak a jelenleg hibás akkut cseréled ki rövid időn belül az új is a régiek színvonalára sűlyed. Amúgy elég erős a masina, lassú tempóval sokat elbir.
A minap hozzájutottam egy 48V Lofty villanyos kerékpárhoz. (3 évesnek mondták)
Azt mondták, hogy gyenge az akkuja. A töltöttségmérő telit jelez. Meglehetősen lassan megy. Terhelve egy kicsit csikorgó hangot hallat. (Szerintem a motorból jön)
Ereje az van. Álló helyből elindul és halad még emelkedőn is.
A végsebessége ezeknek valóban 15 km/h körüli? (Még nem mértem pontosan. Érzésre ennyi)
Emelkedőn méglassabb.
Lehetséges, hogy nem is az akkucsomag használódott el, hanem a vezérlő / motor?
Úgy értem, hogy a lassúságot okozhatja, vezérlő / motorhiba?
Vagy ez a hozzá illő sebesség?
Nem saját jármű. Csak kipróbálásra. (Nekem egy kicsit átalakított Honda Racoon-om van. El nem cserélném erre.)
Az nem az akku mérete. Az az akkupakk helye/mérete. Csak azt volna jó tudni még, hogy 36V, 48,V 60V, esetleg 72voltról megy a motor. A leírt méretek alapján egy 48V 20Ah-s LifePo4 pakk illene bele. A legjobb az lenne, ha megnéznétek, mi van a vezérlőre írva, hány voltos, hány wattos.
Nem tudom, csak mesélte, igazából mopednek néztem a biciklit, egészen más, mint a Babetták, amikről képek vannak a fórumon.
Két kis kereke van, a hátsó kerék szinte teljesen be van burkolva és ott van a motor a lánchajtással, és alul széles küszöb van a két kerék között, oda kell betenni az akkumulátort. Úgy tűnik, talán 40-50 cm hosszú és 15 cm széles lehet az akku mérete, böhöm nagy lehet.
Eddig a kábelek veszteségét teljesen figyelmen kívűl hagytam, most van vagy egy méter fölösleg :S. Jó hogy mondod, majd ha végre teljesen kész lesz minimalizálom a hosszukat.
Ha zselés csak az aksik méretét kell nézni és persze darabszámát (feszültség) és ezek után lehet a kapacitással számolni.
Ha lítiumos és nem találtok hozzá aksit vagy nagyon dárga akkor tudtok csinálni vagy csináltatni pakkot hozzá. Itt valószínű, hogy tudnak segíteni: info@green-scooter.hu, kicsit talán drágák, de cserébe értenek hozzá. Vagy ha vállalkozókedvű a kolléga, egy kis utánnajárással ő is meg tudja csinálni (persze mondom én aki még nem is látott élőben lítiumot :( )
egyik szomszédom egy külföldi elektromos biciklit vett, de akkumulátort sehol se kap hozzá. Azzal fenyegetik, hogy azt csak amerikai gyártótól lehet rendelni. Tudna valaki segíteni, hol lehet akkukat találni hozzá?
A relés megoldást azért jobban preferálom, mert a kulcsos részen akkor csak mA-ek csordogálnak. Nem beszélve arról, hogy viszonylag nagy veszteség egy ilyen hosszú nagy áramú kábel kihúzása - hacsak nem valami olyan helyre teszed a kulcsos kapcsolót, ami a vezérlő mellett van közvetlenül és akkor rövid lesz ez a nagy áramú kábel...
Egy ezressel drágább az E-bay-es, inkább megveszem azt, így letudom a kulcs problémáját is és egyszerűbb is. Egy amcsi srác egy 13000W-on használ ilyet, de gondoltam rákérdezek mit gondoltok, nehogy elnézzek valamit és tűzijáték legyen augusztus 20. előtt.
Szerintem simán használhatod. Illetve ha maradni akarsz a relénél, van olyan relé is, aminek mindkét állapota stabil és csak egy impulzus kell a kapcsoláshoz. Nem tudom, hogy mi ezeknek a reléknek a pontos nevük, de például a digitális termosztátomban is ilyen van. Napi 10 kapcsolás fűtésszezonban és 1 évig elmegy 2db ceruzaelemről. Mondjuk az talán csak 2-3A-es lehet, neked ennél masszívabb kell, de tuti van ilyen...
Eredetileg 36V 16Ah pakkom van ami 12 cellából áll, de használtan vettem és egy cella hibás volt, jelenleg csak 11 cella van. 4V-ig töltöm a cellákat ami töltő levétele után 1-2 óra után visszaáll 3,8-3,9V-ra. A robogó műszere 40V-ot mutat de ha elindulok rögtön lemegy 36V-ra. Ahogy használom 36V-ról fokozatosan merül le 29V-ig, ennek a robogónak 29V-nál tilt le a vezérlője. 20 km-t teljes gázon mentem vele, így megy kb 27-28 km/ó sebességgel de nem merült le teljesen, 31-32V-nál járt, még 10 km-t biztos elment volna.
Fogok még venni hozzá egy cellát akkor nem 36V-ról indul a menet hanem 39V-ról. Azt várom tőle hogy gyorsabb lesz, vagy pedig ha ugyanilyen sebességgel használom megnő a hatótáv.
Most töltöttem fel a Lifepo4akkukat, 20 km-t mentem vele 25-30 km/ó sebességgel szénkefés motorral (sokat fogyaszt), 0,37kWh áramot fogadott be. Ha Ft-an nézem ez 18,50 Ft. Ezt 3/4 óra alatt fogyasztotta el, ha visszaszámolom ez óránként 493 W teljesítmény, persze ebben benne van az akkutöltés meg minden egyéb veszteség. Ennyi fogyott a konnektorból.
Én is pontosan ezt írtam, hogy ha a jármű tömege megnő, főleg a gyorsulása, fürgesége romlik, azaz hosszabb időbe telik míg elér egy bizonyos sebességet(ha még eléri).
Ezt az állításodat saját tapasztalatból cáfolnám.Minnél könyebb egy adott E-jármű annál gyorsabb,és a hatótávolsága is több.Minnél kevesebb súlyt cipel annál fürgébb.Hoztam a 800W-os robogómmal 25Kg-os cementet,és megérezte.Nem gyorsult valós 35Km/h felé.
