Keresés

Részletes keresés

gertibor Creative Commons License 2006.05.06 0 0 152
Ha tud valaki olyan topicot, ahol inkább a borkészítés a téma és nem annyira a palackozott bor, kérem írja meg. üdv. gertibor
gertibor Creative Commons License 2006.05.06 0 0 151

Először is hálás köszönetem, hogy ennyit fáradtál. Ezeket a borhibákat én is megtalálom, van pár könyvem is. Amire én gondolok, az kicsit olyan ragasztós szag.

A férjuram pl. nem érzi, de én igen. Szeretném tökéletesíteni a borkészítési tudományom, - nálunk én vagyok a pincemester, férjuram az alantasabb munkákat végzi, na meg pusztítja a végterméket.- Tegnapelőtt fejtettünk és remélem eltűnik ez az illat, mert szeretném a hó végén Piliscséven megmérettetni. Mi vesszük a szőlőt és ahogy hallottam már ott lehetnek bajok (a tőkén).  Utoljára egy része a cefrének sajnos túlmelegedett, amint észrevettem nekiláttunka préselésnek, de biztos nem tett jót neki.

Ez a Merlot volt, pedig az úgyhiszem a tőkén is jól van kezelve, mert pár éve egy helyről vesszük.

Néha sikerül elmentenem belőle 4-5 palackot, 3-4 évesen csodálatos.

Ha értesz hozzá, adhatnál tanácsot, hogyan lehet sötét, testes vörösbort készíteni.

Voltam már olyan kissebb borversenyen és csak ezüstig jutottam, mert világosnak találták.

A Gundel "boregyetemét" kijártam, de az ott inkább móka és sommelier előkészítőnek való, nem igazán a borkészitésről szól. Most befejezem, mert jól lefárasztalak, ha ezt mind elolvasod. Tanácsodért, válaszodért előre is köszönet. Üdv. gertibor

 

Előzmény: zsandár (148)
zsandár Creative Commons License 2006.05.05 0 0 150

Ebben maximálisan igazad van.Én is kinevetem "sznob" borászokat.akiknek csak X összeg felett felel meg egy palack bor,nagyon értenek hozzá"szóban",de még életében nem látott szőlőt,zúzót,prést stb.:-))

Ittam már én is 10.000.ft os bort,nem volt nagy szám...Ott már csak a nevet kell megfizetni ,többnyire.Megaztán a 10.000 ft-os bor is 40 ft/kg-os szőlőből van.

 

Előzmény: fan_fan (101)
zsandár Creative Commons License 2006.05.05 0 0 149
A beszkennelt korrekt kis táblázatot az index kissé átrendezte,de így is érthető,remélem:-))))))
zsandár Creative Commons License 2006.05.05 0 0 148

Már vagy 18 éve készítek bort,az első dolog amit még nagyapámtól a borkészítés során megtanultam,hogy bármilyen edényben tárolod is a bort AZ MINDIG LEGYEN TELE!! A fahordó,még ha hűvös és kellő páratartalmú pincében tartod is/legjobb a 13 C-16 C és 85% páratartalom/a pórusain keresztül párologtat.Értelem szerint egy negyobb hordó adott idő altt többet,mint egy kisebb.Ezért kell rendszeresen töltögetni.Ezt az uhu szagot honnan vetted ?Még soha nem hallottam ilyet?,

Borhibák -borbetegségek.

 

orbetegségek

A borbetegségeket fertőző mikroorganizmusok (baktériumok stb.) okozzák, vagyis egyik borról a másikra átterjedhetnek. A káros mikro­organizmusok a bor valamelyik alkotórészét részben vagy teljesen elbontják, kellemetlen ízű és szagú anyagokká alakítják át. Anyagcsere­termékeik is károsak a borra, és legtöbbször a zavarosságát okozzák. A borbetegséget okozó mikroorganizmusok a szőlőbogyóról, esetleg a hordóból vagy tisztátalan edényből kerülnek a borba. Ha ott a körül­mények számukra kedvezőek, elszaporodnak és a bor megbetegedését okozzák.