Nagyságrendileg 1000-1500w kell az 50km/h sebesség eléréséhez, tartásához sík úton. Egy kis ellenszél sokat bekeverhet.
Most néztem egy szimulátort, az 1100w-ot mutatott, ez keréknél értendő, 80%-os hatásfokkal számolva ez 1400w az akkunál.
Emlékezetből az én bringám is 20A körül fogyaszt 60v-on ebben a tempóban. De legközelebb megmérem pontosabban.
Ami a vezérlőt illeti: A végsebesség eléréséhez a vezérlő max. teljesítménye a mérvadó. Ha egy vezérlő 27A-es áramkorláttal rendelkezik és 60v-ról táplálod, ez 27*60 = 1620w-ot ad le.
Amikor a vezérlőt jellemzik, akkor általába nem a max. teljesítményt adják meg, hanem általába egy kisebb "névleges" értéket. Ez lehet egy átlag, egy biztonságos érték amit egész nap bírna, bármi(Pl. egy litiumos cella "névleges" feszültsége 3.6v, de teljesen feltöltve 4.2v, mikor 3.6v nál tart, lehet már csak 20% töltés van benne.)
Tapasztalataim szerint 27A-es korláttal 60v on el lehet érni az 50km/h-t teljesítmény szempontjából, úgyhogy szerintem az "1000W"-os megteszi.
Kerékpár, olyan 40 kg lehet most és még két aksit tervezek ráakasztani. 72V-on fog forogni eleget, csak a nyomaték a kérdés, hogy 1000W vagy 1200W vagy 1500W-os (27/33 vagy41 max amp-os) vezérlőt rendeljek. Próbálok úgy szálguldozni, hogy az aksikat ne csináljam ki...
Megrendelem az 1000W-osat, ezzel csak kihúzzák az aksik egy évet amíg összeszedek egy lítiumos pakkra valót.
Esetleg azt meg tudnátok saccolni, hogy hány watt kell kb. 50 km/h-hoz sík úton? Tudom, hogy van rá szép képlet, de eddig a tapasztalati adatok pontosabbnak bizonyultak mint a számoltak. 1000W elég lesz?
"A regen szerintetek mennyit számít? Tudom, hogy függ sok mindentől (aksik, fékezés módja), de mégis milyen nagyságrenddel lehet számolni 1-2% vagy 10-20% plusz hatótávval?"
Nálam általába 2-8% körül mozog. Persze nagyon változik, attól föggően, hogy milyen dimbes dombos a terep, milyen gyakran kell megállnom, milyen sebességről fékezek le, stb.
A bringám direkt meghajtású kefe nélküli 500w-os hátsó motorral szerelt, Litiumos pakkot használok 40-60v-on. Egy 12Fet-es vezérlőm van, néha 20A-es korláttal, néha feltúrbózom 50A-re. A regen 3-10A között alakul, 20-50km/h ról lassítva.
Változóan lapos/dombos utakon, 35-40km/h-ás agresszív városi közlekedés mellett(minimális pedálozással) általába 5% körül mozgok.
Ha felmászok egy 10%-os emelkedőn és ugyanott regennel leereszkedem(20km/h-val), kb. 20%-ot tudom visszanyerni. A többi elmegy a motor/vezérlő/akku hatásfoka, illetve a mechanikai/légellenállás miatt.
Van egy velox minim megint,ami sima gázkaros vezérlésű!
Na most ezt szeretném ezt rásegítésessé tenni.Arra gondoltam,hogy mágnesekkel plusz egy hall szenzorral megkapom a pedál fordulatnak megfelelő jelet.
Ezek 5v-os tüskék lesznek.Ebből egy kondival csinálhatnék egy relatíve állandó feszültséget.
Esetleg még arra gondoltam hogy a hall kimenetével sorba is kötök egy 10N-os kondit,hogy ha a pedálon levő mágne a jeladó előtt áll meg,akkor sem tölti fel a kondit,tehát nem kezd el menni a bicaj.
Erről így mi a véleményetek?
Meg az érdekelne hogy hogyan működik a nyomaték érzékelős pedelec?Valami elvi leírás,vagy képek róla,vagy isesmi érdekelne.
Odabent a nagy henger alakú kondenzátoroknak legalább 100V-osnak kell lenni. A FET-eknek minimum 75V-osnak kell lenni (alkatrész számából meg tudod állapítani a net segítségével). ÉS a segédtápnak is bírnia kell, de ezt ránézésre nem iden lehet megmondani, mérni kéne. De ha 48V-pos gáyrilag akkor az említett 3 feltételből szerintem csak a 75V-os FET teljesül.
Szerintem ne kösd rá így változtatás nélkül, mert előbb utóbb biztosan kinyiffan.
Köszi szépen! Hirtelen többet is megtudtam a FETekről mint szerettem volna :D
Régebben írtátok, hogy elképzelhető, hogy a 48v-os vezérlőm elbír 60v-ot. Írtátok, hogy meg lehet nézni valahogy ha szétkapom. Esetleg leírnátok pontosan, hogy mit kell nézzek? 72v-ra szeretnék váltani, de nem nagyon fér el két aksi pluszban, egy viszont igen és ha ehhez még vezérlőt se kéne cserélnem...
Bár ha nem bírja úgyis új vezérlőt veszek, de az több hét mire megjön, ezért nem szeretném megsütni ...amióta összeraktam a bringát rossz érzés autóba ülni.
No ezt se tudtam eddig... Valszeg azért, mert kefés motort vettem és csak annak a vezérlését tanulmányoztam eddig... Azt hittem a fázisonkénti 1 jó nagy FET elég. No mindegy, ma is tanultam valamit...
Na igen, pont ezért olyan fontos az RDS ellenállás telítésbe vezérlés esetén - azaz a PWM vezérlésnél, mert ezzel csökkenthető a disszipáció. Ha már nagy a disszipáció, akkor viszont kényes a hő elvezetése, de valószínűleg az alkatrész gyártói tudják, hogy mekkora hűtőfelület kell az alkatrészre, amin el lehet szállítani a keletkezett hőt.
A sok FET paralel csökkenti a belső ellenállást de nem tudom, hogy mekkora szórása lehet például a válaszidőben. Ha egyikük sokkal gyorsabb, mint a többi, akkor egy rövid ideig az az egy alkatrész viseli az összes terhelést. Igaz, ez megint egy olyan téma amiben nem vagyok otthon, de elméletileg ez is bekövetkezhet...
Írtam egy hosszú értekezést a fetek számáról áramokról és feszültségekről, de ez az idióta index elnyelte az egészet. Tudom Control+V. Most nagyon nincs kedvem újra összefoglalni :-(.
A Ritar 12V 14Ah Ciklikus zselés akkumulátor súlya 3,95 Kg
A Ritar 12V 14Ah zselés akkumulátor méretei: 151x94x98 mm saruk nélkül
A Ciklikus alkalmazás kifejezetten az elektromos járművekre jellemző. Ilyen akkumulátorok vannak az elektromos kerékpárokban, elektromos robogókban és az elektromos rollerekben is.
Zsír új, méretpontatlanság miatt eladó, nekem nem fér be a motoromba. Bolti ára 11 e Ft tól indul.
Egy kefe nélküli motorvezérlő 6x annyi FET-et tartalmaz, főként ezért drágábbak azonos teljesítmény mellett.
Kefés motorvezérlő megoldható 1 FET-el is, de a 3 fázisú kefe nélküli vezérlők legalább 6 FET-et tartalmaznak. Mert 3 fázison kell egyik vagy másik irányban kapcsolniuk. A jobb teherbírás érdekében amint előbb említve volt, párhúzamosítani szoktak: egy 12 FET-es vezérlő 2 FET et tartalmaz úgy az alsó mint a felső oldalon, mindhárom fázison. Néha szokták vegyesen is tervezni, pl. az alsón (-) csak 1 FET, és a felső oldalon(+) 2 FET, mert csak a felső végez PWM-et(ilyenkor nagyobbak a veszteségek), az alsó csak kapcsol. Igy egy ilyen vezérlő összesen 9 kimeneti FET-el dolgozik.
Motoroknál induktív terhelés van és a tranziensek a táp 3 szorosát is túlléphetik , a csúcs-áram csak millsec ra vonatkozik , itt induláskor igen nagy áramok, léphetnek fel. Sok fet paralel pedig csökkenti a belső ellst, növeli a hőátadó felületet /1-2 cm2 en 100-200W ot kell átadni, sőt akár500W is /, a megbízhatóság is egy faktor.
Más témában nálam 2 x 12- 20 fet jár paralel, és ellenütemben, felvesz1-2 Kw ot 50% hatásfoknál el kell fújni 1 kW-ot róluk AB osztályban-E ben jobb a hatásfok, de nagy a torzítás. Hiába csinálnak duál fetet 500W osat kicsi a hőátadó felülete- a borda hideg a fet forró- sok a komromisszum!! hi .
Amúgy nem igazán értem, hogy minek ehhez 12db FET. Vannak olyan jó kis darabok egész baráti áron, hogy egymaga visz 50-60A-t, cserébe még a 150V-ot is elviseli. Ezen felül telítésbe vezérelt állapotban olyan kis ellenállása van, hogy 20 kicsit ha párhuzamosan kötsz, még akkor is nagyobb belső ellenállásod lesz. Nem beszélve arról, hogy ennyi FET-hez több vezetősáv kell a NYÁK-on, ami ekkora Ampereknél szintén plusz veszteség. Nekem 1db FET lesz a végén és csá. Igaz, ami most van az "csak" 18A-t visz és 0,15Ohm az RDS, de impulzus üzemmódban 72A-t visz (IRF640N), ehhez 200V párosulhat. Mondjuk amígy 6-7A-es áramkorlátom lesz, addig simán OK ez is, de majd egy 30-40A-es darabot veszek...
Leegyszerűsítve a dolgot, a vezérlő áramterhelhetőségét határozzák meg. Több FET nagyobb áram, nagyobb nyomaték illetve teljesítmény. Kiválasztani szerintem úgy célszerű, hogyha egy adott motortípus névleges áramerősségének 2-szeresét tudja nyújtani a vezérlő.
Példaképpen: Egy jófajta 12FET-es vezérlő képes kb. 40A-re, a legjobbak ezt 72V-on is teljesítik, pl. Crytalyte vagy akár a Lyen
Sima kerékpáros alkalmazásba ennél nagyobb nem biztos hogy kell, persze ha az ember szörnyet épít akkor nincs határ :)
A Lyen kontrollerekkel énis szemeztem, lítiumra váltás előtt vennék egyet majd. Még az ebayos E-crazyman és a crystalyteokról írtak jókat, de itthonról mindegyik beszerzése kicsit körülményesnek tűnik.
A regen szerintetek mennyit számít? Tudom, hogy függ sok mindentől (aksik, fékezés módja), de mégis milyen nagyságrenddel lehet számolni 1-2% vagy 10-20% plusz hatótávval?
Most látom, a 20Ah-s kifogyott éppen náluk. A második rendelésnél kifogyottan rendelte, megírták, hogy ekorra jönne meg, így is jó-e. És meg is jött akkorra.
Úgy néz ki ez a 20Ah-s cella elég kapós méretű, mert nagyon hamar el szokták vinni.
Én épp az általad említett MP2 átalakításán dolgozom terveim szerint olyan 40 A max áramkorláttal, és 12 db fettel. Én igazából az eredeti belsőt alakítanám át, a vezérlő logikáját meghagynám, de kapna jobb feteket, nagyobb kondikat, jobb hűtést és ami kell. VAn egy szük keresztmetszet, a belső DC/DC-je, ami még nem teljesen tiszta hogyan kerül lekezelésére. Sajna eddig kapcs rajzot nem sikerült szereznem, így lehet engednem kell a lustaságból, és vissza kellr ajzolnom a panelt (kérdés az értelme, mert a szoftverbe nem látok bele).
Ha esetleg a 20Ah is megfelelne, tudom neked ajánlani a következő lehetőséget is:
Itt van a szomszédban hamar ideér. Nincs vám, stb. Vigyázni, az árak nettó árak, és van rájuk két év garancia (nekem utólag meglepetésemre az egy évet még egy évvel megtoldották)!!!! Rájön még a VAT, ami kint 20%, ha meg cégesen el tudod intézni....