A gyakrabban előforduló borbetegségeket a 8. táblázatban foglaltuk össze.

8. táblázat.   Borbetegségek

Az elváltozás

ismertetőjelei

 

neve

 

okai, feltételei

 

javítása, megelőzése

 

A bor felületén szür­kés hártya. A hártya gombaszagú. A bor íze üres, jellegtelen

 

Virágosodás

 

Levegővel való érint­kezés,  meleg  pince, alacsony sav- és al­koholtartalom

 

A   hártyát   túltöltö-getéssel  eltávolítjuk. A leszakadt hártyák­tól zavaros bort meg­szűrjük. A hordót ál­landóan tartsuk tele

 

A bor felületén pisz­kos  hártya.   A  bor szaga, íze ecetes

 

Ecetesedés

 

Levegővel való érint­kezés,  meleg  pince, magas   erjedési   hő­mérséklet,   alacsony savtartalom

 

Kezdetben   kénezés-sel (15 g/hl) megállít­hatjuk a további ece-tesedést. Tiszta hor­dóba nyíltan át kell fejteni. Az ecetes bor nem javítható (bor­ecet, lepárlás). Gon­dosan töltögessük!

 

Az elváltozás

tr ————————————————————

ismertetőjelei

 

neve

 

okai, feltételei

 

javítása, megelőzése

 

A bor opálosan zava­ros, szaga szűrős, íze émelyítőén   édeskés, savanykás. Idült ál­lapotban a bor ká­posztalére emlékezte­tő ízű

 

Tejsavas erje­dés

 

Túlmelegedett, hibás erjedés,   lágy   must, vagy  sokáig  seprőn tartott, édeskés bor felmelegedése folytán lassú mannitos erje­dés

 

Kénezni (15 g/hl) és átfejteni. A hibás íz palástolására    savas borral    házasítsunk. Idült állapotban csak lepárlás.  Ellenőrzött erjesztés,      kénezés, korai fejtés

 

A bor színe barnás­sárga, csokoládébar­na. Zavaros. Szaga, íze aszalt gyümölcsre emlékeztető. Később levegőízű

 

Barnatörés

 

Penészes      szőlőből szűrt bor kénezetle-nül, levegőztetve fejt­ve

 

Kénezés   (20   g/hl). A fehérbor színe erős derítéssel,   szénkeze­léssel  elhalványítha­tó. A vörösbor színét házasítással javítsuk. Szakszerű kénezés

 

A bor szaga, íze záp­tojásra    emlékeztet. Néha   egészen   fok-hagymaszagú. A bor tisztasága nem válto­zik

 

Kénhidrogén­szag

 

Kései     kénporozás, hordóban lecsepegett kén,    néha    erjedő must kései kénezése kristályos borkénnel

 

Enyhe    szaghibánál többszöri   levegőzte­tő    fejtés.    Kénezés (10 g/hl) után 2-3 hét múlva   nyílt   fejtés. Fokhagymaszag ese­tén szénkezelés. Ok­szerű, helyes kénezés

 

A   bor   olajszerűen, híg tojásfehérje mód­jára folyik. Szálakat ereszt.   Színe,   illata nem változik, íze bá­gyadt, nyálkás

 

Nyúlósodás

 

Levegőtől zártan va­ló,    tartós    tárolás. Alacsony sav-, cser­sav- és szesztartalmú új fehérborok beteg­sége

 

Gyenge        kénezés. Nyílt levegőztető fej­tés.     Csersavzselati-nos derítés. Megelőz­hető, ha az első fej­téskor 3-4 g/hl cser­savat adagolunk

 

A bor színe, tisztasá­ga változatlan. Egér­re emlékeztető ízű

 

Egéríz

 

Vontatott,    túlmele­gedett erjedés. Meleg pince.   Kései   fejtés. Főleg édeskés borok­nál

 

Gyenge íznél kénezés (20 g/hl). Szellőztető-fejtés.   Idült   formá­ban szénkezelés. Ha ez sem segít, csak le­párlás. Kénezés, he­lyes erjesztés,  korai fejtés