Elő kellene bányásznom a számlát, de nem votl vészes a szállítás ára.
Még egy olyan kérdésem volna, hogy mennyire kell szigórúan venni azt, hogy esőben nem szabad ezekkel az elekromos robogókkal menni. (főleg itt a Tornádó TRD33-ra gondolok) Ennyire rossz a szigetelés? Ha igen, lehet ezen valamit javítani? Eljövök munkába vele és mikor haza akarnék menni esik az eső akkor itt dekkolok addig amíg el nem áll vagy mi? :)
Méretek (H*Sz*M): 1720/620/1050 mm Súly: kb. 120 kg Motor: Akkumulátor: Lithium Ionen Akku, 1000 Watt, 48V 20Ah Töltési ido: 2 - 4 óra (kb. 400 alkalommal töltheto fel) Maximális sebesség: kb. 45 km/h Gumik (elöl/hátul): 3,50-10 / 3,50-10 Maximális terhelhetoség: kb. 150kg
Ez egy igazi hegymászó gép az áttételes, lengőkarra szerelt motorjával; egyedül a szabadonfutója szokott megdögleni, de azt kiiktatva még motorféked és visszatöltésed is lehet!
Tehát a vezérlő letiltásáig le kell meríteni időnként, hogy ne lustuljon el az akku! Ha azt veszem észre, hogy a hatótáv jelentősen lecsökkent, de még nem lenne indokolt az akkucsere, akkor célszerű az akkukat egyesével 0,2,...,0,3C-vel meríteni 10,5V-s feszültségre és 0,1C-vel újratölteni 24 órán belül!
Ezek a motorok annyira jók, hogy egy kis odafigyeléssel örökéletűek lehetnek!
Feltételezem, hogy vezérlőhibás kerékpárokhoz jutottál; így már érthető a meghibásodás! A kerékben a hall-elemek szoktak tönkremenni; azokért meg a vezérlő felel! Tehát hiába cserélték a jeladókat, ha a vezérlő maradt a régi!
Vedd fel a kapcsolatot Mohos Tamással (Tech-Mobile); ő segíthet helyretenni a bringát!
A fogyasztóvédelmet emlegetheted az eladónak, kis szerencsével ezért vissza vásárolhatja a biciklit, de tudnod kell, hogy attól még rossz marad a bringád, hogy a kereskedőt megszívatod!
Kb 4 napja minden szabadidőmet az ebike-os fórumok olvasásával töltöm. (főleg ez + az endless-sphere fórum)
Vadászom össze az elképzelt konfigomhoz az alkatrészeket, ami az alábbi:
-Magic Pie 2 (vezérlő nélkül) 26"
-12FET Lyen féle Infineon controller (bár még nem válaszolt, hogy egyáltalán forgalmazza-e)
-72V15Ah akksi + BMS
Ezzel elvileg 3kW (72V,35-40A)körül teljesítményt lehet produkálni, csak győzzek kapaszkodni a kormányba:) MP egyébként tesztek szerint 5kW-ig biztosan bírja, szóval az nem lesz szűk keresztmetszet.
Előre mondom, hogy mérnök informatikus végzettségem van, bár inkább a szoftveres területeken dolgozom, de kacsintgatok az elektronika felé, úgyhogy azért nagyjából értem miről van szó.
Az alkatrészek beszerzésénél az akksi pakk tűnik a legmacerásabbnak.
Sokan az A123-ra esküsznek. Vagy van még a Headway-féle LiFePo4, ami szintén jó.
Az a baj, hogy EU-n belül nem találtam meg egyiket sem normális áron. Tudtok vmit ajánlani?
Tech-mobile-nál esetleg lehet próbálkozni, bár egyszer már hívtam őket és furcsa hangnemben beszélt velem az illető, nem volt szimpatikus, bár utánaszámolva az árak nem rosszak.
Kínából már rendeltem egyéb dolgokat, de a VÁM+magas szállítási ktg miatt nem biztos, hogy jól jönnék ki.
Szóval honnan érdemes akksikat beszerezni?
Endless-sphere-es srácok pl öszeálltak sokan és megrendeltek ipari mennyiségű A123 cellát Kínából, erre kiderült, hogy össze vannak forrasztva és nem lehet gyakorlatilag szétszedni őket... szóval ilyenbe sem szeretnék belefutni.
Akksi építésben amúgy sincs semmi tapasztalatom, úgyhogy jólenne egy komplett pakkot venni BMS-sel.
Azt jól számolom, hogy 18-20 kg alatt nem lehet megúszni egy ilyen akksit?
Ha 2db 36V15Ah-ból rakom össze, akkor simán elég sorbakötni a 2 BMS-t vagy ilyenkor kell helyettük egy közös BMS?
Keresd meg a közeledben lévő irodát ,és tudd meg a telefos-számukat- utánna keresd az eladót, és mond meg a fogyasztóvédelmi felügyelőség t. számát, ha még számlát sem adott a volt apeh számát is megmodhatod- számits némi káromkogásra, meg villámgyors vadi új cserére- mert csak azt vagy hajlandó elfogadni.
Újan lett véve. Elküldte a hátsó kereket javításra,ami kiderült ,hogy ők 2 héten belül megcsinálták. és az eladó össze-vissza hazudozik,hogy össze volt törve-elestek vele, és most adtak egy ugyanolyan típusú biciklit használtan. Arra hivatkozva,hogy teszt bicikli.ami most megint rossz...
"Megyek vele amig le nem tilt ? És azután ? 12 V-os izzókat kell rákötni az akkukra" utánna meg viszem a kukába!
Ha tiltásig merítetted az azt jelenti, hogy az akkuk feszültsége elérte az engedélyezett alsó határt. Ha tovább meríted őket az már mély kisütés közeli állapot ami élettertam csökkentő erősen. De egy szint után már csak nehezéknek lesznek jók az akkuk.
Vagy egyik módszer vagy másik módszer. Ha izzókkal meríted feltétlen folyamatos méréssel elenőrizni kell a feszültséget, nehogy mélykisütés legyen a vége. 10,5V vagyis cellánként 1,75V alá nem zabad menni!
Biztonságosabb az addig megyek módszer mert a vezérlő jobban résen van!
Általában a vezérlőknél van egy szál ami, ha össze van dugva a csati leszabályoz 25km/h-nál. Széthúzva a csatit megy a masina 30-35km/h-val. Ez függ a terheléstől, széltől, úttól.
Ma volt szerencsém kiprobálni Tornádó TRD043 masinát. Az én majd 90 kilómat vitte 36km/h-val. A Tulaj hölgy 58 kilóját (ö mondta) 38km/h-val.
Tegnap volt szerencsém kipróbálni egy Velox Sprinter-t (nem a 2010-es modell, hanem eggyel régebbi) 35km/h-at vitte de ott leszabályoz. Azt hittem, hogy egy kicsit kissebb, de elég nagy testű, bicikli úton szerintem nem lehet könnyú cikázni vele, ha sokan vannak. Kezdem úgy érezni, hogy ez a 35 km/h is elég lenne és a tanácsodnak megfelelően 40-50km ható táv is elegendő. Esetleg van valakinek konkrét ötlete melyik gép lenne ezeknek a paramétereknek megfelelő?
Senkinek nincs közületek esetleg egy ilyen Tornádó TRD33-asa? Ennek mi a tényleges végsebessége és hatótávja?
http://www.elektromos-kerekpar.info/?oldal=2&kat=4&termek=96 - Holnap felhívom őket, mert ez a 154e Ft nem túnik rössznak, főleg a 48V-os 20Ah-as változatért (bár valamelyik fórumon azt olvastam, hogy emberünkenk ilyen TRD33-asa van és 25km/h-nál nem megy többel :(
Sziasztok! Érdeklődni szeretnék , nagyanyám vett egy Bird elektromos kerékpárt ,folyamatosan problémák vannak vele.
Fél év után elromlott a hátsó kerékben lévő motor,a forgalmazó szerint 3 hónapig volt nála a kerékpár.
Ezután elhozták , 1 hétig volt jó. Most adtak neki egy másikat,ami használt, 200 métert bírt ki. Ugy gondolták ,hogy a garanciát nem adnak rá, pedig még fél év lenne,ezzel kapcsolatba szeretnék érdeklődni,hogy valaki tud e valamit . Nagyigmándon lett véve, vagy ezzel a típussal van probléma vagy a az eladóval.
Ha az akkupakkod 40,...,45km hatótávot biztosít, s Te csak 25km-t használsz ki ebből, akkor megfelelő tartalékkal rendelkezel arra az időre, amikor már az akkuk öregek lesznek!
Az akkumulátorok élettatamát növeli, ha három havonta teljesen lemerítjük és újratöltjük őket!
Ez nem lineáris, tehát ha ugyanazt az amper-óra mennyiséget kis szeletekben töltöd be az ólom aksiba és veszed ki, akkor azt tovább bírja mintha egyben
kb úgy kell elképzelni (szerintem) hogy nem is maga a kisütés rombolja az aksit, hanem a kisütött állapotban tartózkodás ami a kisütés elkerülhetetlen mellékterméke - de feltöltetlenül otthagyva sokat lehet rajta rontani
tehát szerintem az a célszerű ha használat után egyből megy töltőre, és feltöltve raktározza az ember
más aksiknál ez nem feltétlenül így van, ez az ólmos sajátossága, nikkelesnek pl ez pont rosszat tenne, mert ezzel lehet abból a fajtából memória effektust kihozni...
A nagyobb akkukapacitás legjobban a hatótávba szól bele. Nagyobb sebesség= kissebb hatótáv!
Az ólom aksik töltési ciklusa, ha 20% kihasználása után töltöd akkor 5 töltés tesz ki egy ciklust (5*20%=100%)
Ha 40-45km-et tud a pakk és te 20-25km-et mész majd naponta töltesz durván 2 töltéssel használsz el egy ciklust (25km-nél egy picivel többet.
Nekem Arizona Raptor van 48V 12A-es pakkal. Max sebesség 30km/h (több mint 80kg vagyok). Átlag 22-25km/h-val megyek és 40km-et tud egy feltöltéssel.
Neked valóban a 48V 20A-es pakkal szerelt masina volna jó esetleg, ha találnál 60V 20A-es masinát. Velox Cargoba tudom, van 60 voltos de árban kicsit el vannak szálva.
Megjegyzem, az ólom akuk nagyon nem szeretik ha 24 órát állnak kb 75% vagy alatti töltöttségi szintet. Akkor beindul a szulfátosodás ami erősen csökkenti az akuk élettartamát.
Én Budapesten használom az enyémet és 40-el megyek folyamatosan és 180cm vagyok és 80 kiló :D
Magam raktam össze átalakító készlettel az enyémet. Egy 48v 1000W-os hátsókerekes készletet vettem kínából és eddig nagyon meg vagyok vele elégedve. Aksiknak olcsó zseléseket használok (15Ah) amire azt mondták itt a srácok, hogy lehet gyengék ehhez, de erre futotta pénzből és helyből (vázba raktam)... mindenesetre eddig jól bírják, 20 km után merülnek 12V-ra. Annyi előnyöm volt, hogy adott volt egy jobb bringa amire rácuppantottam mindezt és bírja is és meg is tud álni.
Persze ez teljesen más mintha megvennél egy kész robogót vagy bringát, valószínűleg drágább, sokat kell várni amire megjön minden, az akksik rendes felfogatása kicsit melós és trükkös. Cserébe viszont olyan amilyennek szeretnéd, meg talán nagyobb a tuningpotenciálja is.
*A kétnaponta töltéshez: Bár az aksikhoz nem értek, de én úgy tudom, hogy a ciklusszámnál az is számít, hogy mennyire meríted le. Kisebb merítés -> nagyobb ciklusszám. Nekem az akkus kereskedő azt mondta, hogy inkább töltsek rájuk mindig, az nem árt neki.