 

 

142

 

 

 

A?, elváltozás

ismertetőjelei

 

neve

 

okai, feltételei

 

javítása, megelőzése

 

A bor elveszti élénk -piros  színét,  barna, zavaros lesz. íze kar-cos, keserű

 

Keseredés

 

Baktériumok    meg­bontják a festőanya­got, borkősavat, gli­cerint.   Lágy  vörös­borok

 

Enyhébb esetben ké-nezés (10 g/hl). Sa­vas borral házasítani. Idült állapotban csak kifőzni. Cefrekénezés

 

Borhibák

Borhibáknak a káros elváltozásokat nevezzük. Nem mikroorganizmu­sok okozzák, ezért nem is fertőzök, hanem valamilyen borba került anyagtól származnak. Borhibának számít pl. a penészíz, bár penész-gombáktól származik, de a penészek nem a borban működnek, hanem az üres hordóban, esetleg a szőlőbogyón, kocsányokon, és kellemetlen anyagcseretermékeik innen kerülnek a borba. A borhiba rendszerint nem súlyosbodik, ha okozóját megszüntetjük (pl. a penészízű bor nem romlik tovább, ha a beteg hordóból egészségesbe fejtjük át.)

A borbetegség és borhiba megkülönböztetés nem azt jelenti, hogy az egyik nagyobb kárt okoz, mint a másik. Egyes borhibák - pl. fenyő­gyantaszag - egyáltalán nem kezelhetők, ugyanakkor egyes borbetegsé­gek - különösen, ha idejében észrevesszük, pl. a virágosodás - könnyen megszün telhetők.

A gyakoribb borhibákat a 9. táblázatban összefoglalva találjuk.

Végül még egy gondolat: nem az a jó borász, aki ismeri a borbetegsé­gek, borhibák javításának módját, hanem az, akinek a keze alatt sohasem romlik meg a bor.

Az elváltozás

ismertetőjelei

 

neve

 

okai, feltételei

 

javítási módja

 

A bor szaga, íze pené­szes, dohos.  A tisz­taság változatlan

 

Penészíz,  do­hosság

 

Penészes szőlő. Pené­szes,   dohos   hordó, vagy más edény

 

Nyílt, szellőztető fej­tés. Makacsabb eset­ben szénkezelés

 

•A bor szaga, íze bű­zös, dögszagra emlé­keztető. Seprősen za­varos

 

Seprőíz

 

Kései    fejtés    főleg gyenge       boroknál, vagy   seprősen   ha­gyott hordó

 

Kénezetten       tiszta hordóba     átfejteni.

Szénkezelés. Szűrés

 

A     bor     levegővel érintkezve kékesfeke­tén (tintaszín) zava­ros lesz

 

Feketetörés

 

Sok vasfelvétel, majd nyílt fejtés. Borbeteg­ségek   kísérője   lágy borokban

 

Szellőztető       fejtés. Kékderítés.   Házasí-tás savas borral

 

A bor szürkésfehér, tejszínű és fátyolosán zavaros. A zavaros­ság napra  kiterített palackban     eltűnik, sötétben visszatér

 

Fehértörés

 

Savszegény,   vasban gazdag fehérborban, levegőztető       fejtés után

 

Házasítás savas bor­ral. Citromsav-adago­lás. Kékderítés. Szű­rés

 

Erősen, húzósán fa­nyar, kocsányra em­lékeztető íz

 

Kocsányíz

 

A must hosszabb ide­ig állt a törkölyön. Zöld kocsányok

 

Zselatinderítés (5-10 g/hl). Idültebb bajnál szénkezelés

 

A bornak sajátos un­dorító íze van. Ciga­rettára gyújtva a füs­töt édesnek érezzük

 

Fémíz

 

Permetleves   hordó­ban   tartott   szőlő, must.   Kései  réztar­talmú      permetező­vagy porozószer al­kalmazása

 