Igen nézelődtem ezen az oldalon is, meg fel is hivtam őket, majd visszaszolnak hogy milyen van készleten, illetve a TRD33-at ajánlotta a srac 4x20Ah-as akksikkal. Azt mondta ha olyat nézek ami 40-45km hatótávú és naponta kb 20-25 km-t megyek, akkor az pont nem elég 2 napos munkábajárásra, így naponta kellene tölteni amivel viszont az akksi élettartamát csökkentem (mivel kb 500-600 szor lehet tölteni ezeket az akksikat.)
Szerintetek a sebességet befolyásolja a nagyobb akksi, vagy az csak a hatótávra jelent előnyt?
Miért van az, hogy bármilyen használt elektromos bringát keresek az mind az ország túlsó végén van... :( (BP-hez képest) ?
Ha van esetleg valakinek elado gépe BP környékén szóljon :)
Én is erősen gondolkodom egy elektromos kerékpáron, ilyen benzin árak mellett. Tapasztalatokra volnék kiváncsi, kinek melyik jött be. Én kb 180cm 80kg vagyok és napi munkába járásra használnám Budapesten (kb25-30 km/nap). Jó volna ha sebességre tényleg vinné a 40km/h-át. Olvasgattam egy csomot, de mindenhol más és más sebességet és hatótávot írnak a gépekről.
Amik eddig tetszettek:
Velox Sprinter
Tornádó TRD064
Tornádó TRD043
Tornádó TRD033
Ebből csak a Sprinterre és a TRD064-re mondták hogy 40km/h-át viszi, de talán másnak más tapasztalata is van.
25V-ról jók az eredmények, és a teljesítmény is rendben van! Próbáld meg üresben járatni a motorokat úgy fél óráig. A zárlat ennyi idő alatt mutatkozni fog. Az is lehet, hogy nincs zárlat, csak mechanikusan szorul egy kicsit. Ha fel tudsz menni a feszültséggel, akkor sorba is kötheted a motorokat kettesével, ilyenkor jobban kiegyeznek erőben. A párhuzamos kapcsolásnál egymás ellen is dolgozhatnak. Nagyobb feszültségen pedig kisebb az áramfelvétel, amit meghálálnak az akkuk. Lehet, hogy az áttátelt is érdemes növelni, mivel kis sebességnél nő az áramfelvétel.
Decemberben vettem 15ezerért egy vezérlőhibás bicajt!Az eladó szerint az akku 3-4 hónapos volt benne,de nem is használták,mert nem az volt a baja.Gondoltam akkor az az akku lehet kb egy éves ha 3-4 hónapot mond rá.
A lényeg,hogy megvettem mert a gumik fékpofák,ülés kellett róla,meg a töltő.És ez ennyiért már megérte.Kivettem belőle az akkukat is,mert az enyémek akkor döglöttek meg.
Janurban ki is próbáltam az akkukat,15km-t ment el egy töltéssel.Azóta elmentem 540km-t azokkal az akkukkal.Mindig úgy csináltam hogy feltöltöttem,majd 10km-t mentem vele,ekkor felraktam megint tölteni,hogy tuti kibírja a visszautat. Ez a töltés fél óra és 2-3óra közti idejű volt.
Ma hosszabb útra kellett elinduljak vele.Feltöltöttem teljesen,majd mentem vele 10km-t.Ekkor 25perc szünet,amíg az ügyeimet intéztem.Utána mentem vele kb 1.5km-t,majd megint ügyintézés kb 25 percig.Majd újabb 10km.Utána már hajtott a kíváncsiság,tehát nem tettem fel tölteni,hanem indultam haza kb fél óra pihi után. És kibírta a maradék távot is.
Összesen 33.5km-t mentem el vele így egy töltéssel.És mikor már az utolsó km-t tettem meg,elég jelentős és hosszú emelkedők tarkították az utat.Kipróbáltam,33km után,még 22km/h-ig gyorsított ki az emelkedőn.A max sebesség egyébként 25+-2km/h,az útviszonyoktól,és a széltől függően.Most a túrán szigorú 19-20km/h sebességgel haladtam.
Ja és a lényeg!Az akkuk tényleg újnak néztek ki,de vagy 2007 vagy 2008 volt beléjük sütve gyártási időnek(nem emlékszem).
Elég jól bírják ahhoz képest!
A bicikli egy Tornádó trd-09 36V 260-300W között írják a teljesítményét.
Ezek szerint én eddig kb.:30% DOD mellett használtam az akkukat.
1 motor lehet hibás az 5-ből, mert azon mértem a többitől eltérő áramfelvételet, amúgy a nagy áramfelvétel oka részben a túl hosszú áttétel, részben meg amit mondtál, hogy kis, rossz hatásfokúak a motorok
az áttételen változtattam, most emberibb, de még mindig túl nagy az áramfelvétel a produkcióhoz képest, bár talán mások tudják megerősíteni
most a csúcsseb 34Km/h, és ilyenkor vesz fel 20A-t, 25V-ből kb, tehát a motorok kb 500Wot vesznek fel, és ez sík úton ezzel a sebességgel a tartásra elegendő
ha lassabban megyek, az áramfelvétel nő, viszont cserébe tud gyorsulni, néha el is kapar az első kerék
Valószínűleg nem hibásak a motorjaid. Kis motorok, kevés vassal, alacsony hatásfokkal. A veszteségek pedig összeadódnak. Úgy emlékszem, hogy bármit is csináltál, a kezdetektől fogva nagy volt az áramfelvételed.
Nekem is kefés motorom van, ráadásul nincs is benne mágnes, mert az állórész is gerjesztett. Ugyanezt a motort használtam dörzshajtással eleinte, majd szíjhajtással most.
20-al eljárok vele 5 A-el, 32 kmh-nál 9 A-t vesz fel 46 V-on. A dörzskerék/ szíjas hajtás között
nem volt számottevő áramfelvétel különbség! Ha nem a gyorsulás a fő cél, akkor egy nagyobb, megfelelő teljesítményű motor jelenthetné a megoldást.
Szerintem a forgórész tekercseire egyenként adj egy kisebb feszt és mérd meg az áramot. Ha találsz kiugrót, akkor az a tekercs zárlatos. Ha nem, akkor nem tudom, hogy hol megy el a nagy áram...
Kezd összeállni az áttételes agymotorral hajtott fagyis járgányom. A sebessége kicsit több lett, mint ahogy számítottam, áttétel nélkül 40 km/h-t tudot a járgány, gondoltam 1:2-es áttétellel meg 20 km/h lesz a sebesség. De most kb. 25 km/h a max sebesség, igaz a kerekek átmérője nagyobb 4 cm-rel. A fogyasztás nagyon kedvező sík úton csak 10-12A. Meredekebb emelkedőre is fel tudtam menni a járgánnyal, igaz akkor 40A-re nőtt az áramfelvétel...
ma egész jól ment a masina, mindent mechanikailag beállítottam, kereket keményre pumpáltam,
akksik feltöltve, odafelé menet 34-et mentem ahol nem kellett lassítani forgalmo okból
hazafelé majdnem hazáig volt töltés, remélem az új aksikkal már végig tudok jönni, a hosszú hétvégén 7,3Km-t mértem "hatótávnak", ezt ott húzom meg ahol 25km/h alá esik a sebesség, lehet hogy még lenne benne tovább is
szétszedtem a motort, nem látszott benne semmi gyanús, kicsit koszosak voltak a kommutátor lemezek, és a csapágyazás, de az kívülről, bent a motortérben ilyen nem volt
kipucoltam belőle mindent, összeraktam, most üresen megpörgetve is 2,5A-vesz fel 12V-ból
ez szerintem nagyon sok
végigmértem minden kommutátor lemez között az ellenállást, minden állásban egységesen 0,03 ohmra állt be a műszer, az tuti nem ennyi mert egy szutyok digitális műszerem van, de az biztos hogy egyformák, nincs kiugró érték ami a zárlatra utalna, eléggé tanácstalan vagyok mi lehet
kézzel forgatva jár, nem könnyen mert a mágnesek miatt kicsit darálosan forog, de ez biztosan nem mechanikus mert nincs hangja, bekapcsolva sem
még arra gondoltam hogy a mágnesek lemágneseződtek, és ezért gyengébb
Kefés motor esetén találkoztam már olyannal, hogy a kefe anyaga belegyógyult a kommutátorba és emiatt darálósan/dadogósan ment, mert zárlatot okozott két érintkező között. Viszont elég messze van az azonos tekercs két pólusa ahhoz, hogy ez okozzon zárlatot...
Na jó, hangosan gondolkodtam... Tuti tekercs zárlat lesz...
Én tőlük vásároltam mindent. Majd munkanapon kapsz meg minden további infót, az csak egy automatikus üzenet volt, hogy megérkezett a megrendelésed...
Nem teljesen értem a linken leírt dolgot, de az a lényeg az értelmezésem szerint, hogy a dióda helyett - amit ugye én kihagytam, hogy ellentétesen van bekötve az általad említett okból - egy másik FET van bent és a dióda helyett egy kontrolált módon történik az "elektromagnetikus mező" (e.m.f. gondolom az electromagnetic field rövidítése) nagy impulzusának a kezelése, ami azt hozta magával, hogy a regeneratív fékezés is megoldható.
Az indukált áram iránya valóban ellentétes, ezért jó ez nekünk a regeneratív fékezésnél. Nem az akksiból folyik, hanem az akksiba. ;)
most cseréltem ki kb 1 órája az egyik motort a 4-ből
nagyon erősen melegedett, míg a többi alig, amikor végipróbáltam hogy üresen pörgetve mekkora áramot vesznek fel, ez a motor 7A-t vett fel, míg a másik 3 csak 4-et
arra gyanakszom, hogy a forgórész egyik tekercse zárlatos, és amikor oda fordul a kefe a rövidzáron felvesz egy nagy áramot, ami lényegében fűtésre megy el
szerencsére eredetileg 5 motort kaptam, így volt tartalék, de jó lenne ezt is megjavítani ha lehet, hogy meg is maradjon az a tartalék...
nem tudom vásárolt-e innen már valaki a tech-mobile-tól, én tegnap rendeltem neten 2 akksit, kaptam visszaigazolát a szervertől, hogy továbbította a megrendelőt, de továbbra sincs számlám, számlaszámom, vagy rendelési azonosítóm, ami kéne az utaláshoz
de gondolom ez majd az első munkanapon fog megkérkezni
az a dióda azért van ott, hogy a vezérlő pwm négyszögeinek a lefutó éle után, a megszakított áramör, ami a tekercset és az akkumulátort is tartalmazta, alakuljon át egy olyan áramkörré, amiben csak a tekercs van meg a dióda
ez a dióda ellenirányú az akkumulátorral, tehát az akkumulátor feszültségét nem vezetné át, de amikor megszakad a fet-en a kapcsolat az aksi felé, akkor a tekercsen az áram, ami korábban az aksi felől folyt, ezen a diódán tovább tud folyni
emiatt a tekercs nem küld a fetre jó nagy fesztüskéket
szerintem visszatöltés csak úgy lehet, hogy a feteken keresztül, amikor azok épp nyitva vannak
a motor által generált feszültség ellentétes irányú az aksi feszültségével, így az általa indukált áramé is ellentétes lenne azzal, ami az aksiból jön, ezt az áramot az a dióda biztosan nem vezeti át
ha átvezetné az elég kínos lenne, mert akkor fékezné a járgányt mindig amikor a fet-ek nincsenek kinyitva
Szöget ütött a fejemben a téma és mindenképpen csinálok majd egy ilyen visszatöltő áramkört - csak hogy ez is ott legyen majd a honlapomon.
Amit most leírok, az nem 100%, szóval minden mondat elé oda kell képzelni, hogy "én úgy tudom, hogy..."
A motor tekercse egy energiatároló. Az olyan vezérlőkben, ahol nincs lehetőség visszatöltésre, ott egy dióda van a motorral párhuzamosan, mert amikor forog a motor és nem megy a vezérlő, a motor tekercsében összegyűlt energia megölné a FET-(ek)et, ugyanis ez a felgyülemlett energia egy elég magas feszültségként jelenhet meg, amit nem feltétlen visel el a rendszer. Ezt az energiát tulajdonképpen a dióda "elfüstöli".