Sárgavérlúgsós kom­binált derítés. Szűrés

 

Bámulás, kis zavaro-sodás. Fa- vagy ter-pentiníz

 

Faíz

 

Új, előkészítetlen fa-edény, hordó

 

Csak zselatinnal de­ríteni.  Esetleg szén­kezelés

 

A  borillattól  eltérő szag, íz

 

Szaghiba

 

Hibás     anyagoktól, eszközöktől,       edé­nyektől

 

Levegőztető     fejtés. Szénkezelés

 

 

144

 

145

 

 

 

143

 

 

Előzmény: gertibor (147)
gertibor Creative Commons License 2006.05.05 0 0 147
 Kedves bor-kedvelők! Van valaki, aki ért a házi borkészítéshez? Érdekelne, hogy mit csinálok rosszul, mert bizonyos idő után a hordóban (mikor már nincs tele) olyan UHU illatú lesz a bor. Sehol nem találok rá magyarázatot. 1 helyen olvastam ugyan hibaként - UHU szag -, de nem volt leírva, hogy mitől jön és mivel lehet javítani. Ha lenne valaki, aki ért hozzá, kérem írjon. Előre is köszönöm. Üdv. mindenkinek gertibor
fan_fan Creative Commons License 2006.05.05 0 0 146
800 Ft -os kategóriában tuti biztos tipp: Pázmándi Cabernet Sauvignon a Szent István Koronája sorozatból. Aki ennyi pénzért jobb bort talál, szóljon.
lalá Creative Commons License 2006.04.29 0 0 145
-Idétlenség. Most jövök rá, hogy ez a téma itt off. Hajítsuk ki a fenébe.
Imre szomszédom '05-ös Kékfrankosa az nem.
Előzmény: lalá (144)
lalá Creative Commons License 2006.04.14 0 0 144
 sötétítő        (hihi)
Előzmény: 2elkedő (140)
lalá Creative Commons License 2006.04.14 0 0 143
-Hajlok rá, mert a mérlegnek ugye két serpenyője van.
Előzmény: fan_fan (136)
fan_fan Creative Commons License 2006.04.13 0 0 142
De azért a sertést kíméljük meg tőle ! :-)
Előzmény: fan_fan (141)
fan_fan Creative Commons License 2006.04.13 0 0 141

Az "esti ital" túl enyhe. Nálam a borhamisítás végterméke moslék névre méltó igazán.

 

Előzmény: 2elkedő (140)
2elkedő Creative Commons License 2006.04.13 0 0 140

Ehnye :)

Mivel a műtejet reggeli italnak nevezik.......

becézzük a műbort esti italnak

mácsak a fogyasztási időpont előfordulása alapján

Előzmény: fan_fan (139)
fan_fan Creative Commons License 2006.04.13 0 0 139
Ezt fejtsd ki bővebben, légy szíves, ha kérhetlek.
Előzmény: 2elkedő (138)
2elkedő Creative Commons License 2006.04.13 0 0 138
esti ital?
Előzmény: fan_fan (137)
fan_fan Creative Commons License 2006.04.13 0 0 137

A hamis bor nem bor. Más szót kellene találni rá. (Mondjuk moslék.) Amúgy meg ne feledjük, Magyarisztánban* élünk.

 

*Az ország eme megnevezését nem én találtam ki, egy másik topicban olvastam.

Előzmény: lalá (131)
fan_fan Creative Commons License 2006.04.13 0 0 136
Nem hinném. A legjobb és legrosszabb bora közti KÜLÖNBSÉG alapján.
Előzmény: lalá (132)
lalá Creative Commons License 2006.04.12 0 0 135
-Úgy veszem ki, hogy bárgyúságnak tartod, de legalábbis mosolyognivalónak. Én destruktívnak.
Előzmény: 2elkedő (134)
2elkedő Creative Commons License 2006.04.12 0 0 134
A német autógyártást meg a Trabantról hehe
Előzmény: lalá (132)
szuzho Creative Commons License 2006.04.12 0 0 133
mi a vélaményetek az astoria borokról? www.astoria.it meg úgy általában az olasz borokról?
lalá Creative Commons License 2006.04.12 0 0 132
Az Igazság | 2006.04.09. 18:24

Minden pincészetet és borászt a LEGROSSZABB bora alapján kell megitélni!

 

Mit gondoltok erről?

lalá Creative Commons License 2006.03.28 0 0 131
Előzmény: lalá (130)
lalá Creative Commons License 2006.03.28 0 0 130
-Szia! Belinkelnéd?
Előzmény: kábelbúvár (123)
lalá Creative Commons License 2006.03.28 0 0 129
joskabacsi Creative Commons License 2006.03.26 0 0 128

Köszönöm szépen , péntek este megkeresem valamelyiküket !

 

:-)

Előzmény: orion64 (127)
orion64 Creative Commons License 2006.03.26 0 0 127

Sebestyén Csabi pincéje a Kalász utcában van, a Vidáé a Nap utcában, mindkettő a város déli végén található.

Sebestyén: 06303781210

Vida: 06209117239

 

orion

joskabacsi Creative Commons License 2006.03.26 0 0 126
Köszi a tippet , ha esetleg van valami elérhetősége , vagy támpont , hogy merrefele keressem azt megköszönném , ha nem , az sem gáz , nem akkora város Szekszárd , hogy ne találjam meg!
Előzmény: orion64 (125)
orion64 Creative Commons License 2006.03.25 0 0 125

Hű, de régen jártam erre, de kezd beindulni a topic.

Próbáld meg talán Sebestyén Csabát. Igaz, hogy nála nem tudsz megszállni, de kb 400 méterre tőle van egy egész jó vendégház, a Csabi segíthet, mert jól ismeri őket. A közvetlen vendégházas pincékkel szembem van egy nagy előnye, jó borai vannak.

Ugyanazon a környéken van Vida Péter, na Ő is meg ér egy misét, hidd el.

 

orion

Előzmény: joskabacsi (124)
joskabacsi Creative Commons License 2006.03.25 0 0 124

Ismer valaki Szexárdon olyan pincét ahol meg is lehet szállni ?

(vagy panziót ahol rendes borokat lehet kóstolni)

kábelbúvár Creative Commons License 2006.03.24 0 0 123

Nemzetközi botránytól tartanak hazai borászati szakértők amiatt, hogy egy borhamisításért megbüntetett társaság is részt vehet az agrártárca tulajdonában lévő Agrármarketing Centrum (AMC) Kht. közösségi standján a vasárnap kezdődő, Prowein elnevezésű düsseldorfi szakkiállításon.

 

Az Országos Borminősítő Intézet (OBI) kedden hozta nyilvánosságra, hogy a szigetcsépi Szigetvin Kft.-t 9,8 millió forintos minőségvédelmi bírsággal sújtotta, mert hamisított bort állított elő, és azt forgalomba hozatali szándékkal birtokolta. A cég szerepel a német rendezvényre utazó vállalkozások listáján.

INDEX

 


Az ország különböző pontjain lefülelt hamisítókról szóló határozatait ma ismertette a minősítő intézet, melyben egy egri vállalkozóra, egy kiskőrösi és egy szigetcsépi, valamint két soltvadkerti vállalkozásra szabott ki összesen több mint 13 millió forint minőségvédelmi bírságot.

Az ellenőrzés során a legkülönfélébb hamisítási módszerekkel találkoztak a szakemberek. Volt, aki mesterséges édesítőszerrel, répacukor hozzáadásával hamisított, de olyan termelőre is bukkantak, ahol etil-acetát-szagú, gyümölcsbor és citromsav hozzáadásával állítottak elő bornak látszó italokat, és hozták, illetve szándékozták azokat forgalomba hozni. A legnagyobb, több mint 9 milliós, bírságot arra a szigetcsépi cégre szabták ki, amely a bortörvény szerint hamisított bornak minősített italokat állított elő és tárolt nagy mennyiségben értékesítési céllal.

mno

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!