Tudomásom szerint a visszatöltésre is képes vezérlők a dióda helyett egy másik FET-et tartalmaznak és ehhez tartozik egy vezérlés fékezéskor és/vagy ha nullába megy a sima vezérlés. A tekercset elvileg rövidrezárják az extra FET-tel, abban felgyülemlik a töltés, aztán ha meghalad egy feszültséget (valszeg a tápfeszültséget) a motor, akkor nyitja a vezérlő FET-et az áramkör és akkor az akksik felé áramlanak az elektronok. Aztán ha lecsökken a motor feszültsége, akkor megint zár, megint felgyülemlik az energia, stb. Valami ilyesmi, nem tudom pontosan.
Először is megszeretném köszönni azt a sok segítséget amit kaptam Tőled.
Mivel nem vagyok egy elektronikai szakember, ezért egy kicsit nehezen fogtam fel a dolgokat.
Megpróbálom elmagyarázni....
Megmértem a gázkarnál lévő vezetékeket (most a színeket direkt nem említem sehol)
Egyik vezetéken megy fel a +5 V (ahogy mondtat) és a másik vezeték a minusz, és egy vezetéken jön vissza az áram.
Megmértem a visszajövő vezetéket, ha nem adok neki gázt akkor 0,9 V- van rajta, ha gázt adok akkor 4,3 v- van rajta.
Akkor elméletileg a gázkarnál nem lehet robléma. A motorhoz megy három vastag vezeték ami a fő áramot viszi, ezeken gázadáskor + 19 V nan (mindegyiken +19V vanaz aksi negatívjáoz nézve) A motorhoz szintén megy öt vékony vezeték ami valami jeladóként funkcionálhat, ezeközt van egy minusz, egy +5 V, és marad még három, ami megy a diódákra. Hát ezeket csak úgy tudtam lemérni mint egy diódát, az egyik irányba átenged de vissza már nem. Akkor nagyon valószínű, hogy a vezérlőbozban romolhatott el valam.
A "narancsban" is olyan volt a kínai gyári vezérlő ami frankón töltőtt ha az akksi fel bírta venni. Hiába volt 36-os a vezérlő 48-as pakkot is tőltött 10 ampi környékével. Jól fékezett közell nullára.
A kettőnké nem ugyanaz a kategória, az enyém csak egy egyszerű olcsó technika. Majd összebarkácsolok valami villanyféket, addig meg figyelem a voltmérőt és ha szükséges fékezgetek a lejtőkön.
Keresd Trepák Zoltánt elektrobike kukac freemail pont hu. Biztos tud segíteni! Ha nem vagy messze Ceglédtől a boltba is megkeresheted 9-17 óra között. Széchenyi út. 63.
Az én vezérlőm korszerűbb lehet, 10A visszatöltést mértem amikor 30 km/h körül behúztam a féket, de szinte megállásig visszatölt, nem csak nagy sebességnél.
kedden a fehérvári majálison lesz tesztvezetésünk. A mellékelt képen lévő bringa is kint lesz, ami az egyik újdonságunk. Várunk mindenkit a fórum tagjai közül, mert jó lenne a profik véleményét is hallani a bringákról! A rendezvény részleteit itt találjátok: link.
Először is megszeretném köszönni azt a sok segítséget amit kaptam Tőled.
Mivel nem vagyok egy elektronikai szakember, ezért egy kicsit nehezen fogtam fel a dolgokat.
Megpróbálom elmagyarázni....
Megmértem a gázkarnál lévő vezetékeket (most a színeket direkt nem említem sehol)
Egyik vezetéken megy fel a +5 V (ahogy mondtat) és a másik vezeték a minusz, és egy vezetéken jön vissza az áram.
Megmértem a visszajövő vezetéket, ha nem adok neki gázt akkor 0,9 V- van rajta, ha gázt adok akkor 4,3 v- van rajta.
Akkor elméletileg a gázkarnál nem lehet robléma. A motorhoz megy három vastag vezeték ami a fő áramot viszi, ezeken gázadáskor + 19 V nan (mindegyiken +19V vanaz aksi negatívjáoz nézve) A motorhoz szintén megy öt vékony vezeték ami valami jeladóként funkcionálhat, ezeközt van egy minusz, egy +5 V, és marad még három, ami megy a diódákra. Hát ezeket csak úgy tudtam lemérni mint egy diódát, az egyik irányba átenged de vissza már nem. Akkor nagyon valószínű, hogy a vezérlőbozban romolhatott el valam.
Sziasztok! kis segítséget kérnék. Ilyen vagy ehez hasonló vezérlő egységet szeretnék venni. adatok: 48-350W, 120° nem tudom kell-e róla még valami adat. kábelezés, remélem kivehető a képen . Nagyon köszönöm előre is!
A korrektebb "visszatöltős" vezérlőkben nem teljesen így van. Ott nem kell a motorról lejövő fesznek feltétlen magasabbnak lennie az aksipack feszültségénél.
Jól gondolod, gyorsan kell menni a biciklivel hogy visszatöltsön. Lejtőn szokott ez összejönni, én bekötöttem egy ampermérőt és meg is mértem. Először elindulok, ahogy húzom a gázt van valamennyi fogyasztás, 25-30 km-ó körül 0-ra csökken,aztán ahogy tovább gyorsul a lejtőn 35-nél fél A visszatöltés, 40-nél 2A, 45-nél 4A és így tovább. Az a baj, hogy ez nem egy szabályozott folyamat, tönkreteheti az akkumulátort, a vezérlőt. Kikapcsolni nem lehet mert a vezérlőben a FET-ek mellett levő védődiódákon folyik az áram az akkumulátor felé.
Tegyük fel 36V-os a kerékpár,és teljesen feltöltött akkuval 25km/h a csúcs sebesség.
Ahhoz hogy tölteni tudjam ezt az akkupakkot,legalább 40-42V-ot kell rákössek.De ahhoz hogy a kerék ezt kiadja,mennem kellene legalább 35-el,ha a durván 36V-os akkufesz.-el 25km/h-ra képes.Ennél a tempónál a visszatöltés sem lesz magasabb feszültségű.Szerintem.
A visszatöltésre képes vezérlők,visszatöltésnél valami dc-dc konverterként működnek,és emelnek a töltő feszültségen?Vagy hogyan működik ez a dolog?